nienwe hois Twee Engelse stadjes door grote overstromingen geteisterd Mr Donker had een rustig weekeind VERENIGDE NOORD-HOUAND SE DAGBLADEN >r dit week-end (Windhoos trof het dorp Huizum (Fr.) Chinese delegatie in Moskou Franse onderscheiding voor de omgekomen onderzoeker Loubens Inbraak in het veilinggebouw in Wognum bleef zonder succes Kwestie Nieuw-Guinea dient te worden opgelost Ruim tweehonderd Korea-strijders in het vaderland terug PI J 49e Jaargang No. .194 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN IRivier stroomt dwars door dorp I overstromingen, dat zeker van een ware ramp kan worden gesproken. De rivier [Twee en twintig doden en vele vermisten DE ALGEMENE VERGADERING DER V.N. Tunesische kwestie en Korea op voorlopige agenda Ook verkiezing leden Veiligheidsraad Bankroof in Frankfort Nog steeds ontbreekt een tweetal K.V.P.-ministers De staatssecretaris in het geding Auto bij Venhuizen in een sloot Jongeman (20 j.) verdronken Ongeval bij kerkdienst Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur; H. M. KOEMANS Redactie; Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Maandag 18 Aug. 1952 ALKMAABSCHE COOBANT TARIEVEN: Advertenties IS ct. per m.m. Familieberichte! 20 ct. p.m.m. Vraag en Aanbod t(alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, els woord meer 5 ct. Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, ƒ2.02 p. mnd., 6.05 per kwartaal, plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 hele ontbijt is verdwenen. In j I t gesleept, daar een zekere men», eboe!" „Ja, hola, waar is die bi». liekeboe," riep de commissaris, j lijk zijn mond leeg had. „ai'3 vist meneer, dan had ik u niet antwoordde Moeder. „Maar.z0J] iken nu staan eis ik politiebescln voor mij en mijn kinderen, daar aansprakelijk voor. U 201J[ toch ook niet prettig vinden, mdorp en omgeving de naam I onveilig te zijn, is het niet?" 'ist de commissaris zo gauw oord te geven. Maar na enig en gaf hij Moeder de verzekert lij haar vóór de avond één van i mannetjes zou sturen. ZONDAG 17 AUGUSTUS lversum i, 402 m.: 8.00 va™ AVRO, 17.00 VARA, 18.30 vrrol IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8,01 ws en weerberichten. 8.18 GramJ ek. 8.35 Voor het platteland. 8.4 muziek. 9.02 Sportmededellngen e luivenberichten. 9.05 Gram.muziel „Geestelijk leven", causerie. 10.0 10.30 „Met en zonder 11.00 Gram.muziek. (In de paii^ drachten.) 12.00 Postduivenberichfc muziek. 12.30 „E heren!". 12.40 Krontjong w 13.00 Nieuws en weerberichte Amusementsmuziek. 13.55 Boek dng. 14.15 Residentie-orkest en (In de pauze: filmpraatje.) 10.10 16.30 Sportrevue. 17,(3 ►rdeonvereniging. 17.20 Mannenk 5 Voor de jeugd. 17.50 Sportjoun Nieuws en sportuitslagen. 18.81 e Ned. Herv. Kerkdienst. 19.00 V«| eugd. 19.35 Bijbellezing. 20.00 Nieu, Gevarieerde muziek. 21.00 „HetSloJ resteyn", klankbeeld. 21.25 Surinam 21.40 Gram.muziek. 22 jj lspel. 22.35 Dansmuziek. 23.00 Nleu Weekoverzicht. 23.2524.00 Dai n, 298 m.: 8.00 UCRV, 12.15 KRO, 17.00 IKOR, 19,Dj 19.45—24.00 KRO. 8.00 Niet 8.15 Gram.muziek. 8i| 9.30 Nieuws en waterstaadttf Fluit, hobo en clavecimbel. //tf kerkdienst. 11.30 Gewijde muil Gram.muziek. 12.35 Idem. 12.551 13.00 Nieuws, weerberichten a ïoliek nieuws. 13.10 Luncheon* „De wereld van Sint Paulus", c 13.50 Gram.muziek. 15.15 Clavec ecital. 16.05 Gram.mujciek. 18J| fcholiek Thuisfront overall". 16,lf *t. 16.30 Vespers. 17.00 Ned. HervJ 18.15 Zangdienst. 19.00 Grar 19.15 „Twee Koningen van 51: Saul en Jerobeam I", causerie) Nieuws, sportuitslagen en weert ten. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boei reking. 