I Pim. Pam. Pom in het nieuwe huis Groeie Voor de woningbouw openen zich meer perspectieven TBC-sterftecijfer lager dan ooit Strijd tegen mond- en klauwzeer op Europees niveau nodig Succesvolle strijd tegen runder-t.b.c. Premie Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw wordt verhoogd M West-Europa: vrij baanvak voor 160.000 goederenwagons Enorme watermassa's oorzaak van talloze strafpunten ©e iLeAdutenen, BzeJtcLj&i MANNEN AC Meer afwisse op Doelenv< Ook ruimere bijdrage voor woningverbetering Nog ernstig tekort aan onderwijzers Rangeerder bekneld tussen perron en trein Proieine tegen staar? FAO-conferentie pleit voor intern, commissie Amerika moet Spanje wapens leveren Gestrande Britten zitten nog op het ijs Londen vraagt Moskou om inlichtingen Ingaande 28 September O Goederenwagengemeenschapkrijgt vaste vorm Standaardisatie van het rollend materieel Streven naar één Duitse rechtse partij Nederlands B-team op derde plaats Referee knock-out PATRICIA WENTWORTH Nederlandse bridgers klopten Deens team Prins verloor van Szab Nederlandse athleten naai hei1 buitenland Wolverhampton Wanden' door K.N.V.B. uitgenodig' De organisai «Prettig, maar v ondankbaar wei DINSDAG 28 SEPTEMBER 1952 Kon in de memorie van toelichting op do begroting 1952 van het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuis vesting weinig uitzicht worden ge opend op een gunstige ontwikkeling van het bouwprogramma in verband met de toestand van onze betalings balans, thans Iran de toekomst met enigszins meer vertrouwen tegemoet worden gezien. Het sombere perspec tief ten aanzien van de betalingsba- tan» immers is verdwenen. Toeh zal Men rich bU dit verhoogde vertrouwen moeten hoeden voor een te groot op timisme en zich steeds voor ogen moeten houden, dat er zich omstan digheden kunnen voordoen, waardoor een terugslag intreedt. Zo was het reeds mogelijk in 1953 meer door te laten dan op grond van het bouwpro gramma voor dat jaar had geleund. BtJ deze ontwikkeling geeft het to taal van de gewone en de buitengewo ne dienst van de begroting van het departement in vergelijking met 1952 een verhoging te zien van ruim f 50.3 millioen. Dit wordt vnl. veroorzaakt door een toeneming van de uitgaven voor bijdragen in exploitatietekorten van woningbouw alsmede van directe bijdragen bij de bouw van woningen op grond van de premieregeling wo ningbouw 1950. Het is wenselijk gebleken voor 1953 •en ruimere mogelijkheid te scheppen voor het verlenen van een bijdrage in de kosten van woningverbetering, dit mede tot het ateunen van de op dit punt genomen initiatieven door par ticulieren. Zo zal het mogelijk zijn een vrij aanzienlijk aantal woningen, die thans onbewoonbaar dreigen te worden, dusdanig te herstellen, dat rij gedurende een reeks van jaren een behoorlijke hulsvesting kunnen bie den, Voor 1953 zal met een bijdrage Salarislast nam toe met t17 millioen Uit de toelichting bij de rijksbegro ting voor het departement van onder-' wijs, kunsten en wetenschappen blijkt, dat het ernstige tekort aan onderwijzers nog steeds niet is opgeheven, zodat ver hoging voor de post voor toelagen aan kwekelingen nodzakelijk is. Er valt we derom een vrij belangrijke stijging van de voor het lager onderwijs geraamde uitgaven te constateren. Alleen de sa larislast vraagt naar raming reeds een bedrag van f 17.000.000 meer dan in 1952, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vindt in het in verband met het in '53 te verwachter* accres vaïl leerlingen toenemende aantal verplichte onderwij zers. Gistermorgen viel op het eerste per ron van het station te Amersfoort de rangeerder H. v. d. L. van een treinstel. De man raakte bekneld tussen treeplank en perron. Gelukkig had hij de