staatkundige betekenis Kaht Beite.IL weten van PRINSJESDAG: Een dag van grote Geallieerde vlootoefeningen zijn in volle gang Blauwe vloot onder de Noorse kust /aarden v aan het hart Schermerhorn Sportnieuws VTSTE NIEUWS Gloster Meteors verongelukt 2 militairen door onschot gedood Een zinvol en kleurrijk schouwspel Verleden en heden Tweede crematorium in gemeente Rheden Mr Sassen voorzitter van Christ. Democr. fractie Fokker ontwerpt twee nieuwe vliegtuigen De landarbeidersionen worden verhoogd Kapitein Friesema (na zeven jaar) als oorlogsbruidegom naar de V.S. liP ifpfl: If Nederlandse jagers op bezoek in Zweden „Critique" na eind Main Brace van Debonie irein opwindend? DINSDAG 18 SEPTEMBER 1952 e Allimaarse Dirkje van V. over haar een reclasserings- advisee, de Dirkje tot een •schillende werkhuizen dief- i mening, dat de verdachte ng met een bepaalde groep laraan Dirkje geen moment merkte ze schamper op. De olitierechter, mr R. W. J. C. te. De cis was drie maanden sen toen hij de sigaretten in /oor het grijpen vond. Dorstig. W. uit Zuid-Scharwoude had - een paar visjes gegeten en hrikkelijke dorst gekregen, 1 een vier a vijftal borreltjes las bier nuttigde. Het gevolg ij slingerende de stad verliet, p de Friesebrug werd aange- ennelijke sta\t van dronken- 't niet, maar helemaal brand- 5 W. niet geweest en daarom j zich tot f 100 of 30 dagen a. eventig gulden boete was het or Franciscus B. uit Heer- 1, die een stopsignaal van de genegeerd, toen hij 's avonds hterlicht fietste. geen halsmisdrijf, waarvoor B. gisteren op de mat ver- lar toch gaat het niet aan zo- perenboom van een buurman :ken. En dat had hij gedaan, een kibbelarijtje over droog- precies achter de situatie te ;ld de politierechter de zaak «etuigen en situatietekeningen =r licht in de affaire worden Verkeerde poging. :ing tot oplichting bracht Jan ■oek oo Langendiik voor de Hij had getracht van de ster van de Langendijker entrale huur terug te ontvan- :en 50-tal kisten, waarvan hij nst niet wilde verklaren. Een opgehangen verhaal over een uit Amersfoort, die hem de ?ou hebben gegeven de kisten rengen en de huur te innen, ir de betaalmeester, de heer inderzocht en onjuist bevon- aaldelijk bleef verdachte in e herkomst van de kisten aan De Officier van Justitie eiste dagen. Rekening houdende nanciële omstandigheden van veroordeelde de politierech- ot f 40 of 60 dagen. uit Bergen werd veroordeeld f 10 dagen, omdat hij de bo- zi.in buurman had vernield, niet verschenen en daarom beweegreden van deze daad ister. Gebarsten bom. naarder Jacob K. zal tien gul- in neertellen wegens mishan- i mevrouw B., bij wie hii in- Het was een typische inwo- re, waarbij ten slotte één ije de bom. die al een tijd lag n, deed barsten, tering van een motorboot laste gelegd aan Jan de W. uit Langendiik. De boot behoorde de Stichting voor de Bodem- in welker opdracht De W. de st verkopen. Hij had het ichter niet van de hand ge ar het veranderd door o.a. de uit te slopen. Volgens ver as de voorwaarde dat hij de zou betalen wanneer er geen lor kwam. Dat was niet ge- 1 hij was derhalve eigenaar De eis werd f 100 of 14 da- van mr Van den Wall Bake 1 dagen maakte. matig gespeelde wedstrijd .V. II met dubbele'cijfers ver- De Rijp III. veld wogen de partiien wel gen elkaar op, maar de voor in SSV wist geen enkele goal Na een half uur opende De ;en strafschop de score en het ■am met 0-10. speelde een uitwedstrijd tegen hout en deze ontmoeting ein- een gelijk spel 2-2. /-dames (handbal) deden het a wonnen hun eerste competi- H i.jd tegen AVA II met 9-0. ■Je piloien kwamen om ïorgen omstreeks 10.15 uur Gloster Meteors van de vlieg- uwarden bij het landen me' 1 botsing gekomen. Eén van len zou bij Cornjum zijn neer- )ver het lot van de piloten jS met zekerheid bekend. Eén iloten zou nog gebruik hebben van de uitschietbare stoel •-en andere mededeling zoude" loten om het leven zijn geka- vernemen wjj, dat beide pi'0' imgekomen. val op vliegbasis bij Leeuwarden vliegbasis Leeuwarden is een ïgeluk gebeurd dat aan twee htigen het leven heeft ge- a men bezig was met het in de kanonnen van een Gloster door tot nu toe onbekende en schot afgegaan. De 26-jari- nt D. Pekel uit Jelsum eö de soldaat A. Polman uit Ees e Borger) werden dodelijk Er is een commissie van on- igesteld. Het staat reeds vast. de nodige veiiigheidsmaatre- 'en getroffen. (Van onze parlementaire redacteur) „OINDS een aantal jaren reeds pleegt men in woord en geschrift de derde Dinsdag van September aan te duiden als „Prinsjesdag". Aan te nemen valt, dat men hier te maken heeft met een opzettelijke aanknoping bij een term, eertijds gebezigd voor een gans andere gebeurtenis. In de oude republiek placht men de op 8 Maart feestelijk gevierde verjaardag van de Prins-Stadhou der, bepaaldelijk die van Willem V, welks viering in de patriottentijd een demonstratie van Oranjegezindheid was, Prinsjesdag te noemen". Aldus dr. E. van Raalte in zijn onlangs verschenen studie over De geschiedenis van de opening der Staten-Gencraal van 1814 tot 1952. De bedoelde aanknoping zou hebben plaatsgevonden, doordat op de dag van de plechtige opening der Staten- Generaal in ruime mate verknochtheid aan ons Vorstenhuis tezamen met huldebetoon aan het staatshoofd tot uiting komt. UOG tal van andere wetenswaardig- heden en kostelijke bijzonderheden kan men in dit door de Haagse uitge verij Martinus Nijhoff keurig uitgegeven en rijk geïllustreerde boekje vinden. Wetenswaardigheden en bijzonderhe den, deels betrekking hebbend op de grote staatkundige betekenis van de opening der Staten-Generaal, deels ook op het deze plechtigheid omgevende ceremonieel. Terecht wijst de schrijver er op, dat, hoewel het ceremonieel on getwijfeld voor velen het aantrekke lijkste onderdeel van Prinsjesdag vormt, het zijn bestaansgrond heeft in over wegingen van verhevener aard dan alleen in het streven om met een kleur rijk spel de burgerij te pakken. „Er ligt ook geschiedkundig bezien, aan ten grondslag de wil om, met behulp van het ceremonieel, dat juist daardoor heel wat meer is dan een uiterlijk vertoon, de wezenlijke betekenis van de opening op de voorgrond te plaatsen. Deze is, dat Koning en Volksvertegenwoordiging dan bijeen zijn, en dat bij deze gele genheid de Koning, onder verantwoor delijkheid van de Ministers, die teza men met hem de regering vormen, met een rede de Troonrede het nieu we werkjaar van de Kamer inleidt Die rede geeft aan de openingsbijeen komst haar bijzondere staatkundige in houd. De gouden koets rjAT men aan het de openingsplech- tigheid omringende ceremonieel ook in het verleden grote waarde toe kende blijkt wel uit het feit, dat in 1907 de route, langs welke de koninklijke stoet zich van het Paleis Noordeinde naar het Binnenhof placht te begeven, verlegde en aldus verlengde. Dit mag men wel toeschrijven aan de overwe ging, dat de oude route niet voldoende gelegenheid bood voor het steeds toe nemende aantal kijklustigen om de stoet waar te