piiwp buis Poolse trawler hedenmorgen van het Egmondse strand getrokken yv?pÉsgarand"rt Slotdag van het N.V.V.-congres Frankrijk vechi nog steeds tegen de inflatie Koning Boudewijn aanvaardt het ontslag van minister Pholien Brits vakverenigingscongres tegen onverantwoordelijke looneisen KxjJdt R&iieJk Slepers van Wijsmuller benutten laatste kans Vaartuig naar IJmuiden gesleept blauwe etiket op de de „Hecuba" se Hof Muizen zijn belust op de pakketten voor N-Guinea Nieuwe patrouilleboten voor de Marine „De Ommelanden" gaat fabriek verkopen Vierjarig meisje te water geraakt en verdronken Radioprogramma Data verzending zeepost Dodelijke aanrijding te Klazinaveen Post voor de militairen in West-Duitsland J-tunnelplan V volgende week naar de Raad Anti varkenspest vaccin wordt niet goedkoper Buitenlandse vaccins duurder dan de Nederlandse Vorming van een schaduwarchief van bevolkingsregister gaat door Regering weet geen betere oplossing Zaak Drummond weer in een impasse Minister Holt werkt aan nieuw emigratieplan Vakvereniging in VS zou communistisch zijn Senaatscommissie doet enkele onthullingen Iraans parlementslid wil de deur nog open houden Perzie moet tegenvoorstellen aan Engeland doen MALEISE COMMUNISTEN WORDEN ACTIEVER Invloedssfeer steeds groter Staking in Perzische stad eist vijf doden Spanning in Haiderabad ARRESTATIES IN TUNIS VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1953 SPRINGVLOED HIELP BIJ BERGINGSPOGING clandestien bij ons in- iwoont? En wie is dat dan?" n de baron klonk geïnteres- weten we juist niet. We i nog nooit gezien", bekende hij eet wel ons brood op!" „En hij naait onze pyama- cht!" „Zulke onzin heb ik ;hoord", riep de baron. „Maar naai geen onzin", antwoordde Pakkum, die bij ons de wacht leeft is van angst het raam ;en". „Hm.." riep de baron wanneer denken jullie te Verbaasd keken de broér- m aan. „Vertrekken. Hoe be- :ei Pim eindelijk. „We willen det vertrekken. We vinden el te fijn huis. We willen er n!" Het Poolse schip „Drozd", dat Dins dag bü Egmond is gestrand, is heden morgen om vijf minuten vóór half vijf door drie sleepboten van het bureau Wijsmuller te IJmuiden bij springtij vlot gesleept. Dit was de laatste kans, die de sleepboten deze maand kregen, omdat er nu voldoende water onder het schip kwam, om het in één ruk over de drie banken te trekken. p iedere kam L (Advertentie. Ing. Med.) toerekeningsvatbaarheid. De ng na dit vonnis in hoger had acht jaar met aftrek en kingsteiling van de regering terdamse Hof ging uitvoerig tuigenverklaringen, waaruit ie verdachte reeds lang haat hofmeester koesterde. M. vol, dat hij de hofmeester erg nare man" vond en dat m het misdrijf, dat hij in lap had begaan, niets meer .eren. Het Hof stelde aan de getuigenverklaringen vast, irdachte een „kwade dronk" een dergelijke staat niet wat hij deed. Twee zielkun- en de conclusie gesteld, dat iderd toerekeningsvatbaar erdachte handelde", aldus het :h rapport, „in een zieke- oestand, veroorzaakt door >e procureur-generaal achtte ïin noodzakelijk, dat in dit eval ook de mening van een chiater werd gehoord en hij dof terugwijzing van de zaak structie. Op 18 September lof arrest. irocureur-generaal van het ise Hof eiste gisteren tegen e zakkenroller C. de H. een straf van één jaar en zes Etenswaren en snoep moeten in blik verpakt worden De postadministratie van Nederlands Nieuw Guinea deelt mede, dat men daar veel overlast ondervindt van muizen vraat, waardoor herhaaldelijk beschadi ging van postpakketten