Directe gevaar van een aanval op West-Europa sterk verminderd Oefening „Hold Fast" hedennacht begonnen Japan moet veel sneller gaan herbewapenen Binnenkort hervatting van het Brits-Egyptisch overleg verwacht Cycloon teisterde de Westkust van Mexico Zaroebin en Zorin zijn in New York gearriveerd alleen mogelijk 2 Westzijde at aardappelen ring gezonken Eden sprak de vergadering toe Werk aan het politiek statuut begonnen Gemeenschappen moeten samenwerken Twaalf landen bespreken ruil van goederenwagens Conferentie te Amsterdam Staking in Libanon werd gevolgd door onlusten Mijnwerkersstaking dreigt in de V.S. Westduitse ambassadeur teruggeroepen Senator Connally naar ons land Zuid-Afrika wordt een republiek Verkorte kroningsdienst voor koningin Elisabeth De Arabische Liga richt zich tot Bonn Accoord mei Israel schaadt Duizend zware tanks in de strijd Krachtproef voorde Navo Nieuwe vliegtuigen voor RAF in West-Duitsland Twee doodvonnissen in Zuid-Korea DINSDAG 16 SEPTEMBER 1952 Europese Assemblee bijeen in Straatsburg zijn zaklantaarn vast- andere had het laken, een bons op de grond - tot zijn grote verba- or heen en kwam pas de bbdem van één ol rds gewelf. Tenminste im toe, terwijl hij zijn n zich heen liet schij- was het ding niet ge- sn mijn doel voorbijge- t hij bij zichzelf, terwijl iet zijn zaklantaarn om en. „Maar gelukkig, ik roken, dus allereerst :ren, hier weer uit te hoe?" (e verkeersborden - Aan de Langedijk zijn d verkeersborden ge- de autobestuurders kun- 'elke kant van de open- eparkeerd mag worden, rden met de witte halve i.i, dat de parkeerplaats estzijde is, al zijn er zelfs aar ook dit niet geoor- ijn er nog velen, die niet un wagen willekeurig i de Oostkant van de ;t aan de Langedijk met lang niet overal brede ns verkeersstrubbelingen kspolitie heeft de laatste niet geaarzeld, een aan- an auto's een bon te ge waarschuwing zijn voor om aan de goede kant in voertuig te parkeren. Dat het ook nood- bij het verkeer te water ijn en goed uit te kijken, vrachtschippër B. uit uit de sluis te Oudkar- jeen acht gaf op hetgeen i kant kwam aanvaren, jtorvlet met sleep, gela- eer 2500 kg pootaardap- tuinder C. M., die uit hting naderde. He* gevolg ring, waardoor de schuit n zonk. De vlet werd la- >r de scheepsbouwer De tuinders betekent deze belangrijke schadepost, iste aardappelen niet ge- jn voor het uitpoten. rnemen werd door beide i signaal gegeven. Door roces-verbaal opgemaakt de oude garde ing heen 1RWOUDE Op de al- ifplaats vond Mrandag- grote belangstelling de ng plaats van de heer per, die met zijn vrouw anden was gehuisvest in on" te Schaigerbrug, be- ijd van 73 jaar. Hij was n oprichter van de har- or" alhier'en oud-voor- plaatselijke ziekenkas lpbetoon" en de vereni- cenhuisverpleging. In al es nam hij een vooraan- in. Tijdens de begrafe- werden geen toespra- erij begint weer EL Het is een jaarlijks erschijnsel, dat er veld- de akkers der tuinders naald. Hoewel de politie ;oeziet, is het ondoenlijk cop in te drukken. Men (s) op heterdaad betrap- erciebor en veel geld op een of andere onverlaat de akker van de heer Warmenhuizen een hoe- i weg te kapen. Bij d! angifte gedaan. BRLIJKE STAND Geboren: Wilhel- van A. Bergen en C. W. trtintje. d. van J. Bak en Sertrudis M. C., d. van J- Tamls. 