nipiiwe Poolse trawler in de greep van de zandbanken voor Egmond Pholien ontving de afgevaardigden van de verzetsbeweging VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Mr Stikker naar Londen? Duitse bijdrage in de Europese verdediging van vitaal belang Radioprogramma geen uitspraak in de zaak Samuels Woensdag 3 Sept. 1952 149e Jaargang No. 208 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN f „President Steyn" bracht twaalf van de zestien koppen aan wal Da „Hector" en „Nestor" pogen het schip vlot te trekken Brits socialistencongres sprak zich uit tegen bacterie-oorlog Thans reeds 108 doden bij orkaan in Mindanao Westerse gemeenschap Aftreden van de minister geëist Malik dreigt de V-raad met Russische veto's Belgische kabinetsraad morgen bijeen Vier Nederlanders terug uit Djakarta na 31 maanden „voorarrest" Prinsen - een deserteur - verhoorde hen >INSDAG 9 SEPTEMBER ISUM I, 402 m.: 7.00 AVRO. '.O, 8.00—24.00 AVRO. 7.00 7.10 Gram.muziek. 7.50 Dag- 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra- iziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 den. 9.40 Gram.muziek. 10.50 11.00 Voor de zieken, bas-bariton en piano. 12.00 12.30 Land- en Tuinbouw- gen. 12.33 Voor ons platteland, oduó. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede- >f gram.muziek. 13.20 Reportage 14.00 Gram.muziek. 14.40 t. 15.00 Gram.muziek. 15.45 hak op de tak, in en om de 16.00 Gram.muziek. 16.30 jeugd. 16.50 Kinderkoor. 17.15 17.30 Gevarieerde muziek, taire causerie. 18.00 Nieuws, el. 18.30 Gevarieerde muziek, ospel. 19.15 „Paris vous parle". are-Orkest. 19.45 Krontjong En- ).00 Nieuws. 20.05 Orkestcon- Mededelingen of gram.muziek. agees Orkest. 21.10 Lichte mu- ,,Ik weet, ik weet, wat U niet .50 Dansmuziek. 22.15 Repor totterdam. 22.45 Buitenlands 23.00 Nieuws. 23.15 „New York '.3.2024.00 Gramofoonmuziek. >UM II. 298 m.: 7.00—24.00 '.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym- Gram.muziêk. 7.45 Morgen- iturgische kalender. 8.00 Nieuws 8.15 Gram.muziek. 9.00 uisvrouw. 9.35 Gram.muziek. causerie. 10.00 Voor de Gram.muaiek. 10.35 Pro 11.00 Voor de vrouw. 11.30 12.00 Angelus. 12.03 Gra- (12.03—12.33 Land- en ededelingen.) 12.55 Zonnewij- Nieuws én Katholiek nieuws, aliteiten. 13.25 Gram.muziek. programma. 14.55 Gra- 15.00 „Hier, vrij Europa", je zestig?". 16.00 Voor de zie* Siekenlof. 17.00 Voor de jeugd, taties voor de jeugd. 17.45 Re nding: J. J. v. d. Laan: Indo* .ustraj'ë, 18 00 Koorconcert, tpraatje. 18.30 Metropole-Or- Iste. 18.52 Actualiteiten. 19.00 10 Gram.muziek. 19.20 „Dit is erie. 19.30 Gram.muziek. 20.25 man zet er 't zijne van. 20.30 t en solist. (In de nauze: Ac- 21.55 Gram.muziek. 22.00 Avondgebed en Liturgische 00 Nieuws. 23.15—24.00 Gra teel Televisieprogramma van 20 15—21.45: 1. Gastenboek; Weerovevzicht: 4. Jan de Cler. Muziekfestival Hilversum. Directie: J, BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voor dam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ek weglegde. „Ik wou maar dat gebeurde, dat wachten begint op ;nuwen te werken". „Eerlijk ge- leb ik ook al zo'n raar gevoel maag", riep Pom die een gro- ïelm had opgezet en verder nog ■n pollepel gewapend was. ns ik weet wat, we hebben al- honger natuurlijk", riep Pom, hij de kamer uitholde en terug met een groot pak meel. „La- - pannekoeken gaan bakken, uilen we van opknappen! Alleen dan even je pollepel moeten te rn"- Juist op dat ogenblik ging it uit. isch Tuchtcollege wenst nader rapport opig zal het Medisch Tuchtcol- >g geen uitspraak doen in de gen dr Jules Samuels te Am- Zoals men weet is deze Am- se arts door de geneeskundige ur voor de volksgezondheid in loiland aangeklaagd, omdat zijn herapie in verregaande mate lelijk zou zijn. De zaak is dezer in besloten zitting behandeld, heeft dr Samuels een uitvoerig gehouden, waarin hij tot de :e kwam, dat het tuchtcollege dan gunstig over zijn the- iu kunnen oordelen. De commis- lke zijn methode op doeltref- i moest onderzoeken, heeft 46 n onderzocht; van deze was in de diagnose kanker micros- gesteld, twintig