Bonn: Éérst verkiezingen, daarna een vredesverdrag Britse Vakverenigingen eisen verdere nationalisaties VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Navo-raad in December bij een Ontploffing in Marseille Opnieuw massa-arrestaties in de Roemeense steden I Joseph Pholien treedt af Zeven gemaskerde bandieten en een meisje sloegen hun slag REA samengesteld Donderdag 4 Sept. 1952 149e Jaargang No- 209 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Vandaag contact met de sleepboten? Thorez binnenkort naar Frankrijk terug Huizen en goederen in beslag genomen Weerbericht Britten, Denen en Noren oefenen samen Tweede nederlaag voor Algemeen Bestuur Tegen het advies van socialistische politici in Apartheidspolitiek van Malan veroordeeld Pieck wil direct onderhandelen Adenauer wil Conventie nog vóór de Fransen ondertekenen Samenwerking tussen de V.S. en Egypte Brutale overval bij daglicht op auto in Londen Met ruim tienduizend gulden er van door Eisenhower begroette rode broeders Emigrantenschip vertrok onder het geschrei van 35 zuigelingen Drie meisjes verkozen achter te blijven Jongens roofden tas van gestorven verpleegster 1 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm. Familieberichten 20 ctp.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 De sirijd om Duitslands sympaihie (Van een onzer redacteuren) TVE Dinsdagavondop zo raadselachtige wijze bij Egmond aan Zee op het strand gelopen Poolse trawler „Drozd" is in de loop van Dinsdagnacht door het hoge water nog verder in de rich ting van de kust geduwd, zodat men gisteren overdag het schip met laarzen aan tot op korte afstand kon benade ren. Ten einde de communicatie met de wal in stand te houden, is in de loop van de dag een Wippertoestel aan gebracht, zodat men steeds „in de broek" langs de lijn heen en weer kan. Dit tevens om op het overigens niet verwachte voorbereid te zijn, dat de op het schip achtergebleven mannen eventueel toch van boord zouden moe ten worden gehaald. De beide IJmuidense sleepboten „Hector" en „Nestor" van het bureau ■Wijsmuller, die de gehele nacht en gis teren een groot deel van de dag in de De Raad van permanente vertegen woordigers van de NAVO heeft giste ren besloten, dat omstreeks 15 Decem ber te Parijs een bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken zal worden gehouden. Om de gelijkgerechtigheid van West- Duitsland te waarborgen zullen West- duitse gedelegeerden naar de NAVO kunnen worden afgevaardigd, waar zij zich op de hoogte kunnen stellen van de defensie-inspanningen van de leden van deze organisatie. De bijdrage der Bondsrepubliek aan de Westelijke ver dediging zal door alle betrokken staten met inbegrip van West-Duitsland zelf worden vastgesteld. Het land zal dus worden behandeld alsof het lid van de NAVO was. buurt van de Pool zijd gebleven, zijn in de loop van de middag in IJmuiden teruggekeerd om beter weer af te wachten. Men wil vandaag proberen met behulp van een bergingsscheepje, een z.g. „blazer", een lijn naar de sleep boot over te brengen, waarna een po ging zal worden ondernomen om de onfortuinlijke trawler, die nog geen jaar in de vaart en dus nog gloednieuw is, vlot te brengen. Inmiddels is er meer water onder het schip gekomen, waardoor het recht is komen te liggen. Voor zover thans valt te bekijken, heeft het schip geen lek opgelopen. Het spreekt vanzelf, dat het schip op het Egmondse strand ook gisteren weer veel belangstelling trok. Twintig personen gedood Een olie- en zeepfabriek te Marseille is volkomen door brand vernield na een hevige ontploffing, die blinden en ruiten van omliggend-- huizen indruk te. Volgens de laatste berichten zijn twintig personen omgekomen. De lij ken van vijf omgekomenen zijn gebor- gen. Vele personen uit de omgeving heb ben 'n shock gekregen en velen vlucht ten met hun kostbaarste bezittingen. De politie moest ingrijpen. Brandweerlie den van de marine bonden de strijd met de vlammen aan. De Franse communistische leider Maurice Thorez, die al bijna twee jaar in de Sowjetunie onder medische be handeling is, zal binnenkort naar Frank rijk terugkeren, zo deelt de Franse communistische partij mede. De waarnemende partijleider Duclos, die dit op een bestuursvergadering me dedeelde, zei dat Thorez zijn gezond heid herkregen had en zijn plaats als partijleider weer zou