nemen. Zoals het zich thans laat aanzien, zal er het volgende jaar opnieuw, en dit maal een zeer aanzienlijke verlenging van de route plaatsvinden, aangezien de weg van het dan als Koninklijke residentie fungerende Huis ten Bosch naar de Ridderzaal verscheidene kilo meters lang is. In 1907 was er alle aanleiding om de route te verlengen, daar kort te voren de Gouden Koets voor de openings plechtigheid in gebruik was genomen. De Gouden Koets, .die telkenjaar zo grote belangstelling trekt, is een ge schenk van de Amsterdamse burgerij aan Koningin Wilhelmina ter gelegen heid van haar inhuldiging in 1898. Bij het huwelijk van Koningin Wilhelmina met Prins Hendrik in 1901 werd de Gouden Koets ingewijd; sinds 1903 pleegt ons staatshoofd zich van haar te bedienen om zich naar de plechtige opening der Staten-Generaal te bege ven. Zij Hét dan ook, dat een enkele maal. met het oog op de weersomstan digheden, in de eerste jaren nog gebruik werd gemaakt van de Glazen Koets. Deze koets, in 1826 vervaardigd door een Bruscels handwerksman, werd vóór 1903 regelmatig voor dit doeleind ge bruikt. Behalve door Koning Willem II. die zich tijdens zijn regering van 1840 tot 1849 te paard naar de ope ningsplechtigheid begaf. In zijn dagen vond deze plechtigheid nog plaats in het tegenwoordige Tweede Kamerge bouw; sinds 1904 komt de verenigde vergadering van beide Kamers der Staten-Generaal in de Ridderzaal te zamen. Leve de Koningin! HE thans traditionele uitroep „Leve de Koningin" weerklonk, aangeheven door een Kamerlid en overgenomen door alle aanwezigen, voor het eerst in 1897. Waarschijnlijk ging het initiatief in deze uit van het oudste lid van de Tweede Kamer, de heer Donner. Er was in dat jaar een duidelijk aanwijs baar aanknopingspunt voor deze mani festaties, ofschoon de eigenlijke beweeg redenen nimmer zijn opgehelderd. In 1897 was de toen nog minderjarige Koningin Wilhelmina namelijk voor het eerst aanwezig bij de plechtige sa menkomst van de door Koningin-Re gentes Emma te openen Staten-Gene raal. Wellicht heeft men de jonge Ko ningin, die het volgende jaar zelf de Troonrede zou moeten uitspreken, al vast aan de sfeer willen laten wennen. De mogelijkheid bestaat intussen ook. meent dr. Van Raalte, dat meer poli tieke redenen tot deze huldebetoning hebben geleid. In 1897 toch waren bij de verkiezingen een drietal socialisten tot Kamerlid gekozen; bij de toenma lige verhoudingen zou het te verstaan zijn, dat men bij de opening der Staten- Generaal nog eens extra de band tus sen volk en vorstenhuis heeft willen onderstrepen. In ieder geval gaven deze manifesta ties de socialisten aanleiding uit protest wegens wat zij een tegen hen gerichte politieke demonstratie achtten, jaren lang weg te blijven. Eerst na 1934 wo nen zij de openingsplechtigheid regel matig bij. Bedoelde toejuichingen vonden tot en met 1946 plaats op initiatief van één der Kamerleden: vele jaren de heer Duymaer van Twist. Sinds 1946 is ech ter een van veel oudere datum stam mend gebruik in ere hersteld. Te weten, dat de voorzitter van de Verenigde Vergadering de leiding in deze neemt. Zo zal dan ook vanmiddag mr. Jonk man, die als voorzitter van de Eerste Kamer tevens de leiding van de Ver enigde Vergadering heeft, het sein tot een drie maal herhaald „Leve de Koningin" geven. Daarmede als het ware symbolisch het beginsel van de onderlinge verbondenheid tussen volks vertegenwoordiging en staatshoofd ver tolkend: een beginsel, dat één van de hoofdpijlers van ons