onder Kabinet-Ali Maher treedt af indruk van arrestaties De politieke zuivering verliep te traag Tal van oude leiders opgesloten Westelijk antwoord aan Moskou nog niet gereed Britse straaljager ontploft voor de ogen van 120.000 mensen Mossadeq formuleert vier concept tegenvoorstellen GENERAAL NAGUIB DRIJFT ZIJN WIL DOOR Tunesie verwerpt Franse plannen Vijf Engelse mannequins naar Nederland Ambassadeur Kennan naar Londen Raddraaiers van Kafr el Dawar opgehangen Bus reed op groep fietsers in Hondurees tankschip op Oceaan gebroken Zeven en twintig doden, ruim 60 gewonden Zwerm van vogels de oorzaak ramp Ongeregeldheden in Bogota Volkomen nieuwe naast de oude eis Duizenden zagen bloemenzee in Olympisch Stadion Weerbericht De strijd op Korea laait weer op Ouderdomsvoorziening in het gedrang Maandag 8 September 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 149e Jaargang No. 212 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 Afwijzend advies van raad van veertig De Franse voorstellen vcor öe her vorming van het binnenlandse bestuur in Tunesie zyn definitief verworpen. De raad van veertig, een maand geleden door de Bey van Tunis ingesteld om hem van advies te dienen, heeft de plan- ten worden ingevoerd. Er is reeds een nieuw kabinet fevormd, waarin Naguib de spanning tussen leger en regering in Egypte heeft tot een nieuwe uitbarsting geleid. De regering-Maher, welke op 23 Juli na de staatsgreep van generaal Naguib werd ingesteld, is Zondag afgetreden, nadat de generaal vier en dertig vooraanstaande politici, leden van de hofhouding en officieren van het leger had laten arresteren. Oorzaak van de spanning is inzonderheid een verschil van inzicht over het tempo, waarin de door het leger verlangde hervormingen rnoes- nen met algemene stemmen verworpen. De raad vertegenwoordigde alle scha keringen van de openbare mening in het land. premier en minister van oorlog en marine is. De laatste daad van de afgetreden regering was de goedkeuring van een aantal door het leger voorgelegde wets ontwerpen, welke betrekking hadden op de landhervormingen. Zaterdagmorgen vertrokken uit Engeland vijf Britse mannequins naar ons land om hier in opdracht van Herbert SuIon enige van zijn laatste ontwerpen te tonen. Achter v.l.n.r. Serena Sheffield en Margaret Anne Ducane; vóór v.l.n.r. Michael Severne, Mary Williamson en Sally Anne Vivian. De vertegenwoordigers van Ameri ka, Engeland en Frankrijk zijn Zater dagmorgen op7iieuw cp het Foreign Office te Londen bijeengeweest om de jongste Russische nota over Duitsland te bespreken. Men verwachtte, dat zij heden opnieuw zouden vergaderen. Zulks in tegenstelling tot geruchten, die Zaterdag de ronde deden en vol gens welke zij hun antwoord reeds hadden opgesteld. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kennan, komt 19 dezer in Londen aan voor bespre kingen met de Amerikaanse ambassa deur aldaar over de Duitse en de Oos tenrijkse kwestie en enkele andere actuele problemen. "Westduitse sociaal-democratische partij heeft de bondsregering berispt, omdat zij er niet naar heeft gestreefd, te komen tot vier-mogendhedenbe- sprekingen over de Duitse eenheid. De Bondsdag heeft in Juli op de wense lijkheid van dergelijke besprekingen gewezen, maar de regering heeft zich hiervan niets aangetrokken, met als ge volg een vruchteloze nota-oorlog tussen de bezettende mogendheden. Daarentegen heeft een bijeenkomst van kopstukken uit de CDU de poli tiek van Adenauer goedgekeurd en zich uitgesproken voor snelle goed keuring van de conventies van Bonn. De Bondskanselier had tevoren in een inleiding van twee uur verklaard, dat de vreedzame hereniging van Duits land het doel van de Bondsregering blijft. IN een verklaring van het hoofdkwar tier van generaal Naguib werd ge zegd, dat het leger was overgegaan tot een aantal arrestaties, omdat de politie ke organisaties te traag waren met het zuiveren van haar gelederen. De staats greep was indertijd niet slechts gericht tegen de koning, doch tegen de corrup tie, waarvan de koning een symbool was en tegen allen, die met de koning samenwerkten. De arrestaties werden Zondagochtend vroeg uitgevoerd. Ogenschijnlijk* waren