Kermis draaide nog in raadzaal zc NUKI. Wol er r Jimmy Brown a/s diepzeeduiker GEMEENTE ALKMAAR HEEFT GEEN UITBREIDINGSDRIFT Geen gezinstarief Slechts 3 pet van de gevonden voorwerpen wordt afgehaald Politie draafde de ganse middag Bevolkingson begint AGENDA Over volksfeesten en herdenkingen Braderie en lunapark lagen samen op de weegschaal We! winkelsluiting, geen bloemisten „De heer" Enkele grenscorrecties zouden echter worden toegejuicht Nieuwe grens langs hei Heiloöer bos Vraag naar wanten is groot, gouden horloges worden vergeten Goed gevuld magazijn Geslaagde athletiekwedsirijden in hei Sportpark Vijfkamp werd gewonnen door H. van Dijk Veel animo voor bouw van lagere school Het OOK RE Huisbezoekers l goede resulia Munt uit 1579 ge Zomer met te w warme dage In Noord-Holland v minste regen f VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1952 D® gemeenteraad heeft gisteren niet veel tyd nodig gehad voor de behandeling van de 25 punten tellende agenda, maar er waren enkele zaken, die een algemene belangstelling hadden en waarvoor de raadsleden bereid waren zich een droge keel te praten. Een van die punten was het rapportje van B. en W. over het behoud van de kermis voor de middenstand. De jaarlijkse pretweek is nog maar kort achter de rug en boordevol herinneringen aan het kermisgejoel begon de heer Kirpensteyn (PvdA) met een betoog, waarin hij als zyn mening naar voren bracht, dat de kermis ren volksfeest is, dat geen centimeter grond meer onder de voeten heeft. Het is een sterk verouderd volksvermaak dat een kwijnend, bestaan leidt en in geen enkel opzicht aan een bepaalde gebeurte nis kan refereren. Op de achtste October herdenken wij Alkmaars ontzet, op 30 April vieren wij de verjaardag van de Koningin, maar wat gedenken wij met de kermisweek? vroeg spreker zich af. Hij stelde daarom voor een commissie ad hoe te benoemen, die dit vraagstuk nader onder de ogen kan zjen en die tevens de mogelijkheden zou kunnen onderzoeken van een jaarlijkse Alkmaarse feestweek, zo mogelijk in samenwerking met de Braderie en desnoods aange vuld met een aantal kermisattracties. IAE heer Van der Borden (CH) sprak zijn ontstemming uit over het geloei van de sirenes van de verschil lende kermisattracties en de andere ge luiden van het kermisterrein, die de godsdienstoefeningen in de Grote Kerk ernstig verstoren. Ook de heer H o y - tink (AR) zou de kermis liever niet meer binnen Alkmaars poorten hebben. Zijns inziens verdient een Braderie verreweg de voorkeur, alleen al uit de economische overweging, dat het geld in dat geval in de zakken van de Alk maarse middenstanders terecht komt en niet in die van de kermisexploitanten. Spreker bestreed de in het rapport vastgelegde opinie, dat de kermis voor de middenstand voordelen oplevert. Hij was eerder van het tegendeel overtuigd. Een enkele branche mag tijdens de ker mis dan extra verdiensten genieten, over het algemeen moet de middenstand er onder lijden. Het geld kan ten slot te maar één keer worden uitgegeven. Spreker maakte de Kamer van Koop handel er een ernstig verwijt van, dat zij geen advies had gevraagd aan de Christelijke middenstandsvereniging. De heer Berkhouwer (VVD) bleek het met de vorige sprekers in 't geheel niet eens te zijn. Moeten we nu werkelijk zo locaal zijn, dat we de ker misexploitanten geen boterham gun nen? vroeg hij. In aansluiting op het door B. en W. uitgebrachte rapport merkte spr. op, dat de Alkmaarse ker mis voor stad en omgeving een levend begrip is geworden. De kermis wordt door vele inwoners uit omliggende ge meenten bezocht en behalve dat de Alkmaarse café's, bioscopen en schouw burgen door hen met een bezoek wor den vereerd nemen zij ook