Plan voor een vier-partijenkabinet nog niet opgegeven 1 Generaal Naguib zet premier Maher onder druk Ooggetuige van de moord meldt zich bij politie „Super-nationale lening" van kolen- en staalgemeenschap Britse scheepsbouw wijst de looneisen weer af Heden nieuwe ontwikkelingen op til? Aantal doden tot drie gestegen Wereldreis van schoener vond een ontijdig einde Telefoon-smoesjes zijn binnenkort onverkoopbaar 149e Jaargang No. 203 Donfe&g 28 Aagwta m2 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vermoedens, voorspellingen, speculaties Kopstukken steken de koppen bijeen Kwestie Marokko in de volgende VN-zitting O/er hei tempo der grondverdeling in Egypte Leger wordt ongeduldig „Oudste" postzegel ter wereld naar Engeland Nieuwe ontwikkeling in de zaak-Drummond Getuigenis in tegenspraak met verklaring van boer Dominici Signalement is nog steeds duister Drama op CPIM-kantoor op Curagao Ontwapeningscommissie tegen bacteriewapenen Komt er binnen vijf jaar een gezamenlijke munt In vele andere bedrijven heerst nog spanning De Hauteclocque wil op de hoogte blijven „Duitsland-nota" van de USSR propagandastuk „Populariteitsreizen" van Ike en Stevenson Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M.' KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 ctp.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 1 •i 1 Hi i "-j pf '1 J ji *'11! Ij: (Van onze parlementaire redacteur) TN politieke kringen bestond gisteravond de stellige indruk, dat op dat ogenblik een aanblijven van het demissionaire kabinet en de in dat geval noodzakelijke reconstructie, nog niet een punt van positieve overweging uitmaakte. Algemeen nam men aan, dat tijdens het onderhoud van H.M. de Koningin met de ministers Drees, Beel en Staf, dat Dinsdagavond van half zeven tot elf uur duurde, nieuwe mogelijkheden voor de vorming van een kabinet zijn besproken. Eén en ander vormde gisteren het onderwerp van gesprek in de samenkomsten van een aantal vooraanstaande leden van de K.V.P. en de P.v.d.A. Gelijk een ingewijde ons na afloop te verstaan gaf: „Op het ogenblik informeert en overlegt men naar alle kanten", waaraan werd toegevoegd: „Donderdag zullen wel nieuwe ontwikkelingen bekend worden". 70WET, minister-president Drees als minister Beel brachten gistermor gen hun respectievelijke fractievoorzit ters, mr. Donker van de P.v.d.A. en prof. Romme van de K.V.P. op de hoog te van de jongste ontwikkelingen. Van vier uur tot kwart vóór zes vond op het ministerie van Binnenlandse Zaken een conferentie plaats, die werd bijge woond door de ministers Beel, Van den Brink, Rutten en Teulings, staats-secre- taris Cals, prof. Romme en prof. Beau fort, alsmede de heer A. C. de Bruyn, de voorzitter van de Katholieke Arbei dersbeweging en de secretaris van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., de heer T. D. J. M. Koersen. Ook mr. J. M A. H. Luns bracht een kort bezoek aan het ministerie. De heer Luns, die gezantschapsraad bij de permanente De dertien Aziatische cn Afrikaanse landen, die de Tunesische kwestie in de algemene vergadering van de V. N. behandeld willen zien, hebben gisteren besloten ook aan te dringen op een be spreking van de Marokkaanse kwestie in de volgende zitting van de Algemene vergadering. Twee Marokkaanse nationalistische leiders hebben verklaard dat het volk van Marokko onafhankelijkheid wenst in plaats van een unie met Frankrijk. Het wilde deze onafhankelijkheid ver krijgen door „internationale samen werking". De Aziatisch-Afrikaanse groep in Marokko zal een schrijven van deze strekking aan de secretaris-gene raal der Algemene Vergadering Trygve Lie, zenden. Naar verluidt is het Woensdag tus sen generaal Naguib en de Egyptische premier Maher tot een botsing geko men over de snelheid en de kracht, waarmee de agrarische hervormingen in Egypte dienen te worden ingevoerd. Maher schijnt te hebben gedreigd met aftreden. De generaal schijnt onder druk van een militaire groep van twaalf man te hebben getracht, de pre mier te dwingen tot onverwijlde uit voering der hervormingsplannen. Het leger beschouwt