innemen. Steeds weer komen berichten binnen van de „zuiveringen", die door het communistische bewind in Roemenië worden doorgevoerd, hetgeen er tevens weer op wijst, dat niet iedereen zich gelukkig voelt in de heilsstaat, die Moskous satellieten beweren te hebben gesticht. Volgens te Wenen aangekomen reizigers zyn eind Augustus in Boeka rest en vele andere grote steden talrijke arrestaties verricht. l„ de hoofdstad zelf werden vijf a zesduizend mensen aangehouden. Eerst werd veronda-steld, dat dit een voorzorgsmaatregel was met het oog op de herdenking van de bevrijding van de Roemeense hoofdstad door de Rus sische legers op 23 Augustus 1944. Later bleek, dat de betrokkenen ook na 23 Augustus in hechtenis werden gehou den. Het merendeel van de arrestanten wordt gevormd door officieren en per sonen, die vóór het communistisch be wind een belangrijke rol speelden in de Verwachting tot morgenavond: PLAATSELIJK BUIEN Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Vannacht in het binnenland weinig wind, morgen overdag overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Vrij koud weer. VRIJDAG: Zon op 5.58, onder 19.18. Maan. op i9.28, onder 7.45. politiek, en hun verwanten. Ook perso nen, die tot de omgeving van het vroe gere hof behoorden, werden aangehou den. Onder hen zou zich een voormalig hofarts bevinden, wiens geestelijke vermogens reeds vier jaar gestoord zijn. Volgens genoemde bron is de bedoe ling van deze arrestaties het verkrijgen van de woningen en andere bezittingen van de betrokkenen. Kortelings zouden te Brasow vierhonderdvijftig personen zijn aangehouden met hetzelfde doel, terwijl uit Cluij en andere grote steden soortgelijke berichten ontvangen zijn In operatie Scandia Three Een Brits pantserregiment zal samen werken met de Deense en de Noorse brigade in Duitsland in oefeningen die van 18 tot 23 September in Noord- Duitsland gehouden zullen worden. TiPeze man°euvres genaamd „Scandia inree' zullen gedurende de laatste paar ciagen een onderdeel gaan uitmaken van de operatie-oefeningen, die onder ae naam „Mainbrace" welke ontwor pen is om de Nr ordatlantische verdedi ging in Zuid-Scandir.rvie te toetsen. De operatie-„Mainbrace" zal 'n ont scheping bij Skagen in het uiterste noorden van Juüand omvatten. Steeds meer radio-luisteraars Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg 1 Sep tember 1.696.211 tegen 1.690.806 op Augustus. Op 1 Augustus waren er 483.047 aangeslotenen op het Rijksra- diodistributienet tegen 482.658 op i Juli. Het algemeen bestuur van het Britse verbond van socialistische vakvereni gingen heeft op het jaarlijkse congres te Margate gisteren een tweede neder laag geleden. Dinsdag was reeds een resolutie aangenomen, betreffende een algeheel verbod van de bacteriologische oorlogvoering. Gisteren hechtten de leiders der Britse vakverenigingen hun goedkeuring aan een eis van de linker- (Bevan)-vleugel van het congres, tot het uitbreiden van de nationalisaties in Groot Brittannië. Een aantal vooraanstaande socialistische politici had een spoe dige uitbreiding van het staatstoezicht op de bedrijven vóórdat de thans reeds ingevoerde nationalisaties voldoende vrucht hadden afgeworpen, gedoodverfd als „onmogelijk". UET WESTDUITSE KABINET heeft zich gisteren uitgesproken vóór de door 11 de Westelijke mogendheden voorgestelde procedure inzake de eenwording van Duitsland. Ook de Bondsregering is van mening, dat het houden van alge mene en vrije verkiezingen een eerste voorwaarde voor het tot stand komen van een Duits vredesverdrag en de vorming van een regering voor geheel Duitsland is. Vandaag zal Bondskanselier Adenausr met de Westelijke Hoge Commissarissen de inhoud van de jongste Russische nota over de Duitse kwestie bespreken. de overeenkomst van Potsdam na te komen, dat, de opbouw van een ontwa pend Duitsland beoogt. De voorgestelde nationale strijdkrachten van het land zouden alleen mogen worden gebruikt ter verdediging van de veiligheid en het bestaan van het eigen land. Pieck riep de bevolking van West- Duitsland nogmaals op zich te verzet ten tegen de ondertekening van de Conventie van Bonn en vroeg steun om direct met het Russische voorstel voor onmiddellijke onderhandelingen te be ginnen. Spoed s.v.p. Kanselier Adenauer heeft een beroep op het Westduitse parlement gedaan om de Conventies