staatsbestel vormt. Nieuwe protestantse kerk op Ambon Zaterdag is in Ambon de eerste steen gelegd voor een protestantse kerk, een plechtigheid die door duizenden chris tenen werd bijgewoond. Daarbij hebben verschillende sprekers het woord ge voerd, onder wie de gouverneur van de Molukken, mr. Latuharhary. Aan president Sukarno werd een danktelegram gezonden namens de pro testantse gemeenschap op Ambon voor de oprichting van deze kerk, die door de regering geschonken wordt. De eer ste steen, die gelegd werd, was afkom stig van de oude kerk, die verwoest is. Als plaats voor het tweede cremato- "um .m Nederland is thans de ge meente Rheden door de vereniging voor facultatieve lijkverbranding uit- geKozen, aangezien daar de meeste me dewerking werd verkregen. Het nieu we crematorium zal onder architectuur van H. C. p. Nuten uit Den Haag wor den gebouwd aan de Imbosweg te Die ren, tweehonderd meter van de grote u en za* *n totaal ac^t en een naive h.a. beslaan. In tegenstelling m°t veisen zal de kist bij het beëindigt 1 van.de plechtigheid in de aula niet verticaal, maar horizontaal uit de zaal worden geschoven. Eind 1953 zal het nieuwe crematorium in exploitatie ko men. De Cazellefabriek te Dieren bestaat zestig jaar De N.V. Gazelle Rijwielfabriek te Dieren heeft dezer dagen in interne kring haar zestigjarig bestaai. gevierd. Als een klein bedrijf begonnen telt de in<v7ie^ thans 650 personeelsleden in 1927 is door middel van een belangrijke gift een pensioenfonds gesticht, dat door een afzonderlijke stichting wordt be heerd. Meer dan veertig personen zijn veertig jaar of langer in dienst van het bedrijf geweest. Hei parlement der K.S.G. De Nederlandse afgevaardigde mr I. Sassen is gekozen tot voorzitter van de groep der Christelijk-Democratische afgevaardigden, die in het parlement der K.S.G. is gevormd. De christelijke fractie in het parlement telt 34 leden. De lberalen, 20 leden tellend, hepben ook reeds een fractie gevormd onder leiding van de Fransman Delbos. De 21 socialistische leden hebben welis waar reeds nauw voeling met elkaar gehouden, doch zij hebben tot dusver re nog geen fractieleider kunnen kie zen. Ook brandstofhandelaars steunen kankerbestrijding De Federatie van de Nederlandse Brandstoffenhandel gaat op initiatief van de federatieve kring te Amsterdam een actie ontketenen ter ondersteuning der kankerbestrijding, omdat de 1 pet. actie, waaraan de iniddenstand heeft medegedaan in het kader der collecte minder geschikt was voor de brand stoffenhandel. In de vakpers worden de brandstoffenhandelaars thans opgewekt ten minste 1 pet. of méér van de ent vangsten der drukste week, die komen gaat, aan het Koningin Wilhelmina- fonds af te dragen. De Fokkerfabrieken werken op het ogenblik aan de ontwikkeling van twee nieuwe vliegtuigen, voorzien van twee schroef-turbinemotoren, welke bestemd zijn voor de vervanging van de DC-3. Het passagiersmodel zal de naam Friendship (vriendschap) krijgen, het vrachttoestel „Freightship" (vracht schip) heten Het is een hoogdekker, hetgeen wil zeggen, dat de vleugel aan de bovenzijde van het toestel is beves tigd. Bij beide typen is de lengte van de vleugel 29 meter, die van het ge hele toestel 19.95 meter. De passagiers- heeft op 6100 meter hoogte een maxi mumsnelheid van 441 km per uur en een kruissnelheid van 395 km per uur. Het vrachttoestel vliegt op 3050 meter ten hoogete 435 km per uur en door gaans 362 km. Vliegtuig bracht uitkomst De timmermansknecht J. Meyer, kwam