ETS Opnieuw trok een betoverende stoet door feestend Den Haag Mossadeq dreigt: Desnoods breuk met Engeland r f 98.- i! Profiteer! IPPER's Vis VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een grote menigte juichte de Koninklijke familie toe at 11 Straaljagers verrasten vliegveld Leeuwarden volkomen De Ridderzaal bood imposante en stemmige aanblik Ontbinding van de Wafd-partij Slag om Engeland" herdacht 200 Jaar bescheiden prijzen )VERTENTIES te afslag manent v.a. f 5. hei-Mica burgse kaas w japon verknipt? R. J. Houwing dkope boeken Woensdag '17 Sept. 1952 149e Jaargang No. 220 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN .Prinsjesdag met zon en een nieuwe regering IfPÉl hi V ÉS ilpiip Bomaanslag op president van de Libanon Sportieve Kefauver gaat Stevenson helpen Tegenvoorstellen laatste basis voor accoord De Gasperi sprak 1 in Straatsburg Weerbericht Franse comm. partij zou worden gezuiverd Zes V.S-straaljagers in Korea verongelukt wagger In prachtig© -oilert mohair Icderne tug, aparte iouw. Kieurers: >ya! blue, bordeaux ottte-green. laten 33-44 118 EN VISMAALTLTD J 1ARING, WIJTING et. 100 ct. k kg-100 ct. 100 ct. 100 ct. kg120 ct. 1 kgHO ct. 5TS, 1 kg. 150 Ct. VRBOT, moten KAB. EXTRA RECLAME: stuks 100 ct.- ïG, 6 stuks 0.50 ct. JL.VIS, kg 0.90 ct. stuks 0.25 ct. Vis 8 - Eigen rokerij ertentie goed leze maar is opgeeil ZAKENLIEDEN op inbegrepen, 1.50 stens I dag tevoren n Donderdag de Paling thans 80 ct. li kg. Ie klas Holl. >kte paling 1.10 pet' kg. (4 a 5 stuks in tg.) d. Stok's paling- en shandel, Hekelstraat lel. 8195. ?en Palingvisserij. e, olie, extra sterk. 5, Frlescheweg 1, 1). d. ichebrug, Tel. 2720. leider. In alle maten ■adig. tijwielhal, J. Henstra, Laat 172. t. per pakje. Kaashuis, Mient 18. 1. 2804. ■ouw, t is heel erg. Uw haar verknipt is nog erger, niet en neem Ijéka" als uw kapper! utenstr. 24-26. Tel. 4255 erweg 24, t.o. de Am- tsschool. Keuken-uit* n B.K. en D.R.U. se kleuren, v a. 85.—" f 90 ct. tot 3.90. •ma Zwaan Zoon. Zie de etalage. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE GOD TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd, f 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 PAARDENGETRAPPEL EN FLONKERENDE UNIFORMEN Hare Majesieits ioiletien ANDANKS alle sombere voorspellingen van politiek plegende heertjes ten aanzien van de kabinetscrisis en ondanks allerlei twijfelachtige verwachtingen over het weer, beleefde Den Haag gisteren weer een Prinsjesdag met volop zon I en met een nieuwe regering. Prinsjesdag hij het eerste vallen der herfstbladeren en vol gezellig rumoer. Prinsjesdag met als gulden middenstuk de tocht van de I Kcningin in de Gouden Koets, de troonrede in de Ridderzaal en de gezellige I rijtoer in de middag met de Prinsessen. En 's avonds het heerlijke „iichies kijke", I ten vermaard Haags vermaak. Opnieuw hebben duizenden genoten van het uit- I rijden van de koninklijke stoet en bewonderend gekeken naar het vurig trappe llende zwarte achtspan voor de Koets. Zij genoten van het vrolijke tromge- [roffel, zagen de keurig marcherende soldatenhenen, hoorden bet felle getrappel [van paardenhoeven en wisten op allerlei slimme manieren een plekje te ver everen om zich toch maar niets van het altijd weer boeiende schouwspel dezer I derde Dinsdag te laten ontgaan. echter de erewacht was Ingerukt bleef men roepen om de Koningin, die daar na opnieuw met de Prins op het bal kon verscheen, hartelijk wuivend en knikkend. Rijtoer 's MIDDAGS bestond uiteraard voor de rijtoer van de Koninklijke familie in een open zwarte caleche. JADAT de stoet van