ptd Wat Stad en Omgeving r Drie autobussen manoeuvreerden over het kermisterrein AGENDA Bekroonde journalisten in Alkmaar Jimmy Brown als diepzeeduiker WAT DE THEATERS BRENGEN Droef slot van blije kermis Koningin ontvangt dr Drees Peil in de p opni De gloednieuwe pet van Jacob was spoorloos Het „oudste meisje' Daverend vuurwerk be sloot de attractie-dag EEN BEZOEK Trip door de omgeving K.C.B.-televisiekwartier weinig overtuigend VICTORIA THEATER: OMO slaat alle zuinigheidsrecords HARMONIE THEATER: Tarzan de Aapmens REX THEATER: A C maken schoon schip CINEMA AMERICAIN: De strijd om de Apache-pas Een koninkrijk voor huis 1 een De journaals LAATSTE NIEUWS In Korea gesneuveld Invoering peilve het einde Geldlening van t goedgekeu Nieuwe Nied „Hercules-Hebe" moeilijke tijd Dames hielden c op „Het oude Cabaret met ke Gemeenschappelijk ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1052 „Nu zou ik graag rvillen, dat het oudste meisje hier op het toneel kwam" zei de heer Bignoré gistermiddag in theater Mullens tot de „zaal". Dit „oud ste meisje" meldde zich dra. Het was mej. Ploeger, oud 91 jaar en Inwoonster van de Piusstichting. Naast haai" werd op het toneel een plaatsje ingeruimd voor de oudste heer van het gezelschap. Dat was eveneens een inwoner van de Pius, namelijk de heer Hoogland, oud 89 jaar. „In u beiden eer ik de oude garde. Wij de gezamen lijke kermisexploitanten en de Horeca bedrijven zijn heel blij de ouden van dagen deze kermisdag te kunnen aan bieden. Wij beschouwen het werkelijk als een groot voorrecht dit te kunnen doen". Met deze hartelijke woorden heette gistermiddag de heer Bignoré meer dan honderd ouden van dagen welkom die de gast waren van de gezamenlijk in Alkmaar staande kermisexploitanten en de eigenaren van verscheidene Horeca bedrijven alhier. Deze hebben zich waarlijk uitnemen de gastheren getoond. Dat ondervonden niet alleen mej. Ploeger en de heer Hoogland, die zoveel dozen lekkers kregen dat zi.i die niet allemaal in hun armen omkneld konden houden, doch dat gold ook voor alle anderen. Ook zij werden geen ogenblik vergeten. Al vroeg gereed. Het feest begon gistermiddag om twee uur, doch 's ochtends om tien uur ston den in de Piusstichting al verscheidene „feestgangers" gereed. Zij konden het ogenblik van vertrek bijna niet afwach ten. Dit had de moeder-overste blijk baar al voorzien en daarom was tot gistermorgen niet over dit uitstapje ge rept. Anders zouden velen een slape loze nacht hebben gehad. Het vertrek. Maar om twee uur was het dan toch zo ver. Toen reden twee glanzende tourbussen van de Naco voor en hielpen eerwaarde zusters en helpsters van de Rode Kruis transportcolonne de oudjes bij het instappen. Dit was niet zo een voudig, want verscheidene ouden van dagen waren zo slecht ter been dat zij slechts enkele stappen konden lopen. Voor hen zou een tocht over de kermis onmogelijk zijn geweest als niet zove- len de handen ineen hadden geslagen om dit feest te doen slagen. Nu kon de tocht per autobus over het kermister rein worden gemaakt. Dat van verschillende op de Nieuwe- sloot staande tenten de luifel moest worden afgebroken, vond niemand een bezwaar; ook de betrokken exploitan ten niet. De pet van Jacob. Theater Mullens gaf voor deze gelegen heid een extra voorstelling, die gratis toegankelijk was. Hier ontmoetten we „Jacob", de vaste bezoeker bij alle be grafenissen en rechtszittingen. Jacob had deze middag met zware zorgen te kampen. Hij had voor dit feest een gloednieuwe pet (achteneenhalve gul den!) opgezet, waar hij gedurig al!