verkeerden het derde stadium. Veertien t collége uitgezochte patiënten ien twee jaar na het onderzoek leven. uilege heeft thans aan de com- van onderzoek een schriftelijk over elk der patiënten, door dr aan hem vertoond, gevraagd. door bus aangereden en gedood at hij onverwacht met zijn rij- ar links uitweek is een zekere Ihaam (N.Br.) op de Tilburgse- Reusei onder een autobus ge- i op slag gedood. Een tragisch dat M. op een sportdag te juist twee bekers en een lau- in ontvangst mocht nemen, enkele eerste prijzen had bè- LAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN gavond is in een perceel aan te Amsterdam de 66- ewoner P. de N., vermoedelijk lajj onder invloed van sterke trkeerde, van de tweede etage trap gevallen en onmiddellijk i. ALKMAABSCHE fflTOANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Noodseinen tegen de nachtelijke hemel De schipper van de Egmondse red dingboot „President Steyn", W. ten Bruggencate en drie van zijn mede-redders (geheel rechts en in het midden met zwemvest) temid den van de Poolse vissers, die zij gisteravond van de trawler „Drozd" haalden. (Foto Jaap Schoen) (Van een onzer redacteuren) DE VERRADERLIJKE banken voor de kust bij Egmond, waar reeds talloze ^pOEN het wrak was bereikt, aarzelde schepen een laatste rustplaats vonden en de „Kerkplein" een wekenlange gevangenisstraf uitzat, hebben gisteravond om tien uur de 160 ton metende Poolse trawler „Drozd" in haar greep gevangen en overgeleverd aan het ver nielende werk van de branding. De trawier, die tien dagen geleden met zestien koppen aan boord uit Gdynia ter visvangst was gevaren en nu op weg was naar LTmuiden is vermoedelijk ten gevolge van een navigatiefout op de tweede bank vlak voor het dorp Egmond aan Zee gestrand. De reddingboot de „President Steyn" onder commando van schipper W. ten Bruggencate, haalde in één tocht twaalf leden van de bemanning van boord. Vier personen wensten op het schip te blijven in afwachting van de gevraagde sleepboothulp. Deze hulp ver scheen omstreeks half twaalf in de vorm van de „Nestor" en de „Hector" van de firma Wijsmüller te IJmuiden. Om één uur verzochten de slepers de redding boot een verbinding tot stand te brengen. De „President Steyn" mag evenwiel geen bergingswerkzaamheden verrichten, zodat gewacht moest worden op het daglicht. Vandaag zal met een vlet een tros worden overgebracht, waarna de strijd om de vrijheid van de Pool zal beginnen. Deze kamp zal, naar het oordeel van deskundigen, stellig eindigen in nieuwe roem voor de Nederlandse bergers, niettegenstaande de „Drozd" water maakt en de vloed het onfortuinlijke schip gisteravond tussen de eerste en tweede bank dreef. TIEN dagen geleden vertrok uit de Poolse haven Gdynia de trawler „Drozd" onder commando van een Poolse en een Nederlandse kapitein, om ter hoogte van de Doggersbank ter visvangst te gaan. Aanvankelijk ver liep de reis naar wens, totdat de winche kuren begon te vertonen. De Poolse kapitein, Boschke, besloot daar op onder de Engelse kust 150 vaten vis over te laden op een andere Poolse trawler en vervolgens naar IJmuiden te varen teneinde aldaar de winche te laten repareren. Gisteravond om 10 uur had men de vuurtoren van Egmond aan Zee aan bakboord. Naar de bemanning mededeelde, verkeerde men i ir de veronderstelling ,dat het de vuur toren van IJmuiden was. „In ieder geval", aldus vertelde ons de motor drijver Machovski, die zich op het ogenblik van de stranding bij de ma chine bevond, „voelden wij plotseling een schok". Het schip zat op de tweede bank. Een kwartier lang heeft de Poolse kapitein geprobeerd het schip vlot te krijgen, doch in de trawler kwam geen beweging meer. DER radio werd onmiddellijke sleep boothulp gevraagd en toen het schip water begon te maken en de golven het steeds verder op de bank sloegen, ging het noodsein uit. Onheilspellend huilde de sirene en het sinistere geloei 'wekte de Egmon- ders, die zich in groten getale naar het strand spoedden. Om kwart over tien trokken twee vuurpijlen rode ba nen door het avondlijk duister. Vanaf