er geen veiligheidsmaatregelen getrof fen. Het kabinet was in vergadering bijeen, toen de arrestaties hekend wer den. Het ging toen onmiddellijk uiteen. Maher, van wie werd gezegd, dat hij geen gelijke tred kon houden met dé nieuwe mentaliteit van het land, ver klaarde later, dat hij vereniging van alle macht in één hand in het algemeen belang achtte. Hij had er dan ook bij Drie personen gedood en drie gewond in Amsterdam Drie doden en drie zeer zwaar ge wonden vielen Zaterdagavond te Am sterdam te betreuren, toen een auto bus van de firma Maarse en Kroon op de Aalsmeerweg nabij het Hoofddorp plein moest remmen. De bus slipte op het gladde wegdek, sloeg een halve slag om, ramde eerst een van de an dere kant komende auto en reed toen in op een groepje van zes wielrijders. Twee hunner werden tegen de gevel van een huis gedrukt en waren op slag dood. Vier werden zeer zwaar ge wond naar een ziekenhuis overge bracht, waar een hunner later op de avond overleed. Van de inzittenden van de personenauto kreeg er een lichte kwetsuren. Ter plaatse zijn bo vendien nog twee wielrijders verbon den. Een der gewonden is, nadat hij in het ziekenhuis was behandeld, naar zijn woning overgebracht. Overleden zijn de 60-jarige G. van der Held en de 27-jarige C. Verwaal uit Amsterdam en de 33-jarige A. Roos uit Badhoevedorp. de leden van zijn kabinet op aange drongen, om alle medewerking te ver lenen. Overigens zijn er slechts wei nige van de oude figuren in het nieuwe kabinet opgenomen. Vice-premier is Soliman Hafez ge worden, die reeds eerder als vermoede lijke formateur was genoemd. Hij heeft indertijd de verklaring opgesteld, waar mee Faroek zijn troonsafstand bezegel de. Van veel betekenis is voorts, dat twee leden van de uiterst-nationalisti sche Wapania-partij en een lid van de Mohammedaanse broederschap in de regering zitting hebben gekregen. Onder degenen, die Zondagmorgen zijn gearresteerd, bevind zich een aantal personen, dat in het verleden een zeer belangrijke rol heeft ge speeld, zo de oud-premier Hilaly, Foead Serag Eddin, secretaris-generaal van de Wafdpartij en enkele zijner bloedver wanten. en enkele ministers in de re gering van Hilaly. De arrestanten zijn op korte afstand van het hoofdkwartier van Naguib in een militaire school ondergebracht. Nahas, de leider van de Wafd, heeft huisarrest gekregen. Terzelfdertijd zijn Zondagmorgen twee mannen opgehangen, die wegens hun aandeel in de troebelen in Kafr el Dawar op 12 Augustus j.l. door een militair tribunaal ter dood waren ver oordeeld. Voorts hebben er twaalf langdurige dwangarbeid gekregen en vijftien zijn vrijgesproken. Reddingboot met elf man vermist Het Hondurese tankschip Feunda- tion Star is Zaterdag op 120 mijl ten Oosten van Charleston (VS) in een vliegende storm in tweëen gebroken. Het schip was onderweg van Vera Cruz in Mexico naar Philadelphia. Een Noors schip, de Emu, heeft zeventien man aan boord genomen, de torpedo jager Fraser pikte twee man op, die nog op het wrak waren gebleven, een hunner is later gestorven. Een red dingsboot met elf opvarenden, onder wie de kapitein wordt nog vermist. De Emu is met de geredden naar een Amerikaanse haven gestoomd. Noodlottig eind van luchtvaartdemonstratie Voor de ogen van 120.000 mensen Is Zaterdagmiddag bij een luchtvaartdemon stratie te Farnborough, Engeland, een,,De Havilland 1110"-straaljager een machine van het nieuwste type in de lucht ontploft. De brokstukken van de straaljager, die op het moment van de explosie een snelheid van 1120 km had, vielen neer op een heuvel waar zich een menigte toeschouwers bevond. Zeven en twintig personen waaronder drie kinderen en de twee bestuurders van het toe stel, vonden de dood. Er zijn drie en zestig gewonden. De piloot van de straaljager was de dertigjarige John Derry, de eerste Brit se piloot die op de dag af vier jaar geleden de geluidsbarrière doorbrak. Hij gold als Engelands beste vlieger. Zijn vrouw woonde Zaterdag de de monstratie bij. Het ongeluk gebeurde volkomen onver wacht. Van meer dan 12.000 meter kwam het vlieg tuig naar de aar de suizen. Met irie scherpe knal len doorbrak het de geluidsbarriè re. Steeds lager