deze als de voornaam ste middelen ter bestrijding van de reeds eeuwen durende sociale en eco nomische moeilijkheden in het land. Nu de moeilijkheden tussen leger en regering steeds groter worden, wordt in Cairo reeds de naam genoemd van de man, die Maher misschien als P^e" mier zal opvolgen. Het is die van ar. Abdel Razzak Sanhoeri, de president van het oppergerechtshof. Men meent, dat Sanhoeri de hervormingsplannen, Welke op verdeling der grote landgoe deren en beperking van het grondbe zit tot tachtig hectare steunt. ^ij zou dit plan zijn juridische vorm hebben gegeven. Maher was gisteravond laat nog steeds bezig, een formule te zoeken, welke aan de eisen van het leger zou tegemoetkomen en tegelijkertijd de on geduldiger en onverzettelijker leden van de militaire groep zou „afremmen". Onafhankelijk van al deze proble men lossen Amerikaanse geleerden op het ogenblik de vraag op, hoe men enorme oppervlakten woestijngrond tot vruchtbare landouwen kan herschep pen. Men meent, dat door het boren van ondiepe putten ruim 100.000 hec tare grond rendabel kan worden ge maakt. De Amerikanen zoeken thans proeffterreinen, waar zij weidevelden kunnen aanleggen. In totaal wil men 1,2 millioen hectare ontginnen. Te Washington is medegedeeld, dat de verstrekking van Amerikaanse wa penen aan Egypte zal afhangen van de mate van medewerking van dit land aan het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten. Nederlandse vertegenwoordiging van de Verenigde Naties is, kwam enige dagen geleden op speciaal verzoek van minister Staf uit de Verenigde Staten over. Hij zou toen gepolst zijn voor de tweede post aan Buitenlandse Zaken. Aan zijn zo juist gemelde bezoek mag men echter, zo hebben wij de indruk, geen conclusies verbinden. Ook in de kringen van de P.v.d.A. had gisteren overleg plaats. De bijzonderheden hier over zijn evenwel nog niet bekend. In politieke kringen meende men te we ten. dat ook dit overleg het zelfde oriënterende karakter droeg, als in het geval van de K.V.P. De desbetreffende samenkomst zou o.m. zijn bijgewoond door enkele ministers, alsmede de voorzitter en de secretaris van de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A., mr. Donker en ir. Posthumus en door de partijvoorzitter, de heer J. J. Vor- rink. Noch over het besprokene, noch over de rol van minister Staf in deze had men in politieke kringen enige zekerheid. Men vermoedde slechts, dat opnieuw zal worden gepoogd een oplossing te vinden voor de kwesties waarover minister Staf de vorige dagen, evenals mr. Donker, was gestruikeld, te weten de bezetting van Buitenlandse Zaken en subsidiair de aan de IC.V.P. te geven compensatie, hetgeen zou betekenen, dat nog steeds zal worden gestreefd naar een vicrpartijen-kabinet. Hei drama ie Nijmegen K.N.M.V.-communiqué in de gemeenieraad besproken Bü de opening van de Nijmeegse raadszitting van gisteravond heeft bur gemeester mr. C. Hustinx een korte ge dachtenisrede gehouden voor de slacht offers van het tragische ongeluk dat Zondag bij de motorwedstrijden in de Goffert te Nijmegen geschiedde. Hij deelde daarbij mede. dat de 14-jarige Jan Hendriks gistermiddag in het Cani- siusziekenhuis te Nijmegen aan zijn verwondingen is overleden. Het aantal doden is hierdoor tot drie gestegen. Aan het einde van de verga dering heeft de heer Smid (P.v.d.A.) aan B. en W. gevraagd of de outillage van de Goffertbaan wel geschikt was voor het houden van kombaanraces. De burgemeester antwoordde hierop dat het prepareren van de banen van de Goffert voor deze races in overleg met deskundigen is geschied. Verder vroeg de heer Smid of er voldoende toezicht was bij de wedstrijden. De burgemees ter zeide, dat het toezicht nog extra was versterkt met enige agenten. Ten slotte stelde de heer Smid vragen naar aanleiding van het communique van de Koninklijke Nederlandse Motor Ver eniging. Mr. Hustinx wees er op, dat de K.N.M.V. wel geadviseerd had om geen motorwedstrijden te organiseren buiten auspiciën van de K.N.M.V., maar dat dit verzoek geen verbod inhield. niEP tragisch is het verloop van de we reldreis, die