De laatste strijd voor de Grote Beslissing Prins Bernhard op bezoek bij de oefening „Hold Fast" HANDEL r Breeki Unie mei De komende verkiezingsstrijd za uiterst fel zijn de Britse Kroon? SKETCH De politieke crisis in Zuid-Afrika (2 en slot) Oppositie gelooft Malan niet Nieuwe aanval van de ANWB. op kampeerleges Toch vergunning nodig voor radio? Voor oorlogmisdadigers geen voorkeur Vijftien doden bij ,een treinongeluk in Korea Reis A'dam-Pariis 8 km korter De „Wafdistische groep" werd ontbonden Kapper van ex-koning had winkel vol hasjisj Mossadeq ontbindt de' koninklijke garde Lijdt niet langer Hevig offensief tegen Blauw'-land Ook manoeuvres bij Karlsruhe DONDERDAG 18 SEPTEMBER 18153 ken: 5N zeer goedkoop en. [COTAGES. iek a contant en staat voor lagere ook in Nederland. AGS en WOENS- JEN ie prijs verkocht iger prijzen. 1EN. TEL. 3333. ■n éénmaal de proef en dan zult ook U jlke LAGE PRIJZEN r AL1TEITI ONZE PRACHTIGE LUNCH-SCHOTEL bestaat uit Cervelaatworst, Heerlijke Ham, Boterhamwerst en Haagse Leverworst >82, Langestraat '30,- 115, tel. 4315. Geelt ede. Iedere bestelling IN ƒ8.— FRANCO. (Van onze correspondent in Kaapstad). HET Zuidafrikaansc Hof van Appèl besliste in dit voorjaar (in strijd met de vorige beslissing) dat de „Wet op dc afzonderlijke vertegenwoordiging van kiezers" ongeldig was, omdat zij in strijd zou zijn met de „verschanste bepalingen" der in Londen vastgestelde Zuid-Afrika Wet. Het Zuid-Afrikaanse parlement had, zo betoogde het Hof van Appèl, door het aannemen van de nieuwe kieswet de Constitutie geschonden. Door deze juridische uitspraak stak een politieke storm op, zoals nog maar zelden tevoren over Zuid Afrika had gewoed. Dr. Malan verklaarde direct, dat zijn regering in de uitspraak niet kon be rusten. Deze uitspraak immers, zo betoogde hij, tastte de souve reiniteit van het parlement aan en tevens de souvereiniteit van het volk, dat dit parlement met een duidelijke opdracht gekozen'had. De strijd voor de souvereine vrijheid des volks wordt opnieuw aangebonden, zo schreven de nationalistische dagbladen. De oppositie stelde daartegenover, dat de regering zich bij dc uitspraak van het Hof diende neer te leggen. De Constitutie was heilig en moest onaangetast blijven. Het erewoord van de blanke stond op het spel en de onafhankelijke rechtspraak diende be schermd te worden. uit de vestzak van dok precieus gebaartje ze* ;neus. Dan neemt hij het ïoudt het vlak voor de i piekeren. J)AT er zowel bij de ene als bij de andere partij zeer realistische poli tieke motieven in het spel waren (en zijn) is overigens duidelijk. Dat de strijd zó fel, zó ongebonden-hartstoch telijk gevoerd wordt, zal men verstaan, als men zich voor ogen stelt, dat de Nationale Partij grotendeels uit Afri kaners bestaat en dat de Verenigde partij in sterke mate het politieke in strument van Engelssprekend Zuiö- j Afrika is. Die scheidslijn tussen Boer j en Brit wordt in dit politieke twist geding voor de zoveelste maal duide- lijk zichtbaar. De Engelssprekenden zien de getal len der Afrikaners nog steeds groeien en hun eigen positie wordt daardoor van jaar tot jaar zwakker. Zij zoeken zich te versterken door immigratie uit Engeland (die onder het bewind van ci Malan intussen sterk besnoeid is) èn door de stemmen van de kleurlin gen. Deze laatste bron van versterking dreigt bun thans ontnomen te worden. En. waarheen zullen de aspiraties dei- nationalistische Afrikaners hen dan voeren? Naar een Republiek, los van de Britse Kroon, wie weet hoe spoedig reeds. Grote belangen li EN dat niet alléén. Want