Oostduitse delegatie kreeg geen voet aan de grond Wegvervoerders eisen opheffing van „overzetgeld" bij de U-ponten NEEMT Secret-kast van de Staten- Generaal weer terug VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Staiin niet geïmponeerd door de atoom- en waterstofbommen De geallieerden heroveren de „oude kale heuvel" Vliegende schotels doen hun intrede bij v'ootoefening „Mainbrace ALKMAARSCHE COURANT Maandag 22 Sept. 1952 149e Jaargang No. 224 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Leden der groep spreken elkaar tegen natern hoopt op nadSl werd omzeild, welke kwestie het eerst contact met Bondsdag Nationale reserve bijna op gewenste sterkte Duizenden 5 WG-leden op de Landdag ie Rotterdam Britse treiter door de Russen opgebracht De Gasperi is in Bonn aangekomen Politburo voorspelt een Zware nachtelijke strijd aan Koreaanse front Eisenhower vraagt Nixon om opheldering economische crisis Tito zal bezoek brengen aan Engeland MEN KAN ZIJN „IJ" NIET KWIJT Zaterdag een groie demonsiraiie voor de bouw van een IJ-lunnel Interpellatie in de Tweede Kamer Rijksdag verkiezingen in Zweden Naguib neemt drastische maatregelen DE KRANT GRATIS TOT 10CTOBER A S nu een abonnement op de Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAJUtSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 cip.mm Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 JJE Oostduitse parlementaire delegatie beeft in Bonn geen voet aan de grond gekregen. Zij heeft geen enkele vooraanstaande Westduitse politicus ontmoet men heeft haar voorstellen zelfs geen antwoord waardig gekeurd en anti communistische demonstranten hebben duidelijk doen blijken, dat zij van het bezoek in het geheel niet gediend waren. De visite heeft slechts een minimum aan tjjd gekost. De delegatie, die er op had gerekend, tot Maandag in Bonn te kunnen blijven, vertrok Zaterdagavond reeds weer, aangezien het gemeente- nestuur van de stad in overleg met het Bondsministerie van binnenlandse zaken de benodigde verblijfsvergunningen niet wenste te verstrekken. Niettemin heeft de delegatie toch nog kans gezien tot het houden van een persconferentie, waar de voorstellen, die zij had over te brengen, in een nieuwe gedaante zijn opge diend. Thans is gezegd, dat de Grote Vier het Duitse vredesverdrag en de daar mee verband houdende kwesties moeten bespreken, terwijl tegelijkertijd een commissie van Oost- en Westduitsers het vraagstuk der algemene verkiezingen zou moeten oplossen. aa I J voering van zijn voorstel de vraag zou moeten worden behandeld. TN deze vorm is het voorstel Zaterdag aan de Bondsdagpresident Ehlers overhandigd en op de persconferentie publiek gemaakt. De man, die het voor de verzamelde journalisten uiteenzet te. was Hermann Matern, lid van het politieke bureau der Oostduitse socia listische eenheidspartij (SED) en on dervoorzitter van het Oostduitse par lement. Hij ontpopte zich als leider der Oostduitse delegatie, tot grote verras sing van de zeer velen, die de vice- premier Nuschke als zodanig hadden beschouwd. Matern vond, dat bij uit- Op de Zaterdag te Botterdam gehou den Landdag van „Steunt Wettig Ge zag", die door duizenden vrijwilligers van de Nat. Reserve, de res. Grensbe waking en de res. Kijks- en gemeente politie werd bijgewoond, heeft de mi nister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, een redc gehouden waarin hij verklaarde dat de Nationale Reserve thans 14.000 man telt. Men had een sterke cijfer van 16.000 man voor ogen. De andere reserve-korpsen zijn op de «erkte welke men nodig acht. Hieruit bleek, aldus ir Staf, dat er in Neder land een wil leeft, om zich te verdedi gen. De aanmelding verloopt op het plat teland vlotter dan in de steden, zo constateerde ir Staf, weshalve men deze Landdag thans in Rotterdam hield. In de middagbijeenkomst hield dr J. Schouten een rede, waarin hij een serie afschrikwekkende feiten noemde, die gepaard zullen gaan aan een onverhoopte Russische bezetting van ons land. Hij besloot met de woor den: „Ban de angst voor de commu nistische macht uit uw zielen be denk wat gij doen kunt tegen de ge