20.05 De gewone man zegt 1 Ijne van. 20.12 Gevarieerd prog 22.45 Avondoverdenking en Liturg kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.0| MAANDAG 18 AUGUSTUS I, 402 m.: 7.00 VA 3 VPRO, 10.20—24.00 VARA. 7JJf 7.18 Gramjnuziek. 7.30 ld® Nieuws en weerberichten. 8.18 Gril 9.00 „Denk om de bochtj Gram.muizek. (9.359.40 Wate 10.00 „Voor de oude dag", eau Morgenwijding. 10.20 Voor de kleij 10.40 Gram.muziek. 10.55 Voor i en. 11.40 Bariton en piano. 12.00 J 12.30 Land- en Tuinbon edelingen. 12.33 Voor het platt< 8 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.1| r de Middenstand. 13.20 Orgels 13.45 Voor de jeugd.) 14.00 Vo| 14.15 Pianorecital. 14.45 G« 15.00 Zestig minuten voor bovj zestig. 16.00 Utrechts Stedelijk Ork< en solisten. 17.05 Voor de je 5 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 1&| 18.30 Parlementair t. 18.40 Voor de jeugd. 19.45 Gn 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteit*1 5 Gevarieerd programma. 21.00 p van Ebbenhout", klankbeeld. 21| smuziek. 22.00 Causerie. 22.15 Orto 23.00 Nieuws. 23.15 Social! ïws in Esperanto. 23.20 Orgel 524.00 Gfamofoonmuziek. ILVERSUM n, 298 m.: 7.00—^1 7.00 Nieuws. 7.15 OchtendgJ 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een? r de dag. 8.00 Nieuws en weerberic&| 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gn 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vd| huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. elspel. 10.30 Morgendienst. 11.00 1 oonmuziek. 11.30 Gevarieerde muz^ reportage). 12.25 Voor tuinder. 12.30 Land- en Tuinb iedelingen. Ï2.33 Orgelconcert. kgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 B&n 13.45 Gramjnuziek. 14.00 jeugd. 14.35 Gram.muziek. 14.45 Vjj vrouw. 15.15 Kamermuziek. 16.00 ezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 V* kleuters. 17.15 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuitzend S. C. Bakkenist: De Importhandel onesië". 18.00 Nieuws. 18.15 GraM 18.25 „Voor de mannen b* en blauw". 18.30 Gram-mu2^ 5 „Mag de kerk zich met het vacf probleem bemoeien?", causerie. J9" 19.40 Radiokrant. 2' uws en weerberichten. 20.10 Vijf en. 20.15 Vocaal Ensemble en or~j 15 „Muziekinstrumenten van de v volkeren", causerie. 21.00 G 'oonmuziek. 21.20 Pianor ?ital. NADAT het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag hevig had geregend, zijn ver schillende dorpen in het Westen van Engeland getroffen door zulke ernstige II vn mondde tot op Zaterdag, tussen de tweelingsteden Lynton en Lynmouth I dóór stromend, uit in het Kanaal van Bristol. De dijken van de Lyn bezweken I door de grote hoeveelheid neerslag, zodat de rivier zich splitste. Een der twee I .vormde armen stroomt thans dwars door Lynton naar zee. Er hebben zich I vreselijke tonelen in beide stadjes afgespeeld. Bij het ter perse gaan van dit I.immer waren de stoffelijke overschotten van twee en twintig personen ge- Lrgen. Twee personen hebben bovendien vermoedelijk de dood gevonden en livcn worden nog vermist. Onder de doden bevinden zich vacantiegangers en Anderen. Het stadje Lynmouth is voor de helft weggespoeld. Een gebied met (,en straal van dertig km rondom Lynmouth staat onder water. Ook de rivieren |[se, Barie en Bray traden buiten hun oevers. De schade wordt voorlopig op Ijtstig millioen gulden geschat. van het hotel bevonden, door de Lyn mee naar zee werden gevoerd." Een andere geredde verklaarde: „De meeste mensen schenen tijdig genoeg gewaarschuwd te zijn geweest om de gevaarlijke plaatsen te hebben kunnen ontruimen. Hier en daar werd ge schreeuwd, doch over het algemeen gedroeg men zich schitterend." Dakloos |CEN inwoner van Londen, die in een L hotel te Lynmouth verblijf hield, toen de overstromingen begonnen, deelde bij zijn aankomst in een ónt- rmmingskamp het volgende over zijn I ervaringen mede. „Nadat de dijken van de Lyn waren doorgebroken, steeg het water in de twee volgende uren snel. Het kwam als een lawine door ens hotel, grote keien uit de heuvels met zich voerend. Muren, deuren en ramen braken. Wij ontruimden de ene verdieping van het hotel na de ande re, totdat wij het dak hadden bereikt, waar wij de nacht doorbrachten. Bij het aanbreken van de dag zagen wij dat de helft van het hotel was ver dwenen. De kracht van het water was zo groot, dat de vijftien a twintig automobielen, die zich in de garage Er is veel materiele schade I Vrijdagmiddag omstreeks half één Jrok een windhoos tijdens een kort on- Keer over hèt Zuidelijk deel van het (Friese dorpje Huizum. Na eerst bij de (spoorbrug over het Van Harinxmaka- Inaal grote hoeveelheden hooi te heb- Iben opgezogen, trok de windhoos over (het dorp. Hier werden honderden,dak- Ipannen afgerukt, daken vernield en van Ibiina alle huizen werden de ruiten ka- Ipot gedrukt. Hier en daar werd een I ware ravage aangericht. Persoonlijke I ongelukken deden zich niet voor. Een houten huisje werd geheel opgezogen. De brokstukken werden tientallen me ters hoog de lucht ingevoerd en in het nabije park. waar bomen werden ont- worteld, neergeworpen. NOODLOTTIGE GRAP De bijziende Raymond Chauvet, die met vacantie te Nice vertoefde, vroeg aan jongens, die zich op de rotsen, niet ver van het strand, bevonden, of hij zonder risico kon duiken. De jongens antwoordden voor de grap dat dit kon, hoewel er slechts dertig centimeter wa ter stond. Chauvet dook en kwam om het leven. LIONDERDEN personen zijn door de 1 overstromingen dakloos geworden. Militairen, politie en burgers werken op volle kracht om te pogen de ge volgen van de ramp zoveel mogelijk te beperken. Er zijn centra ingericht om de bewoners van de geteisterde dor pen onder te brengen. Door de onder water gelopen straten varen boten, die mannen, vrouwen en kinderen van de daken der huizen halen. In de gezwol len rivieren drijven de kadavers van runderen en voorts allerlei meege sleurde huishoudelijke artikelen. De zee is bij de monding van de rivier tot twee k.m. uit de kust roodgekleurd van het meegevoerde slib. Onder de verdronkenen bevonden zich drie padvinders en een een en zestig jarige man, die op ongeveer anderhalve kilometer van zijn woning werd aangetroffen. Men denkt, dat hij door het watergeweld werd meege voerd toen hij op de stoep van zijn huis stond. Een Chinese regeringsdelegatie on derleiding van de premier en minister van Buitenlandse Zaken, Tsjou en Lai, is Zondag in Moskou aangekomen. De delegatie omvat een aantal ministers. Zij werd op het vliegveld verwelkomd door Molotof, Mikoyan en Boelganin, alle drie leden van het Politieke Bu reau, minister van Buitenlandse Za ken Wysjinsky en andere belangrijke léden van regering en partij. Bij aankomst verklaarden Tsjou en Lai, dat het doel van het bezoek is „de vriendschappelijke samenwerking tus sen beide landen verder te consolide ren en verscheidene kwesties, die met dit doel verband houden, te bespre ken." De voorlopige agenda voor de zeven de zitting van de Algemene Vergade ring der V.N., die op 14 October in New York zal aanvangen, omvat 65 punten. Op de agenda komen ondermeer voor: een Frans voorstel voor het instellen van de eervolle vermelding „gesneu veld in dienst van de Ver. Naties"; de door veertien Arabische-Aziatische landen voorgestelde bespreking van de Tunesische kwestie. het verslag van de V.N.