de veertig ton metende schoener „Itoe Dia", eigendom van de heer G. B. Klyn uit Den Haag, zou ma- jcen. De schipper op dit vaartuig, de 42-jarige Hilversummer Jan Vis ser, is tijdens de over steek van Madeira naar Paramaribo overboord geslagen en verdronken. Van de vijf man, die op 9 April met deze schoe ner van Hoek van Hol land vertrokken, is er thans nog slechts één aan boord: de eigenaar.' Voortdurend heeft de schoener met moeilijk heden te kampen gehad. In het Kanaal beleefde men een stormachtig avontuur, waarbij de grote mast brak. Met moeite bereikte men het eiland Guernesey, waar twee der opvarenden weigerden verder mee te varen. De storm in het Kanaal had hen afge schrikt. Via Lissabon en Tanger kwam 't scheep je in Madeira, waar de zeventienjarige zoon van de gezagvoerder, Klyn, zich terugtrok. Plet over gebleven tweetal besloot ondanks alle tegenspoed, toch de grote sprong naar Paramaribo te wagen. Het was een tocht, die acht weken zou duren.. Halverwege stak er echter een storm op. Hierbij sloeg schipper Visser overboord. De een zame gezagvoerder op Schipper viel overboord zijn gehavend schip, wist een ander vaartuig te praaien. De „Itoe Dia' heeft namelijk geen ra dio agn boord, zodat het telegram van het veron gelukken van de heer Visser via een ander schip naar Nederland moest worden geseind. Thans is de heer Klyn met zijn schip een haven op één van de Kaap Ver- dische eilanden binnen, gelopen. Hij is voorne. mens de schoener ir Kaapstad te verkoper en naar Nederland teruf te keren. rtE heer Klyn had reed: verscheidene jarer plannen voor een we reldreis. Hij kocht eer schoener, verkocht zijn zaak in Den Haag en ver trok. Hij had de reis wil len maken samen met zijn echtgenote, een zoon en dochter. Alleen zijn 17-jarige zoon ging evenwel scheep, omdat mevrouw Klyn en haar 16-jarige dochter tegen het avontuur opzagen. De heer Klyn was voor nemens om de kust van Zuid-Amerika heen naar Nieuw-Zeeland te varen, waar hij als immigrant een nieuw bestaan wilde gaan opbouwen. Zijn ge zin zou dan later volgen. Nadien schijnt hij veran dering in dit plan te heb ben gebracht, aangezien hem in Paramaribo een werkkring was aangebo den. Mevrouw Erika Gmeiner, eigenares van de onlangs te Spittal in Oostenrijk gevonden postzegel, welke oeii post- stempel van 1839 droeg en de oudste ter wereld werd genoemd, heeft zich bereid verklaard de zegel voor vijftig duizend dollar aan een niet nader ge noemde Engelsman te verkopen. Te Klagenfurt gaan geuchten, dat de zegel aan Koningin Elizabeth zal wor den aangeboden, wanneer zij gekroond wordt. Zij heeft een van de prachtigste verzamelingen ter wereld geërfd van haar vader. Mevr. Gmeiner heeft vierhonderd dollar aanvaard, maar dit geld is vol gens de ontdekker van dë postzegel- Ingo Waste, niet bedoeld als voorschot, maar inn de Engelsman recht van voorrang te verlenen, zonder verplich ting om te kopen. Enige tijd geleden heeft een Oosten rijks blad gemeld, dat mevrouw Gmei ner een aanbod van 120.000 dollar had afgewezen. t Waste verklaarde voorts, dat iemand hem had medegedeeld een postzegel te bezitten, gelijk aan die, welke in Spit tal is gevonden, maar met een post stempel van 1838 in plaats van 1839 Deze postzegel zal worden onderzocht Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: MINDER WIND Wisselend bewolkt met vanavond en vannacht in het noorden van het land enkele verspreide regen buien. Langs de "Waddenkust aan vankelijk nog vrij krachtige, ove rigens meest matige wind tussen Noordwest en zuidwest. Vrij koude nacht, maar iets warmer overdag. DIJ hoofdinspecteur Edmon Sebeille, die het onderzoek inzake de Drummond- moord leidt, heeft zich een man gemeld, die verklaarde getuige te zijn geweest van de drievoudige moord op de Britse voedselspecialist, Sir Jack en diens vrouw en dochter, welke in het begin van deze maand nabij Pcyruis, in Frankrijk, is gepleegd. De getuige zag een groot deel van het drama, doordat zijn auto nabij de plaats van het misdrijf een defect aan de lichtinstallatie kreeg. Dit gebeurde op ongeveer tweehonderd