Historisch praatje bij oud plaatje Op de H.B.S. werd stiekem een verslag geschreven De Ford van de ioekomsi B en. W. van Koedijk stelden voor een Dorpshuis te stichten t Nieuwe Niedorp Jeugdige voetballers genoten in Groningen Programma volksspelen op Schutkermis Obdam Obdams raad besprak de woningbouw Oude Niedorp Pear Keuter, onze eerste voeibalverslaggever, houdt: Piet Boelmans ter Spill schoot door het net heen Gemeenteraad wenste vereenvoudigd bouwplan Vele subsidie-aanvragen Camperduin Tweehonderd kinderen namen deei aan strandfeest LAATSTE NIEUWS Op Java ontvoerde dames door het leger bevrijd Een huis aan de rol in Casiricum De noteringen WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1953 De aóspiranten van de voetbalvereni ging „Nieuwe Niedorp" hebben een prachtige reis gehad. Groningen was het doel, waar ze de gasten zouden zijn van de voetbalclub V.V.G. Nadat bij het monument op de Afsluitdijk was ge stopt en genoten van het prachtige vergezicht, ging het op de stad Gronin gen af, waar het bcAtuur van VVG ge reed stond om de jeugdige voetballers naar de verschillende adressen te bren- gen. - Zondagsmorgens werd een onvergete lijke boottocht gemaakt naar Paters- wolde. In de middaguren werd er na tuurlijk ook gevoetbald. De B'tjes verloren van de VVG-ers met 31. Luit Bakker redde de eer. De A'tjes wisten een gelijk spel te beha len, 33. Dirk Boeve en Joop van Her werden waren hier de goalgetters. Te gen zes uur werd afscheid genomen van de gastvrije Groningers en in de beste stemming werd de thuisreis aan vaard. De door IJs- en Volksvermaak geko zen commissie voor het organiseren van volks- en kinderfeesten is met het voor bereidende werk klaar gekomen. Dins dag van kermis wordt om 1 uur begon nen met spelen voor de kleuters, waar bij allen getracteerd zullen worden. Daarna worden er wedstrijden gehou den voor kinderen van 612 jaar in verschillende groepen, waarvoor prij zen beschikbaar worden gesteld. Ten slotte is dan de beurt aan dames en he ren van 12 tot 82, waarbij vooral het nummer voor paren een grote attractie belooft te worden. Er zijn vele mooie prijzen beschikbaar. Hoewel de com missie slecht bij kas is, zal er niet met lijsten worden gelopen, maar zal een algemene entree worden geheven van een kwartje. Seriewedstrijden van NVV Der traditie getrouw organiseert de voetbalvereniging NVV op Zondag van Schutkermis weer seriewedstrijden. Het programma is ais volgt: Nieuwe NiedorpVZV, KaagvogelsHugo Boys, verliezers en winnaars. Zo vlak voor de competitie belooft dit een interessante proef te worden, aan de "hand waarvan de definitieve elftallen kunnen worden samengesteld. Hengelwedstrijd Om ook niet-leden eens in de gele genheid te stellen van hun prestaties te doen blijken, houdt de hengelclub „De Niedorpen" aanstaande Zondag een wedstrijd op de witvis. Punt van samenkomst is het Tehuis voor ouden van dagen, om half tien. Er behoeft slechts een laag inleggeld te worden betaald, namelijk een kwartje, terwijl de prijzen dadelijk na afloop worden uitgereikt in de Prins Maurits. De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering hijeen onder voor zitterschap van burg. J. de Boer Wz. De raad was voltallig aanwezig. De voorgenomen bouw van het blok van 3 woningen is bijna voor elkaar, alleen was men een beetje huiverig voor de nogal hoge huur. Opnieuw vaststelling gemeentebegro ting 1952. Deze begroting is met enkele opmerkingen van Ged. Staten terug ont vangen alleen van administratieve aard, met uitzondering van de gestelde vraag of de geraamde 2500.