Alkmaar kent vrijwel geen werkloze vrouwen Stad en Omgeving r Jimmy Brown als I Klokken van Kapelkerk zullen binnenkort weer gaan luiden AGENDA winnaars WAT DE THEATERS BRENGEN Onder Narcose: knappe Franse film Deken Jacobs vierde gisteren een drievoudig feest prijsvra Van de elf klokken bleven er na 1707 slechts twee over Brand in 1760 vernielde de grote uur-klok Meesterlijke rol van Pierre Fresnay Helma en Selma in „Het Gulden Vlies" LAATSTE NIEUWS Mei folders animeren fabrieken dèI meisjes iot dienstneming Confectie-industrie heeft het weer druk ALKMAAR EN DE TIJD .25 jaar geledenI Artikelen in Zuid Belgische en N Gemeentebestuur een lunch aai Bedrijfsspor ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 Nadat de klokken jaren hebben gezwegen, zijn de technici van de Dienst Van Openbare Werken thans bezig het uurwerk van de Kapelkerk te revideren. Al zal de wijzerplaat dan ook slechts één wijzer blijven houden, de klokken zullen, gelijk hun collega's van Grote Kerk, Waag- en Accijnstoren, met dezelfde juistheid eerlang de uur-, halfuur- en kwartierslag laten horen. Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Klop jacht (18 jaar); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Morgen is te laat (14 jaar); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Kon- Tiki (elke leeftijd); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Het boek der wildernis (14 jaar). HEILOO. Rustende Jager, 8 uur: Revuegezelschap „De Kolderkit" met „Alles wel aan boord". EGMOND AAN ZEE. Ronde van Egmond, 6.30 uur. ZONDAG BIOSCOPEN als Zaterdag, aanvang der voorstellin gen 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. HEILOO, Dorpshuis: 1012 en 2—5 u. Tentoonstelling Tintoretto. MAANDAG Victoria Theater. 8 uur Onder narco se (18 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Morgen is te laat (14 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Kon-Tiki (alle leeft.); Cinema Americain, 8 uur: Het boek der wildernis. HEILOO, Dorpshuis: 810 uur: Ten toonstelling Tintoretto. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zatervg 0.25 1.12 Zondag 1.48 2.34 Maandag 2 40 3.05 te CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 0.30 13.17 6.30 19.17 Zondag 1.51 14.39 7.51 20.39 Maandag 2.45 15.10 8.45 21.10 14. Sjonnie en Bonkie Biezebijter verlieten ijlings de herberg, sprongen in Jimmy's taxi en reden zo snel mogelijk naar Kwakeldam terug. „Eigenlijk is die taxichauffeur een reusachtige suf ferd. dat hij dat heeft verteld over die boodschap aan die portier," zei Sjonnie onderweg tegen Bonkie Biezébijter. „Als-ie z'n kiezen op elkaar houdt, lo pen wij er gedecideerd in. Dan komen ze ons zó op 't spoor." Bonkie was het hier wel mee eens, maar hij maakte zich nu meer zorgen over de manier, waarop ze de portier van 't Bonte Hondje on schadelijk moesten maken Zij reden met een flinke vaart naar Kwakeldam terug, maar zij stopten voor alle zeker heid niet vóór de bioscoop. .,We moeten eerst eens te weten zien te komen, wat die portier van 't Bonte Hondje voor een soort vent is," zei Sjonnie, toen zij de taxi verlieten. „Ik geloof dat wij maar eens in de .Gouden Garnaal" moe ten gaan vragen." De twee mannen slen terden naar de herberg, waar zij (,1 glaasje bier dronken en probeerden veel mogelijk over hun nieuwe slariJ offer te weten te komen. Eén ding vél heugde hen bijzonder. Zij hoorden r! Gerrit Gruwel, zo heette de portier vij de bioscoop, een zoon had, die