Vechtjas Verschueren bracht het stadion in beroering Pim. Pam. Pom in het nieuwe huis Schuman en Haüsiein zijn het nog oneens over de Saar Toenemende spanning rondom de Westduitse vakbeweging ©e u&tduwieit BaeMj&i 1 „De Magneet" N. Zomerdijk Een tactische fout van Wiersma ontnam Pronk manche zege Lemoine sleepte de zege in de wacht Het Radioprogramma Bemiddeling Westelijke landen zou niet te vermijden zijn Teleurstelling in Bonn over Frans standpunt Lambrichs in de sprint verslagen Sterke Italiaanse ploeg voor Parijs Fenny Heemskerk kan de titel prolongeren Toonaangevende invloed in de staat" geeist Programrede van Fette leidt tot felle critiek Personeel van de Britse scheepswerven eist meer loon Middenloop van Weser wordt gekanaliseerd Op zoek naar acte van Hitiers overlijden VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1958 IJZERMAGAZIJN EXTRA KOOPJE 39 cent Houttil 46 Alkmaar Telefoon 5215 De Oudjes op slap isdagmorgen gingen de Ouden igen uit Hensbroek en Obdam. :.igd door prachtig weer, me' luringcars hun jaarlijks uitstapje iis ging via Haarlem en de bol- ik naar Den Haag, waar het >aleis werd bezichtigd. In Loos- werd de Groentenveiling met :oek vereerd, waar jammer ge mest worden geconstateerd, dat e en vitamine-rijke groenten aiden. ilgens ging de reis naar Sche- n, waar volop werd genoten bedrijvigheid, welke door het veer op het strand en in de zee zien. Daarna ging het verder e duinrand naar het beroemde waar even werd gepauzeerd rts zeer voldaan de terugweg te den. Ongeveer negen uur ar'1" men weer in het dorp, waar de ding" de muzikale ontvangst er Evers was de tolk der oud een dankwoord te richten tot •nité voor deze fijne dag. ve :r sprak hierna een woord 'an ot allen, die meewerkten om sg tot een onvergetelijke te Niet minder dan zeven stayerkampioenen van zeven verschillende landen kwamen gisteravond met de Nederlanders De Best en Kees Bakker in het Olympisch Stadion voor twee manches van 50 kilometer aan de start. Het waren de Duitser Lohmann, de Fransman Lemoine, de Belg Verschueren, de Italiaan jlartino, de Zwitser Besson en de Oostenrijker Valenta en last but not least de Nederlandse wereldkampioen Jan Pronk. Een indrukwekkende bezetting dus, zo vlak voor de wereldkampioenschappen. Als wij de kansen voor de we reldtitel zouden gaan afwegen aan de hand van de prestaties van gisteravond zouden wij de Belg Verschueren als de grootste kanshebber moeten tippen. Wat die kleine rappe Vlaming daar in het Amsterdamse Stadion aan ongeveer 15000 toeschouwers heeft laten zien, was indrukwekkend. Vooral in de tweede manche was hij ongenaakbaar. Het was jammer dat zijn gangmaker Ville in de eerste manche een grove blunder maakte door Verschueren een halve baan ie laten „zwemmen" Anders zou de eindzege zonder twijfel naar deze kei- karde vechtjas zijn gegaan. Nu werd de Fransman Lemoine, achter de oude rot Pasquier, winnaar met één punt voorsprong op Verschueren. Bakker eindigde in het totaalklasse ment op de derde plaats. Vooral in de eerste manche draaide Kees uitstekend. In de laatste manche was De Best de snelste Nederlander. Hij eindigde op de derde plaats achter Verschueren en Lemoine, zij het dan ook met een ron de achterstand. Dat is echter geen schande als men weet dat Lohman twee toeren kreeg, Pronk twee, Bak ker drie, Besson drie, Valenta drie en Martino vier. Goede wedstrijd. Als wij het over blunders van gang- l makers hebben komt