Rapport over brand in Westerlicht De woningnood aan de Langedijk Handbalclubs in Noordholland zijn bijna gereed voor de start PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG Cribsche beschouwing leidde tof waardevolle conclusies Brandpreventie belang van eerste orde Weekoverzicht van de Langedijker dorpen Bergen ws uit de Langedijker Dorpen Wordt afdeling in twee delen gesplitst? Jutters vonden prooi SEPTEMBER 1952 IN een rapport van elf foliovellen, met talrijke foto's, situatietekeningen en plattegronden hebben de districtsinspecteur van het Brandwecrwezen, de heer M. K. Fehres en de commandant van de Alkmaarue Vrijwillige Brandweer, de heer J. van Maarleveld, op verzoek van de hoofdinspecteur van het Brand weerwezen en de burgemeester van Alkmaar hun visie gegeven c,p de grote brand, welke in de nacht van 28 Februari van dit jaar het Alkmaarse bejaarden tehuis „Westerlicht" teisterde en twee slachtoffers ten gevolge had. Na uitvoerig te hebben stilgestaan bij de siuatie van het gebouw, de bluswatervoorziening, het verloop van de brand, de bestrijding, bevelvoering, tactiek, alsmede de redding en evacuatie van de bewoners, de oorzaak van de brand en de schade, komen de beide brandweerdeskundigen tot enige waardevolle conclusies, waaimede anderen hun voordeel kunnen doen. De waarde van deze conclusies wordt voor een groot deel bepaald door een criiische beschouwing van ue feiten, die zich hebben voorgedaan en de mate van openhartigheid waarmede dit geschiedt. Waar zij zich hebben laten leiden door bovengenoemde overwegingen hebben de districtsinspecteur van het brandweerwezen en de commandant van de Alk- maarsc Vrijwillige Brandweer gemeend op naar hun mening aanwezige tekort komingen de aandacht te kunnen vestigen, zonder dat dit tot misvattingen aan leiding zal geven. die 's avonds na 10 30 uur wordt uitge schakeld. Een periodieke controle op de gedra gingen van de kamerbewoners in dit opzicht, alsmede een geregelde controle van de electrische lichtinstallatie wordt zeer gewenst geacht. De bouw van „Westerlicht" LJELAAS moeten de heren Van Maar leveld en Fehres constateren, dat bij de bouw van „Westerlicht" geen voorzieningen zijn getroffen ter be perking van een eenmaal uitgebroken brand. De voornaamste voorwaarden die hieraan ten grondslag liggen, wor den gevormd door het aanbrengen van ■\fA er op gewezen te hebben, dat zich in de fatale nacht 254 gasten en ca. 50 personeelsleden in „Westerlicht" be vonden en door de slechte woningtoe stand in het gebouw meer gasten waren ondergebracht dan in de oorspronke lijke bestemming was opgenomen (o.a. had men daartoe op de zolder houten kamertjes afgescheiden), wordt in het rapport het verloop van de brand ge releveerd. Opgemerkt wordt, dat de blussing sterk werd gehinderd door in het trappenhuis aanwezige en over de gangen vluchtende bewoners. W/AT de melding en de alarmering betreft, wordt in het rapport mede gedeeld, dat, hoewel het niet met ze-, kerheid is vast te stellen, uit de ter beschikking staande gegevens de in druk is verkregen, dat zowel tussen het ontstaan en het ontdekken van de brand, als tussen het ontdekken en het melden van de brand geruime tijd is verstreken. Dit feit is verklaarbaar. Daar in de onderscheidene bejaarden tehuizen de inwonende oude mensen geneigd zijn zelf hun dranken te war men, voor zichzelf spijzen gereed te maken of van extra verwarmings inrichtingen gebruik te maken, komen kleine brandjes nogal eens voor, die niet steeds aan de brandweer ter ken nis worden gebracht. Uit