in Br; zijl loopjongen was bij een was- strijkinrichting. Toen zij dat wistsj verlieten zij ijlings de herberg Gouden Garnaal". Victoria Theater: „Klopjacht' De in verval zijnde Kapelkerk, waarvan de klokken binnenkort weer zullen gaan luiden. Als gevolg van de brand in 1760 kwam de oude uit 1443 daterende uur- klok naar beneden. Het was één van de negen klokken, die in 1536 door de Abt van Egmond, genaamd Willem van der Goes, werden geschonken. De klokken werden tot een voorslag gecombineerd en konden dus, gelijk thans nog de klokken van de Grote kerk, bepaalde melodieën voortbrengen. Zij werden vervaardigd door de bekende Mechel- se klokkengieter Jacob Waghevens. In 1635 werd bovendien nog een tweetal andere klokken, gegoten door Kiliaen Wegewart te Kampen, in de toren op gehangen. Evenals thans, verkeerde ook in 1707 de kerk in een bouwvallige toestand, die oorzaak was, dat negen van de elf klokken uit de toren moesten worden verwijderd. Zij keerden daarin nimmer terug. De oude uit 1443 daterende Sint Jan werd na de brand van 1760 door de Hoornse klokkengieter Jan Nico- laas Derk voor de somma van f 267 en 6 schellingen overgegoten. Behalve de naam van deze gieter komen op de thans nog in de toren hangende klok de namen voor van de toenmalige bur- gemeesteren mr. Nanning Hendrik Daey, Carel de Dieu, Cornells Elias en Jan Hendrik de Carpentier. Als een herinnering aan de brand van 1760 bêvat deze klok een Latijns opschrift, waarvan de vertaling luidt: Ik, die reeds was geweest, drie eeuwen lang en meer Des torens stem en eer. Strak ten bewijze wat één dag Bij zoveel jaren tijds vermag. Dien droeven dag, toen deze kerk zo ras verbrandde, Wérd ijc van stem beroofd en viel ik mijzelf te schande, V/ijl rokend puin en gloeiende as mij bestoof, Moest ik door 't vuur bederven, oude sloof. Geen nood! door 't stadsbestuur de namen hier geschreven Werd last gegeven, dat het vuur eens kunstenaars Elk een verhaalt het als wat raars, Mij wedergeven zou het eens verloren leven. Toen in de oorlogsjaren het kerk bezoek toenam, werd er toe overge gaan deze grote uurklok te luiden. Op een zeker ogenblik kwam de enorme klepel tijdens het luiden naar beneden en scheerde rakelings langs het hoofd van de luider, die hierdoor aan een ze kere dood ontsnapte. In de werkplaatsen van Openbare Werken wordt thans de zware hamer, die op de buitenwand van de klok zal slaan, verlengd. De neergestorte kle pel, die aan het oog is uitgescheurd, zal niet meer worden aangebracht. Ook de kleinere halfuurklok, die thans zo nu en dan haar stem laat horen en ja ren geleden wel na hevige sneeuwval of bij gladheid werd geluid ten teken, dat de burgerij zand voor haar wonin gen moest strooien, had haar avontu ren. Bestemd om tot geschut te wor den overgegoten, werd zij in de oorlogs jaren door de Duitsers in beslag geno men en weggevoerd. Gelukkig bleef zij behouden en keerde op haar hoge plaats terug. Nog valt in witte verf het opschrift Alkmaar te lezen, doch be stendiger is de inscriptie: Kylianus Wegewart Me fecit Campis 1636. Dat films uit het avontuurlijke leven van gangsters een grote schare bewon deraars hebben'bleek gisteravond uit de grote toelangstelling in het Victoria Theater, waar in' de film „Klopjacht" de achtervolging van een ontsnapte ge vangene gedraaid werd. Roback (Dane Clark), een berucht individu, wordt tijdens zijn overbrenging naar de ge vangenis door bendeleden bevrijd en in het vuurgevecht vallen