ook Wiersma niet zonder critiek vrij. In de eerste manche heeft hij door een volkomen verkeerde tactiek Jan Pronk de zege onthouden. Na een imponerend vuurwerk, waaraan alle renners in de eerste 25 km hadden deelgenomen, was Jan Pronk met veel bravour en grote souplesse naar de kop van het veld van negen stayers ge sneld. Hij zat daar ronden lang onge naakbaar, op de voet gevolgd door de Zaankanter Kees Bakker. Met nog dertig ronden te rijden zet te Lemoine een furieuse aanval op Bakker in, waarvoor de overigens sterk rijdende Zaankanter moest capituleren. Lemoine vergenoegde zich aanvanke lijk met op de tweede plaats achter Pronk te .blijven. Dertien ronden voor het einde beging Wiersma zijn grote fout. Hij zette een aanval in op Loh man, die voor de zege reeds was uitge schakeld, maar welke aanval tóch de nodige energie van Pronk eiste. Pasquier zag meteen zijn kans en in hoog tempo voerde hij zijn pupil naar Pronk. Wiersma, die afstand wilde hou den, probeerde Martino te passeren maar de Italiaan, die enkele ronden lang zeer hard kan spurten, verdedigde zich tot het uiterste, om nog grotere achterstand te voorkomen. Twee, drie ronden moest Pronk in de „vuile" wind van de Italiaan rijden en toen zette Lemoine zijn slotaanval in. Met zijn drieën boven elkaar storm den Martino, Lemoine en Pronk door de bochten Voor de Alkmaarder was deze krachtinspanning echter te veel. Zijn gangmaker had hem rondenlang te veel werk laten verrichten en acht ronden voor het einde kwam Pronk los van de rol. Dat moet bepaald een desillusie voor hem zijn geweest. Een ieder had verwacht dat Pronk op stap winnaar van deze manche zou worden. Hij fietste zeer sterk en met groot ge mak draaide hij een groter verzet dan al die andere stayers. Nijdig over deze onverwachte tegenslag bleef Prpnk onder aan de baan fietsen. Vlak voor de finish trok hij weliswaar naar de rol toe, maar intussen was hij niet al leen door Lemoine maar ook door Lohmann, Verschueren, Besson en Bakker, die met slechts tien meter achterstand tweede werd, gepasseerd. Wij kunnen ons zo voorstellen dat in de catacomben van het Stadion menig hard woord over het koersbeleid van Wiersma zal zijn gevallen. Dat zou ook kunnen blijken uit de manier waarop dit duo de tweede manche heeft gere den. Pronk werd vijfde, met een ach terstand van niet minder dan 1330 me ter. De vorm waarin hij thans ver keert is daarmede niet in overeenstem ming. ZATERDAG 16 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gram.muziek. 8.40 Idem. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. (9.359.40 Waterstanden.) 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Cello en piano. 12.00 Gram.muziek. (12.3012.33 Land- en 1 uinbouwmededelingen.) 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Gram.muziek.14.00 Internationaal muziekconcours Gouda. 14.50 Achterhoeks programma. 15.15 Amateursprogramma. 15.40 Dansmuziek. 16.10 „Van de wieg tot het graf". 16.25 Residentie-Orkest. 17.15 Sportpraatje. 17.30 Voor de Jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Roemeense muziek. 18.40 Mannenkoor. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.00 Gram.muziek. 21.15 Socialistisch commen taar. 21.30 Accordeonorkest en solist. 22.05 „Onder de Pannen", hoorspel. 22.25 Gram.muziek. 22.50 Draaiorgelmuziek. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Mor gengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muziek. 