_e vouwtjes uit wegstreek. Tijdens dit ritueel ontglipte plotseling de pet aan zijn handen en verdween tussen de banken en de vloer door in de diepte Van dat ogenblik af zag Jacob de koorddanseres, de lucht-acrobate en de Russische danser niet meer. Hij wrong zich in allerlei bochten om te kijken of hij de pet kon ontdek ken en al spoedig wist de hele tent dat er iets met de pet van Jacob (gloed nieuw achteneenhalve gulden!) aan de hand was. De rust keerde niet terug voordat een verslaggever in de diepte was afgedaald om het hoofddeksel op te zoeken. Een rustige tocht. De tocht over het kermisterrein ver liep zeer vlot. De kermisexploitanten hadden aan de ouden van dagen rus tige, maar zeer dankbare gasten,^ die stilletjes genoten van alles wat zij za gen en kregen. Dat deze rondgang zo goed kon sla gen, was te danken aan veler medewer king. Café Wanner schonk gratis limo nade in bekers die waren afgestaan door de stationsrestauratie. Slagerij Olie zorgde er voor dat hier een hartig stukje worst bij kwam. de heer Lamerus bood chocolade aan, de heer A. B. de Nies had een extra voorraad oliebollen gebakken, de heer De kermisexploitanten hebben de burgerij als slot van de gedenkwaardige attractiedag een vuurwerk aangeboden, dat in alle opzichten geslaagd is. Het deed niet onder voor de vurige verras singen die wij hier op de avonden van de Alkmaarse kermis gewend zijn en men had blijkbaar kosten noch moeite gespaard om iets goeds te presenteren- Afgewisseld door vuurpijlen met al lerlei verrassingen-bouquetten, vonken regens en daverende knallen, werden er heel wat grote stukken aan de volke getoond; vuur in allerlei vormen en kleuren, uitschietend in rode of groene bollen, draaiend en zwaaiend in vonken van diamanten of met donderend ge weld uiteen spattend. Een waterval, een telegraaf, Bengaals vuur dat de duizen den die van het kermisterrein naar de donkere Handelskade waren gestroomd, in een rosse gloed zette en tal van iraaie vuur- en kleurencombinaties hebben aan vele toeschouwers de ge bruikelijke kreten van bewondering ontlokt. Het ,Leve de kermis", in grote licht letters in een kader van zwaaiend en draaiend vuur in allerlei kleuren, dat in roffelende slagen uiteenspatte, was een waardig slotstuk van deze zeer gewaardeerde en ongetwijfeld kostbare attractie. De kermisexploitanten blijken Alk maar goed gezind te zijn. Het ziet er ook wel naar uit dat zij over de be langstelling van stad- en streekgenoten niet te klagen hebben. Blauw zorgde voor ijs en aan het slot van de dag stonden er poffertjes klaar bij de heer Beetvelt. De heer Groothui zen zorgde voor oranje feestmutsen en theater Mullens gaf een gratis voorstel ling. Bij deze opsomming mag vooral de Naco niét worden vergeten. Deze onderneming verhuurde twee bussen tegen gereduceerde prijs en stond nog een derde bus gratis in bruikleen af. Tenslotte nog een woord van hulde aan de. voornaamste organisatoren, de heer Bignoré en Baartmans, de heren Weel en Van Heusden van de Alkmaar- se politie, die er voor zorgden dat alles „op rolletjes" liep en de helpsters van de Rode Kruis Transportcolonne. Ook de jeugd. Maar niet alleen voor de ouden van dagen was het gisteren een feestdag. Dat was het ook voor de meer dan honderd kinderen die zich andere ja ren slechts moesten vergenoegen met te kijken naar al dat moois op de ker mis. Nu liepen zij onder geleide in groepjes van twintig over het kermis terrein, mochten overal in en kregen zoveel lekkers dat ze het niet op kon den. Met het organiseren van deze uit stapjes hebben de exploitanten en de Horecabedrijven wel een zeer goed werk gedaan. ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur; Tar- zan de aapmens (14 jaar); Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: Strijd om de Apachepas (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Een koninkrijk voor een huis (alle leeft.); Rex Theater, 2.30, 7 en 9.30 uur: A. en C. maken schoon- schip., (alle leeftijden). Kermis geopend van 14 tot 2 uur. Gulden Vlies, 8 uur: De appels van Eva met Enny MolsDe Leeuwe. Wapen v. Heemskerk: Rhythm Trio; Café Tom: „De Witte Kraaien" en „De Tommy's"; iedere avond lichtshow. Café No Eén: Gezelschap Leo, Henk en Cees. Café De Tijd: De Volendammers. Aart Martin: Citha Bolina. Nachtdienst apotheken: De heer Meurs (apotheek „De Bever"), Emma- straat 36. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag. Aanvang der voorstellingen 2, 4 30, 7 en 9.30 uur. Kermis: Geopend van 16 tot 2 uur. Gulden Vlies, 8 uur: „In Fyama". Wapen v. Heemskerk, 8 uur: Rhythm Trio. Cafe's als Zaterdag. Sportpark, 2.30 uur: Motorraces. Boysterrein, 2 Uur: Kaasstadtornooi. Café's als Za terdag. MAANDAG Bioscopen als Zaterdag; aanvang der voorstellingen 8 uur. (Rex Theater 2.30 uur matinée). HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Zaterdag 10.31 23.15 Zondag 12.10 0.10 Maandag 12,48 1.33 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Zaterdag 10,36 23.20 4.36 17.20 Zondag 12.15 0.15 6.15 18.15 Maandag 12.53 1.38 6.53 19.38 aan onze modelkamers verplicht U tot niets en geeft U het gevoel weer eens iets nieuws te hebben gezien. U krgt dan tegelijk enig idee wat wij voor U op het gebied van woninginrichting kunnen doen. (Advertentie, Ing. Med.) Toen hedennacht het klokkenspel in de Waagtoren deze Vrijdag met een vrolijk geklingel uitgeleide deed en van Nieuwesloot, Hofplein, Paardenmarkt en Canadaplein het laatste rumoer van de zevende kermisdag doordrong ver zamelden zich op de Steenen Brug de prijswinnaars van de door „Alcmaria V. V. V." uitgeschreven journalisten prijsvraag om tot besluit van de eerste dag van hun „officiële" bezoek aan Alkmaar in gezelschap van enkele be stuursleden van „Alcmaria V. V. V." en enige Alkmaarse journalisten poffertjes te eten. Het was een weliswaar ver moeid, maar voldaan gezelschap, dat zich in warme woorden van dank uitte over' de hartelijke ontvangst, welke Iet op deze eerste dag was ten deel ge vallen. v Nadat reeds Donderdagavond een tweetal journalisten was gearriveerd kwamen de overigen gistermorgen in Alkmaar aan. Na de verwelkoming in café-restaurant Schuyt toog de groep naar het Waagplein, alwaar nogmaals het onderwerp in ogenschouw werd ge nomen, waarover zij met zoveel suc ces in hun bladen hadden geschre ven. Dank zij de spontane medewerking van drie bestuursleden van „Alcmaria V. V. V." konden de prijswinnaars ver volgens per auto een trip maken door de omgeving van Alkmaar. Aan de Langendijk stapte men over in een rondvaartboot, waarmede het „rijk der duizend eilanden werd doorkruist" en de veiling te Broek op Langendijk werd bekeken. Vervolgens werd een autotocht door de Wieringermeer gemaakt en een be zoek aan de Afsluitdijk gebracht. Ten kantore van de domeinen te Wieringer- werf kregen de prijswinnaars een expli catie van de wijze, waarop de Wie ringermeer voor de tweede maal werd drooggelegd. In Hotel Smit te Middenmeer Werd een koffiemaaltijd gebruikt. Na de te rugkeer in Alkmaar verzamelde de groep zich op uitnodiging van „Alcma ria V. V. V." aan een keurig verzorgd diner in café-restaurant Schuyt, waar na in „De Rustende Jager" te Bergen de gast was van de directies van de Alkmaarsche Courant en het Nieuw Noordhollands Dagblad, alsmede van de plaatselijke afdelingen van de Ne derlandse Journalisten Kring en de Ka tholieke Nederlandse Journalistenkring. Hier verzamelden zich ook de vice- voorzitter van de V. V. V., de heer W. Schmidt en enige journalisten in de kring. Hedenmorgen bezochten de prijswin naars de boerderij van de heer Frans te Heiloo. Vanmiddag zal burgemeester mr dr H. J. Wytema ten stadhuize de prijzen uitreiken, waarna het gemeen tebestuur in Hotel Victory een lunch aanbiedt. 