een paar poli tiemannen als slachtoffers. De ont snapte misdadiger wendt zich tot een vroegere vriendin, Denöse Vernon1 (Si- mone Signoret), die verliefd is gewor den op een jonge journalist, maar deze uit medelijden met haar vroegere vriend in de steek laat om te trachten Roback over de grens te krijgen vóór hij gearresteerd wordt. De journalist Clinton (Robert Duke) heeft het meisje liefgekregen en besluit haar te helper maar inspecteur Dufresne (Fernand Gravey) van de afdeling moordzaken heeft zijn netten gespannen en er volgen een reeks politieovervallen, waarbij de gangster telkens ternauwer nood aan een arrestatie ontsnapt. Op de vlucht met Denise en met Clinton aan het stuur van diens auto wordt een opslagplaats van de bende .bereikt, waar de grote politieaanval plaats vindt en Roback en Denise door revol verschoten worden gedood. Een film met een vrij eenvoudig verhaal, dat door het tempo waarin het gespeeld wordt en door de voortreffelijke uit beelding der verschillende typen span ning genoeg heeft Om de toeschouwers tot het einde te boeien. Vooraf werd o.a. de film „Vergeten aarde" gedraaid. Cinema Americain: „Het boek van de wildernis" ..Er was eenszo beginnen vele sprookjes en zo begint ook de film waarin' Budeo, eén Oosterse verhalen verteller, voor enkele „rupees" aan een Engels meisje de levensgeschiedenis vertelt van een mensenkind dat door wolven werd grootgebracht. Deze klei ne jongen, Mowgli, verdwaalde in het oerwoud en zou zeker zijn omgekomen als hij niet door een wolvenfamilie was geadopteerd. Deze Mowgli wordt de vriend van de dieren in het oerwoud, wier „taal" hij leert begrijpen en spre ken. Slechts één vijand heeft hij; dat is Vanaf Maandag draait in het Vic toria Theater de Franse film Un grand patron (Onder narcose) met Pierre Fresnay in de meesterlijk gespeelde rol van de succesvolle chirurg Louis Delage, wiens eerzucht hem zijn vrouw en vrijwel zijn ganse omgeving doet vergeten. Hij leeft voor zijn werk. Vol komen. In de operatiekamer is hij de grote „chef", die door iedereen wordt bewonderd en geprezen om zijn kun digheden. Eerst door een bijzonder voorval, als een door hem aangenomen kind zich wil verdrinken, omdat het naar een kostschool wordt gezonden, beseft de beroemde chirurg, voor wie de mens slechts een interessant studie object is, dat hij niets meer is dan een grote egoïst, die alles aan zichzelf ge offerd heeft. Zijn goede voornemens zijn echter spoedig vergeten en zijn vrouw, die voelt dat haar man in de eerste plaats de beroemde geneesheer is, le grand patron, berust in het on vermijdelijke. Zij blijft zich kwijten Het was gisteren voor deken Jacobs een zeer bijzondere dag. Niet alleen vierde h(j zijn 45-jarig priesterschap, doch tevens herdacht hij zijn zilveren pastoraat en het feit dat hij twaalf en ccn half jaar het hoogwaardig ambt van deken vervulde. Hoewel deze feest dag op uitdrukkelijk verlangen van de jubilaris in alle eenvoud verliep, heeft de deken toch zeer vele bewijzen van erkentelijkheid en medeleven in ont vangst mogen nemen. Gistermorgen om half tien droeg deken Jacobs in de kerk aan het Ver- dronkenoord een plechtige H. Mis met assistentie op. 