9.00 Voor' de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.muziek. (12.30—12.33 Land- en Tuin- bouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.55 Gram.muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram.muziek. 14.40 Idem. 15.00 Kroniek van Letteren en Kun sten. 15.38 Gram.muizek. 16.00 Omroep orkest. 18.30 De Schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Lichte muziek. 18.45 Buiten landse correspondenties. 19.00 Gramofoon- muziek. 19.15 Idem. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gramofoon- muzlek. 21.00 Cabaret. 21.30 Gramofoon- muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag ln. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23,22—24.00 Gramofoonmuziek. Hoewel de stayers veel en goed vuur werk hebben laten zien, geloven wij echter toch niet dat de wedstrijd als maatstaf kan dienen voor de wereld kampioenschappen. In de eerste plaats liggen de krachtsverhoudingen in een wedstrijd over honderd kilometer an ders dan bij manches over 50 km, maar bovendien is het niet aan te nemen dat deze heren zo vlak voor de wereldkam pioenschappen al hun troeven hebben uitgespeeld. Vast kwam echter te staan dat Bakker en De Best in uit stekende conditie zijn en beiden een zeer goede kans maken om in de fi nale te worden geplaatst. Hoewel Jan Pronk met zijn zesde plaats de slecht ste Nederlander was, geloven wij niet dat er over zijn uitkomen in de finale twijfel behoeft te bestaan. In het bijprogramma, dat rond de internationale stayerswedstrijden was geweven, reed onder meer de gloed nieuwe amateur achtervolgingskam pioen Piet van Heusden in de finale van het achtervolgingskampioenschap van zijn club de ASC Olympia tegen Daan de Groot. De Groot had een zeer snelle start en nam in de eerste ronde ongeveer 12 meter voorsprong. De weersomstan digheden waren, ideaal, want het was volkomen windstil en dat komt in Ne derland niet zo vaak voor. Van Heus den reed zijn eigen tempo, liep in de tweede ronde de helft van1 zijn achter stand in en was in de volgende ronde gelijk met De Groot. Daarmee was de strijd al beslist, want de Nederlandse kampioen liep geleidelijk uit en had, toen hij als eerste over de eindstreep ging, zeker 110 meter op De Groot in gelopen. Verheugend was de tijd, die de kampioen noteerde, namelijk 5 min. 7 sec., een bijzonder fraaie tijd op de zware cementen Stadionbaan. Met de wereldkampioenschappen in zicht blijkt Van Heusden in goede vorm te zijn. De voornaamste uitslagen luiden. Wedstrijden voor amateurs over on bekende afstand: 1 Daan de Groot, 2 Donker, 3 Van Rossum. Afvalwedstrijd voor amateurs: 1 Hij- zelendoorn. 2 Willekes, 3 Rijnders. Wedstrijd voor amateurs over 10 km (20 ronden): 1 Van 't Hof 12 min. 51 sec., 2 Daan de Groot, 3 Kleefstra. Eindklassement stayers: 1 Lemoine (Fr.) 3 punten, 2 Verschueren (Belg) 4 punten, 3 Bakker (Ned.) 8 punten, 4 Lohmann (Dtld.) 8 punten, 5 De Best 10 punten, 6 Pronk 11 punten (beiden Ned.), 7 Besson (Zwlt.) 12 punten. 