een kijkje bij de winkels in de binnenstad die daardoor indirect van deze week pro fijt trekken. Afgezien van de vraa? op welke bepaalde gebeurtenis een Bra derie steunt, vond spreker, dat het niet tot de competentie van de raad behoort om te zeggen: „Nu schaffen we de ker mis af en nemen daarvoor een Braderie in de plaats". Het initiatief tot dit ver- koopfeest zal moeten uitgaan van de middenstand. Heeft deze bijvoorbeeld het volgende jaar geen interesse dan kan de raad daaraan niets veranderen. Het is nog lang niet zeker of de Brade rie met een zekere regelmaat zal terug keren. Bij de kermis is dat wel het ge val. Die bestaat dit jaar al 750 jaar, al dus de heer Berkhouwer. Het rapport werd vervolgens voor kennisgeving aangenomen. Automaten DE verordening op de winkelsluiting passeerde met slechts weinig opmer kingen. Op de vraag van de heer Woldendorp (KVP) of des Zon dags voor de ziekenhuizen ook met fruit mag worden gevent, werd door de voor zitter bevestigend beantwoord, Volgens de wet is het geoorloofd kleine eetwa ren Zondags na 5 uur op straat te ver handelen. Hiertoe wordt ook fruit ge rekend. Op een desbetreffende vraag van het zelfde lid zei de voorzitter, dat hel na 1 October verboden zal zijn automaten na 6 uur bij te vullen. Degenen, die niet over een hall beschikken, waar de auto maten zijn ondergebracht, mogen der halve slechts vóór 6 uur het apparaat vullen. Naar verluidt zijn er reeds en kele middenstanders, die van plan zijn hun automaten op te ruimen omdat deze door de nieuwe bepaling geen nut meer afwerpen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer De Jong (PvdA) deelde burgemeester Wytema mede, dat als er geen verzoek van een bepaalde branche om middag- of ochtendsluiting komt, van de zijde van B. en W. geen voor stellen in deze richting zijn te verwach ten. Krachtens het Buitengewoon be sluit Arbeidsverhoudingen moet het personeel een middag of ochtend vrij hebben ongeacht de sluiting van de za ken. De Zondagssluiting voor alle bran ches is onherroepelijk. De voorzitter geloofde niet, dat het argument van de heer De Jong om de winkels met eetwaren Zondag toestemming tot ver koop te geven omdat Alkmaar een cen trumgemeente is, steekhoudend was. Hij betwijfelde het ernstig of de Kroon, die dit voorstel moet bekrachtigen, hier mede accoord zou gaan. Ten slotte is het feit, dat een stad een centrumge meente is niet datgene wat men ver staat onder plaatselijke omstandighe den. De heer Berkhouwer meende een verzuim in de verordening te heb ben ontdekt. Er staat n.l. niets in ver meld over de verplichte sluiting van warenhuizen, die met hun afdelingen verschillende branches bestrijken. Als de kruidenierswinkels hun sluilings- middag hebben dienen de warenhuizen eveneens hun desbetreffende afdelin gen uit te schakelen, aldus de heer Berkhouwer. De voorzitter antwoord de, dat dit in het verleden ook steeds het geval is geweest, zodat er geen en- kele reden bestaat waarom men er nu van zou afwijken. Wel zal controle wor den uitgeoefend of inderdaad hieraan de hand wordt gehouden. Particulier of gemeente? T>E aanleg van de tuin bij het toekom- stige complex voor ouden van dagen aan de Westerweg ^deed veel stof op waaien. De bloemist-hoveniersvereni ging Alkmaar en Omstreken had ver zocht in de gelegenheid te worden ge steld prijsoDgaaf te doen voor de aan leg en het onderhoud van de tuin. mam B. en W. stelden voor dit adres afwii zend te beantwoorden omdat het in d bedoeling ligt de tuin als openba- plantsoen voor het publiek toegankr lijk te stellen. Het is derhalve logisch dat de plantsoendienst van de gemeen te zich met de aanleg en het onderhoud occupeert. De heer Holsmuller (VVD) vond, dat men zo economisch mogelijk te werk moet gaan. Hij meen de, dat dit bereikt kon worden door de bloemisten in te schakelen. De heer De Zeeuw (KVP) voerde aan, dat de plantsoendienst nu reeds zijn handen vol heeft en dat de aanleg van de tuin egn personeelsuitbreiding noodzakelijk zou maken. De heer Van den Berg deelde deze mening niet. Zijns inziens was het psychologisch volkomen ver keerd dit nieuwe object aan de plant soendienst te onttrekken. Waar hebben we ten slotte de kwekerij en al het mo derne materiaal voor? aldus spreker. Hij bestreed de opvatting, dat particulieren, de tuin goedkoper zouden kunnen aan leggen en onderhouden. Burgemeester Wytema merkte op, dat het nog nooit vertoond is, dat openba re werken de plantsoenen aan particu lieren uitbesteedde. Voor de tuin rond de pensiontehuizen, die niet voor het publiek toegankelijk is! bestaat uiter aard alle gelegenheid voor de bloedist- hoveniers om hierop in te schrijven. De plantsoenaanleg rond de woningen is echter openbaar terrein en behoort daarom tot de werkzaamheden van de plantsoendienst. Volgens spr. is het on mogelijk een juist bestek te geven. Dit zou zoveel papieren arbeid van de dienst vergen, dat er van enig voordeel geen sprake zal zijn. Bovendien moet het onderhoud van een openbaar plant soen resorteren onder de verantwoor delijkheid van de directeur van open bare werken. De hr Holsmuller was van mening, dat alle grond aan het Stichtingsbestuur was overgedragen en hij vond het daarom onjuist wanneer de raad besloot de plantsoendienst in te schakelen. Dit behoort tot de bevoegd heid van het Stichtingsbestuur. De bur gemeester herinnerde er evenwel aan, dat bij de overdracht last tot publieke toegankelijkheid van de tuin was gege ven. Met 18 stemmen vóór en vijf tegen werd besloten op het adres van de bloe misten afwijzend te beschikken. Tegen stemden mej. Kamphuys en de heren Holsmuller, Venneker, Woldendorp en De Zeeuw. Politiek geluid UET verzoek van de Alkmaarse werk- lozenbeweging om een overbrug gingsregeling vast te stellen over de wachttijden vóór de werklozenuitke- ring wilde de heer Torenvlied (C.P.N.) niet in handen stellen van B. en W. ter afdoening. Het belang van dit verzoek noopte hem het voorstel te doen het college om bericht en raad te vragen. Wethouder Co erts legde uit, dat het adres gericht diende te worden tot de bedrijfsverenigingen en dat het niet juist zou zijn als de gemeente in deze kwestie tussenbeide komt. Er is geen enkele gemeente, die deze wacht- dagen vergoedt. Volgens spreker wgs de bedoeling van het comité slechts de leden van de erkende vakbewegingen naar zich toe te trekken. De heer H o y t i n k deed daarop het voorstel het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen met alleen de stemmen van de C.P.N.-fractie tegen werd aangenomen. Eer. adres van dé Nederlandse ka tholieke bond van musici en artisten waarbij werd verzocht een verbod voor het gemeentepersoneel vast te stellen om als amateur-musici op te treden, werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Tot lid in de commissies van toezicht op het middelbaar- en het nijverheids onderwijs, werd in de vacature H. P. Kluitman benoemd de heer J. F. Ie Blansch. Voor de aanschaffing van meubilair voor diverse scholen verleende de raad zonder aarzelen zijn medewerking. Ook de andere voorstellen betreffende de vaststelling van voorschotten voor het onderwijs passeerden zonder op- of aan merkingen de revue. Bij het voorstel om aan het bestuur van de R.K- BLO- school het schoolgebouw aan de Oude gracht kosteloos af te staan onder voor waarde, dat het gebouw door het be stuur zal worden onderhouden en in stand gehouden, verzocht