's Middags recipieerde de jubilerende deken in de pastorie van de parochie kerk aan het Verdronkenoord. Zeer velen maakten van deze gelegenheid gebruik de deken persoonlijk de hand te drukken doch daarnaast kwamen er ook tal van schriftelijke gelukwensen binnen. Verscheidene bloemstukken gaven de parochie een feestelijk aan zien. Namens de parochianen bood de oud ste kerkmeester, de heer Keesoom, een geschenk onder couvert aan. Voor dit geld zijn een nieuwe, fraai uitgevoerde rouwaankleding voor het priesterkoor en duizend knielbankjes aangekocht. Deze jubileumdag werd besloten met een plechtig Lof, dat 's avonds om zeven uur door de Hoogeerwaarde deken werd opgedragen met assistentie van pastoor Van Leeuwen en rector Buuren als diaken en subdiaken en de Zeereerw. heer De Wit en kapelaan Zuurbier als troondiakenen. In een korte toespraak tot de gelovi gen bracht deken Jacobs God dank voor het priesterschap en dankte hij de paro chianen voor de volgzaamheid die zij steeds hebben betoond. De jubilaris herinnerde er aan, dat dank zij de vrij gevigheid van de parochianen de laat ste jaren vele verbeteringen in de kerk konden worden aangebracht. van haar sociale plichten, maar is on danks haar glimlachjes in wezen een verbitterde vrouw. Het verhaal, waarin nog 'een liefdes geschiedenis is geweven van een dok tersassistent, speelt zoals te begrijpen valt, hoofdzakelijk in een ziekenhuis, waar de „onzichtbare man" zijn stem pel drukt op vele van zijn medewerkers. Enerverend is de verfilming van de operatie van de oude mevrouw Berger, een van de knapste scènes uit deze film. Shere Kann, de tijger die zijn vader gedood heeft en die de schrik van alle andere oerwoudbewoners is. Hij neemt de taak op zich zijn „familie" van deze steeds loerende vijand te verlossen en dit gelukt hem ook. Nog éénmaal komt hij in contact met de „beschaafde" wereld, als hij zich te dicht bij een nederzetting waagt en ge vangen wordt. Aan dit contact met zijn „soortgenoten" beleeft hij zo weinig plezier, dat hij besluit zich af te keren van de mensen en terug te gaan naar de jungle. Harmonie Theater: „Kon-Tiki" In het Harmonie Theater draait tot en met Woensdag de boeiende film „Kon-Tiki", die verhaalt van een 4300 mijl lange zeereis, die zes Scandinavi sche mannen van de wetenschap op een primitief vlot ondernamen van Peru naar de Polynesische eilanden. Over deze rolprent, welke geheel door de deelnemers aan de tocht werd ver vaardigd, hebben wij in ons blad van gisteren reeds het onze gezeed: een film, die zeer de moeite waard is om te worden gezien. Rex Theater: „Morgen is te laat" De Italiaanse film „Morgen is het te laat" is nog niet zo lang geleden in Alkmaar geweest en dat ze thahs op nieuw gedraaid wordt en een volle zaal trekt is het beste bewijs dat er nog steeds interesse voor is. De film behandelt het zieleleven van kinderen, die zich op de leeftijd der puberteit van het sexuele leven bewust worden, maar door de geheimzinnigheid en het wanbegrip van volwassen gesuggereerd worden, dat het misdadig en onterend is zich in dat probleem te verdiepen. Het meisje Mirella (Anna M.Pieran- geli) en de jongen Franco (Gino Lau- rini) spelen hier de hoofdrollen met zeer goede creaties van Lois Maxwell als de lerares Anne, Vittorio De Sica als professor Landi en de Franse ac trice Gabriëlle Dorziat als puriteinse directrice van een vacantiekolonie. Een film die wij kunnen aanbevelen. Voor een uitverkochte zaal trad gis teravond in het Gulden Vlies op, het bekende orkest „The Flying Dutchmen" met medewerking van het zo graag ge hoorde duo van Radio Brussel en Luxemburg: ,,De Zingende Zusjes Hel ma en Selma" en Pierke de muzikale clown. Het gehele gezelschap heeft een groot succes behaald en de