varen die ons bedreigen". Prof. Romme verzekerde in een toe spraak, dat de integriteit van Neder land bij een eventuele Russische aan val gegarandeerd is. Ten slotte sprak ook nog de voorzitter van de P. v. d. A., de heer Koos Vorrink een opwek kend woord. Libanese volksfront begint een algemene staking Het Volksfront (oppositie) in Liba non heeft besloten vandaag een alge mene staking te beginnen en deze voort te zetten, totdat de huidige Kamer van Afgevaardigden is ontbonden. Matern zei verder, dat hij was ge komen, om te waarschuwen tegen de conventies van Bonn, die hij beschouw de als een open uitnodiging tot zelf moord en een zekere weg naar een oorlog. Hij deed een beroep op het Duitse volk, om zijn lot in eigen han den te nemen en besprekingen te be ginnen over de eenheid van Duitsland. Uit het vorenstaande blijkt, dat de voorstellen, die Nuschke Vrijdag in zijn rede ie Remagen heeft gedaan, volkomen persoonlijk zijn geweest. Hij gaf namelijk in overweging, dat drie commissies van de Grote Vier gelijk tijdig zouden beginnen met de bespre king van 1. een Duits vredesverdrag, 2. de Duitse eenheid en 3. verkiezin gen in geheel Duitsland. Uit wat Matern verder nog vertelde blijkt, dat hij over een week of drie met zijn delegatie naar Bonn hoopt te rug te keren om een bespreking te be ginnen met leden van de Duitse Bonds dag over alle ter zake dienende kwes ties. Volgens een radio-boodschap, afkom stig van een uit Grimsby afkomstige treiler, is de Britse treiler „Equerry", welke ter hoogte van de kust van Noorwegen aan het vissen was, door een Russische kanonneerboot aange houden en opgebracht naar een onbe kende bestemming. Volgens het radio bericht, zouden Russen aan boord van het scheepje zijn gegaan. De directie van de rederij waartoe de „Equerry" behoort, ontkende, dat het scheepje zou hebben gevist in het zeegebied, waar de oefening „Mainbrace" wordt gehóu den. Men weet niet, of de treiler de Russische visserijrechten heeft geschon den. Vermoedelijk voor een bespreking met Adenauer over de FransDuitse onenigheid over het Saargebied en de Italiaanse bekrachtiging van het EVG- verdrag, is de Italiaanse premier, Al- cide de Gasperi, in Bonn aangekomen. Zijn bezoek is het eerste, dat het hoofd van een buitenlandse regering aan de Westduitse federale republiek brengt sinds haar ontstaan in 1949. De Gas- pri verklaarde niet te komen „om as sen te smeden, maar om bruggen te bouwen voor een gemeenschappelijk bouwwerk." Merkwaardig meubelstuk in de Tweede Kamer Het Tweede Kamergebouw op het oude Binnenhof heeft er een merkwaar dig meubelstuk bijgekregen: de secret- kast van de vroegere Staten-Generaal, daterend uit de zeventiende eeuw. Wanneer de landsbestuurders uit ver vlogen eeuwen geheime stukken had den op te bergen, deden zij dat in een brede, lage, zwaar-eikenhouten kast, waarvan de openslaande deuren met een hangslot werden afgesloten. Als men deze deuren opent, worden talrijke vierkante laden zichtbaar, waarin eens de papieren rustten, die voor het oog van de gewone burger verborgen moes ten blijven. Op die laden staan nog vaag de opschriften. De verschillende Europese landen hadden hun eigen Ia. Er waren er voor geschriften over fi nanciën, over justitie en vele andere zaken, die tot de bemoeienis van de Staten-Generaal behoorden. Deze bewaard gebleven kast heeft lang in het Prinsenhof in Delft ge staan. Vandaar ging zij naar de ten toonstelling over de Staten-Generaal, die in het Haagse gemeentemuseum ge houden is en dezer dagen wist men Nennina zijn bezoek aan Moskou: De vijf leden van de delegatie van het Oostduitse parlement: links L >•- mann Matern, verder boven O. Nuschke en dr. K. Hamann, onder N. Homann en E. Goldenbaum. De geallieerden hebben Zondag na een verbitterd gevecht tegen de Chine zen, waarbij „ebruik werd gemaakt van revolvers, handgranaten en bajonetten de Kelly-heuvel (de „oude kale") in West-Korea heroverd. De Chinezen na men drie dagen geleden bezit van de top. Aan de bestorming van de heuvel door de geallieerde infanterie ging een bombardement der Chinese stellingen door Amerikaanse