ïduik er wel geen' jwen abrieken de neming De winnaars van de journalisten prijsvraag zijn bekend Bedrijfssport Max Woiski blijft in Bergen Verkoop buiten de veiling van pootaardappeien rSTE NIEUWS Gemeentebestuur biedt een lunch aan Jak Groet Obdam Ursem „De Prinses'' hield 'n meSkersexamen Urk Weekoverzicht van de Langendijker veilingen Petten Tijdens Floralia te O. Niedorp optocht van versierde fietsen e.d. Hensbroek Bevredigende uitkomst van proeven met bloemzadenteelt Stompetoren Examen voor goed melker ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 r de herberg, waar zij ee» l dronken en probeerden 1 jk over hun nieuwe slacht" 1 ten te komen. Eén ding ver". I bijzonder. Zij hoorden dat I vel. zo heette de portier van I een zoon had, die in Braam, gen was bij een was- J l ;ing. Toen zij dat wisten j ijlings de herberg rnaal"1 ONSTREERDE IN GROEp I dezer dagen voor een go^l .1 in café Hakof te Grogl tratie gegeven van gewicht. I worstelen. Bijzonder span.' Ie strijd tussen de kampioe. ienen, Kok en Zwanenberg, I stootte 110 kg en Zwanen!! Oud-voorzitter Groot zette I l wezen van de krachtsport 1 door het publiek op hog» gesteld. GESLAAGD Z. J. de Graaf alhier is ge. het diploma vakbekwaam. I iet rijwielbedrijf, uitgereikt ijwiel- en motorrijwielher- nen-corporatie (R.E.M.E.C.) am. SLUITING APOTHEKERS I nnen hedennamiddagp 6 uurl week buiten de gewone I geopend zijn de apotheek! het Ritsevoort. 3DIENST HUISARTSEN 17 Augustus zijn beschik- huisartsen dr A. H. F. M. I ■Jieuwlandersingel 59 (telf, H. C. A. Koppejan, Oude- slachtoffertje van jding overleden :ig meisje, dat gisteravond otsing buiten Zaandam ern- iwor.d, is in de loop van de et Gem. Ziekenhuis te Z&an-J en. blijven van orders voor de lustrie deze zaken een deel personeel zouden spuien, ïtste tijd is de situatie in Estak aanmerkelijk verbe- lfs, dat men ook hier al het aantrekken van nieu- rachten. mnen is er uiteraard wel 1 te bespeuren, maar toch mate, die verontrustend verken. ontbreken van grote in- imen ernstige schommelin- irbeidsmarkt practisch niet irschil tussen de seizoenen n agrarische centrumplaats r natuurlijk wel geregis- statistieken van het Ar- maar dit beeld is elk jaar oiel. De in verhouding reken relatief gunstige cij- werkloosheid vinden o a. •zaak in het feit, dat vele ten Alkmaar hun emplooi oorbeeld in de Zaanstreek logovens. Ware dit niet het ou het beeld veel somber- CHERMER DANSERS lag over het optreden van de isers op het Hofplein is weg- dit optreden was geornani- I lcmaria V.V.V. Ere wie ere jaar geleden ikmaarsche Courant van us 1927 vinden wij de g dat de vlotbrug weer was te krijgen. Honder- het bericht, moesten in guur deze brug passeren zich weer genoodzaakt ese brug gebruik te ma- voor het verkeer met land ook veel te smal is. de week gaat de vlot- de zoveelste maal in cn moet de verbinding mderwets pontje onder- >rden. Voor enige jaren 3e destijds gevoerde ac- Melchers de mogelijk en moderne brug nabij, ite verenigde zich ech- ct de door Waterstaat sen met het gevolg dat jaren met de vlotbrug sukkelen. De direct be iden zullen o.i. goed ir bij het bestuur der ip aan te dringen alle i te spannen om deze ig van Alkmaar door ne brug te doen ver- Artikelen in Zuid-Afrikaanse, Duitse, Zweedse, Belgische en Nederlandse bladen bekroond Engels bisschop onthult oorlogsmonument 0 ,P Zaterdag 30 Augustus zullen ten stadhuizc de prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van de journalistenprijsvraag van Alcmaria V.V.V. De jury, be staande uit de heren mr dr H. J. Wytema, mr M. Rooy, F. Thomas, P. Balasz en F. Otlen is dezer dagen bijeen gekomen en heeft na rijp beraad de prijzen toege kend. Tot haar teleurstelling oordeelde zij het peil van de Nederlandse inzen dingen van dien aard, dat zij het niet verantwoord