dien hoofde is het van belang, dat in bejaarden tehuizen op diverse punten in het ge bouw voor de bewoners de mogelijk heid bestaat alarm te maken, dat te allen tijde een brandmelding ten spoe digste wordt doorgegeven aan de brandweer en geen kostbare tijd ver loten gaat met een onderzoek naar de omvang van de brand en dat op 't punt waar de melding binnenkomt een mo gelijkheid aanwezig is om het interne personeel te alarmeren, zodat dit ter stond voor een eventuele evacuatie kan worden ingeschakeld. Doordat in het onderhavige geval van de brand in „Westerlicht" zo'n inrichting niet aan wezig was, is het personeel te laat ge wekt. wat de brandweer zeer veeï moei lijkheden heeft berokkend, daar zij al haar aandacht aan de redding moest besteden. Voorts acht het rapport het van het hoogste belang, dat een moge lijkheid aanwezig is om de gasten te alarmeren indien blijkt, dat de omvang van de brand dit noodzakelijk maakt. Met het oog op paniekgevaar is in dit verband een opmerkelijk feit, dat de ervaring heeft geleerd, dat men bij oude mensen niet spoedig voor een pa niek behoeft te vrezen. Ook bij deze brand is dat gebleken. Redding cn evacuatie TIE brandweer heeft in eerste instan- tie meer dan bij een goede in terne organisatie nodig zou zijn ge weest zich niet alleen met de redding en evacuatie van de gasten moeten be zighouden, doch ondervond door de vele tegenstrijdige berichten inzake de vraag of zich wel of geen personen in de brandende kamers bevonden, door het feit, dat vele deuren gesloten waren en met behulp van lopers móesten worden geopend, alsmede door de om standigheid, dat de meeste bewoners stuk voor stuk naar benéden gebracht moesten worden, zeer veel moeilijk heden. Verwarrend werkte o.a. dat bewoners die hun kamers verlieten, deze weer op slot deden, waardoor men weer genood zaakt was de deuren weer ter controle te openeen. De brandweerlieden die op dracht kregen om alle ramen te slui ten, stonden ovor de verschillende ge sloten deuren. Teneinde dit te voorkomen, dient het interne personeel over een instructie te beschikken, waarin staat aangegeven hoe men in geval van evacuatie moet handelen en dient de leiding periodiek na te gaan in hoeverre het personeel zijn instructies kent. Tevens behoort het mogelijk te zijn, dat in geval van brand de deuren der kamerbewoners gemakkelijk en snel kunnen worden geopend. Hoewel dit bij de brand in „Westerlicht" niet urgent was, dient een noodverlichtingsinstallatie aanwezig te zijn. De preventie BEN belangrijke gevarenbron in be jaardentehuizen vormt het onoor deelkundig gebruik van kooktoestcllen en vcrwarmingsapnaraten door de gasten. Het laat zich aanzien dat ook de brand in „Westerlicht" daarin zijn oorzaak heeft gevonden. De rapporteurs komen tot de interessante conclusie, dat het beter is oude mensen de gelegen heid tot het verwarmen van dranken niet te ontnemen, doch deze gelegen heid zodanig in te richten en van tijd tot tiid te controleren, dat de kans on brand tot een minimum wordt beperkt. Daartoe kan een aanrechtje worden gemaakt van houtgraniet of een over eenkomstig brandwerend materiaal met een dito bekleding tegen de wand, als mede in de directe nabijheid een geaard stopcontact voor een electrisch kook- toestel. Voorts een voldoende aantal stopcontacten voor verlichting, zodat het gebruik van dubbelstekkers wordt tegengegaan. Een andere omstandigheid waardoor de neiging om van kooktoe- stellen gebruik te maken wordt benerkt, is het steeds beschikbaar hebben van warme dranken in