Ministerraad van de Schumanpool aanvaardt zijn werk r Als blauw bloed verwarmd wordt Mr F. J. F. M. van Thiel minister van Maatschappelijk Werk? Aantal slachtoffers is thans acht en twintig gestegen tot Egyptenaren gaan in Februari naar de stembus ECONOMIE 149e Jaargang No. 213 Dinsdag 9 September 1952 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Schepping van een harmonie iussen belangen der leden-siaten Eenstemmigheidsregel is losgelaten Aanvankelijk nog enkele buien DL koude lucht, welke vorige week Europa binnendrong, kwam tot rust. Bij een heldere hemel en windstilte kon de temperatuur in het Noordoosten van het land vlakbij het aardoppervlak tot be neden het vriespunt dalen. Zo werd van Zaterdag op Zondag te Eelde op 10 centimeter hoogte een minimumtemperatuur van 0.4 graden Celsius, te Witte- veen zelfs 2 graden C. afgele zen. Een dergelijke nachtvorst, zo vroeg in September is wel iets zeer bijzonders. In de regel pleegt deze eerst na half September voor te komen. Ook in de hogere luchtlagen heerste een flinke «oude, die hier en daar in West- Europa het evenwicht in de at mosfeer ernstig verstoorde. Zo p,?n er de laatste dagen in Enge land nogal veel onweers- en zwa- re regenbuien voorgekomen, ter wijl daar evenals in Augustus overstromingen zijn voorgekomen. JLL men' maar al'engs Veertien landen als lid der V.N. geweigerd Een Amerikaans militair dood in Amsterdams hotel gevonden Industriëel en sociaal werker E/ephantGir/s in diensivanKLM worden vervolgd Zn ZT'l°L01 ter ta1el Baron en gemeentebestuur kampen om een stuk qrond Mossadeq stelt zitting van parlement uit Stratocruiser vermist Desnoods zal de atoombom tegen de Sowjet-Unie worden gebruikt KHIARI VRIJGELATEN Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordamll, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mm. Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant, i Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 Nieuwe stap op weg naar Europese eenheid UET tweede orgaan van de Europese gemeenschap voor kolen en staal is gisteren officieel in werking getreden. Na de hoge autoriteit heeft thans ook de raad van ministers zijn werkzaamheden aangevangen, in een plechtigheid, die evenals de vorige is gehouden in de grote zaal van het Luxemburgse stad huis. De ministers van buitenlandse zaken en economische zaken der zes in de gemeenschap verenigde landen maken deel uit van het nieuwe lichaam. De Westduitse Bondskanselier, dr Adenauer, heeft in een rede ter installatie van de raad, welke voorzitter hij is, uiteengezet, dat dit orgaan zowel het belang van de gemeenschap als geheel als de interessen der afzonderlijke landen zal moeten dienen. port uitbrengen van haar werk sinds haar installatie op 10 Augustus. Voorts zal het Frans-Italiaanse voorstel voor een Westeuropees politiek gezag aan de orde komen, alsmede de be noeming der rechters voor het hof van justitie der Schumangemeenschap. Schuman en Adenauer zullen tevens van de gelegenheid gebruik maken, om van gedachten te wisselen over de Saar- kwestie, waarover binnenkort te Pa rijs verder zal worden gesproken. Naar verluidt hangt van het resultaat hier van af, welke stad zal worden geko zen als zetel van de organen der Schu mangemeenschap. T\E raad van ministers moet, zoals het verdrag zegt, de belangen der zes landen met elkaar in harmonie bren gen. Het ziet zich hierdoor voor een taak gesteld, waarvoor een ieder zich geplaatst ziet, die te maken heeft met de vereniging van Europa, want deze kan niet bestaan in de schepping van een Europees centralisme. De eenwor ding moet zich, zoals in het verdrag in zake de verdedigingsgemeenschap, staat op federatieve en confederatieve basis voltrekken of zij zal niet tot stand komen. De raad van ministers, zo vervolgde Adenauer, zal overigens niet in de eer. ste plaats de belangen der afzonderlij ke staten moeten dienen. Hij zal in de eerste plaats zich bezig moeten houden met de belangen der gemeenschap en daarom aan het hoge gezagsorgaan al le vrijheid moeten laten om zich te ont wikkelen en de omstandigheden moe ten scheppen waaronder dit orgaan hei best kan werken. De eerste stap op weg naar een Europese gemeenschap is thans gezet; daarmee begint, naar ivij hopen