als de „ver- schansingen" in de Zuid-Afrika Wet krachteloos zijn geworden, dan wil dat zeggen, dat óók de verschanste bepalin gen met betrekking tot de taalrechten krachteloos is. Wat wordt er dan op de duur van de Engelse taal? Wordt die mettertijd niet onderdrukt en wegge vaagd? Weliswaar verzekeren de natio nalisten dat dit nooit zal gebeuren 'de verschansing is immers juist aange bracht om het Afrikaans te bescher men!), maar de Oppositie zegt, dat zij in de verzekeringen der nationalisten geen vertrouwen meer stelt. Beide volksgroepen beseflen scherp, dat er dingen van uitzonderlijk be lang op het spel staan. Zuid-Afrika beleeft op het ogenblik de crisis, die aan de Grote Beslissing vooraf gaat. Want de verkiezingen van 1953 zullen over de toekomst van de Unie van Zuid-Alrika beslissen. Dat staat op het spel; niets meer en niets minder. De Verenigde partij roept, met name sinds het voorjaar van 1952, overal de engelsprekenden op tot verzet en protest. Zij doet dit zó welsprekend en met zulk een enor me publiciteitsmacht, dat zij groter angsten oproept dan haar aange naam kan zijn. Fakkelcommando KEN nieuwe verzetsbeweging is op het politieke toneel verschenen: het War Veteranes Torch Commando (het Fak kelcommando) onder leiding van Sai lor" Malan, een gewezen piloot van de BAF. Deze beweging houdt grote be togingen in steden en dorpen cn in de I hitte van de politieke strijd zeggen f haar leiders soms dingen, die revolu tionaire sentimenten wakker roepen. De kracht, die er van deze beweging uitgaat is op het ogenblik nog moeilijk te bepalen, maar ik geloof fiat haar lei ders, die bezeten zijn van de fanatieke wil om de regerins-Malan ten va' p brengen, op het politieke toneel rol nog maar beginnen te spelen. Of de Verenigde Partij deze doelbewuste f |rnn?n "m de hand" zal kunnen hou- den. is vooralsnog een open vraag Voorlopig werken de Verenigde Partij en het Fakkelcommando echter samen, de zwakke Arbeiderspartij als Dntte lm Bunde. In Natal, de meest Engelsgezinde pro vincie, krijgt ondertussen de oude ge dachte van afscheiding uit de Unie nieuwe kracht. Hier bevond de Ver enigde Partij zich in Augustus in de weinig benijdbare positie, dat zij een emotionele brand moest blussen, die zij zelf had helpen stichten Geen menge/moes-nas»e TAE AFRIKANERS, de Boeren zo ge wilt. voelen anderzijds al evenzeer, dat thans letterlijk alles op het spel staat. Een politieke strijd van viiftig ja ren gaat haar afsluiting vinden. De Grote Beslissing staat vlak voor de deur. Daarom spreken zii over de ..li beralistische" en „kapitalistische" in- vloeden in de Verenigde Partii. invloe den die zich manifesteren door een be geerte naar uitbreiding van het stem recht der niet-blanken, naar opheffing van kleurslagbomen in de politiek, in de industrie, later wellicht zelfs in het maatschappelijke verkeer. Daartegen verzet zich de Afri kaner ten koste van alles. Zijn land mag geen „mengelmoes-nasie" wor den, hij wenst zijn beschaving en zijn bloed zuiver te houden. Rech ten voor de zwarten? O zeker, maar alleen op hun eigen terrein cn niet door middel van integratie. Groter ontwikkelingskansen voor de zwar ten? Natuurlijk, maar niet in dier voege, dat de blanke gemeenschap straks een gedulde minderheid in „zwart" land wordt of een groep van verjaagden en verstrooiden. De blanke is in Zuid-Afrika geen kolo nisator, die zich op de duur kan overbodig maken en dan terug gaat naar zijn vaderland. Want Zuid- Afrika is zijn vaderland; een ander heeft hij niet. Dr. Malan heeft aan de situatie, die ontstaan is door