van Bonn en de de fensie-overeenkomsten te ratificeren vóór het Franse parlement. De Duitsers dienden in deze voor te gaan. Vandaag zal voor het eerst de nieuwe parlementaire commissie voor de Europese defensie de verdragen be handelen. Hans Egidi, directeur van de afdeling Openbare Veiligheid van het West duitse ministerie van Binnenlandse Za ken, heeft verklaard dat de grenspolitie die thans 9.000 man sterk is, niet in staat is de landsgrenzen doeltreffend te bewaken en daarom moet worden uit gebreid tot 20.000 man. Terwijl dit gisteren te Bonn. bekend werd, verklaarde de Oostduitse presi dent, Wilhelm Pieck in Maagdenburg, dat de Russische regering geen enkele bijzondere eis zou stellen ten aanzien van het sluiten van een Duits vredes verdrag. De enige voorwaarde van de Sowjet-Unie was, dat het verdrag iedere Duitse regering verplicht het artikel uit De eis tot meer nationalisaties heeft de leiders der Britse vakverenigingen in ernstige verlegenheid gebracht. Zij weten dat alle, door hen ontworpen voorstellen, door de Labour-party moe ten worden goedgekeurd, wil er ooit kans bestaan dat zij onder een so cialistische regering uiteraard in wetten worden omgezet. De moeilijk heid is, dat sommige leden van de rech tervleugel der socialistische partijlei ding. gekant zijn tegen verdergaand staatstoezicht op de Britse industrieën. De leiding van het vakverbond moet nu plannen opstellen voor verdergaand staatstoezicht op Britse bedrijven. Hoe wel er geen speciale industrieën wor den genoemd, die thans zouden moeten worden genationaliseerd, zijn vele Britse vakbondsleden er voor, dat de staat vooral in de machine-industrie meer zeggenschap krijgt. In het licht van het voorgaande, is het duidelijk dat het congres te Mar gate eenparig het voorstel van de Britse regering, om ongeveer 40.000 door de staat geëxploiteerde vrachtwagens aan particulieren te verkopen, scherp heeft veroordeeld. Een desbetreffende reso lutie werd aangenomen. Het 700.000 le den tellende vakverbond van mijnwer kers, zal zo werd verklaard zich met hand en tand verzetten tegen alle eventuele pogingen van de huidige Britse regering, om de genationaliseer- Acheson verwacht De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson heeft ver klaard te verwachten, dat de samen werking met Egypte zich in de toe komst zou uitbreiden. Amerika volgde de gebeurtenissen in Egypte met be langstelling en wenste premier Maher en diens burge-lijke en militaire colle ga's veel succes bij het oplossen der bin nenlandse problemen. de staal- en vervoersbedrijven te déna tionaliseren. Het congres heeft verder besloten, om bü premier Malan van Zuid-Afrika te protesteren tegen de „algehele ver loochening van de V.N.-verklaring over de rechten van de mens". In een reso lutie werd verklaard, dat het Britse vakverbond alle steun zal verlenen aan de Zuid-Afrikaanse oppositie tegen de apartheidswetten. De regeringspolitiek blijft ongewijzigd Het rumoer in Belgie omtrent de ge dragingen van de minster van Justitie, Joseph Pholien, in verband met de amnestiepolitiek inzake politieke delin quenten heeft gisteren vooralsnog zijn hoogtepunt gevonden in de ontslag aanvrage van de minister. De premier, Jean van Houtte, heeft koning Boude- wijn de ontslagaanvrage van Pholien overhandigd. De Koning heeft een be slissing in deze nog aangehouden, doch nadat zowel de premier als Pholien gisteravond door de koning in audiën tie waren ontvangen, deelde de eerste minister mede, dat de minister van Justitie zal aftreden. Hij vertelde, dat Pholien zelf het initiatief tot dit ontslag had genomen, om klaarheid te schep pen in de politieke situatie. Het is te betreuren, aldus de premier, dat men in sommige kringen de mening is toegedaan, dat op het stuk van de amnestie verder is gegaan dan inder tijd in de regeringsverklaring is neer gelegd. De politiek van de regering blijft in dit opzicht ongewijzigd. Thans rest nog de eis tot onmiddellijke bijeenroeping van het parlement van socialistische zijde. Zo men weet steunt de huidige regering uitsluitend op de Christelijke (katholieke) Volkspartij. De eerste minster is voornemens over de gewraakte kwestie een radiorede te houden. Acht gemaskerde bandieten, waaron der een jong meisje, ramden gisteren te Harrow (West-Londen) met een auto een andere auto, die geld