voor ons werelddeel een tijd van vrede, welstand en eendracht. JEAN MONNET, de voorzitter der hoge autoriteit, heeft in zijn antwoord aan dr. Adenauer er de nadruk op gelegd, dat behalve in uitzonderlijke gevallen de regel der eenstemmigheid in beslis singen is losgelaten. De raad zal een op lossing moeten vinden, die het algemeen belang dient. Na gewezen te hebben op de belangstelling, die Engeland en Ame rika voor de kolen- en staalgemeenschap tonen, dankte Monnet de regering van Luxemburg voor haar medewerking. De raad van ministers maakt vandaag een begin met zijn eigenlijke werk zaamheden. De hoge autoriteit zal rap- Laier stabilisering ^nJbeerstoestand in 0ns land vonr ,atmi,™heKi!c nog gunstig nersprejH°e Tkkeling van enkele kunnen can invloed worden de WeTsZol l^ukstmn Ten in west Europa enmtdden- en Noord. Scandinavië, welke de neerslag- kansen de komende daaen zouden kunnen onderdrukken Dit kan ge naard gaan aan enige stijging "an temperatuur. Ver weg in het WPS. ten trekt de aandacht een troni srhe cycloon welke als een in be tekenis toenemende gewone de- nrp.sie hij New Foundland de At lantische Oceaan optrekt Wind snelheden van 100 en 150 kilome ter per uur zijn bekend geworden De Veiligheidsraad heeft gisteren een Russisch voorstel om 14 landen, waaronder 5 communistische, tegelijk het lidmaatschap van de V.N. te ver lenen, verworpen. De landen waarop het voorstel betrekking heeft zijn: Al banië, Mongolië, Bulgarije, Roemenie, Hongarije, Finland, Italië, Portugal, Ierland, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon. Nepal en Libye. Malik heeft destijds beloofd dat afwijzing van het Russi sche voorstel een „stortvloed van Rus sische veto's" zou uitlokken. Weerbericht Verwachting tot Woensdaeavond: OOSTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Iets minder koud 's nachts. Morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. WOENSDAG: Zon op OOR. onder 19 06: Maan op 21.20. onder 14 42 Ministerraad doei voordracht aan de Koningin JJE ministerraad heeft gisteren besloten mr F. J. F. M. van Thiel te Helmond aan H. M. de Koningin voor te dragen voor de benoeming tot minister van het departement van Maatschappelijk Werk. Prof. dr L. J. M. Beel zal dan worden ontheven van het beheer van dat departement en zal zich blijven belasten met de portefeuille van het ministerie van Binnenlandse Zaken. De ministerraad heeft onlangs prof. Beel tevens tot vice-president benoemd. centrale raad voor gezinszorg in Ne derland en van de katholieke natio nale gezinszorg. Mr. van Thiel is voornemens in Hel mond te blijven wonen, teneinde het contact met het Zuiden te behouden. Zaterdagnacht is in een hotel aan de O. Z. Voorburgwal te Amsterdam het stoffelijk overschot aangetroffen van de 20-jarige Amerikaanse militair E. L. S. De militair, die met verlof in Am sterdam verbleef, was in Duitsland ge legerd. De politie, die de Amerikaanse consul op de hoogte heeft gesteld, acht misdaad niet waarschijnlijk. IMr Frans Joseph Frits Marie van Thiel, die in 1906 in Helmond is geboren, deed op het St. Willibror- duscollege te Katwijk eindexamen gymnasium en studeerde in Nijmegen Mr. F. J. F. M. van THIEL in de rechten. Na zijn doctoraal exa men in 1930 ging hij korte tijd naar het buitenland, was daarna in zijn geboortestad advocaat en procureur en is thans directeur van de rijwiel onderdelen- en buizenfabriek Robur aldaar. Hij is gedurende vier jaar lid van de Tweede Kamer geweest en heeft thans nog zitting in de Helmond- se gemeenteraad. Daarenboven heeft hij een indruk wekkende staat van dienst in het maatschappelijke werk. Hij is o.a. op richter en voorzitter van het provin ciaal opbouworgaan in Noord-Brabant (Brabants Volksherstel), lid van het. provinciaal bestuur van het wit-geie Kruis, lid van de welvaartsstichting Noord-Brabant, voorzitter van het diocesaan charitatief centrum in het bisdom Den Bosch, voorzitter van de Tijdens het vervoer van olifanten door de lucht is het de KLM gebleken dat doodgewone kippen gedurende de reis olifanten zeer rustig houden. Is het dan te verwonderen dat de KLM enige van haar in dienst nam en ze „Elephant Girls" noemt? De vliegramp te Farnborough Rapport over de oorzaak blijft geheim Door het overlijden