- voor verlaging van de brug Horstenburgstraat een een malige post is, aangezien deze raming wel heel krap zal zijn, daar de wijzi ging van de aansluitende straten wel een tamelijk bedrag zullen vorderen. Besloten werd alsnog even te wach ten met de verlaging van brug Horsten burgstraat, ook de brug Bosstraat staat nog in de plannen. Besloten werd 100.- te geven aan het jubilerende St. Elisabeth ziekenhuis te Alkmaar voor het aanbrengen van een radio-installatie. De polder „De Berkmeer" zal 10.000 als kasgeldlening ontvangen voor de duur van een jaar. Goedgevonden werd het verzoek van de R.K. Woningbouwver. „St. Victor" voor de bouw van drie woningen, een geldlening te mogen ontvangen van 33000.-. Tevens eenzelfde verzoek van de woningbouwvereniging indien zij kan slagen toestefnming te lu-ijgen voor de bouw van nog een blok als thans ge reed gekomen is, voor deze bouw een lening te mogen ontvangen van 22.000. Voor de a.s. verkiezing voor Hoofdin gelanden van het Hoogheemraadschap Noord-Hollands Noorderkwartier, zal de voorzitter de Gemeente vertegen woordigen voor het uitbrengen van, de begeerde stem. Straatstenen zijn aangekocht voor straataanleg op perceel Dekker. Vast gesteld werden de huren van de tuin bouwschool en een 2-tal woningen. De volkstuintjes zullen wederom verhuurd worden. Wethouder Dekker zei tenslotte, dat de afzetting tijdens de laatste brand zeer onvoldoende was. ONDERHANDSE VERKOOP WOONHUIS Het woonhuis van de heer B. Mole naar te Obdam is bij onderhandse ver koop overgegaan op de heer J. Floris te Spierdijk. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer Lous Bart, slaagde Bij de gisteren te Am sterdam gehouden examens voor bakkerspatroon. Een prachtige presta tie, indien men de moeilijkheden in aanmerking neemt, waarmee "hij ten gevolge van de "oorlog en een jaren lang verblijf in Indonesië te kampen heeft gehad. Het ogenblik nadert, waarop in Castricum een huis aan dc rol gaat. Men ziet het hier afgebeeld, maar als alles gaat zoals men hoopt, zal het Vrijdag niet meer op deze plaats staan, maar duizend meter verder aan de Alkmaardfr- A en de bewon"s ïa" [ie Prinses Irenestraat de sensatie heb ben beleefd, dat er zo maar een heel huis voorbij kwam. Verplaatsing is nodig voor de doortrekking van de Wilhelminalaan in verband met het complex van 96 woningen, dat de firma Biesterhos in de Oranjebuurt aldaar bouwt. Voor het transport zijn alle voorbereidingen getroffen, zoals op onze foto is te zien De pannen zijn van het dak gehaald, de schoorsteen is verwijderd, de fundering is bloot gelegd en de woning onder en boven (zie de pijltjes) geschoord met zware ijzeren balken. Inwendig heeft mem-alle deuren en ramen uit het huis geSd maar overigens is het volkomen in tact en i„ die staat hoopt men het duizend meter verder te vervoeren met gebruikmaking van een ijzeren slede, X op houten balken wordt voortgeschoven. (Foto H, J. van Roon? IN de eerste jaren van zijn bestaan organiseerde de Noordhollandse Voetbalbond elk jaar omstreeks Pasen serie-wedstrijden, die in verband met het stijgende succes meestal in Alkmaar werden gehouden en die altijd op de laatste dag be sloten werden met een diner met prijsuitreiking, waaraan behalve officials ook vele spelers deelnamen. Tijdens de reünie op de Tweede Paasdag van 1906 werd bovenstaande foto gemaakt. Het toont de bondsbestuurderen en de spelers voor het oude hotel-restaurant „De Nagtegaal" tijdens het borreluur, dat aan het buitengewoon geslaagde diner vooraf ging. Als het een bondsvergadering zou zijn geweest, zoudt u stellig geen enkel petje op de foto hebben gezien. Ondanks de grote gemoedelijkheid van die tijd, was men daarvoor toen toch te vormelijk. De dragers van de petten waren zonder uitzondering spelers, die 's middags in de halve finales en dc eindstrijd hadden gespeeld. open oog voor sport, want liet ver- slagje