achtte aan enige Nederlandse inzending de eerste prijs van f 500 toe te kennen. De jury heeft daarop het be stuur van Alcmaria V.V.V. voorgesteld in de binnenlandse afdeling van de prijs vraag twee derde prijzen toe te kennen, de derde prijs van buitenlandse inzendingen met f 50 te verhogen en in deze groep, die naar haar oordeel op een hoger peil stond, een vierde prijs van f 200 toe te kennen. Het bestuur heeft dit voorstel aanvaard. moest zijn verschenen, kon deze inzen ding, welke naar de jury oordeelde van uitstekend gehalte was, niet mededin gen. Toen de jury haar oordeel reeds had geyeld, kwam op het bureau va; de VVV nog een inzending binnen. Het betrof hier een artikel in het Frans talige Belgische blad „La Défense" uit Brussel. De prijswinnaars zijn uitgenodigd op Vrijdag 29 Augustus naar Alkmaar te komen. Na een wandeling over de kaasmarkt zal een bezoek worden ge bracht aan de veiling te Broek op Lan- gendijk, de Wieringermeer ende Af sluitdijk. In hotel Smit te Middenmeer zal het gezelschap een koffiemaaltijd gebruiken, 's Avonds zal een bezoek worden gebracht aan Eergen. Na de nacht in Alkmaar te hebben doorge bracht, volgt Zaterdagochtend een trip naar de boerderij van de heer Frans te Heiloo, alwaar het kaasmaken zal worden gadegeslgen. Om 13 uur wor den de nrijswinnars, de jury en het be stuur van „Acmaria VVV" ten stad- huize ontvangen, alwaar de prijsuit reiking plaats vindt. Na afloop biedt het gemeentebestuur de prijswinnaars, de jury en het dagelijks bestuur van Alcmaria VVV een lunch aan, waar aan ook B. en W. zullen aanzitten. Het gemeentebestuur bewijst met deze geste, dat het de journalistenprijs vraag, die de bezienswaardigheden van onze stad onder de ogen van twee mil- lioen gezinnen in binnen- en buitenland bracht, hogelijk waardeert. De VVV is voor het gebaar van het gemeentebe stuur zeer erkentelijk. DE jury heeft de inzendingen beoor deeld met inachtneming van de vol gende punten: 1. de inTïöud (welk be grip toont de inzender van zijn onder werp?); 2. de vorm (op welke wijze heeft de inzender de opgave, waarvoor hij zich stelde uitgewerkt?); 3. de taal en stijlkundige kwaliteiten. Zij kwam daarbij tot de beslissing in de afdeling Nederlandse inzendingen de tweede jrijs van 250,toe te kennen aan de her L. H. G. Tabak te Hilversum, die a het dagblad „Het Gooi en Omme- j jnd" de bijdrage „Tussen kaas en vic- florie" schreef. De twee derde prijzen f ad 125,— werden toegekend aan mej. Dorothe L. v. d. Scheer voor haar ar tikel „Voortbestaan van de Alkmaarse kaasmarkt aan een zijden draad" in het dagblad „De Telegraaf" en de heer joh. J. Ros te Alkmaar voor zijn re portage „Kaasmarkten genoeg in Ne derland" in het „Nieuw Noordhollands Dagblad". De buitenlandse inzendingen. De buitenlandse inzendingen stonden haar het oordeel van de jury algemeen op een hoger peil dan de Nederlandse, hetgeen de jury ook in de toekenning der prijzen tot uitdrukking meende té moeten brengen. De eerste prijs ad. 1000,was voor de heer Awie La- buschagne te Hilversum, die in „Ek- stra", een bijlage van het Zuidafri- kaanse dagblad „Die Vaderland" een artikel publiceerde onder het hoofd ..Afrikaans tot Grieks in Alkmaar". De tweede prijs ten bedrage van ƒ300, werd gewonnen door de heer Hermann Tölle te Paderborn (Duitsland), die deelnam met het artikel „Die Klang einer Stadt, Alkmaar ein weltbeijühm- ter Markt" in het Westfalische Volks- blatt „Der Tag". De heer G. F. Göbel te Stockholm (Zweden) zal de derde prijs van ƒ250,ontvangen voor zijn bijdrage „Alkmaar stad zonder haast" j ia „Fritiden" het orgaan van de Zweed- I se reisvereniging RESO. De vierde prijs ad. 200,— werd toegewezen aan [de heer Jean H. P. Jacobs te Maas tricht, die in het Antwerpse tijdschrift l,De Post" een reportage schreef „Alx- !;aar metropolis