de uitspraak van hét Hof van Appèl, het hoofd geboden door de instelling van het Hoge Hof van het Parlement. Van dit Hof zijn aile parle mentsleden lid. In zijn samenstelling weerspigelt het dus, volgens de natio nalistische these, de souvereine volks wil. Maar de oppositie heeft de wet, waarbij dit Hoge Hof van het Parle ment werd ingesteld, aan de Gerechts hoven voorgelegd ter ongeldigverkla- ring. Immers: het Hoge Hof van het Parle ment kan de uitspraken van de gewone Hoven ongedaan maken als het gaat om de rechtsgeldigheid van wetten. Het Hoge Hof van het parlement kan dus óók de uitspraak van het Hof van Ap pèl. waarbij de „Wet op de afzonder lijke vertegenwoordiging van kiezers" ongeldig wordt verklaard, te niet doen. Het Hoge Hof kan tegelijkertijd de be doelde wet geldig verklaren. En dat is dan ook gebeurd. Thans is de situatie dus zó: dat het Hof van Appèl een wet van het parle ment ongeldig heeft verklaard en dat het Hoge Hof van het Parlement dezelf de wet geldig heeft bevonden! Maarter- zelfdertijd wordt in de Hoven een strijd gevoerd, om het Hoge Hof van het Parlement zelf onwettig te verklaren. In eerste instantie is dat reeds geschied! Lijdelijk verzet Wat er uit dit alles zal groeien is nog niet te zeggen. De felle politieke strijd tussen de blanke groepen heeft in Augustus een begeleidingsverschijnsel gekregen in de veldtocht van lijdelijk verzet, die georganiseerd is door de na- turellenorganisatie The African Natio nal Congress en de Indiërorganisatie The Indian Congress. Deze organisaties werven in hun gelederen vrijwilligers, die opzettelijk de „apartheidswellen" overtreden. Vrijwel geheel blank Zuid-Afrika keurt het optreden dezer naturellen en Indiërs af. maar in het buitenland trekt hun verzetsactie grote aandacht en ver werft zij grote morele steun. Daarom temeer, zeggen de natio nalisten, jnoet dr. Malan de komen de verkiezing winnen. Indien hij verliest, zijn de gevolgen niet te overzien. Neen, zeggen de leiders van de oppositie, aan dr. Malan moet de macht ontnomen worden. Als hij blijft zijn de gevolgen niet te overschatten. De naderende verkiezingsstrijd zal bijzonder iel worden. Zij is de laatste crisis, die aan de Grote Be slissing vooraf gaat. Stoomschip Orestes heeft moeilijkheden Het 4500 ton metende schip van de KNSM Orestes bevindt zich op dit ogenblik op de Orinoco nabij Ciudad Bolivar in Venezuela in moeilijkheden, doordat de schroef is vastgedraaid. De werktuigkundigen aan boord zul len waarschijnlijk zelf in staat zijn de nodige reparaties te verrichten. Het schip zal daartoe naar een haven in de buurt worden gesleept. Talrijke spionnen onder de Oostduitse vluchtelingen W estberlijnse stadsf unctionarissen hebben gisteren bekend gemaakt, dat- Oostduüse autoriteiten voortdu-end zich als vluchtelingen voordoende spion nen naar de westelijke sectoren zenden. Onlangs zijn vijftien leden van de volkspolitie, allen jonger dan 24 jaar, die asyl hadden gevraagd, ontmaskerd als agenten. Van Februari tot Augustus zijn 10.680 Oostduitse jongelieden onder 24 jaar naar West-Berlijn gevlucht. Ernstige vertraging op de autosnelweg naar Berlijn Britse autoriteiten tt. Berlijn maak ten gisteren bekend dat meer dan 280 voor Berlijn bestemoe vracmauto's te Marienborn, de Sowjet-eontrölepost aan de autosnelweg tussen West Duits land en Berlijn, zijn opgehouden. De Oostduitse politie liet zeven wagens per uur door. Bezwaarschrift naar raad van Noordwijk De ANWB heeft opnieuw de strijd aangebonden tegen de kampeerleges. Ditmaal heeft de actie de vorm gekre gen van