nachtbommenwer pers vooraf. De soldaten trokken op achter een hevig dekkingsvuur van ge schut en mortieren. Het gevecht duurde de gehele nacht van Zaterdag op Zon dag voort onder het licht van door bom' menwerpers uitgegooide fakkels. De stormtroepen voerden kleine stalen bunkers met zich mee, welke ongeveer 34 kilo wegen en een afdoende bescher ming bieden tegen granaatsplinters. Het is de eerste maal dat hiervan gebruik is gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht heeft voorts zware aanvallen ondernomen op fabrieken en opslagplaatsen van de Navo-luchimachioelening in begin October ï)e internationale vlootoefening ..Mainbrace" heeft geheel de allure van een werkelijk grootscheeps offensief ter zee. Een communiqué van de vloot- coinmandant, admiraal Brind, maakt gewag van een evenwichtstoestand welke is ingetreden voor de „blauwe" landstrijdkrachten in Noord-Noorwcgen. Om het geheel nog actueler te maken, verschenen er vliegende schotels boven de basis van de Britse luchtmacht te Topcliffe, boven de Westzwecdse haven Gothenburg, en boven midden-Zweden. Tien ervaren officieren en manschap- Pen hebben de vliegende schotels waar genomen en rapporten over de wonder lijke toestellen opgesteld. Naar te Londen is medegedeeld, zul len de eerste twee weken van October in het teken staan van een gigantische oefening voor de luchtmachten der At- Weerbericht Verwachting tot Dinsdagavond: ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen. Vanavond in het binnenland tij delijk zwakke, overigens matige en aan de kust tot krachtig toe nemende Zuidwestelijke tot Wes telijke wind. Iets hogere middag- temperaturen. DINSDAG: Zon op 6.28, onder 18 36. Maar. op 1135. onder 19.29 lantisehe staten. De oeferling „Ardent", zoals ze genoemd is, zal boven Enge land worden gehouden en ten doel heb ben de Britse luchtverdediging te be proeven onder omstandigheden gelijk aan die in een oorlog. „Ardent" wordt de grootste luchtmachtoefening, welke ooit in vredestijd boven Engeland ge houden is. Inzake beschuldiging van wmstbe/ag Richard Nixon, de Republikeinse can- didaat voor het vice-presidentschap der Ver. Staten staat thans in Amerika in het middelpunt van de belangstelling. Het is bekend geworden, dat Nixon .n twee jaar tijd voor het voeren van zijn politieke campagnes, ee„ som van 18.235 dollar heeft ontvangen. Van ver schillende zijden beschuldigt men hem er nu van, dat hij deze geiden, welke aanhangers hem schonken, heeft ge bruikt voor privé doeleinden. Enkele grote bladen vragen openlijk, dat Nixon zich als candidaat terugtrekt. Men be schuldigt Nixon nog niet van oneerlijk heid, doch betoogt, dat de geest en de doelmatigheid van Eisenhowers „kruis tocht van burgerdeugd" gecompromit teerd worden door de feiten, die Nixon worden verweten. Eisenhower eist van Nixon een bevredigende opheldering. Nixons aanhangers zijn reeds begonnen om een nieuw bedrag voor hem bijeen te brengen. Noordelijken. Zo werd een aanval on dernomen op een munitiefabriek bij Sinoeidjoe en op de opslagplaatsen in de Oostkoreaanse haven Sintsjang. Dc „Sunday Pictorial", een in Enge land verschijnend blad, heeft in een artikel de indrukken weergegeven van de Italiaanse links socialist Pietro Nenni, over diens jongste bezoek aan maarschalk Staiin. Nenni zei, dat Sta lin niet overmatig onder de indruk was van atoom- en waterstofbommen, omdat hij deze niet als beslissende wa pens beschouwde. Indien de Amerikanen Moskou ver woesten en de Russen New York, zou dit in Stalins ogen een ramp zijn voor beide landen. Een oorlog winnen bète- kent een land bezetten; en dit is iets wat de Amerikanen noch de Russen tot stand kunnen brengen. Sommige leden van het Politburo (Stalin niet) rekenen er volgens Nenni op, dat de Westerse herbewapening een economische crisis zal veroorzaken. Overigens is men er zeker van dat de Sowjet Unie de druk van een tien jarige bewapeningswedloop minstens zo goed kan doorstaan als de Westelijke wereld. Nenni zei voorts, dat Staiin geen uitdagende stap zal doen, die een oorlog zou verwekken, doch hij zal ook geen van de communistische