van polderland". Zoals bekend, stelde Heinz Günter I Deiters een radio-reportage over de [kaasmarkt samen, welke door de Nord- I West-Deutsche Rundfunk werd uitge houden. De tekst van deze reportage verd ingezonden, doch daar de bepa- l.ng was gemaakt, dat de bijdrage in I ten dagblad, nieuwsblad of tijdschrift De uitslagen van de wedstrijden, deze week voor de bedrijfscompetitie ge speeld, luiden: Voetbal. Afdeling A: Povay IRingers I 1-2; SOVA—Lichtbedrijven 3-3; Chevrolet- boysHulskampboys 0-0; BBC I— 't Hooge Huys 2-0. Afdeling B: Stoel I—Telefonia 2-5; NotenkrakersNOC 1-2; Krom APSV II 3-1; VIVO-boys—Melkboeren 1-1; Krom—Telefonia 0-3; Centra—Sla gers 1-0. Afdeling C; Kofaboys—Alkm. Cou rant 0-0; PerzifoNagengast 3-1; Stoel IIPOA 0-5. De standen zijn: Adeling A: SOVA 8 6 2 0 22— 7 14 Lichtbedrijven 9 6 2 1 2610 14 BBC I 8 6 11 16— 5 13 Ringers I 10 6 1 3 16— 8 13 Povay I 8 4 3 1 19—12 11 Postiljon 8 2 3 3 12—12 7 Blackboys 8 3 1 4 910 7 Chevroletboys 10 3 1 6 816 7 Reiniging 9 2 1 6 823 5 't Hooge Huys 9 0 3 6 418 3 Hulskampboys 9 0 2 7 322 2 Afdeling B: I Centra 8 7 0 1 27—10 14 Stoel I 10 6 1 3 20—20 13 NOC 7 5 2 0 22— 8 12 Telefonia 8 4 2 2 20—10 10 VIVO-boys 8 3 2 3 16—15 8 Krom 8 3 2 3 16—17 8 APSV II 3 2 3 3 11—11 7 Slagers 9 2 2 5 8—17 6 Melkboeren 8 1 3 4 616 5 Rhodesia 8 0 3 5 9—24 3 Notenkrakers x 8 1 2 5 1017 2 x 2 verliespunten in mindering. Afdeling C: Alkm. Courant 9 5 4 0 153 14 POA 7 5 2 0 22— 3 12 Lastinaboys 8 5 2 1 287 12 Kofaboys 8 3 3 2 20—17 9 Perzifo 8 4 13 17—16 9 Nagengast 8 3 14 1713 7 Ringers II 7 1 3 3 7—18 5 BBC II 8 2 1 5 10—20 5 Povay II 9 1 3 5 9—18 5 [Stoel II 8 1 0 7 6—36 2 Handbal. Afdeling A; HVBLastinagirls 4-2; RHVTelefonia 2-3. Afdeling B: De WildZwaluwen 6-8. De standen zijn: Afdeling A: NOC HVB Telefonia Krom RHv°ge Huys Afdeling Centra Milfleur De Wild Zwaluwen 1VA PCB 12 9 1 2 60—36 19 9 6 2 2 46—39 12 10 5 2 3 32—28 12 11 5 2 4 44—47 12 11 4 2 5 47—43 10 8 3 1 4 23—22 7 11 3 1 7 14—33 7 10 1 1 8 23—41 3 10 9 0 1 50—21 18 9 6 1 2 33—15 13 9 5 2 2 45—30 12 10 5 2 3 31—32 12 11 3 0 8 21—28 6 9 2 0 7 22—43 4 10 1 1 8 8—41 3 Radio-sterren uit Luxemburg en Brussel schitterden In de grote tent van de heer Jan Hakof, plaats biedende aan 500 bezoe kers, hebben gasten en Groeters de radio-artisten uit Luxemburg en Bel. gie, onze Benelux-partners, luide toe gejuicht en overladen met bijvalsbe. tuigingen. Als Pierke, de allround artist, de lof trompet steekt over zijn veelbelovende telg Tinus, of vrolijke klanken tovert uit zijn hamer, zaag, boor en ander ge_ reedschap, davert het theater van dé lach. Het lieftallige zusterpaar, Helma en Selma betoverden haar auditorium met haar liedjes, vrolijke, ernstige, soms een tikje ondeugend, en haar jodelklanken. Het orkest „The Flying Dutchman" speelde onvermoeid bekende en onbe kende wijsjes en droeg er niet weinig toe bij, dat de bezoekers in een echte vacantiestemming geraakten. Onze Zuiderburen hebben zich deze avond heel wat vrienden gemaakt. Doctor N. T. Havard, bisschop van St. Davids, zal naar verluidt het Engelse oorlogsmonument in Den Bosch op 25 October inwijden. Dit gedenkteken wordt opgericht door de 53ste Welsh Infantry Division, die in 1944 heeft deelgenomen aan de bevrijding van Den Bosch. Mogelijk komt de gedenknaald te staan tegenover het nieuwe sport park, de plaats, waar de bevrijders indertijd de stad binnengetrokken. WINKELBEDRIJF IN ANDERE HANDEN De heer B. Molenaar te Obdam heeft bij onderhandse verkoop het woon- en win kelhuis, alsmede de goodwill van de heer J. Stammis, eveneens alhier, overgenomen. De heer Stammis gaat zich elders vestigen. Friezen gaven blijk van belangstelling Donderdag werd op het veehouders- bedrijf van de heer C. Tessel te Noor- dijk gem. Ursem, een melkexamen af genomen, georganiseerd