wordt veroor zaakt. De dieren worden blijkbaar aan getrokken door de etenswaren en snoep, die, meestal in kleine hoeveelheden en slechts in papier verpakt, als extra verrassing aan het pakket zijn toege voegd. Het euvel wordt nog in de hand gewerkt door het feit, dat de pakketten in Nieuw Guinea, in afwachting van doorzending, vaak geruime tijd moeten worden opgeslagen en dat er, op vrij wel alle kantoren der posterijen, nog gebrek aan behoorlijke bergruimte be staat. Men verzoekt hierom de afzen ders van pakketten er attent op te zijn, dat levensmiddelen en snoep uitslui tend in blik worden verpakt. Met het motorschip „American Ju- I rist" worden Vrijdag te Rotterdam ver- I wacht de eerste vijf kust-patrouille- I motorboten uit een totaal van tien, F welke onder de regeling van het we derzijdse hulpprogram door de Ver. Staten ter beschikking worden gesteld van de Kon. Marine. Deze motorboten hebben een lengte van 12 meter en worden voortgedreven door twee dieselmotoren. De beman ning bestaat uit vier koppen. De zuivelfabriek „De Ommelanden" zal worden verkocht en de vereniging geliquideerd. Dat besluit is gisteren op ten zeer lange en zeer rumoerige leden vergadering te Groningen met zeer grote meerderheid genomen. Deze herfst zou juist een aparte fa briek voor ongesuikerde gecondenseer de melk worden voltooid. Het gebouw zal worden afgemaakt, maar niet wor den ingericht. Men zoekt voor dit pand thans een koper. Een eerdere bergingspoging, die gis teren bij hoog water ondernomen was, had in zoverre succes, dat de „Drozd" tien meter verder naar zijn element ge trokken was. De drie sleepboten hebben het vaar tuig naar IJmuiden gebracht. Vier Egmonders maakten als runners de reis mee. De door de „President Steyn" geredde Poolse vissers waren reeds gisteren naar IJmuiden vertrokken. Zij zullen vandaag hun plaats aan boord van de Irawler weer innemen. Voor zover gisteren was te consta teren. had het gestrande schip geen ichade aan de kiel. In IJmuiden zal de „Drozd" waar schijnlijk een algemene controle onder gaan. Zoals reeds gemeld had het schip kort geleden averij aan een der winches op gelopen. Het was derhalve reeds naar IJmuiden onderweg geweest. Naar men aanneemt, was een navigatiefout er de oorzaak van, dat de „Drozd" bij Eg- mond aan de grond liep. De vlotte berging van het vaartuig dwingt de bewondering af voor onze Nederlandse slepers. In de loop van de drie etmalen die de zandbanken voor het Egmondse strand de trawler gevan gen hielden, werkten wind en vloed het schip steeds verder naar het strand. Men kon het Donderdag nog vrijwel te voet benaderen. ERDAG 6 SEPTEMBER UM I. 402 m.: 7.00 VARA. 3, 10.20 VARA. 19.30 VPRO, VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 k. 7.30 Idem, 8.00 Nieuws en en. 8.18 Gram.muziek. 8.40 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.- 35—9.40 Waterstanden.) 10.00 litgeschakeld", causerie. 10.05 ing. 10.20 Reportage Vergade- 11.35 Viool en piano. 12.05 k. 12.30 Land- en Tuinbouw- n. 12.33 Lichte muziek. 13.00 3.15 Accordeonmuziek. 13.50 k. 14.25 „Onze vacantie - hun tkbeeld. 14.35 Drents program- fmateuruitzending. 15.30 Boek- 15.45 Gram.muziek. 16.15 „Van >t het graf". 16.30 Kamer- 5 Sportpraatje. 17.30 Voor de 0 Nieuws. 18.15 Vara-varia. tage Vergadering NVV. 18.40 k. 19.00 Artistieke Staalkaart, ïpartout", causerie. 19.40 „Het ment in deze tijd", causerie, week", causerie. 20.00 Nieuws, iliteiten. 20.15 „Der Zigeuner- irette. 22.00 Socialistisch com- 1.15 Strijksextet. 