Voor kinderen een paradijs, voor de anderen een prachtige speeltuin r Brown als diepzeeduiker Laatste zomerexpositie in het K.C.B .-zaaltje te Bergen AGENDA DE KERMIS Negen dagen lang sensaiie, oliebollen en zuursialen Een gloed van duizenden lampen Première op orgelconcert in de Grote kerk Onder Jram" geraakt Overzicht van het werk van zeventien leden Zeer uiteenlopend gehalte Het KCB heeft nog grote annen Oud-hoofdcommies van gemeente overleden Het Langedijker cabaret in 't Gulden Vlies" Gegalvaniseerd kelellje Nieuws uit de Langédijker Dorpen Jubileum van Ds Donner kerkdienst herdacht in Kunstenaar met vensterglas D.T.S. organiseerde een geslaagd voetbaltornooi Minimumprijzen sluitkool H- R» C. en Ra namen strafscf MAANDAG 25 AUGUSTUS 1952 J^JET lolly s, luchtballonnetjes, toetertjes of een dikke, rode zuurstaaf is de Alkmaarse jeugd Zaterdagmiddag thuis gekomen. Zij was het, die de kermis heeft ingewijd en die de eerste middag al intens heeft genoten in dit paradijs van nougat en drop, van muziek en draaiende paardjes. En toen de jeugd van de straat was, kwamen de andere kinderen, de groteren, voor wie de kermis welis waar geen paradgs meer is, maar dan toch een heerlijke' speeltuin, waarin zij zich zonder zich belachelyk te maken, naar hartelust kunnen vermaken. Ze mogen met een hamer op een knop slaan, zodat het ergens boven in de mast een daverende klap geeft, ze durven zonder bevreesd te zijn voor achterklap naar een zeemeermin in een aquarium te küken en roetsjen met opgetogen gezichten over de glijbaan van de Parijse ketel, zoals ze vroeger precies hetzelfde deden in Duinvermaak of bij de bedriegertjes. Dat mag nu allemaal. Negen dagen lang. T)E kermis, die Zaterdag haar lichten heeft ontstoken verraadt zich al van verre door de gloed van de duizenden lampen die tot diep in de nacht boven de stad danst, en door de korte, harde klappen op. de Kop van Jut. Eerst wan neer men dichter bij het kermisterrein komt dringen ook de andere geluiden door. Luidsprekers manen het publiek tot een gokje, orgels jengelen de ganse avond hun deuntjes en daartussen door klinkt luid de gramofoonmuziek uit tientallen versterkers en het helse la waai van de diverse attracties. Dege nen, die het leuk vinden zich eens goed door elkaar te laten klutsen kunnen hun hart ophalen. In de tête 5 queue, de rupsbaan. de vliegende auto's, de Tornado met de om haar lengteas draaiende vliegtuigjes of in de Cocktail, waar men zelf een nummertje stunt- vliegen mag weggeven, weten zij wel raad met deze klanten. Sensatie is zo wel op het Canadaplein als op de Paar denmarkt of Nieuwesloot volop voor handen voor de luttele som van vijftien cent of een kwartje. Canadapleïn T/IJK maar eens bij de steilewand- rijders, ware motorduivels, die in hun stalen kooi een wild, maar tot op de seconde uitgerekend spelletje spelen. Of maak een rit door de Wondei'tuin, waar de wagentjes de bezoekers langs de wonderlijkste fluorescerende voor stellingen slepen. Iets nieuws is de Pa rijse ketel, een twintig meter hoog ge vaarte, van waar ge een prachtig uit zicht hebt over het kermisterrein. De bedoeling is, dat ge de kurketrekker- glijbaan afroetsjt en dan in de ketel te recht komt, die op de „spitsuren" wel iets weg heeft van een fuik met kron kelende palingen. Vermaak is er op het plein genoeg te vinden. Rupsbaan, tête ti queue, tornado, autoscooter en draai molen staan er .schouder aan schouder" en het is een heel kleine moeite hier ae hele 'öpgèspaarde kermispot in een paar uur te verteren. Wie nog wat over heeft kan zijn weg vervolgen naar de Paar denmarkt. Daar staan de traditionele schommelschuitjes, de bekende octopus, een tweede autoscooter en de vliegen de auto's, die in een grote, draaiende ton rondtollen en in staat zijn van iemands bloed karnemelk te maken. Op zijn oude plekje staat theater Mullens,, dat met iedere artistenparade voor het front van de tent drommen toeschou wers