de Ridderzaal voor het Paleis aan het Noordeinde vas teruggekeerd, verschenen Konin gin en Prins enkele ogenblikken later jop het balkon. Een enthousiaste me- pigle riep en zong hel Koninklijke paar toe. Koningin en Prins bleven enige tijd wuivend staan en trokken Juch toen in het paleis terug. Toen ÉÉMWN SÉ ju H.M. de Koningin droeg bij de opening van de Staten-Generaal een parelgrijze jurk, kleine hoed in dezelfde kleur met aigrette- veertjes, grijze handschoenen en grijs bont. Ze droeg voorts een parelcollier. Tijdens de rijtoer in de middag droeg zij hetzelfde toilet. De prins was gekleed in de gene raalsuniform der huzaren (blauwe tenue). Gisteravond tijdens de voorstelling van „Fidelio" van de Nederlandse Opera droeg Hare Majesteit een gedecolleteerde jurk van bronsgroene tule met saffieren-ketting en dito arm band. H.M. de Koningin tijdens het uit spreken van haar troonrede. Op de andere zetel Prins Bernhard. '/I I ■mm grote belangstelling. Bij een gemeen telijk tehuis voor kinderen boden twee zesjarige pupillen de prinsesjes bloe men aan. Toen de toer ten einde was, drong het publiek bij het paleis zó op, dat de politie te paard ternauwernood het cordon kon handhaven. Ook nu weer verscheen de koninklijke familie op het balkon om de toejuichingen in ontvangst te nemen. Voor de eerste maal in de geschie denis werd de plechtigheid op het Bin nenhof uitgezonden door de Neder- andse televisie. Met man en macht is gewerkt aan deze uitzending „In het hart van Prinsjesdag", een groot ex periment voor de televisietechnici, die er nog lang aan zuilen terugdenken, tezamen in vereniging met alle worste lingen met camera's, lampen, micro foons, zij Maar de opzet mislukte In de ochtenduren van Dinsdag is een bom bij de hoofdpoort van het paleis van de president van Libanon in Bei roet ontploft. Volgens te Damascus ont vangen berichten zijn er geen slacht offers. Wel is de weg op de plaats van de explosie beschadigd en zijn ruiten in de omgeving vernield. De algemene staking in Libanon duurt nu al twee dagen. Levensmiddelen zijn niet te koop, daar de winkeliers in de belangrijkste centra zich bij de staking hebben aangesloten. Senator Kefauver, verslagen candi- daat voor de Democratische nominatie voor het presidentschap, heeft Dinsdag het democratische nationale comité medegedeeld, een krachtige campagne te willen beginnen voor de verkiezing van gouverneur Stevenson, de demo cratische presidentscandidaat. Kefau ver zal zijn campagne op 2 October met redevoeringen in Iowa aanvangen. Daarna zal hij een rondreis maken door tien staten, waarvan de meeste hem de overwinning bezorgd hebben in de democratische voorverkiezingen. Luchtoelening „Blue Alliance" Voor de eerste maal doen Portugezen mee VIER laag overrazende „vijandelijke" Vampire-straaljagers deden gistermor gen om kwart over zes reeds de in woners van Leeuwarden uit hun slaap opschrikken en enkele seconden daarna hadden zij hun vuurmonden al gericht op de op het vliegveld staande Gloster Meteoors. In de loop van de morgen volgden nog verschillende onverwachte aanvallen en indien het „menens" was geweest, zou het vliegveld Leeuwarden reeds na enkele uren voor het grootste deel vleugellam zijn gelegd. Deze eerste dag van de grote Euro pese luchtmachtoefening „Blue Allian ce", welke in nauw verband staat mét de „Hold Fast"-manoeuvres in West- Duitsland, heeft duidelijk gemaakt, dat zich nog steeds een ernstige lacune be vindt in de Nederlandse luchtverdedi ging en wel het ontbreken van een goed functionnerende luchtwachtdienst, gladde daken en wat dies meer die de