door de N.V. Zuivelfabriek „De Prinses" te Ursem. Voor dit examen was buitengewoon veel belangstelling, daar door de N.H. melkcommissie uitgenodigd waren de Friese melkcommissie en tevens enige heren van de Rijks Zuivelschool te Bolsward. Juryleden waren de heren Mol, Pij per en ir. Verschoor, Rijkszuivelconsu- lent te Hoorn en voor het melken de heer Th. Schipper te Zandwerven. Door de cursisten werden de volgende punten behaald: de heer A. J. Stuyt te Ursem 192 pt.; de heer C. Tessel te Ur sem 181 pt.; de heer Joh. Tessel te Ursem 181% pt.; mej. J. C. Koeckhoven te Ursem 177% pt. en de heer N. A. Stam 175 pt. Na afloop werd door de voorzitter van de N.H. melkcommissie, de heer Pijper, aan alle cursisten het diploma uitgereikt, met de wens dat ze het be haalde succes van goed en hygiënisch melken, steeds in de praktijk zullen handhaven Hierna werd gesproken door de hr. H. Velkers, als afgevaardigde van de Zuivelfabriek „De Prinses" te Ursem, die alle cursisten dank bracht voor het deelnemen aan deze cursus, de heer en mevr. Tessel dankte voor het beschik baar stellen van hun bedrijf en tevens voor hun grote gastvrijheid. Verder werden nog waarderende woorden gesproken door de heer Schip per, ir. Verschoor en door één der le den van de Friese melkcommissie. Namens de cursisten sprak de heer A. Stuyt woorden van dank tot de familie Tessel, voor hun medewerking, tijdens de cursus. .Rust Wat" ondergaat een grondige verbetering „Grand Hotel Paramaribo Met een korte plechtigheid is gister middag het aan de Bergerweg „ver scholen" cafeetje „Rust Wat" overge dragen aan de nieuwe eigenaar, Max Woiski, die deze wat verlopen zaak tot nieuw leven wil gaan brengen. Nu reeds maakt „Rust Wat" een veel ver zorgder indruk, doch de plannen van de heer Woiski gaan nog heel veel ver der. „Het is altijd mijn bedoeling geweest op latere leeftijd naar Suriname terug te gaan en daar de rest van mijn leven te blijven. Maar nu heb ik mijn plan nen gewijzigd; ik blijf in Bergen" ver telde gisteren de heer Woiski. Tot 31 Augustus, het ogenblik waarop „La Cubana" wordt gesloten, zal de hr. J. Saarlo, die lange tijd eerste kellner in de City Hall is geweest, de zaken in „Rust Wat" waarnemen. Dit blijft voor lopig een gewoon café, zij het, dat het grondig wordt verbeterd. Er staat een piano, er kan worden gebiljart en twee maal in de week op Dinsdag en Vrijdag worden de bezoekers in de gelegenheid gesteld de televisieuitzen dingen te volgen. Het interieur heeft reeds een belangrijke wijziging onder gaan en maakt nu een gezellige, intieme indrupk. Op 1 October wordt aan de achterzijde van het café begonnen met het bouwen van de nieuwe dancing, waar het volgend jaar „La Cubana" wordt ondergebracht. Over deze plan nen schreven wij destijds reeds een uitvoerig verhaal: er komt een muziek zaal, een restaurant en een grote per gola met waterpartijen; voor de kop van Noord-Holland een unieke gelegen heid. Verdere plannen Maar de plannen van de heer Woiski gaan nog verder. Over enkele jaren zal hij aan de rand van het dorp een groot hotel stichten, dat naar vorm en uiter lijk gelijk zal zijn aan het fraaie gou vernementsgebouw te Paramaribo. Dit wordt dan „Grand Hotel Paramaribo", waar de heer Woiski er zeker in zal slagen zijn gasten aangenaam bezig te houden. Voorlopig echter houdt de hr. Woiski het bij „Rust Wat". Eén van de notabe len van Bergen, die gistermiddag even naar de verbouwing kwam kijken, werd bereid gevonden de vlag te hijsen als voorlopige kroon op het werk. Deze plechtigheid werd bijgewoond door alle getrouwen van de hr. Woiski. Binnen speelde de gramofoon de nieuw ste plaat van Max Woiski, „Va joe tan". Want voortaan zal in het „vergeten" „Rust Wat" de stem van deze nieuwe Bergenaar klinken, ook als hij zelf niet thuis is. Concert van