1 Johannes Spanjaart, 67 ir van M. C. Nijman. cker, 7 weken, z. van N. haakman. ,ve Niedorp waren niet nodig uigen, die door dé Alk' echter waren opgeroepen verklaringen een eVe"J van verdachte Gerrit ieuwe Niedorp te ontze gen niet te worden ver- de W. prompt toegaf tie erd. Hij was in de Beeni- in wagen een botsing •zaakt doorgereden veroordeeld tot f 15. UET directe gevaar voor een aanval op West-Europa is aanzienlijk verminderd, zo sprak de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, gister avond tot de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, waarvan in Straatsburg thans de herfstzitting is geopend. Alle aandacht van de overvolle zaal ging uit naar de rede van de Britse minister, die voor het eerst in de vergadering verscheen, hetgeen duidt op de grotere belangstelling, die Engeland blijkt te gaan besteden aan het Europese werk in Straatsburg. Eden hield een warm pleidooi voor een zo nauw mogelijke samenwerking tussen de organi saties van de Schuman-landen en die van de Raad van Europa. In het andere geval zou één en ander leiden tot een gevaarlijke scheiding in Europa. Het ministercomité van de Raad van Europa was in deze zitting sterker vertegen woordigd dan in de laatste jaren het geval was geweest. Ook minister-president De Gasperi (Italië), minister Sehuman (Frankrijk) en de Luxemburgse minister Bech woonden de vergadering hij. Voor het eerst in de historie van de assemblee had een kardinaal op de tribune plaats genomen. Het was kardinaal Tisserand, de pauselijke legaat. Hij was echter niet aanwezig als officieel vertegenwoordiger van de Heilige Stoel. Onder voorzitterschap van de Belg Spaak is gisteren in Straatsburg de speciale parlementaire assemblee bij eengekomen, die tot taak heeft een Europese politieke federatie voor te bereiden. Men zal zich bezig houden met het opstellen van een ontwerp voor een Europese grondwet. De assemblee is samengesteld uit vertegenwoordigers van de bij het plsm-Schuman betrokken landen, met name Frankrijk, West-Duitsland, Ita lië, Belgie, Nederland en Luxemburg. De vergadering besloot gisteren, hoe wel hiertegen eerst enig verzet rees, twaalf waarnemers tot de bijeenj. komsten en die vam de werkcommis- sies, toe te laten. Deze waarnemers zijn afkomstig van de staten, die wel in de Raad van Europa deelnemen, doch niet in de Kolen- en Staalgemeen- I schap. Tot secretaris van de verenigde ver gadering van het Schuman-parlement is benoemd de Nederlander mr M. F. F. A. de Neree tot Babberich. UDEN verklaarde in zijn rede, dat de vermindering van de oorlogsgeva ren te danken was aan de standvas tigheid, die door de Westelijke landen was getoond en aan het werk, dat is gedaan om de vrije landen in een defensief verbond samen te binden. „Het Noordatlantisch verdras en alles v/at daaruit is voortgevloeid is het belangrijkste van deze gebeurtenissen aan deze zijde der wereld. De tegen stand der Ver. Naties tegen de aanval in Korea is de tegenhanger in het Verre Oosten". Deze Westelijke politiek, aldus Eden, vermindert zeker niet de moge lijkheid van onderhandelingen met de Sowjet-Unie of de kansen op overeen stemming op een of ander punt. Vol gens hem was juist het tegendeel het geval. „Ieder van ons weet, dat groeiende kracht met beperking uitge oefend de weg naar de vrede vormt, want men weet, dat wij in het Westen onze kracht steeds ten dienste van de vrede zullen stellen". Geen scheiding. I\E Britse minister drong er nog maals op aan, de te vormen Euro pese gemeenschappen binnen het Amerikanen achten leger van 14 divisies nodig Ver. Staten beloven hulp f raam van de Raad van Europa te willen houden teneinde daardoor een scheiding tussen de vijftien samen werkende landen te voorkomen. Het zou jammerlijk zijn indien als gevolg van de waardevolle nieuwe gedachten