Zondagmiddag in een timmerwerkplaats op Schiermonnikoog met zijn arm in een zaagmachine terecht. De dokter kon slechts eerste hulp verlenen, doch oor deelde spoedige opneming in een zie kenhuis noodzakelijk. De kwestie van het. vervoer leverde evenwel enige moeilijkheden op, De bereidheid van de commandant van de vliegbasis Leeu warden om het transport van de ge wonde eilandbewoner te verzorgen, maakte aan alle vervoersmoeilijkheden een einde. Een zuster, die op het Noor delijk strand van Schiermonnikon; landde, bracht de gewonde naar "een ziekenhuis in Leeuwarden, Met 3 cent per uur Het College van Rijksbemiddelaars heeft uitgemaakt, dat een basis-uurloon van 88 cent, met inbegrip van 3 cent voor de werknemersbijdrage aan de pensioenpremie, voor de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden aan vaardbaar moet worden geacht. Door de Stichting voor de Landbouw was voorgesteld dit loon op 88 Vz cent, met inbegrip van 3 cent voor de pensioen premie, te bepalen. Het huidige loon is 8iVz cent met inbegrip van 2-It cent voor de pensioenpremie. De lonen van de ongeschoolden mo gen niet verhoogd worden. De datum van invoering der loons verhoging is nog niet vastgesteld. Over deze en enkele andere kwesties moet nog nader worden onderhandeld. Te Beekbergen is gistermorgen een grote boerderij afgebrand. De brandweren van Beekbergen, en Apel doorn hebben slechts een wagenschuur kunnen behouden. F)E Nederlandse ex-ka- u tein der mariniers L. Friesema, onlangs na 24-jarige dienst gedemo biliseerd, zal volgende week in de Ver. Staten aankomen als immigrant en „oorlogsbruidegom". Kapitein Friesema ont moette zijn tegenwoor dige vrouw,, een Ameri kaanse in de tweede we reldoorlog, toen zij bei den luitenant waren in het marinierskamp Le- jeune in Noord-Caro- lina. Na Kerstmis 1945 wilden zij trouwen, maar zeven weken daarvoor werd de bruidegom naar Indonesië gestuurd, zodat het huwelijk uitgesteld moest worden. In 1946 werd hij gedemobiliseerd en toen duurde het nog tot Juni 1948 voor kapi tein Friesema verlof kon krijgen om van Djakarta naar New York te vlie gen om daar te trouwen. Het echtpaar woonde enige tijd in Indonesië en in Nederlrnd. Daarna ging mevrouw Friesema Brief aan de Koningin bracht uitkomst dienst, maar te kennen, dat dat terug naar de Ver. Sta ten, waar zij, gebruik makend van haar recht als oud-militair, voor hriar man vergunning vroeg haar als immigrant te volgen. Kapitein Frie sema vroeg zijn ontslag uit de Nederlandse men gaf hem niet voor Januari 1953 zou kunnen worden ge geven Toen koningin Juliana in de lente van dit jaar Amerika bezocht, schreef mevrouw Friesema haar een brief met een ver zoek om bemiddeling voor het verkrijgen van een vervroegd ontslag voor haar man. Drie maanden later, zo heeft mevr. Friesema aan Reu ter verteld, kreeg haar man een brief van de minister van Marine met de mededeling, dat zijn ontslag op 1 September 1952 zou ingaan. Kapitein Friesema hoopt nu werk te krijgen bij een garnalenvisserij - bedrijf in Miami. De heer Claude R. de Vriesde jeugdige voorzitter van de Rotterdamse luchtvaart club, gaf tijdens een wedstrijd van deze club een merkwaardige demonstratie met een door hem geconstrueerde „vliegende schotel", die door twee miniatuur reactie-motoren wordt aangedreven. De schotels stegen rechtstandig tot op een hoogte van '20 meter. De heer de Vries met zijn vliegende schotelmet opzij de beide reactie-motortjes. Sedert dertig dagen is er in Noord- Europa