Onder Ons" Maandagavond concerteert het fan farecorps „Onder Ons" uit Dirkshorn in de muziektuin. In deze fraai gele gen en rustige tuin aan de Eeuwige laan, hoek Komlaan, waar dit jaar slechts weinig concerten zijn gegeven, zal men dus 's avonds 8 uur kunnen luisteren naar het fanfarecorps „Onder Ons". Onder leiding van de dirigent, de heer D. Visser, zal een achttal werken ten gehore worden gebracht. De toegang is vrij. FAILLISSEMENT Onlangs werd ons van officiële zijde medegedeeld, dat het faillissement was uitgesproken van de heer Rodrigues te Amsterdam, maar doorgaans verblijf hou dende aan de Breelaan 112. Naar later is gebleken, heeft de gefailleerde, de heer L. A. Rodrigues Lopez te Amsterdam ten onrechte gebruik gemaakt van het adres van de heer A. Rodrigues Brent aan de Breelaan. Laatstgenoemde heeft met het faillissement niets te maken. DOKTERSDIENST OP ZONDAG Morgen, Zondag 17 Augustus, wordt de medische dienst te Bergen waarge nomen door dokter Lugten, tel. 2700. GESLAAGD Mej. C. H. Boogmans alhier slaagde voor de hoofdacte. VISSERIJBERICHT URK, 15 Aug. 1952 Door 105 vaar tuigen werd Vrijdag aan de Gem. Vis- afsla^ aangevoerd: 13743 pond aal en paling, 7592, 1011 pond snoekbaars, 73 80, 210 pond baars, 7578, alles per pond, 430 manden nest f 2.10 per mand. Het zich niet houden aan de veilingvoorschriften is afkeurenswaardig LANGEDIJK. Op het euvel van uit de hand verkopen buiten de veiling is reeds meermalen de aandacht ge vestigd in de vergaderingen van de veilingverenigingen. Dit was ook het geval in de vorige week gehouden ver gadering van de Noordermarktbond, waar het uit de hand verhandelen van pootaardappeien ter sprake kwam. Vol gens de voorzitter, de heer Duyves, zou het hier niet zo'n vaart lopen, al meende hij wel een ernstig waarschu wend woord te moeten laten horen. Het kwaad zou zich meer in de Streek- Grootebroek en omgeving voordoen. Toch zijn er, naar wij uit veiling- kringen te Broek op Langendijk verne men, ook hier nog vele tuinders, die hun pootaardappeien, waar de laatste tijd op de veiling hoge prijzen voor kunnen worden gemaakt, buiten hun eigen veiling om van de hand doen. Zo iets is onbegrijpelijk en bovendien strafbaar, daar er nu eenmaal veil plicht bestaat bij de Langedijker Groenten Centrale en andere veilingen. De L.G.C. houdt iedere Dinsdag een speciale poterveiling en de Noorder marktbond om de veertien dagen, zo dat de tuinders dus wel in de gelegen heid zijn van de hogere veilingprijzen te profiteren. Dat de tuinders, die maai net doen of er geen organisatie be staat, een onsociale houding aannemen, daarover is men het in veilingkringen algemeen eens. De Prov. Commissie uit de veilingen in Noord-Holland zond onlangs via de veiling aan de aangesloten leden een circulaire over deze materie, waarin de tuinders eveneens werden opgewekt cm hun pootaardappeien via de veiling of coöperatie te verkopen. De veilin gen en de coöperaties staan hierbij op hetzelfde standpunt, waarbij zij opge merkt, dat de leden van de pootaard- appelcoöperaties aan de Langedijk en omgeving ook allen lid zijn van de veiling. In het verleden is er veel strijd ge voerd om de veilingen een plaats te doen innemen bij de afzet van groen ten en aardappelen. Dat er tegenwoor dig bloeiende veilingen toestaan is iets, waar alle tuinders dagelijks van profi teren. Daarom moet het zich niet hou den aan de veilingvoorschriften uit een oogpunt van algemeen belang ten sterkste worden afgekeurd. CURSUSSEN WITTE KRUIS LANGEDIJK De afd. Langedijk van de Noordholland.se Vereniging „Het Witte Kruis" besloot dit jaar weer een moedercursus te houden en bij genoeg zame deelname ook een cursus kleuter zorg. OPMETINGEN IN UITBREIDINGS PLAN NOORDSCHARWOUDE In het uit breidingsplan Centrum worden de laat ste tijd opmetingen