22.40 „Onder hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 auziek. 23.35—24.00 Idem. UM II, 298 m.: 7.00—24.00 h 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym- V 0 Gewijde muziek. 7.45 Mor- n Liturgische kalender. 8.00 weerberichten. 8.15 Gramofoon- 1 Voor de huisvrouw. 9.35 Gra- ek. 10.00 Voor de kleuters, muziek. 11.00 Voor de zieken, ■muziek. 12.00 Angelus. 12.03 k. 12.55 Zonnewijzers. 13.00 katholiek nieuws. 13.20 Amu- iek en solist. 13.50 Gram.- 30 Boekbespreking. 14.10 Me st en soliste. 14 40 Harmonie- 00 Kroniek van letteren en .38 Kamerkoor. 16.00 Frome- en soliste. 16.30 De schoon- et Gregoriaans. 17.00 Voor de Gram.muziek. 18.15 Journa- toverzicht. 18.25 Lichte mu- Regeringsuitzpnding: Zoek- de Westerse Defensie. 19.00 weerberichten. 19.10 Gram.- !5 De gewone man zegt er 't 0.30 Lichtbaken. 20.50 Gram.- 1.00 Gevarieerd programma, liteiten 22.00 Amusements- 10 Wij luiden de Zondag in. s 23.15 Nieuws in Esperanto. Gramofoonmuziek. Het vierjarige meisje Maria Jose Reinarz. wonende aan boord van een sleepschip, is gistermiddag te water ge raakt en verdronken. Het meisje speel de op de roef van het schip, die afge sloten is met een hekwerk. Toen zij dit afgesloten gedeelte door een hek i er- liet en zich naar het gangboord begaf, heeft zij waarschijnlijk het handvat ge mist, waardoor zij te water raakte. Zij kwam terecht tussen het schip en de Fiienoord-kade, waar het schip lag. Het meisje verdween in de diepte. Na vijftien minuten dreggen gelukte het een schippersknecht het meisje op te halen. In bewusteloze toestand is zij naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat zij was overleden. Met de volgende schenen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld; Indonesië en Nieuw Guinea; m.s. „Indrapoera" (6 Sept.), Ned. Antillen; m.s. „Delft" (9 Sept.), Suriname: m.s. „Nestor" <17 Sept.). Unie van Zuid- Afrika: m.s. „Pretoria Castle' (6 Sept.), Canada; s.s. „Nieuw-Amsterdam" (10 I Sent.), Argentinië, Uruguay, Chili en Bolivia; s.s. „Alberto Dodero" (9 Sent.) Brazilië; m.s. „Alnita" (18 Sept.), Aus- tralie en Nieuw-Zeeland; s.s. „Strath- naver" (6 Sept.) Koningin brengt geen bezoek aan Sidons modeshow Het secretariaaat van H. M. de Ko ningin heeft medegedeeld, dat het be richt, als zou de Koningin voornemens zijn, de modeshow van Herbert Sidon te Amsterdam bij te wonen, niet juist is. Hare Majesteit heeft nimmei het voornemen gehad zich naar de mode show te begeven. Het is te vrezen, dat hier van opzetelijke misleiding sprake is geweest. Vrouw omgekomen, op de dag vóór haar emigratie In de Langestraat te Klazinaveen is de 54-jarige mevrouw Groenewold, wo nende te Zwartemeer, gistermiddag bij het oversteken van de straat, door een auto aangereden en gedood. Mevrouw Groenewold was van plan een afscheidsbezoek bij een bevriende familie af te leggen, omdat zij vandaag met haar man en kinderen naar Brazi lië zou emigreren. De post voor de militairen, die deze maand gaan deelnemen aan de geal lieerde manoeuvres in West-Duitsland, wordt verzorgd door het Veldpostkan toor. Adresaanduiding geschiedt door oen veldpostnummer. Voor de leger korpstroepen is dit NAPO 201, voor de 2e divisie NAPO 221, voor de 3e divisie NAPO 231. Een volledig adres moet vermelden: rang, achternaam, voorlet ters, legernummer, onderdeel, en NAPO (Netherlands Army Post Office)-num mer. Voor spoedberichten, bestemd voor de militairen in Duitsland (dus bij ernstige ziekte of overlijden van ver wanten) wende