talrijke aan wezigen een zeer vrolijke avond be zorgd, waartoe ook onze bekende „Kees Stet" met zijn Westfriese belevenissen veel heeft bijgedragen. Het uit zeven personen bestaande or kest heeft onder leiding van Math. Niëns uitstekend werk gedaan, zowel in hun speciale nummers als in hun bege leidende taak. Een vlot op elkaar inge speeld ensemble met goede solisten. De accordeonmuziek voldeed bijzonder, evenals de pianobegeleiding. Helma en Selma verdienden in alle opzichten de bijval die zij gekregen hebben. Zowel vrolijke als meer ernsti ge liederen werden door dit tweetal op verrassende wijze uitgevoerd. Levens liedjes, bekende schlagers, jodelrefrei- nen en verzoeknummers werden met charme in diverse mooie costuums uit gevoerd en verwierven een daverend applaus. Math. Niëns had in het succes een groot aandeel. Maar hij beschikte ook over goede medewerkers. Pierke. de muzikale komische figuur, was in dit ensemble wel op zijn plaats. Kees Stet wist met het vertellen (op de van hem bekende Wijze) van diverse belevenissen van figuren uit- het West- friese land de aanwezigen uitstekend te vermaken. Als geheel ëen vlotte amu sementsavond. S.S.S. DEMONSTREERDE IN GR SSS heeft dezer dagen voor een bezette zaal in café Hakof te Gr: een demonstratie gegeven van gewicljj heffen en worstelen. Bijzonder spaJ nend was de strijd tussen de kampioJ nen Van Lienen, Kok en Zwanenbeij Van Lienen stootte 110 kg en Zwane;, berg 100. Oud-voorzitter Groot zetti het doel en wezen van de krachtspor uiteen, wat door het publiek op 1 prijs werd gesteld. GESLAAGD De heer C. J. de Graaf alhier is slaagd voor het diploma vakbekwaam heid voor het rijwielbedrijf, uitgereikt door de Rijwiel- en motorrijwielher. etellers-examen-corporatie (R.E.M.E.C. te Amsterdam. ZONDAGSSLUITING APOTHEKERS Te beginnen hedennamiddag 6 uur zal deze week buiten de gewon' diensturen geopend zijn de apotheek Wanna op het Ritsevoort. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 17 Augustus zijn beschik, baar de huisartsen dr A. H. F. Corthals, Nieuwlandersingel 59 (teil, 3193) en dr H. C. A. Koppejan, Ouda Zesjarig slachtoffertje van aanrijding overleden Het zesjarig meisje, dat gisteravoil bij de autobotsing buiten Zaandam ei stig werd gewond, is in de loop van morgen in het Gem. Ziekenhuis te Zaai dam overleden. De journaals In de journaals wordt natuurlijk aandacht besteed aan de Olympische revanche-wedstrijden in het Stadion te Amsterdam en aan de onderscheiding welke daar door Z.K.H. Prins Bern- hard aan Fanny Blankers-Koen werd uitgereikt. Opnamen zijn gemaakt van het decoreren van diverse verdienste lijke oud-strijders uit Korea. Van het buitenlands nieuws trekken de ongeregeldheden in Egypte tijdens de troonsafstand van koning Faroek de aandacht. Er zijn interessante opna men van de verkiezing van een presi dent van Zuid-Korea, van de afdaling in de grotten bij de Pyreneeën, ten tijde dat nog niet bekend was dat een der expeditie-leiders, Marcel Loubens, na een val in een der ravijnen is ge storven. Alkmaar kent practisch geen werk loze vrouwen en dat is dan ook de re den, dat een van de grote firma's, die veel vrouwelijk personeel in dienst heeft, zich genoodzaakt heeft gezien huis aan huis een folder te versprei den om op deze manier te trachten contact te krijgen met een aantal niet ingeschreven vrouwelijke arbeidskrach ten, dat bereid is het tekort aan per soneel op de pakafdeling aan te vullen. Er zijn hier ter