het duin werd het sein beantwoord en in het dorp ijlde de bemanning van de reddingboot President Steyn' naar het botenhuis. Inmiddels ver trokken zes leden van de Egmondse reddingsbrigade in een vletje naar het gestrande schip, dat met brandende top- en boordlichten hulpeloos op de witte branding reed. Het vertrek van de „President Steyn" werd vertraagd door het breken van een verbindingsboom, doch om ruim half elf kondigde het sonore gedreun van de tractor „Zeeleeuw" de komst van de reddingboot aan. De rupsban den beten zich vast in het zand, het zoeklicht priemde een felwitte licht bundel over het strand en onder dc bewonderende blikken van honderden Egmonders en badgasten sleepte de tractor de boot in haar element. Het lanceren van de „President Steyn" verliep vlot en nauwelijks was het blauwe vaartuig drijvende, of schip- BeL,, bruggencate koerste naar „de Sii "?a een vijfhonderd meters via een trekgat zee te kiezen. Met een grote boog voer hij naar de „Drozd". de bemanning van boord te gaan, Doch toen de „President Steyn" voor de tweede maal langszij kwam, gaf de Poolse kapitein bevel te springen. Een voor een sprongen twaalf bemannings leden over boord en kwamen allen behouden in de reddingboot terecht. Schipper Ten Bruggencate en zijn kranige bemanning hadden hiermede hun taak volbracht. De terugtocht nam weinig tijd in beslag en een kwartier later konden de Polen in café „De Boei" onder het genot van een bor reltje wat op hun verhaal komen. De Poolse kapitein Boschlre, de Ne derlandse schipper Martin (zijn ach ternaam kon geen der Polen zich meer herinneren), de stuurman Rogoski en de eerste machinist Smidt Robert ble ven aan boord. Bij het sluiten van de deuren na de stranding had stuurman Rogoski een verwonding aan de hand opgelopen, doch deze was niet van ernstige aard. (Zie verder elders in dit blad) De „President Steyn" van de N.Z.H.RM. met de driekleur aan de achter steven wordt gelanceerd om op weg te gaan naar de tweede bank, waar de Poolse trawler „Drozd" gisteravond strandde. (Foto Jaap Schoen Nederlaag van Bevans linkervleugel De Britse bond van wetenschappe lijke werkers heeft gisteren op net congres Van het Engelse socialistische vakverbond een motie ingediend, waar in wordt aanbevolen, dat de regering door middel van haar afvaardiging in de V. N„ zal streven naar een interna tionaal verbond van bacteriologische wa pens. Deze motie werd door het con gres met 3.797.000 tegen 3.528.0000 stem men aangenomen. Het was de eerste nederlaag van het algemeen bestuur van het Vakverbond. De secretaris had zich krachtig tegen de motie verzet. Naar zijn mening lie pen de wetenschapsmensen die deze mo Het aantal slachtoffers van de orkaan, die dezer dagen het gebied van Zam- ooanga op het Philippijnse eiland Min danao heeft geteisterd is tot 108 geste gen. Naar eerst thans blijkt, is een mo torsloep met 16 personen bij de Noorde lijke punt van het eiland Luzon ver dwenen. De lijken zijn nog niet aange spoeld. Motordrijver Machovski verzamelt de paspoorten varenden in café „De Boei". 'li de geredde op- (Foto Jaap Schoen) tie indienden, achter de communistisghe propaganda aan. Een tweetal moties, die waren inge diend door de linkervleugel in het vak verbond, welke geleid wordt door Be- van, werd verworpen. De linker vleugel eiste vemindering van het nationale bewapeningsprogramma. Nederlandse tomaten om te stelen Achthonderd tomaten zijn dezer dagen gestolen uit het Nederlandse paviljoen op deSt.Eriksmassade Zweedse jaarbeurs te Stockholm, zo meldt „Dagens Nyheter". Het paviljoen was een paar uren on bewaakt, omdat alle Nederlanders op een cocktailparty bij de gezant waren. Er zal geen aangifte bij de politie worden gedaan, aldus het Zweedse blad. Ex-minister genoemd als nieuwe ambassadeur Volgens welingelichte kringen in Londen, zal oud-minister van Buiten landse Zaken, mr D. U. Stikker worden benoemd tot Hare Majesteits ambassa deur in Groot-Brittannië. Zijn benoe ming zal officieel bekend worden ge maakt, zodra de Britse regering haar agrement heeft