men zich tot de burge meester van zijn gemeente. Het plan van de dienst van Publieke Werken in de hoofdstad tot ondertun neling van het Y (tunnelplan V) zal in de loop van de volgende week in het gemeenteblad verschijnen. Daarbij zal de gemeenteraad het voorstel bereiken de nodige credieten te verlenen om met de voorbereiding van de uitvoering een begin te kunnen maken. (Vervolg van pagina 1) Een groeiende, bewuste ordening van het maatschappelijke en economische leven, aldus begon de heer Hofstra zijn betoog, ligt in de natuur van de dingen zelf. De vraag is slechts hoe die orde ning er zal uitzien. De tegenstanders van onze denkbeelden, geven de nood zaak van ordening wel toe, maar zien alleen hun eigen ordening. Ons wel vaartsplan kiest het totaalbeeld van het productieproces als uitgangspunt, niet omdat wij de gemeenschap hoger stellen dan het individu, maar omdat een beschouwing, die uitgaat van de afzonderliike delen, tot verkeerde con clusies leidt. Dan komen wij tot het vraagstuk van de nationale besparingen. Deze worden gevormd door het totaal der afzonder lijke besparingen en daarover willen wij beschikken, opdat dit kapitaal met wordt overgelaten aan de persoonlijke willekeur. Voor een redelijk welvaarts peil moet voldoende nieuw kapitaal worden gevormd en daarmede dient dan gewoekerd te worden. De .beslissing van de besteding kan niet aan de afzonderlijke ondernemers worden overgelaten, omdat die in de eerste plaats van hun eigen bedrijf uitgaan, maar moet in handen worden gelegd van een centrale instantie, die het geheel kan overzien. Het wel vaartsplan vraagt daarom o.a. een ver gunningstelsel voor emissies en toezicht op het verstrekken van onderhandse le ningen, alsmede de oprichting van een investeringsbank, die permanent ver mogen beschikbaar zou moeten stellen aan ondernemingen, waarvan de uit breiding in overeenstemming is met het centraal economisch plan. Voorts zeide de heer Hofstra nog. dat ons volk ter wille van toekomstige wel- vaarts op de huidige consumptie moet bezuinigen. Hogere consumptie gaat ten koste van die welvaart. In het he den moet daarom een offer worden ge bracht en er is geen enkele manier waarop dit kan worden vermeden. Het kan alleen gemakkelijker gemaakt wor den door hogere productie, waardoor de verdiensten van ons voik kunnen stiigen en de besparingen toenemen. Gedurende een reeks van jaren zal van ons nationaal inkomen, dat nog geen f 20 milliard groot is voor nieu- we investeringen jaarlijks f 3 milliard moeten worden bespaard. Tenslotte wees spreker op de noodzakelijkheid van een op internationale samenwer king berustende planpolitiek. Op vragen /an het Tweede Kamerlid Den Hartog (WD) nopens de prijs verhoging van kristalvioletvaccin; de in Nederland gebruikte entstof tegen de varkenspest, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning geantwoord, dat de prijs van f 12 per 100 c.c. indertijd werd vastgesteld, zonder dat er behoorlijke gegevens be schikbaar waren omtrent de productie kosten van het vaccin. Toen de pro ductie reeds enige tijd gaande was, en men een verantwoorde calculatie kon maken, bleek, dat een prijs van f 20 per 100 c.c. beter aangepast bleek aan de productiekosten. Er is hierbij tevens rekening gehouden met de economische positie van het bedrijf, dat dit vaccin gebruikt. Bij de huidige varkensprijzen is een enting met 10 c.c. vaccin, tegen een prijs van f 2 zeker verantwoord. De buiten'lmdse vaccins tegen de varkens pest zijn overigens belangrijk