een bezwaarschrift aan de raad der gemeente Noordwijk. Wijst deze het van de hand, dan zal de Bond in beroep gaan bij de Raad van Be roep voor de directe belastingen en zo nodig cassatie aanvragen bij de Hoge Raad der Nederlanden. De raad stelt zich namelijk op het standpunt, dat een legestarief voor ge meentelijke kampeervergunningen, dat rekening houdt met de tijdsduur en Prol. Langemeijer meent van wel Wanneer de Hoge Raad beslist over eenkomstig dc conclusie van de advo caat-generaal, prof. Langemeijer, dan zal de Scliiedamse ambtenaar H., die indertijd is vervolgd omdat hij een radiotoestel zonder vergunning had, zijn zes gulden boete moeten betalen, waartoe hij door de kantonrechter is veroordeeld. H. heeft zich indertijd op het stand punt gesteld, dat het K.B. van 10 Oc tober 1945 slechts de mogelijkheid schept van een luisterbelasting maar niet van een vergunningsstelsel. Prof. Langemeijer heeft verklaard, de stel ling te begrijpen maar niet te delen. In het aanvragen van een vergunning ziet spreker niets anders dan het doen van aangifte voor de heffing, waaraan men is onderworpen. Het verlenen van een vergunning heeft hiernaast geen zelfstandige betekenis. Spreker conclu deerde dan ook tot verwerping van het cassatieberoep. Meineed in een kwestie van afbetaling Voor de Arnhemse rechtbank is zes maanden gevangenisstraf geëist tegen een monteur uit Nijmegen, die zich schuldig had gemaakt aan uitlokking van meineed. De man kocht in 1949 van een rijwielhandelaar twee fietsen op afbetaling, maar voldeed zijn ter- mimen niet. Hii werd daarop aange sproken in rechte. De kantonrechter wees de eis van de handelaar toe, maar de rechtbank verlangde getuigenver klaringen. De monteur heeft toen een gewezen employé van de handelaar bewogen te vertellen, dat de hande laar de fietsen met allerlei onderdelen in elkaar zette ei- er dan een merk van een gerenommeerde fabriek op plaat ste. Het feit kwam uit en is de oud- emplové komen te staan op zeven maanden gevangenisstraf. PRINSES WILHELMINA BRACHT EEN BEZOEK AAN FRIESLAND Prinses Wilhelmina heeft gisteren niet de „Piet Hein" een zo onopvallend mo gelijk gehouden bezoek aan Friesland gebracht. Het voornaamste doel van haar bezoek gold de enige tijd geleden ""•-mtaureerde Grote Kerk te Leeuw arden. met het aantal deelnemers aan het kamp waarvoor de vergunning wordt aangevraagd, in strijd is met de Ge meentewet. Vooral voor gezinnen en groepen krijgt dit stelsel het karakter van een kampeerbelastlng. De gemeente Noordwijk is uitgeko zen met het oog op zijn voor een pro cesgang gunstige ligging. In hoger beroep weer vier jaar geëisf tegen oplichter De procureur-generaal bij het ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft giste ren in hoger beroep tegen A. J. van den M„ die door de rechtbank te Rotterdam was veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf wegens meermalen gepleegde oplichting, bevestiging van dit vonnis geëist. Van den M„ een oude bekende van de politie, bad van zijn pension houdster vijfduizend gulden gekregen om voor haar een volkstuin te kopen. Hij had voor dit geld echter bouwma terialen gekocht. De uitspraak volgt over veertien dagen. Verklaring van Adenauer De vrijgelaten oorlogsmisdadigers zul len niet worden behandeld als vrijge laten krijgsgevangenen, zo heeft de Westduitse minister van arbeid, Storch, in de Bondsdag verklaard. Bondskanselier Adenauer heeft hier aan toegevoegd, dat de geallieerden sinds April 1950 reeds 2632 Duitse ge vangenen hebben vrijgelaten en dat zich nog 1017 gevangenen in