de heer Venneker (K.V.P.) aandacht voor de verwaarloosde staat waarin de school zich bevindt. Wethouder Bakker verklaarde, dat het college van de toestand geheel op de hoogte is en ziin medewerking om de situatie te verbeteren zeker niet zal onthouden. Een crediet van f 32.000.werd be schikbaar gesteld voor de aanschaffing van een nieuwe koelmachine voor de ijsfabriek bii het slachthuis. Aan het begin van de vergadering had de burgemeester het overleden oud-raadslid, de heer Geels en wijlen de heer Van Dijk, oud-hoofdambtenaar ter secretarie, herdacht en had hij de heer D. J. Woldendorp gefeliciteerd met diens 25» jarig jubileum als raads lid. Bij de behandeling van het voor stel om aan de heer F. Helder man een standplaats voor de verkoop van fruit beschikbaar te stellen naast de rijwielstalling op het stationsplein sprak de heer Kirpensteyn (PvdA) er zijn be vreemding over uit, dat in de bijlage steeds werd gesproken over Helderman, hoewel daar entegen bij het voorstel tot ver pachting van de jacht in de polder Overdie en Achtermeer de daarop betrekking hebbende bijlage het over de heer D. Rempt had. De heer Kirpensteyn vroeg zich af of er verschil in waardering bestaat tussen de pachter van een jachtrecht en die. van een standplaats voor fruit- verkoop, „Nee zeker niet", haastte burgemeester Wytema zich te zeggen. „Hier is een schromelijke vergissing begaan". Naar aanleiding van deze opmer king vroeg de burgemeester of het niet beter zou zijn in de bij lagen voortaan slechts de naam van betrokkenen te noemen zoals in alle officiële stukken gebeurt. Naar aanleiding van de interpellatie Van der Borden (CH) over een artikel van prof. J. A. van Hamel betreffende de herziening van de gemeente grenzen heeft burgemeester Wytema gistermiddag tegenover de raad verklaard, dat dit artikel, dat een pleidooi houdt voor de historisch gegroeide gemeenten en zich uitspreekt tegen een wijziging van de eeuwen geleden ontstane vorm, niet op de gemeente Alkmaar van toepassing is. Hoewel het rapport van de commis sie-Ter Veen over de grenzen van Alkmaar nog niet is verschenen wilde de burgemeester toch onthullen, dat de gemeente geen indruisende wijzigingen ambieert maar wel enige correcties, die er toe zullen moeten bijdragen, dat de stedelijke bebouwing in één gemeente komt te liggen. Zoals de situatie thans ligt is het onmogelijk de stad een harmonische groei te geven. Alkmaar lager ligt dan Heiloo. Men wilde daarop niet ingaan en moest toen zelfs een pompgemaal oprichten in het natuurreservaat om het afvalwater naar het hoofdriool te brengen. Mocht de ge wenste grenscorrectie inderdaad door gang vinden dan zit Alkmaar met een buizensysteem, dat geheel verkeerd is gericht. Wanneer men rekening houdt met de verwachte groei van Alkmaar tot 60 a 70.000 inwoners en men stelt prijs op een evenwichtige uitbreiding dan is 't gewenst aandacht te besteden aan een paar correcties van de gemeentegren zen. Vrijwel overal grenst Alkmaar di rect aan zijn nabuur-gemeenten. Daar om zal ten Zuiden van de Bergerweg een wijziging tot stand moeten komen, evenals ten Noorden van het Noordhol lands kanaal en ten Zuiden van de Nieuwpoortslaan. De enige uitbreidings mogelijkheid bezit de gemeente in de polder Overdie en Achtermeer, maar daarbij moet men er voor zorgen, dat de nieuwe wijken niet te ver uit het oude stadscentrum komen te liggen. Het is een eerste vereiste, dat de stad egocen trisch wordt opgebouwd zodat de af standen van het centrum naar de nieu we gedeelten niet te groot worcen. Als de meest natuurlijke grens in 't Zuiden noemde de burgemeester de Noordelijke rand van het Heilooërbos. Ofschoon spreker ontkende, dat het Alkmaarse