komend maakte het een linker bocht om 't veld. Tot grote ontzet ting van allen schoot het toestel plotseling als een raket de lucht in, ter wijl te zien was, dat er stukken van de onderzijde van de rechtervleugel af vlogen. Onder doodse stilte zag men het drama zich voltrekken. De twee losse motoren suisden naar omlaag. Iedereen bukte zich onwillekeurig en menigeen barstte in snikken uit. De an dere vliegtuigen maakten hun oefenin gen af. De BBC-verslaggever, die aan wezig was, verloor een moment zijn kalmte en schreeuwde: ,Mijn God! Mijn God!" De verongelukte test-piloot, de 30- jarige John Derry. Zaterdag is het in de Boliviaanse hoofdstad Bogota tot ongeregeldhe den gekomen, toen Vijf politie-agen- ten, die bij troebelen waren omgeko men werden begraven. De menigte bestormde de gebouwen van twee kranten en de woningen van twee li berale politici, en verwoestte deze. Een politieman viel uit het gebouw van een der kranten en werd gewond. De regering heeft het optreden van de demonstranten afgekeurd. Na te hebben vastgesteld, dat Enge land ten aanzien van Iran zijn oude politiek blijft voeren alleen in een nieuw gewaad gestoken heeft pre mier Mossadeq officieus vier tegen- oorstellen welke Perzie zou doen aan Engeland en Amerika, opgesomd. Deze omvatten: betaling der schulden van de Anglo Iranian en schadevergoeding Verwachting tot Dinsdagavond: wisselend bewolkt Wisselende bewolking met plaatse lijk enkele buien. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG: Zon op 5.05, onder 19.09. Maan op: 20.50, onder 13.29. Een overzicht in het stadion met op de voorgrond de praalwagen „De vier jaargetijden". D1ul?e'l('en Rebben Zaterdagmiddag vier jaargetijden" getiteld trok door in het Olympisch stadion te Amster- de straten van de hoofdstad, onder de dam het massale bloemenspel „Kalei- enthousiaste kreten van duizenden dcscoop gadegeslagen. „Kaleidoscoop" Amsterdammers, die zich het slechte weerspiegelde het gehele mensenleven, weer ten spijt rijendik langs de de, had zestienhonderd medewerkers, van de wieg tot het graf. Het spei was weg hadden opgesteld. Het bloemen- Folkloristische dansgroepen, o a. uit als een laatste triomfante uitbarsting spel. dat met het corso het „Aalsmeer- West-Friesland, gaven een klassieke van de zomer. Een bloemencorso, „De se bloemenfeest in Amsterdam" voim- tint aan het feest. voor de vertraagde betaling; schade vergoeding voor de belemmeringen bij de verkoop van de olie, voort vloeiende uit het optreden van de An glo Iranian; het betalen van douane rechten op alle, door de Anglo Ira nian ingevoerde goederen en ten slotte betaling van belasting op olieproduc ten, welke gebruikt zijn door bezet tingstroepen in de oorlog, en welke ge leverd zijn door de Anglo Iranian. Deze laatste eis is volkomen nieuw. Merkwaardig was het, dat Mossadeq niet sprak over de tien millioen dol lar, welke Amerika beschikbaar zou stellen, als Perzie inging op de voor stellen van Truman en Churchill. Vol gens dr Mossadeq zou de Anglo Ira nian op dezelfde wijze als hij gedaan had, moeten omschrijven wat zij onder „schadevergoéding" verstaat. Mocht wederzijdse overeenstemming tot stand komen, dan zou de zaak verwezen kun nen worden naar een scheidsgerecht, waarover beide partijen het eens zou den ziin. Zonder deze „compensatie overeenkomst" zou slechts een Per zisch hof mogen beslissen over de schadevergoedingskwestie. Volgens het plan ChurchillTruman zou de koper van de in Abadan oogeslagen olie de priis kunnen vaststellen. Uit Rio de Janeiro wordt vernomen, dat Brazilië te Teheran onderhandelin gen voert over de levering van brand stof door Perzie. De Iraanse minister van Financien heeft 25°/o van het geld, afkomstig van de verkoop van olie aan de Italiaanse maatschappij „Epim" bij de Staatsbank doen deponeren, dit op grond van de wet op de nationalisatie. John Derry is kort vóór de ramp nog in radiocontact met de controletoren geweest. Hij meldde toen geen bijzon derheden. Ooggetuigen meenden een zwerm vogels in de buurt van de ma chine te hebben gezien, toen deze zijn noodlottige duikvlucht begon. De RAF acht het onwaarschijnlijk d3t deze vo gels het ongeluk zouden