8 Valenta (Oost.) 17 punten, 9 Martino (It.) 17 punten. De Duitse en Franse standpunten in zake het Saargebied zün door de be sprekingen tussen, minister Schuman en staatssecretaris Hallstein nog geenszins dichter bij elkaar gebracht, zo menen politieke kringen in Bonn. Veeleer wordt in de Duitse pers reeds de waar schijnlijkheid geopperd, dat het tot een directe bemiddeling van de Westelijke mogendheden zal moeten komen. Hoewel officiële woordvoerders in Bonn weigeren inlichtingen over de besprekingen te geven, is het hier toch wel duidelijk geworden, waar de kern der meningsverschillen ligt. Over de Europeisering heeft men zich in rege ringskringen in Bonn n.l. een concrete voorstelling gevormd, die moeilijk in overeenstemming te brengen zal zijn met een Frans streven om de economi sche hegemonie aan de Saar te hand haven. Bij de vorming van een Euro pees bestuur in Saarbrücken zouden alle Europese partners in gelijke be trekking in commercieel opzicht tot de Saar moeten staan. Naar Duitse mening zou bij zulk een oplossing niemand verlies behoeven te lijden. Echter houdt Schuman aan het Saarplan vast en aan het behoud van de tussen Frankrijk en het Saargebied geldende -economische banden. Met teleurstelling heeft men er in politieke kringen in Bonn ook kennis van genomen, dat Frankrijk blijkbaar niet van plan is om bij voorbaat Duits gezinde partijen in het Saar-gebied toe te laten. Uit de nadruk, die dr. Ade nauer legt op zijn eis, dat iedere op lossing de toestemming van de Saar- landers zelf zal moeten vinden, kan men afleiden, dat het scheppen van een democratisch partijleven aan da Saar van Duitse zijde als de hoekpijler van elke oplossing beschouwd wordt. Dr. Adenauer heeft de Saarlandse politici toegezegd, begin September nog eens te zullen overwegen of hij hen kan ontvangen. In politieke kringen wordt deze toezegging min of meer beschouwd als een Duitse stok achter de welgesloten deur van de kamer der onderhandelingen. Trouwens niet de enige, want er wordt te Bonn op ge wezen, dat de tijd dringt, aangezien de Saarkwestie op de agenda staat van de Septemberzitting van de Raad van Europa. Men neemt te Bonn aan, dat die behandeling onvermijdeijk voor Frankrijk een pijnlijk verloop zou moe ten hebben. De Ronde van Duiisland De achtste etappe van de ronde van Duitsland, van Karlsruhe naar Loer- rach over een afstand van 210 km, is geëindigd in een overwinning voor de Duitser Schild, die onze lndgenoot Lam brichs in de sprint sloeg. De uitslag luidt: 1. Schild D (ld.) 6.11.00: 2. Lambrichs (Ned.) z.t.: 3. Müller (Did.) 6.24.50; 4. Impanis (Belg.) z.t.; 5. Van der Zande (Ned) z.t.; Op de zesde plaats kwam ex aequo een groot peloton, waarbij o.a. de Bel gen De Feyter, De Mulder en De Rijck en de Luxemburgers Kemp en Kirchen. Het algemeen klassement ziet er na deze etappe als volgt uit: 1. De Ryck (België) 53.32.09; 2. De Mulder (Belg.) 53.36.41; 3. Impanis (België) 53.58.31; 4. Müller (Did.) 53.58.45; 5. De Santi (It.) 53.59.56. Smits staat achtste met 54.03.05; Lambrichs elfde met 54.04.05; Van der Zande vijftiende met 54.11.02 en De Hoog zestiende met 54.12.37. Nadat reeds de ploeg voor de we reldkampioenschappen op de weg was samengesteld, heeft de Italiaanse wie lerbond thans ook de renners voor de wereldkampioenschappen op de baan, die van 26 tot en met 31 Augustus te Parijs worden gehouden, aangewezen. Het zijn: Profs sprint: Ghella, Ber- gomi en Degli Innocenti; achtervol ging: BeVllacqua, Albani, Piazza en Defllippis; stayers: Martino en Frosio; amateurs: sprint: Sacchi, Masnes, Ho- rettini, Pugt, Valos en Pinarello; ach tervolging De Rossi, Campana, Faccini en Messiha. Door een overwinning op mej. C. Bouwman in de 4e ronde heeft mevr. F. Heemskerk uit Amersfoort het tor nooi om het Nederlands kampioenschap schaken voor dames te Maastricht ge wonnen. Met 4 punten bezet mevr. Heemskerk thans de