winsten in Oost-Europa laten varen, om de V. S. mild te stemmen. Naar 'te Londen verluidt zal maar schalk Tito van Joego-Slavië binnen kort een bezoek aan Engeland brengen, zulks op uitnodiging van minister Eden, die enige tijd geleden Joego slavië bezocht. De Gemeenteponten te Amsterdam, welke in onze tijd van supersonische snel heden, personen en voertuigen met een slakkengangetje over het IJ brengen, zijn reeds in alle toonaarden vervloekt. Jaren geleden begon men reeds met een actie voor de opheffing van de primitieve ponten en voor de bouw van een IJ-tunnel. Doch de bestaande toestand bleef gehandhaafd. Naarmate de ponten antieker werden, stegen de tarieven, tot grote ergernis, vooral van de wegver- voersbedrijven. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland, poogt thans enige lijn te brengen in het streven naar: primo afschaffing van de ponttarieven, en secundo de bouw van een IJ-tunnel. In een Zaterdagavond te Alkmaar ge houden vergadering heeft men besloten, een interpellatie in de Tweede Kamer, door het Kamerlid, tevens algemeen voorzitter van de B.B.N., de heer Krol, te bewerkstelligen. Het vuur waarmee de actie wordt gevoerd, zal naar buiten blijken, wanneer a.s. Zaterdag honderden vrachtauto's en autobussen, getooid met spandoeken een sterrit in dc omgeving van Amsterdam houden. De leuze van deze grootscheepse demonstratie, welke vermoedelijk zijn climax zal vinden in een grote samenkomst van auto's op het Stadionplein, is: „Zij aan zij voor een tunnel onder 't IJ!" Amsterdam bekampen elkaar in feite de bouw van de eerste tunnel onder het IJ. (Zoals bekend, zal er één tun nel voor het doorgaande verkeer en één voor het havenverkeer moeten ko men). Nu de gemeente Amsterdam een post van een half millioen op haar be groting heeft staan, voor welk bedrag de tunnelplannen („haventunnel") in definitieve vorm moeten worden gego ten, zal het Rijk wel haast willen ma ken. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat de beide tunnels tegelijk ge reed zullen komen. Dit is overigens noodzakelijk. Eén tunnel zou zoveel verkeer trekken, dat de binnenstad van Amsterdam één grote verkeersknoop zou worden. Een actie voor de ver betering van de toestand zou dus ge richt moeten zijn op de bouw van twee tunnels. De heer Meier wees de aanwezigen op de voordelen, welke een vrijwil lige samenwerking (geen centralisatile) van de vervoersbedrijven in Nederland zou opleveren Ten slotte sprak de heer B. Vos, ge delegeerde van het dagelijks bestuur der BBN over „Economische belangen voor het wegvervoer". Hij wees op de machtspositie welke de NS. innemen ten opzichte van de particuliere bedrij ven De gekke figuur doet zich voor. dat het Rijk (door dat het bezitter is van ae Nederlandse Spoorwegen), als zelf-bglanghebbende regelend gaat op tredpn ten aanzien van de particuliere wegvervoersbeririiven In het verleder en nu is duidelijk gebleken, dat df- medewerking" van de staat, hieruit In de verschillende redevoeringen, welke Zaterdagavond werden afge stoken, broeide duidelijk het misnoe gen over de abnormale toestand, welke de gemeente Amsterdam in stand houdt; althans niet van plan is op korte termijn op te heffen. Wegver voerders in geheel Noord-Holland on dervinden de nadelen van de aan wezigheid der gemeenteponten. De ponttarieven jagen de vrachttarieven omhoog, terwijl plaatsen als Edam, Purmerend en Volendam voor wat be treft de vestiging van industrieën (het stokpaardje van de regering is immers industrialisatie!) in een volkomen isolement zijn geraakt. Ook is er de alleszins dwaze, doch vooral onrecht vaardige kant van de zaak: dat auto mobilisten, die in de hoofdstd wonen, legere ponttarieven moeten betalen dan degenen, die in feite het geld naar Amsterdam brengen. Bovengenoemde punten werden opgesomd door de heer R van Mourik. redacteur van het bondsblad der BBN De heer A. Meier, hoofdambtenaar aan het ministerie van Verkeer en Wa terstaat. wees erop, dat men een be langengemeenschap moet vormen, welke de actie kan leiden. Een IJ-tun nel kan in vier jaar gereed zijn We tekenen hierbij aan. dat de