Er vielen Sé ^ee maakt j m frteekt WEK DE GAL IN UW LEVER OP Krniswoord-pnzzSe Puzzle-rubriek Radioprogramma voor dit week-end Hersengymnastiek „Gepofte" luxe v de kompels ïlo-okd-HoMaticL en- $ijn> u^itexLejfi STAANDE OP DE VLOER VAN NEDERLAND niinii tfiinni'iiiiiiiiiiiiiifflnniiiiiiiiittiiiiiiinniinniniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHil >5?U\V PBNA-ARNHEM £te u-eAdw-en&n B&eJtdjeA PATRICIA WENTWORTH Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers ,/T\ ■■in Mijngangen k dagelijks JUSTITIA SOEPEL ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1952 CAMPERDUIN, een vroege morgen in September. Na een koele nacht valt het landschap open in het morgenlicht, blond liggen in de verte de duintoppen te zonnen, de zee rent stoeiend het strand op met sneeuwwitte branders. En opeens, staande op de machtige Honds- bossche zeewering, als je even huivert in de morgenkoelte, vaart het door je heen, je staat op een eeuwenlang voor uitgeschoven post, nijdige punt in zee. In een ver verleden lag hier een onaf zienbare wereld van zandplaten, water, schorren en slikken, van hier tot de hoger gelegen Drentse zanden! Onwillekeurig ontstelt het je een ogenblik! Hoeveel eeuwen is het al terugJe inventariseert snel enkele jaartallen, hier en daar te hooi en te gras opgestoken: 1570: de eerste maal valt de Zijpe droog; 1400: „wierter een Dijck ghemaeckt in de monde van de Zaen op Petten (daer 't Hondsbos nu staet); 1421: op St. Lijsbeths nacht..., enzovoort, je herinnert je Dirck Burgher van Schoorel, die dat alles volijverig heeft teboekgesteld! Van de honderd woorden, die Dirck Burgher schrijft in zijn Kleyn Chronijcxken, gewagen er zestig van het water, overal tussen de regels is het zerpe te proeven van zand en zeelucht, van ramp, watereuvel en allesbespringende storm. Het gaat door je heen, in wezen is dit Noord-Holland een heldendicht, niet, zoals de meta- phoor in voorkomende gevallen zegt, in steen, maar hier uit slik en wier en rijshout en zweet en moeilijk geleerde samenwerking, een werk, waarin tien tallen geslachten uit eindeloos moeras hebben geschapen een landschap van onovertrefbare vruchtbaarheid en schoonheid. UOE heeft dit landschap er in vroeger tijden uitgezien? De verbeelding moet ons hier schenken wat het oog niet meer te schenken vermag. We trekken met dat fijne instrument ge wapend door de eeuwen! Millioenen jaren terug was dit landschap bedekt met ijs, zwaar pakijs, en wat daar bui ten lag was toendra. De geschiedenis spreekt van de Derde Ijstijd, een torenhoge gletscherwereld reikt tot de huidige lijn VogelenzangUtrecht Nijmegen en als het laatste stuwwal, eindmoreene, leggen deze gletschers er de Stichts-Nijmeegse heuvelrug neer. Als na en half millioen jaren voor korter poosje doen we het niet! al dat ijs gesmolten is, ligt daar „de vloer van Nederland", een zwaar ingeklon ken zand- en grintvlakte met keien H Sj hier en daar, om- en overspoeld door water, ten Westen begrensd door een duinenrij, in het Oosten eindigend in de naar het strandmeer afhellende hogere diluviale gronden van Drente en Gelderland. Op deze vloer zal de volgende ijstijd de grond neerleggen, die voor grote delen van ons Noord hollanders thans de „woonbodem" is. Drie perioden WILLEN we de herkomst van onze Noordhollandse gronden nader bezien, dan zullen we rekening moeten houden met drie tijdperken, waarin zich die vorming laat verdelen. Het oudste van deze is de hierboven al genoemde Vier de IJstijd, daarna volgen als tweede en derde respectievelijk de z.g. na- glaciale periode van deze tijd, en de voorvallen, die zich in wat wij noemen „historische" tijd