duurder. De prijs van het Bayervaccin is f 27.50 en die van Merieux zelfs f 50 per 100 c.c. De in te spuiten doses liggen hier eveneens tussen de 5 en 10 c.c. De Franse regering voert nog steeds een niet-aflatende strijd tegen de inflatie. Links: Minister Pinay verlaat met de staatssecre taris Gaillard het Elysée, waar de ministers bijeen gekomen waren om de volgende ronde van de lonen en prijzen te bespreken. In antwoord daarop hebben ver schillende Parijse winkeliers, zo als men op de rechtse foto ziet, hun waren voorzien van borden, waarop inkoop- en verkoopsprijs genoteerd staan. Premier van Houiie: Geen sprake van algemene genademaatregel Koning Boudewijn heeft het ontslag van Pholien, de Belgische minister van Justitie, aanvaard, aldus is gisteren medegedeeld Leonce Lagae zal de af getreden bewindsman opvolgen. Lagaê In verband met economische positie van Engeland Het Britse algemene vakverbond, dat te Margate bijeen is heeft zich er voor uitgesproken, om bij het stellen van looneisen ernstig rekening te houden met de benarde economische toestand waarin Engeland verkeert. Deze uitspraak betekent een over winning voor het hoofdbestuur op de pro-communistische afgevaardigden. Een resolutie, waarin de conservatie ve regering de schuld krijgt van de stijging van de kosten voor levenson derhoud, werd met grote stemmenmeer- derheid aangenomen. Dezelfde resolu tie verklaart, dat men gunstig staat tegenover gerechtvaardigde loonsver hogingen, die nodig zijn om de stijgen de kpsten .voor bet levensonderhoud te verlichten. De Nederlandse regering zal voort gaan met het doen vervaardigen van 'n schaduwarchie van het bevolkingsre gister, door de archiefregisters te copië- ren. Dat is haar antwoord op de be zwaren, die een aantal gemeentebestu ren tegen deze werkwijze hebben doen horen. Ze gaat daarbij uit van de conclusies, welke een in overleg met de Vereniging van Nederlandse gemeenten samenge stelde commissie onder voorzitterschap van burgemeester J. J. G. Boot uit Hil versum heeft geformuleerd. Deze com missie vindt, dat het copiëren van ar chiefregisters, slechts een beperkt nut heeft, doch dat het niet verantwoord zou zijn, het aangevangen werk zonder te bDëindigen. Zij is er bovendien niet in geslaagd, een methode te vinden, welke met een gelijke of mindere hoe veelheid arbeid en kosten een groter nuttig effect sorteert. Hiermee heeft de regering zich verenigd. Kinderverlamming in Waalwijk In Waalwijk is het 3e geval van kin derverlamming geconstateerd, thans bij een meisje in het gezin Van H. Het meisje is naar 's Hertogenbosch over gebracht. Politie staat voor raadsel De Franse detectives, die het onder zoek leiden inzake op de moord op de Britse voedseldeskundige Drummond, zijn vrouw en dochter, hebben officieus toegegeven „Wij zijn weer op het punt van uitgang, waar wij op 6 Augus tus begonnen, terug". De twee en der tig jarige Franse boer Gustave Domi- nici, die de lijken van de slachtoffers vond, is na langdurige verhoren weer vrijgelaten, aangezien geen enkel be wijs van schuldigheid van Dominici aan het licht is gekomen. Commissaris Sebeille en zeven ande re detectives, die hem hielpen, zijn van plan hun onderzoek ter plaatse voor lopig op te geven en de zaak over te laten aan de plaatselijke politie, totdat zich een nieuwe ontwikkeling voor doet. De detectives klagen over de „muur van zwijgzaamheid", die de plaatselij ke bevolking opgetrokken heeft. Zij geloven dat de bevolking méér bereid is met de plaatselijke