naderende straaljagers had moe ten waarnemen. Indien de Anglo-lranian niet wil toegeven INDIEN Engeland zijn onvriendschappelijke politiek ten opzichte van Perzie niet wijzigt, zal de Perzische regering genoodzaakt zijn, de diplomatieke be trekkingen met dat land te verbreken. De verantwoordelijkheid hiervoor zou geheel bij Londen liggen. Aldus heeft premier Mossadeq gezegd in een ver klaring, die Dinsdagmiddag uit zijn naam in een zitting van het Perzische parle ment is voorgelezen. Hij gaf hierin een uitvoerig overzicht van de gang van zaken sinds de uitspraak van het Internationale Hof in Den Haag, dat zich indertijd in het Brits-Perzische geschil onbevoegd verklaarde. Het parlement heeft zijn vertrouwen in de politiek van Mossadeq uitgesproken. Mossadeq zette opnieuw uiteen, dat de Brits-Amerikaanse voorstellen on aanvaardbaar waren en formuleerde vervolgens enkele Perzische tegenvoor stellen, welke naar hij zei de laatste Be Europese Assemblee te Straats- :;5|urg werd gisteren toegesproken door de minister-president van Italië, De JHgaspen. Hij noemde de te vormen .^gemeenschappen van de zes Schuman- landen de kern van „een bredere ge- nieenschap, die deze landen moeten ontwikkelen". De kring van die zes landen moet z.i. open blijven, opdat andere landen daartoe aangetrokken, zich er bij kunnen aansluiten. In het huidige beginstadium zal het echter nog moeilijk zijn strikte vormen van samenwerking tussen de Raad van Europa en de Schuman-gemeenschap- pen te ontwerpen. De Gasperi noemde de Europeïsering TS u,. ®aarscbied een proef, die wei- hcht waardevolle, concrete oplossin gen voor de Europese problemen zou kunnen, bieden. De economische pro blemen van dit gebied waren volgens hem min of meer gelijk met het grote economische probleem van Europa Hij zeide voorts uit Edens toesoraak eon wens van Engeland tot samenwerking te hebben vernomen. De Italiaan Eoggiano Picco is ge- - kozen als vice-voorzitter van de raad- 'gevende vergadering van de Raad van Europa. Wie er waren Verwachting tot morgenavond: KANS OP BUIEN Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Langs de Wadden- kust aanvankelijk krachtige, ove rigens matige Noordwestelijke tot Westelijke wind. Vannacht iets minder koud, morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. DONDERDAG: Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 5.21, onder 18.16. (Van onze parlementaire redacteur) Gelijk reeds enkele jaren gebruikelijk is, was ook gistermiddag in de Ridder zaal weer een sobere en stemmige ver siering van bloemen en planten aange bracht. Vergeleken bij het vorige jaar waren er enkele veranderingen in de aankleding en inrichting van deze in alle opzichten imposante zaal, verande ringen, die niet steeds verbeteringen ware'n. Zo was het per luidspreker tot de aanwezigen gerichte verzoek, te gaan zitten, bepaald storend. Daarentegen was de vernieuwing van de tribune, die nu o.a. be langrijk meer zitplaatsen telt, stellig wel een verbetering van betekenis, ter wijl de nieuwe bekleding van de zetels in de zaal goed bleek te harmoniëren met de kleur van het baldakijn hoven de troon. Tezamen met het deftige zwart, het goud en de kleuren van de tressen op de uniformen, de fraaie da mestoiletten en de ceremoniële ambts gewaden der Kamerleden en andere hoogwaardigheidsbekleders was het ge heel een waar paradijs voor de kleurcn- minnaar. Behalve de leden der Staten-Generaal waren aanwezig vele leden van het Corps Diplomatique, opperofficieren leden van de Hoge Raad, en andere rechterlijke colleges, vele autoriteiten uit stad en land, vertegenwoordigers