Zwitserse horlogetechniek nog ongeëvenaard Een hoge hoed 6 Merkwaardige tegenstelling in het toerisme ..Beroepsluchtjes"schadelijkvoor uurwerk de Niet het aantal stenen maar bewerking is belangrijk Hoe heet ik Gebroken veer bewijs van goede kwaliteit S/ors de grappenmaker fes) Mill gjjga JL s~ /V /<r Pia Beek brak haar pink WH «T QK Spanje reisdoel van vele Nederlanders overgeslagen Uitwisseling van arbeiders Hertog van Windsor door specialisten onderzocht ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1952 (Van een speciale verslaggever) Uen gesprek met een medepassa gier op een nachte lijke reis en een wat gedachteloze opmerking hebben ons toevallig, zoals het zo vaak ge beurt, tot nadere kennismaking met *n gebied gebracht, waarop wij waar achtig niet de pak kende details heb ben verwacht, die er in overvloed waren. Wij zeiden namelijk zo langs onze neus weg, dat wij niets voelden voor sommige mo derne technische vindingen, die de bediening van ma chines e.d. wat al te gemakkelijk ma ken: het toetsen bord, dat stations op de radio auto matisch inschakelt, de automatische schakeling van vele moderne auto's en het zich zelf op windende horloge. „Oho", zei de vreemdeling, „maar daar heeft u 't mis, tenminste wat de horloges betreft. Weet u 'dat zulk een modern won derwerk helemaal niet in de eerste plaats bedacht is om de luie bezitter het opwinden te besparen, maar om het horloge betrouwbaarder en duurzamer te maken?" Zwitsers wonderhorloge, dat zelfs rekening houdt met de schrikkeljaren 1"\E vriendelijke, nog jonge buurman bleek een Zwitser te zijn, die een van de beide voor Zwitserland meest typische beroepen uitoefent: horloge maker (hotelier is de andere). En hier volgen dan een paar van de vele din gen, die hij ons vertelde over onze trou we vriend het horloge, dat, zo bleek, maar slechts van weinigen de goede zorgen krijgt, die het verdient. Horloge makers schijnen overal ter wereld ge wend te zijn aan verwijtende opmerkin gen van ongeduldige klanten, die over het horloge schelden, terwijl de vakman maar al te goed weet, dat niet het hor loge doch de slechte behandeling door de bezitter schuld is. Om bij de moderne horloges met automatische zelfopwinding te blijven: de ongelooflijk kunstige mechanismen die elke armbeweging omzetten in een de veer constant gespannen houdende craaibeweging zijn tegelijk zo gecon strueerd. dat overspanning uitgesloten is. En dat alles in een klokhuisje van normale grootte. Het resultaat is, dat de veer steeds gelijkmatig gespannen blijft, waardoor het horloge gelijkmatiger en nauwkeuriger loopt en veel minder verslijt. Slijtage VERSLIJT dat is het wachtwoord voor elk horloge. Ons is in het ge sprek voor het eerst duidelijk gewor den, waarom. Natuurlijk zijn de krach ten, die een horloge door de jaren aan het lopen houden miniem. Maar wan neer al die kleine wieltjes honderddui zenden of millioenen keren draaien, wanneer daarbij steeds opnieuw me taal tegen metaal wrijft, dan ontstaat toch slijtage. En ook al bedraagt deze slechts duizendsten van een mm. dat is van betekenis. Bij een goed horloge zijn de belangrijkste onderdelen op een dui zendste van een mm precies bewerkt. Om nu de slijtage tot een minimum te beperken, dienen de stenen. Ook hier omtrent heerst veelal misverstand. De steentjes worden ook wel juwelen ge noemd; het zijn inderdaad robijnen, maar synthetische, die niet de waarde van werkelijke edelstenen hebben. Ze kosten slechts een paar cent. De draai ende assen zijn er in