reeds een strijd aan de gang tussen een „blauwe" en een „oranje" partij en heeft men op het kalenderblok als jaarcijfer 1953 geschreven. Ziehier enkele der veronderstellingen, die gel den bij de grote Navo-vlootocfening „Main brace", die op het ogenblik in volle gang is. Voorts wordt aangenomen dat een deel van „blauw"-land in het Noorden van Noorwegen bezet is door de tegenpartij en een strijdmacht van de tegenpartij (oranje) oprukt door het Noorden van Denemarken. De eerste phase van de vlootoefening is nu, dat een deel van de blauwe vloot opstoomt naar de Noordelijke Noorse wateren om daar de linker flank van zijn troe pen te steunen. Een ander deel van de blauwe vloot dient voor het trocpen- convooi van Engeland naar Noorwegen. Op 18 September wordt de toestand in het Noorden zoveel beter geacht, dat het daarheen gezonden deel van de blauwe vloot beschikbaar komt voor steun aan andere gebieden (Denemar ken). Het troepenconvooi wordt dan ook in de richting van Jutland gediri geerd en er zullen aan de Zuidwestkust van Denemarken troepen aan land worden gezet ter versterking van de reeds vechtende blauwe troepen. Tenslotte zal getracht worden de in Denemarken behaalde successen verder uit te buiten. Eindexamen De oefening „Main brace" wordt voornamelijk beschouwd als een soort eindexamen voor de mannen der ver schillende verbindingsdiensten. Hetgeen in vroegere oefeningen werd geleerd en aan de hand daarvan is uitgewerkt, wordt nu voor het eerst in groot ver band in de practijk gebracht. De Ne derlandse deelneming bestaat, zoals men weet uit twee torpedojagers, twee fregatten, enkele mijnenvegers, twee onderzeeboten en enkele squadrons van de Marine Luchtvaart Dienst. De Nederlandse torpedojagers zullen met hun formatie tot circa 67 graden Noorderbreedte opvaren, bezuiden de Lofoten. Daarna zal de groep naar het Zuiden gaan. De „Banckert" en de Van Galen" zullen na de oefening van 26 September af een niet-officieel be zoek brengen aan Göteborg in Zweden. MANNELIJKE en vrouwelijke val schermspringers hebben deze maand twee nieuwe wereldrecords gevestigd. Drie Russische springsters wisten na de sprong uit het vliegtuig, hun val scherm gedurende dertien seconden dicht te houden, zodat ze 7100 meter „vielen". Vier springers deden hun parachute pas open nadat ze 8400 me ter waren „gevallen". Toch gevaarlijk, vindt Theodoor, ook al ben je dan gauw beneden. De Russische boe ren mogen er anders ook zijn. Volgen" radio-Moskou zijn ze er in geslaagd om aardappelen, kool en graan te ver bouwen cp de eeuwig bevroren grond in het gebied van Toera, dat in Sibe rië, nabij de Poolcirkel is gelegen. Li Zaterdag verklaarde een generaal van de Russische pantserstrijdkrachten, dat de Russen de gevechtswagen hebben uitgevonden en dat zij reeds in 1915 de eerste tank bouwden, evenals de Brit ten. Overigens zou het een vredelie vend land als Rusland meer passen, de laatste -tank uitgevonden te hebben. Li Zaterdag hield tg Hasle, op Bornholm (in Denemarken) voor het groenten- winkeltje van Maria Jensen een grote biauwe Cadillac stil, met de Deense koning Frederik aan het stuur. Uit de auto stapte vol trots de zoon van de gi centen vrouw, Gudmund Jensen, een lid van de bemanning van het konink lijke jacht „Dannebrog". De koning had de zeeman, die het weekend thuis ging doorbrengen, een lift gegeven. L! Het Amerikaanse departement van Defensie heeft medegedeeld, dat 470.000 jonge Amerikanen in November Wie zal dat betalen, zoete, lieve