van verschillende kerkgenootschappen en, voor het eerst, van de Sociaal-Eco nomische Raad, de heren De Brot, Pos en Ellis, namens de West, alsmede tal van vooraanstaande buitenlanders, zo als de burgemeester van Oslo. Nadat alien hadden plaatsgenomen, traden' de leden van de Raad van State, gevolgd door de ministers, de zaal binnen. Mr Jonkman, de voorzitter van de verenigde vergadering, benoemde in de commissie van in- en uitgeleide mej. Tendeloo en de heren Anema, De Vos van Steen- wijk, Kolff. Tilanus. Lucas, Den Har tog. Van Vliet, Posthumus en Stapel kamp. Deze commissie verwelkomde de Koningin en Prins Bernhard aan de in gang van de zaal, waarna de Vorstin, voorafgegaan door de ceremoniemees ter, de kamerheren, de grootofficieren, de opperceremoniemeester en andere leden van haar hofhouding, zich naai de troon begaf. Na het lezen van de troon rede, dat zeventien minuten in beslag nam, verhieven zich alle aanwezigen op de uitroep van voorzitter Jonkman: „Leve de Koningin!" voor een driewerf hoera. Daarop verlieten Koningin Ju liana en Prins Bernhard met hun ge volg. begeleid door de eerder genoemde commissie, de Ridderzaal. Het zittings jaar van de Staten-Generaal was be gonnen. Enige leiders afgezet Volgens geruchten te Parijs zou een eorganisatie van het bestuur van de Franse communistische partij aan de gang zijn. Onder degenen, die door deze zuive ringen getroffen zouden worden, wor den de namen van André Marty en Charles Tillon genoemd. Marty, de legendarische narde strij der van de partij, die vier jaren dwang arbeid heeft verricht voor zijn aandeel in een muiterij op de Franse vloot na de eerste wereldoorlog, zou zijn positie als secretaris van de partij verloren hebben en Tillon, ex-minister van lucht vaart en een vooraanstaand verzetslei der, zijn plaats in het bestuur. Sowjet-veto over toelating van Libye tot de V.N. De Sowjetunie heeft gisteren haar veto uitgesproken over het verzoek van Libye om tot de Ver. Naties te wor den toegelaten. De tien andere leden van de Veiligheidsraad hadden zich alle voor toelating uitgesproken. Libye is een staat, die door de V.N. werd ge schapen. basis waren, waarop Perzie een rege ling zou kunnen aanvaarden. De premier zeide bereid te zijn de kwestie van de schadevergoeding voor het internationale hof te brengen, als de Anglo-lranian niet in een uitspraak van een Perzisch gerechtshof zou kun nen toestemmen. Tevoren diende ech ter overeenstemming -te worden bereikt over twee kwesties: schadevergoeding zou slechts worden betaald voor de in stallaties der Anglo-lranian te Abadan, en geschillen en aanspraken van een der partijen uit de periode van 1933 'ot 1947 zouden worden geregeld overeen komstig het verdrag van 1933, en die stammende uit de tijd tussen 1948 en de nationalisatie in April 1951 krach tens het aanvullende verdrag van 1949. Aanspraken van de maatschappij sinds de nationalisatie zouden niet worden erkend en de Anglo-lranian zou on middellijk haar schuld van 49 millioen pond sterling in dollars moeten voldoen. Olie zal worden verkocht aan „onze Sowjet-vrienden en hun bondgenoten". „Perzie zal geen basis worden tegen de Sowjets. Wij zullen nooit werktuigen van enige imperialistische politiek zijn", zo voegde Mossadeq 1 ier aan toe. Tijdens de oefesing „Blue Alliance", waaraan onder meer ruim twaalfhonderd straaljagers deelnemen, zal voor het eerst zonder ophouden dag en nacht door worden geoefênd. Bovendien is „Blue Alliance" de eerst luchtmacht oefening van de NAVO, waaraan een heden van de Portugese luchtmacht deelnemen. De voorzitter van de