verricht voor het kadaster. Het gehele plan en ook dat in Broek op Langendijk zal worden ge registreerd. De prijsdaling, die de witte kool deze week moest ondergaan was het be langrijkste, dat in de afgelopen week aan de veilingen viel waar te nemen. Was de middenprijs aanvankelijk nog boven de 7 cent, de laatste dagen kon niet meer dan 34 cent gemaakt wor den; ook bleef er nog kool onver kocht. De export naar Duitsland schijnt momenteel stop te staan, de aankopen voor Italië, Frankrijk en de West zijn van onvoldoende omvang om de prijs op het oude peil te houden. Bovendien zijn de zuurkoolfabrieken nog weinig actief. Ook rode kool was gemiddeld lager in prijs, voor de A-kwaliteit werd tot maximum 8 cent betaald, A-kool draaide door. De B-kool werd, als de aanvoer niet te groot was, gekocht voor Engeland tegen ruim 3 cent. Gele kool daalde het minst, waarbij in aanmer king genomen moet worden dat hier van de aanvoer ook maar gering is. Duitsland bleef gele kool kopen en ook Italië nam wat af. Groene kool was goed gevraagd en werd practisch geheel opeenomen voor export naar Duitsland. De aardappelprijzen veranderden Wei nig; goede consumptiesoorten waren iets beter gevraagd dan de vorige week. De export van blanke soorten naar overzeese landen werd in matig tempo voortgezet. De uien, die meestal nog niet aan exporteisen voldoen, werden voor bin nenlandse rekening gekocht voor lage prijzen. Slabonen blijven -goed ge vraagd, waardoor de prijzen zich bij een toenemende aanvoer vrijwel konden handhaven. Lampionoptocht van VVV Als laatste attractie in dit vacantie- seizoen had de plaatselijke V.V.V. in samenwerking met andere verenigingen een lampionoptocht voor de kinderen georganiseerd. Dit feest slaagde voor treffelijk. Honderden mensen waren op de been om de kleurige stoet langs de straten en door de kustduinen te zien trekken. De goede illuminatie van de verschil lende winkels droeg in niet geqjnge mate tot een feestelijk aanzien bij. Na afloop bleven de Jcinderen nog enige tijd bijeen in „Hef Wapen yan Petten" Na regen en onweer weer zonneschijn Zowel voor de oogstwerk- zaamheden als voor de vacantïe- gangers in de badplaatsen is de afgelopen week niet slecht ge weest. Veel zonnige dagen met temperaturen van 21 tot 23 gra den Celsius kwamen daarin vpor. Toch kan het nog geen periode met vast zomerweer worden. Gistermiddag naderde uit Frank rijk een onweersstoring, welke vooral in Brabant, waar op het vliegveld Gilze-Rijen windsto ten van 120 kilometer per uur werden waargenomen, zwaar weer veroorzaakte. Hedenmor gen lag er nog een onweerssto ring over Engeland, die van daag naar de Noordzee zal be wegen. Deze kan vandaag ook in onze omgeving enkele buien, mogelijk met onweer, en een krachtige wind veroorzaken. Om vier uur hedenmorgen werd op Terschelling onweer waar genomen. In Engeland stijgt de barometer en zijn er opklarin gen, zodat morgen weer lang zaam een verbetering met zon nig weer kan optreden. Voor de zomer blijft het weer, afge zien van de kans op enkele on weersbuien voor vandaag, vrij zomers en rustig. Eindelijk dus weer eens strandweer, 'waaraan de voorzomer ons tekort heeft gedaan. Het lijkt er op, dat men in Oude Niedorp nieuwe wegen 'gaat zoeken, ten einde de belangstelling voor de Floraliafeesten te vergroten, althans te stimu leren. Naast de gewone tentoonstelling van handwerken, bloemen, fruit en land en tuinbouwproducten, zal men een optocht gaan houden van versierde fietsen autopeds, kinderwagens of wat dan ook. Voorwaarde is, dat de deelnemers aan die optocht niet jonger zijn dan zes en niet ouder dan dertien jaar. Klachten over planien De optocht wordt gehouden op Zon dag 14 September. De opstelling is op het schoolplein, terwijl voorts een wandeling wordt gemaakt naar het Oosteinde van het