werd. opgenomen. Dit gaf mij moed en sindsdien heb ik vier jaar lang steeds onder het pseudoniem ,.Peai-" verslagen en voetbal-over zichtjes geschreven, welke prompt werden opgenomen, hoe lang ik het soms in mijn jeugdig enthousiasme heb gemaakt. Als ik nu op oudere leeftijd die verslagjes van tijd tot tijd nog eens te genkom, moet ik bekennen, dat ze wel wat eenzijdig waren. Ze waren „hini- melhoeh jauchzend" of „zum Tode be- triibt", al naar gelang de uitslag van de wedstrijd. Maai-, omdat ik vrijwel altijd zelf meespeelde, waren deze ont boezemingen „doorleefd". En het was een aanmoediging voor mij telkens te horen van mensen, die deze eerste pro paganda voor onze voetbalsport lazen, ofschoon ze van sport niets wisten1. Ik ben dan ook nog altijd veel dank ver schuldigd voor de gulle wijze, waarop de redactie van de Alkmaarsche Cou rant in die lang vervlogen jaren steeds volop plaatsruimte heeft beschikbaar gesteld, voor wat in die dagen door verreweg de meeste mensen nog als een spelletje van kwajongens werd be schouwd. „Illegaal" verslag. Het verslagje, dat op de Maandag avond na het hierbovengemelde festijn in de Alkmaarsche Courant verscheen, is onder zeer bijzondere omstandighe den op papier gekomen. Aangezien ik zelf had meegespeeld en we onmiddel lijk na de finale op Tweede Paasdag al in feeststemming kwamen en dat tot laat in de avond bleven, was er van schrijven niets gekomen. De vol gende morgen werd ik te laat wakker om nog vóór schooltijd mijn plicht te vervullen. En dat terwijl mijn kopij vóór half twaalf op de Voordam moest zijn. Zo geviel het, dat op die Maandag morgen een 17-jarige jongen op de H. B. S„ onder de argwanende blikken ANDER het gezelschap op de foto be- vinden zich achttien leden van Alc- maria Victrix, waaronder het gehele eerste elftal, bestaande uit Piet Boel mans ter Spill, Bronne Boelmans ter Spill, Bernard Schouten, Piet Schouten, M. A. de Lange, P. A. de Lange, Jur Hoek, Bram Hoek, Jan Bossert, B. Carsten en G. W. Keuter. Van deze spelers fis Piet Schouten niet meer in leven. Een grote merkwaardigheid van dit elftal was, dat er niet minder dan vier broeder-paren in voorkwamen. Uit het tweede elftal van Alcmaria Victi-ix komen op de foto voor: Cor Bosman, W. F. van Beek, Emile Gouverne, Tjom Kremer, Frans Vonk, J. Traus en ver der Alcmaria's voorzitter in dat jaar Hans de Lange. Emile Gouverne en W. F. van Beek zijn helaas vroeg overle den. Tot de markante figuren van bui ten Alkmaar behoorden vooral de be kende ZVV-er C. Amons, de Haarlem spelers Lijnkamp en Bijleveld en de uit nemende Bloemendaal-keeper Zweerts. De ouderen zullen zich voorts stellig de uitnemende scheidsrechters W. Raueh en Bergmeyer herinneren, die helaas reeds lang geleden zijn overleden. Dat onder die nu wat gek aandoende petjes wel hersenen zaten, moge blijken uit het feit, dat een jaar of tien later niet minder dan zeven van de met pet jes getooide Alkmaarders de titel van meester in de rechten mochten voeren. Het diner op de Tweede Paasdag van 1906 werd een van de aardigste voetbal feestjes, die ik ooit heb meegemaakt. Het was waarlijk geen bijeenkomst van een ernstig voetbal-parlement. Voor de Alcmarianen was er alleszins aanleiding om te feesten. Nadat Alc maria in de halve finale in een uit stekende wedstrijd het Amsterdamse Holland (in die jaren een van de beste Amsterdamse- clubs, die dat jaar zelfs het Amsterdamse kampioenschap in de vorm van het Gouden Kruis veroverde) met 2-0 had verslagen, had 'tin de finale met niet minder dan 40 over een ver sterkt Haarlem 2 gezegevierd. Door het net DE wedstrijd, die Alcmaria in de eer- ste ronde had gespeeld, mag ik eveneens wel memoreren, want dat is een der spannendste en