gemeentebestuur een zekere uitbreidingsdrift ten toon spreidt, ver klaarde hij zich een groot voorstander voor het aantrekken van die bebouwin gen van de omliggende gemeenten, die practisch reeds in Alkmaar liggen. Op de vraag van de heer Van der Borden of er met de gemeenten Bergen, Heiloo en Oudorp een nauwe samenwerking is, antwoordde burgemeester Wytema, dat waar nodig steeds een hecht contact wordt onderhouden. Dat deze samen werking niet altijd het gewenste resul taat heeft is een andere zaak. Als voor beeld noemde spreker de riolering, die leiloo langs de Nieuwpoortslaan heeft angelegd De gemeente Alkmaar had Stemmen slaakten opnieuw Doordat ook bij de herstemming de stemmen staakten is gisteren het voor stel van een minderheid in het college van B. en W. tot invoering van een reductie op de gas- en electrlcileltsta- rieven voor grote gezinnen verworpen. De heer Berkhouwer, wiens stem de doorslag zou moeten geven, verklaarde zich tegen het voorstel op grond van de overweging, dat proefondervindelijk is komen vast te staan, dat het verwar men van grotere hoeveelheden relatief een mindere hoeveelheid energie ver eist. Hij zag daarom de noodzaak van een reductie niet in. Overigens is het nieuwe, normale gastarief voor de gro te gezinnen reeds voordeliger daar bij grotere afneming de eenheidsprijs daalt. Bovendien wees spreker op de kinder bijslag, die reeds ten behoeve van de gezinnen wordt verstrekt. Aangezien burgemeester Wytema met klem zijn bezwaren had geuit tegen een heropening van de discussie werd het minderheidsvoorstel na de motive ring van de heer Berkhouwer terstond in stemming gebracht. Vóór stemden de KVP-fractie, de heer Kirpensteyn (PvdA), de heer Hoytink (AR) en de heer Van der Borden (CH). Het gevolg was. dat de stemmen opnieuw staakten. Schertsenderwijs wordt de lijst van verloren voorwerpen wel eens aanga- dyid als kroniek der onachtzaamheidmaar agent J. H. van Nieuwenhutzen is van oordeel; dat deze benaming beter van toepassing is op de gevonden artikelen, die wekelijks ten getale van ongeveer honderd stuks bij hem worden binnengebracht. Hij heeft uitgerekend, dat van de ge vonden voorwerpen niet meer dan drie procent wordt afgehaald en dat heeft tot gevolg, dat de zolders van het po litiebureau bijna doorbuigen door de stapels artikelen, die het publiek achteloos heeft laten slingeren. Er is van alles bij. Een bos schoenen bij voorbeeld, netjes gerepareerd en aan een touw geregen, kennelijk afkomstig van een of andere schoenmaker, een pet van een PTT-man, paraplu's in al lerlei vorm en afmetingen, een lade boordevol brillen, flesjes met medicij- PER 20 STUKS (Advertentie, Ing. Med.) „Pas d'r op, de politie zit op je hielen", riep André Carrell gisteren naar een meneer, die bijzonder veel haast scheen te hebben. Deze nam de waarschuwing niet al te zwaar op, want hij was zelf ook bij de politie en bovendien een van de vier en twintig Alkmaarse dienaren van de Heilige Hermandad, die gistermiddag in onderlinge atbletiekwedstrijdén op het Sportpark elkanders prestaties tracht ten te overtreffen. Hoofdinspecteur Pijl, die de commissaris vertegenwoordigde, heeft er zich van kunnen overtuigen, dat er niet zo maar een „dienstje" geklopt werd, maar dat er met veel clan om de titels is gestreden. Algemeen kampioen van de vijfkamp werd de heer H. van Dijk, die daardoor de wisselbeker in ontvangst mocht nemen. De prijsuitreiking geschiedde door hoofdinspecteur Pijl, die in een vlotte speech de gelukkigen feliciteerde en tevens een woord van dank richtte tot de ahtletiekverenigingen „Olympus" en „AVA" voor hun .belangeloze mede werking. De uitslagen waren: Senioren: 100 m: 1 v. Osta 12.9, 2 Haverlag 13.2, 3 Madderom 13.5. 