de keuken. Met het oog on bovenstaande zij ge memoreerd. dat in een onlangs gereed gekomen bejaardentehuis de electrische installatie zodanig is ingericht, dat men alle stopcontacten van de kamerbewo ners op een aparte groep heelt gezet, ken van het ontwerp voor een tehuis in het oog worden gehouden, een gering deel van de totale bouwkosten bedra gen. [)OOR afwezigheid van het interne personeel werd de verkenning in eerste instantie belemmerd door de noodzaak om alle krachten te concen treren op de redding. Ware dit niet no dig geweest, dan zou de inzet over de zolder van het hoofdgebouw eerder hebben kunnen plaats vinden. Het valt echter te betwijfelen of de brand, die zich bij aankomst reeds zodanig had ontwikkeld, dat de zolder op de Zuid- west-hoek brandde en aldaar (in het opgeslagen meubilair) gretig voedsel vond, op een meer naar de westhoek gelegen punt zou kunnen zijn tegenge houden. Alleen brandwerende afschei dingen hadden hier baat kunnen bren gen. Ten aanzien van het laddermaterieel bestond over het algemeen een tekort aan schuifladders van voldoende leng te. Voorts werd zeer veel hinder on dervonden van beplanting en paaltjes rondom het gebouw, waardoor het on mogelijk was aan de buitenzijde van de westejjjke vleugel een autoladder in stelling te brengen. Voor wat betreft de bluswatervoorziening waren met betrek king tot het aanbrengen van brand- kranen vóór de brand reeds verbete ringen in voorbereiding. Tot voor enke le maanden, aldus wordt eerder in het rapport gemeld, was de bluswatervoor ziening volkomen afhankelijk van het open water, bestaande uit de vijver vóór het gebouw, een sloot aan de oost zijde en een sloot om het nabij gelegen hertenkamp. Een dertig c.m. wijde hoofdbuis van de waterleiding door de BROEK OP LANGENDIJK. Prijzen van consumptieaardappelen ondergingen weinig verandering. Blauwe Eigenheimers waren iets duurder en bleven boven de 10 cent per kg. Grove voor export konden zich eveneens boven de 10 cent per kg handhaven. Voor bloemkool was de han del zeer slecht. De aanvoeren waren groot. De tweede soort was niet te verkopen en werd vernietigd of gedopt voor de fabriek. Geëxporteerd ad 10 cent per kg. De prijs van eerste soort daalde tot bij de mini mumprijs, die op 8 cent staat. Donderdag 4 Sept. was de markt weer wat beter. De eerste soort liep toen weer op tot bij de twintig cent per stuk en ook werden weer enkele partijen tweede voor nor maal gebruik verkocht. Slabonen bleven gevraagd. De eerste soort bonen werden meest voor export naar Duitsland ver kocht voor 44 tot 50 cent per kg. Kwali teit II maakte 38 tot 45. De aanvoer be droeg op de beide veilingen tot 40 ton per dag. De handel in sluitkool was traag. Rood A noteerde 912 en geel A 911. De B rode werden voor Engeland gekocht voor 34 cent en de B gele konden nog 57 brengen. Witte kool werd meest door ae fabrieken afgenomen die 3, 5 tot 4 cent betaalden. Uien voor export werd vlot verkocht tegen iets oplopende prijzen. Betaald werd *1214 cent voor de middelsoort. Uien werd meest verladen voor over zee. Witte kooi voor Frankrijk, Oosten rijk en Duitslana. Rode kcoi voor Duits land en Frankrijk. Bloemkool meest voor binnenland met enige exnort raar Frank- riik en Duitsland. Familiedag Humanistisch Verbond Zondag zal het gewest Noord-Holland van het Humanistisch Verbond een familiedag in de duinen organiseren, waar o.a. volksdansen zullen worden uitgevoerd. De heer W. F. Koeman zal een rede houden, maar het voor naamste doel der bijeenkomst is om in de mooie natuur