26. „Ik bracht die Siem Soep toen aan zijn verstand," zei kapitein Toontje tegen Jimmy, „dat ik er niet aan dacht, mij de inhoud van die kist toe te eige nen. Ik wilde wel proberen het ding op te vissen, maar alleen met de be doeling de inhoud aan de rechtmatige eigenaar af te leveren. Hij vertelde mij, dat hij mij een dwaas vohd, maar ver der spraken wij er niet meer over. Die zelfde nacht echter drongen er enige kerels de kamer binnen, waar ik lag te slapen. Er ontspon zich een kort, maar hevig gevecht, waarbij ik wel bemerkte, dat een der kerels niemand anders was dan Siem Soep, maar de overmacht was te groot. Zij sloegen mij neer en ik ont waakte eerst in het hole, waaruit jij mij een half uurtje geleden bent komen verlossen. Daar hebben ze mij drie maanden opgesloten gehouden. Als ik goed begrepen heb, lag het in hun be doeling mij als de gelegenheid zich voor deed, met een schip weg te brengen met als voorland een onbewoond eiland of een graf in de zee." Jimmy had vol spanning zitten luisteren naar het ver haal van kapitein Toontje. „Maar die kist in dat wrak van de Prinses Alle- gonda?" vroeg hij, „wat is daér mee ge beurd?" Kapitein Toontje haalde zjjij schouders op. „Ik weet het niet, maar je kan op je tien vingers natellen, dat ze wel geprobeerd zullen hebben met duikers naar het wrak af te dalen. Öf het hun echter gelukt is, betwijfel ik.." Het KCB-kwartlertje in het AVRO- teievisieprogramma van gisteravond Is een wat droge affaire geworden. Hans Raedeker mag dan heel wat van schil derijen weten en de materie, waarover hij het gisteren had tot in de finesses beheersen, het blijft een handicap als al die kennis op een effen, vlakke toon zonder enige nuancering de aether in gaat. De schilderijen van Jaap de Carpen- tier deden het op het televisie-scherm in het simpele zwart-wit uitstekend en de camera-mensen, die in de lenzen het ene beeld na het andere vingen, heb ben onder regie van Ger Lugtenburg er van gemaakt wat er nog van te ma ken was. Dat Raedeker naar aanleiding van de clownsfiguren, de harmonica- en de fluitspeler het nodig oordeelde om enige tijd met de circusmedaille te gaan spelen die overbekende roman tiek van zaagsel en glimmende paar denruggen aan de ene en die nog meer bekende tragiek van de Paljas aan de andere kant leek ons vrij overbodig. We hadden liever uit zijn mond iets meer gehoord van de door De Carpen- tier gevolgde techniek, die nu slechts met een enkel woord werd aangestipt. Mr A. F. Kamp gaf met heldere stem een overzicht van het doel en werk van het Kunstenaars-Centrum. Na de pauze speelde gisteravond Max Woiski met zijn orkest en de solisten Viola Jefferson en Los Trovadores La tinos, die met elkaar een aardig show nummer brachten. De belangstelling van het publiek, dat gisteravond' in hotel Modern aan de Langestraat het televisieprogramma volgde ging vooral naar dit laatste nummer uit, hetgeen ons niet 'verwonderde. Wil men de mo derne kunst meer bij het publiek in voeren schuttingen slopen, zoals Raedeker het zei dan zal er meer overtuiging en meer geestdrift bij te pas moeten komen. RUIT GESNEUVELD Gisternacht is in de Houttil een grote winkelruit van de firma O. ge sneuveld, doordat een voorbijganger struikelde en tegen het raam viel. De schade, die ongeveer honderd gulden hedraagt, wordt door de verzekering gedekt. (Advertentie, Ing. Med.) ADVERTENTIE Een eenvoudig rekensommetje is voldoends (OMO-Nieuwsdienst) Alkmaar, 30 Aug. Het kan niet genoeg onder de aandacht van de Nederlandse huisvrouw worden ge bracht, dat het nieuwe, wonderlijke wasmiddel OMO zich van hard water totaal niets aantrekt. In Groningen, in Middelburg, in Amsterdam, op het platteland of waar ook in Nederland zijn 21 lepels OMO beslist voldoende voor een wasketel van rond 30 liter. Wij nemen dit voorbeeld omdat in Ne