400 m: 1 Madderom 1.4.7, 2 Feijen 1.11.4, 3 Noortman 1.11.6. Kogelstoten: 1 Pool 9.22 m; 2 Haver lag 9.10 m; 3 Madderom 8.47 m. verspringen: 1 Haverlag 4.98 m; 2 van Osta 4.53 m; 3 Madderom 4.51 m. Hoogspringen:: 1 Haverlag 1.35 m; 2 Pool 1.30 m. Junioren: 100 m: 1 van Dijk 13.2 Nederveen 13.2, 3 Groninger 13.6. GESLAAGD Gister slaagde onze oud-stadgenoot de heer F. C. Mijlhoff te Delft voor het tweede gedeelte van het door de Ne derlandse Chemische Vereniging inge stelde Analyst-examen voor diploma B, als analyst voor wetenschappelijk che misch onderzoek. 400 m: 1 van Dijk 1.3.6, 2 Groninger 1.5.3 Nederveen 1.7.2. Kogelstoten: 1 van Dijk 8.17 m; Terpstra 7.79 m; 3 Kaaij 7.74 m. Verspringen: 1 Nederveen 5.12 m; van Dijk 5.10 m; 3 Terpstra 4.70 m. Hoogspringen: 1 van Dijk 1.40 m; Nederveen 1.30 m; 3 H. Smit 1.30 m. Totaaluitslag: Senioren: 1 Haverlag 1411 pnt: Madderom 1313 pnt; 3 van Osta 1285 pnt. Junioren: 1 van Dijk 1642 pnt; 2 Ne derveen 1332 pnt; 3 Groninger 1264 pnt. Brandje in kast bij boek handel Ter Burg Vanmorgen om kwart vóór tien brak er in een kast met oud papier bjj de boekhandel van de heer K. ter Burg aan de Koorstraat een brandje uit, dat door een aantal politiemannen met brandblusapparaten in de kiem kon worden gesmoord. Men ontdekte het vuur bij het open trekken van de kastdeur. Vrijwel te gelijkertijd laaiden de toen nog smeu lende vlammen fel op. Behalve oud papier stond in de kast ook nog een vuilnisvat en men vermoedt, dat bij het legen van een asbakje een bran dend peukje naast het vat is gevallen. De winkel stond in nauwelijks vijf minuten vol rook, maar de politieman nen, die van de overkant met blus- apparaten kwamen aanrennen, hadden de strijd tegen het vuur gauw in hun voordeel beslist. Er was geen schade. nen, gebitten, badgoed en een kist vol wanten. Die laatste hebben bij het pu bliek de meeste interesse. De vraag naar gevonden wanten staat verreweg aan de top, doch naar de horloges, waaronder verschillende van goud, is nooit iemand komen informeren. Een stoel ontbreekt niet bij de verzame ling en evenmin een serie tasjes, waarop een lederwarenwinkelier ja loers zou kunnen worden. Gereedschap is er te keur en zelfs heeft iemand een hooivork verloren. Het ding staat rus tig naast een zeis te wachten tot de eigenaar eens zal komen opdagen. Ge beurt dat niet, dan verhuist het naar de zolder om enige jaren later aan een opkoper te worden verkocht. Het daarvoor ontvangen geld wordt bij de gemeente-ontvanger gedeponeerd en blijft ter beschikking van de noncha lante lieden. Gemeente kreeg 38 gegagdiden Van de bouw van de lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan, waarvan de aanbesteding vanmorgen op het kantoor van openbare werken plaats had, waren 38 inschrijvingen ontvan gen. De laagste inschrijfster was de fa. J. Faus te N. Niedorp met f 125.787, de hoogste de fa. gebr. Schuyt te Egmond aan de Hoef met f 162.000. Voor de toepassing van betonblokken bij de bouw werd een minderprijs ge- [f vraagd, die tussen haakjes achter de bedragen vermeld staat. J. Botman, W'hoof f 156.940; A. Breed, Heiloo f 142.450 (f 500-; P. Buis, Oudorp f 144.000 (f 600)J. A. Dekker, Alkmaar f 161.0000 (f 900); Fa. Ekkers, Heiloo f 139.800 (f 800); Fa. P. Engeringh, Z.- Scharwoude f 144.000 (f 400);; Fa. J. Faus, N. Niedorp 125.787 (800); Fa. C. de Geus en Zn., Broek op Langendijk 141.800 (500); Fa. Hes, St. Pancras 143.000; Th. Hoogerwerf, Ursem 142.500 (500); Gebr. Kaandorp, Heiloo 145.950 (600); N. Kardinaal, N.