eerste plaats, ge volgd door mevr. A. Van der Veen en mevr. C. Roodzant, beiden met 3 pun ten. Ook al zou mevr. Heemskerk in de Vrijdag te spelen 5e en laatste ronde verliezen, en de dames Van der Veen en Roodzant haar partijen winnen, waardoor dus drie deelneemsters met een zelfde puntenaantal zouden ein digen, dan nog zou het kampioenschap ten deel vallen aan mevr. Heemskerk, daar zij titelhoudster is. De uitslagen van de 4e ronde lui den: mevr. C. Roodzant (Rotterdam) mevr. M. Hubert van Beusekom (Den Haag) 10, mevr. A. van der Veen (Amsterdam)mevr. C. P. Kleyn CWormerveer) 10, mej. C. Bouwman (Alkmaar)mevr. F. Heemskerk (Amersfoort) 01. Na deze ronde is de stand: 1 mevr. Heemskerk 4 punten, 2 en 3 mevr. Van der Veen en mevr. Roodzant, ieder 3 punten, 4 mevr. van Beusekom 1 y, punt, 5 mej. Bouwman punt, 6 mevr. Kleyn 0 punten. Bovenstaand kaartje toont de ligging van het Saargebied tussen Frankrijk en Duitsland. Tevens is hierop het steenkolenbekkendat bij de besprekingen een grote rol speeltaangegeven. 27. Moeder Woeffie en haar kinderen stonden voor een compleet raadsel. De broodtrommel, waar anderhalf brood behoorde in te zitten, was leeg, hele maal leeg!! Alleen een klein papiertje lag op de bodem. Moeder pakte het er met bevende handen uit. Er stond iets op geschreven. „Voortaan alléén witte brood, of anders.... stond er op ge schreven en het briefje was nog onder tekend ook! Met de naam „Kiekeboe". „Daar snap ik nou niets van", zei Moe der, terwijl ze het papiertje in haar handen om en om draaide „Of anders,." las ze nog eens. „Wat zou die onbeken de daarmee bedoelen?" „Dat is natuur lijk een dreigement Moeder, precies als in het verhaal van onze lbant", zei Pim. „Ach jongen, begin je nu weer, vertel liever eens hoe we ons hier uit moeten redden. Zou dit een briefje van die me neer de „geest" zijn?" Maar Pim gaf haar geen antwoord. Hij was naar de kast gerend, waarin de eieren lagen. „Er zijn geen eieren ook meer" kondig de hij somber aan. „En ik had juist zo'a honger!" Ook Pom en Pam renden naar de kast en zagen het lege eierrekje staan, waarop ook weer een papiertje was bevestigd met de volgende woor den: „Hartelijk dank voor de goede maaltijden! Als u zo voor mij blijft zorgen, mag u blijven, maar anders.... „Kiekeboe". Sedert het Westduitse parlement heeft geweigerd toe te geven aan de door het vakverbond gestelde eisen voor een „volledige medezeggenschap" van de arbeiders in de bedrijven, is het thema van de verhouding van de vakbonden tot de staat in stijgende mate actueel geworden. Het Duitse vakverbond, de D.G.B. heeft het onderwerp onlangs uitdrukkelijk in discussie gebracht in een internationale bijeenkomst te Recklinghausen in het Ruhrgebled. Daar zijn door vooraanstaande socialisten en vakbondleiders nogal radicale theorieën ve» dedigd. Het verst ging daarbij de 83-jarige socialistische professor Alfred Webfflr uit Heidelberg, die de mening uitsprak, dat' de vakbonden gerust eens „de sta len toren" van de staat mogen belegeren wanneer er tempo-verschillen tussen staat en vakhonden bestaan. gieten. Hij heeft een krachtig pleidooi gehouden voor de politieke neutraliteit van het vakverbond, die hij zag als de enige basis voor het behoud van de eenheid van het vakverbond. Vroegere leiders van de na de oor log niet herrezen christelijke vakbon den dreigen sedert geruime tijd met de stichting van een eigen vakbewe ging daar zij het huidige verbond