stede verschillende bedrijven, die vrijwel uitsluitend meis jes in dienst hebben, vandaar het ver schijnsel, dat Alkmaar zo goed als geen vrouwelijke arbeidsreserve heeft. Nog niet zo lang geleden scheen het, dat Alkmaar heeft twee klok- ketorens of beter gezegd één toren en een zogenaam de dakruiter. De toren is een der fraaiste uit ons land, de dakruiter is maar een bescheiden kerkspitsje en wat de carillons betreft is dat van de toren ook veel mooier en bekender dan dat van de Sint Lau rens. Als men hier over het carillon spreekt dan be doelt men daarmee dat van de W aagteren, dat in de hele en halve uren niet alleen melodieën speelt die men duidelijk kan herken nen, maar dat ook het instrument van onze voor treffelijke beiaardier is, die er elke Vrijdagmorgen voor een gehoor van duizenden enthousiaste bezoekers pa relsnoeren van klokketonen aan elkaar rijgt en ze over stad en omgeving laat ioeg- klinken, Twee carillons is wel een beetje te veel van het goe de, althans voor de mensen die tussen de torens in wo nen en ze dus beide kunnen beluisteren. Het is niet prettig als er twee mensen tegelijk zingen wanneer de een althans een ander liedje dan de ander laat ho ren en het is ook een beetje verwarrend, als er twee carillons door elkaar klinken. Maar men heeft er in Alkmaar wat op gevonden. Men laat eenvoudig eerst de ene klok en dan de an dere spelen. Het lijkt in zijn eenvoud op het ei van Co lumbus, maar er is natuur lijk één bezwaar tegen, na melijk dat beide torenuur werken op het zelfde mo ment de juiste tijd moeten aangeven en het spel van het kerkcarillon niet hele maal op dat van de Waag- toren kan wachten, vooral als daar zo nu en dan eens een bijzender lang vader lands liedeke op het uur programma staat. In dat geval begint de Waagtoren en als die halfweg is kan de dakruiter niet langer wachten en moeten de be woners van de Langestraat en omgeving van de kerk maar luisteren naar de dub- belmelodie die ook bij de hersengymanstiek altijd een attractief nummer van het programma is gebleken. Meer openbare uurwer ken hebben we hier niet of het zou de bloemenklok moeten zijn, die uit protest tegen haar verplaatsing, enige tijd gestaakt heeft maar thans weer „aan de loop" blijkt. Zij riep vroeger bij het station de vreemdelingen in fraaie bloemletters een hartelijk welkom toe. De reizigers die op de terug weg te laat aan het station kwamen kregen daarvan echter eerst kennis door de bloemenklok, waarbij het spreekwoord „zeg het met bloemen" toepasselijk was, zodat men de tegenslag zo vriendelijk mogelijk kon in casseren. De bloemenklok een der zeer weinige in den lande is in het verleden een grote attractie voor on ze gemeente geweest en men beweert dat er bezoe kers naar Alkmaar kwamen alleen om te kijken hoe laat het 'was. De stationsklok, is zicht baar geworden nu de lelijke uitbouw vóór het gebouw verdwenen is. Vroeger moest men op grote afstand van de klok staan omdat ze anders totaal onzichtbaar was. thans is ze van verre afstand te onderscheiden. De electrische klokken die hier en daar onze win kelpanden sieren, hebben geen officiële functie en de eigenaren zijn dus niet ter verantwoording te roepen ais ze stilstaan of hopeloos met de officiële tijd ver schillen, wat nog al eens voorkomt. Ten slotte zorgt de radio natuurlijk op de seconde af voor de juiste tijdmelding en sinds vrijwel ieder huis gezin direct met Hilversum in contact staat is een wan deling naar de Kaasmarkt