-Scharwoude 152.000; J. Kingma en Zn., Middenmeer 138.845 (1000); J. A. de Koning, Span broek 145.000 (650); S. Kops, Heiloo 143.000 (800); Fa. IJ. Kops en Zn, Hei loo 143.000 (600); IJ. Kroonenburg, Heiloo 134.450 (500); N. V. Kuin en Zn., Opmeer 137.000 (800); J. de Lange, Spanbroek 129.900 (1000); D. Langedijk, Heiloo 148.000 (1200); Fa. M. Leguit en Zn., Krommenie 153.000 (1000); Fa. Minneboo en Walboom, Den Helder 146.500 (750); M. J. de Nijs en Zn., Warmenhuizen 138.395 (1080); H. Rib- berink, Soest 153.970 (900); S. Schaaf, Alkmaar 156.000 (500); Gebr. Schuyt, Egm. a d. Hoef 162.000 <600); J. N. Schuyt, Alkmaar 155.200 (1000); Gebr, K. en A. Smit, St. Pancras 128.488 (800); S. Smit, Hoogwoud 127.800 (500); Fa. G. Tervoort en Zn., Egm.-Binnen 154.370 (960); Fa. de Vries, Purmerend 150.374 (2000); Th. Vertelman, W'hoof 155.000; J. Koot Z-Scharwoude 151.350; M. van Steeg, Heiloo 148.500; K. Schuyt, Oud- karspel 152.975; J. Opdam, Heiloo 148.880 (400); N.V. Geels, A'dam 157.000 (1600); Veenstra en Deen, Grootebroek 141,950 (1200). Minder vreemdelingen Het was vanmorgen goed te consta teren, dat het vacantie-seizoen op zijn eind loopt. Het aantal in regenjassen en -cape gehulde kaasmarktbezoekers was weer beduidend kleiner dan de vorige week, hoewel een groot percentage daarvan van vreemde nationaliteit was. Men hoorde bij onderlinge ge sprekken de meest verschillende klan ken welke niet dadelijk zijn thuis te brengen. Vermoedelijk waren er vele; Scandinaviërs onder de bezoekers.. Bekende figuren waren niet aan wezig en de scholen lieten nu de vacantietijd verstreken is natuurlijk verstek gaan. De kantklosters uit Wij- denes waren er niet meer, maar del stand met beschuitjes met kaas had nogH niet over gebrek aan klanten te klagen.B Aan alles is evenwel te zien, dat wijM langzaam maar zeker de herfstperiodef naderen. Prijzen op de kaasmarkt Op de heden gehouden kaasmarkt! waren aangevoerd 9 stapels fabrieks- kaas en 6 stapels boerenkaas, totaal' 39000 kg. De prijzen waren voor fa-: briekskaas 2.15 en voor boerenkaas! 2.20. De handel was matig. In Bodegraven waren Dinsdag aan gevoerd 168 partijen, le soort 2.36—1 2.40, 2e soort 2.302.35, extra 2.49. De handel was kalm. In Gouda waren er gister 260 partij-b en, le kw. 2.35—2.39, 2e kw. 2.30-i 2.34, extra kw. tot 2.51. De handel wasj'- stug. JEUGDDIENST Ds. H. Jonker van Amsterdam zal de jeugddienst leidén, die Zondag ir. de Grote Kerk voor de Hervormde Jeugdraad gehouden zal worden. Het onderwerp van de prediking isj „De mens in grenssituatie". KOOI 31. Siem Soep was zo onverwacht tot de aanval overgegaan, dat Jimmy er een ogenblik door verrast werd. De valse scheepskok had bliksemsnel een stoel gegrepen en deze naar Jimmy's hoofd gesmeten. Nu die trof doel. Jimmy kreeg een der poten midden in zijn oog en door de onverwachte schok tuimelde hij achterover. Op hetzelfde ogenblik stormde Siem Soep op hem at met een weede stoel in zijn hand. Jimmy krabbelde echter snel overeind en wist de tweede aanval af te weren, angeboden het "afvalwater te zijner tijd op haar gebied te ontvangen omdat I Hij ontrukte de ander zijn wapen, maar kon niet beletten, dat deze nu boven op hem sprong om te trachten hem onder te krijgen. Binnen een seconde rolden de twee mannen worstelend door de ge lagkamer. „Die vent is sterker dan hij er uitziet," dacht Jimmy, terwijl hij alle mogelijke moeite deed zich uit de greep van Siem Soep los te werken. Deze had z'n beide knuisten rond de hals van Jimmy geslagen en probeerde deze te doen stikken. Maar dit was het ogen blik, dat kapitein Toontje meende zich met de zaak te moeten gaan bemoeien. Hij sprong achter de tapkast vandaan en rende op Siem Soep af. Met een ware snoeksprong dook hij op de scheepskok en greep hem bij zijn nek vel. De deugniet vocht nog even door, maar toen trof de vuist van kapitein