hienwehnisi Russen stellen conferentie van vier over Duitsland voor >r dit week-end VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN ersen gymnastiek Zwitserse onderzoekers ontkwamen de dood in het „Hellegat" Diplomatiek conflict tussen Russen en Amerikanen Intensief overleg binnenskamers? Honderdduizend O.-Duitse katholieken trokken naar West-Berlijn Bilthovens jurist vermoordde zijn vader omwille van een betrekking Maan'dag 25 Aug- 1952 149e Jaargang No. 200 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN EINDELIJK ANTWOORD UIT MOSKOU Reeds afgewezen voorsiellen werden opnieuw ingediend Geringe verwachtingen in het Westelijk kamp Senaatscommissie eist maatregelen Weer rust langs de grens van Macao Concertgebouworkest naar Edinburgh Toen alle hoop verloren scheert.... Politieagent kon zijn ogen niet geloven Volkswagen botste tegen een autobus Dame door locomotief overreden Ongeval op de onbewaakte overweg bij Wognum Brits vliegtuig viel op Oostduits gebied Schumacherte Hannover ter aarde besteld Krans gelegd namens P.v.d.A. Amerikaan jaagt op karpers met harpoen Leden van militaire missie te Potsdam spionnage" gearresteerd Protesten over en weer wegens Het was stil rondom minister Staf Drukt Staf voetstappen van Mr Donker? Koninklijk badpak onder censuur... Werkster vond een fles arsenicum Vliegende schotel ook boven Den Helder ;t lijf gejaagd en U zult daar van. t heus geen last meer van hébben!" vind ik prettig, meneer de agent," Moeder vriendelijk. „Gaat dut gauw naar huis. Wij redden oni >r wel." Nu, dat behoefde Moeder twee keer te zeggen, want Pie( :um was al om de hoek verdwenen i een held," bromde Pim minach. „En dat mannetje wou ons wij* dat hij „Kiekeboe" op de vlucht gejaagd. Het omgekeerde zal-ie be. sn." „Heb nu maar niet zo'n praat, 'im," zei Moeder streng. „Als jij al. op het huis had moeten passen, wai isschien ook zenuwachtig geworden an had jij je ook verbeeld, dat j» en had gezien!" Morgenwijding. 9.15 Gram .muziek, De groenteman. 9.35 Waterstanden, Gram.muziek. 11.00 „Op de uitkijk", Gevarieerde muziek. 11.50 „Hel- vroeger en nu", causerie. 12.00 stconcert. 12.30 Land- en Tuinbouw idelingen. 12.33 „In 't spionnetje". Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.13 maatschappij, die het leven heeft causerie. 13.25 Metropole-orkest, „Wat gaat er om in de wereld?", ïrie. 14.20 Gram.muziek. 14.30 Voor- it. 14.45 Omroeporkest. 16.05 Gram.« 16.30 Pianoduo. 16.45 Musicalen- 17.30 Gram.muziek. 17.40 Kinderkoor, Nieuws. 18.15 Musette-orkest. 18.50 sementsmuziek. 19.15 Dansmuziek. Lekenpraatje over de Olympische 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd* ek. 20.30 Gram.muziek. 21.00 „Ge Wittebroodsdagen", hoorspel, Solistenprogramma. 23.00 Nieuws. Dansmuziek. 23.45—24.00. Gramo- LVERSUM II, 298 m.: T.00—24.00 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym- ek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord de dag. 8.00 Nieuws en weerberieh- 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram.- ek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vooy 9.35 Gram.muziek. 10.00 lspel. 10.30 Morgendienst. 11.00 So- a en piano. 11.30 Gevarieerd concert. Gram.muziek. 12.25 Voor boer en 12.30 Land- en Tuinbouwmede- 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klok- i. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandoline* tnble. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Vooi eugd. 14.35 Gram.muziek. 14.45 Voor rouw. 15.15 Gram.muziek. 15.40 Strijk- 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vrou- toor en soliste. 16.50 Gram.muziek. Voor de kleuters. 17.15 Harp-en- 17.45 Hegeringsuitzending: Ir. L, Geuns: De stuwdam „Brokopondo" 18.00 Nieuws. 18.15 Gram.- ek. 18.25 Militaire causerie. 18.30 n.muziek. 19.15 „Wat is en wil de So- Studiosorum Reformator um?'\ eau- 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radio- t. 20.00 Nieuws en weerberichten, „Kankerbestrijding", vraaggesprek, Kerkconcert, 20.45 Muzikale cause- Metropole-orkest en soliste. 