tegen woordigheid van geest zijn lichaam zo veel mogelijk op het perron te werken, waardoor alleen zijn been in de klem kwam. Na te zijn vervoerd naar een ziekenhuis, bleek zijn toestand nog al mee te vallen. Hij had niet het bewust zijn verloren. van f 3.5 millioen kunnen worden vol staan. Voor premlën te verstrekken aan natuurlijke- en rechtspersonen ten be hoeve van de bouw van woningen wordt f 82 millioen geraamd. In 1951 zijn rond 12.200 woningen, te bouwen met toepassing van de premiei-egeling woningbouw 1950, goedgekeurd. Voor 1952 is een aantal van 15.000 wonin gen geraamd. Inmiddels is reeds sup pletoir verhoging van de toe te ken nen premie aangevraagd voor de goed keuring van alsnog 5500 woningen voor 1952. In 1953 moet toepassing van voornoemde regeling voor 20.000 goed te keuren woningen waarschijn lijk worden geacht. Bovendien ls een bedrag van f 5.000.000 bestemd voor het stimule ren van de bouw van woningen, hetzij in de particuliere hetzij in de woning sector, welke ten goede komen aan de huisvesting van gezinnen van mili tair personeel. Op grond van de reeds verstrekte Rijksgoedkeuringen wordt verwacht, dat in 1952 25.500 woningwetwonin gen gereed zullen komen. Ten slotte zij vermeld, dat in de loop van het begrotingsjaar nog wij zigingen in deze begroting mogelijk zijn, daar deze ontwerp-begroting steunt op het bouwprogramma, dat door het vorige kabinet werd ont worpen. Op een persconferentie van de sa menwerkende TBC-sanatoria is gis teren medegedeeld, dat het sterfte cijfer voor TBC in ons land één van de laagste, zo niet het laagste is, van alle Wcst-Europese landen en de Ver enigde Staten. Voor 1940 was het aan tal sterfgevallen aan TBC in ons vier per tienduizend inwoners. Gedurende de oorlog liep het op tot 8.5. In 1951 was het sterftecijfer gedaald tot twee per tienduizend inwoners, in 1951 tot 1.4 en in het eerste halfjaar van 1952 tot 1.2. Dit wil overigens niet zeggen, dat men in Nederland de TBC de baas is. In 1950 werden nog 16.000 nieuwe gevallen van TBC geconsta teerd. In 1951 waren het er 15.000. \TOLGENS „Science", het orgaan van het Amerikaans genootschap ter be. vordering van de wetenschap, zou men na een reeks van proeven tot de con clusie zijn gekomen, dat „staar" zonder chirurgisch ingrijpen genezen kan worden door middel van proteine-in- jecties in de arm. Mededelingen hier omtrent zijn gedaan door de genees heren F. Shropshire, Jacob Ginsberg en Mendel Jacobi, die verbonden zijn aan een staarinstituut in de staat New- York. Verscheidene staarlijders zouden na een serie injecties een vrijwel nor maal gezichtvermogen herkregen heb- I ben. „De beste weg om de belanghebbende landen te verzekeren van afdoende be strijdingsmaatregelen, is gelegen in de oprichting van een Europese mond. en klauwzeercommissie, die de in de ver schillende landen ondernomen pogingen tot voorkomen en uitroeien van deze ziekte bundelt en aanmoedigt", aldus een resolutie, die op de door minister S, L. Mansholt te Kopenhagen gepresi deerde slotzitting van het terzake ge- honden FAO-congres met algemene stemmen is aangenomen. De strijd tegen de rundertuberculose heeft sinds 1 Mei 1951 omvangrijke re sultaten afgeworpen. Tot 9 Augustus van dit jaar werden 25999 bedrijven t.b.c.-vrij gemaakt, waarvan 9879 gesa neerd waren, voordat de termijn om was. Daarentegen werden 53 veebesla gen te laat gesaneerd om nog voor uit kering van de extra-heffing of van de extra-heffing of van slachtpremies in aanmerking te komen. Voor de strijd tegen de rundertuber culose werd tot 12 Juli 1951 ruim f 6.812.000 uitgegeven uit het algemeen fonds, waarvan ruim anderhalf millioen uit het fonds extra-heffing. Aan gelden kwamen in beide fondsen tezamen ruim 13 millioen van boerenzijde en 13,5 mil lioen van de ECA-tegenwaardegelden binnen. IR. M. H. DAMME ERNSTIG ZIEK Ir M. H. Damme, oud-directeur-gene raal' van de PTT, is met een ernstige longontsteking in een ziekenhuis in Den Haag opgenomen. Ir. Damme is 75 jaar oud. Deze commissie zou o.