meest sensa tionele wedstrijden uit Alcmaria's ge schiedenis geweest. De tegenstander was OW nit Ovcrveen. Deze club met een uiterst gevaarlijke linksbuiten (Kammeyer, die later in Ajax grote triomfen zou vieren) had ons aanvan kelijk verrast en met de rust stonden we met 1—3 achter. Niettegenstaande voortdurende aanvallen, konden we die achterstand maar niet wegwerken. Drie minuten vóór tijd kregen wij een straf schop. Ondergetekende miste deze! Een minuut later weer een strafschop: Piet Boelmans ter Spill schoot deze door *t net heen! In de laatste seconde liep dezelfde Piet ter Spill, die het volgen de jaar tegen Engeland en tegen Belgie de moeilijke middenvoorplaats in het Nederlands elftal zou bezetten, de bal in Het vijandelijke doel. Na al die emotio nele gebeurtenissen kwam in de ver lening nog een 43 zege uit de bus. Kunt u zich nu voorstellen, dat in De Naategaal" een gezellig feest werd gevierd?" Nog nooit heeft ondergete kende, die in die jaren de voetbal-ver slagen voor de Alkmaarsche Courant verzorgde, echter zo met het maken van zijn verslag in de knoop gezeten a's toen. Ik mag mij er n.l. op beroe men de eerste voetbal-verslaggever van Alkmaarsche Courant te zijn ge veest. Dat was zo in zijn werk ge- Man: nadat in de eerste jaren van ons voetbal het al heel mooi was. wanneer de uitslag van een gespeelde wedstrijd met een enkele regel in de krant kwam, kreeg ondergetekende als 15- jarige jongetje dc moed een verslag aan de redactie van de Alkmaarsche Courant te zenden. De toenmalige re- dactiestat had blijkbaar reeds een Bovenstaande foto, welke wij in ons blad van Vrijdag j.l. publiceer den op de pagina, welke was ge wijd aan het vijftig-jarig jubileum van de Noordhollandse Voetbal bond, heeft de aandacht getrokken van de heer G. W. Keuter te Baarn, die 45 jaar geleden Alk maar verliet, doch nog steeds een trouwe lezer van de „Alkmaarsche Courant" is gebleven. De heer Keuter constateerde een fout in het onderschrift. De foto toont ons nl. niet alleen de bestuurderen van de N.H.V.B., maar ook vele spelers van het oude Alcmaria Vic trix en andere Noordhollandse ver enigingen. Naar deze bekende oud-Alcmariaan ons mededeelde, werd het plaatje genomen op de Tweede Paasag van het jaar 1906 vóór het oude hotel-restaurant ..De Nagtegaal" na afloop van de toen georganiseerde serie wedstrij den. De hr. Keuter, die er zich met recht op mag beroemen, als 15-jarige jongen onder het pseudo niem „Pear" de eerste officieuze voetbalverslaggever van de „Alk maarsche Courant" te zijn ge weest, weet zich de bewuste wed strijden nog uitstekend te herin neren. In nevenstaande brief ver telt hij er van, verhaalt hij van het gezellige feest, dat erop volgde en de wijze waarop nu bijna een halve eeuw geleden een voetbal- verslag voor de „Alkmaarsche Courant" tot stand kwam. van drie opeenvolgende leraren onder hoogspanning bij stukjes en beetjes onder zijn lessenaar het verslag' voor de Alkmaarsche Courant maakte. Om dat de ochtendlessen pas om 12 uur afgelopen zouden zijn, had ik met een vriendje afgesproken, dat hij om streeks kwart over elf hij de H. B. S. zou wachten en het verslagje op het redactiebureau aan de Voordam zou brengen. Precies op tijd had ik het klaar. Maar nu moest ik het nog buiten het schoolgebouw krijgen. Om even buiten de klas te komen, was gemak kelijk genoeg, maar om buiten het gebouw te komen, was moeilijker. Want toen ik stilletjes uit een ach terdeur wilde glippen, werd ik dooi de achterdochtige pedel betrapt. Wat ik allemaal verzonnen heb, weet ik nu niet meer, maar te langen leste lukte het en die avond bevatte de Alkmaarsche Courant mijn „illegale" verslag van de seriewedstrijden. Is het u nu duidelijk, waarom ik