nieuwe scheidingslijnen zouden wor den getrokken. De minister deelde overigens de mening van de president van het Hoge Europese Gezagsorgaan, Monnet, dat de banden tussen de Kolen- en Staal gemeenschap en de Raad van Europa slechts langs geleidelijke weg zouden kunnen worden gelegd. De minister-president van Italië zaJ vandaag het woord tot de assemblee richten. Tevens zal de Europese as semblee vandaag beginnen met het grote politieke, debat, dat v.n.l. zal handelen over de door Eden bepleite verbindingen. Waarschijnlijk zal de vergadering een behandeling van het Saarvraagstuk bespaard blijven. De vaste commissie van de assemblee heeft besloten dit punt niet op de agenda te plaatsen. De president van de Hoge Autoriteit der KSG, Monnet, van wie algemeen wordt aangenomen, dat hij de gemeen schappen van de Raad van Europa ge scheiden wil houden, heeft gezegd er van overtuigd te zijn, dat het plan van Eden vrucht zal dragen. Afgevaardigden van twaalf Europese landen (West-Europa, Scandinavië, de Duitse Bondsrepubliek, Polen, Joego slavië en Hongarije) zijn gisteren in Amsterdam bijeen gekomen ter herzie ning der bestaande bepalingen over de wederzijdse ruil c.a. van goederenwa gens. Het doel van de bestaande overeen komst is die ruil zoveel mogelijk te vergemakkelijken en de wagens inter nationaal zo efficiënt mogelijk te ge bruiken. Bij de totstandkoming is be sloten de overeenkomst telkens na vijf jaar zo nodig te herzien. Terstond na deze conferentie naar men verwacht begin volgende week beginnen besprekingen over de moge lijke oprichting van een Europese goe derenwagenmaatschappij. Volgens berichten, die gisteravond uit Libanon in Damascus zijn ontvan gen, hebben zich ernstige botsingen voorgedaan" tussen betogers en de poli tie in Beiroet. Zij volgden op een sta king, die door de oppositiepartijen in het parlement op touw gezet was. Ten gevolge van de staking werden de meeste winkels in het land gesloten. Betogers hebben volgens de berichten twee tramwagens in brand gestoken en met stenen naar etalages geworpen. Vijf en dertig personen zouden gear resteerd zijn. Een broeder van de Liba nese president, sjeik Foead el Khoeri, zou door demonstranten, die het per soneel van zijn onderneming tot staken gedwongen hadden, verwond zijn. John L. Lewis, voorzitter van de on geveer 300.000 leden tellende verenigde Amerikaanse mijnwerkersbond, heeft in zijn besprekingen met de directies der voornaamste mijnbedrijven over het sluiten van nieuwe arbeidsovereen komsten geen herhaal geen overeen stemming heeft bereikt. De mogelijk heid bestaat dat de 300.000 Amerikaanse mijnwerkers-bondsleden Maandag a.s. het werk zullen neerleggen. Ex-koningin naar arts in Zwitserland Generaal Naguib, de Egyptische pre mier, gaat zich, na het vele binnen landse „werk", thans duidelijker be zighouden met de buitenlandse betrek kingen van zijn land, waarvan vooral die met Engeland nog steeds in een zeer moeilijk stadium verkeren. Een voorlopige vergadering zal bijeenko men tot vaststelling van de basispoli- tiek van het nieuwe regiem ten aan zien van Londen. Ook zal men zich be zig houden met de Soedanese kwestie en het verdedigingsplan voor het Mid den-Oosten. Uit gezaghebbende bron wordt in Cairo vernomen, dat Naguibs benade ring van de Brits—Egyptische betrek kingen zal zijn gebaseerd op „realis me". De besprekingen zullen gericht zijn op het maken van onderscheid tussen wat mogelijk bereikt kan wor den en wat onmogelijk kan worden verkregen. Twee vooraanstaande Arabische bla den hebbengisteren een spoedige her vatting van het BritsEgyptische over- ïn een brief aan premier Josjida van Japan heeft luitenant-generaal Hickey, I stafchef van generaal Mark Clark, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten, er op aangedrongen, dat Japan zijn her bewapening versnelt, aldus meldt het Japanse blad „Mainisji". Generaal Hickey verklaarde, dat de Amerikanen het eiland Hokkaido zullen ontruimen, zodra Japan zelf in staat zal zijn dit deel van zijn gebied te verdedigen. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft zijn ambassadeur in Den Haag, dr Karl Dumont, terug geroepen. Dit besluit is om gezondheids redenen genomen op verzoek van dr Dumont zelf. Een woordvoerder van het Westduit se ministerie van buitenlandse zaken 9 heeft medegedeeld, dat de heer W. von 9 Hollebn, ambassaderaad, zal optreden als zaakgelastigde ad interim. Hij zeide dat de heer Dumont „er- ri gens in Frankrijk" een kuur zal onder gaan. Nobel gebaar van verzetsman Veertig nagelaten betrekkingen van verzetsstrijders en enige overlevenden gaan op uitnodiging van de heer J. Switser, directeur van het vacantie- centrum De Eekhoorn, te Lunteren, I die zelf in Buchenwald heeft gezeten, op 28 September veertien dagen naar het Camp Hollandais te Antibes in Zuid-Frankrijk. Bij Koninklijk Besluit is aan mi- 1 bister H. B. J. Witte eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Bergen op Zoom. Zonnig en droog weer Al bijna een week lang houdt een krachtig hogedruk-gebied boven de Noordzee in de omge ving van Schotland bij ons een vrij koude, Noordoostelijke stro ming in stand. Dit hogedrukge- bied komt dichter bij ons land te leggen, zodat het ruMge en droge weer met overdag flinke perioden met zonneschijn nog enige dagen kan aanhouden. De temperatuur zal, ondanks het feit, dat de zon overdag nog een hartig woordje meespreekt, aan de lage kant blij ven en hier in de kuststreek tus sen 16 en IS graden Celsius schommelen. Het overigens droge en zonnige weer is gunstig voor de werkzaamheden op het platte land. De licht nachtvorst, die in het binnenland op beschutte plaatsen is te verwachten, zal in Noord-Holland nog niet ontreden, daar het vrij warme Noordzee water 's nachts de temperatuur in onze ornpeinng nog aan de hoge kant houdt. Aanzienlijke schade De hevigste wervelstorm sands tien jaar heeft de Westkust van Mexico ge troffen. Vooral het gebied van de ha venstad Acapuico heeft het moeten ont gelden. Rivieren zijn buiten haar oevers getreden door de zware regenval, waar mede de cycloon gepaard gaat. Maandag was de stad Acapuico, waar heen duizenden vacantiegangers zich hadden begeven om de nationale feest dag op 16 September te vieren, volledig Aan de herfstmanoeuvres van het 7de Amerikaanse leger in Duits land, die geheel in het teken staan van een gemeenschappelijke Euro pese verdediging, nemen ook Griekse en Portugese stafofficieren deel. Onze foto toont enkele Por tugese stafofficieren, die de oefe ning bespreken. Men gelooft in Japanse kringen, dat de Amerikaanse en de Japanse rege ring van plan zijn de bezetting niet langer dan nog vijf jaar te laten duren. In deze tijd zou Japan een zee- en landmacht hebben kunnen organiseren, die voldoende zou zijn om de veilig heid van het land te verzekeren, aldus deze kringen. Gp het ogenblik beschikt Japan over een zogenaamde politie-reserve van 75.000 man, hetgeen neerkomt op vier divisies. Volgens het schrijven van generaal Hickey zou Japan voor eigen verdediging over veertien divisies, 250.000 man, moeten kunnen