buiten te zijn, waarbij de kinderen er onder ver trouwde leiding afzonderlijk op uit zullen trekken. tVan onze correspondent) Hoewel er aan de Langedijk de laatste jaren veel nieuwe woningen gebouwd worden, neemt het aantal woningzoekenden steeds toe. We schreven reeds eerder over een aantal van circa 200, doch volgens de laatste gegevens staan er niet minder dan 235 personen op de lijst, die óf willen trouwen óf, wat niet minder belangrijk is, in een veel te kleine woning huizen. Daarbij komt, dat er aan de Langedijk tientallen krotwoningen staan, waarvan de bewoners reik halzend uitzien naar een betere woning. Wachtlijst met 235 aanvragen Langedijk heeft twee uitbreidings plannen, n.l in Breek op Langendijk ên in Noord-Scharwoude. Op deze bouwrijpe gronden is plaats voor en kele honderden woningen. Er zijn in na-oorlogse jaren geheel nieuwe gedeelten verrezen met tiental len goede woningen. Zo kwam het vorig jaar in het bouwplan Centrum te Nrd- Scharwoude alleen al een dertigtal nieuwe woningen gereed. Thans staan er weer 21 op stapel, achttien in Noord- Scharwoude en drie te Broek op Lan gendijk, waarvan de voltooiing aan staande is. Hieruit blijkt wel, dat deze urgente zaak het gemeentebestuur steeds_ bezig houdt. We vernamen, dat spoedig tot verdeling van deze huizen zal worden overgegaan. Hoewol het een druppel op een gloeiende piaat is, zal er toch enige verruiming komen. Het is in de practijk gebleken, dat er gezinnen wa ren, aan wie een woning werd toege wezen, en die deze toewijzing van de hand wezen, waardoor ruiling met an deren mogelijk was. Daarnaast waren er gezinnen, veelal grote, die uit een kleiner huis in een grotere woning kwamen. In deze ontruimde huizen was dan weer plaats voor anderen. Naar ons werd medegedeeld, zal de huurprijs van de door ons genoemde nieuwe woningen f 6.70 per week be dragen. De huur van de andere wonin gen in het plan Centrum bedraagt ruim f 8.—, een bedrag, dat voor de meesten veel te hoog Is. Daarom is het verheu gend, dat het gemeentebestuur er naar streeft, de huur van de in aanbouw zijnde woningen op een lager peil te krijgen. De talrijke handbalsters en de (nog wat zeldzame) handballers bebben zich evenals de voetballers door oefenwedstrijden fit gemaakt voor het komende seizoen. Op Zondag 14 September gaat overal in onze provincie de competitie beginnen en het is verheugend te zien, dat de handbalsport op vele plaatsen stevig voet aan de grond heeft gekregen. Het Alkmaarse AVA bijvoorbeeld komt dit jaar met liefst zeven elftallen in het veld, maar ook elders gaat het uitstekend. Alleen in Oostelijk Wcstfriesland ligt nog een groot terrein braak. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat daar de handbalsport in katholiek verband zo'n grote vlucht heeft genomen. Afd. 2e klasse BI: Bergen 2. Koedijk RHC (De Rijp) Ursem en AVA 3 Afd. 2e klasse B II: BKC 1 en 2 (Anna Paulowna), DES (Sint Maarten), DOSKO (Oudesluis), JHC 2 (Juiiana- dorp), Ons Genoegen (Schagerbrug), Tonegido 2 en TSV (Twisk). Adspiranten meisjes' Zuid: AVA a en b, CSV a en b, Foresters, RHC en Vrone. Deze foto uit het rapport over de brand in „Westerlicht" laat zien hoe in één der verbrande kamertjes op een ouderwets hoog en wankel bloe mentafeltje een petroleumtoestel was geplaatst. Dergelijke situaties vormen een belangrijke gevarenbron. horizontale en verticale brandwerende afscheidingen. Door het ontbreken van deze afscheidingen heeft de brand zo'n catastrophale omvang kunnen aanne men. Reeds de aanwezigheid van een stuc-plafond