derland volgens statistische gege vens de doornsnee wekelijks grote gezinswas in een ketel, teil of tobbe van dertig liter wordt .gedaan. Aangezien elk pak OMO 28 behoor lijke (d.w.z. niet afgestreken) lepels kostelijke O MO-korrels bevat, is het een eenvoudig rekensommetje, dat er in het gemiddelde Nederlandse huisgezin iedere was dag tenminste zeven lepels - dat is een-vierde pak over is, voldoende voor vele andere doeleinden, zoals het wassen van wol of zijde en niet te vergeten de dage' lljkse afwas, enz., enz. Dat is nu het grote, handen met geld besparende, voordeel, waaraan OMO haar onweerstaanbaar succes dankt en waarmee het alle zuinig heids-records op wasgebled glansrijk heeft geslagen. Geen ander wasmid del verdient zozeer zijn plaats in de keukenkast of onder het aanrecht. Gooi dus nlmemr ondoordacht of uit vastgeroeste gewoonte een héél pak kostbare OMO-korrels in ketel, teil ol tobbe. Kostbaar, omdat haar was kracht onovertroffen is, kostbaar ook omdat U er meer, véél meer mee kan doen. In OMO's devies is het Woord „zuinig" met goud omrand. O. 27 (Advertentie, Ing. Med.) UIJ was met een pracht van van een dorst en een klein, rieten koffertje naar Alkmaar gekomen, gelokt door het bericht, dat de kaasstad kermis vierde. We kunnen ons dat zo goed voorstellen: hij met zijn ge zicht van „Hou je vast, hier ben ik nou!" tussen al die wilde attracties, de o|iebol- lenkramen en de meisjes. ,,'t Is puur wat drokker as op Swanner kerremes!" moet hij uitgeroepen heb ben bij het overzien van het slagveld op het Canada plein. En hij toen, zijn rie ten koffertje bezorgd tegen de knieën geprangd, maar schuifelen langs de kramen. En dan opgemerkt worden door een vrolijke blonde van om en bij de dertig lentes, goed van gewicht en nog beter van ingewand, die hem nog vóór zes uur dronken weet te krijgen. We zagen het manneke pas, toen hij met zijn ge havend koffertje bezig was de trein te beklauteren, die hem terug zou voeren naar het landelijk Heerhu- gowaard. Zijn blonde ker- misvriendin deed hem uitge leide. „Heb je 't 'n beetje lollig gehad bij me?", vroeg zo lacherig, ,,'k Weet meist niet meer da'k d'r nag bin!" antwoordde hij, met een siddering terugdenkend aan het avontuur in de draaien de vogelkooien op het Ca nadaplein, waarin hij een doos beste sigaren, een pot loodje en een gul'den entree geld kwijtgeraakt was. De blonde vriendin knipoogde hem olijk toe, „En nou mag ik strak nog wel 'n bor reltje van je pikke, hè Dirruk?" Hij keek bedacht zaam „Hew jai 'n blikke paip inplaats van 'n buik?", informeerde hij argwanend over het raampje van de Dieseltrein heen. „Nou hew je 'n pond beste paling, vaif glaasjes rood en nag wat van dat groene spul in je laif zitte en nóg wil je méér". Ze keek hem met makrelenogen aan. Tevoren had hij reeds verklaard: „As de niezels me zó ankaike, den hèw 'k 't gewoon niet meer, ei? Den wor ik per- sies 'n zachtgekookt aitje!" Aan die uitspraak herinner de ze hem thans even, als mede aan het feit, dat zij hem toch maar had gehol pen met het tellen van de kramen, ook al had zij hem dan per ongeluk op zijn duim geslagen bij het koek hakken. Doch Dirks ge moed gedroeg1 zich thans niet meer als een gewoon eitje, dat bij een lichte Ver warming reads in het |auwe water begint te dansen. Dirks ziel was nu veeleer een forse handgranaat, al leen wat traag door het lange liggen. „Je hew méér den zat h'ad!", constateer de hij. „En weerom zouw ik je eigelijk nag drankies voere. Ik kèn je gieniese!" „Nou nog mooier?" schoot de blonde los. „Vent, as ik 'r niet geweest was, dan hadde ze je uitgekleed op die kerremis. Noga) lekkere druive, die leden hier. In-, plaas dat je blij ben dat 'n fesoenlijke meid je zo'n beetje wegwijs maakt! Toffe ben jij!" Er kwam enig publiek na