gelagerd. Zij ne men dus de plaats in van kogellagers. Er bestaat over de kwestie van het aan tal stenen meestal een verkeerd begrip. Vijftien stenen zijn voldoende voor de fijnste horloges, en de Zwitserse indus trie verwerkt er nooit meer dan zeven tien. Het aantal stenen is niet van zo veel belang, maar de accuratesse van hun bewerking, hoe zij gesneden, ge polijst en gezet zijn, is het voornaam ste. Olie MAAR er is nog een andere factor, niet minder belangrijk dan de goede la- gering van de draaiende asjes: de juiste smering van uw horloge. Onze vriend verraste ons door te vertellen, dat de horlogier, wanneer hij zegt dat het horloge moet worden schoongemaakt, meestal bedoelt: het moet op de juiste manier gesmeerd worden. Zeer vaak speelt niet het binnengedrongen stof een rol, maar het verlies aan olie (door indrogen of stollen). De onverbeterlijke knutselaar, die van geen mechanisme af kan blijven en met spelden e.d. met het uurwerk gaat „spelen", zal bedrogen uitkomen, indien hij soms zelf zijn hor loge gaat Oliën. Afgezien van de kwali teit van de olie speelt de juiste dosering hier de beslissende rol; slechts de vak man weet de weg. Het is verder fout het brave horloge maar zolang te laten lopen tot het door afwijkingen om de horlogemaker begint te schreeuwen. Men moet een zakhorloge om de twee jaren, een herenpolshorloge elk jaar en een extra klein dameshorloge om de zes maanden laten schoonmaken en smeren. Een advies, zo vrezen wij, dat even weinig navolging zal vinden, als het advies om iedere zes maanden naar de tandarts te gaan. Scherpe luchtjes, die het horloge bin nendringen, vreten aan de olie. Wij vroegen onze vriend of dit een steek onder water tegen parfum was. Hij ver klaarde lachend, dat hij vooral „be- rocpsluchtjes" bedoelde. De dokter, tandarts, ziekenhuiszuster, e.a., die bij bun werk vaak in de buurt van che micaliën komen, moeten hun horloge twee keer per jaar laten nazien. Bij de fabricage van horloges in Zwitserland heerst om deze reden een antiseptische zindelijkheid, die aan een ziekenhuis herinnert. Roken is streng verboden (afgezien van de rook zijn kruimeltjes as natuurlijk katastrofaal voor het uur werk) en de arbeiders, die de fabriek binnen komen wisselen hun schoenen. Geen horlogemaker mag bloemen in zijn werkplaats hebben. Ook ai weer om de lucht zuiver te houden. Indien de veer van uw nieuwe horloge spoedig breekt, moet u het horloge niet direct slecht noemen. Hoe paradoxaal dit klinkt, het is veeleer een bewijs voor een goede kwaliteit. Een goede veer is zo hard, dat zij wel eens breekt, aan gezien zij het meest perfect werkt, in dien ze scherp gespannen is. Heeft de meester, die het horloge in elkaar zet, de juiste spannigsgraad gevonden Sjors, de bediende uit de manufacturenwinkel is een leuke jongen. Zijn gezicht staat altijd vrolijk en als hij niet zingt dan fluit hij en als hij niet fluit dan vertelt hij zulke malle verhalen dat zelfs de baas er hard om moet lachen. Maar op ze kere dag, toen Sjors boven op een trap stond om een paar tafelkleedjes tegen de muur te etaleren verloor hij zijn evenwicht. Hij tuimelde achterover en viel tussen de toonbank en de ladenkast. Iedereen schoot geschrok ken toe en hoewel Sjors nog steeds lachte was het aan zijn gezicht te zien dat hij zich echt pijn had gedaan. Een paar uur later consta teerde de dokter dan ook dat Sjors zijn pols had ge broken. Er werd een stevig verband om gedaan en de jongen mocht voorlopig niet werken. Nu, dat vond Sjors maar