Westelijke lan den bevinden. Lang niet allen hiervan komen voor vrijlating ln aanmerking. Velen van hen zouden ook voor een Duitse rechtbank een zware straf heb ben gekregen. Bovendien moeten de ge allieerden ook rekening houden met de openbare mening in hun eigen land en niet alleen met die in West-Duitsland, alduc de kanselier. De gemengde com missies voor de herziening der vonnissen zullen waarschijnlijk, nog voor de goed keuring van de convehtie van Bonn in werking treden. Bij Intsjon is Woensdag een trein ontspoord tengevolge van de ontplof fing van de locomotief. Vijftien perso nen zijn om het leven gekomen. Er zijn ongeveer 300 gewonden. Drie rijtuigen waarin zich vele schoolkinderen en ar beiders bevonden, zijn ontspoord. De trein botste tegen de Noordelijke pijler van een brug op de lijn .Seoel Intsjon. Volgens de eerste berichten werden door medische eenheden van de Ver enigde Naties 10 nood-amputaties uit gevoerd. Ambulances en militairen van de Verenigde Naties verleenden de no dige hulp. In de trein bevonden zich ongeveer 500 reizigers. (Advertentie, Ing. Med.) Het dagelijks bestuur van de Wafdis- tisché partij in Egypte heeft onder voor» zitterschap van Nahas besloten, da „Wafdistische groep" te ontbinden. Van ontbinding van de Wafd-partij zelf, waarvan de eerste berichten uit Egypte melding maakten, is echter geen sprake. De „Wafdistische groep" vormt het ka der van de partij, bestaande uit de meest vooraanstaande leden. Partij leden, die voor een nieuw te vormen „groep" in aanmerking wensen te ko men, moeten hiervoor een aanvrage bij het bestuur indienen. De kapper van ex-koning Faroek is gisteren te Cairo door de militaire po litie gearresteerd, nadat er een grote hoeveelheid hasjisj in zijn winkel was gevonden. De kapper voerde tot zijn verdediging aan, dat de verdovingsmid delen aan de ex-vorst toebehoorden. Premier Mossadeq heeft de ontbin ding van de koninklijke garde in Tehe ran gelast. De bevelhebber van 'de garde, generaal Arajsma, is overge plaatst. omdat hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan een mogelijke staatsgreep. De laatste tijd zijn in de Perzische binden open brieven ver schenen, waarin dr. Mossadeq wordt gewaarschuwd voor een dreigende staatsgreep. Bende plunderde Tjimerta Maandagavond is een bende geïnfil treerd in de kampong Tjimerta, een wijk van Subang, in West-Java. De ben de opende het vuur en begon te plun deren. Twee kampongbewoners wer den gedood. Politie en militairen vielen de bende aan, die tegen half tien des avonds een goed heenkomen zocht, met achterlating van een dode. In Brussel is de railverbinding lot stand gekomen over korte afstand tussen het Noorder- en het Zuiderstation. Deze week reden proeftreinen op het nieuwe traject. Met dit enorme werk, 'waar men jarenlang aan heeft, gebouwd, is het traject AmsterdamParijs met acht km. verkort. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togai, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Advertentie, Ing. Med.) (Van een speciale verslaggever.) /AM de een of andere reden eten Ne- derlandse generaals te velde geen sardientjes. Toen dus de kok van het legercorps-stafkwariier bij de oefening „Hold Fast" in West-Duitsland opdracht kreeg sardientjes in te slaan, wist hij meteen, dat liet legercorps heel hoog be zoek zou krijgen. Dc kok had gelijk. Een groep Nederlandse militairen, die meedoen aan de oefening „Hold Fast", ziet men hier bij hun tent, keurig gecamoufleerd in het bos, aan de maaltijd. Gistermorgen was prins Bernhard in gezelschap van de brigade-generaal