derbij. Öe dialoog, die nog steeds gevoerd werd over het halve raampje van de dieseltrein heen, was overi gens luid genoeg. „Zei ik je d'rs wat zeggen", hernam Dirk leep vanachter het glas, „je benne d'r op uit. Dat ben je. En ik hew met jou niks te make. Je kenne barste!',' Resoiuut liet hij zich op de leren kussens vallen. De blonde zocht zijn beeld in de mistige diepte van de treincoupé. Er verstreek enige tijd. Opeens riep iemand vlak in de nabijheid van deze Romeo en Julia: „Hei, Janse! Janse!" Lauw mompelde de blonde over het halve raampje heen: „Je wor geroepe, Dirruk". Ze roepe: Janse". Zijn hoofd verscheen welwillend bul- tem het geopende raam. Weer denvroeg hij. „Déérl" repliceerde de blonde, hem een fikse draai om zijn oren gevend en dan snel weglopend Een vliegende schotel on der de perronkap zou Dirk weinig meer hebben ver baasd dan deze onredelijke, volkomen blonde-vrouwe- lijke oorveeg. „Asjemenou!" kreunde hij, terugstortend in de kussens. „Dót mot je rueemake!" En dan, plotseling gecon fronteerd met de ironie van het lot, dat hem ook de blonde in de armen had ge voerd: „Enen ik.... ik hiet gienies Janse. Het tweede Kermisprogramma brengt in de Harmonie een echte Tarzan-film uit de eerste oerwoud-periode. Johnny Weissmüller, Maureen O'Sullivan en niet te vergeten „Cheeta" zijn weer de ware figuren uit de avontuurlijke en romantische tijd. Ergens bij 't Alberts- meer in het hart van Afrika moét een onmetelijke olifantenbegraafplaats zijn, waar millioenen tonnen ivoor aanwezig zijn. Natuurlijk wordt er fanatiek naai de plaats gezocht, die echter naar het schijnt door een reusachtige aapmens wordt bewaakt. Jim Parker, een Engel se ivoorjager, gaat samen met zijn vriend Holt op onderzoek. Vlak voor hun vertrek komt Jane, Parkers doch ter, haar vader bezoeken en eerst na lang aandringen mag zij met de expedi tie mee. Het wordt een zeer moeilijke en sensationele tocht met tal van avon turen, de ontdekking van Tarzan en Cheeta. Tarzan ontvoert Jane en bréngt haar naar zijn bijzondere woohplaats. Als de expeditie later door Pygmeeën wordt aangevallen, brengt Tarzan red ding. Hij voert n.l. een kudde olifan ten aan, die het inboorlingendorp vol komen verwoest. Jane's vader wordt dodelijk gewond, evenals één der oli fanten. Deze begeeft zich naar het oli fantenkerkhof om daar te -sterven. De expeditie met Tarzan volgt en vindt de plaats waar het ivoor hoog opgestapeld ligt. Parker sterft en Jane blijft bij Tarzan en Cheeta. Het is door het spel en de spannende avonturen een boeiende film geworden, waarin Weissmüller, Maureen en niet te vergeten Cheeta weer aller belang stelling hebben. Een echte „Tarzan". De avontuurlijke film wordt ingeleid dor een aardige tekenfilm en zo ont staat er een aantrekkelijk geheel. Het Rex Theater vertoont deze week een programma, dat voor de kermistijd geknipt mag worden genoemd. Abbott en Costello zjjn de hoofdfiguren van de avond, maar ditmaal vraagt ook het uitgebreide voorprogramma nog specia le aandacht. Er is een aardige film over Italië, een vlot tekenfilmpje en een vrij uitvoerige „musical" met het orekst van Blue Barron, omringd door een keur van artisten: lady-crooners, tap-dansers en een drietal verschrikkelijk lenige acrobaten. Als men van dit alles heeft genoten mogen Bud en Lou het publiek nog een uurtje aan het lachen maken Dat doen ze prompt al geeft de film A. en B. maken schoonschip, die zich afspeelt op een showboot op de Missi- sippie anno 1890 een serie totaal ver sleten grappen, die reeds ver vóór de oorlog werden gelanceerd doch waar van het tweetal dwazen rustig gebruik maakt alsof zij zelf de uitvinders zijn. Bij de scenes met de katjes en de spie gel, die er niet is, proeft men de schim mel. Maar er wordt luid en hard ge lachen