niets. „Mag ik nu helemaal die arm niet gebruiken?" vroeg hij de dokter. „Nee, Sjors!" antwoordde de ge neesheer. „Als je je een paar weken rustig houdt is alles weer voorbij!" Het kostte Sjors moeite maar hij hield zijn woord en toen de dokter na de af gesproken tijd het verband van zijn pols draaide sprak deze: „Keurig hoor Sjors, het leed is weer geleden. Je bent weer helemaal de oude!" „Fijn, dokter!", lachte Sjors, „en mag ik nu we.er timmeren?" „Je mag nu weer timmeren", sprak de dokter. „En ook weer schrijven?" „Je schrijft maar zoveel je wilt", antwoordde de dokter weer. „En kan ik nu ook pianospelen?" „Na tuurlijk kun jij pianospe len!", herhaalde de dokter voor de derde maal. Toen schoot Sjors in een lach. „Wat is er jongen!", vroeg de gemoedelijke dok ter. „Oh" lachte Sjors. „Ik kan helemaal niet piano spelen!" We maken deze mooie hoed van stevig doch buig zaam karton, liefst zwart. Meet eeirst een stuk af van 25 x 11 cm (fig. A). Langs de boven-, onder- en zijkant zet je een lijn van 2 cm van de rand. Knip de strook uit en daarna de lipjes (let op de tekening). Plak vervol gens de voorzijde van de strook met de lip D aan de achterkant. Je krijgt nu een korte kachelpijp. Nu teken je een ovaal van 11 x 13 cm. Zet de kachel pijp er in het midden boven op en trek de omtrek over (E). Weer alles uitknippen, ook de binnenkant (E), want die heb je nog nodig. Druk nu de kachelpijp door het gat in de ovaal, vouw de lipjes naar buiten om en plak ze tegen de onderkant van de rand vast. De lipjes 31 m weer een kwestie van duizendste mm dan loopt het horloge ook tien jaar of langer op dezeifde veer. Nog twee adviezen: maak het u tot een gewoonte, het horloge 's morgens op te winden. Niet 's avonds. Dan hebt ge overdag de meest regelmatige ser vice. En koop geen extra klein horloge, indien precisie tot op een seconde voor u belangrijk is. Uiteraard geldt, dat hoe groter het klokwerk, hoe groter ook de precisie is. Schrikkeljaar QNZE vriend toonde ons vol trots zijn eigen horloge, inderdaad een bijzon der meesterwerk, en gaf ons een foto ervan. Het bezit buiten de gewone tijd wijzers twee stopwijzers; het toont de maan-phases, en de eeuwigdurende ka lender, heeft de bijzondere clou, dat hij ook met de schrikkeljaren rekening houdt. De ongelooflijke precisie wordt duidelijk, wanneer men hoort, dat dus het wieltje dat om de vier jaren voor de 29ste Februari zorgt, één omdraaiing in deze vier jaar uitvoert! Een derge lijk horloge is echter niet een stuk ge- perfectionneerd speelgoed, maar in ge wone serie-fabricage. Geen wonder, dat een Zwitsers hor logemaker zich trots voor een van de hoogst gekwalificeerde handwerkers van de wereld houdt. Ten slotte is de hor logemakerij ten overgroten dele door de eeuwen een Zwitsers monopolie ge bleven. Nergens elders ook in Ame rika niet heeft de horloge-industrie een grote vlucht kunnen nemen. Dit nationale handwerk heeft zich alleen door doorzettingsvermogen kunnen handhaven. Thans is de voorsprong van de eeuwenoude traditie niet meer te achterhalen. De pianiste Pia Beek heeft de pink van haar linkerhand gebroken. Toen zij op het strand aan het ballen was, kwam een bal zo ongelukkig tegen haar linkerhand terecht, dat de pink brak. Zoals bekend, speelt Pia elke avond op Scheveningen en zij zet dit thans met de rechterhand voort. De be geleiding wordt daarbij overgenomen door de gitarist. "SABEL KROES» DAAROP^ aan de bovenkant van de hoed buig je naar binnen en daar plak je de kleine ovaal (E) op. De hoed