zou de brand gedurende pl.m. 20 minuten hebben kunnen tegen houden; een plafond bestaande uit een cement-nleistering op steengaas had ge durende een half uur weerstand kunnen bieden. Ter verzekering van de hori zontale afscheiding zijn derhalve brand werend plafonds noodzakelijk, terwijl het voorts aanbeveling verdient ter weerszijden van de trappenhuizen door gaande brandmuren aan te brengen, welke tegen de dakbedekking dienen te worden doorgetrokken. De in de muren noodzakelijke doorgangen dienen in het bijzonder op de zolderverdieping te worden afgesloten met brandwerende deuren, die automatisch gesloten kun nen worden. Teneinde de trappenhuizen rookvrij te houden, van belang voor een vei lige ontvluchting dienen deze van de gangen te worden afgesloten door deu ren, die eveneens van een inrichting tot automatische sluiting zijn voorzien. TN het gedeelte van „Westerlicht waar waar de brand is ontstaan de uit bouw aan de voorzijde dus was de situatie voor een veilig gebruik maken an de trappen, ongunstig. De toegang tot het trapportaal op de tweede verdieping liep door andere vertrekken en op het nauwe trapportaal kwamen deuren uit van liefst vier vertrekken, zodat in het geval van brand in een der vertrekken het portaal onbegaanbaar werd, zodra men do deur van dat ver trek zou openlaten. De ongunstige si tuatie ter plaatse bleek duidelijk uit de moeilijkheden, die de brandweer on dervond om „ot de brandende vertrek ken door te dringen. Het feit dat men via de hoofdingang dc binnenplaats van „Westerlicht" niet kon bereiken, heeft een goede verbin ding tussen de aan de achterzijde en aan de voorzijde werkende brandweer- eenheden die naar het rapport nog eens onderstreept, prachtig hebben sa mengewerkt belemmerd. Ook het L j de in het gebouw aanwezige brandslangen niet permanent op de daartoe bestemde kranen waren aange sloten, daar deze kranen tevens werden gebruikt voor andere doeleinden, werd als een bezwaar gevoeld. De districtsinspecteur en de brand weercommandant besloten dit gedeelte van hun rapport met de opmerking, dat bij de bouw van bejaardentehuizen met de brandpreventie ernstig rekening dient te worden gehouden. In de meeste ge vallen zu''en de hieraan verbonden kosten, indien deze reeds bü het mi- Julianalaan heeft de waterlevering van de bestaande naburige brandkraan zeer gunstig beïnvloed. Bij het leggen van deze buis is aan het P.W.N. opdracht gegeven voor „Westerlicht" twee brand- kranen te doen plaatsen, welke evenwel ten tijde van de brand nog niet waren gereed gekomen. Tijdens de bestrijding van de brand is gebleken, dat ook de aanwezigheid van een brandkraan op de binnenplaats een snellere inzet zou hebben kunnen bevorderen. WIJ wensen dit uittreksel niet te be- sluiten, zonder de in het rapport vervatte mededeling, dat de Hoofdin specteur van het Brandweerwezen in Nederland de burgemeester van Alk maar heeft gecomplimenteerd met het geringe aantal slachtoffers, dat de hrand in „Westerlicht" heeft gevergd. Hier mede heert de Hoofdinspecteur tot uit drukking willen brengen, dat de brand bestrijding, de hulpverlening, de eva cuatie, kortom de samenwerking van allen, die daaraan hun beste krachten hebben gegeven, tot dit gunstige resul taat hebben geleid. Adspiranten meisjes Noord: D. E. S DTS, JHC, Ons Genoegen en Zwalu wen. De heren zijn nog ver in de minder heid. In de afdeling vormen zij slechts twee klassen. In de eerste klasse ko men uit AVA, Beverwijk, BGV, Con cordia 2, OBS, Rapiditas 2 en Tonegido en in de tweede klasse: BGV 2, OSS 