afspelen. De omvang van deze perioden is uiteraard zeer ongelijk, ze te meten en de duur in cijfers vast te leggen, lukt uiteraard met uitzondering van de laatste, die we localiseren als beginnende pl.m. 2000 jaar voor Chr-, niet. Zelfs de beste com mentaren, die men ter zake leest, hullen zich in vage formuleringen, vast staat echter, dat men bij het schatten van de duur niet op dui zend jaar behoeft te zien. Allereerst dus de gebeurtenissen van de Vierde IJstijd. Het ijs van deze tijd bereikt ons land nooit, des te meer echter bereiken ons de ontzaggelijke watermassa's, die het afsmelten ervan teweegbrengen. Had de Derde IJstijd op de diluviale gronden het door de gletschers afgebroken materiaal wat het grovere deel betreft, keien, grint en zand, ter plaatse neergelegd (de fijnere afslip verdween in de Noord zee) de vierde liet het grove materiaal in West-Duitsland achter en voerde de fijnere afbraak, het kleislib, naar de bodem van het strandmeer. Dit opvul sel kennen we als „de oude zeeklei", het ligt aan de oppervlakte in onze U mlt 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elk© dag moet uw lever een lltei gal la aw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem 5e plantaardige CARTER'S LEVERPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter'» Leverpilletjes. (Advertentie, Ing. Med.). droogmakerijen en komt voorts elders, in West-Friesland en in het veenge bied, op enige diepte voor onder lagen, die de beide andere hiervoor genoem de perioden er hebben neergelegd. Temperatuur steeg HE eigenlijke Vierde Ijstijd werd, als de lager genummerde, gevolgd door een na-glaciale periode, waarin de tem peratuur opliep, zodat de planten groei in sterker mate op de voorgrond kwam. De tijd had inmiddels ook nog wat anders gedan. Was gedurende de iistijd zelf de gehele Nederlandse bo dem, het strandmeer inbegrepen, af- stromingsgebied geweest, gaandeweg, bij het afnemen der watermassa's sleep ten de overgebleven waterlopen zich beddingen uit, terwijl als gevolg daar van de afzetting van klei zich bepaalde tot die op de zich er langzaam mee op hogende oevers. In het Noorden van het land gebeurde hetzelfde, zij het in een enigszins ander verband. Daar werd geen klei door rivierwater aan gevoerd, maar door de zee zelf, die door de grote gaten van het Vlie en Ooste lijker (men neemt aan, dat in deze periode de duinenrij in het Westen, door opwaaiïng van buiten en aanslib bing van binnen, zich van Katwijk tot Oost-Vlieland gesloten heeft) toegang had tot de West- en Midfriese kusten en ook daar de ons zo bekende „klei wal" neerlegde. Binnen dit „net" van „kleiwallen"' werd een stelsel van „kommen" geschapen ge kunt ze herkennen op elke grondstoffenkaart waar het moeras allengs tot veen gebied werd. Dit veen heeft op deze wijze grote delen bezet van het Oostergo in Mid-Friesland, het Almere-ge- bied, waar het in historische tijd is vernield, en het ons nu nog zo eigen Hollandse veengebied. Dit veen, waar we nu nog „mee zitten", dat de ontwikkeling van de bodem cultuur der provincie zelis in de weg staat en dat we alleen maar te danken hebben aan de penetratie- zucht van onze voorouders, die en kele eeuwen te vroeg in de groei van het landschap hebben inge grepen. Horizontaal: 1 deel van een schip, 5 tegenstand, 11 Europeaan, 13 betrek king, 15 lipbloemige plant, 18 soort bier, 20 lichte slaap, 21 insecteneter, 23 brilslang, 24 voorzetsel, 26 dwaas, 27 deel van een schip, 28 voegwoord, 29 deel van Azië, 21 waterkoud, 32 zoet Brussels bier, 33 klank, 36 woud, 37 man van adel, 39 zangnoot. 