is nu klaar- Alleen nog een mooi lintje er om doen en de zijranden van de hoed rond naar boven buigen. vraagt het hondje. Zou hij het vergeten zijn? Dan zul len wij zijn geheugen eens wat gaan opfrissen. Rond de tekening van de hond staan drie opgaven. Neem de opgave waar I voor staat. Er staan drie woorden in. Neem de' vol gende letters uit de woor den en zet ze er onder ach ter elkaar op de elf puntjes. De middelste drie van een, de laatste vier van twee, de eerste vier van drie. Als je dit gedaan hebt neem je van ue elf letters steeds de even. Dus no. 2-4-6 enz. De uit komst is de naam van een plaats in Nederland. Mies, die nu vacantie heefi Gaat heerlijk naar de zee En om te overnachten Neemt ze fijn een tentje mee. Het tentje staat al overeina En onze muis is moe. Ze kruipt dus snel onder de Wol En doet haar oogjes toe. Maar als de muis te slapen ligt, Gaat plots het water stijgen. Hoe moet dat nu met arme Mies Wat zullen we nu krijgen Mies ziet gelukkig het gevaar (Van onze Haagse redactie) |N het feit dat de Nederlandse Reisvereniging haar honderdduizendste lid heeft geboekt, mag men een afspiegeling zien van de reislust van het Nederlandse volk. die op dit ogenblik zelfs groter is dan ooit te voren. Normaal zou je moeten verwachten, dat de reislust minder zou zijn. Practisch ieder gezin heeft moeite om de eindjes aan elkaar te knopen. Maar die omstandigheid schijnt voor velen geen beletsel te zijn om een paar weken van het jaar naar het buitenland te trekken. Een hoogst merkwaardige controverse. Tot vorig jaar was er een dalende tendenz in de na-oorlogse reislust. Dit jaar voor het eerst weer een stijging. Zelfs een sprong. Het ledental van de N.R.V. liep op van 75.000 tot 100.000. En zouden deze cijfers nog niet cvertuigend genoeg zijn, men kijke er de bladen op na. Een enorme stroom van reisbureaus appelleert aan de reislust van de lezers. \yEL heeft de dalende levensstandaard invloed op het toerisme, aldus ver telde ons de heer J. Panman, directeur van de N.R.V. Vóór de oorlog was er een vrij hoge gemiddelde reissom. Nu wil de toerist voor naar verhouding minder geld, meer zien. Hij wil ver weg en dan logeren in een prima hotel met stromend water op alle kamers en een uitstekende kokMaar voor zo weinig mogelijk geld. Ook dit is een contra-dictie. De tweede merkwaardi ge tegenstelling, die dit jaar bij het toerisme aan de dag treedt. Derde merkwaardige verschijnsel is, dat Belgie vroeger het land der goedkope reizen op het ogenblik wórdt overgeslagen door de mensen, die echt willen reizen. Belgie is na de oorlog geworden het land voor de weekends en voor reizen per fiets en tent. Spanje in trek WE zeiden het al, men wil op het ogenblik zo ver mogelijk weg, en heeft dan voor dit jaar, wonderlijk ge. noeg, vooral zijn keus laten vallen op Spanje. Van het vroege seizoen tot ver in September rijdt er nu al iedere veertien dagen een N.R.V.„touringcar naar Majorca. Elke reis is volgeboekt. Men zegt, dat Spanje het goed koopste land van Europa is, onderbre ken we de heer Panman. Spanje mag goedkoop zijn, maar de reiskosten zijn toch altijd van dien aard, dat ze het woord goedkoop tot een fictie maken. Zijn er nog meer typische ver schijnselen in het reisschema van de Nederlanders? Zeker. Lange tijd heeft Zwitser land geklaagd, dat er niet genoeg Ne. derlanders kwamen. Het was jaloers op Oostenrijk, dat enorme aantallen trok. Oostenrijk is nog favoriet, maar Zwitserland loopt dit jaar sterk in, omdat de toeristen wat meer comfort