trekt. Theater Mullens VODRA de muziek binnen is („Haast u voor plaatskaarten. de voorstelling neemt direct een aanvang") maakt het publiek kennis met mademoiselle Cos- tanza, die aan de trapeze enige bravour- „De Luchtbode" gaat met junioren werken De Postduivenvereniging van Zaterdag vliegers „De Luchtbode" zal het aantal leden per 1 September uitbreiden met een juniorengorep. Deze jonge duiven- houders mogen niet ouder zijn dan zestien jaar en genieten verschillende reducties. Zo betalen zij bijvoorbeeld de halve con tributie en behoeven ze slechts vijftig pro cent neer te tellen van de verzendkosten naar de stations van loslating. De oudere leden hebben Zaterdag een verenigingsconcours gehouden op Gelder- tnalsen. De uitslag was: Vinke 1, 2; Luitjes 3, 14; Koger 4, 8, 9, 10; De Nijs 5, 6, 15; Barhorst 11 en Admiraal 12, 13. Het ge bak was voor de heren Vinke, Koger en De Nijs. Burgerlijke stand Geboren: Jacobus, z. van W. P. Bouter en M. de Vaal. Petrus C. S. J., z. van J. Smit en A. C. Praat. Marius H., z. van D. van Straalen en H. Merlin. Willem J., z. van W. v. d. Brink en E. P. Cupido. Robert A., z. van A. J. van 't Voort en M. Smit. Jóhannes J., z. van N. Kabel en P. M. van Liempt. Nicolaas J„ z. van J. Donker en G. H. Ullings. Overleden Jannetje Leegwater, 43 jaar. De organist Piet Kee zal Dinsdag avond zijn reeks orgelconcerten voort zetten met een uitvoering van werken van uiteenlopende stijl. Dit heeft de bedoeling de mogelijkheden van het grote orgel in de Grote Kerk op zee» verschillende wijzen te belichten. Kee opent met een „romantisch" werk,.nl de Grande Piece Symphonique, het grootste orgelwerk van de beroemde Frans componist Cesar Franck. Dit wordt slechts zelden in zijn geheel uit gevoerd: met name het Andante ervan is zeer populair. Het programma vertoont nog een tweede bijzonderheid. Ditmaal wordt namelijk de nieuwste compositie van Cor Kee. een partita over ps. 106, ten doop gehouden Na een werkje van Frangois Couperin vormt de Sonate IV van Bach het slot'van het programma stukjes weggeeft. Dezelfde artiste treedt nog eens voor het voetlicht als Hon gaarse danseres, maar dan is intussen een zwevende dame spoorloos verdwe nen en achter in het theater weer op gedoken. De onder de naam van Kaja- now aangekondigde Wit-Rus brengt een sympathiek muzikaal nummer, dat er bij het publiek goed in gaat, vooral als bij en passant ook nog een hurkdans uitvoert. Jossie en Frits Mullens vormen het acrobatenduo. Zij weten er met hun tweeën heel wat van te maken. Reddy en zijn partnerin voeren nog een mu zikale show op en dan komt het hoofd nummer van de voorstelling: de koord danseres, die met bewonderenswaardi ge souplesse over het strakke koord wandelt en wier stunts op de draad menige keer een spontaan applaus ont lokken. Een goed slot van het door theater Mullens gebrachte programma. De gokbuurt DEHENDIGHEIDS- en bumperspelen, vliegbomsport, nougatkramen, zij zijn in verschillende grootte en uitvoering opde Nieuwesloot te vinden. Ge kunt er een lootje kopen, proberen een dub beltje te werpen op de begeerde prijs, schijfschieten, met een hijskraan ma- nouevreren, een auto" besturen, en er met armen vol zoetigheden of grote speelgoedberen vandaan komen. „De aanhouder wint", schreeuwen de gok- bazen, want de hoge^pacht moet er zo spoedig mogelijk weer uit. Tussen de bommen werpende vliegtuigen en de torpedo's afvurende duikboten kunt ge nog een stel apen bezichtigen bij de schoonzoon van Ome Joop Groninger, die zelf met vliegende honden en vo geltjes in pasteltinten een plaatsje heeft gezocht op de Laat. Hij heeft er aller lei soorten vogels bij, van de woestijn- leeuwerik tot de Russische bloemputter toe. Het is een van de weinige kijk- tentjes, die op de Laat een standplaats hebben. Voor de rest zijn het daar speel goed-, nougat- en palingkramen en een kinderdraaimolen. Het Hofplein wordt geheel beheerst door het amusementspaleis met zijn dansende