21.35 orecital. 22.05 Causerie over Zuid- rika. 22.15 Gram.muziek. 22.45 Avond- denking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- 23.1524.00 Gramofoonmuziek. Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHI COOBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ctp.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. ■Weekabonnementen 0.49 IV een nota aan de drie Westelijke geallieerden heeft de Sowjet-Unie Zaterdag voorgesteld, uiterlijk op 4 October een vier-mogendhedenconferentie over Duitsland te laten beginnen. Deze zon drie punten moeten bespreken: een Duits vredesverdrag, de vorming van een regering voor geheel Duitsland en de vor ming van een commissie, welke moet nagaan, of er vrije verkiezingen in het gehele land mogelijk zijn. Deze nota is een antwoord op de brief, die de Weste lijke landen op 10 Juli in Moskou hebben doen overhandigen. Toen is voorge- iteld, een conferentie ter instelling van een commissie van onderzoek te hou den; het houden van vrije verkiezingen werd een eerste voorwaarde genoemd voor de eenwording van Duitsland. DE Russische voorstellen gaan veel verder dan de Westelijke wensen. Moskou zet namelijk gedetailleerd zijn wensen uiteen. Amerika, Engeland en Frankrijk zouden alleen de moge lijkheid van het houden van vrije ver kiezingen willen bespreken. Rusland daarentegen vindt, dat men verder moet gaan. Zo wordt voorgesteld, dat de commissie, die de mogelijkheid van vrije verkiezingen moet onderzoeken, dient te bestaan uit Duitsers, door De V.S.-bases in Noord-Afrika Inlangs hebben we kunnen lezen, at een aantal dames een fabri- :ant van chemicaliën een proces andeed in verband met het be- chadigen of vernielen van hun ylons, door de uitlaten van de abriek, waardoor vele gassen te. ontsnappen, die het weefsel an deze nylons aangetast zouden ebben. >at gassen, afkomstig van een «paalde stof, schade kunnen erokkenen aan goederen, is aan- emelijk, doch kunt U zich ook oorstellen, dat zelfs ons dood- ewoon huis-tuin-en-keuken-haar an kleur kan veranderen? >.a. in Chili kunnen we mensen antreffen, die bedekt worden, et hoofd wel te verstaan, met roen haar. Hoofdzakelijk in de ngeving van de kopermijnen omen ze voor, waar hun origi- ele haarkleur door de dampen it de koperhoogovens totaal erandert in groen, tier volgen de nieuwe vragen: Z. Wie was de winnaar van de Tour de France 1951? J. Wat was vroeger de beteke nis van „kastelein?" In welke Europese stad kun nen we „de Keyserlei" vin den? I. Wat is een „duivelsei"? Wordt kerrie vervaardigd uit de „bloemkoppen", uit de „wortelstokken" of uit de „bladeren" van de Cura- gaose Longa? 5. Wat is een „likteken?" 7. Welk land wordt bedoeld met „Lusitanië?" S. Hoe ziet een „menisten boterham" eruit? 1. Wanneer en door wie werd de Militaire Willemsorde ingesteld? I Tussen welke 2 meren bevin den zich de Niagara-water vallen? ie voor oplossingen ons nummer ■an Dinsdag.) Genie-generaal schreef een misleidend rapport De Amerikaanse senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar klachten over verspilling en wanbeleid bij de aanleg van Amerikaanse luehtbases in Noord-Afrika, heeft „passende maatre gelen" tegen het hoofd van de genie van het Amerikaanse leger, generaal Piek, aanbevolen, omdat zijn rapport over de gang van zaken in Noord-Afrika misleidend" was. Degene, die oorspronkelijk belast was met de leiding van het werk aan de bases, kolonel Derby, is reeds in het begin van dit jaar met zijn plaatsver vanger. kolonel Haseman, op grond van de bevindingen der commissie overgeplaatst. De kosten voor de aanleg der bases varen aanvankelijk op 300 millioen dollar geraamd. Volgens het rapport van de commissie- zal dit bedrag wel licht tot 830 millioen stijgen. Willigden Portugezen vier Chinese eisen in Volgens betrouwbare berichten uit Hongkong zijn China en de Portugese kolonie Macao tot overeenstemming gekomen in het grensgeschil, dat reeds geruime tijd de Chinese