2, Tonegido 2, Vlug en Vaardig, IJmond 2 en 3 en AVA 2. Op Zaterdag 13 September komt in Alkmaar eerst nog het „Handbalparle- lement" bijeen. Bij deze gelegenheid zal ongetwijfeld het nodige worden gezegd over een voorstel van de clubs uit Haarlem en omgeving om de „fdeling Noord-Holland van het Ned. Handbal- verbond in twee delen te splitsen: Kop van Noord-Holland en Haarlem en Om streken. Deze toestand bestond ook vroeger. Vorig jaar was er voor het eerst stevige oppositie tegen de centra lisatie en tijdens de komende vergede- ring zal dus blijken of het opnieuw tot splitsing meet komen. Intussen is de indeling van de af deling bekend geworden. In de districts tweede klasse dames komen uit: AVA, Lijnden (Amsterdam), Nieuwe Nie- dorp, Tonegido (Wieringen), Vrone (Sint Pancras), IJmond (Velsen-IJmui- den), en Zeeburg 2 (Amsterdam). Afd. Ie klasse A: BGV (Bloemen- daal), CSV (Castricum), Concordia 2 en 3 (Haarlem), Foresters (Heiioo), OSS (Zandvoort), Rapiditas (Haarlem) en IJmond 2. Afd. Ie klasse B: AVA 2, Petten. Ber gen, DTS (Langedijk), Olympia (Wie- ringerwaard), SjjjV (Stompetoren), Vlug en Vaardig (Slootdorp) cn Zwaluwen (Kolhorn). Afd. 2e klasse A: BGV 2, Beverwijk 2, Heemstede. HOC 2 (Haarlem), Ra piditas 2 en IJmond 3 en 4. WARMENHUIZEN, 5 Sept. 2.800 kg aardappelen: Eigenheimers 10,5011,20, Meerianders 9,90—10,30, Bintjes 10,20 10,90, Schotse muizen 11 en Alpha 9,20 9,30; 13.500 kg slabonen 3245; 2300 kg uien. drielingen 12,2042,50 en nep 8,50 20,50; 1700 kg rode kool 9,4010,70; 25.200 kg witte kool 3,50. Het Helderse garnalen bottertje HD 220, dat enkele dagen vóór zijn grote Poolse collega aan lager wal verzeilde bij Egmond aan Zee en door schipper-eigenaar Wezelman al lang is opgegeven, is volgens de IJm-. Crt. een wil loze prooi geworden van jutters, die 's nachts met vrachten touw en netten door de Castricumse PWN-duinen terugkomen na een grondige plundering bij paal 42. Schipper Wezelman had echter bijtijds de kostbaarste attributen en onderdelen al meegenomen naar Den Helder. In het wrakje staat nu nog alleen het een- cylinder Kromhoutmotortje, dat wel eens door de heren roofrid ders gedemonteerd zou kunnen worden om het te verkopen aan „Hein Schrot". Oud-ijzer is tegen woordig nogal een gewild ar tikel ALKMAAR: Grote Kerk, 10 uur, ds Den Oudsten (H.Doop); 5 uur, ds Wes- seldijk; 7 uur, ds Jonker (Jeugddienst) Kapelkerk, 10 uur, ds Dikboom. Rem. Gereform. Gem., 10.30 uur, dr A. H. Haentjens (Baarn). Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, 10.30 uur en Donderdag 7.30 uur, dienst. Luth. Kerk, Oudegracht, 10.15 uur, prof. dr P. Boendermaker (H'sum) Doops gezinde Gem., 10.15 uur, ds A. J. v. d. Sluis. Gereform. Gem. (De Doelen), 6 uur, dienst. Gereform. Kerk, 8.30 en 11 uur, ds C. von Meyenfeldt (HA); 5 uur, ds C. von Meyenfeldt. Geref Kerk (art. 31 K.O.) in Waakt en Bidt, 10 uur, preeklezen; 5.30 uur, afscheid ds v. d. Lingen. Baptisten Gem. (in N. Doelen) 10 uur, de heer Dammuller. Oud-Kath. Kerk. Emmastr., 10 uur, Heilige Dienst. Ned. Chr. Gem.sch. bond: 3.30 uur openluchtsamenkomst in De Hout; Dond. 8 uur, W. en B.. evangelist J. Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 22 (Will. Booth), 10 uur Heilingingsdienst; 7 uur open- luchtprediking (Steenenbrug)8 uur verlossingsmeeting; Dond. 8 uur samen komst. Ned. Leger des Heils, Breed- straat 11, 10 uur wijdingsdienst; 8 uur verlossingssamenkomst; Woensd. 