verleend. Mr Stikker zo hij mocht worden benoemd zal een nieuwe residentie krijgen in Kensington, omdat de Ne derlandse regering het thans in ge bruik zijnde achttiende eeuwse gebouw aan Portman Square, een schepping van de beroemde Engelse architect Robert Adam, niet geschikt meer vindt. Drie Britse militairen in Egypte gearresteerd Drie in burger geklede Britse mili tairen zijn te Alexandrie gearresteerd Zij zijn naar Cairo overgebracht, waar zij door de afdeling „politieke zaken' van de Egyptische veiligheidspolitie zullen worden ondervraagd. Generaal Ridgway sprak met Konrad Adenauer Groeiende band met de (Van een correspondent te Bonn). De eens in Europa zo gevreesde Duitse soldatenhelm is voor het eerst na de oorlog weer op het toneel van een officiële plechtigheid verschenen toen de Atlantische opperbevelhebber, generaal Matthew B. Ridgway, gisteren een 'bezoek bracht aan de Westduitse bondskanselier in Bonn. Militair uit gedoste en helmdragende manschappen van het tienduizend man omvattende korps der grenspolitie, stonden aan de ingang der Bondskanselarij opgesteld terwijl generaal Ridgway met kanse lier Adenauer er zijn adviseurs bespre kingen voerde over <lc Duitse bijdrage aan de Europese verdediging. Onder Adenauers adviseurs, die met generaal Ridgway en de Amerikaanse Hoge Commissaris Donnelly aan de bespre kingen deelnamen, waren staatssecreta ris prof. Hallstein, staatssecretaris dr Lenz en de Duitse gevolmachtigde voor veiligheidsvraagstukken Theodor Blank. Generaal Ridgway verklaarde na af loop der besprekingen, dat het eerste doel van zijn werk onder 'alle omstan digheden zal blijven: de vrede te bewa ren. „Ik wil hier als mijn persoonlijke overtuiging uitspreken, dat de enige werkelijke mogelijkheid om dit doel te bereiken ligt in een gemeenschappe lijke inspanning om met zo weinig mogelijk vertraging een zodanige mili taire kracht te bereiken, dat het moge lijk zal zijn alle aanvallen af te slaan met verschrikkelijke verliezen voor de aanvaller. Het is daarbij een factor van vitale betekenis, dat het Duitse volk in staat gesteld wordt binnen de Euro- Een sigaret?- Neen, dank U Excellentie- pese gemeenschap zijn bijdrage te le veren aan de verzekering van de vrede". Een zo snel mogelijke ratificering van de Europese verdragen noemde Ridg way „bijzonder dringend". Aangenomen kan worden, dat dr Adenauer zijn gast andermaal de verzekering heeft gege ven, dat de Duitse regering alles in het werk zal stellen om een vertraging in de ratificatie te vermijden. Het ligt in de bedoeling, dat de commissies van de Bondsdag nog deze week met de bespreking van de verdragen zullen beginnen. De definitieve behandeling in de Bondsdag zal echter, zo wordt hier verwacht, niet voor de tweeda helft van October kunnen geschieden. Het bezoek van Ridgway wordt be schouwd als een nieuw bewijs van de krachtige band tussen Duitsland en de Westelijke gemeenschap. Generaal Ridgway is gisteyen van zijn bezoek aan Duitsland in Parijs te ruggekeerd. Veertien landen opnieuw als V.N.-lid voorgedragen De Russische vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, Jacob Malik, heeft op de vergadering van gisteren opnieuw aangedrongen op de gelijktijdige toe lating tot de V.N. van Albanië, Mongo lië, Bulgarije, Roemenie, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Eire, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye. In alegemene termen gaf Malik te kennen, dat hij onherroepelijk gebruik zou ma ken van het veto-reent van de Sowjet- Unie, indien zijn voorstel niet zou wor den aanvaard. „De V.S.", aldus Malik, „leggen het er op toe, een nieuwe reeks van Russische veto's uit te lokken. Ik kan hun verzekeren, dat zij ongetwij feld in hun pogingen zullen slagen, in dien geen rekening wordt gehouden met de rechtmatigheid van- het Rus sische standpunt, dat gebaseerd is op de verdediging van een edele zaak. I\E BELGISCHE MINISTER VAN JUSTITIE PHOLIEN (terug uit Mexico) heeft gisteren een onderhoud gehad met afgevaardigden van het comité „Op roep tot het land", dat een