beschik ken. De regering-Josjida wil dit jaar de politie-reserve tot 110.000 man uit breiden. Generaal Hickey zou, aldus nog steeds „Mainisji", Amerikaanse hulp in geld en materieel, o.a. tanks en mor tieren hebben beloofd. Tijdens reis door Europa Senator Tom Connally, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat, wordt in de loop van heden middag uit Bonn in ons land verwacht. Hij maakt op het ogenblik een reis door een aantal Europese landen. Woensdagochtend heeft hij een on derhoud met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Beyen. Des middags hoopt hij een aantal andere Nederlandse autoriteiten te ontmoeten. Donderdag vertrekt senator Connally naar Brussel. Aankondiging van Malan Dr Daniel Malan heeft in een rede voor het partijcongres van de Nationale Partij in Zuid-Afrika, een rede gehou den, waarin hij een zeer scherpe aan val deed op al degenen, die de huidige apartheidspolitiek van de Zuidafri- kaanse regering afkeuren. Voorts heeft hij aangekondigd, dat de regering vast besloten is, van Zuid-Afrika een repu- I bliek te maken. Hiertoe zal een volks stemming worden gehouden. Kerkelijke en regeringsautoriteiten beraden zich ernstig op een bekorting van de kerkdienst ter gelegenheid van de kroning van koningin Elizabeth van Engeland. Men wil de koningin zo min mogelijk vermoeien en zal daarom bin nenkort plannen voor een verkorte dienst aan haar voorleggen. BESCHERMENDE BOSGORDEL IN HET NOORD-OOSTEN VAN CHINA Volgens een bericht van Tass uit Pe king zijn 500.000 boeren op het ogenblik bezig met de aanplant van bomen, die een bosgordel moeten vormen van 1500 km. langs de grote muur in het Noord- Oosten van China. Deze gordel moet het land beschermen tegen zandstormen en verzengende winden. van de rest van het land afgesneden De enige brug over de Papagayo in ae verkeersweg, die Acapuico met de bui tenwereld verbindt, is vernield. Hier door zijn enige honderden particuliere auto's op de weg, een vijftigtal kilome ters van Acapuico, gestrand. Zij kunnen de stad niet bereiken en ook niet terug keren. Verscheidene overstroomde dorpen zijn geëvacueerd. De meeste telefoon- en telegraafverbindingen met de haver, plaats zijn verbroken. De tot dusver aangerichte schade in het gebied van Acapuico wordt geschat op 2 millioen pesos. MOSKOU WIL VIETMINH IN DE V.N. De Sowjetrussische delegatie heeft de Veiligheidsraad een ontwerp-resolutie doen toekomen, waarin zij de raad ver zoekt aan te bevelen, dat „de democra tische republiek van Vietnam (Viet- minh)" tot de V.N. wordt toegelaten. Pleidooi voor de fez De kooplieden in fezzen te Alexandrie hebben bij de be voegde autoriteiten in de vorm van een memorandum een soort „verdediging en verheerlijking van de Fez" ingediend. Zij be schouwen de fez als het natio nale Egyptische hoofddeksel. De kooplieden stellen deze vraag: „Wat komt er zonder fez terecht van de kale, de kleine, de vrome en de nationalist?" Ook brengen zij in herinnering, dat per jaar voor 5.078 pond sterling fezzen werd uitgevoerd en dat Egypte in 1950 voor 65.000 pond sterling hoeden heeft ingevoerd. „Het zou dus millioenen kosten, indien de hoed als hoofddeksel algemeen werd ingevoerd." leg voorspeld. Eén dier bladen be weert, dat men Londen onder druk zal zetten om te komen tot een bevredi gende regeling met Egypte „in het be lang van de veiligheid in het Midden oosten en de wereldvrede". De eerste grootgrondbezitter, die zich heeft verzet tegen de grondverde- lingspolitiek van de regering-Naguib zal deze week voor een speciale mili