politie samen te werken dan met de „vreemde" detec tives uit Marseille. STRAALVLIEGTUIG STORTTE BIJ MARGATE IN ZEE Negen mijl ten Noordwesten van Mar gate (Zuid-Engeland) stortte gisteren een Amerikaans straalvliegtuig in zee. Een reddingsvliegtuig ontdekte het wrak en later slaagde men er in de be. stuurder van het toestel op te pikken. „Haagse Schooi" naar Tilburg Het Stedelijk Museum te Amsterdam heeft een belangrijk aantal werken van meesters, behorende tot de Haag se School, afgestaan voor een ten toonstelling in het paleis-raadhuis te Tilburg, welke op 20 September be gint en door de Tilburgse Kunstkring is georganiseerd. Er zullen schilderijen worden tentoongeteld van Jongkind Weissenbruch, Jacob Maris. Matthijs Maris, Joh. Bosboom. Anton Mauve Poggenbeek, J. H Breitner, Willem Witsen en Lizzy Ansingh. UET is in de wereld van nu gevaar- lijker om op een bepaald kwaad te wijzen, dan om het te begaan. Ieder een die niet de door de V.S. gepara feerde opvattingen huldigt wordt be schouwd als te zijn een aanhanger van een zekere man met een zwarte snor. Uw lijfaap aarzelt, wanneer hij met zijn linkerbeen van een trottoir af stapt, bevreesd dat voorbijgangers zulks als een teken van zachtrose as piraties zullen beschouwen. D Deze inleiding was nodig, omdat Theodoor iets wou zeggen over Korea. Hij las dat de „gevechtstactiek" van de Ame rikanen op Korea hierop neerkomt, dat men een bepaald gebied door middel van napalm volkomen verzengt, in de hoop dat er onder de honderden on schuldige slachtoffers ook enkele vij anden zaten. Wist u eigenlijk wat napalm is? Dat is ingedikte, gelei achtige benzine, die in grote bommen welke de vorm van een banaan heb ben, wordt uitgegooid. Napalm bereikt een ongelofelijke hitte en het spreid! zich als dauw (bittere ironie) over de bezochte gebieden uit. Een brandwond door napalm is vergiftig en heef! huua altijd een vreselijke dood tenge volge Hoe vreselijk grimmig klinkt na dit alles het bericht, dat er ondei de Amerikaanse soldaten, die op Ko- rea aan het front zitten, een inzame ling wordt gehouden, om kunstlede maten te kopen voor de duizenden lonee. invalide Knreanen. Door de oorlogshandelingen werden vele dui zenden Koreanen invalide. Door de soldaten moeten ze aan kunstledema- iiiiiiiiiiiiiiiii ten komen. Ze hebben het tegenwoor dig nogal eens over de rechten van de mens. Een manifest aan de toeris ten die Vorarlberg in Oostenrijk be zoeken, heeft onder de vrouwelijke bezoekers van de bergen en meren in de omgeving van die schone stad nog al deining veroorzaakt. Dit manifest was ondertekend door ,De mannen van Vorarlberg". die de dames-toeris- Jk vind ze hier wel kaaskeurigl" ten verzoeken zich in hun midden fat soenlijk te kleden. De Oostenrijkse toeristenbureaux ontvingen veront waardigde protesten. Vrouwen van verschillende nationaliteiten maakten er bezwaar tegen, dat het mogelijk zou zijn, dat zij zich niet in Vorarl berg zijnde onfatsoenlijk zouden kleden. O Uit Londen is een expedi tie van vier man vertrokken, om de mogelijkheid van herbebossing op gro te schaal in de Sahara te bestuderen. De onderzoekers zijn van plan om proefaanplantingen uit te zetten en de plaatselijke bewoners te onderwijzen hoe deze beplantingen moeten worden onderhouden. En Theodoor zich maar afvragen of er in de Sahara wel plaat selijke bewoners te vinden zullen zijn. Die Westduitse Van der Kieft (we moeten er nog even aan wennen, maar de heer Van der Kieft volgt de heer Lieftinck op) mag er