en Portugese gemoederen verhit heeft. De Portugezen hebben, naar ver luidt, vier eisen van de Chinezen inge willigd. De overeenkomst zou gister morgen getekend zijn. De verbindin gen tussen China en Macao zouden tegelijkertijd hersteld worden. De voornaamste onderhandelaar van Ma- cao, Ho Yin, wilde geen bijzonder heden over de overeenkomst geven. Wel zei hij, dat Macao aan China een klein bedrag als compensatie had ge geven. Volgens Ho Yin zou de rust thans hersteld zijn. Duitsers in overeenstemming met de bezettende mogendheden aan te wij zen. Hiervoor zouden bijvoorbeeld de vertegenwoordigers der parlementen van Oost- en West-Duitsland in aan merking komen. Deze commissie zou allereerst moeten nagaan, of de be sluiten van de conferentie van Pots dam in 1945 aangaande de demilitairi- sering, denazificering en democrati sering van Duitsland wel geheel juist zijn uitgevoerd. Op de vier-mogendhedenconferentie zou verder moeten worden nagegaan, wannon- de bezettingsstrijdkrachten uit Duitsland zullen worden terugge trokken. Vertegenwoordigers van Oost en West-Duitsland zouden aan de be spreking van kwesties, die beide delen van het land aangaan, moeten deelne men. Al deze Russische voorstellen ver schillen zeer weinig van vroegere, die door de Westelijke mogendheden reeds zijn verworpen.. De kans wordt dan ook zeer gering geacht, dat ze zullen worden aanvaard. Ze komen in feite near op een poging, de Westelijke po sitie in Europa ingrijpend te verzwak ken. In een nota aan de Russische bezet tingsautoriteiten in Potsdam hebben de Westelijke mogendheden ontkend, dat zij de handel tussen Oost- en West-Duitsland zouden belemmeren. Daarentegen beschuldigen zij de Rus sen van voortgezette pogingen, om de algehele verdeling van Duitsland door te zetten. Zaterdagavond vertrok het con certgebouworkest naar Edinburgh in Schotland om daar onder de dirigenten Van Beinum en Kubelik aan het festival mede te werken. V.l.n.r. Van Beinum, Kubelik en concertmeester Damen op het Cen traal Station. Terwijl hulpploegen met gevaar voor eigen leven afdaalden in het „Helle gat", een grot in het Zwitserse Muo- tathal, om vier Zwitsers die reeds ne gen dagen in deze grot waren opgeslo ten te redden, slaagden de bedreigde Zwitsers Zondag er in zichzelf naar bui ten te werken. Daarmee kwam een Cind aan dagen van vreselijke span ning, Door de grote regenval van dc laatste dagen was de doorgang naar de open lucht door het water afgesloten geraakt. De reddingsploeg, die uit twaalf man bestond, meldde na verloop van tijd, dat redding welhaast onmogelijk was. Zaterdag was de verwachting, dat het water Zondag zou dalen. Dat is inmid dels geschied en de vier grotonderzoe kers hebben niet geaarzeld van die gunstige omstandigheid gebruik te ma ken, Zij keerden gezond en wel terug in het basiskamp. De vier mannen, die men niet levend meer verwachtte te zullen aantreffen, werden het eerst op gemerkt door een agent van politie, die zijn ogen niet kon geloven toen hij pro fessor Boegli en zijn metgezellen voor Weerbericht Verwachting tot hedenavond: KANS OP ENIGE REGEN Vannacht hier en daar mist, overi gens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige en langs de Wadden- kust tijdelijk vrij krachtige w™ uit Westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. zich zag staan. Het nieuws van de aan komst van de vier mannen in het kamp verbreidde zich als een lopend vuur. Dr. Boegli verklaarde, dat hij en de jongelui zeer moeilijke ogenblikken hadden beleefd, doch nimmer de hoop hadden opgegeven. Zondagmiddag had den zij bemerkt, dat het peil van het water in de grot was gedaald. Des avonds te 7 uur hadden zij besloten gezamenlijk de „Waterval der Kroko dillen" te passeren, hetgeen gelukte. Toen de vier onderzoekers weer wat op verhaal waren gekomen, vertelden ze van hun belevenissen. Hun toestand kwam hunzelf niet gevaarlijk voor. Ze hadden voedsel voor twee maanden tn de grot. Ze deden gymnastische oefe ningen om zich warm te