40 door- tochtgeld, 41 Europeaan, 42 stapel veld- hooi, 43 tocht, 45 moment, 47 door zichtige stof, 48 muze .van het minne dicht, 50 rivier in Frankrijk, 52 maat staf, 54 stuk vis. 55 werkweigeraar, 56 loot. Verticaal: 2 niet dezelfde, 3 vereni ging, 4 insect, 6 getij, 7 soort reiger, 8 streek in Nederland, 9 dal in Zwitser land, 10 speels, 12 belemmering, 14 Cd m mat (Advertentie, Ing. Med.) PUZZLE 259. VAN TWEEééN (Oplossing) De zeven bedoelde woorden, die men uit de twee bij elkaar behorende letter groepen kon vormen, waren: Rengrint-Visosduze kan gevormd tot Zonsverduistering. Mijmeren-Badesfust kan gevormd tot Amusementsbedrijf. Stubikel-Benthion kan gevormd tot Nutsbibliotheek. Praam-Greftoen kan gevormd tot Operafragment. Stuiver- Vitienslok kan gevormd tot Volksuni versiteit. Glnmvosin-Gerdivrm kan ge vormd tot Vermenigvuldigsom. Ncvea- Tirdet kan gevormd tot Advertentie. Een puzzle, die velen heel wat moeite heeft bezorgd. Toch waren er verschil lende inzenders, die de juiste woorden gevonden hadden. Ons compliment! Na loting onder de inzenders van een goede oplossing is de wekelijkse prijs van f 5 ditmaal ten deel gevallen aan: de heer J. Kuipers, Rozenstraat 21 te Alkmaar. Gefeliciteerd! Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. PUZZLE 260. OPTELLEN EN AFTREKKEN Er zijn twee getallen van tien cijfers. Wij geven deze echter in letters. Met deze getallen maken wij een optelling en een aftrekking, maaralles in letters. Dezelfde letter stelt steeds het zelfde cijfer voor. Optelling Aftrekking ABRSMNKHPZ ABRSMNKHPZ NHBKPAMNBP NHBKPAMNBP BRMNKBAPAS ZKHHHBKBSK Gevraagd wordt deze beide sommen geheel volledig in cijfers in te zenden. Oplossingen (per briefkaart) tot en met Donderdag 25 September aan de Redactie van dit Blad. (Onder de inzen ders van een correcte oplossing wordt weer een prijs van f 5 verloot). tf vraag prospectus aan f V.LPERBUITENSINGEL S23 (Advertentie, Ing. Med.) drank. 16 namiddag, 17 lekkernij, 19 stekelvarken, 22 jaargetijde, 25 soort bij, 29 kledingstuk, 30 dichter, 31 rund, 32 boek in folioformaat, 34 boom, 35 keer, 36 landbouwer, 38 werphaak. 39 hemellichaam, 40 haarvlecht, 42 fami lielid, 44 zuilegang in oud-Athene, 46 jong -zoogdier, 47 afvoerpijp, 49 zwaard vis, 51 vurig paard, 53 wederkerig voorruit, woord. f Pirn. Pam. Pom in het nionwe lniis 58. Boven vond hij Pom en Pam, die nog steeds met angstige blikken uit het dakraampje keken. „Hallo jongens, daar ben ik weer", riep Pim \rolijk, terwijl hij de kamer binnenstapte. „Gelukkig!" riepen die twee, beiden uit de grond van hun hart, want ze wisten niet beter of Pim lag daar beneden met een gebro ken been. „Nee, jongens, zo erg is het gelukkig niet", lachte Pim, maar ik heb jullie heel wat te vertellen en toen ver telde hij alles, wat hij beleefd had. „La ten we maar gauw naar beneden gaan", zei hij, zodra hij klaar was met zijn verhaal, „want van slapen zal vannacht wel niet veel meer komen. En ik ben te nieuwsgierig om te weten, waar die andere kant van de gang naar toe leidt". Misschien wel naar ons huis", veron derstelde Pam. „Ik heb er zo'n idee van", bromde Pim. „En ik denk ook, dat we dan meer zullen weten". Pom en Pam kregen ook zin in het avontuur, vooral nu ze van Pim gehoord hadden dat meneer „Kiekeboe" helemaal niet op zijn soortgenoten gesteld was. „Ik v/ou, dat jullie het hadden kunnen zien", riep Pim lachend. „Maar vooruit, op pad. Ik denk niet, dat we vannacht veel last meer zullen hebben van meneer „Kiekeboe". Die is tè zeer geschrok ken!" ZONDAG 21 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO, IV .00 VPRO. 17.30 VARA, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws en weerberichten. 3.18 Gram.muziek. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Orgelspel. 8.58 Sportmededelin- gen en postduivenberichten. 9.05 Gram. muziek. 9.45 „Geestelijk leven", causerie. 10.00 Voor de jeugd. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Eventueel postduiven- berichten. Hierna: Amusementsmuziek. 12.30 „Even afrekenen", heren!". 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nieuws en weerbe richten. 13.05 Mededelingen en gram.- muziek. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Boekbespreking. 14.15 Omroeporkest. 15.15 Filmpraatje. 15.30 Gram.muziek. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 Ge sprekken met luisteraars. 17.20 „Van het Kerkelijk Erf", causerie. 17.30 Voor de jeugd. 17.55 Sportjournaal. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Pianospel. 18.45 Volkszang en woordenspel. 19.30 Radio- iympus. 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkorkest. 20.35 Mededelingen. 20.40 Amusements muziek. 21.30 „Ontmoetingen met Christo pher Blaze", hoorspel. 22.05 Gram.muziek. 22.30 „Herfst in Parijs", causerie. 22.40 Nederlandse Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gram.muziek. 23.25— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 8.00 NCRV. 9.30 KRO. 17.00 IKOR, 19.00 NCRV, 19.45 —24.00 KRO. 8.00 Nieuws en weer berichten» 8.15 Orgelconcert. 8.30 Mor genwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.30 Nieuws en Waterstanden. 9.45 Gramofoon muziek. 9.55 Pontificale Hoogmis en Pries terwijding. 12.15 „Apologie". 12.35 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.10 Voetbalwed strijd Denemarken—Nederland. 15.30 Gra mofoonmuziek. 15.45 Boekbespreking. 16.00 Zangrecital. 16.30 Vespers. 17.00 Oecumenische jeugddienst. 18.00 „De Kerk zingt". 18.45 Pastorale rubriek. 19.00 Vo caal ennsemble en solisten. 19.30 „Rond om het Koningschap van Israël", cause rie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram.muziek. 20.20 „Thuisfront-Tombola", 20.30 Geva rieerd programma. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed en Liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroep orkest en solist. MAANDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram.muziek. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Orgelconcert. 11.50 Gram.muziek. 12 00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 In 't spionne tje. 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.muziek. 13.30 Me- tropole-Orkest. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 14.20 Gram.muziek. 14.30 Voordracht. 14.45 Jiddische en He breeuwse liederen. 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Kamerorkest en soliste. 17.00 Orgel 61) DOOR Meneer Holderness keek haar afkeu rend aan. „Dat zou al héél dwaas zijn", meende hij en hij wikte blijkbaar zijn woor den „buitengewoon gevaarlijk. Voor zichtig aan, beste Catherine". Tien minuten later stond Catherine op om heen te gaan. In de deuropening keerde ze zich nog even om. „Goed dan", sprak ze met haar helde re stem. „Ik beloof u, dat ik niet over haast zal handelen". Allan Grover, die uit de naastgelegen kamer van meneer Stanway kwam, zag haar glimlachen. Hij hoorde wat ze zei maar niet, of meneer Holderness nog iets antwoordde. Samen met zijn aan gebedene liep Allan naar de trap. Hij snoof de zachte viooltjesgeur op en zijn hart klopte snel. Woorden kon hij niet vinden en toch.als hij niets zei, zou ze zomaar weggaan. Helaas, wat kan een jonge man zeggen wanneer hij zijn gevoelens niet mag openbaren? Bij de gedachte daaraan verschoot hij van kleur en nam zijn toevlucht tot een ba naliteit. „Neemt u nu de bus naar Melling?" „Ja zeker". „Blijft u niet koffiedrinken in Len- ton? Dan kon u.als u wilde „-nmin- ste.