«. belast wor den met het registreren van voorraden mond- en klauwzeervaccin en -virus in de verschillende landen, alsmede be hulpzaam zijn bij het treffen van rege lingen van bereiding, opslag en gebruik van vaccin, teneinde in noodgevallen een uitbreken van de ziekte het hoofd te bieden. Voorts zou deze commissie de mogelijkheid in studie nemen tot het stichten van een internationaal labora torium, belast 'et het determineren van virusstammen en de bereiding van vaccin. De volgende phase tot verwezenlij king van de internationaal geregelde bestrijding van mond- en klauwzeer zal bestaan uit een bijeenkomst van de geinteresseerde landen, teneinde over het instellen van de Europese mond en klauwzeercommissie te beslissen. Deze zal binnenkort worden gehouden. Ambassadeur zegt: En daarna onderhandelen over bases in Span/e De Spaanse ambassadeur in de Ver enigde Staten, José Felix Lequerica, heeft in Philadelphia verklaard, dat de huidige onderhandelingen over de Amerikaanse bases in Spanje alleen suc ces kunnen hebben, indien de V.S. Span je militaire uitrusting verschaffen. Vol gens Lequerica, dié zijn verklaring af legde, nadat hem het ere-doctoraat van de Villanova-universiteit was verleend, waren ..belachelijke onnauwkeurighe den" over de onderhandelingen de we reld in gebracht, om de besprekingen te doen mislukken en een slechte ver standhouding tussen Amerika en Span je te scheppen. De twaalf leden der bemanning van de Hastings, die verleden week Dinsdag een noodlanding moest maken in Noord- Groenland, bevinden zich nog steeds op het ijsplateau. Vijf vliegtuigen van de Amerikaanse vliegtuigbases te Thule zouden Zondag een reddingspoging heb ben ondernomen, doch het Britse mini sterie van luchtvaart heeft nog niet vernomen, of dit is geschied. De plan nen om een met ski's uitgeruste Dakota te hulp te sturen heeft men om. het sléchte weer opgegeven. De mannen maken het best. De expeditie heeft zich bij hen gevoegd. De twaalf mannen zijn er gisteren in geslaagd een korte rolbaan voor een reddingsvliegtuig aan te leggen. Zij meldden, dat de sneeuw thans geschikt is voer een landing door een met ski's uitgerust vliegtuig. Zes Amerikaanse vliegtuigen zijn op de luchtbasis Thule in Noord-Groen land aangekomen om hulp te bieden. Er zullen ook twee Amerikaanse heli- copteres naar Thule komen. Het opbrengen van de Equerry Te Londen wordt vernomen, dat het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken de ambassade te Moskou heeft gevraagd bij de Sowjet-autoriteiten een onderzoek in te stellen naar de be richten volgens welke een Sowjet- kanonr-eerboot in de Noordelijke IJs zee de treiler Equerry" uit Grimsby zou hebben'opgebracht. De verhoging van de premie voor het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw, waartoe onlangs is beslo ten, zal op 28 September ingaan. Vanaf deze datum wordt de premie voor ar beiders van 21 jaar en ouder gebracht van ƒ2,5» op ƒ3,— per week en voor arbeiders van 17 tot en met 20 jaar van ƒ1,25 op ƒ1,50 per week. Deze premie verhoging geldt voor alle arbeiders, voor wie de deelneming aan het be drijfspensioenfonds voor de landbouw verplicht is gesteld. Ten behoeve van werkgevers en ar beiders in de akker- en weidebouw en de veehouderij kan voorts woeden medegedeeld, dat zo spoedig mogelijk nog een nadere bekendmaking zal vol gen over de verwerking van de ver hoogde pensioenpremie in de lonen alsmede over