bruggen, rollende matten en draaiende Artis en door de Cocktail, waarin een levensgroot vliegtuig de vreemdste capriolen maakt. Even de hoek om en dan bent ge bij de draai molen, die op de hoek van Nieuwesloot en Marktstraat het sluitstuk vormt van het lunapark. Overvol is het de eerste avond niet geweest. Soms is er op an dere jaren op de Nieuwesloot geen doorkomen aan, maar dat viel Zater dagavond nogal mee. Enfin, er blijven nog dagen genoeg over om de porte- monnaie leeg te schudden. Voor zover er tegen het einde van de maand nog wat te schudden valt. De kermisexploi tanten hopen trouwens van wel'.! Het lijkt onmogelijk om in Alkmaar onder een tram te raken, maar toen overkwam dit de driejarige L. de U. Het meisje stond gisteren op een fietsje in de kinderdraaimolen op het Canadaplein en viel plots van haar standpaats toen de molen begon te draaien. Ze werd door een tramwa gentje dat'achter het fietsje kwam gegrepen. Omstanders hielden de molen tegen, zodat het kind uit zijn benarde positie kon worden bevrijd. Door de Rode Kruis-post werden de ontvellingen aan armen en benen ver bonden. BABY LIEP BIJ EEN VAL HERSENSCHUDDING OP Doordat hij de kabel, waarmee een auto een defecte personen A'agen voorttrok, niet opmerkte, kwam de de heer J. H. met zijn fiets op het Scharloo te vallen. Hij had de eerste auto laten passeren en was toen door gereden, waardoor hij met de kabel in aanraking kwam. Door de val sloeg zijn één jaar oude baby, die hij op de fiets vervoerde, tegen de grond en kreeg een lichte hersenschudding. Met een taxi is het jongetje naar huis gebracht. (Van een onzer redacteuren) Het Kunstenaarscentrum Bergen houdt op het ogenblik al weer zijn laat ste expositie voor deze zomer. Het is het slot van een allerminst onbevre digende reeks artistiek zomin als fi nancieel. Om bjj dit laatste te blijven: naar de voorzitter, mr. A. F. Kamp, mededeelde, is er dit jaar ongeveer het dubbele verkocht van de omzet van verleden jaar. Ten dele was dit een uit vloeisel van de permanente expositie in de voorzaal van De Rus, ten dele een gevolg van de aankopen van het Rijk in de afgelopen maanden. Overigens wa ren de finaneële resultaten van 1951 bij zonder slecht. Wat nu de tentoonstelling zelf aan gaat: doordat de oorspronkelijk uitge nodigde schilder vrijwel op het laatste moment verstek liet gaan, heeft het be stuur van het KCB moeten teruggrij pen op het bezit van de werkende le den. Zp ontstond een overzichtstentoon stelling, w'elke achttien werken van ze ventien schilders bevat. Het is een ex positie van zeer uiteenlopend gehalte pl Exposities, kunstavonden en lezingen Het Kunstenaarscentrum Bergen heeft voor de komende maanden nog grote plannen, zo heeft de voorzitter, mr. A. F. Kamp, Zaterdagmiddag bij de opening van de laatste expositie voor het zomerseizoen medegedeeld. Er zul len in de loop van het najaar en de winter nog verschillende belangrijke exposities worden gehouden. Voorts staan enkele andere" kunstmanifestaties op het programma. Voor wat de tentoonstellingen aan gaat: enkele belangrijke figuren van de vroegere Bergense school zal worden gevraagd, werken ter expositie af te staan. Zo zal het kunstzaaltje achter eenvolgens schilderijen van Filarski Colnot en Piet .Wiegman herbergen Dan zal er een tentoonstelling worden georganiseerd van kunstwerken uit het eigen bezit der kunstlievende leden: ook zal een aantal doeken van amateur schilders uit Bergen worden bijeenge bracht en ten slotte zullen nog eens de affiches worden opgehangen, welke zijn vervaardigd voor de exposities van de afgelopen zomer. Er bestaan verder plannen, om nog eens een voorstelling van het poppen theater van Guido van Deth te orga niseren. Ook zal weer een avond wor den gewijd aan de Franse film: de bij eenkomst zal ditmaal in Schoorl wor den gehouden ten gerieve van de dna' woonachtige belangstellenden. Maria Strno zal een pianorecital geven, de dichter Gerrit