vragen dan Oostenrijk als regel biedt, en het hoger in prijs liggende Zwitser, land wel aan deze eis kan voldoen" Daar komt b". dat Zwitserland zich heel veel rrieite geeft om de vreemde lingen te trekken. Denk maar eens aan de inderdaad grote reductie die op de treinprijzen gegeven worden. Nog meer bijzondere aspecten? Na de oorlog is de Rivièra onge veer een Hollandse kolonie geworden. Van aard is dit gebied trouwens ook veranderd. Vroeger was het een oord, waar rijke mensen de winter door brachten. Daarna werd het zomer verblijf vqor rijke mensen. Nu is het een excursiegebied geworden voor iedereen. Naar Duitsland UET toerisme naar Duitsland was di- reet na de oorlog vanzelfsprekend nihil. Men is er weer aarzelend aan be gonnen in de vorm van daguitstapjes, maar op het ogenblik is de trek naar dit land weer sterk stijgende. Met ze. kerheid kan gezegd worden, dat Duits land volgend jaar zijn rol van toeristen- land weer volledig op zich genomen zal hebben. Nu opgave II: Hier zie je vijf tekeningen. Neem de eerste letter van elke voor stelling en wéér krijg je een Nederlandse plaatsnaam. Ten slotte opgave III: Hier staan vijf getallen. De ge tallen geven het nummer aan van de letter in het al phabet. Je zoekt dus de 22e letter, de 5e letter enz. enz. De vijf letters achter elkaar vormen weer een plaats in Nederland. Je hebt nu drie plaats namen onder elkaar staan. Schrijf achter iedere naam de provincie waarin de plaats ligt. Schrijf ten slotte de eerste letter van deze drie provincies ach ter elkaar enzo heet het hondje. (Noord-Brabant Brabant) Geen vijf minuten later, Daar staat ze, drijfnat op het strana En de tent staat ver in 't water fte Nederlandse Reisvereniging heeft dit jaar voor het eerst behalve aan export van toeristen aan import daarvan gedaan. Er is onder auspiciën van de Unesco een aantal groepen van axbeiders tussen Westeuropese landen uit gewisseld. Nederlandse arbeiders gingen naar Zwitserland, Frank rijk en Noorwegen; buitenlandse arbeiders kwamen naar Nederland. De Unesco betaalde het vervoer, de N.R.V. verzorgde de reizen. Of aan deze integratiegedachte in de toekomst uitbreiding zal worden gegeven, hangt vermoedelijk mede af van de rapporten, die deze uit gewisselde groepen over hun reis zullen uitbrengen. landers Engeland bezoeken met zijn uiterst attractieve Zuidkust. Vliegende toeristen UET aantal toeristen, dat van een vliegtuig gebruik maakt is sterk stijgende. De heer Panman zei oni grote verwachtingen te hebben van invoering der toeristenklasse in 1953 voor de vliegtuigen in West.Europa. Resumerende deelde de heer Panman ens ten slotte nog mede, dat dit jaai via de N.R.V. ongeveer 40.000 Neder, landers naar het buitenland trokken, Dat is 15 procent meer dan verleden jaar. De hertogin van Windsor verlaat haar hotel te Montecatini in Italië in gezelschap van professor Sand Pisani (rechts) en de Engelse ge neesheer Sir Daniel Davis. De beide specialisten hadden de her tog van Windsor, die over maag stoornissen klaagde, in zijn hotel kamer onderzocht. Sir Davis, ge neesheer van de Britse Konink lijke familie, adviseerde de hertog een dag of tien rust te nemen. UOE het u te moede is weet ik n maar het is mij een pak van hart dat die Olympische vlag i v. eer netjes en wel in het stadhuis Helsinki ligt opgeborgen. Een i heeft in deze tijd geleerd veel te stquwen en op het punt van zei oorlog zijn wij heus wel wat geu Maar elke avond zo'n brok sen naar beneden te rlikken, gezwt van opwinding, tranen, hoop en