-samen met mij lunchen, niet waar?" Hoe hij het er uit gebracht had wist hij zelf niet en zijn gelaat was hoog rood van inspanning. Gelukkig was ze niet boos, maar glimlachte. „Dat vind ik erg aardig van je, Allan, maar ik moet naar huis". „Ik.ik wil graag alles voor u doen. mevrouw Welby". „Heus?" Nu ik ben benieuwd; maar ja, ik geloof je, want je bent een beste jongen. Kom me maar eens opzoeken zoals je wel meer gedaan hebt". „O, mevrouw Welby!.Meent u dat werkelijk?" Ze knikte hem glimlachend toe en lachte zijn vurige blik ontmoetend, vrij uit. Even glimlachend viel ze hem In de rede. „Doet er niet toe, Randal. Heb je me nog meer te vertellen?" „Niets over Catherine Welby. Maar we hebben een relaas over Cyril May- hew ontvangen en ik moet erkennen, dat u ook in dit opzicht gelijk had". Juffrouw Silver kuchte bij wijze van protest. „Beste Randal, ik heb alleen her haald wat zijn vriend Allan Grover er van dacht en opgemerkt, dat die mening me verstandelijk en eerlijk voorkwam" „Welnu, die Cyril schijnt in slechte conditie van zijn uitstapje te zijn terug gekeerd. Hij zei, dat hij de laatste trein had gemist en toen had moeten liften. Sindsdien heeft hij met koorts te bed gelegen. Op zijn kamer waren'de gou den beeldjes niet en hij schijnt ook geen gelegenheid te hebben gehad om ze te verkopen of zo. We hebben de man, die hem de lift had gegeven, opgespoord, een dokter, die buiten de stad een con sult had gehad. Hij zegt, dat de jongen al ziek leek toen hij hem in Lenton op pikte en dat hij hem dus maar helemaal heeft thuis gebracht, al moest hij er een mijl voor omrijden. Juffrouw Silver breide snel verder en het mouwtje van Josephine's manteltje werd gaandeweg langer. ,En wat zegt Cyril Mayhew zelf?" „O, hij erkent, dat hij naar zijn moe der toe is geweest en wel omdat hij geld moest hebben; volgens hem had ze hem dat ook gegeven, maar ten slotte viel hij door de mand en zei, dat het geld van zijn vader afkomstig was, die er niets van af wist. Nu ja, dat is een familie- aangelegenheid, tenzij Mayhew een klacht indient, wat hij wel niet zal doen. Maar nu is het duidelijk, waarom zijn vrouw zo opgewonden en zenuwachtig was. Vermoedelijk had hij -haar streng verboden, de verloren zoon zakgeld te geven en heeft ze dit toch, achter May- hew's rug, gedaan". De breinaalden kletterden, terwijl juf frouw Silver haar volgende vraag stel de: „Heb je de gouden beeldjes ook niet in 't Poortgebouw gevonden?" „Neen". „Ergens moeten ze toch zijn", zei ze peinzend. „Maar al te waar", lachte hij, maar we hebben ze nog niet". „Voor een vrouw als mevrouw Welby zou 't erg moeilijk zijn, zulke gestolen voorwerpen te verkopen". „Kom, kom", merkte March met een veelbetekenend gebaar op: „Ze heeft wel meer zulke dingen verkocht". „Ja, maar niemand wist dat die ge stolen waren en ik neem geen ogenblik aan, dat ze zelf die als gestolen be schouwde. Waarschijnlijk had ze zich gaandeweg zelf de overtuiging opge drongen, dat mevrouw Lessiter ze haar gegeven had en er was geen enkele reden om te veronderstellen dat zij ooit ter verantwoording zou worden geroe pen. Er is groot verschil tussen dit en het verkopen van die vier gouden beeld jes, weggenomen bij of na de moord en in 't bijzijn van de vermoorde". „Misschien heeft zij ze ergens verbor gen". „Opnieuw kuchte uffrouw Silver „Waarom", zo vroeg ze. zou zij eigenlijk die beeldjes hebben gestolen'Een vrouw van haar type moet al heel erg in 't nauw zijn gebracht vóór ze een ge welddadige moord pleegt En ais ze in derdaad zo bang was gemaakt, dat ze