de datum, waarop de eveneens aangekondigde loonsverho ging in deze bedrijfstak zal ingaan. Wat de andere agrarische bedrijfs takken betreft, kan worden medege deeld, dat door de Stichting voor de Landbouw aan de organisaties nog een afzonderlijk bericht over de verwer king van de verhoogde pensioenpremie Schijn bedriegt. Ah O denkt, d# de twee tnidJd sa cirkelt Toschiilcnd gtooue zijn, komtUeven bedrogen uit,its wanneer 11 denkt, dit ieder boofdpijntablctjc Aspirin is. Controleert 11 het maar. Een Aspirin tablet herkent IJ aan het Bayetkruis. in de contracten zal worden toegezon den. In tegenstelling tot de akker- en weidebouw en de veehouderij zal in deze bedrijfstakken geen andere wijzi ging in de lonen plaats vinden dan de wijziging, welke voortvloeit uit de ver hoging der pensioenpremie. Over eventuele doorberekening van de verhogingen in de prijzen van land bouwproducten zal waarschijnlijk be gin October tussen bedrijfsleven en overheid overlegd worden. De afgevaardigden van twaalf Europese landen vergaderen sedert 15 Sep tember over de uitbreiding van de „goederenwagenovereenkomst" tot een Europees lichaam. Na een aantal samenkomsten te Amsterdam, werd door de leider van de Duitse delegatie, dr Frledrlcb, verklaard, dat het fundament voor een Europese goederenwagengemeenschap reeds stevig gelegd is. De positieve houdingen van de verschillende afgevaardigden doet verwachten, dat een over eenkomst binnen afzienbare tjjd een feit zal zijn. Onderhandelingen begonnen De afgevaardigden van de „Duitse Partij" van Rijnland-Westfalen hebben zich op hun eongres te Wnppertal uit gesproken voor de oprichting van een rechtse eenheidspartij, „welke alle Duitsers, die een gemeenschappelijk nationaal ideaal aanhangen, bijeen zal brengen". Reeds zijn onderhandelingen begon nen tussen de Duitse Partij, de Libe ralen, de Duitse Unie, de rechtervleu gel van de bond van Duitse ontheem den en de huidige rechtse en uiterst £aan' 60. De eerste ogenblikken waren Pim, Pam en Pom sprakeloos, toen zij zagen, dat de heer, dis midden in de nacht uit een onderaardse gang te voorschijn kwam, niemand anders was dan baron Van Pottum. Maar Pim was ae eerste, die weer tot zichzelf kwam. „We moeten hem achtervolgen, jongens. We hebben ons misschien vergist". Of schoon Pim dat zei, wist hij in zijn hart heel zeker dat hij zich niet vergist had en zijn broertjes dachten er evenzo over. Zwijgend echter deden ze wat Pim zei en op veilige afstand achtervolgden ze de baron, die inderdaad de richting naar het kasteel insloeg, zonder ooit maar één keer om te kijken. Nu was het raadsel rondom „Kiekeboe" nog veel ingewikkelder geworden. Want wat had de baron midden in de nacht in de tuin van Pim, Pam en Pom te maken? En in welke verhouding stond hij tot „Kiekeboe"? Dit waren de vra gen die Pim, Pam en Pom zich steedi opnieuw stelden. „We komen er toch niet achter", riep Pim tenslotte wanho pig. „Het enige wat we kunnen doen ii teruggaan naar de onderaardse gang en zien waar de andere kant heenleidt. Dat zal ons de oplossing van het raadsel brengen". En dat deden ze dan ook, zo dra ze de baron zijn huis hadden zien binnengaan. Internationale motorzesdaaqse Enorme watermassa's hebben er voor zorg gedragen dat ook de 5® etappe van de internationale motorzesdaagse uiter mate zwaar is geweest. Verschillende gedeelten van het 400 km lange traject waren zelfs voor voetgangers onbe gaanbaar, met het gevolg dat vrijwel alle motoren een „slippertje" hebben gemaakt. Nagenoeg geen rijder is zon der hnlp van derden in staat geweest de finish te halen. Van verschillende zijden werd bij de wedstrijdleiding het verzoek ingediend, het traject van gisteren als vervallen te beschouwen. Als dat