ta sterk onder socialistische invloed ge plaatst achten. Men neemt aan, dat Schmid met zijn verklaringen heeft willen trachten de wind te nemen uit de zeilen van hen, die voor een split sing van het eenheidsverbond voelen. De theorieën van Recklinghausen zijn zeer spoedig op het vlak van de practische vakbondspolitiek geraakt, daar de president van het vakverbond, Christian Fette, ze tot grondslag heeft gemaakt voor een programmatische rede. Hij heeft daarin verklaard, dat de vakbonden de enige niet-politieke organen waren, die het recht konden doen gelden op „een toonaangevende invloed in de staat". Daarmee heeft hij een stroom van nieuwe protesten ontketend. Fette overigens geldend als een gematigd man, heeft namelijk de gedachte van de vakbonden als waakhonden voor de democratie overgenomen. De these, dat het vakverbond geen politieke conceptie zou mogen hebben, was volgens hem een misvatting. Het moest integendeel trachten „voorwaarts te experimenteren". Dat de vakbonden daarbij in botsing zouden kunnen komen met „de klas sieke vormen van het parlementaire stelsel" was volgens de president een gevolg van het feit, dat dit stelsel geen recht meer deed aan „de veelzij digheid van de moderne maatschap pij". De vakbonden moesten de staat op deze ontwikkeling nadrukkelijk at tent maken. Niet het appèl aan het parlement is een ondermijning der democratie, doch de veronachtzaming van de millioe- nenvoudige wens naar echte, vooruit strevende en ongedeelde democratie brengt ernstige gevaren met zich", al dus de rede van Christian Fette. Deze jongste programverklaring van Fette heeft aanzienlijke onrust en cri tiek gewekt daar zij bevestigt, dat de vakbonden hun strijd voor „een demo cratische orde in het economische le ven" tot inzet van de komende verkie zingsstrijd willen maken. De tegenpartij, de ondernemersorga nisatie, uit zich dan ook in zeer kras se termen. Een der veteranen van de vakver bonden, de voorzitter van de mijnwer- kersbond August Schmid, heeft inmid dels getracht wat olie op de golven te DOOR PATRICIA WENTWORTH 30) „Welnu, mevrouw Mayhew?" „Juffrouw Fallow, de werkster, die Zaterdags bij juffrouw Gray is, zei gis teren nog, dat meneer Lessiter, grappig genoeg, na twintig jaar weg te zijn ge weest, bijna niemand in het dorp waar hij was geboren en opgevoed, meer kende. Toen ik opmerkte, dat nauwe lijks iemand hem van zien zou kennen, antwoordde ze: „Dat klopt" en noemde de naam van meneer Carr. Ze had hem, geloof ik, horen zeggen, dat hij meneer Lessiter niet kennen zou, als hij hem ontmoette. Maar ik weet niet, waarom hij dit zei". „Hm!" zei de hoofdinspecteur ander maal. Misschien voelde hij een addertje onder het gras, want hij leidde aan stonds het gesprek weer naar de ge beurtenissen van de vorige avond. „Dus u ging weer naar de keuken zonder dat u nog meer -had gehoord. Was dat niet even over negenen?" „Ja, meneer; de radio gaf juist het nieuws". 