hebben ver oorzaakt. De „Havilland 110" had reeds meer dan honderd goedgeslaagde vluch ten gemaakt. Het vliegen boven de ge luidssnelheid is geenszins nadelig voor het vliegtuig of zijn bemanning, zo werd er aan toegevoegd. De regering zal een volledig onderzoek naar de oor zaken van de ramp instellen. De schermutselingen van de laatste weken op Korea, nemen sinds Zondag weer het karakter van offenensieve strijd aan. De vliegtuigen der Verenig de Naties bombardeerden het hoofd kwartier van het Vijfde Noordkore- aanse legerkorps, bij Kowon aan de Oostkust. Als antwoord hierop namen de Noordelijken de geallieerde stel lingen met 2.000 mortier- en artillerie granaten onder vuur. De Noordelijken schijnen over .grote munitie-reserves te beschikken, ondanks de intensieve bombardementen op hun bevoorra dingscentra. De Chinese radio maakte melding van 600 doden aan de kant der verbondenen. ^Toestand van Ierse premier gaaf vooruit Prof. Weve heeft Donderdag, 'n kleine operatie toegevoegd aan de vorige ope ratie aan het oog van de Ierse minister president, de heer De Valera. Professor Weve is tevreden over de vooruitgang van de heer De Valera. Men verwacht, dat de Ierse staatsman nog tw-33 of drie v/eken in het ooglijders-gasthuis te Utrecht zal moeten verblijven. Exorbitante sprong van experimentalist TZUNSTSCHILDERS plegen de maatschappij nogal eens op schuddingen te bezorgen. Niet alleen door hetgeen ze tussen vier latten te kijk hangen, doch ook door hun optreden buiten hun ateliers. In ieder geval geldt dit voor de 21-jarige Franse kunste naar, die gistermorgen half Wa- geningen, en het gebied tussen Ede en De Klomp op stelten zette, door uit de in volle vaart rijdende Kheingold-express te springen. Direct na zijn ongebrui kelijke manier van uitstappen zette men de noodrem in wer king, waarop douaneambtenaren een ware passen-passie in de trein begonnen uit te leven. De enige man die te licht beuonden kon worden lag echter volgens menselijke berekening naast de spoorbaan, zulks ingevolge de Wetten der zwaartekracht. In elk geval was de uitgestapte schilder een beoefenaar der lichtere kunst; althans men vond langs de spoorbaan zelfs geen penseel! Zou hij via de met 100 km snel heid rijdende trein in de lucht zijn opgelost, zoals hij zich onge twijfeld placht op te lossen in zijn doeken? Och neen, hij was eenvoudigweg op zijn benen te recht gekomen en had kbers ge zet naar Wageningen. De rgden waarom? Hij zat in de verkeerde trein. Hij moest naar Kopen hagen en nu dreigde hij terug te reizen naar Nice, zonder over voldoende geldmiddelen te be schikken om de hele tocht nóg eens te maken. Zijn zonderlinge daad kostte hem slechts een paar schrammen. Mensen wier beide voeten op de grond staan, kunnen zijn voorbeeld evenwel beter niet volgen Laaiste NVV-conqresdaa Niet alleen een probleem van het pensioen De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft Zaterdag het twintigste congres van het Vak verbond, dat gedurende vijf dagen in het Kurhaus te Scheveningen werd gehouden, gesloten. Hoogtepunten van het congres noemde hij de redevoe ringen nopens de werkgelegenheids- politiek en de ouderdomsvoorziening. Voorts noemde hij de organisatorische centralisatie en de administratieve unificatie van het N.V.V. belangrijk. I „De sociale zekerheidspolitiek", zo stelde de heer Oosterhuis vast, „heeft door het welvaartsplan van de P. v. d. A. een versterkte basis gevonden". De secretaris van het N.V.V., de heer J. J. A. Berger, hield op de laatste congresdag een inleiding over de ouderdomsverzekering, waarbij hij concludeerde, dat de ouderdomsvoor ziening meer is dan alleen een pro bleem van het pensioen, in welk ver band hij doelde op de woningbouw. Hij betreurde, dat de regering de so cialistische inzichten inzake ouder domsvoorziening slechts ten dele hul digt. Men zal het thans binnen het raam van de bestaande wet zo goed mogelijk moeten doen. Het N.V.V. moet namelijk, na de strijd, die het ten dele verloren heeft, thans ophouden. ALKMAARSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties 16 et per m.m. Familieberichten 20 ctp.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1