niet gebeiyt dan zullen slechts enkele rijders Dins dag mogen starten daar men geen hulp van derden mag accepteren. Toch was de strijd door onze land genoten op deze dag hoopvol ingezet. Vooral door de zijspanrijders. Manager Burik immers was er voor de tweede maal in geslaagd een protest inzake aan Nederlanders uitgedeelde strafpun ten tot een goed einde te brengen. Em- melkamp (Bilthovenl. Van der Noll (.Botterdam) en Flip Haaker (Badhoe vedorp) hadden het daaraan ie danken, dat zij de strafpunten, Zondag wegens tijdverlies bij een ingezakte brug op gelopen, kregen kwijtgescholden. Dat betekende tevens, dat van de 23 Neder landse rijders er dus nog 13 strafpunt- loos van start gingen, een zeer gunstig percentage in vergelijking met de an dere deelnemers. Het staat thans wel vast, dat Tsjceho- De op te richten gemeenschap krijgt in de toekomst de beschikking over 160.000 goederenwagons, voorlopig gele verd door Frankrijk, Belgie, Nederland, Denemarken, Duitsland, Luxemburg, Zwitserland, Italië en Oostenrijk. Er zal te Bern (Zwitserland) een centraal „wa gonbureau" worden gesticht, dat de al gehele controle over de nieuwe ge meenschap voert. De deelnemende lan den zullen eenheids-goederenwagons gaan bouwen, welke in alle landen kun nen worden gebruikt en zonodig in het buitenland een revisie kunnen onder- rechtse bewegingen. Een tweede motie sprak zich uit te gen de Europeanisering van het Saar- gebied en tegen de bekrachtiging van de overeenkomsten tussen West-Duits- land en de geallieerden en van de Eu ropese Defensie Gemeenschap, vóórdat amnestie aan de oorlogsmisdadigers zal zijn verleend. Overeenkomsten betreffende de stan daardisering van het rollend materiaal, worden thans met grote voortvarend heid door de internationale spoorweg organisatie voorbereid. Na drie jaar op de Europese spoor banen te hebben gereden, worden de wagons naar hun „vaderland" terugge zonden, voor een grote revisie. De Zondag te Markt (Did) gespeelde voetbalwedstrijd tussen de club van die naam en Efringen uit Zuidbaden heeft een abrupt en voor een dergelijke ont moeting nogal ongebruikelijk einde ge kregen. Een penalty was daar de oor zaak en de scheidsrechter ten slotte het slachtoffer yan. Bij de stand 22 zag laatstgenoemde zich genoodzaakt tegen Efringen een strafschop toe te kennen. De Efringen-doelman was echter in goede vorm en sloeg de bal uit zijn doel. Tijdens het nemen van de straf schop stond evenwel een der achter spelers van Efringen in het strafschop gebied en dus kon de scheidsrechter niets anders doen dan opnieuw naar de witte stip wijzen: overnemen. Hiervan is het echter niet meer gekomen. Enige Efringen-spelers, die het kennelijk met een en ander niet eens waren, stapten op de rechtspreker af, grepen hem heet en sloegen de man binnen enkele ogen blikken knock out. De wedstrijd werd, uiteraard, gestaakt. DOOR (Advertentie, tag. Med.) 63) „Om zeven uur Woensdagavond j.l. kwam ik dienst. Het was eerst erg rus tig, maar om kwart voor achten belde meneer Lessiter van Melling House, en op zijn verzoek gaf ik hem het privé- nummer van meneer Holderness. Ik verbond hem er mee en zou verder niet hebben geluisterd, maar ik pieker de over iets en dacht, dat ik met luis teren misschien mijn gedachten zou kunnen afleiden. Er kwam echter een ander gesprek door en zo hoorde ik meneer Lessiter alleen maar zeggen: „Goedenavond, meneer Holderness; ik heb dat memorandum van mijn moeder gevondenEven over achten moest ik meneer Lessiter met mevrouw Wel by verbinden en omdat er in Melling heel veel over hem was gepraat, wilde ik wei eens horen, wat hij tegen haar zou zeggen. March zag even van zijn papieren op. „Natuurlijk kregen we dit niet allemaal aan één