't Zweet stond haar op het voorhoofd. Dat had ze niet moeten zeggen., want o, het was Cyril, die aan de knoppen had gedraaid en het nieuws aangezet „Had u de radio laten aanstaan?" „Ja, meneer". „Ging u later weer naar de studeer kamer?" Mevrouw Mayhew knikte toestem mend. „Hoe laat was dat?" „Kwart voor tien ongeveer. Ik dacht, dat juffrouw Rietta wel weg zou zijn". „Hebt u toen meneer Lessiter ge zien?" „Neen", 't Antwoord kwam fluiste rend, want ineens realiseerde ze zich, dat toen ze voor de tweede maal de studeerkamer opende, meneer Lessiter wel dood geweest kon zijn en dat als ze de opening nog wat groter had ge maakt en naar binnen was gegaan, ze hem wellicht met ingeslagen schedel op de tafel had zien liggen. O, Cyril was het niet. Hij niet.. Cyril niet! „Wat deed u toen?" „Ik deed kalm, evenals altijd, de deur open. Van een gesprek bemerkte ik niets en dus veronderstelde ik, dat juf frouw Rietta wel vertrokken zou zijn. Daarom opende ik de deur nog wat wijder en zag toen de jas van juffrouw Rietta dwars over een stoel liggen". „Hoe wist u, dat die van haar was?" „Doordat 'n stuk van de voering bin- r estebuiten gekeerd lag. Ik begreep, dat het ding eerst gewassen moest worden, maar het was vast en zeker de jas van meneer Carrd.w.z. een niet bepaald mooi ding, dat hij altijd hier laat. Wan neer hij er zin in heeft, mag juffrouw Rietta haar ook dragen". „Gaat u voort". „Ik sloot de deur en ging weg". „Waarom deed u dat?" „Ik dacht, dat juffrouw Rietta nog al tijd binnen was. Het was erg stil in de kamer. Ik dacht Wat ze had gedacht was duidelijk ge noeg. 't Hele dorp weet dat James Les siter en Rietta Cray verloofd waren ge weest. Iedereen zou het natuurlijk en uitstekend hebben gevonden als ze weer met elkaar hadden „aangepapt". De hoofdinspecteur kwam tot de slotsom, dat mevrouw Mayhew de waarheid sprak. Wel vroeg hij zich af, of ze soms nog méér kon mededelen. Ze keek wat schichtig en de in haar schoot liggende handen frutselden zenuwachtig aan haar japon. Dus vroeg hij een beetje drin gend: „Wel, wat dacht u dan". Mevrouw Mayhew kon er bijna niet uitkomen, maar antwoordde ten slotte aarzelend; „Ziet u, meneer, het ging om de regenjas...ik had opgemerkt...." „Wat had u opgemerkt?" „Een van de mouwen hing omlaag en toen zag ik...." „Komaan, mevrouw Mayhew, wat dan?" Bevend en met moeite bracht ze er uit: „Van onderen was alles bloed, bloed overal!". ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Tussen elf en twaalf uur begaf hoofd inspecteur Drake zich op weg naar White Cottage. Juffrouw Cray was thuis en ontving hem in de eetkamer. Ofschoon erg bleek, beheerste ze zich zelf volkomen. Terwijl hij haar door zijn rossige oogleden gadesloeg, kwam hij tot de conclusie, dat ze wel de schuldige zou kunnen zijn, maar in dat geval niet het hoofd zou hebben verlo ren en geen regenjas of mantel hebben net: tergelaten. Dat wil zeggen: wis er wel van achterlaten sprake? Wellicht niet, want misschien was ze nog in de kamer toen de huishoudster voor de tweede maal de deur opende. Mevrouw Mayhew be weerde, dat ze om kwart voor tien de bebloede mouw had gezien, maar het kledingstuk was de volgende morgen, toen Mayhew de moord ontdekte, niet meer aanwezig. Tussen avond en morgen kon het gemakkelijk, op welk tijdstip dan ook, door iemand zijn weg gehaald en als juffrouw Cray om kwart voor tien 's avonds nog in de kamer vertoefde, had ze die jas best kunnen meenemen. Was ze op dat ogenblik al verdwenen, welnu dan was ze wellicht teruggekomen om het ding te halen, tenzij ze haar neef erop af had ge stuurd. Over dit alles dacht hij na terwijl hij op de hem aangeboden stoel plaats nam. Ook agent Whitcombe ging zitten, nam zijn notitieboekje en maakte zich tot schrijven gereed. Drake keek haar scherp aan toen hij de naam van James Lessiter noemde, maar ze vertrok geen spier. „U heeft zeker wel gehoord, dat meneer Lessiter dood is?" „Ja", klonk het rustig en met