overbodig geworden. De Waagtoren en de dak ruiter zijn altijd een beetje eikaars concurrenten ge weest. De eerste is bekend en beroemd geworden door zijn ruitertjes, een simpele uitvinding van twee tegen elkaar in draaiende schij ven, welke tot de grootste attractie van Alkmaar be horen om'dat elke volwasse ne nog iets van het kind in zich heeft en een kwartier lang met gerekte hals op zijn tenen kan staan in af wachting van datgene Wat wij in onze propaganda- brochures met de weidse naam van „het steekspel" hebben betiteld. De dakruiter heeft een andere attractie. Daar zijn de wijzers des avonds en des nachts van gloeilampjes voorzien, zodat men ook in donkere uren op de hoogte van zijn tijd kan blijven. Er zijn er ook die dan in de sluitingstijd uit de café's gezet worden en hun vrouw wijs maken, dat ze dachten dat het een uur vroeger was omdat de lampjes van het torenuurwerk kapot waren. Er zij er ook die dan in de stemming verkeren, dat het hun absoluut niet kan sche len hoe laat of het is, maar het is duidelijk dat de stad voor_ deze categorie der be volking onze wijzerplaten niet heeft laten verlichten. door hét uitblijven van orders voor dil confectie-industrie deze zaken een deel van hun personeel zouden spuien! maar de laatste tijd is de situatie deze bedrijfstak aanmerkelijk verbe-| terd. Zo zelfs, dat men ook hier overgaat tot het aantrekken van nieu-| we arbeidskrachten. Bij de mannen is er uiteraard well werkloosheid te bespeuren, maar tochl niet in een mate, die verontrustend behoeft te werken. Door het ontbréken van grote in-L dustrieën komen ernstige schommelinJ gen op de arbeidsmarkt practisch nietl voor. Het verschil tussen de seizoeneil wordt in een agrarische centrumplaalil als Alkmaar natuurlijk wel geregisT treerd in de statistieken van het Arl beidsbureau, maar dit beeld is elk jas! vrijwel stabiel. De in verhoudir! tot andere streken relatief gunstige cijT fers van de werkloosheid vinden oa[ ook hun oorzaak in het feit, dat veil mannen buiten Alkmaar hun emplooi vinden. Bijvoorbeeld in de Zaanstreelil en bij de Hoogovens. Ware dit niet heil geval, dan zou het beeld veel somberf der zijn. DE SCHERMER DANSERS In ons verslag over het optreden van del Schermer Dansers op het Hofplein iswejT gevallen, dat dit optreden was geornani-l seerd door Alcmaria V.V.V. Ere wie eri| toekomt. In de Alkmaarsche Courant van 17 Augustus 1927 vinden wij de mededeling dat de vlotbrug weer niet dicht was te krijgen. Honder den-, aldus het bericht, moesten in het middaguur deze brug passeren en zagen zich weer genoodzaakt van de Friese brug gebruik te ma ken, die voor het verkeer met West-Friesland ook veel te smal is. De volgende week gaat de vlot brug voor de zoveelste maal in reparatie en moet de verbinding door een ouderwets pontje onder houden worden. Voor enige jaren was door de destijds gevoerde ac tie van ds Melchers de mogelijk heid van een moderne brug nabij. De gemeente verenigde zich ech ter niet met de door Waterstaat gestelde eisen met het gevolg dat men weer jaren met de vlotbrug blijft voortsukkelen. De direct be langhebbenden zullen o.i. goed doen om er bij het bestuur der gemeente op aan te dringen alle krachten in te spannen om deze belemmering van Alkmaar door een moderne brug te doen ver vangen. OP Zaterdag 30 Augustus zuil de winnaars van de journa staande uit de heren mr dr H. p. Otlen is dezer dagen bijeen kend. Tot haar teleurstelling rfingen van dien