Toontje hem tegen een zijner slapeD Hij zei zo iets van': bla bla en zeeg in een. Jimmy krabbelde overeind en stak kapitein Toontje zijn hand toe. „Be dankt kapitein," zei hij. „Ik had dit ventje een beetje onderschat. Ik wist niet, dat een kok nog zo sterk kon wezen." Langestraat 98 De actie voor het bevo' zoek op tuberculose der a organen in Cast-ricum is ges geveer honderd huisbezoek nu ongeveer een week bez weil; en over het algemeen moedigende tijdingen bin wat betreft de deelname al ciëlc bijdrage in de kosten derzoek. Hoewel het percentage wt dusverre vrij gering is, is bepaalde categorie van i meent zich aan het onderzc ten ontrekken op grond- i schilligheid, struisvogelpolit; servatisme (voornamelijk VRIJDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: PerruchtN kind van de nacht (18 jaar); Harmoni' Theater, 8 uur: Tien van het vreemde lingenlegioen (14 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: Het lot speelt met m'-l Denning (14 jaar); Victoria Theater,! uur: Assia Noris' liefdesgeschiedenis (18 jaar). Nachtdienst Apotheken: De heeïB Meurs (Apotheek „De Bever"), Emma-; straat 36. ZATERDAG BIOSCOPEN als Vrijdag. Aanvang 7 en 9.30 uur. Re*] Theater 2.30 uur matinee. i Nachtdienst Apotheken: Apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. TOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Vrijdag 16.20 4.46 Zaterdag 17.00 5.25 TE CAMPERDUIN Hoog Laag-, I Vrijdag 16.25 4.51 10.25 22.53 1 Zaterdag 17.05 5.30 11.05 23.30 F Bij graafwerk nabij de ni derij van do heer Brandjes terbuurt zijn een munt uit 1753 gevonden. Het geldstuk uit 1579 is e munt ter grootte ongeveer va malig twee en een halve ce heeft danig geleden, waardi schriften niet bijzonder duic zijn. De ene zijde vertoont e< een trcon waarboven de zon len en omgeven door een sparretjes. De andere zijde w-apen met kroon waarin ee: het jaartal 1579. De andere munt, bijna tw 'aar jonger, is ook van koper -leiner en nog zo goed als igd. Deze heeft tot opscht 1753. Telefoonnet wordt uitgebreid Daar de laatste jaren voor um het aantal abonné's bc oegenomen, zal de PTT de van het telefoonnet ongeve drievoudige van he huidig [Voeren. In verband hiermed "agen begonnen met het 1 en nieuwe kabel vanaf d |op de Zanderij langs de 1 Bakkum, waarbij men twei spoorlijn moest kruisen. De bel, welke vanaf de Zanc de Duin en Bosweg door de •traat naar de Bakkummerst :al komen té vervallen. In met deze werkzaamheden 1 Betreffende abonné's aanzei kregen dat in de nacht var op Dinsdag van 22 uur tot Aansluiting zal zijn verbrokt Van onze weerkundige mede t De zomermaanden Juni, j Augustus, welke meteor tot de zomer gerekend - hebben in Noord-Holland weinig warme zomerse gebracht: in Den Helder maal 5), in Hoorn 7 (norr in De Bilt 13 (normaal 1 was nog de beste van d met in Den Helder 2 en in 5 zomerse dagen. De gem temperatuur te De Bilt, v lijkse waarnemingen be bedroeg juist de normale van 16.2 gr. C. Behalve het aantal warme was in De Bilt ook het uren zonneschijn te kleit aantal bedroeg 606 tegen 6 normaal. Voor Noord-i bracht de neerslag de i afwijking, want viel er van plaatsen te veel reder zomer in De Bilt 230 mn 222 mm normaal Den bracht het niet verder d mm, terwijl er normaal in van Noord-Holland in de: zomermaanden 185 mm Vooral Juni en Juli vie weinig regen. De kleinst veelheden werden in onz geving gemeten in Juni op Vlieland, in Juli 21 t Waarland tegen maar lie mm te Oldenzaal, hetge grootste maandsom voor Ji Al kreeg onze omgeving i gelijking met het overigi van ons land weinig rege tekort aan warme dagen het gemaakt dat de zomer de kust geen fraaie indru nagelaten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2