dorp. Daarna wordt een bezoek gebracht aan Verlaat. Teza men komt men dan weer bij de zaal van de heer Ooteman, waarna de of ficiële opening zal plaats vinden. Een commissie bestaande uit de heer Wolthuis en de dames Wiedijk, H. Schroder en mevrouw Leekvan Eek zal deze nieuwe gebeurtenis rege len. Op de zeer druk bezochte vergade ring van de floraliavereniging werd dit besloten. Voorzitter Leek. deelde mede dat het met de verkoop van loten uit stekend gaat. De muziek zal dit jaar worden verzorgd door gebroeders Schermer uit Hoogwoud. Ernstige klachten waren er ovet de afdeling bloemen. De levering van de planten heeft niet op de juiste wijze plaats gehad. Het was te laat, alles kwam niet in één keer aan. terwijl er fnensen zijn, die geen volledige serie hebben gekregen. De bloemencommis- sie zal deze aangelegenheid bestuderen en de maatregelen treffen, die noodza kelijk zijn. De commissies voor huisvlijt, fruit, land- en tuinbouw, attracties en thee tuin werden weer benoemd. In de commissies werden geen wijzigingen aangebracht. De financiële toestand van de vereniging is bevredigend. Minder tevreden was men over het aantal inzendingen voor de huisvlijt Popingen zullen in het werk worden gesteld om hierin verbetering te bren gen. Ook werd het inleggeld voor de vrije inzendingen behandeld. Velen waren van oordeel, dat het inleggeld te hoog was en daardoor een rem voor inzenders ormde. De commissie kreeg vrij mandaat om eon en ander te rege len. Met de beste wensen voor de ten toonstelling, die weer veel arbeid zal vragen, sloot voorzitter deze uitste kend geslaagde vergadering. Kool hoeft geen koning ie zijn in Langedijk Tuinbouwers moeten zich degelijk voorbereiden LANGEDIJK Onder de proeven, welke in het Langedijker tuinbouwgebied worden genomen met de teelt van nieuwe gewassen, behoren, zoals we enkele maanden geleden meedeelden, ook de experimenten met bloemzaden. Het spreekt vanzelf, dat men in tuinbouwkringen met belangstelling uitziet naar de resul taten, niet het minst uit overweging, dat, aangezien de tuinbouw zeer kwets baar is i.v.m. de sterk wisselende exportmogelijkheden, het van belang is te weten, of ook met andere cultures bevredigende financiële resultaten zijn te verkrijgen. Belangstelling van overheid voor de nieuwe cultuur Gebleken is, dat de grond in het Geestmerambacht van zodanige kwa liteit en structuur is, dat een gezond gewas kan worden geteeld. Verschil lende perken uitgezette planten hebben zich buitengewoon goed ontwikkeld met een zeer rijke dracht van bloemen. Zij beloven een ruime oogst aan zaad, zo dat, op basis van de gegarandeerde prij zen, gunstige uitkomsten kunnen wor den verwacht, al zal dit bij de ver schillende planten wel wat uiteenlopen. Eveneens is gebleken, dat ook hier geldt: alle begin is moeilijk. Tuinbou wers, die met de teelt van aardappelen en kool opstaan en naar bed gaan, zijn nog niet dadelijk doorkneed in de ge heimen van de bloemzadenteelt, ook al worden dan door insiders wel aanwij zingen en inlichtingen met betrekking tot het planten, verzorgen en oogsten gegeven. Om met volledig vakmanschap 't bedrijf uit te oefenen, zou het eigen lijk gewenst zijn, een zekere tijd in een dergelijk bedrijf onder leiding van een deskundige werkzaam te zijn, om zich te behoeden tegen mogelijke meer of minder grote fouten, die men nu, zon- dr die opleiding, kan maken. De hoofdindruk, die men niettemin van dit nieuwe experiment heeft ver kregen, wettigt de verwachting, dat de teelt van bloemzaden in dit tuinbouw- district zich zal uitbreiden in het be lang van meer zekerheid in het vrij kwetsbare bedrijf van de Langedijker tuinbouwer. Die gelegenheid wordt nu nog in meerdere mate geboden, doordat de bekende N.V. L. Claude ook plaat sing biedt voor de teelt van tweejarige en overblijvende