zichzelf tot zulk een gruweldaad kon opzwepen, zou ze dan op zo'n ogenblik een diefstal begaan, die nieuwe risico's zou meebrengen en bij ontdek king haar meteen als moordenares aan wijzen? Ik voor mij vindt dit uiterst moeilijk te geloven. Maar er is nog iets anders. Juffrouw Cray heeft Lessiter pim. kwart over negen verlaten We weten, dat mevrouw Welby achter de seringenstruiken stond en we hebben daaruit afgeleid dat ze wachtte tot juf frouw Cray zou zijn verdwenen. Verder weten we ook, dat ze de stoep is opgelo pen en kunnen daaruit concluderen, dat ze aan de deur heeft geluisterd. Juffrouw Cray heeft het gesprek boos afgebroken „Geen malligheden hoor, iongen- lief!" „Is het dan mal, u lief te hebben?" (Wordt vervolgd' en piano. 17.30 Voor de padvinders. 17.4S Gram.muziek. 17.50 Militaire reportages. 18.00 Nieuws. 18.15 Herfstprogramma. 18.55 Gram.muziek. 19.00 Muzikale cau serie. 19.15 Hammond-orkest. 19.45 Rege ringsuitzending: Landbouwrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 21.00 Deens-Nederlands programma. 21.45 Gra mofoonmuziek. 21.50 „De geest van Mur- aock Castle", hoorspel. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00—24.09 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.10 Sportuitslagen. 8.23 Gewijde mu ziek. 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. muziek. 10.00 Orgelspel. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Gram. muziek. 12.05 Banjo-Orkest. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuin» bouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mart- nierskapel. 14 00 Schoolradio. 14.35 Gram. muziek. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. muziek. 15.30 Gitaar-kamertrio. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gevarieerde muziek. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Regeringsuit zending: R. D. Simons: „Uit de geschie denis van Suriname". 18.00 Gram.muziek. 18.15 Sportpraatje. 18.25 Voor de man nen in grijs, groen en blauw. 18.30 Gram. muziek. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram.muziek. 19.15 „Volk en Staat", causerie. 19.30 Gram.muziek. 19.40 Radio krant. 20.00 Gram.muziek. 20.15 Gewijde muziek. 20.45 Gram.muziek. 20.50 „Zoek licht op Zuid-Amerika", causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.15 Salonorkest. 21.50 Radio Philharmonisch Orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- Derichten. 23.1524.00 Gramofoonmuziek. BEZITTERS ran radiotoestellen met de „visserijband" kun nen vooral op stormachtige dagen oproepen van schepen tot hulp verlening beluisteren en vele malen zullen zij de kreet „May day, Mayday, Mayday" het ge sproken woord voor S.O.S. hebben vernomen. Nu leeft er onder vele lezers de gedachte, dat dit SOS. de afkorting is van „Save Our Souls" of ,!Save Our Ship", het geen betekent respectievelijk Redt onze zielen" en „Redt ons schip". Dit is echter onjuist. De letters S.O.S. zijn gekozen, omdat zij de eenvoudigste combi natie van de internationale Mor secode vormen, h.l. 3 punten, 3 strepen, 3 punten De vorengenoemde betekenissen zijn dus niets anders dan bedenksels. Hier zijn de gebruikelijke vragen voor vandaag: 1. Hoeveel meter Is een „myria- meter"? 2. Tot hoeveel graden moet men gaan, om het kookpunt van kwik te bereiken? 3. Vele inhoudsmaten hebben een bijn-iam gekregen, b.v. Hl. of mud, dl. of maatje, liter of kan. Hoe kunt u nu een Dl. aanduiden? 4. Wie is de auteur van de trilo gie Ciske de Rat? 5. In welk jaar werd in ons land de eerste krant gedrukt? 6. Waar is de „Pslk's Straat"? 7. Wat is het verschil tussen „am per" en „ampel'" 8. Welke mars wordt door alle mensen geblazen? 