taire rechtbank terecht staan. Narriman De echtgenote van prins Faroek, ex- koningin Narriman, is in gezelschap van de juridische adviseur van Faroek en een gezelschapsdame naar Lausanne in Zwitserland vertrokken. Zij zal er een arts consulteren. Een woordvoer der van ex-koning Faroek heeft op Capri verklaard, dat de ex-koning met nadruk heeft medegedeeld, dat zijn echtgenote niet in blijde verwachting is. de vriendschap De raad van de Arabische Liga heeft besloten, een speciale missie naar West- Duitsland te zenden. Deze moet de bondsregering ertoe overhalen, de her stelbetalingsovereenkomst met Israel niet na te komen. De raad is zeer onge rust over dit accoord en beschouwt het als een handeling, die de huidige vriendschappelijke betrekkingen tussen Duitsland en de Arabische landen zou kunnen schaden. Begroet met de treurmars van Chopin „Vrede ons doel" De nieuwe Sowjetrussische ambassa deur te Washington, George Zaroebin, is te New-York aangekomen. „Mijn ge hele werkzaamheid als ambassadeur van de Sowjetunie te Washington zal gewijd zijn aan de vrede en de samen werking tussen onze beide landen", zo verklaarde hij. Tegelijk met Zaroebin arriveerde de plaatsvervangende Sowjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken Zorin, de nieuwe afgevaardigde bij de V.N. Vijftig leden van de Tsjechische' na tionale raad, die in 1914 door Amerika nen van Tsjechische afkomst werd ge vormd, begroetten Zorin met het speien van de treurmars van Chopin en met spandoeken, waarop stond: „Uw eerste woorden voor de V.N.: „Ik, Zorin, de doodgraver van Praag" (ten tijde van (Van een speciale verslaggever) „De geallieerde legeroefening „Hold fast" (15 tot 23 Sept.) heeft ten doel na te gaan, in hoeverre de Noordelijke strijdkrachten van de NAVO in staat zijn zich in een defensieve strijd te we ren tegen een veel sterkere tegenstan der". Dit heeft gisteravond, enkele uren vóór het aanvangsuur van de oefening, generaal Sir John Harding te Sennelager verklaard. Generaal Har ding commandeert in deze oefening het uit Belgen, Canadezen, Engelsen en Nederlanders, in totaal 150.000 man, bestaande Noordelijke leger. Deze lin kerflank van de landstrijdkrachten der NAVO in West-Europa heeft, zo zeide de generaal, in het afgelopen jaar aan zienlijke vorderingen gemaakt. Er zijn meer troepen beschikbaar gekomen.de staven zijn geheel geïntegreerd en aan de verbetering van de samenwerking tussen Nederlanders, Belgen en Engel sen is hard gewerkt. Deze oefening, zo zei de generaal, stelt ons in staat om de huidige kracht aan een proef te onderwerpen. Een dergelijke proef is uiterst be langrijk, zo vervolgde de generaal. „Ik ben er vast van overtuigd, dat wij van de ervaringen, die wij bij deze oefe ning zullen verwerven, groot nut zul len hebben, als het ooit tot een oorlog zou komen". Veel waarde hechtte ge neraal Harding ook aan het feit, dat met deze legeroefening de luchtmacht oefening „Blue Alliance" gecombineerd is. Leger en luchtmacht kunnen daar door de nodige ervaringen opdoen voor de onmisbare samenwerking. Belgen en Nederlanders hebben tot dusverre nog niet op een zo grote schaal met de luchtmacht kunnen oefenen. Ten aanzien van de opzet van de oefening verklaarde generaal Harding nog, dat de Duitse terugtochten in Rusland of Afrika niet als voorbeeld zijn gevolgd. De oefening wordt gere geld door 800 scheidsrechters met aan het hoofd de Britse generaal Sir Ri chard Gale voor, het leger en de Fran se generaal Pierre Fay voor de lucht macht. Dit tweetal wordt bijgestaan door de