Kouwenaar een lezing honden over moderne poëzie, Ria Sehnlte een dansprogrsmma uitvoeren nn ten sle'te zal een lezing over mo- -lorne ar^nlteptuur worden gehouden Hiervoor is gedacht aan de heren Berg hoef of Vriend. geworden met werken, waarvan we niet altijd de zekerheid hebben, dat ze voor de betrokken schilders ook het meest representatief zijn. Representatief is wel het zuivere ..Duinen bij Schoorl" van Jaap Sax of het wat branderige „Naaktje" van Mat- thieu Wiegman; de naamloze gouache van de abstracte Jaap Mooy en het gro te „Omarming" van zijn geestverwant en vriend David Kouwenaar, dat een vrij ingrijpende vernieuwing van diens palet verraadt, zijn evenzeer typerend als de fraaie „Clown" van Jaap de Car- pentier, de mooie aquarellen van J. H. Roggeveen en D. H. W. Filarski, de fijne, frisse aquarellen van Thijs Sterk en het grote landschap van Jan de Leeuw. Overigens vinden we van laatst genoemde de bloemstukken die hij en kele weken geleden exposeerde, mooier van kleur. Het „Duin" van J. M. Graadt van Roggen is kundig geschilderd maar wat zoet van tint. Henk van den Idsert wekt met zijn „Tuin van Van Reenen" de indruk, volop in een nieuw experi ment te zitten. Jan van Herwijnen zond een bosgezicht in, dat zijn levendigheid vooral ontleent aan de wisselende pen seelstreken, waarin het is geschilderd. Overigens hebben we van deze schil der werk gezien, dat ons meer „deed" dan dit. Dirk Vis geeft een zeer per soonlijke visie op de Franse Alpen een, waarin iets van de grootsheid en de woestheid van dit gebied doorklinkt. Van Kees Jansen vinden we er een groot doek „Zeedennen", met een goe de compositie, dat niettemin de inten ties van de schilder allerminst volko men lijkt uit te drukken. Tenslotte is er van Kees Boendermaker nog een stilleven met beeldje, waarin sterk is gestreefd naar een nauwkeurige stof uitdrukking. Deze maakt er ook wel de voornaamste bekoring van uit. Van W. MAANDAG Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Arabische nachten (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 ur: Golden Girl (alle leeft.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: Weense Operette: „Kussen ist keine Sünd" (alle leeft.); Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: Jong, knap en rijk (alle leeft.). Gulden Vlies, 8 uur: Nederl. Co- medie met „De bruiloft van Figaro". Wapen van Heemskerk, van 8 uur af; Feestavond verenigingsbesturen. Kermis geopend van 161 uur. Café Beemster: Ork. Theo Sombroek; Café no. Eén: Ge zelschap „Leo, Henk en Cees"; Café De Tijd: Optreden van „De Volendammers"; Café Aart Martin: Citha Bolina met haar orkest; Café Tom: „De Witte Kraaien" en „De Tommy's. Nachtdienst apothe ken: De heer Kruisinga, Koorstraat 59. AKERSLOOT: Alkmaardermeerweek. BERGEN. Rustende Jager, 1012.30, 14.30—17.30 en 19.30—22 uur, Expositie Kees Jansen; Buerweg 12: Collectie Sala, 1012, 25, 810 uur; Buerweg 21, Expositie Jaap Sax, 1012.30, 25 en 810 uur. DINSDAG Bioscopen: als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Rotterdams Toneel met „Het geheim van dr Spencer". Wapen van Heemkerk, 7 uur: Dansavond met dansorkest Fam. Kok en Radio Cow boy Trio „De Chico's". Kermis en café's als Maandag. AKERSLOOT: Alkmaardermeerweek. BERGEN. Exposities als Maandag. Kunstzaal Hnbers, 1.306 uur: Exposi tie Jaap Min. KOEDIJK. 7.30 uur: Gemeenteraad. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Maandag 6.23 18.42 Dinsdag 6.23 19.13 TE CAMPERDUIN Maandag Dinsdag Hoog 6.28 18.47 6.58 19.18 Laag 12.28 0.47 12 58 1.18 F. H. van Dijk begon De heer zijn werk in 1888 In de ouderdom van 79 jaar is hier ter stede overleden de heer F. H. van I)ijk, die bijna vijftig jaar op het stad huis werkzaam geweest. Hij trad op 23 Juli 1888 in dienst van de gemeente, toen het voltallige secretariepersoncel inclusief de gemeenrte-secretaris nog slechts zeven man telde en bij elkaar in één vertrek werkte. Als ambtenaar van de burgerlijke stand en als secretaris van de huurcom- missie ten tijde van de eerste wereld oorlog kwam de heer Van Dijk veel met het publiek in aanraking. Hij was een nauwgezet ambtenaar, die het ten slot te tot hoofdcommies van de secretarie wist te brengen. In 1937 verliet hij de dienst met pensioen, ter gelegenheid waarvan hem de gouden ere-pqnning van de stad werd overhandigd door burgemeester Van Kinschot. Het stoffe lijk overschot van de heer Van Dijk zal Donderdagmiddag op de Algemene Be graafplaats ter aarde worden besteld. n Zaterdagavond werd in „Het Gulden Vlies" de welbekende „toneel-kermisweek" geopend met een voorstelling van het vooral in Noord-Holland zo gewaardeerde „Lan gedijker Cabaretgezelschap", dat een bont programma bracht ouder de titel: „Lach maar weer". Tal van aardige schetsen, speciaal uit Noordelijk Noord-Holland, werden opge voerd, afgewisseld met uitstekende zang nummers, waarbij vooral Hanni Wolfswin kel en Piet Tromp op de voorgrond tra den. Het bekende lied Donkerrode Ro zen, gedeelten uit: „Die Lustige Witwe", „Les Saltimbanques" (Kermisklanken) en „Het land van de glimlach" hadden een groot succes en de uitvoerenden verdien den dit ook mede door de muzikale bege leiding. De schetsen met Ati Kuiper, Theo van Zeist, Ger Hop en Jan Klinkert in de voornaamste rollen slaagden zeer goed. We noemen hiervan „Te Voorbarig", „De Dubbelganger" en „Het Land van Noord- Scharwoude". Zij vonden een dankbaar onthaal bij het publiek, dat beslist tal rijker had moeten zijn. Het gehele en semble toonde zich zeer slagvaardig en bleek uitstekend op elkaar afgestemd. Het gezelschap had na elk nummer een dankbaar applaus in ontvangst te nemen. Aapje zag op de kermis het levenslicht De levende have van de apentent op de Nieuwesloot heeft vannacht een uit breiding ondergaan, doordat één van de dieren het leven heeft geschonken aan een baby-aapje. De gelukkige moeder en haar kind zullen de eerste dagen nog van de rest van de troep blijven af gezonderd. W/IJ hebben Einstein niet nodig om het betrekkelijke aller din gen in te zien, nademaal het leven van alle dag een relativiteitstheorie in driekwartsmaat is. Dezer dagen zond onze echt vriendin ons de steen- v oestijn in met de vol gende boodschap op een oude suikerzak: „Een wasketeltje, groot genoeg voor de was van één ba by". Nu wisten wij op dat moment niet bij be nadering te zeggen hoe groot de was van één ba by is. Maar we schatten zo ongeveer vier luiers, twee hemdjes, één spuug- doekje en nog wat frat- serigheidjes per dag. We weten inmiddels al beter, maar toen we met het briefje in de hand een ijzergroothandel hier ter plaatse binnenstapten wa ren we wel verplicht om onnozel op te merjeen: „Een wasketel voor één babywasje". De gestof- jaste meneer die na enig getalm deze boodschap aanhoorde, keek direct argwanend. „Geeft u even het volume", zei hij. We maakten een vage armbeweging, die zowel de omvang van de Kat- tenberg als die van een molshoop kon aanduiden. „Van 'n gewone baby, van zeven pond", zeiden we met gepaste trots. „En 'n meisje, dus tame lijk zindelijk". De stofjas kuchte ingrijpend en voerde een enorme ketel aan. „Mooi werk", zei hij. „Onder hoge druk ge perst en gegalvaniseerd. De handvatten zijn dub bel vertind". „Is dit voor de was van één baby?", vroegen we, indachtig de suikerzak. „De bodem is van duralpleet", zei de stofjas snel. onze vraag negerend. „Kan gewoon niet doorbranden". Wij herhaalden onze vraag. „We hebben ze ook met een fluit in het deksel", kwam de man weer. On geduldig vuurden we nog maals de vraag af, of dit ding groot genoeg was voor één babywas. De stofjas werd opeens on rustig. „Ik zal even de chef halen", zei hij, met gediscrimineerde oogop slag. De chef was precies een doosje Purol: satijnzaeht, geeft geen vlekken. „Dit is een zeldzame aanbie ding", begon hij. „Zelfs phosphor-bevattende was middelen tasten de gegal vaniseerde huid niet aan. De fabriek garandeert