naar een bank bracht. De bandieten wisten na een Tijdens zijn reis door New Mexico begroette Generaal Eisenhower als Onderdeel van zijn verkiezingscampagne, in Callup verscheidene Indiaanse Opperhoofden. Gistermiddag omstreeks vijf uur ls de „Fairsea", een door de Nederlandse regering voor een emigratie-vaart naar Australië gecharterd, Italiaans schip, uit de haven van Rotterdam vertrok ken. Het vertrek ging met enig tumult gepaard. Niet alleen door de aanwezig heid aan boord van 650 kleine kinderen (waaronder 35 zuigelingen), doch ook door de ontstentenis van een 18-jarige, vrouwelijke emigrant, op het moment van afvaart. Het was de 18-jarige pleegdochter van de familie Timmer uit Groningen, die in de loop van de vorige week is „on dergedoken" en sindsdien spoorloos is. Haar pleegouders hebben zich inge scheept. Ook de dochters van de fami lies De Vries uit Schiedam en Tak uit Nijmegen, respectievelijk 18 en 23 jaar cud, verkozen de vaderlandse bodem (en waarschijnlijk hun Nederlandse galant) boven het onbekende Australië. Van de 1900 emigranten aan boord van de „Fairsea" maken er ruim veer tienhonderd de reis met subsidie van de regering. De namen van de emigran ten zullen vermoedelijk nog weleans aanleiding tot verwarring geven, want Emigratie moest wachten tot na de kermis sen jongeman uit Noord-Holland, die in het voorjaar op het punt stond als emigrant naar Australië te vertrekken, laste, practisch op de loopplank van het emigranten schip, zijn reis af, omdat hij er de voorkeur aan gaf kermis te vie ren. Thans heeft hij aan de auto riteiten te kennen gegeven, toch wel weer te willen emigreren, daar de kermissen in Noord-Hol land voorbij zijn. Als hij nu maar niet van een koude kermis thuis komt er zijn niet minder dan zeven gezinnen De Jong en vijf families Vos. Jansen is eveneens vijfmaal vertegenwoordigd. gevecht te ontsnappen met meer dan duizend pond sterling (ruim f 10.000). Bij de overval gebruiken de misda digers drie auto's: de eerste ramde de auto, waarin vier kassiers gezeten wa ren en bracht haar zodoende tot stil stand. Een tweede wagen kwam van achteren aan rijden, drie mannen spron gen er uit en met drie uit de eerste auto sleurden zij de kassiers naar buiten. In emi gevecht, dat volgde sloegen de bandieten een kassier met een ploer tendoder en zij grepen de koffer met geld. Daarna namen zij de wijk in de tweede auto, gevoigd door een langza mer rijdende derde auto, die kennelijk had staan wachten om vervolgers in verwarring te brengen. In de Dinsdag gehouden vergadering van de ministerraad zijn de volgende ministers en staatssecretarissen als vaste deelnemers aan de A. E. A. (Raad voor Econom. Aange-egenheden uit de mi nisterraad) aangewezen: Minister-presi dent dr W. Drees, voorzitter; prof dr L. J. M. Beei, vice-voorzitter; mr J. W. Beyen resp. mr J. M. A. H. Luns, prof dr J. Zijlstra, J. A van de Kieft, S. L. Mansholt, ir H. B. J. Witte. J. G. Suurhoff, mr J. Algera, A. C. de Bruyn en de staatssecretarissen mr F. J. Kra nenburg, mr dr A. A. van Rhijn en de nog te benoemen staatssecretaris voor middenstandszaken. Uiteraard kunnen ook andere minis ters. indien zij dit wensen, de vergade ringen van de R. E. A. bijwonen. Brieven met vergif voor Zweedse autoriteiten De Zweedse eerste minister Tage Er- lander en verscheidene parlementsleden hebben, naar de politie van Stockholm meldt, brieven met vergil ontvangen. De politie verdenkt een 35-jarige man uit Ulvsunda, bij Stockholm, die thans in observatie is genomen in een inrich ting voor geesteszieken. De politie ontdekte, dat de man reeds eerder had gedreigd „politieke vijan den" te doden en dat hij dreigbrieven had gezonden aan zaken en particuliere personen. De zaak Sybil Johnson De rechercheurs, die een onderzoek instellen naar de geheimzinnige dood van de Britse verpleegster Sybil John son op 22 Augustus, hebben een jongen van zeventien en een van twaalf jaar ondervraagd, die kort voor de ontdek king van het lijk in de nabijheid daar van waren waargenomen. De politie had zich verwonderd over het feit, dat bij het lijk geen bezittingen waren aangetroffen. Uit het verhoor van dè beide jongens zou zijn gebleken, dat zij bij het lijk een tas hebben weg gehaald. Zij gaven elkander de schuld van de diefstal.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1