-commissies voor Korea; Sociale, Trustschaps- en Veiligheids raad, alsmede verkiezing van nieuwe leden van deze raden. De besprekingen over Korea zullen gevolgd worden door debatten over vermindering en beperking van strijd krachten en bewapening, over middelen om de wereldvrede te bewaren en te versterken en over toelating van nieu we leden. Voorts zal gesproken worden over de Palestijnse vluchtelingen, de positie van de Indiërs in Zuid-Afrika en repatriëring van Griekse kinderen en mogelijk ook over de kwestie Zuid- West-Afrika. De laatste punten van deze voorlo pige agenda zijn een ontwerp-conven- tie op de politieke rechten van de vrouw -en het aanvaarden van het Spaans als werktaal in de Economische en Sociale Raad. Twee bedienden gedood Drie met pistolen gewapende mannen hebben Zaterdagmiddag een overval gepleegd op -een bank in een voorstad van Frankfort. Zij losten verscheidene schoten, waardoor twee bankemploye's dodelijk werden getroffen en een derde ernstig werd gewond. Later op de dag is één der mannen door de politie aan gehouden. Hij had ruzie gekregen met zijn kameraden en was door hen be schoten en gewond. De buit van de overval bedroeg 3.000 mark. Politie gelast onderzoek De Franse regering heeft de in de I grot „Pierre Saint Martin" bij onder- I zoekingen om het leven gekomen on- I ilerzoeker Loubens een erevermelding wegens dapperheid verleend. Zaterdag is men begonnen met het optrekken van I 4e vier mannen, die nog in de grot verblijven. Zaterdagavond werd een van hen, Jacques Labcyrie na uren werken aan de oppervlakte gebracht. Labeyrie, die uitgeput, doch niet ge wond was, was de eerste, die Loubens 4rie dagen geleden na diens val be reikte. De politie heeft een onderzoek naar 4e dood van Loubens gelast. Volgens de eerste berichten was de staalkabel, waarmee hij naar boven werd gehesen, gebroken. Prof. Cosyns, de leider van de expeditie, verklaarde Zaterdag echter, dat tijdens een rustperiode bij het ophijsen, waarschijnlijk doordat Loubens op een uitstekend rotsgedeelte uitrustte, den kabel slap was komen ve hangen. Prof. Cosyns vermoedde, dat Loubens, toen hij van zijn rustpunt stapte, door de ontstane speling in de kabel naar beneden was gestort. Zondagochtend vroeg heeft als tweede Bernard Occhialini de ingang de Arabische werel reportage. il* ikorkest en solisten. 22.45 AvondW* king. 83.00 Nieuws en S.O.S.-be"0" 33.18—84.00 Gramofoonmuzlek. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: aanhoi dend onbestendig Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Zuid. 'Voinig verandering in tempera tuur. DINSDAG: Zon op 5.30, onder 19.56. Maan op 3.58. onder 19.33 van de grot bereikt. Hij is ongedeerd. Op de bodem van de grot bevonden zich nog twee man. Het ophalen van de mannen geschiedt zeer langzaam: enkele centimeters per minuut. Met welk een enorme kracht het vernielende water van de rivier de Lyn zich een weg baande door het stadje Lynmouth in North Devon laat deze foto duidelijk zien. Muren werden uit de huizen gerukt, rotsblokken door de stra ten geworpen, kortom de ravage is enorm. Enkele varl de vlucht terugkerende bewoners zien toe wat er van hun woningen is overgebleven. POLITIEHOND UIT HEILOO DEED GOED WERK Twee arrestaties (Van onze corespondent) Het is vorige week in Wognum bar on veilig geweest. Nadat in de nacht van Woensdag op Donder dag een poging tot in braak is gedaan in perceel Van Leeuwen, hebben twee Amster damse zware jongens Vrijdagnacht gepro beerd een kraak te zetten in de kluis van de veilingvereniging „De Volharding". Ook