met zo buitengewoon veel plezier heb zitten kijken naar die oer-oude foto? G. W. KEUTER, Baarn. (Van onze speciale verslaggever) VOG luxueuser, nog technisch volmaakter zal de automo biel van de toekomst worden. Hoe? We weten het niet. Zelfs de vraag of het zover zal komen, dat atoomkracht de automobielen zal voortstuwen en dat ons er gens over de toonbank een pakje hermetisch afgesloten Icrachtstof voor de wagen ver strekt zal kunnen worden, kun nen we nog niet definitief be antwoorden. Wel weten we, dat de automobielbedrijven, zo goed als de vliegtuigfabrieken, ge regeld experimenteren met de nieuwe mogelijkheden. Ford heeft al een model geconstrueerd, dat men gevoegelijk de auto van de toekomst kan noemen. „Ford Continental Model 195-X" heet het, waarbij de X aan het slot de grote onbekende is voor het jaar, dat de wagen publiekelijk zal verschijnen. In deze wagen zijn alle mogelijke snufjes verwerkt. Men vindt er een dictafoon in en een telefoon en de motor is uit gerust met de nieuwe „Turbo dyne" hoge compressie ver bran dingskamer, die met brandstof fen van een hoog octaan-getal een verbazingwekkend vermo gen heeft. De carrosserie heeft een halfglazenkap, die men bij mooi weer door slechts een druk op een knop op het dashboard in de achterkap kan laten verdwij nen. De Fordfabrieken in Dear born (V.S.), die de wagen con strueerden, beschouwen deze als een laboratorium voor de creatie van nieuwigheden, die toegepast kunnen worden. Geruime tijd heeft de gemeenteraad van Koedijk gisteravond gediscussieerd over een voorstel van B. en W. tot stich ting van een zogenaamd Dorpshuis- In dit gebouw zou men 'n kleuterschool kunnen overbrengen en bovendien zou een ge deelte van dit Dorpshuis bestemd kunnen worden als gymnastieklokaal. Voorts zou er ruimte zijn voor enkele kleedkamers inet douche-gelegenheid en zouden de plaatselijke verenigingen voor hun bijeen komsten gebruik kunnen maken van dit gebouw. Het plan, zoals dat door B. en ,W. ter tafel werd gebracht, zal aan bouwkosten f 100.000,vragen. Nadat de burgemees ter het voorstel uitvoerig had toegelicht, bleken alle raadsleden het nut van een dergelijk Dorpshuis in te zien. De kosten werden echter te hoog gevonden. De raad besloot het college opdracht te geven een plan in deze geest uit te werken, doch de kosten te beperken Subsidies Door verschillende verenigingen en in stanties waren verzoeken om subsidies Begunstigd door schitterend weer hield de VW Groet-Camperduin nog eens een Kinderstrandfeest te Camper duin. Ruim tweehonderd jongens en meisjes genoten van de goede gaven van de VW en streden in zes groepen om een van de vele uitgeloofde prijzen. Maar niet alleen de jeugd genoot, ook voor de ouderen werd het een vreugde volle middag. Het in alle opzichten ge slaagde strandfeest werd opgeluisterd met vrolijke muziek van Excelsior uit Alkmaar. De gelukkige prijswinnaars waren: van de meisjes van 68 jaar A. M. Leeuwenkamp, R. v. Beek en E. Mul der; van de meisjes van 9—11 jaar: Willy v. Beek, Betje Bresser en Tinie Vriesman; van de meisjes van 1214 jaar: Thea van Galen, R. v. Wonderen en Elli Elert; van de jongens van 68 jaar: W. Blom, J. Butter en W. Broek huizen: van de jongens van 911 jaar: P. Molsappel, M. Mulder en J. Wege- rink; van de jongens van 1214 jaar: J. v. Nuchteren, A. Schipper en P. de Gooier. De twee dames, die onlangs op Java werden ontvoerd, zijn Dinsdagavond door een afdeling van het Indonesische leger bevrijd, aldus vernam Aneta. Vol gens nog niet bevestigde berichten is hun gezondheidstoestand goed. Beide dames werden, toen zij met een schoolbus, waarvan door enkele suiker ondernemingen gebruik gemaakt wordt, van Cheribon terugkeerden naar de on derneming