8 uur Heiligingsdienst. Ver. v. Spiritisten ..Harmonia", 10.30 uur de heer J. Hey- nis (hotel De Nachtegaal). AKERSLOOT: 10 uur ds Kaptein. BERGEN: Ruïnekerk, 10 uur ds Be- kius; 7 uur jeugddienst, ds Bierman (Voorburg). Rehoboth, 10 uur, ds Reeser. Gereform. Kerk, 10 en 5 uur, ds B. Scholten. BR. OP LANGENDIJK: Herv. Gem., 10 en 7 uur, ds De Zeeuw. Gereform. Kerk, 10 en 5 uur, ds Donner. Ge reform. Kerk (onderh. art. 31 K.O.) 10 en 3 uur, ds v. d. Lingen (H.A. en afscheid) Christ. Gereform. Kerk, 9.30 en 3 uur, ds Henstra. Doopsgez Gem., 10 uur, ds Nolthenius. DE RIJP: 7 uur, ds Kastein. DIRKSHORN: Herv. Kerk, 9.30 uur, ds Post. Gereform Kerk, 9.30 en 2.15 uur, ds J. M. W. Schalkwijk (He- melum). DRIEHUIZEN: 10 uur, de heer Al- bertz. EGMOND AAN ZEE: Herv. Gem„ 10 uur, ds Roobol. Gereform. Kerk, 10 uur, ds Vellenga (H.A.); 5 uur, lees- dienst. Oud Kath. Kerk, voorm. 8 en 10 uur en av. 7 uur, dienst. EGMOND-BTNNEN: 7.30 uur, cand. G. M. Spelberg. EGMOND AAN DEN HOEF: geen dienst. GRAFT: geen dienst. GROET: geen dienst. GROOT-SCHERMER: 7.30 uur. de heer Albertz. HEILOO: Herv. Gem., 10 uur, ds Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan. 10 uur, de heer De Bruin; 7.15 uur, ds H. J. Langman van Amsterdam (jeugd dienst). Gereform. Kerk (in evang. gebouw aan de Kerklaan), 8.30 uur, leesdibnst; 5 uur, ds Vellenga (H.A.). HEERHUGOWAARD: Herv. Gem., 10 uur, ds Wiltink. Gereform. Kerk, 9.30 en 2.30 uur, cand. D. Groene'dijk van Amsterdam. HENSBROEK: geen dienst. KOEDIJK: 10 uur, ds Kastein. NOORD-SCHARWOUDE: Herv. Ge meente, geen dienst. Gereform Kerk, 10 en 4 uur, ds K. Vegter. OOST-GRAFTDIJK: 7.30 uur, ds Den Oudsten. OTERLEEK: geen dienst. OUDKARSPEL: geen dienst. OUDORP: 10 uur, ds J. H Klein Wassink. SCHERMERHORN: Herv. Gem., 10 uur, ds IJ. van Dijk. Gereform Kerk, 9.30 en 2.30 uur, ds A, Dragt (N. Amstel). SCHOORL: 10 uur, ds C. M. de Jong SINT PANCRAS: Herv. Gem., 10 en 7 uur, ds Postma. Gereform. Kerk 10 en 4 uur, ds Middelkoop. SPANBROEK: geen dienst. STOMPETOREN: 10 uur, ds F Keja Evangelisatie, 10 uur. de heer Van Ginkel (Haarlem). URSEM: 10 uur, ds Meyboom. VEENHUIZEN: geen dienst. WARMENHUIZEN: 10.45 uur, ds Post. WEST-ORAFTDJJK: geen dienst. ZUID-SCHARWOUDE: 10 uur, intre de wika Tromp. Nu er deze week in Oudkarspel door een noodlottige brand drie woningen verloren gingen, rijst de vraag, of hier in voorzien kan worden. Tot ons ge noegen hoorden we, dat het gemeente bestuur niet geaarzeld heeft deze zaak energiek aan te pakken en bij de be voegde autoriteiten een extra bouw volume heeft aangevraagd van drie wo ningen. We juichen het toe, dat het gemeen tebestuur van Langedijk in. deze doet wat mogelijk is, al moet helaas gecon stateerd worden, dat de achterstand nog steeds niet is ingelopen. Om in de naaste toekomst een ver ruiming van betekenis te krijgen, zou den er zeker minstens in eens een hon derd nieuwe woningen gebouwd moe ten worden. Dit is voorlopig verre toe komstmuziek. Schaakmat opent seizoen NOORDSCHARWOUDE. Woens dag 3 September begon Schaakmat het winterseizoen 1952-53. Een twintigtal leden was deze avond aanwezig en er werden twee wed strijden gespeeld. Begonnen werd met een estafettewedstrijd, waarbij de le en na een kwartier spelen van plaats verwisselden. Zij zaten dan telkens tegenover een andere tegenstander en voor een ander bord. Begrijpelijk dat zulks tot verrassingen leidde. De uitslag was tenslotte dat bij het perste achttal winnaar werd de groep bestaande uit de heren H. Bouwens, J v. Hout, F. H. A. Scholtes en Meine- ma. In groep twee werden winnaars K Bakker, Jn. Schelhaas, B. Spaaij en P. Koolaard. Daarna werd een wedstrijd