deze poging is even wel mislukt, omdat het voor de beide he ren ten slotte onmo gelijk bleek, de zware kluisdeur te forceren. Wel werd gebruik ge maakt van twee snij branders met zuurstof en acetyleenflessen, die na de poging ter plaatse werden ach tergelaten, maar de gepantserde deur bleek tenslotte een onoverkomelijke hindernis. Het gehele geval heeft zich ongeveer als volgt afgespeeld. Met een auto uit de hoofdstad gekomen, die op de Rijks weg ter hoogte van het viaduct werd gestationneerd, hebben de heren zich toegang verschaft tot het kantoorlo kaal. Het volgende deel van het operatieplan bestond uit het verduiste ren van dit lokaal, waartoe tafeltjes, stoelen, zakken en een dekkleed moes ten dienen. Daarop kon het forceren van de deur een aanvang nemen, doch verder dan geblakerde lak en verf kon men niet komen. Op dat ogenblik het was circa kwart vóór drie reden de beide wachtmeesters Koopman en Siersema, beiden behorende tot de groep Hoogwoud van de rijkspolitie, met de dienstmotor langs de rijksweg huiswaarts. Zij vonden het enigszins vreemd, dat op dit late uur bij het Wognummer viaduct een onverlichte auto was geparkeerd, waarvan de chauffeur desgevraagd verklaarde, dat 'hij "op weg was naar Winkel en daarbij een straatnaam noemde, die in genoemd dorp niet bestaat. Veiligheidshalve heb ben de politiemannen toen alle gege vens van de auto met papieren en de antecedenten van de bestuurder nauw keurig genoteerd en dat dit van grote betekenis is geweest, bleek de volgende morgen, toen een employé van de vei- Sukarno sprak in Djakarta Voorwaarde voor goede verhouding met ons land Ter herdenking van de zevende ver jaardag van de onafhankelijkheidspro clamatie heeft president Sukarno giste ren op de trappen van zijn paleis aan het „Merdeka"-piein te Djakarta een toespraak gehouden, waarbij behalve een grote menigte ook het gehele diplo matieke corps aanwezig was. De pre sident richtte zich in zijn rede tot „het volk van Indonesië van Sabang tot Me- rauke". Uitvoerig ging Sukarno in op de ver houding tussen Indonesië en Nederland, waarbij natuurlijk weer de kwestie Nieuw-Guinea ter sprake werd ge bracht. Het Indonesische volk, zo zeide hij, zal zich niet voor honderd procent (Van onze parlementaire redacteur) flEDURENDE het weekeinde heeft de kabinetsformateur mr L. A. Donker het kalm aan gedaan. Alleen Zaterdagmiddag voerde hij nog enkele besprekingen Hij is van plan vandaag zijn werkzaamheden voort te zetten. Zaterdagmiddag sprak mr Donker met de demissionnaire staatssecretaris van marine, vice- admiraal H. C. W. Moorman, en opnieuw met mej. mr M. Tjeenk Willink. Ten slotte ontving de formateur enige voor een portefeuille aangezochte personen, ten einde met hen problemen van technische aard te bespreken. de minister: hij wordt aangesteld ten einde deze minister van bepaalde werkzaamheden te ontlasten. Uiter aard veronderstelt deze regeling eeo zeer nauwe samenwerking tussen de minister en zijn staatssecretaris. Het leemt ons voor, dat eerstge noemd politiek voordeel hij de beoor deling van de bemoeiingen van mr Donker zwaar moet wegen. Dit des te meer, daar het instituut van staats secretaris zonder twijfel het gevaar in zich draagt, dat deze functie meer wordt gezien als een nieuwe trede in de departementale hiërarchie dan als een politieke post. De grondwetge ver heeft namelijk bij de invoering van de staatssecretaris m 1948 zeer duidelijk voor ogen gestaan een nieu we politieke post in het leven te roe pen, onder meer bedoeld om jonge po litici gelegenheid te geven zich in het [-[ET heeft in politieke kringen de aandacht