9. Van wie is de uitspraak: „Eén vrouw is duizend mannen te erg"? 10. Noemt U eens een bekende pearlengrossier! (Voor de antwoorden 'zie men ons nummer van Dinsdag.) C D D E Q nationale producten tnnco': van wereldnaam Verlang dit merk van Uw handelaar! (Advertentie, Ing. Med.) ^mpAtteieó o< het pui miwim—munimHBHii ERGENS in het Ruhrgebi Duitsland, ligt een „go ongeveer 130.000 inwon is. Duitsland heeft honderd machtige kathedraal. Wel i Er zijn geen brede bouleva van een mensenmenigte, di drukte van de Kalverstraat is bezwangerd met kolensto: een meer dan middelmatig! meters onder de fundame mannen in hete en nauwe heerlijke brandstof voor de tisch van de vernietigende schoond gebleven. Daarom van het Ruhrgebied. TK zit in de werkzaal van Stadti tor Grobe. Grobe doet zijn naar enigszins eer aan. Hij is een zware beer. Zijn ruwe als uit stee houwen kop is die van een ,,ras-\ jas." De zaal is groot, Grobe is zo d ik zo klein. Maar vooruit, hij is onze Lieve Heer niet. „Herr Kollege" begin ik bout (1 vroeger journalist geweest) „wat Uw grootstezorgen?" Een grollende lach klimt uit zijr en zijn machtige buik begint har te schudden. „Welke zorgen, Hollander, m'n lljke of m'n persoonlijke?" „Beide" antwoord ik met een huid, waarachter mijn lachspieren ter onweerstaanbaar beginnen te len, We hebben „contact". „Wat m'n persoonlijke zorgen bi «ie gaan je voorlopig geen bli aan, daar kunnen we het miss straks nog over hebben. Wat m'n dele zorgen aangaat, dat is gau noeg gezegd: geld en huizen. H onze stad in de laatste wereldc bijna niet beschadigd is, is onze tungnood enorm." (Een stuk papier, dat veel weg Y.a" een publiek toilet voor v fladdert onder m'n neus. De st zijn. echter van onvervalste drv S!~ge^en ,de. Plaatsen aan wa snel?0 „kleine" bommenreger 5000 exemplaren is terecht gekon „De oorzaken van deze won in zijn tweeerlei. Ten eerste zitte sinds het uitbreken van de oorloi een wonmgachterstand, die hede cage nog precies dezelfde is als en ten tweede werkt onze stad al magneet op de vluchtelingen die land bmnenstorten, omdat hier arbeidsgelegenheid te vinden is." „We bouwen natuurlijk zo hai we maar enigszins kunnen. Maa Beid is heiaas zo schaars als de appelen in het laatste oorlogsjaar geluk hebben we, en dat is d rmjndirecties hier in de buurt a zenden bouwen. Dat is om de dro geen philantropie, maar een bet noodzaak van de eerste orde. Z nuizen geen mijnwerkers. Ieder geen mijnweker is komt vanzei' Kend voor rekening van de stac nebben scholen moeten ontruime de mensen in te kunnen pro terwijl de inwoning de toelaa grenzen reeds heeft overschreden menteel zijn we dan ook eivol". „De vluchtelingenstroom blijft e aanhouden. Enkele maanden ge stuurde de Bondsregering ons iamilie van maar liefst zestien t op °ns dak. De talrijke ki met Het01 rverde,en Sing natu Er rit lgezln moest bij elkaar bi dan een o^r r0ls dus niets ande: ttan een apart huis voor deze vli lingen te bouwen. Een voor dez' ongehoord, maar onvermyd „En ten derde, plegen er int steeds meer baby's geboren te wo zucht Grobe en krabt zich achte oor. „En dat kun je de mensen ook met verbieden, wel?" U EEL wat geduvel bezorg* oi rechterlijke macht. Tegenv dig kan een huiseigenaar z'n 1 ders weer uit de woning laten ten. Dat is ip vele gevallen w< begrijpen, De huizen zijn v stouwd met families en de van bewoning loopt vaak, ei toegegeven, de spuigaten uit, goed, dan zitten we in zo'n met een familie die op straat i: zet. Meestal is er geen ruimte ze onder te brengen en is de weg, die ons nog open staat de tonrechter onder z'n baard te

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 6