Egyptische Wafd- partij, Nahas, heeft gisteravond de ont binding van zijn partij bekend gemaakt. Nadere gegevens hieromtrent ontbre ken nog. Des morgens had de parle mentaire fractie van de Wafd-partij het ontwerp tot herziening van de statuten der partij goedgekeurd. In Korea zijn zes Amerikaanse straal jagers in formatie tegen een in wolken gehulde berg te pletter gevlogen. De zes bestuurders der toestellen kwamen om het- leven. Internationaal experiment met Esperanto AP initiatief van de Volks-Hochschule te Zurich zullen in het komende seizoen in verschillende steden van Europa Esperanto-cursussen gegeven worden, die geheel parallel gaan. De bedoeling is, dat de deelnemers in de verschillende landen van de vierde les af aan met elkaar in schriftelijk con tact gebracht worden. In Nederland zullen deze cursussen gegeven worden aan de Volksuniversiteit in Den Haag en Amsterdam onder leiding van de heer mr. Pragano, assistent voor Es peranto aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. Behalve in Zurich, Am sterdam en Den Haag zullen evenwij dige cursussen georganiseerd worden in Kopenhagen, Stuttgart, Parijs, Straatsburg, Florence, Brussel, Man chester en waarschijnlijk in Rome. Eiland Wake (door storm geteisterd) wordt ontruimd Alle 600 a 700 bewoners van het klei ne eiland Wake in de Stille Oceaan zullen met vliegtuigen naar elders worden overgebracht. Gisteren vroeg heeft een hevige storm alle huizen weg gevaagd en bijna het gehele eiland on der water gezet. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd doordat de bevolking gewaarschuwd was en een .toevlucht had gezocht in oude Japanse bunkers uit de oorlog. Het eiland, dat 3.680 km ten Westen van Hawai ligt, werd door vliegtuigen als tankstation gebruikt. Naar verwacht wordt, zal thans het eiland Kwajalein hiervoor worden ingericht. LIET is bepaald een nadeel van onze tijd, dat de gebeurtenissen van iedere dag ons zózeer in beslag nemen, dat wij geen gelegenheid hebben ons le realiseren hoever wij alweer verwij derd zijn van wat, historisch gesproken, kort achter ons ligt. De laatste oorlog lijkt een eeuw geleden en 1918 schijnt een belangrijke datum in het bestaan van een vorige (en sterk verouderde!) generatie. Maar er komt in de mens enige beklemming, indien hij bedenkt, dat de wereld in tien jaar totaal van aanschijn kan veranderen en dat er dingen gebeuren, die we een jaar of wat terug volstrekt onmogelijk achtten. Welk een overweldigende reeks ge beurtenissen zal degene aan zijn oog voorbij zien gaan, die 200 jaar in zijn blik wil vangen. Hij zal, menen wij, dezelfde hulpeloosheid voelen als de scholier, die voor het eerst in zijn leven grote verbanden van de geschie denis moet leren zien; die moet leren begrijpen, dat het niet de jaartallen zijn, die de historie maken, maar de feiten. Op onze tafel kwamen dezer dagen drie uitgaven, die zich met een tijds verloop van twee eeuwen bezighouden. Zij heten: „Twee eeuwen Leeuwarder Courant", „Leeuwarder Courant 1752 1952" en „Register op de historische artikelen in 200 jaargangen". Het is in de krantenwereld gelukkig geen ge woonte te zeggen „hoe goed wij elkaar wel vinden". Meestal trouwens vliegen de courantiers eikaar om principiële redenen geducht in de haren. Zodoende zijn de Nederlandse dagbladen in het algemeen een trouwe afspiegeling van wat er in het volk omgaat. MAAR vandaag hebben wij toch een feestelijk gevoel: de oudste krant in Nederland bestaat 200 jaar. Zij heeft ons dat duidelijk laten merken, getuige de drie voortreffelijke uitgaven, die wij zoéven opsomden. En Sis wij dan, gestoken