Sindanglaut, door een bende ontvoerd. Een derde in de bus aanwe zige dame, mevrouw Jordaan, benevens twee kinderen werden aanvankelijk ook door s de bende meegevoerd, doch keer den in de avond van 29 Juli op de on derneming terug, ingediend. Deze werden alle ingewilligd» Besloten werd de volgende financiële bij dragen te verstrekken: aan het kraam- centrum Alkmaar van de Noordbolandse Vereniging „Het Witte Kruis" f 1,50 per verzorgingsdag; aan de speeltuinvereni ging „Zuideinde" voor de inrichting van een speeltuin f 600,aan de plaatselijke afdeling voor EHBO een subsidie in de vorm van het verstrekken van verband- trommels en een brancard; aan de stich ting. Schooltandverzorging te Bergen een geldlening van f 1500,aan het Genoot schap voor Reclassering afdeling Alkmaar een subsidie van f 25,en aan het Cen traal Bureau voor gemeente-personeel f 60,—. Aan de familie Pel zal periodiek een uitkering worden gedaan als gedeel- lijke vergoeding van de onkosten die zij maakt om haar kinderen de rooms-katho- lieke school in Bergen te laten bezoeken. PURMf&SNDER MARKT PURMEREND, 26 Augustus 1952. -— De handel in de vette koeien was, ondanks het ruime aanbod, heel goed. Voornamelijk de goed-gevleesde bees ten wafen gewild. De gang bleef ook later op de dag heel goed. Ook naaf de geldekoeien was veel vraag. Hier bleven de prijzen dan ook vrij vast staan. Verse melkkoeien zijn wel duur. Hierin verloopt de handel veel kalmer, de kleine aanvoer ten spijt. Voor de pinken en graskalveren worden flinke prijzen gevraagd. Daardoor is de be langstelling kleiner. Nuchtere kalve ren blijven gewild. De noteringen wor den steeds steviger. Niettemin verlooft de handel vlot. Fokkers blijven even eens duur. De schapenmarkt geeft nog steeds een weinig geanimeerde handel te zien. Met de lammeren is dit wel het ergste. Er zal heel wat moeten ver anderen willen de weiders van de lammeren winst maken. De lammeren krijgen nu wel meer gewicht, maar de prijzen zijn nog steeds dalende. Met de bokken en geiten ging het vrij vlug. Ook de vette varkens werden in de vroegte veel gevraagd. Enkele dieren hebben nog wel een paar centen bo ven de notering opgebracht. Later werd de gang echter stroever, met da lende prijzen. De vette zeugen deden zo om de 2,12. Op de biggenmarkt was de handel stug. Hier heerst nog ongerustheid over de ziekte, hetgeen de handel wel wat belemmert. De bste biggen werden evenwel tamelijk gevraagd. Ook met de fokzeugen was het stil. De paardenmarkt gaf een kal me gang te zien. Op de pluimveemarkt was de handel heel goed. Aangevoerd 733 runderen, waaron der: 342 vette koeien 2.303.00 per kg, handel vlug; 79 melk- en kalfkoeien 6501100 per stuk, kalm; 258 gelde koeien 600850, goed; 12 pinken 340 525, matig; 14 graskalveren 150300, kalm; 23 vette kalveren 175—350, vlug; 155 nuchtere kalveren, voor de slacht 50120, fokkers 70140, vlug; 28 stieren 6751650, goed; 741 vette scha pen en lammeren, vette schapen 85— 125, lammeren 50—80, stug; 35 bokken en geiten 10—50, stug; 110 vette var kens 2.062.28 per kg, begin goed, af loop kalm; 739 schrammen en biggen, schrammen 5095, zware biggen 52— 80, lichte biggen 4650, stug; 24 fok zeugen 325—450, stil; 28 paarden 650 1025, kalm; 7 veulens 260380. kalm; totaal 2600 dieren. 4500 oude kippen en hanen, rode en witte 7.701.85 per kg; 800 oude kippen en hanen, blauwe 1.902.00; 350 eenden 1—1.75 p. stuk; 500 konijnen 1.007.50 per stuk. 4500 kippeneieren 1617 per 100 stuks; 1000 eendeneieren 10.50 per 100 stuks. dai eei i «ek i uit en ;icT i be I ek i zar i kg kg kg kg kg i i ste ,gs. bpi len ;[ds 1 se in ,!n- lar en i'H 'in ■g> 'id iet 'ti et n- n- n, et Ie ïg re if

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5