getrokken, dat mr Don ker anders dan prof. Romme in 1951 ook de staatssecretariaten in zijn for matiewerkzaamheden heeft betrok ken. Dit heeft volgens sommigen het voordeel, dat het politieke karakter van deze functionarissen aldus duide- delijk wordt onderstreept. Anderen menen echter, dat het juister is, in dien de voordracht tot benoeming van staatssecretaris uitgaat van de mi nister, bij wiens departement de per soon in kwestie zal worden aangesteld. Een staatssecretaris toch is intern verantwoording schuldig a an de aan het hoofd van zyn departement staan- politieke handwerk te bekwamen. Wat het genoemde bezwaar betréft, menen wij, dat dit zeer wel door tij dig overleg tussen de formateur en de betrokken ministers kan worden ondervangen. Wij hebben trouwens de stellige indruk, dat een dergelijk overleg in dit geval ook inderdaad heeft plaatsgehad en ook overigens moge men bedenken, dat het insti tuut van staatssecretaris nog zeer jong is en derhalve op verschillende manieren praetisch kan worden uitge werkt. Nog steeds zijn de plannen van de formateur met betrekking tot justi tie en buitenlandse zaken niet geheel duidelijk. In politieke kringen was men in het algemeen niet geneigd zich aan voorspellingen te wagen over de vraag, welke leden van de KVP ten "lette deze posten zullen be zetten. Kennelijk is men voorzichti ger geworden door het volkomen on verwachte gesprek van mr Donker met de commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, ridder De van der Schueren. Of laatstgenoemde de hem aangeboden portefeulle van bui tenlandse zaken al dan niet heeft ge accepteerd, staat nog niet vast. Wel wees men er op, dat de geruchten rond prof. Beel goeddeels zijn verstomd, uit welk feit men geneigd wordt de con clusie te trekken, dat hij toch bereid zal worden gevonden de portefeuille van binnenlandse zaken te blijven be heren. vrij kunnen voelen, zolang 'n deel van het vaderland niet vrij is. De eis op „West-Irian is een eis van het gehele Indonesische volk. Zolang West-Irian een machtsconcentratie vertegenwoor digt van de koloniale resten van het voormalige Nederlands Indie, zal het Indonesische volk zich van die zijde be dreigd gevoelen. Een van onze verre Zuidelijke buren heeft gezegd, dat de kwestie West-Irian voor hem een zaak is van veiligheid. Wij zeggen, dat deze kwestie voor ons veel meer is dan een zaak van veilig heid. Herstel van het gezag over West- Irian in Indonesische handen is een le gale claim, een menselijke eis, een na tionale eis en een eis in het belang van de veiligheid. Aangaande de samen werking met Nederland zeide Sukarno in dit verband: Er is waarlijk geen beter advies, dat ik de Nederlanders kan ge ven dan die is gelegen in de uitspraak van Emerson: „De enige manier om een vriend te hebben, is er een te zijn". Wij wachten het ogenblik af, waarop wij aan de conferentietafel kunnen gaan zitten, want een bevredigende oplossing is van vitaal belang voor de handhaving der goede verhouding tussen de Indo nesische en de Nederlandse volkeren, nu en in de toekomst. Verwelkomd in Rotterdam Met het Amerikaanse troepenschip „General Leroy Eltinge" zijn Zaterdag tweehonderd twaalf Nederlandse Korea- vrijwilligers in het vaderland terugge keerd. Onder hen bevinden zich twaalf Surinamers. Voorts gingen in Rotterdam van boord acht en veertig Belgen en vier Fransen. Deze Fransen behoren tot de zieken of gewonden en keren daarom terug naar hun vaderland. Ook onder de Nederlanders zijn vijf zieken. Op de kade stond het muziekcorps van het regiment Jan Willem Friso uit Assen opgesteld en verwelkomde de terugkerenden respectievelijk met het Franse, Belgische en Nederlandse volks lied. De meesten van de terugkerende manschappen zijn verleden jaar Juli uit Rotterdam vertrokken, maar ook bevinden er zich manschappen onder die rechtstreeks uit NieuW-Guinea naar Korea waren gegaan. 