van een vierjarig jongetje, is het aantal slachtoffers van het ongeluk op de luchtvaartshow te Farnborough tot acht en twintig geste gen. Van de twee en zestig gewonden zijn er nog vier en veertig in het zie kenhuis. Een twaalftal van hen verkeert in ernstige toestand. Honderden men sen bezoeken de plaats waar de lijken tijdelijk staan opgebaard, om te trach ten deze te identificeren. Tot nu toe zijn drie vrouwen nog niet geïdentifi ceerd. Men verwacht geen publicatie van het rapport over de oorzaken van Eerlang reorganisatie der politieke partijen Gearresteerde politici In Egypte zullen in Februari alge mene verkiezingen worden gehouden, teneinde het normale politieke leven in Egypte te herstellen. Generaal Naguih is op het ogenblik niet van plan, de politieke partijen te ontbinden, maar is vastbesloten, de corrupte leiders te verwijderen. Slechts in het alleruiterste geval schijnt het leger ontbinding der partijen te willen gelasten. Een wet in zake hun reorganisatie it, echter aange kondigd. Intussen schijnt de leiding van de Wafd nu genegen te zijn, de eisen van het leger tot zuivering van de partijgelederen in te willigen. De „rebellen" in de partij, die het roer thans in handen hebben, zijn voorstan ders van nieuwe partijstatuten, die in overeenstemming zijn met het nieuwe regime. Verwacht wordt, dat de gearresteerdei politieke leiders voor een speciaal ge rechtshof zullen worden gedaagd. Hun zal worden ten laste gelegd het op on wettige wijze vergaren van vermogens, misbruik van macht en andere onregel matigheden onder het regime van ex- koning Faroek. Sommigen hunner zul len wellicht nog worden beschuldigd van verzet tegen het regime van gene raal Naguib. In de nacht van Zondag op Maandag is nog een aantal arrestaties verricht. Een aantal Egyptenaren, tegen wie arrestatiebevelen zijn uitgebracht, ver toeft momenteel met vacantie in het buitenland. LEW KORT GEDING is niet zomaar „een ding". Dat heeft een blauwbloedige in gezetene van de gemeente Baarlo, baron Weichs de Wenne, ondervonden, even. als trouwens het gemeente bestuur van het landelijke Limburgse dorpje Maasbree. Beide instituten kwamemme' elkaar in botsing, omdat een lap grond, welke gepacht was door de baron, door de gemeente Maasbree werd ge bruikt voor het bouwen van een landbouwschool. Nu zat het zo, dat de grond toebe hoorde aan een Duitser, 'OT.emsJ bezittingen na 1.945 als (landelijk vermogen aan de staat vervielen. Het Ne- Beheersintituut er. toen zijn vleuge. ioJfVfiT ,Llt' doch inmiddels ,ot I» i baron pachter van gl°.nd'n 1949 kwa een er echter plannen voor 'e bouw van een laaere }}et. het °°9 Vallen op et dierbaar plekske grond ZrhfL-T"-- De oemeente acht het lapje van het Be heersinstituut, hoewel de ba ron mopperde dat hij de eer ste rechthebbende was voor het in eigendom verwerven van het perceel. De gemeen te liet intussen de werkzaam heden aanvangen. De school muren rezen al twee meter boven de grond, toen de ba. ron bij de Roermondse recht bank in kort geding aan het langste eind mocht trekken ook 'n kort geding aanhangig gemaakt, waarbij gevraagd wordt om de bepaling om trent de boete van f 500.- (welke de baron heeft be dongen voor ieder die het terrein betreedt) te schrap pen of te verminderen. De schoolmuren bleven inmid dels op dezelfde hoogte, tot vorige week de gemeente de Het gemeentebestuur ging in hoger beroep en zorgde er voor, dat de bestaande pacht overeenkomst tussen het be. heersinstituut en de baron, werd ingetrokken. Voor het geval in nóg hoger beroep deze beslissing ongedaan zou worden gemaakt, stelde de advocaat van de gemeente zich borg met f 25.