stuk door uit haar", zei hij, „want ze was tamelijk van de kook Volgens mij stak er meer achter dit afluisteren van een gesprek, iets als animositeit jegens mevrouw Welby. Weet soms iets daaromtrent?" „O, ja", antwoordde juffrouw Silver, bedachtzaam doorbreiend aan het man teltje voor de kleine Josephine. „Gladys Luker was erg bevriend met de zoon i van mevrouw Grover, de jonge man op het kantoor van meneer Holderness, ik heb u laatst nog van hem verteld. Allan Grover nu was hevig verliefd geraakt op mevrouw Welby". „Hoe ter wereld weet u toch zulke dingen?" vroeg de hoofdcommissaris met een lachje. „Och, zei juffrouw Silver zwakjes kuchend. „De huishoudster van mijn vriendin is Gladys Luker's tante. Maar ga alsjeblieft voort". „Ja, nu komt het belangrijkste. Waar was ik ook weer?..,. O, hierwilde ik wel eens horen, wat hij tegen haar zou zeggen. Hij begon precies zo als in het gesprek met meneer Holderness en zei ongeveer het volgende: „Nu, Cathe rine, ik heb het memorandum gevon den; dat zal je zeker wel pleizier doen, nietwaar?" Het klonk een tikje als leedvermaak en mevrouw Welby scheen het ook allesbehalve aardig te vinden, dat ze het opperbest wisten dat zijn moeder haar nooit iets van „die dingen" had gegeven. Als zij Catherine, sommige dingen ervan verkocht had, zou hij haar vervolgen. Na de uitroep van mevrouw Welby, dat hij dit toch nooit zou doen, ried hij haar aan, daar niet vast op te rekenen. Hij zei verder, dat hij juist meneer Hol derness had opgebeld, maar meer hoor de ik niet, omdat er een ander gesprek doorkwam. Om tien minuten vóór half negen begon mevrouw Welby met juf frouw Cray t» spreken. Ik kan me niet alle» meer herinneren, maar wel, dat mevrouw Welby vertelde, dat meneer Lessiter het memorandum had gevon den en beweerd, dat de meubelen en andere dingen die ze bezat, haar slechts geleend waren. Ze vroeg juffrouw Cray om meneer Lessiter te vertellen, dat het memorandum een verkeerde voor stelling van zaken gaf, maar juffrouw Cray weigerde en ten slotte zei me vrouw Welby, dat als er iets gebeurde, het de schuld van haar vriendin zou zijn. „Ik ben radeloos", riep ze en belde af. ,,'t Is precies zoals u dacht, nietwaar?" zei March, het papier neerleggend. „En als ik 't mag zeggen, geloof ik, dat zelfs u nooit een beter stuk werk hebt ge daan. Ik geloof nu wel te begrijpen, wat er precies is gebeurd. Toen Ca therine Welby door die wraakzuchtige duivel van een Lessiter met vervolging werd bedreigd en Rieta niet wilde zeg gen, wat zij, Catherine van haar ver langde is ze naar Melling House gelopen om zelf een beroep op hem te doen. Rietta, die binnen door was gekomen, bevond zich daar echter al en waar schijnlijk heeft Catherine zich onder de seringen verscholen om te zien wie daar was. We hebben de schoenen, die de afdrukken hadden gemaakt, in het Poortgebouw gevonden. Er zit nög wat aarde en een beetje kalk tussen hiel en zool". Juffrouw Silver, ijverig breiend, knik te even. „Ga verder, alsjeblieft", ver zocht ze. „Nu dan, ze heeft natuurlijk gewacht tot Rietta wegging. Daarna is ze zelf naar binnen gegaan, heeft getracht hem te vermurwen, maar is daarin niet geslaagd. Hij heeft waarschijnlijk aan zijn schrijftafel gezeten met het memo randum vóór rich «n het zal haar ge- i akkelijk zijn gevallen, de regenman tel of jas aan te trekken-, zonder dat hij erop lette. Van gevaar zal hij zich niet bewust zijn geweest, want hij was overtuigd, haar volkomen in zijn macht te heb ben. In haar wanhoop ze had immers al tegen Rietta gezegd, dat ze niet wist wat te beginnen zal ze toen achter hem aan gelopen zijn en de pook heb ben gegrepen. De rest volgt vanzelf.." Juffrouw Silver bleef een poosje zwijgen, zodat alleen het