twijfeling en dat weken lang: dat een krantenlezer heus niet in de de kleren zitten. Het kwam zover, dat een gen mens, gewend om in redelijk k: termen te denken, de krant bijna meer durfde openvouwen vanweg rillende angst nog meer natio rampen, onverzwelgbare desillusie; degradaties en dat voor het oog ganse wereld! in van zenuwen snikken sidderend koeterwaals to schreeuwd te krijgen. Menig eenvoudig man, menig a loze huismoeder moet wel avond avond het moede hoofd bonzend het kussen hebben gevlijd, tot in r en vezelen vertwijfeld bij de gedai dat niet alleen de boter weer was geslagen en het schip van Staat altijd maar stuurloos rondzwalkte o woelige Europese wateren maar wij, hoe is het ter wereld mogelijk, zwemmen tegen de kurklijn aans ren en met keurturnen een knots 1 vallen. Lieve help, waartoe zijn wij als tie eigenlijk nog wel bij machte? C goed goed, wij hebben vijf plak mee naar huis gebracht, een half beter dan een lege dop, maar het ven tenslotte zilveren plakken dat is toch maar een deurtje naast nationale schande. Wij behoeven nog niet en masse de gordijnen c te trekken en een dag lang de radi laten zwijgen (wat nog niet eens gek idee zou zijn), maar wij mo ons toch in elk geval goed inprer dat wij het lelijk hebben afge! zélfs met waterpolo. Wij doen nu maar het beste ons v taan een beetje heel erg bescheide gedragen, alle verbeelding van: mogen-er-wezen op zij te zetten met gepaste eerbied op te zien naa die grote broers, ferme jongens st knapen met hun enorme biceps, fo dabele kuitspieren, fenomenaal uitl dingsvermogen en keiharde trair die daar in Helsinki een numme hebben weggegeven UEN nummertje wat, als ik vn mag? En met die vréag bedoe niet anders, op mijn woord, dan befaamde koele, zachte, kalmere vrouwenhand te leggen op een vc en bezweet mannenvoorhoofd. Want, dat is mij wél opgevallen: is vooral weer de man die zich 1 zit op te winden, wiens pen dul slaat van de zenuwen op de trit van het Olympisch stadion. Want wat is er nu eigenlijk aar hand geweest? Hebben wij de zov ste van de Olympische Spelen bi woond? Of was er misschien, ond; Attische vlam en een overmaat symbolen, iets wezenlijks vergeten' Ik herinner me toch maar wat j uit mijn schooljaren dat onze gesc denisleraar in geuren en kleuren zo'n Olympisch festijn kon uitweii Hoe daar voor onze ogen om zo te gen werd geworsteld, om het hardst lopen, met vuisten gevochten, speer en discus geworpen of met gen.; en vierspan gereden dat het si Méér hoe door die deinende ge driftige mensenzee in het door heu ingesloten dal óók met diepe aand; werd geluisterd naar de wedkamp zangers. Welke prijswinnaars na afloop c1 goed de begeerde lauwerkrans op haar kregen gedrukt als de sporthe' voornoemd. En nu heeft men, gem halve misschien, de wiize tweeledigl van die oorspronkelijke Olymoi: Spelen maar laten varen mogt zijn die zangers met hun lier ook lang uit de leerboeken gelicht n daarom is het principe van die c levenskunstenaars, de Grieken, minder waar geworden. En het Wellicht menig teleurgesteld gen een klein druppeltje balsem zijn te denken dat wij in een wedstrijd schone kunsten nog niet zo'n min guur hadden geslagen. Want wij hebben, zonder grootspi gezegd, toch nog wel hier en daar Paar presentabele .zangers, toneel Iers. componisten, schilders, dich beeldhouwers, dirigenten, mv bouwmeesters en dansers rondlo van beidevle' kunne (de arme c ters en schrijvers moeten maar li< thuis blijven vanwege het bep

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6