Nederlandse generaal-majoor H. J. J. W. Durst Britt en de Belgische generaal-majoor Adam. De contröle- staf omvat in totaal 6000 man. De luchtmacht De achthonderd vliegtuigen, die bij de oefening „Blue Alliance" zijn inge schakeld, staan onder het bevel van luchtmaarschalk Sir Robert Foster. Zij vormen de in April jongstleden opge richte tweede geallieerde tactische luchtmacht. Engelse, Belgische en Ne derlandse eskaders zijn hierin ver enigd. Bij deze luchtmachtoefening, waarin ook voor de eerste maal nacht jagers (Meteors) zullen optreden, zijn ruim 20 vliegvelden ingeschakeld, waaronder in Nederland Twente, Vol- kel, Leeuwarden en Soesterberg. Het doel van de luchtmachtoefening is luchtverdediging van Belgie en Ne derland „grondig op de proef te stel len". Maandagavond is bekend ge maakt, dat Engelse luchtlandingstroe pen bij de oefening „Hold Fast" zullen worden ingezet. „Hold Fast" is de eerste NAVO- Iegeroefening, die een massaal gebruik van zware tanks te zien zal geven. On geveer duizend tanks, waaronder 500 kolossale Centurions (Engels) zuilen zich in de komende dagen een weg ba nen door het 100 km. brede oefenge- bied. de communistische staatsgreep in 1948 vertoefde Zorin te Praag als plaatsver vangend minister van Buitenlandse'Za ken der Sowjet-Unie). Nederland zal het Britse voorbeeld volgen In 1953 zullen de vliegtuigen, die thans bij de RAF in West-Duitsland in gebruik zijn, vervangen worden door snellere en betere machines, aldus heeft gisteren luchtmaarschalk Sir Robert Foster, de bevelhebber van de tweede geallieerde tactische luchtmacht, mee gedeeld. De luchtmaarschalk noemde niet de naam van het nieuwe vliegtuig. Wel sprak hij de verwachting uit, dat het nieuwe type in een voldoende aan tal ter beschikking zal komen. De RAF in West-Duitsland is thans in hoofdzaak uitgerust met straaljagers ais de Vam pire en de Meteor. De Nederlandse luchtmacht zal, zo vernemen wij, dit Engelse voorbeeld volgen. Wegens de aanslag op Rhee Het gerechtshof te Poesan heeft de 69-jarige Kim Sji Hyon, een lid van de Nationale Vergadering, en de 62-jarige Ryoe Sji Tai, een voormalig onder gronds politiek leider, tot de strop ver oordeeld, beschuldigd van het plegep van een aanslag op president Syngman Rhee op 25 Juni. Ryoe wilde bii een plechtigheid twee schoten op Rhee los sen, doch het pistool ketste. Kim gaf toe Ryoe zijn pistool te hebben gege ven en hem getoond te hebben, hoe er mee om te gaan. Lord Alexander zal o.a. ook Adenauer ontmoeten De Britse minister van Defensie, Lord Alexander, zal Vrijdag een onderhoud hebben met kanselier Adenauer en an dere Westduitse ministers. Lord Alex ander vertrekt vandaag naar de Britse troepen in Duitsland. Duitsland wil Nederlandse aardappelen invoeren De Westduitse minister van Financiën heeft tijdelijk de invoerrechten op verse aardappelen opgeschort en de regering voorgesteld van heden tot 31 December geen invoerrechten op aardappelen te heffen. Men verwacht, dat de Bonds regering zich binnen enkele weken met dit voorstel accoord zal verklaren. De Westduitse aardappeloogst is dit jaar kleiner dan die van 1951 en om prijsstijgingen op de binnenlandse markt tegen^ te gaan wensen de West duitse autoriteiten de invoer van aard appelen te stimuleren. Er wordt voor namelijk invoer van aardappelen ver wacht uit Zweden, Denemarken en Ne derland. Het Westdnitco ministerie van Voedselvoorziening ov—weeet een plan om uit Nedeyiand onaneer 200.000 ton aardappelen in te voeren.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7