meter afstand van de plaats, waar Sir Jacks wagen geparkeerd stond. De auto van de getuige, zo kan men uit de gegevens afleiden, stond derhalve tachtig meter van de tent der familie Drum mond. De getuige beeft een signalement van de vermoedelijke moordenaar «egeven dat evenwel niet overeenstemt met de beschrijving door de vrachtauto- bestuurder, die in het licht van zijn koplampen iemand op de weg zou hebben gezien, vlak nabij de boerderij van boer Dominici, op wiens erf de familie kampeerde. DE nieuwe getuige, wiens, verklaringen door de politie sensationeel worden genoemd, hoorde toen hij uit zijn auto was gestapt om het defect in de lichtinstallatie op te sporen enkele doordringende kreten. Nog door het geschreeuw heen, klonken twee rof fels van drie vier schoten, met een tussenpoze van enkele seconden. Daar op zag de getuige een man in gebogen houding en met de armen vooruit de weg oversteken en in elkaar zakken. Een andere, slordig geklede man. waarschijnlijk de moordenaar, kwam naar de neergevallen man toe, gaf hem een stoot in de linkerzijde en draaide hem om. De getuige kon alles waar nemen dank zij het heldere maanlicht. Enkele minuten nadat hij Sir JacK had zien neervallen hoorde hij op nieuw geschreeuw. Hij zag de moor denaar van Drummond verdwijnen, klaarblijkelijk het meisje Elizabeth achtervolgend. De hevig geschrokken autobestuurder, die haastig het man kement aan zijn auto had kunnen her stellen, maakte rechtsomkeert en reed weg in de richting Brianne. Dominici. de „gastheer" van de ivnmmnnds. heeft eerder verklaard geen geschreeuw, doch alleen schoten gehoord te hebben. Omtrent de twee jonge Canadezen, die hun auto in een garage te Lyon hadden achtergelaten en wier spoor men aanvankelijk bijster was, wordt thans verklaard dat zij niets met de moord te maken gehad kunnen heb ben. Vandaag werd in Londen de na tionale Britse radio-tentoonstelling geopend, die vele interessante as pecten biedt. De foto links laat een apparaat zien, waarmee ook een dove in staat gesteld wordt het geluid van het televisie-apparaat op te vangen. De rechtse foto toont de „televisie-telefoon". Deze jonge dame kan buiten het gesprek om ook alle gebaren volgen van haar partner aan de andere kant van de lijn. De fabrikant, die dit proto type vervaardigde, verwacht grote verkopen van dit gecombineerde toestel. Prijs: ongeveer f 10.000! Bewaker schiet employes neer Woensdag zijn op het hoofdkantoor van re Curagaose Petroleum Indus trie Maatschappij te Emmastad twee employe's het slachtoffer van een moordaanslag geworden. Een bewaker, wegens wangedrag bij de directie ont boden, schoot, terwijl hij in de gang wachtte, een passerende employé in de nek. Daarna liep de man de direc tiekamer in en loste drie schoten op de aanwezigen, waarbij een employé werd getroffen. Eén der directieleden wist de man op de vlucht te jagen. De dader gaf zich aan de politie over. De toestand van beide slachtoffers is ernstig. Russisch voorstel werd verworpen De ontwapeningscommissie der V.N. heeft met negen stemmen, de Sowjet- Unie tegen en twee onthoudingen (Chili en Pakistan) het Russische voor stel verworpen, volgens hetwelk het werkplan van Amerika, Engeland en Frankrijk de kwestie moet omvatten van het gebruik van bacteriologische wapens en het instellen van straffen op het gebruik van deze wapens. De commissie heeft een voorstel van Chili, Frankrijk en Turkije aangeno men, volgens hetwelk de pogingen van de commissie tot uitbanning van wa pens voor massavernietiging ook be trekking hebben op bacteriologische wapens. Bij stemming hierover ont hielden Pakistan en de Sowjet-Unie zich. In Parijs verwacht men: IN financiële kringen tc Parijs meent men te weten, dat de hoge autoriteit van 1 de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal van plan is een grote „Supra nationale" lening uit te geven, in hoofdzaak op de Amerikaanse kapitaalmarkt. De verenigde kolenmijnen en staalfabrieken van de zes landen, die tot de gemeenschap behoren, zouden als onderpand voor de lening dienen. Wanneer aan dit plan gevolg wordt gegeven, zo