diepe stem. „Wanneer hoorde u het, juffrouw Crayen hoe?" „Mevrouw Welby was hier; ze had het van de melkboer gehoord". „Had hij het dan niet verteld?" „Hij komt eerst hier en dan pas op Melling House". „Schokte en verrastte het u erg?" „Ja". Drake verschoof zijn stoel, om Rietta recht in 't gelaat te kunnen zien, toen hij haar vroeg, of ze hem kon vertellen wat ze de vorige avond had gedaan. „Wat ik gedaan heb?" Hij smaakte een ogenblik van zelfvol doening. Immers, als iemand ging her halen wat je had gezegd, betekende dit, dat de persoon in kwestie in het nauw was gebracht en tijd trachtte te winnen, t Zou misschien wel goed zijn, de da me eens wat op te jagen en hij begon er maar dadelijk mee. „Logeert uw neef, meneer Carr Robertson, niet bij u? En ook een vrien din van hem, juffrouw.,..?" „Frances Bell", vulde Rietta gedien stig aan. (Wordt vervolgq) De Britse scheepswerven, die reeds te kampen hebben met toenemende con currentie van de zijde van Duitsland en Japan, zien zich thans geplaatst voor een nieuwe moeilijkheid, nu de leiders van 200.000 arbeiders hebben aange kondigd, dat hun mensen de komende winter zullen weigeren op Zaterdag te werken. De werknemers in de scheepa- bouwindustrie hebben destijds vrij willig er mee ingestemd, een extra dienst op Zaterdag te doen teneinde te helpen de productie tijdens de vier wintermaanden te verhogen. Het opzeggen van deze overeenkomst is een nieuwe zet in het loongeschil in de Britse scheepsbouw. Zoals bekend hebben de werkgevers een eis voor een loonsverhoging van 2 pond voor 2.500.000 technici en een „aanzienlijke" verhoging voor de arbeiders op de wer ven verworpen. De algemene bond van technici in de scheepsbouwindustrie, die te Southsea bijeen is, zal een klacht bespreken, dat Britse schepen voor herstelwerkzaam heden naar havens op het Europese vasteland worden gezonden. Naar ver luidt worden hiermee de havens van Amsterdam, Rotterdam en Hamburg bedoeld. De afgelopen drie maanden is de productie van de Britse scheepsbouw industrie met vier procent gedaald, ter wijl de productie op de Duitse en Ja panse werven, na de verzachting van de na-oorlogse beperkingen, gestaag toeneemt. De bond dreigde ook het verrichten van overwerk te verbieden, tenzij de arbeiders hogere lonen krijgen en niet meer dan 30 uur per maand behoeft te worden overgewerkt. Ook worden ho gere lonen voor leerjongens geëist. Werk zal acht jaar vergen Te Hannover is opgericht de N.V. Midden Weser, die zich ten doel .geit de sedert lang voorgenomen kanalisering van de Weser van Minden tot Bremen uit te voeren. Bremen zal daardoor een betere rechtstreekse verbinding krijgen met het industriegebied langs het Mid dellandkanaal. Het ligt in de bedoeling het werk in acht jaren uit te voeren. Zes stuwen zullen in de Weser worden gebouwd. De kosten bedragen 100 mil- lioen mark. H°°e*nrijks? re®er'ngsinstanties heb- j openbaar ministerie van Bereh- tesgaden verzocht om een verklarinv van overlijden van Adolf Hhler dfe zh ei°P„1nH? er\.V00r het vaststellen van schUderhSreCfwn °P ueen waardevol heeft thans iSf* °Pe"baar ministerie in Rm.it? bevoegde gerechtshof Berlijn gevraagd te onderzoeken of staat AlXkl vergaring reeds be- taat. Als het hof in Berchtesgaripn Ha "^eiioke gegevense heeff onTvan! gen, zal het nagaan, of aan de hand daarvan een officiële overliidensactn kan worden uitgegeven. y cte

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7