aard, dat zij I inzending de eerste prijs van i stuur van Alcmaria V.V.V. vod vraag twee derde prijzen to inzendingen met f 50 te verhog hoger peil stond, een vierde pi Toorstel aanvaard. DE jury heeft de inzendinge deeld met inachtneming vai gende punten: 1. de inTmud grip toont de inzender van zij werp?); 2. de vorm (op wel heeft de inzender de opgave, hij zich stelde uitgewerkt?); 3 en stijlkundige kwaliteiten. Z daarbij tot de beslissing in de Nederlandse inzendingen de prijs van 250,toe te kennel lieer L. H. G. Tabak te Hilvei ju het dagblad „Het Gooi en land" de bijdrage „Tussen kaai torie" schreef. De twee derde ad 125,werden toegekend Dorothe L. v. d. Scheer voor tikel „Voortbestaan van de A. kaasmarkt aan een zijden di het dagblad „De Telegraaf" en Joh. J. Ros te Alkmaar voor portage „Kaasmarkten genoeg derland" in het „Nieuw Noord Dagblad". De buitenlandse inze De buitenlandse inzendingen naar het oordeel van de jury op een hoger peil dan de Ned' hetgeen de jury ook in de tof der prijzen tot uitdrukking m moeten brengen. De eerste 1000,was voor de heer A buschagne te Hilversum, die stra", een bijlage van het i kaanse dagblad „Die Vaderla artikel publiceerde onder he „Afrikaans tot Grieks in Alkm tweede prijs ten bedrage van werd gewonnen door de heer I Tölle te Paderborn (Duitslai deelnam met het artikel „Dii einer Stadt, Alkmaar ein welt ter Markt" in het Westfalischi blatt „Der Tag". De heer G. I te Stockholm (Zweden) zal d prijs van 250,ontvangen v bijdrage „Alkmaar stad zonde: in „Fritiden" het orgaan van de se reisvereniging RESO. De prijs ad. ƒ200,werd toegewe de heer Jean H. P. Jacobs U tricht, die in het Antwerpse tij „De Post" een reportage schree maar metropolis van polderlan Zoals bekend, stelde Heinz Deiters een radio-reportage c kaasmarkt samen, welke door d West-Deutsche Rundfunk were zonden. De tekst van deze r< werd ingezonden, doch daar d ling was gemaakt, dat de bijd een dagblad, nieuwsblad of tij De uitslagen van de wedstrijd' week voor de bedrijfscompèti speeld, luiden; Afdeling A: Povay IRingers SOVALichtbedrijven 3-3; Ch boysHulskampboys 0-0; BI 't Hooge Huys 2-0. Afdeling B: Stoel ITelefoi NotenkrakersNOC 1-2; APSV II 3-1; VIVO-boys—Mei 1-1: KromTelefonia 0-3; Cent: gers 1-0. Afdeling C: KofaboysAlkrr rant 0-0; PerzifoNagengast 3-: IIPOA 0-5. De standen zijn: Adeling A: SOVA 8 6 Lichtbedrijven 9 6 BBO' I 8 6 Ringers I 10 6 Povay I 8 4 Postiljon 8 2 Blaekboys 8 3 Chevroletboys 10 3 Reiniging 9 2 't Hooge Huys 9 0 Hulskampboys 9 0 Afdeling B: Centra Stoel I NOC Telefonia VIVO-boys Krom APSV II Slagers Melkboeren Rhodesia Notenkrakers x 8 7 10 6 7 5 8 4 8 3 8 3 8 2 9 2 8 1 8 0 1 22- 26- 16- 16- 19- 12- 9- 4- 3- 1 27- 3 20- 0 22- 2 20- 16- 16- 11- 8- 6- 9- 10- x 2 verliespunten in minderir Afdeling C: Alkm. Courant 9 5 4 POA 7 5 2 Kastinaboys 8 5 2 1 Kofaboys 8 3 3 2 Perzifo 8 4 13 Nagengast 8 3 14 Ringers II 7 13 3 BBC II 8 2 15 Povay II 9 13 5 Stoel II 8 10 7 0 15- 0 22- 28- 20- 17- W- 7- 10- 9- 6- H Afdeling A: HVBLastinagii RHVTelefonia 2-3. Afdeling B: De WildZwaluw De standen zijn: Afdeling A: NOC HVB Telefonia Krom ''Hooge Huys XtHV Hulskampgirls Lasünagirls Afdeling Centra Miifleur De Wild Zwaluwen IVA PCB JAK 12 9 1 2 60- 9 2 2 46- 10 5 2 3 32- 11 5 2 4 44- 11 4 2 5 47- 8 3 1 4 23- 11 3 1 7 14- 10 1 1 8 23- 10 9 0 1 50- 9 6 1 2 33- 9 5 2 2 45- 10 5 2 3 31- 11 3 0 8 21- 9 2 0 7 22- 10 1 1 8 8-

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2