IJ- tunnelkwestie in een ander stadium is gekomen. Het Rijk en de gemeente bestaat, dat de particuliere bedrijven v/orden benadeeld, of soms zelfs ont recht, ten behoeve van de dochter ondernemingen van de Spoorwegen welk lichaam overigens door het vesti gen van dochter-maatschappijen reeds dertig jaar lang buiten zijn boekje gaat. „De N.S. moet op de rail blijven; de weg geve men aan de particuliere vervoersbedrijven, die de pioniers zijn van dit wegvervoer, en die thans van hun terrein verdrongen dreigen te worden door het Rijk, dat dit doet met ons aller belastinggeldaldus de heer Vos. eigenlijk niet goed, wat men ermede beginnen moest. Zij neemt veel ruim te in beslag, weshalve het Prinsenhof er weinig prijs meer op stelde. De griffier van de Tweede Kamer, mr. A. F. Schepel, kwam op het geluk kige denkbeeld de kast terug te bren gen in de omgeving, waarin zij histo risch thuishoort. Men ging aan het pas sen en meten en vond in een hal van een der gangen op de benedenverdie ping van het Tweede Kamergebouw 'n ruimte, die voor de plaatsing van de oude secret-kast geknipt was. Nu staat zij daar te pronken als een reliquie uit een grijs verleden en als bewijs voor de tegenwoordige volks vertegenwoordigers, dat er in de gebrui ken en de gewoonten van het parlement in de loop der jaren zo het een en an der gewijzigd is. Zetelverlies voor Communisten Soc Democraten en Boerenpartij De boerenpartij, de sociaal-democra tische partij en de communistische party hebben verliezen geleden bü de Rijks dagverkiezingen in Zweden, welke gis teren gehouden zijn. De uitslagen lui den: Conservatieven 30 zetels (winst 7), boerenpartij 27 zetels (verlies 3), Libe ralen 59 zetels (winst 2), sociaal-demo craten 109 zetels (verlies 3) en commu nisten 5 zetels (verlies 3). De verkiezingsstrijd was ditmaal op vallend gematigd en beantwoordde bo vendien vrijwel geheel aan de voorspel lingen. De onlangs aan het licht geko men gevallen van spionnage en het ge schil met de Sowjet-Unie over het neer schieten van een Zweeds vliegtuig bo ven de Oostzee, deden voor de commu nisten reeds zekere verliezen verwach ten. Er bestond onder de vier niet- communistische partijen geen verschil van mening over de betrekkelijk hoge Zweedse defensie-uitgaven. De verkie zingsstrijd werd voornamelijk gevoerd op het gebied van binnenlandse poli tiek, met de nadruk op de economie. Commentaar leverend op de uitslag, verklaarde de Zweedse premier, Erlan- der, gisteravond, dat, vergeleken met vorige verkiezingen, de oppositie beter uit de bus was gekomen dan de rege ring, gevormd door sociaal-democraten en liberalen. Hjalmar Schacht naar Cairo Generaal Naguib heeft afgekondigd, dat alle vergrijpen tegen de nieuwe landhervorming zullen worden berecht door militaire tribunalen. Voorts moet iedereen, die in het bezit is van vuur wapenen, deze binnen een week inle veren. De regering-Nahas heeft verle den jaar alle Egyptenaren het recht ge geven vuurwapenen te dragen m het kader van de agitatie tegen de Engel sen. De Duitse econoom dr Hjalmar Schacht wordt heden in Cairo verwacht. De Egyptische regering heeft zijn hulp ingeroepen om de begroting in even wicht te brengen en advies uit te bren gen over nationale economische kwes ties. De Britse strijdkrachten in de zone van het Suezkanaal zullen in de naaste toekomst met een derde worden ver minderd. Zondag is onder Horst (Limb.) een auto uit Wassenaar geslipt en te gen een boom gevlogen. Een der in zittenden was op slag dood, de andere werd zwaar gewond naar het zieken huis gebracht. n Wie zich thans opgeeft betaalt na 1 OCTOBER het eerste abonnements geld. Betaling is mogelijk per kwartaal, per maand of per week Gemakkelijker kan het niet. Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureau of afgeven aan onze bezorger of agent ter plaatse en de zaak is In orde. Ondergetekende Straat Hulsno. te wenst zich met ingang van 1 OCTOBER 1952 te abonneren. Betaling zal geschieden pen Kwartaal a t 6.20; maand a f 2.07; week a f 0.49 (incasso Inbegrepen Handtekening Datum I

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1