-. De ba ron vond dit bedrag te laag en maakte weer een kort ge. ding tegen de gemeente aan hangig, dat vandaag te Roermond in behandeling komt. De gemeente zelf heeft werkzaamheden liet hervat ten. Dat kon zij doen, omdat de uitspraak van de Roer mondse rechter niet officieel zoals voorgeschreven isl door de adellijke tegenpartij was bekendgemaakt Doch Donderdag j.l. kwam een deurwaarder het de gemeen, te vertellen en tevens ver schenen er rond het bouw terrein bordjes van verbie dende strekking. Zaterdag, morgen werden deze bordjes ioor gemeentepersoneel weggehaald, nadat Donder dag en Vrijdag alweer het gehamer aan de school had weerklonken. Bovendien stelde de officier van Justi tie^ twee levensgrote Rijkspo- litiemannen voor het bouw terrein op, om iedereen te verbaliseren, en desnoods met geweld te verwijderen, die het terrein zou betreden. De gemeente kreeg alvast een bon wegens vernieling van andermans eigendom men. nE baron liet de bordjes weer aanbrengen. Ze stonden geen dag of de ge meente liet ze weer wegha len. Nu echter legaal, roant de bordjes waren enigszins verhangen. De officier van Justitie te Roermond had na melijk voorlopig beide par tijen de toegang tot het ter rein verleend Het politie toezicht werd echter besten digd De aannemer verscheer gisteren weer op het om -'reden stuk grond en de ba ron liep erg „eigendomme rig" te doen. door man- steeds k.ris-kras over zij' landgoed het is f 675.- waard) te marcheren. het ongeluk. Vele gegevens over het type van het verongelukte toestel zijn nog geheim. Overal in Engeland worden thans herdenkingsdiensten voor de slachtof fers van de ramp gehouden. Sommige kranten brachten het vreselijke nieuws in Zwart omrande pagina's;--De veron gelukte piloot van het toestel, de 31- jarige John Derry, was drager van dB Bronzen Leeuw van ons land. Uit verklaringen van ooggetuigen is komen vast te staan, dat de „Havil- land 110" explodeerde, enkele seconden nadat het de geluidsbarrière doorbro ken had. Direct na het ontzettende on geluk bood het vliegveld waar de show werd gehouden een tragische aanblik. Duizenden mensen konden hun tranen niet bedwingen. De organisatoren van het vliegfeest hebben verklaard, dat net ongeluk geschiedde op de dertiende show die gehouden werd. Het instituut bestaat als zodanig wel twintig jaar, doch zevenmaal waren er geen exposi tie en vliegfeest, in verband met de oorlogsomstandigheden. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard hebben telegrafisch aan de koningin van Engeland hun deelnemirig betuigd met de ramp welke de Britse luchtvaart Zondag heeft getroffen. Schacht vliegt naar Teheran De Perzische premier Mossadeq heeft besloten, de zitting van het parlement, die Woensdag zou beginnen, nog enige tijd uit te stellen, teneinde tijd te win nen voor de oplossint van dp oliekwes tie. Intussen onderhandelt een verte genwoordiger van Brazilië in Teheran met hem over de aankoop van een hoe veelheid olie. Hjalmar Schacht is naar Teheran ont boden voor besprekingen met Mossadeq. Hij is Maandag vertrokken en verklaar de bij zijn vertrek van het vliegveld bij Hamburg, niet te weten wat de premier met hem wilde behandelen. Volgens een bericht van het Ierse vliegveld Shannon wordt een Strato cruiser van de BOAC, welke onderweg was van New-York naar Londen, ver mist. Er zijn tien personen aan boord. \Y7ij staan wederom aan het begin van een economische conferentie achter het IJzeren Gordijn. De plaats van handeling is thans niet Moskou, maar Leipzig. In de lente is, zoals men zich zal weten te herinneren, een dergelijke bijeenkomst in de Russische hoofdstad gehouden, waarbij ook Nederlanders aanwezig waren, van wie vooral de Rotterdamse oud-hoogleraar Prof. de Vries naderhand opviel door de on doordachte zaken, die hij meende aan het papier te moeten toevertrouwen. Wij hebben er destijds op deze plaats bet onze van gezegd. Ma die conferentie in Moskou zijn in verschillende landen nationale co- mité's gevormd met het doel de zaken lieden voor de vergadering in Leipzig warm te maken. Daarmee hebben de propaganda-comité's niet zo bijzonder veel succes, omdat de resultaten van Moskou niet bepaald schitterend waren. Van Russische zijde was weliswaar her haaldelijk verzekerd, dat er geen en kele pressie zou worden uitgeoefend en dat er gelegenheid zou zijn om con creet zaken te doen, maar van een uit voering der opdrachten is tot nu toe niets gekomen. De Westerse fabrikan ten hebben alles in het werk gesteld om aan de orders te voldoen, maar na afloop van Moskou deed men daar of er geen conferentie was geweest en ieder contact zelfs werd vermeden. Uen Brits fabrikant had een contract L' om China voor een bedrag van 250.000 pond niet-strategische chemica liën te leveren; een ander had wollen goederen „verkocht" ten bedrage van 500.000 pond: Voorts zou „binnen drie