zelfs de bodem. Dural pleet, meneerWe vie len hem in de rede met de vraag of hierin wel één babywas verborgen kon worden. „Dat weet onze demonstratrice het beste", zei het doosje Pu- rol, wegsluipend, om even later met een grij zende jongedame terug te keren „Ideaal voor de gezins- en de fijne was", begon zij. „Bij de proef nemingen is gebleken.." Nu werden we echt boos. „Het* gaat er alleen maar om of je in dit loeder van een ding één babywas kunt duwen", zeiden we balorig. „En kan dat of kan dat niet". Het grijze meiske lachte een M» 1 lik-lachje. „Ik denk vanl wel", zei ze. „De ketel f, in ieder geval flink I inhoud. Moet u die ster I ke handvatten eens zicn" En prima gegalvaniseerd' Hoge druk, voelt u Wel,,; Het woord „hoge druk» 1 wekte bepaalde gedach I tenassociaties in ons brein I en we tierden: „Weet| dan niemand hier' hoe 1 groot een ketel voor éénl enkele, akelige babywasl moet zijn?" 1 Daar daagde de rej.l ding. Een benauwd huis. L vadertje, die een sproeier! voor zijn tuinslang eocht I dook op uit een voorraaijl harken. „Twee emmers 1 water moeten erin kun.l nen", piepte hij. „En dajl moet 't sop tot tien cen.l timeter van boven staan"1 Vijf minuten laten kokejl en dan van 't vuur util dat ding". En toen eens, als herhaalde zijn van buiten geleerjl lesje: „Twee emmers «J terTien centime:,F van bovende drj ijzerdwazen, die bij zaak hoorden, sr met het duralpleet, v vaniseerde, dubbel op" polijste keteltje weg eventjes later opgetogijl te roepen dat er tw«l emmers water in ginge-J En met die tien centiw.f ter klopte het ook! Toen we weggin»! mèt het gegalvaniseert»! keteltje, zei de man dii| de deur voor ons op?;l hield: ,,'n Onverwoest.l baar ding, meneer! Moill je die handvatten zien:"l Maar dat interesseert! ons niet meer. Je wortl immuun op de duur. er wachtte een wasjil Van één baby.... BROEK OP LANGENDIJK. Het 25- jarige ambtsjubileum van Ds. J. H. Donner, Ger. Predikant alhier, is in de Zondagmorgen gehouden kerkdienst herdacht door de heer J. C. Koolaard, die als oudste ouderling het woord voerde namens de kerkeraad. De heer Koolaard sprak niet alleen over het werk van ds. Donner als dominee, doch in het bijzonder over diens pastorale arbeid in de gemeente zelf. Temidden van de gokspelen op de Nieuwesloot heeft Johan Huygens uit Rotterdam zijn tent opgeslagen. Hij komt al voor de zevende keer naar de Alkmaarse kermis om uit een simpel stukje vensterglas of een gebroken eind lampeglas de sierlijk ste en van kunstzin getuigende voor werpen te blazen. Scheepjes, slanke vaasjes, een Bambi op onzekere, wan kelende pootjes, een boogschietende Amor, het ene voorwerp nog fragieler dan het andere worden uit het ruwe materiaal geschapen. Van huis uit is Johan Huygens metaalarbeider, maar toen het in de crisisjaren overal mis ging met het werk, leerde hij van de familie van zijn vrouw het glasblazen. En weldra stak hij met zijn werk stukken zijn leermeesters naar de kroon. Huygens had het voordeel, dat hij goed kon tekenen. Hij had gevoel voor proporties en compositie en deze eigenschappen hielpen hem bij het ontwerpen van de sierlijke figuurtjes waarmee hij al spoedig zijn brood wist te verdienen. Dertien jaar is hij nu glasblazer en zijn naam is in Alk maar al zo bekend, dat Zaterdag avond reeds een bestelling werd ge daan voor een zwemmer in duikhou- ding. Voordat deze figuur uit het ven sterglas ontstaat maakt Huygens eerst een serie schetsen totdat hij> het beeld goed in zich heeft opgenomen. Dan zet hij de brander aan en voegt hij het smeltende glas naar zijn wen sen. Ook zijn vrouw en zijn 12-jarig dochtertje zijn al in de kunst van het glasblazen bedreven. DIERENBESCHERMING Zaterdagavond is in de Zaagmolenstraat aangetroffen een rood-bont poesje (lap pen kat) pl.m. acht weken oud. Is ter be schikking. Adres Inspecteur: C. Verwer, Zaagmolenstraat 36. 