gekletter van haar breinaalden werd gehoord. Ein delijk stelde ze een vraag: „En denk je, dat ze daarom zelfmoord heeft ge pleegd?" „Volgens mij bestaat daaraan niet de minste twijfel. Natuurlijk zal er nog een nader onderzoek plaats vinden, maar het staat vast, dat de dood het gevolg is van een te groot kwantum gebruikt slaapmiddel. Op de tafel naast haar stond een leeg doosje van één der nieuwe praeparaten, waarvan ieder die in moeilijkheden zit tegenwoordig haastig gebruik schijnt te maken". „Hoe waren de tabletten ingenomen?" „O, in koffie. Het blad stond nog op tafel, met koffie, melkkan en kop, het -drab zat er nog in". „Nu, er zou heel wat koffie zijn nodig geweest, om er zoveel tabletten in op te lossen, dat ze een gezonde en nog jonge vrouw konden doden. Hoe groot was die kop?" ,,'t Was een oude, tamelijk flinke kop. Waarom vraagt u dat?" „Ik vroeg me af, of de tabletten wa ren opgelost in de kop, in de koffiepot, dan wel elk afzonderlijk in water en daarna in de pot of de kop gedaan, want in dat geval verwacht ik niet, dat er enig restant zal worden gevon den". (Worat vervolgd) Slowakije beslag zal leggen op de in ternational Trophy. In de officieust klasificatie na de vijfde dag nemen d« Tsjechen met vijf strafpunten de eer. ste plaats in en niet minder dan 45S punten scheidden hen van hun naast) tegenstanders, de Britten. Oostenrijk i vierde met 528 strafpunten en danvolf Zweden, dat 791 strafpunten heeft. Voor de Duitse ploeg zijn de perspec tieyen op de Zilveren Vaas ook na vijfde dag nog bijzonder gunstig. Offi cieus gaan de BMW-rijders met I strafpunten nog steeds aan de laldinj gevolgd door Tsjecho-SIowakije met I strafpunten. Het Nederlandse B-teaa dat op BSA uitkomt, staat derde me! 44 strafpunten. De resultaten van de wedstrijden p speeld in de vierde ronde van h( Europees bridge-kampioenschap te Q: blin luidden: Sectie a: Nederland sloe Denemarken 7444; Italië sloeg Duit' land 109—52; Zweden sloeg Frankr:. 62—^37. Sectie b: IJsland verloor van O tenfijk 5182; Engeland sloeg Noor» gen 7537; Ierland sloeg Libar. 7466. De resultaten van de partijen p speeld in de vijfde ronde van het lpter zonale schaaktornooi, dat te Saltsjoi baden nabij Stockholm werd voort# zet, luidden: Eliskases (Arg.)Stoltz (Zwedm na 18 zetten; Sanchez (Columbii Averbach (Rusland) »/iVt na zetten; Geiler (RuslandUnzicker (T Duitsland) 10, Unzicker gaf de parr na 30 zetten gewonnen; Szabo (Honj Prins (Ned.) 10; Paehmann (Tsj sl.)Barcza (Hong.) 10 na 41 zette De volgende partijen werden afgt broken: Petrosian (Rusland)Geler bek (G.B.); Stahlberg (Zweden)—! nik (Arg.); Matanovic (Z.S1.)—Wat (Nieuw-Zeeland). Aan de Woensdag 24 September te Brussel te houden internatte athletiekwedstrijden zullen van Ned; landse zijde Slijkhuis, Van Kreunint en Verwey deelnemen. Slijkhuis r op de 1500 meter, waar hij het tegen Barthel, El Mabrouk en Her krijgt op te nemen. Van Kreunir komt op de 800 meter uit en Veri op de 400 meter. Zaterdag 27 September a.s. vinder; Wuppertal internationale wedstriji bij kunstlicht plaats. Fanny Blanker Koen heeft hier voor de 80 meter sj den en de 100 meter ingeschrc" Waarschijnlijk ontmoet zij Shir' Strickland- (Austr.) op heide mimi®' De K.N.V.B. heeft de Engelse divisie club Wolverhampton War.t| rers uitgenodigd om op 8 October f wedstrijd te spelen tegen het voortel ge Nederlands elftal. Deze wedstrJ die of in Rotterdam of in Amsteri'J zal worden gespeeld, is bedoeld oefenwedstrijd voor de ontmoeting 5 giëNederland in Antwerpen op October. OPLOSSING KRUISWOORDPL'ZZIf Horizontaal: 1 mast, 5 verzet, 11 7j 13 baan, 15 andoren, 18 lager, 20 21 mol, 23 naga, 24 ter, 26 gek, 27 28 en, 29 Japan, 31 kil, 32 faro, 33 36 boa, 37 edele, 39 mi, 40 tol, 41 43 tas, 43 reis, 45 tel, 47 gaas, 48 50 Garonne, 52 norm, 54 moot, 55 56 stek. Verticaal: ander, S soos, 4 tor, 7 ral, 8 Zaan, 9 Engadln, 10 dartd rem, 14 arak, 16 noen, 17 noga, 19 6 22 lente, 25 dar, 29 jas, 30 Poëet, 31 33 foliant, 34 olm, 35 wissel, 36 38 dreg, 39 maan, 40 tres, 42 ante, stoa, 46 lam, 47 goot, 49 ork. 51 53 me. ANTWOORDEN HERSENGTMNASTBj 1. 