houden en de moed hielden ze er in met het zingen van liederen. Toen Zondag het water begon te vallen (sommigen vermoeden dat dit een toevallig gevolg was van graafwerkzaamheden buiten de grotl gingen ze langs de gewone weg naar buiten. Bij de uitgang vonden ze een ijzeren hek, dat door de politie gesloten wordt gehouden, dicht. Dit hek moes ten ze forceren. Hierna begaven zij zich naar een herberg, alsof er niets aan de hand was. Bij de spoorwegovergang te Wierin- gerwerf is Zondag een uit de richting Den Oever komende Volkswagen tegen een autobus gebotst toen de buschauf feur verzuimde voorrang te verlenen. In de Volkswagen zaten twee echtparen uit Haarlem en de Haarlemmermeer. De beide vrouwen moesten voor ge neeskundige behandeling naar het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar worden overgebracht. Zaterdagavond omstreeks zes uur is op de onbewaakte overweg bij Wognum een motorrijwiel door een passerende goederentrein gegrepen. Het ongeval is naar omstandigheden goed afgelopen. De bestuurder van het vehikel, de heer Rood, uit Bovenkarspel, is, er met de schrik afgekomen. De duorijdster, zijn zuster, kwam onder de trein terecht. Zij is met een verbrijzeld hielbeen en een gebroken dijbeen naar het St. Jans ziekenhuis in Hoorn overgebracht. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Doordat het uitzicht ter plaatse door een brandstoffenschuur wordt belem merd, zag de heer Rood, die uit de richting Nibbixwoud kwam aanrijden, de trein pas naderen, toen hij op slechts enkele meters van de overweg verwijderd was. Het was onmogelijk, door te remmen een ongeluk te voor komen. Daarom probeerde de heer R. door gas te geven, nog net vóór de loco motief langs te schieten. Helaas raakte een buffer van de locomotief nog net het achterspatbord van de motorfiets. Deze werd daardoor tegen een waar schuwingshek geslingerd. Mej. Rood viel tussen de rails, waarbij haar rechtervoet op een der spoorstaven te recht kwam en onder de wielen van de trein geraakte. Het bielbeen werd, gelijk gezegd, verbrijzeld en een dij been brak. Dr Boekhorst verleende de eerste hulp. Eén bemanningslid gedood? Een Brits vrachtvliegtuig van het type „York" is gisteren op drie k.m. afstand van het in de Britse sector van Berlijn gelegen vliegveld Gatow, neer gestort. De machine viel juist op Oost duits gebied. Waarschijnlijk is één lid van de drie koppen tellende beman ning omgekomen. Het toestel was met een lading ma chineonderdelen, zeepsoorten en spe ciale metalen op weg van West-Berlijn naar Hamburg. De Britse autoriteiten in West-Duitsland hebben de Russen verzocht het toestel terug te geven en de bemanning terug te sturen. Leden van de Britse militaire missie bij het Sowjethoofdkwartier te Potsdam heb ben de plaats van het ongeluk bezocht. Er werden nog geen bijzonderheden verstrekt. Wel wordt verklaard, dat regelingen zullen worden getroffen om het stoffe lijk overschot van het omgekomen be manningslid naar West-Berlijn te ver voeren. Onder enorme belangstelling is giste ren het stoffelijk overschot van de Westduitse socialistenleider Kurt Schumacher, in Hannover ter aarde be steld. De dag tevoren was in Bonn een indrukwekkende rouwplechtigheid ge houden. Na de overbrenging van de overledene naar Hannover, is het lichaam in het stadhuis van Hannover opgebaard geweest. Op de rouwplechtigheid te Bonn ver tegenwoordigde de heer Koos Vorrink de Nederlandse socialistische partij. Aan de baar werd namens de P.v.d.A, een krans gelegd. Tijdens de begrafenis plechtigheid zelve was de P.v.d.A. niet vertegenwoordigd. Het graf van Schumacher is in een halve cirkel omringd door hoge den nen. Twee oude kastanjebomen staan aan het hoofdeinde. Honderden kran sen, die vrienden, aanhangers en ver eerders uit de gehele wereld en poli tieke vertegenwoordigers van de Bonds republiek gezonden hadden, werden bij het graf neergelegd. Straalvliegtuig in zee gestort Bij de Zuidwestkust van Engeland is volgens een door Lands End Radio