ook zijn. Het Westduitse ministerie van financien heeft namelijk een wet opgesteld, die op aanhoudende belastingontduiking een maximum straf van tien jaar dwangarbeid stelt. Alleen kleine over tredingen zouden worden gestraft met boeten. De heer Silas Pinkham, een New Yorker, kreeg drie dagen nadat zijn vrouw hem had verblijd met de geboorte van een vierling, een ernsti ge zenuwinzinking. Hij werd in het ziekenhuis opgenomen en kree» een plaatsje in een bed, 'naast het ledikant en de vier wiegjes van zijn vro"w en kroost. Moeder en kinderen maken het momenteel uitstekend. De toestand van pa is nog critiek. De uitspraak van het congres, dat „bij het stellen van looneisen ernstig reke ning dient te worden gehouden met de benarde economische toestand van het land", zal, naar men verwacht, in de practijk niet veel invloed hebben op de door verschillende Britse vakvereni gingen gestelde eisen tot loonsverhoging voor haar leden. De communistische afgevaardigden naar het congres hebben een ernstige nederlaag geleden. AI hun candidaten voor de verkiezing van het algemene bestuur zijn verslagen. Europa en V S. moeten met geld steunen De Australische minister voor de immigratie, minister Holt, werkt mo menteel aan een „gedurfd plan" vol gens hetwelk de Europese landen en Amerika zich verplichten aan „georga niseerde emigratie" deel te nemen. Verscheidene Europese landen zouden Holt reeds hun instemming betuigd hebben en Holt zou verklaard hebben, dat bepaalde Amerikaanse kringen eveneens voorstander van zijn plan zijn. Het verkrijgen van de Amerikaan se steun zou echter nog moeilijkheden met zich brengen. Minister Holt zal over enige dagen een bezoek aan Was hington brengen. Volgens Holts plan zou Amerika grotere hulp volgens het wederzijdse hulpprogram geven aan emigratielanden en voorts zou het voorlopige comité voor migratie uit Europa uitgebreidere bevoegdheden krijgen en gesteund worden uit fond sen uit de deelnemende landen. De subcommissie voor binnenlandse veiligheid uit de Amerikaanse Senaat heeft bekendgemaakt, dat uit een on derzoek is gebleken, dat de Ameri kaanse vakvereniging „America Union" „beheerst wordt door agenten van het Kremlin". Volgens het rapport van de subcom missie zijn de voorzitter van de vak vereniging, Arthur Osman, en 24 van de 32 leden van het dagelijkse bestuur lid van de communistische partij. Daar de betrokkenen onder ede verklaard hebben, dat zulks onjuist is, dringt de subcommissie er bij het ministerie van Justitie op aan, een actie wegens mein eed tegen hen in te stellen. Kazem Hassibi, een lid van de Perzi sche parlementscommissie voor de olie industrie, heeft gisterochtend verklaard, dat het niet nodig is de onderhande lingen met de Engelsen af te breken, maar dat Perzie tegenvoorstellen moet doen. Waarnemers te Teheran zijn van mening, dat het oliegeschil thans in een constructieve fase is gekomen. In de provincie Chorasa (N. O.-Per- zie) zijn Woensdag vijf fabrieksarbei ders door de bevolking gedood, omdat zij propaganda voor de communistische Toedehpartij zouden hebben gemaakt. De bevolking gaf gehoor aan een op roep van „De Strijders van de Islam" Sportieve ambassadeur De Amerikaanse ambassadeur in An kara, McGhee is Wo nsdag in acht °n •wintig minuten ever de Bosporus ge zwommen. Zijn echtgenote en zijn twee kinderen van resp. 11 en 12 jaar en de Amerikaanse senator Lang volbrachten deze tocht eveneens. is advocaat van beroep en sedert IMS bekleedt hfj het ambt van provinciaal senator