planten, bedoeld voor meerdere jaren zaadteelt. Het risico wordt daardoor kleiner, omdat de oogst van deze planten wat vroeger valt en men meestal gevrijwaard blijft voor het gevaar van slecht oogstweer in het latere najaar. Ten plotte is het verheugend te kun nen meedelen, dat van de zijde van het Departement van Landbouw, V. en V. begrijpelijke en gewaardeerde belang stelling voor deze nieuwe cultuur aan de dag wordt gelegd. De Voorlichtingsdienst van de tuin bouw heeft zich, na onze eerste publi catie van een en ander in het betrok ken gebied op de hoogte laten stellen 1 t.a.v. de verschillende soorten van uit gezette planten, van de plaatsen, waar geëxperimenteerd wordt en de namen der tuinders, die voor deze zaadteelt 'n deel van hun land hebben bestemd, om voorlichting te geven en van raad te dienen, ten einde meer zekerheid te kunnen scheppen voor het meest gun stige resultaat van deze nieuwe cul tuur. Aanrijding liep nog goed af ST. PANCRAS. In de onoverzich telijke bocht nabij het Kerkplein al hier heeft gistermorgen een aanrijding plaatsgehad tussen een motorrijder uil Groningen, zekere D. H., en een jeug dige wielrijder, Jac. J. uit Noord- Scharwoude. De jongen reed geheel rechts van de weg in de richting Alkmaar, de mo torrijder kwam van de andere kant. H reed met een duopassagier met zeer matige snelheid, doch nam door onbe kendheid met de plaatselijke toestand de bocht te ruim, als gevolg waarvan hij de jongen schepte en tegen het hek voor de hervormde pastorie slingerde De knaap werd met een hoofdwonde en een schaafwonde in de pastorie binnengebracht. Nadat dokter Manjuro geneeskundige hulp had verleend en de wachtmeester der rijkspolitie pro ces-verbaai had opgemaakt, kon J. naar huis worden overgebracht. De motorrijder en de duopassagier kwamen met de schrik vrij. •f Alle ell candidalen geslaagd Bij het examen-melken op de boerderij van de heer H. J. Bruyn aan de Zuider vaart gehouden op 11 en 15 Aug. behaal den alle elf candidaten het diploma voor goed melken. De uitslag was als volgt: no. 1 Adrea- nus Theodorus Mui te Stompetoren, to taal 1871/1 voor D, E en F 121V2 p.; 2e Jan Bruyn IJz. te Bergen, 185Vt, 117; Se Pieter Jacob Borst Jr. te Alkmaar 185i/s, 117; 4e Pieter Wartenhorst te Oterleek 178, 117; 5e Willem Laurens Troostenburg de Bruyn te Bergen 178, 113; 6e Cornells Modder te Heiloo 173, 113; 7e Gerard Oud te Z.- en N.-Scher- mer 172, lOS'A; 8e Leonardus Jozephus v. d. Geest te Alkmaar 171V-, 1107,; 9e Johannes Wilhelmus Zoon te Heiloo 170, 108Vj; 10e Gerrit Tydeman te Stompeto ren 166, 104; He Nel Wagenaar te Oter- Jeek 163'/j, 104. Voor de N.V. Zuivelfabriek Neerlandia te Stompetoren in samenwerking met de jongeren-afdeling van de Hollandse Maat schappij van Landbouw te Alkmaar is dit een mooi succes. De jury, bestaande uit de heren Mol, Schoen, Abma, Pijper en Struving, assistent van de Rükszuivel- consulent, feliciteerde de leider van de tursus, de heer De Geus en de cur sisten met het behaalde succes. Ook de assistent-directeur van Neerlandia, de heer Rinsma, sprak zijn voldoening uit over het serieuze werken van cursisten en jury-leden. Evenals de voorzitters van de jury, de heren Schoen en Abma, wees hij op het belang van hygiënisch melken voor de zuivelbereiding. Zij dankten tevens de heer en mevr. Bruyn voor het beschik baar stellen van hun veestapel en de prettige samenwerking. Namens de cursisten dankten de heren P J. Borst en A. Th. Mul de cursus leider en de heer en mevr. Bruyn. GEDIPLOMEERD SMID De heer J. J. Floris te Hensbroek be- laalde deze week te Amsterdam het di- ruoma vakbekwaamheid voor het smederij- bedrijf, uitgaande van de Stichting voor de Vakopleiding van het Smeden-, Con- structie- en Machine-reparatiebedrijf.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3