21. Zonder zich te bedenken zette ■Jimmy Brown de herbergier achterna Hij moest tegen een klein trapje op klauteren. doch stuitte op een deur, die de herbergier geen twee tellen tevoren met een klap had dicht gesmeten en op slot had gedraaid Jimmy zag met één oogopslag, dat het maar een deurtje van niks was, zo'n gewoon hniskamerdeiir- ije ie flauw om ie lang door te laten ophouden Hij kneep even zijn ogen dicht en liep er toen dwars doorheen. De splinters vlogen in het rond, op nieuw weerklonk er een luid gekraak, maar toen stond Jimmy in de gelagka merBouk Bitter, de herbergier, was van deze gang van zaken toch we] een beetje geschrokken. Hij had hals over kop dekking gezocht achter zijn tapkast en daar greep zijn hand het eerste ding dat zijn hand grijpen koneen volle fles met bessenjenever Het ding suisde dooi de gelagkamer recht op het hoofd van Jimmy af.... Deze dook weg, maar zijn hand greepen greep goed, want hij ving de fles handig op en voordat Bouk Bitter zelf kon wegduiken, trof de fles hem midden op zijn neus. Hij gaf een korte kreet van schrik en zakte toen als een aangereden verkeerszuiltje in elkaar. Het volgende ogenblik zat Jimmy boven op hem, pakte hem beet alsof hij jarenlang voorman was bij het zakkendragersgilde en droeg 't vrachtje naar beneden. Bij moeilijkheden welke zich bij zijn! gemeenteleden voordeden wist de prcT dikant troost te geven in het licht vanl het evangelie. Volgens de heer Koo'.l aard kon men hier met recht van eenl samenbinding spreken, waarbij mevrl Donner haar man steeds trouw ter zi'. f de stond. De jubilerende predikant preek!»! naar aanleiding van Jesaja 62; la. „Oml Siens wil zal ik niet zwijgen en om Je-I ruzalems wil zal ik niet stil staan. „Diil was dezelfde tekst als bij de intrede I vijf en twintig jaar geleden. Tot slot werd door de gemeente del zegenbede gezongen uit Psalm 134 „da:l 's Heren zegen op Uw daal". De dag tevoren was de 2o gezien;! predikant een bloemstuk met nog eenl stoffelijk blijk van waardering aangtT boden namens de gehele gemeente. Op het nippertje gered Het vijfjarig zoontje van de heer B. viel spelenderwijs in het water acht ter de woning van de heer Put aan dtl Spoorstraat. De heer Smit, die daar aail het baggeren was, slaagde er in de klei-l ne, die al naar de diepte zonk, uit water te halen. Volendam ging met de eersie| prijs naar huis D.T.S. had Zondag een voetbal-tooi nooi georganiseerd, waaraan door vier! clubs werd deelgenomen. Het waren I Black Boys I uit Sneek, Alcm. Victrix IIJ Volendam II en D.T.S. I. De eerste ont-T moeting tussen D.T.S. en Black BoysJ had tot uitslag 22. Na het nemen vanl strafschoppen, werd de wedstrijd door! de eerste club gewonnen. De tweede! wedstrijd tussen Alcmaria en VolenT dam, werd gewonnen door Volendam,! met 42. De hieropvolgende match tusT sen de verliezers, Black Boys I en Alc-I maria Victrix II, had tot uitslag 1— voor de Alkmaarders. Tenslotte kwam! de laatste ronde tussen de winnaars! D.T.S. I en Volendam II, met als einrlT uitslag 14, In de laatste minuut wist I D.T.S. de eer nog te redden. Aan bel! eind van de wedstrijden, die in vlot I tempo en zeer sportief werden gespeeld, werden de prijzen uitgereikt. Voleii'T dam kreeg de eerste prijs, Tweed! D.T.S., dat een extra prijs kreeg voofl het snelste doelpunt. Alcmaria Victr'l| werd derde terwijl Black Boys de hek» I ken sloot. LANGEDIJK. Volgens „Groenten eil Fruit" sloot de productencommissie del volgende minimumprijzen voor sluitkool vast Rode kool A van 17 Aug. tot 30 Nov.l f 4,vergoedingsprijs f 3,20, voor It I kwaliteit f 3,20, voor tweede kwaliteit f 2,40, heffing 0.50, Rode kool B van 1' Aug. tot 19 Oct. f 3,vergoedingspriji f 2,40; van 19 Oct. tot 30 Nov. f 4,— e» f 2,40, heffing f 0,50. Gele kool, resp. voor A en B f4.