Alida onder de wapenen zullen worden ge roepen voordienst in het leger. Het aantal sinds November 1950 opgeroe- penen zal dan stijgen tot 1.107.430. L) Om het kopen van aardappels door West-Berlijners in winkels in de Sow- jetrussische sector van de Duitse hoofd stad tégen te gaan, heeft het Oostb'er- lijnse stadsbestuur de aardappels weer op de bon gedaan. Elke Oostberlijner krijgt ais voorlopige toewijzing 125 pond aardappels. Vrijdag zijn in Port Elisabeth weer 150 inheemsen veroordeeld tot boeten van vijftien pond sterling of negentig dagen hech tenis, wegens het overtreden van de apartheidswetten. H De inwoners van de gevangenis van Scoetari (in Istan bul, Turkije) zijn onlangs in opstand gekomen. Nadat veertien gevangenen, drie bewakers en de gevangenisdirec teur waren gewond, kon de politie de wanordelijkheden bedwingen. Er is een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de heibel. De politie van de Si- ciliaanse stad Catania heeft een 38-ja- rge zwakzinnige bevrijd, die geduren de dertien jaar door zijn moeder :n huis was opgesloten. De zwakzinnige bleek na zijn bevrijding aan gewrichts- verstijving te lijden. De moeder had twee jaar geleden de voorzorgsmaat regel genomen, zich van een medische verklaring te voorzien. Toch is ze ge arresteerd. Dit bezoek zal vier dagen duren. Daar na wordt naar Den Helder gevaren, waar de bodems omstreeks de derde October zullen aankomen. In volle zee De blauwe vloot bevond zich gisteren ter hoogte van de Noorse kust. Maan dag was de „Van Galen" „oppikjager" van het Britse vliegkampschip „Illus trious". Als zodanig had het schip tot taak vliegtuigen te bergen, die bij het starten van of landen op het vliegdek van de „Illustrious" in zee geraken, 's Middags heeft de blauwe aanvals- vloot in volle zee en tijdens de vaart getankt. Aanvaring De Amerikaanse torpedobootjager „Coates" is. Maandag naar de Firth of Forth teruggekeerd na een aanvaring met het Amerikaanse depótschip „Tide- water". De „Coates" heeft een gat op gelopen van twee vierkante meter en zal niet verder aan de oefeningen deel nemen. De „Tidewater" liep geringe schade op, die op zee kon worden her steld. Een Nederlandse oorlogsbodem, welke deelneemt aan de N.A.V.O. vlootmanoeuvre Mainbracepas seert de Forth Bridge. II' Op 27 September, als de oefening „Main Brace" is geëindigd, zal aan boord van he\ Britse vliegkampschip „Eagie' in de haven van Oslo, een nabespreking wórden gehouden, waaraan ongeveer tweehonderd militaire en civiele auto riteiten, die bij deze oefening waren betrokken, zullen deelnemen. De opper, bevelhebbers van de Atlantische strijd krachten in het gebied van de Atlanti sche Oceaan en in Europa, admiraal Lynde D. McCormick en generaal Matthews B. Ridgway zullen deze „Cri tique" bijwonen. Ten tijde van de „Critique" zullen ze ventien oorlogsbodems van zeven van de acht aan „Main Brace" deelnemende naties in Oslo lisgen, waaronder Hr Ms fregat „Van Zijll'. Nederland zal op de „Critique" zijn vertegenwoordigd door de plaatsvervangende chef van de ma rine-staf, commandeur H. Bos. en door de commandant van Hr Ms „Van Zijll kapitein-luitenant-ter-zee J. A. Bientjes. Strijd tussen schippers en suikerfabrikanten Volgens een mededeling van de stichting Nederlandse particuliere bin nenvaart zijn de suikerfabrieken een actie aan het voeren om zelf hun schepen voor het bieten- en pulpver- voer in de aanstaande bietencampagne te werven zonder zich te storen aan de „evenredige vrachtverdeling". De suikerfabrikanten zijn er echter niet in geslaagd voldoende scheepsruim te aan te nemen om een regelmatige aanvoer te verzekeren en zullen wellicht trach ten de ontbrekende ruimte over de schippersbeurzen te charteren. In dit geva>l zullen de schippers weigeren de bieten en de pulp over de beurzen aan te nemen, tenzij dit geschiedt aan de hand van de evenredige vrachtvez- deling. Baron v. Tuyll v. Serooskerken secr.