op gevangen radioboodschap een straal vliegtuig in zee gestort. Vissen met de hengel de meest gebruikelijke manier is niets voor de heer Robert Travis Keagle uit Minneapolis (V.S.). Hij geeft er de voorkeur aan uitgerust met duikerhelm en gewapend met een harpoen de vissen cp hun eigen terrein tegemoet te treden. Hier komt hij juist boven water met een knaap van een karper, die hij even tevoren in het Minnetonka- meer aan het spit heeft geregen. Twee Amerikaanse officieren cn een soldaat, leden van de Amerikaanse mi litaire missie bij de Russische bezet tingsautoriteiten te Postdam, zijn op 15 Augustus gearresteerd op beschuldiging van ..spionnage'V. Generaal Tsjoeikof, het hoofd van de Russische bestuurs commissie, heeft de volgende dag bjj de opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland ge protesteerd en de verwijdering van de drie militairen uit de missie geëist. Al- (Van onze parlementaire redacteur) Na het onderhoud, dat H.M. de Konin gin Zaterdagmorgen had met.de demis- sionnaire minister-president dr. W. Drees, zijn officieel geen bijzonderhe den over de gang van zaken rond de kabinetsformatie bekend geworden. Kennelijk huldigt men het standpunt: „Spreken is zilver, zwijgen is goud". Een standpunt, dat in deze bijzonder moeilijke situatie zeer wel te begrijpen en te billijken is. Uiteraard betekent deze stilte geens zins, dat er binnenskamers geen acti viteit zou bestaan. Integendeel. De ove rigens schaarse aanwijzingen doen ver moeden, dat minister Staf na de oriën terende gesprekken die hij Vrijdag met dr. Drees en de leider van de C.H.U., de heer Tilanus, voerde zijn informa- torische bezigheden met de door de omstandigheden vereiste spoed heeft Ex-koningin Narriman van Egypte is liet niet eens met de handelwijze van de Egyptische censors. Een verzoek dat haar moeder haar in een brief deed, n.l. om geen badcostuums van Westerse stijl te dragen, had zij eerder in een krant gelezen dan in de brief, die door de censuur was nagezien. Narriman wilde niet zeggen of zij de raad van haar moeder zou opvolgen, ,XJ leest het wel in de kranten", had zij kunnen zeggen. Ter bijwoning van Congres Honderd twintig duizend Duitse ka tholieken hebben Zaterdag en Zondag in het Olympisch stadion van West- Berlijn een machtige manifestatie ge geven van de trouw aan hun geloof. Opmerkelijk was het, dat ruim hon derd duizend deelnemers, ondanks velerlei belemmerende maatregelen van de Sovjet-autoriteiten, uit het Oostduitse Diasporagegebied naar het Westen waren gekomen. De leuze van deze massale bijeenkomst was „hereni ging van Duitsland in vrijheid en lief de". Voor het eerst in de geschiedenis van de Duitse katholiekendagen zagen de deelnemers aan het congres het Episcopaat vrijwel voltallig aanwezig. Vele eminente sprekers wezen de con gressisten op de gevaren van de mate rialistische levensbeschouwing. Samen gevat kwam de betogen hierop neer: Sociale zekerheid kan slechts daar be staan waar Gods orde heerst. Als vrij heid en eigenwaarde van de mens de prijs moeten zijn voor sociale zeker heid, dan is deze prijs te hoog. Door deze te betalen bereikt men niet de sociale zekerheid, doch de heerschap pij van functionarissen. voortgezet. Het is echter op dit ogen blik nog onmogelijk om uit te maken of hij er naar streeft, de bijna gelukte poging van mr. Donker door het zoeken van een geschikte K.V.P.-er voor de portefeuille van Buitenlandse Zaken alsnog tot een goed einde te brengen, of een nieuw uitgangspunt bijvoor beeld een drie-partijenbasis tracht te vinden. Wellicht zal de dag van vandaag opheldering brengen. dus een bericht van het Oostduitse nieuwsbureau. Volgens een Amerikaans bericht zijn zij 36 uur na hun aanhou ding vrijgelaten, echter met verbeurd verklaring van hun geloofsbrieven. Het Amerikaanse opperbevel in Euro pa heeft tegen het gebeurde geprotes teerd. Van Amerikaanse zijde is het inci dent bevestigd. Er was echter geen sprake van spionnage; de drie man nen, twee officieren en