en dat is ten slotte de bedoeling van deze gooi- en smijtfilm. In „De strijd om Apachepas" wordt inderdaad gestreden en hoe! zo dat de liefhebbers van de Western wel degelijk waar voor hun geld krijgen De film verhaalt van een bloedig ge schil tussen de Apachen en de troepen der Unie, oi.tstaan door de verraderlijke kuiperijen van de in dat gebied gear riveerde regeringscommissaris voor Indianenzaken, die de goede verstand houding tussen blanken en roodhuiden weet te vernietigen om zodoende tot uitroeiing van de ganse Apachenstam te geraken. Men ziet vele sensationele _eveehten in een prettig aandoende zachte technicolor, die ook treffende opnamen van het woeste en grootse rotsgebied van Arizona toont. Psycho logisch is het geheel vrij onaanvaard baar en zo is het onder meer niet vol komen duidelijk, waarom in de hitte van de strijd om de Apachepas de wa penen plotseling worden gestrekt, wan neer ae squaw van het opperhoofd Coehise onder het fluiten der kogels een baby ter wereld brengt. De sym pathiekste rollen zijn die van Jeff Chandler als de vredelievende Coehise en Susan Cabot als zijn kleine vrouw Nono. In het voorprogramma ziet men een tekenfilmpje en een vrij luidruchtig- muziekfilmpje. Men heeft vele malen geprobeerd een goede Hollandse film te maken, wat niet altijd gelukt is. Men had er vaak de geschikte acteurs en actrices niet voor, het filmverhaal was niet spannend genoeg en men kon aan de entourage maar weinig geld besteden, omdat een film, die alleen in Holland draait, maar een klein gebied be strijkt en belangrijke inkomsten daar van niet zijn te verwachten. De film „Een koninkrijk voor een huis" is wel een der beste films, welke hier te lande gemaakt zijn. Zij behandelt in deze tijd van woning nood een dankbaar onderwerp, dat voldoende stof biedt voor velerlei humoritische scènes. Acteurs als Heintje Davids, Johan Kaart en Mat- thieu van Eysden om er Blaar en kelen te noemen hebben in een speelfilm als deze dankbare rollen en het publiek vindt het over het alge meen prettiger de spelers ln eigen taal te horen spreken dan de vertaalde onderschriften bij een buitenlandse film te moeten lezen. Rido en Piet Bakker hebben voor een gezellige tekst gezorgd en waar Henriëtte Davids verschijnt, kan men ook op de nodige populaire liedjes rekenen. De historie van het deftige gezin uit de Apollolaan, waarvan de stijve vrouw des huizes Tilly Perin— Bouwmeester de koopvrouw Hein tje Blom, haar dochter en haar broer uit de Bantammerstraat als toegewe zen krijgt, zal vooral in deze kermis dagen een groot en dankbaar publiek trekken. Inderdaad, een der moest ge slaagde vaderlandse films die wij tot dusver gezien hebben. Zowel het wereldnieuws als het Hol lands nieuws is weer interessant. In het eerste ziet men indrukwekkende op namen van de begrafenis en de doden van Lynmouth, het van stapel lopen van een reuze-vliegboot, de plechtige uit vaart van Eva Peron, een brand op een vliegdekschip, de doop van Chur chill's achtste kleinkind, een nieuwa ontmoeting van Ali Khan en Rita Hay- worth, verzending van Nederlands stamboekvee naar de Libanon en d» wereldkampioenschappen van de weg in Luxemburg. In het Hollands Nieuws van Polygoon trekken de aandacht een optocht van de Boerenwagen-club te Laren, de handbalwedstrijd NederlandBelgie, die onze spelers met 206 wonnen, een ringrijderij in de Zeeuwse hoofdstad, een „heren"-modeshow in de RAI te Amsterdam, een bezoek aan ons land van de Australische minister van Im migratie, met ten slotte het Ned. Kas- telen-bezit en een goede reportage van de Nat. Zwemwedstrijden te Rotterdam met uitstekende prestaties van Hannie Termeulen en Geertje Wielema. (Advertentie. Ing. Med.) H.M. de Koningin ontvangt heden middag ten paleize SoestdUk de kabi