in feestpak, onze gelukwensen hebben aangeboden, dan willen wij het daarbij niet laten. Want het is goed bij een dergelijk jubileum te bedenken welk een ontzaglijke taak in die 200 jaar is verricht. De moderne mens weet niet beter of hij leest 's avonds zijn krant met min of meer genoegen. Zi.in bronnen van inlichting liggen voor hem open. De wereld is door de enorme verbetering van de communicatiemid delen klein geworden. Wij zitten als het ware bij elkaar op schoot, De man, die de moed had in 1752 met een krant te beginnen, had het moderne inzicht, dat de samenleving gediend zou zijn bij publicaties van mededelende of criti- sche aard, waarmee het publiek bij het vormen van een oordeel zijn voor deel zou kunnen doen. Dat is op zich zelf eigenlijk al een wonder. Maar nog wonderlijker is, dat deze uitgave van 1752 het twee eeuwen heeft volgehou den, terwijl in die jaren de wereld rondom wel twintig maal totaal van uiterlijke verschijning is veranderd. Wij behoeven niet veel langer dan tien jaar terug te gaan om ons te her inneren, dat de mens ten slotte maar een strohalm in de wind is en mense lijke instituten zaken, die in een paar minuten van de aardbodem kunnen worden weggevaagd. Er moet dus in die Leeuwarder Cou rant een innerlijke kracht geleefd heb ben, die haar in staat stelde de stormen te weerstaan. Haar geschiedenis ver haalt, dat zij er niet altijd zonder kleer scheuren is afgekomen. Maar zij bezat de wil om steeds vernieuwd te voor schijn te komen. UET ligt in de lijn van een artikel als dit, dat wij nu tóch gaan zeggen „hoe goed wij onze collega's wel vin den". Niet, omdat zij vandaag de dag een uitstekende krant maken, want in dien zij dit niet deden dan konden zij de rijen van de journalistiek beter da delijk verlaten. Neen, wij hebben be wondering voor de rust, waarmede velen van onze vrienden in Leeuwarden, zich met een geschiedenis van twee eeuwen hebben beziggehouden. Zij zijn, ;'s wij, de mensen van de dingen van de dag. Zij worden, als wij, meestal voortgedreven door de nieuwste nieu wigheden. Want is „het nieuws" geen koning en „het feit" niet heilig? Slechts in de commentaren vinden wij de stil stand van de beschouwing en leggen wij (korte) lijnen naar het verleden of wagen wij ons aan de voorspelling, in een pogen aan het feit vooruit te ko men. Bij dit tweede eeuwfeest hebben de redacteuren van de Leeuwarder Cou rant gelegenheid gevonden in de ge schiedenis van hun blad te duiken. Zij hebben het blijkens de resultaten met enthousiasme en liefde gedaan. Trou wens, zouden zij niet, nu zij zich de dragers weten van een eerbiedwaardige journalistieke traditie, die in ons land haar weerga niet heeft? Engeland herdacht de „slag om Engeland" met een luchtvaartshow. Onze foto toont het overvliegen van enkele formaties boven de Thames. „Ouderdomsvoorziening" a.s. Dinsdag in Eerste Kamer De Eerste Kamer kwam gisteren in een korte vergadering bijeen voor het afdoen van enkele huishoudelijke aan- gelegenheden. De voorzitter, mr. Jonk- man, bracht de Koningin dank voor zqn herbenoeming als zodanig en her innerde o.a. aan het jongste voorstel tot grondwetsherziening, waarbij o a was voorgesteld het aantal leden van de Tweede Kamer te vergroten. Mr Jonkman merkte op, dat het voorstel zeker de vereiste meerderheid van stemmen ook m de Eerste Kamer had gekregen ware het niet dat de Eerste earner tegen de verder voorgestelde voorzieningen ernstige bezwaren had Volgende week Dinsdag zal de Kamer het wetsontwerp Noodwet Ouderdoms voorziening behandelen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1