10.000 meter. 2. Tot 357° Celsf'j 3. Schepel. 4. piet Bakker. - f 1652 te Amsterdam. 6. Zeestraat I sen Ceylon en Voor-Indie. 7. ternauwernood, nauwelijks; breedvoerig, omstandig. 8. De mars. —9. Van Joost van den 10. De oester. Vond*-1 De secretaris van de Landbt verwerken, voordat de orgai brengt de heer W. Pijper ac res Uet is moeilijk te geloven, m comité, de heer W. Pijper, hem in alle ernst vroeg wat d waarachtig geen buitenpoorter betekenis van de Landbouwdai over deze grove onwetendheid te gaan houden in zijn naaste om weer met zijn omvangrijke Alkmaarders die hij sprak, nat jout was, dat men het herhaa beurs, hoewel deze sinds enigt honden. Als iedereen nog aan het strai vacantie denkt begint de I per, die hoofd-assistent is van veeteeltconsulent, reeds aan h voor de Landbouwdag. In Jur hij de omliggende gemeenten subsidie en dan zet hij zich a schrijfmachine om een. uit correspondentie te gaan voe het marktwezen, openbare we lichtbedrijven, standhouders, en wat er al niet meer bij eei organisatie van de dag te pas 1 vindt het prettig werk en vet zijn mede-organisatoren te die ieder voor zich een onder de tentoonstelling voor hun nemen. Zo verzorgt de heet trouw de catalogus voor de i gen van het schapen- en vark boek, animeert slager Groot c ders van het vetvee en bemoei! J. Borst zich uitsluitend met koeien. De expositie van la werktuigen wordt geregeld - Van Beneden et. de tentoonst het Doelenveld berust in de 1 handen van de heren Fok en 1 elkaar stampt dit team de Le dag uit de grond. Als morge in café Marktzicht de officiële plaats vindt kunnen zij zegge: weer een goed werk voor de schap hebben verricht. Niet, c T\E grote tent op het Doelei dit jaar een dertigtal sta- uiteenlopende aard bevatten heeft opzettelijk naar meer gezocht dan verleden jaar hi was, toen een vijftal stands product exposeerden, hegeen teveel van het goede was. Voorts streeft men er naai houders voor de expositie I ren, wier producten zoveel appelleren aan de Landbout stelling. Als zodanig kunnen wij di beschouwen van een woh van de Nederlandse fruittelo satie, de Alkmaarse exportvei Gezondheidsdienst voor diet stand met werkmanskleding van de Landbouwhuishoudscl Zuivelstand en die van enij firma's. Verder zullen er mot naaimachines, lederwaren en te zien zijn en houdt een van denslanders demonstraties lopende band met een specii pers. Ook komt er een stand ninginrichting. De afdeling ko groter dan ooit te voren. Er minder dan tweehonderd inz genoteerd en verder zullen enige marmotten worden t< eteld. Ieder 250ste bezbeker ontva Waardebon van ƒ2.50. Voor de standers zelf is aan de tentoc deze attractie verbonden, dat met de mooiste stand een mei de borst gespeld krijgt en b voor een jaar de eigenaar w de door het reclamebureau R 6chikbaar gestelde wisselbeke Men heeft er weieens over de tentoonstelling op het Di met de expositie van landbo tuigen te combineren in een het Canadaplein, maar het dat de plaats tamelijk ver var tentoonstelling is verwijderd lege geldkistje hebben de toren van de voornemens doe Bovendien zou een dergeli opzet niet Ionend zijn voor éc zou men er over moeten gaa de expositie over een langer te houden. Om het grote aant kers te verwerken zal de te Doelenveld reeds vanavond va tien uur geopend zijn.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 10