Ward, een Amerikaanse adviseur van onze legerleiding, per vliegtuig in West- Duitsland gearriveerd voor een één- daags bezoek aan de Nederlandse troe pen. die deelnemen aan de oefening „Hold Fast. De Prins trof de Neder landse troepen in een ietwat gespannen sfeer. Iedereen wist dat de Groen-landsc strijdkrachten de iangzaamaan-oorlog van de eerste oefendag hadden omgezet in een hevig offensief en Woensdag over drie noodbruggen over de Weser Blauw land waren binnengevallen. QNZE mannen, die zo graag een beetje w actie hadden gewild, werden echter in reserve gehouden en daardoor ble ven zij in die zenuwachtige sfeer, die aan de première van ieder optreden, ook van troepen in een oefening, pieegt vooraf te gaan. Als zij in de strijd ge worpen zullen worden men fluistert, dat dat nog wel even zal kunnen du ren zal het bij de onzen waarschijn lijk even goed gaan als bij de Engelse en Belgische divisies, die gisteren tot taak hadden de opmars van Groen-land te vertragen. Handig gebruik makend van de bos sen, die hen verborgen voor het spie dend oog van vijandelijke verkennings vliegtuigen, trokken de Engelsen en Belgen langzaam terug, tot zij tegen het vallen van de avond de Buffalostelling betrokken, een 36 km van de Weser ge legen weerstandslijn. Het is echter de vraag of deze beboste heuvelrij, die dwars door het oefenterrein loopt, de opmars van Groen-land lang zal kunnen vertragen. Woensdagnacht dreunden de wegen in de Zuidelijke sector van de 50 ton zware Centurion tanks, die naar de zwakke plek in de Buffalo-stelling rolden. Die zwakke plek vormde het Belgische legercorps van Blauw-land, dat op zijn terugtocht te weinig ver sperringen had achtergelaten en du» di rect door de Groenen op de hielen werd gezeten. De versperringen, als opgebla zen bruggen, mijnenvelden en bomen over de weg. bleken, hoewel zij natuur lijk fictief waren, zeer doelmatig. Bij Russen wilden er meer van weten Verscheidene leden van de Sow- jet-Russische militaire missie in Bad Salzuflen hebben zich Woens- dag bij het hoofdkwartier van het Nederlandse legerkorps gemeld en verzocht de geallieerde ma noeuvres, die op het ogenblik in Duitsland gehouden worden, als waarnemers te mogen bijwonen. Het verzoek werd door de bevel hebber van het Nederlandse on derdeel aan de opperbevelheb ber van het Britse Rijnleger, ge neraal Sir John Harding, doorge zonden die vervolgens liet weten, datde Russen het manoeuvre- gebied terstond dienden te ver laten. Indien zij nogmaals zouden trachten het oefengebied binen te komen, zouden zij kunnen ver wachten door militaire politie verwijderd te worden. iedere versperring stond n.l. politie van de opruimingsdienst, die controleerde of de Groenlanders net zo lang stopten als nodig zou zijn voor het opruimen van de hindernissen. De defensieraad van de Atlantische Verdrags-organisatie is in het Ruhrge- bied aangekomen, om de vier-mogend- hedenmanoeuvres aldaar gade te slaan. Het gezelschap, waartoe de Canadese minister van Buitenlandse Zaken Pear son, behoort, is op het vliegveld van Güterloh aangekomen, voor bezoek van een dag. Oefening „Equlnoxe" De Franse minister Pleven, de Amfti. kaanse stafchef Bradley, generaal Ride- way generaal Nelson Eddy en maar schalk Juin zijn gisteren te Karlsruhe aangekomen tot bijwoning van de Frans-Amerikaanse oefenêng „Equino- gehouden wordt in het gebied ™nd Kar'sruhe. Bjj deze oefeningen staan voor het eerst Amerikaanse en fnoSoS troePen t?n getale van bijna 100.000 gezamenluk onder Frans com- manao.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5