-. I f 3,en f 4.vergoedingsprijs f 3.201 en f 2,40, heffing 0,50. Groene kool, resp. voor A en B f 6,- en f 4,—, vergoedingsprijs f 4,80 en f 3.6» I voor le kwaliteit en f 2,— en f 1,50 voor 2e kwaliteit, heffing voor beiden f 0,50. f Alles per 100 kg. MINIMUMPRIJSREGELING VOOR PEEN Naar wij vernemen heeft de Provin ciale Bond van Veilingen besloten ookl dit jaar weer een minimumprijsrege-1 ling voor het product peen in het le-f ven te roepen. De minimum of ophoud-1 prijs werd voor eerste kwaliteit op f 5| per 100 kg bepaald met een vergoe-l dmgsprijs van f 4. De heffing bedraagt I f 0.50 per 100 kg. De regeling, die 1| September ingaat, is gelijk aan die vanl vorig jaar. LEVERING GROENTENKISTEN De leverantie van 10.000 groenterikis- ten voor de veilingsvereniging ,X>e I Noordermarktbond", werd opgedragen I aan de firma G. Kramer Zonen te Zuid- Scharwoude. ^ST Kaasstadtornooi, dat seert en waaraan beha] nomen door H.R.C., Rapidl den van behoorlijk gehalte jnoetten elkaar weer en rechters v. d. Tooren en 1 strijden HRCRapiditas Spanning was er volop. De in een gelijkspel (2-2). P schutters schoten viermaa Bii de tweede serie faaldi in het net. Toen Rapiditas de finale te mogen uitkon nu de prijs aan een ander Hilversum was wel spanne Strafschoppen waren hier voor tijd viel de beslissing mer een hoog schot verke HET was zeker wel loute H.R.C. en Rapiditas elk; maar moesten ontmoeten, zich die eerste Zaterdaga' nu twee jaar terug, nog ren. H.R.C. terug in de na een felle strijd met de Onmiddellijk na de aftraj tot de aanval over. Een s< de Vries in de hoek werk' ias-keeper corner. Direct 1 een tegenaanval van Rapi buiten v. d. Schaly passee zette de bal voor, maar va naast. Het spel .bleef snel gaan. Nieuwstadt probeert hard schot, doch keeper I zijn plaats. Even later spi zich keurig vrij, doch faah ten. Bij een R.-aanval sic de bal met" de hand weg schop werd feilloos benut. Rapiditas-aanvallen strai eens op de buitenspel-val kort daarop het spel in geen enkele hoekschoppi welke op links slecht wer Maar na 20 minuten deec op de rechtervleugel bel kwam de bal vor het doel de R.-dqelverdediger gree toelopende Bakker schoot en laag in (11). Niet in het minst ontme ten de Blauwwitten een aan de H.-verdediging. E echter door uit te lopen c komen. Ook een schot var Vrij voor het doel stond, Haan er uit. Wat R. ook H.R.C.-achterhoede stond toen van Gemert hard schoot, dook de Heldersi succes naar de bedreigde Toen .bij een R.-aanva grensrechter zich vergiste Zwart een sportief gel scheidsrechter er opmerk maken, dat hij de bal co trapt. Uitstekend gedaa Het begin van de twee voor H.R.C. In uiterste n Rapiditas-stopper net o doeilat. Zelfs wist Racing Weesper doel te werker tc ter Mouw misgreep. Wegc v/erd dit doelpunt geanm dels was Venbroek van H len en vervangen door Bi delijk aan kwam Rapidita De Haan werd weer aar voeld en had zelfs assi van A. de Vries, die op d< te redden. Toch kwam terug. Eerst schoot Bakk maar de Vries deed het c Het is Jong Holland r tweede oefenwedstrijd in ning om te zetten. Boys 2 gasten uiterst moeilijk g het gelijke spel een red ding was. In het begin hadden c den een licht overwicht weer kwam de geblokt zegevierend uit de strijd. Boys-voorhoede los kwat afgeven te lang, zodat Holland-verdediging steei ingrijpen. Na de rust, die met bla ingegaan, werden de d meer op de proef gesteld, nam de leiding door mi die met een hard schot d verraste. De kans om de vergroten, lieten zij voo Goossens de bal uitsteke: verlaten Boys-doel plaats vleugel was echter zoek. Aan de andere kant d het beter. Met een prir een voorzet van links pla; in het oranje-doel. Ver we Van Dok een kans on door na goed werk van ge!, de bal hoog over ti een volgende Boys-aanva wen een lichte overtredir schopgebied. De penalty een doelpunt omgezet, d schot van Jan Indri doe geen moeilijkheden oj Boys-offensief hield nog doelpunten bleven uit. Onze stadgenoot, de h die gisteren heeft deelge motorraces te Tubberger junioren 350 cc beslag g tweede plaats. Hij ging e een seconde na Jansem; over de finishlijn. Over zal Swart deelnemen aa Zandvoort.,

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2