hun chauffeur, werden op een openbare weg aange houden door een Russische patrouille, die de auto van de Amerikanen reeds enige tijd had gevolgd. Sinds het einde van de oorlog heb ben de Westelijke mogendheden mis sies bij het Russische hoofdkwartier in Oost-Duitsland, terwijl de Russen soort gelijke missies hebben in de drie Wes telijke zones. Deze hadden oorspron kelijk volledige vrijheid van beweging. Sinds 24 Juli is de bewegingsvrijheid van de Amerikanen beperkt; bezoekers worden gecontroleerd en leden van de missie op hun tochten door Oost-Duits land door Russische patrouilles gevolgd. Op 4 September zal een Zuidsla- vische militaire missie een bezoek bren gen aan Athene voor besprekingen met de Griekse generale staf. De Officier van Justitie bij de Utrechtse rechtbank heeft Zaterdag enkele opzienbarende onthullingen ge daan omtre t de plotselinge dood van de 62-jarije mr J. F. Franken, oud- gemeentesecretaris van Amsterdam. Na de dood van mr Franken namelijk was verdenking gerezen tegen diens zoon, de 26-jarige mr W. K. F., woonachtig in Bilthoven. Mr. J. F. Franken overleed op 8 Juli j.l. vrij plotseling in zijn villa te Bithoven. De behandelende arts nam aan, dat hartembolie de doodsoorzaak was, doch er rees twijfel, nadat de werkster der familie in de kelder van de villa een fles met een hoeveelheid arsenicum aantrof. De werkster was reeds verontrust geworden door het feit, dat kort voor het overlijden van haar meester, enkele gezinsleden zich onwel hadden gevoeld na het eten van koekjes. Sectie op het stoffelijk overschot van de overledene toonde inderdaad sporen van arsenicum aan en inmiddels had de echtgenote van het slachtoffer haar oudste zoon, Wim, die de laatste tijd enigszins gees telijk ontspoord leek, te Utrecht in ob servatie doen ne.nen. Op 19 Augustus werd mr W. K. F. voorgeleid en verhoord. Na aanvanke lijke ontkenning gaf hij ten slotte toe zijn vader te hebben vergiftigd. Als motief gaf hij voor, dat hij geen pas sende betrekking kon vinden. Hij zou zich met het geld van zijn vader in een betrekking willen inkopen. Hoewel mr W. K. F. ervan wordt verdacht ook de overige gezinsleden te hebben willen vergiftigen, heeft hij op dit punt nog geen mededelingen gedaan. Zijn geeste lijke toestand doet hem somwijlen zeer listige verklaringen afleggen. De overleden heer Franken had een goede staat van dienst. In 1920 werd hij te werk gesteld bij het bureau Statis tiek van de gemeente Amsterdam. In 1926 werd hij benoemd tot secretaris van de hoofdstedelijke schoonheids commissie. Gedurende oorlogsjaren bekleedde hij de functie van gemeente secretaris in de hoofdstad. Op 7 Mei 1945 werd hem uit deze functie eervol ontslag verleend. WEER ONTSLAGEN IN ROEMENIE De minister van gezondheid en de eerste assistent van de minister van buitenlandse zaken in Roemenië zijn ontslagen. Vasile Marza, de minister van gezondheid, zou „ongeschiktheid voor zijn functie en grove nalatigheid" aan de dag hebben gelegd. Avram Boenaclioe, de andere ontslagene, was bevriend met Anna Pauker. De Zuidafrikaanse ambassadeur in ons land, kol. P. Hoogenhout, heeft Zaterdag in het geboortehuis van Jan van Riebeeck te Schiedam een gedenk steen onthuld. Vrijdagavond om half twaalf heeft Jan van Vuren in Den Helder aan de hemel een vreemd verschijnsel waargenomen. Uit het raam van zijn kamer aan de Prof. Zeemanstraat kijkend, ont- waaidf. hij een lichte, ronde schijf met er omheen nog een kring. Aanvankelijk meende hij met een weerspiegeling te doen te hebben, maar plotseling werd de schijf kleiner, alsof hij met flinke snelheid loodrecht om hoog schoot. De „Vliegende Scho tel", want dat was het verschijnsel stellig volgens Jan, had („zo te zien") een middellijn van twee meter. Er waren geen wolken, zodat het gehele „optreden' van de schijf goed zichtbaar was. Het duurde ongeveer drie minu ten, alvorens de schotelweer was verdwenen. Er kwamen geen andere meldingen binnen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1