van Oost-Vlaanderen. De Belgische premier, Van HouHsl heeft gisteren in een radiorede hftt Belgische volk de verzekering gegeveft, dat zijn regering niet zal afwijken van het destijds uitgestippelde bèleid je gens politieke delinquenten. Indertijd verklaarde de regering-Van Houtte, dat er geen sprake kon zi|n van vrijlating van personen, - die ern stige politieke misdaden hebben begaan. Premier Van Houtte zei in zijn rede met nadruk, dat in de gevallen van De Bodt de concentratiekampbewaker en van Coppenolien, niét van de aangegeven lijn is afgeweken. „Er is geen sprake van een algeme ne- genademaatregel", aldus premier Van Houtte. In Noordoost-Malakka breiden com munistische partijgangers hun activi teit uit naar nieuwe gebieden. Groepen tot 30 gewapende en geüniformeerde Chinezen zijn aan het opereren in de bergen om Koeala Krai, ongeveer 70 kilometer ten zuiden van Kota Baroe. hoofdstad van de Noordoostelijke staat Kelantan, die een overwegend Maieiws bevolking heeft. Ook wordt gemeld, dat partijgangers actiever optreden in de aangrenzende staat Trengganoe, aan de Oostelijke kust van Malakka. Reizigers uit Ke lantan vertelden, dat de communisten hun macht in de laatste drie, vier maanden hebben versterkt Te Semnan, 160 kilometer ten Oosten van Teheran, zijn stakende fabrieksar beiders slaags geraakt met militairen. Vijf personen werden gedood en ruim twaalf gewond. Volgens te Teheran ont vangen berichten is de opstand be dwongen en alles weer rustig. Studenten lokten relletjes uit Er heerst momenteel in Haiderabad een gespannen toestand na de botsin gen, die zich Woensdag tussen politie en studenten hebben voorgedaan en die twee doden en vijf en veertig gewon den hebben geëist. De spanning is Don derdagochtend opnieuw tot uitbarsting gekomen, toen tweeduizend betogens poogden een ziekenhuis te bestormen om de lijken van de twee slachtoffers te bemachtigen. De politie begon te schieten, waardoor een man werd ge dood en vijftien werden gewond. Het verkeer in de stad ligt stil. Da winkels zijn gesloten. Voor Haiderabad en Secunderabad is een uitgaansverbod afgekondigd en Indische troepen-een heden zijn gealarmeerd. Studenten heb ben de relletjes in hoofdzaak uitgelokt, omdat de overheid ambtenaren in dienst houdt, die niet in Haiderabad wonen. Te Sousse (Tunesië) zijn gisteren een advocaat en een ingenieur aangehou den, die er van worden verdacht de lei ders te zijn van een sabotagegroep. Een boeveelheid explosieve stoffen is bij hen thuis in beslag genomen. Ook andere leden, in totaal een en veertig personen bevinden zich in ar rest. De gearresteerden zullen binnen kort door een speciaal militair tribu naal berecht worden. In Maseroe, Basoetoland, zijn elf Basoeto's, onder wie een opperhoofd, terechtgesteld wegens het deelnemen aan twee rituele moorden Zij werden in Juni door het hooggerechtshof van Basoetoland gevonnist. Circusolifant ervan door In het Beierse dorp Fleck is een mannetjes-olifant uit een circus ontsnapt. Hij ontwortelde bomen, die hij van een helling in het dorp naar beneden wierp. In het dorp zelf vertrapte hij alles wat maar onder zijn poten kwam. Men slaagde erin het enorme dier te vangen, waarbij twee oppassers verwondingen opliepen. Het dier wist echter na enige tijd opnieuw te ontvluchten en nam de wijk in het bos. Men zal nu een wijfjes olifant laten aanvoeren in de hoop, dat de voortvluchtige zich door haar tussenkomst zal laten verschalken

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7