op de gong gespeeld door vier viertallen. Winnaars werden: groep 1 H. Bou wens 3 punten, groep 2 N. Kaan 2'/s punt, groep 3 Jn. Schelhaas 3 punten, groep 4 P. Schuit 3 punten. De prijzen bestonden uit rookartikelen. Winnaar van het Mei-probleem was na loting, de heer Meinema. Alles bijeen genomen was het een ge slaagde avond. Volgende week Woensdag begint de nieuwe competitie met 41 deelnemers. Nieuwe leden kunnen zich nog mel den. HERV. VROUWENCLT1B NAAR DE BANGERT NOORDSCHARWOUDE. Door de Ned. Herv. Vrouwenclub werd Woens dag een excursie gemaakt naar de Ban- gert. Het doel van deze reis was om eens nader kennis te maken met deze fruitstr66k Onder deskundige leiding werden enige fruitbedrijven bezocht, terwijl te vens -een kijkje werd genomen bij het veilen van fruit in Zwaag. Voorts wer den r.og een paar koelhuizen bekeken. Met tassen vol fruit keerden de dames huiswaarts, nadat eerst enige tijd werd doorgebracht in het Westfries Museum te Hoorn. Het was ondanks de regen een gezel lige uitgaansdag. CORSETTENSHOW BROEK OP LANGENDIJK. Iets nieuws voor de Langedijk, dat we tot dusver hier nog niet gehad hebben was de in hotel „Welgelegen" gehouden Cor- settenshow van de firma Timmerman. Voor deze demonstratie, welke zowel 's middags als 's avonds werd gehouden, bestond van de zijde der dames zeer veel belangstelling. Uit de gegeven uiteenzetting bleek wel, dat er verscheidene dames zijn, die haar corset verkeerd dragen. Tijdens de pauze werden er door de firma verversingen aangeboden. Voorts werd een aantal corsetten cadeau ge daan. EEN GOUDEN FEEST ZUIDSCHARWOUDE. De heer M. Schrijver werd in een repetitie van de zangvereniging Gemengd koor Cres cendo gehuldigd wegens zijn 50-jarig lidmaatschap. Door de voorzitter, de heer J. Koeman, werd hij in sympa thieke bewoordingen toegesproken. Het koor zong hem het „Ave Verum" van Mozart toe. Daarna werden de jubilaris sigaren aangeboden. LANGEDIJK OFFERDE VOOR DE KANKERBESTRIJDING LANGEDIJK. De vier Langedijker dorpen hebben zich niet onbetuigd ge laten bij de deze week gehouden collec te voor de kankerbestrijding. De to taalopbrengst bedroeg f 385.47, als volgt verdeeld: Oudkarspel f 117.31. Noord- scharwoude f 107.18. Broek op Langen dijk f 106.29 en Zuidscharwoude f 54.69. STRENGE KEUR OP BLOEMBOLLEN LANGEDIJK. Van verschillende bol- lenkwekers alhier, die hun bloembollen op vóór hebben verkocht, horen we klach ten, dat bij levering heel wat partijen worden afgekeurd. De verscherpte keur wordt mede toegeschreven aan de na de hoop ingetreden prijsverlaging als gevolg van de verminderde vraag naar dit ar tikel. WOONHUIS GEKOCHT OUDKARSPEL. Naar wij verne men, heeft de heer Smit, wiens huis Dinsdagmorgen verbrand is, het leeg staande huis voorheen bewoond door ds, Nell, gekocht van de eigenaresse mevrouw van Loo. COMPETITIE DAMMEN BROEK OP LANGENDIJK. De Broeker damclub zal Donderdag 2 Oc tober op de clubavonden met de com- jetitiestrijd beginnen. MONSTERNEMER AANGESTELD SINT PANCRAS. In verband met de oenemende belangstelling voor grond onderzoek, die bij boeren en tuinders in Noord-Holland valt te constateren zijn de Rijkslandbouw- en Tuinbouwconsulenten »n deze provincie er toe overgegaan, in overleg met het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewassenonderzoek te Gro ningen in verschillende gebieden van Noord-Holland monsternemers aan te '.tellen. Voor het gebied van het Geestmeram- bacht treedt als zodanig op de heer M. Schuit te St. Pancras.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5