merkt men te Parijs op, zal de hoge autoriteit één van de machtigste industriële banken van de wereld worden. Mocht blijken, dat de hoge autoriteit werkelijk in staat is dergelijke transacties tot stand te brengen, dan moet het niet uitgesloten worden geacht, dat de voorspelling van Jean Monnet, de voorzitter van de gemeenschap, dat de zes landen binnen vijf jaar een gemeenschappelijke munt zullen hebben, bewaarheid wordt. De federatie van werkgevers in de Britse scheepsbouwindustrie heeft j.I. Woensdag aan leiders van 200.000 van hun arbeiders medegedeeld, dat zij de eisen voor een „aanzienlijke loonsver hoging" niet zullen inwilligen. Verle den week werden reeds looneisen van 2.5 millioen vakarbeiders in deze in dustrie verworpen. De besprekingen worden voortgezet. Looneisen van 600.000 mijnwerkers en 500.000 spoor wegarbeiders zijn eveneens verworpen. Andere ontwikkelingen zijn: Zestigduizend Londense bus-chauf feurs hebben besl ten het officiële ge rechtshof voor arbeidszaken om een uitspraak te verzoeken, nu de staats raad hun eisen voor „aanzienlijke loonsverhoging" heeft verworpen. Looneisen van duizend werknemers van de B.E.A. en de B.O.A.C. (de Britse Europese en de Britse Overzee se Luchtvaartmaatschappij) zijn ver worpen. Een staking van 100.000 arbeiders in de meubelindustrie is voorkomen, door dat de werkgevers hebben toegestei-d in een loonsverhoging van een penny per uur. In Birmingham heeft de pond van technici in de automobielindustrie overwerk bij de „Austin Motor Works" verboden uit protest tegen het ontslag van 800 arbeiders. Premier Bakoesi van Tunesië mag niet alleen naar Parijs Vrjjdag zullen de Tunesische premier, Bakoesj, en de resident-generaal, de Hauteclocque, zich per vliegtuig naar Parijs begeven. Waarnemers zijn van mening, dat Bakoesj zijn besprekingen met de Franse regering onafhankelijk van de Haut^ -locque wenste te voeren doch dat de res der. t-geueraal dit heeft willen verhinderen 'dat eet 1 sek uit Frans oordeel: Westelijk antwoord binnenkort in Londen op te stellen Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dat de jong ste Russische nota over Duitsland „voor het grootste deel propaganda" was met het doel de Duitse openbare mening te beïnvloeden. Hoewel de Franse regering een Viermogendheden conferentie voorstond, was zij van mening, dat de door Moskou in zijn nota voorgestelde agenda onaanvaard baar was. De kwestie van vrije verkie zingen in Duitsland zou het eerste punt van de agenda moeten zijn. Ten slotte zeide de woordvoerder, dat bin nenkort, waarschijnlijk in Londen, een bijeenkomst zal worden gehouden van Britse, Franse en Amerikaanse func- tionnarissen, die het Westelijke ant woord moeten opstellen. Hard tegen hard, snel tegen snel Generaal Eisenhower vertrekt 2 Sep tember uit New York voor de ver kiezingsactie en zal in tien dagen veertien steden in tien staten bezoe ken, aldus heeft zijn perssecretaris mee gedeeld. Het hoofdkwartier'van de de mocratische candidaat voor het presi dentschap, Stevenson, Iaat hierop Jiet bericht volgen, dat Stevenson op 5 September een reis van 12.000 km per trein en per vliegtuig zal maken door negen staten in het Westen. Het uitgangspunt is Denver in de staat Colorado, Op deze tournee volgt een reis door de Oostelijke staten en daarna door het Zuiden. Een medewerker van Eisenhower heeft medegedeeld, dat senator Taft, Eisenhowers grootste tegenstander bij de Republikeinse nominatie, heeft ver klaard, dat hij de campagne van Eisen hower zoveel mogelijk wil steunen. Volgens Eisenhowers perssecretariaat zal Eisenhower op 4 September een be langrijke rede houden te Philadelphia. Het nationale congres van het „American Legion" (de organisatie van oudstrijders) heeft een resolutie aange nomen waarin het ontslag van de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Acheson, wordt geëist. :ic be. l.elc ste gs- |JP( 'en ,!ds i ze- In !n- iiar .len ïe- i in fg. incf tet n- let n- n- |n, et 3e ig re .if :n 0- 1- lt al rs id 0. it ï- ;e >e ie n n i- n ti

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1