weken" een regeling worden getroffen om China voor tien millioen pond aan goederen te verschaffen. Alles bij el kaar zouden de transacties over de der tig millioen pond gaan. En dit betreft alleen Groot Brittanië. Dergelijke af spraken werden ook met enkele Ame rikanen, Nederlanders, Fransen, West- Duitsers en zakenlieden van andere nationaliteiten gemaakt. MADAT de zakenlieden uit elkaar wa- ren gegaan, gebeurde er, ondanks de pogingen van Westerse fabrikanten, verderniets. De Russen bleven zwijgen. Honderden monsters, die naar Moskou en andere plaatsen werden ge-' zonden (dit gebeurde vóór de confe rentie geregeld), werden volkomen ge negeerd. De Tsjechen hadden wel con tracten getekend, maar deze betreffen transacties, die binnen het kader van de reeds maanden te voren, normaal gesloten handelsverdragen vielen. De Oost-Duitsers zonden een offerte in de vorm van een „pakket" glaswerk, wel wetend; dat men in Engeland weinig voelde voor niet-essentiële goederen, zodat ook deze poging op niets uitliep. De andere Oost-Europese satelliet-sta- ten deden niets. Alleen China toonde een grote be langstelling door een handelsmissie in Oost-Berlijn te plaatsen. Maar aange zien alle handelszaken toch over Pe king moesten gaan, vertrokken zes Britse zakenlieden naar China om onverrichterzake terug te keren. De conferentie in Moskou eindigde op 12 April 1952. Toen werd een comité voor de bevordering van Internationale Handel gevormd, dat twee dagen later reeds in de Russische hoofdstad bijeen kwam. Een Centraal Bureau werd ge vormd, waarvan de Franse communist Robert Chanibeiron secretaris-generaal werd. In verschillende landen werden comité's opgericht met het doel de han del met de communistische wereld te bevorderen en internationale conferen ties en regionale jaarbeurzen in elk land te organiseren. Maar daar in Ne derland en in andere landen geregeld internationale jaarbeurzen worden ge houden en de communistische staten langs de officiële kanalen reeds op een meer doelmatige wijze handel kunnen drijven met het Westen, vraagt men zich af wat de bedoelingen van de Sowjet-Unie zijn. IJIT de propaganda in de communisti- sche pers zou men de volgende con clusies kunnen trekken: Er bestaat een nauw verband tussen deze economische conferentie en de communistische We reld Vredes Raad. Moskou tracht on enigheid in de Westerse democratieën te scheppen, door bestaande commer ciële en economische organisaties te passeren en zodoende de volken in het Westen op te zetten tegen hun rege ringen. Er zijn de laatste jaren immers genoeg pogingen door de Westerse Mo gendheden gedaan om de handelsrela ties met de U.S.S.R. en de satelliet staten uit te breiden: zij werden steeds door Moskou afgewezen. Men kan de conferentie in Leipzig daarom ook niet serieus opvatten. Zij is een onderdeel van de communisti sche agitatie-methoden en zal vermoe delijk niet veel meer opleveren dan wat propaganda. Minister voor het leper der V.S Weinig kans op beslissing in Korea Franck Pace, de Amerikaanse minis ter voor het leger, heeft verklaard, dat het Amerikaanse leger ingeval van een Russische aanval de atoombom wil ge bruiken „indien dit nodig wordt en in dien wij zulks mogen doen". Volgens Pace zou het zevende Ame rikaanse leger in Europa aan een Rus sische aanval lang genoeg het hoofd kunnen bieden opdat de V.S. een ver nietigende slag zouden kunnen voorbe reiden. Pace twijfelde er niet aan dat het industriële en personele vermogen van de V.S. de Sowjets in elke oorlog zou kunnen verslaan Met betrekking tot Korea was Pace van oordeel, dat de posities van de ge allieerden en de Noordelijken zo sterk zijn, dat geen van beide in staat schij nen een „overwinning door een offen sief" te behalen. Hoewel een militaire overwinning „vurig te wensen ware" moesten de kosten afgewogen worden tegen factoren als de algehele militaire sterkte van de V.S. en de Sowjetunie. Belhassan Khiart, secretaris-gene raal van een Tunesische vakvereni ging onder communistische invloed, die Zaterdagavond toen hij zich voor bereidde voor een reis naar de mijnen in het noorden werd gearresteerd, k- Maandagochtend. nadat hij door de po litie is ondervraagd, vrijgelaten.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1