-gen. van Buitenl Zaken? Naar het A.N.P. verneemt, is de be noeming te verwachten van mr S. J. baron van Tuyil van Serooskerken tot secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Baron van Tuyll van Serooskerken was tot dusver hoofd van de Neder landse delegatie bij de Organisatie der Europese Economische Samenwerking. Monument voor Paul Kruger te Utrecht Vrijdag 10 October a.s. wordt in Utrecht een monument onthuld ter na gedachtenis van Paul Kruger. Het mo nument is geplaatst op het voorplein van het voormalige Oranjelust (thans Kweekschool op Geref. Grondslag), waar de Zuidafrikaanse president van 10 December 1901 tot 16 October 1902 heeft gewoond. De onthulling zal wor den verricht door de Zuidafrikaanse ambassadeur, de heer P. Boogenhout. BEZWAREN TEGEN INPOLDERING VAN DE BIESBOSCH De Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming in Nederland, waarbij tachtig organisaties op dit ge bied zijn aangesloten, zal zich dezer dagen met een adres tot de beide Ka mers van de Staten-Generaal richten. Zij heeft diepgaande bezwaren tegen de plannen der regering tot inpoldering van de Biesboseh en acht deze noch uit waterstaatkundig oogpunt, noch uit overwegingen van natuurbescherming en recreatie verantwoord. Het gebeurde op 1 April 's avonds om half 10 in de con treien van Purmerend, w aar Willem G. juist van plan was de legerstede op te zoeken, toen er eensklaps op het raam werd ge tikt. De ganse familie zat ver lamd van schrik, de kinderen vlogen gillend onder tafel en Willem de Moedige greep een stok en stormde naar de deur. Buiten zag hij in het duister twee schimmen, die hij met de stok flink bewerkte. De slacht offers, van wie er één drie ge kneusde ribben kreeg, bleken echter twee dames te zijn. die alleen maar voor het 1 Mei-feest kwamen collecteren. „Hoe kwam het, dat u zo zenuwachtig was?", wilde de Alkmaarse politierechter voor wie G. gisteren terecht stond, weten. „Ik had naar de Bonte Dins- dagavondtrein geluisterd", aarzel de verdachte, Waarop de politie rechter terstond vroeg: „Is die dan zo opwindend?" Wat wilde G. niet direct be weren, maar hij was door dat luisteren langer opgebleven dan- anders. Die klop op het raam- had hem direct aan inbrekers en overvallers doen denken. Het vonnis werd ten slotte f 15.— of 9 dagen, omdat de rechter reke ning hield met het feit, dat ver-: dachte f 312,65 schadevergoeding aan de gekneusde dame had be taald. Crofe partij sigaretten en cognac in beslag genomen De Rotterdamse rivierpolitie heeft i samenwerking met de recherche te Rotterdam een Nederlandse zeeman en vier Spaanse zeelieden aangehou den, verdacht van smokkel. Zaterdag avond werd bij een haventerrein een fnmaa"ge «den waarin de politie 35.000 Sigaretten vond. De inzittende zeTdeV/rS 6en Kindse San! ei ae partij aan boord van een in de gekocht fnnd Spaau- S?hip te hebben gekocht. In de machinekamer van dit s-hip vond de politie tussen een dub bele bodem onder een tank nog 65 000 sigaretten en 420 flessen cognac.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3