netsformateur, dr. W. Drees. De regering maaki bekend, dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 27 Augustus is gesneuveld de sol daat H. R. Radstaat, legernummer 290318132. Hij werd op 18 Maart 1929 geboren, was afkomstig uit Nijmegen en ongehuwd. In de Donderdagmiddag dering vin de Polder Hee vaststelling van het water •Oder stond ten nauwste i «loofwerken tot verbeterln doeling om de verschillen: werken in te laten gaan. Gi voorstellen ingediend, die wijziging. Het peil voor de afdelin wiel, Pannekeet, Hoog Ve een gedeelte van Laag wórdt bepaald op een zo 2.90 m. min N.A.P. en ee vin 3.10 min N.A.P., met stande, dat bij een droge peil met 15 cm. verhoogd de afdeling 4, Rustenburg en Broekhorn, wordt he! bepaald op 3.70 min N.A winterpeil op 3.90 min N. merpeü kan zo nodig vei den met 15 cm. Voor de Berkmeerdijk met een ge Veenhuizen wordt het zo 3.20 m. min N.A.P. gebra winterpeil op 3.40 m. 's Zomers zo nodig te ve 35 cm. Vervolgens werd om voor de afdeling 3, K een gedeelte Rustenburg, peil te bepalen op 3.50 n met een verhoging van 5 winterpeil op 3.70 m. min te stellen. Bij dit laatste pc het bijzonder het varen i polder te berde. Men ach veel belang voor de afze bouwproducten naar de B ling, ook in de toekomst. De heer Stuit, een der h den, vond het voorgesteld deze afdeling te laag en dit respectievelijk te verho en 3.80 m. Met 10 stemmei stemmen tegen werd dit v genomen. De speling van péil werd eveneens op 15 haafd. De vergalering stom ding van de dijkgraaf, Tromp. Deze deelde mede Staten bericht van goedk den gezonden op de onlar geldlening van f 200.000. Hercules-Hebe, een van verenigingen van Nieuwe zich op het gebied van de zeer verdienstelijk heeft heeft de laatste tijden met lijkheden te kampen. Het moeilijk te zeggen waaraar iijkheden te wijten zijn. Is brek aan belangstelling, do Veel andere takken van men zijn? Het staat echter nuttige arbeid die door Hebe nog steeds wordt v( gemist kan worden. Het daar ten zeerste van overt: de zaak nog eens goed waarom ze door middel va een beroep doet op alle door eendrachtige samenw moeilijkheden te boven te Aller opkomst op de r zeer gewenst. De repetitie het vervolg op één dag houden en wel Donderdag rooster ziet er nu als volgt ters vanaf 4 jaar van 2—3 i vanaf 6 jaar 34 uur, meis jaar 45 uur, meisjes vat 56 uur, jongens vanaf 1( uur, meisjes vanaf 11 jaar 7 niören 89 uur en dames vanaf 16 jaar van 9—10 uur Een twintigtal dames, lec afdeling Nieuwe Niedorp va van Plattelandsvrouwen, bus een uitstapje gemaakt werd een bezoek gebracht a meentelijk Gasbedrijf in waar de dames een intere cursie maakten. Daarna v, vezet naar „Het Oude Hof" Sogenaamde gastendag we den. Mevrouw Visser-Ven g eenzetting van het werk v schillende Volkshogescholer toonde daarbij lantaarnplaal broodmaaltijd werd een gemaakt naar de Zandhoev thee werd gebruikt. Een het Troelstraoord in Egmor lijk werd er in de zee poe en tot slot enkele ogenblik zing op de Alkmaarse kerrr teerden dit uitstekend ges stapje. Omstreeks half nege de het gezelschap weer op straat. Niet alleen, dat de voetb kermis hoogtij viert, dat volksspelen worden gehoud hebbers van cabaret kunne hart ophalen. Maandagav: namelijk in de Prins Maur baretavond gegeven, die on staat van Ger Vreeling en w meewerken The Rythme B( Pander en Tine de Grand. 1 met kermis voor elk wat wi Zaterdagavond om acht lp de muziektuin con genu lijk concert worden gegeve medewerking wordt verl Niedorps fanfarecorps en h corps Hugo uit Heerhugov de *-eër Den Das en Nie mengd koor o.l.v. de hoer Ten gehore zullen o.m. w bracht de nummers welke derscheidene concoursen zij Laten we hopen, dat het publiek zich nu eens van zijde laat zien, door in g op te komen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2