1 Wachtmeester H. v. d. Brink uit Heiloo met de bekende speurhond Reddy, die na de inbraak te Wognum weer zulke bijzondere prestaties wist te leveren. ling ontdekte, dat er 's nachts onge wenst bezoek was geweest. Onmiddel lijk werd de groepscommandant van de rijkspolitie gewaarschuwd, die op zijn beurt de politiespeurhond uit Heiloo liet komen en de medewerking inriep van de districts-recherche van de rijks politie uit Alkmaar. Bovendien werd in de loop van de morgen een dactylosco- pisch onderzoek ingesteld. Voor de niet-insider was het optre den met de speurhond verreweg het meest interessante deel van het om vangrijke werk, dat deze kraak de tal rijke politiemannen verschafte. Op ver bluffende wijze heeft het dier het pad gevolgd, dat de inbrekers des nachts waren gegaan, om te eindigen op de plaats, waar de auto had gestaan. On derweg kreeg de hond nog een grote met Buta-gas gevulde bus en een half- afgekloven peer met een zakdoek in de reuk, die eveneens in beslag werden genomen. Inmiddels was telefonisch contact gezocht met de Amsterdamse recherche en in de loop van de middag kon tot de arrestatie van twee bij de inbraak be trokken personen worden overgegaan. Hangende het verdere onderzoek in deze zaak, dat in een vergevorderd sta dium verkeert, mag worden geconsta teerd, dat de rijkspolitie van de groep Hoogwoud in recordtijd uitstekend werk heeft verricht. Naar een derde persoon wordt nog gezocht. (Van één onzer redacteuren) Zondagmiddag te kwart voor één is te Venhuizen bij de Westerbuurt, op het punt waar de weg een dubbele bocht maakt, een personenauto, be stuurd door C. D. uit Den Hout, in volle vaart in de aldaar gelegen sloot gere den. Eén van de vier inzittenden, de 20-jarige ongehuwde KI. S. uit Lutje broek, kwam onder de wagen, die in het water kantelde, terecht en verdronk jammerlijk. De overige inzittenden kon den worden gered. Het ongeluk gebeurde op een moment dat er geen verkeer op de weg was. Eerst botste de auto tegen een lan taarnpaal aan en schoot daarna in het water. Alhoewel vast staat dat enkele van de inzittenden drank hadden ge bruikt, kon uit het ingesteld onder zoek tot op heden niet worden vastge steld dat dit de oorzaak van dit tragisch gebeuren is. Een juist passerende arts en het echtpaar V. uit Enkhuizen wis ten direct na het ongeluk met grote inspanning de auto van het slachtoffer weg te trekken. Helaas bleken toen reeds de levensgeesten geweken. Het stoffelijk overschot is naar het R.K. zie kenhuis te Lutjebroek overgebracht. Ter ontvangst waren aanwezig na mens de chef van de genenale staf, ge neraal majoor J. R. H. Lagas en namens de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht, Kapitein N. J. J. Gre- ter. Uit naam van de regering en het ministerie van Oorlog sprak generaal majoor mr. W. J. van Dijk de Neder landers toe, prees hun verdiensten en heette hen welkom in het vaderland. Vervolgens werd aan alle Nederlanders het kruis voor Recht en Vrijheid uitge reikt. Tijdens de mis in de O L. Vrouwekerk te Venlo is de 54-jarige tuinder G. Lich- teveld onwel geworden en uit de bank gevallen, waarbij hij met zijn hoofd te gen de stenen vloer sloeg. L werd uit de kerk gedragen en is enige uren later tengevolge van een schedelbasisfractuur in het z 'cenhuis overleden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1