overkoepelende organisatie der Belgische verzets bewegingen is. De uitnodiging was van Pholien uitgegaan en in een uitvoerig betoog heeft de minister van Justitie zijn beslissing tot begenadiging van de „beul van het concentratiekamp Breendonk" De Bodt en de vrijlating van kolo nel Coppenolle, gemotiveerd. De twaalf leden van het comité „Oproep tot het land" weigerden de door de minister aangeboden sigaretten. Nadat zij het be toog van Pholien hadden aangehoord, verklaarde de voorzitter, Nysthoven, dat het comité de uiteenzetting van de minister niet kon accepteren en diens on middellijk aftreden eiste. rjE eerste minister Jean van Houtte wordt morgen te Brussel van zijn reis naar de Congo terug verwacht. Dezelfde middag nog zullen de mi nisters in kabinetsraad bijeenkomen om de politieke toestand te onderzoe ken. Na afloop van een gisteren gehou den vergadering van de socialistische fracties van Kamer en Senaat is een motie goedgekeurd, waarin er bij de voorzitters der Wetgevende Vergade ring wordt op aangedrongen het par lement zo spoedig mogelijk bijeen te roepen. „Het land gedoogt niet" zo heet het in de motie „dat de rege ring weigert verantwoording af te leg gen over de begenadiging van de oor logsmisdadiger De Bodt en de vrijla- ting van de landverrader, kolnel JOSEPH PHOLIEN Coppenolle". Bovendien geven de frac- .geen prettige thuiskomst ties in de motie uitdrukking aan haar leedwezen en verbittering over het ben deelgenomen aan de militaire op- feit, dat de dienstplichtigen die heb- stand als gevolg van het uitblijven van een beslissing betreffende de duur van de militaire diensttijd, door de krijgs raad zijn veroordeeld tot straffen van zes maanden tot drie jaar. Ook de Liberale Vakbond heeft in tussen in een resolutie protest aange tekend tegen de amnestie-politiek der regering. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: WINDERIG EN KOEL Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met enige regen en krach tige of harde wind tussen Zuidwest en Noordwest. Morgen overdag wisselende bewolking niet enkele verspreide buien. Vrij krachtige Noordwestelijke wind. Koel weer. APRA-aHaire nog niet afgesloten De vier Nederlanders, die sedert de souvereiniteitsoverdracht in verschil lende Indon. gevangenissen in „voorar rest" zijn geweest en eerst kortgelede'n werden vrijgelaten zijn gistermiddag op Schiphol teruggekeerd. Het zijn de he ren B. J. Leclercq, C. W. Goldman, A, C. van Onselen en H. W. Burger Jr. Zij zjjn in vrijheid gesteld onder de be paling, dat zij onmiddellijk Indonciae zouden verlaten Zij hebben een verkla ring afgelegd, dat zij naar Indonesië zullen terugkeren, indien de Indonesi sche regering dit verzoekt in verband met de nog niet afgesloten APRA- kwestie. Zoals bekend werden deze vier Nederlanders, tegelijk met zes anderen gearresteerd na dc overvallen van kapi tein Westerling en zijn „leger" op Bandoeng en Djakarta, in begin 1950. De vier terugkerenden bleken bij hun aankomst uiterst zwijgzaam te zijn. Zij verklaarden dit door mede te delen, dat zij hun zes kameraden, die nog in Indonesië „in voorarrest" gevangen zit ten, geen moeilijkheden wilden berok kenen. De heer B. J. Leclercq, die In 1945 als oorlogsvrijwilliger naar Indone sië is gegaan en sindsdien niet meer tn Nederiand is geweest, vertelde, dat hij en zijn lotgenoten 31 maanden ge vangen zijn geweest in verschiller da plaatsen in Indonesië, zoals Tjimahl, Cheribon en Djocja. De behandeling zo zei hij was goed geweest. Hij was in deze twee en een half jaar ongeveer zes maal ver hoord. Dit geschiedde meestal door In donesiërs, doch ook door een zekere Prinsen, een Nederlandse deserteur, die thans in Indonesische dienst is. Leclercq en de drie anderen hadden zowel van Indonesische zijde als van het Nederlandse Hoge Commissariaat 'n stuk ter tekening ontvangen, waarbij zij moesten verklaren bereid te zijn eventueel naar Indonesië terug te ke ren, indien het onderzoek in de nog niet afgesloten APRA-kwestie dit zou vereisen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1