Groeiende belangstelling voor Landbouwdag O Toch zal men voor meer variatie dienen ie zorgen Een vraaggesprek met een bekroonde MANNEN ACHTER DE SCHERMEN Financiën spelen voornaamste rol Meer afwisseling op Doelenveld Voor fokveedag liggen Alkmaars papieren niet bijzonder gunstig Financieel sterkere K.l.-stations kunnen dure stieren kopen andse bridgers n Deens team rloor van Szabol ndse athlefen naar et buitenland ampton Wander*"! N.V.B. uitgenodigd De organisatie begint reeds in Juni „Prettig, maar vaak ondankbaar werk" Waf er morgen komf ER zijn van die bepaalde gebeurtenissen, die onverbrekelijk aan een stad zijn verbonden. Zoals In Alkmaar het ontzetfeest, maar evenzeer de Landbouwdag, die der traditiegetrouw in September wordt gehouden. Een feestdag zouden wij het niet willen noemen, maar wel een dag, die als een van de belangrijkste con tacten geldt tussen Alkmaar en zijn agrarische omgeving. Door de stadsbevol king zowel als door de bewoners van de omliggende dorpen v.-ordt aan dit middel om de banden van vriendschap en goede verstandhouding in tact te hsuden grote waarde gehecht. Misschien onbewust. Een feit is het echter, dat de Land bouwdag reeds lang aan een roemloos einde zou zijn gekomen ais deze basis zou hebben ontbroken. Nu echter blijkt telkenjare, dat de belangstelling voor de Landbouwtentoonstelling steeds meer groeiende Is, ondanks het feit. uat het programma door alle jaren heen vrijwel ongewijzigd is gebleven. STAD EN LAND Historische groei van fokkerij en onvoldoende markiruimte twee nadelige factoren Maar men heeft er vrede mee Van veel belang voor veefokkerij GEEN WINKELWEEK Landbouwwerktuigen nu op het Hofplein Ni! 1 y DüitOAG SEPTEMBER 195S ondom „Kiekeboe" nog elder geworden. Want iron midden in de nacht 3 Pirn, Pam en Pom t« welke verhouding atond 30e"? Dit waren de vra- Pam en Pom zich steedi >n. „We komen er toch ep Pim tenslotte wanho- wat we kunnen doen ij de onderaardse gang en ndere kant heenleidt. Dat dossing van het raadsel lat deden ze dan ook, zo on zijn huis hadden zien lag zal leggen op de in- ophy. In de officieus» I de vijfde dag nemen de vijf strafpunten de eer- en niet minder dan 455 I den hen van hun naaste de Britten. Oostenrijk ii 3 strafpunten en dan volg 791 strafpunten heeft, itse ploeg zijn de perspec-J Zilveren Vaas ook na d«| g bijzonder gunstig. Offi-T de BMW-rijdera met 01 og steeds aan de leiding, Tsjecho-Slowakije met 121 Het Nederlandse B-team, I uitkomt, staat derde met ;n van de wedstrijden ge-1 vierde ronde van hetl ige-kampioenschap te Qu-[ Sectie a: Nederland sloejl 7444; Italië sloeg Duits-I Zweden sloeg Frankrijk IJsland verloor van Om- Engeland sloeg Noorw- Ierland sloeg Libam iten van de partijen ge-l vijfde ronde van het ipter-r iktornooi, dat te Saltsjoe- Stockholm werd voortge- (Arg.)Stoltz (Zwedeal zetten; Sanchez (Columbia11 (Rusland) 'It—'V* na 40| r (RuslandUnzicker fW.- —O, Unzicker gaf de parttll gewonnen; Szabo (Hong.)l d.) 1—0; Pachmann (Tsj.-I (Hong.) 10 n» 41 zetten. I de partijen werden afgel rosian (Rusland)Golom-f Stahlberg (Zweden)Pil- F Matanovic (Z.S1.)Wad!| and). foensdgg 24 September nil te houden international I strijden zullen van Nederf Slijkhuis, Van Kreuningel deelnemen. Slijkhuis eti' I neter, waar hij het es sl, El Mabrouk en Hent» I nemen. Van Kreunins' I 800 meter uit en VerW! eter. I 27 September a.s. vinden"! internationale wedstrijd5' I it plaats. Fanny Blankets' I hier voor de 80 meter ho'-l 100 meter ingeschreven-1 ik ontmoet zij Shirk? I Austr.) op beide numme'1! ,B. heeft de Engelse eerst'1 Wolverhampton WanofJ idigd om op 8 October ef'l spelen tegen het voorloPJI ids elftal. Deze wedstrij'l otterdam of in Amsterda»! gespeeld, is bedoeld 8;l ijd voor de ontmoeting B&J md in Antwerpen op ro KRUISWOORDPllZZl® 1: 1 mast, 5 verzet, II N°c"l endoren, 18 lager, 20 roe'-1 laga, 24 ter, 26 gek, 27 d(!ll pan, 31 kil. 32 faro, 33 toon. 1 -dele, 39 mi, 40 tol. 41 'f'I sis, 43 tel, 47 gaas, 48 Er»1' I 52 norm, 54 moot, 55 stake"f 2 ander, S soos, 4 tor, 4 'til sn, 9 Engadin, 10 dartel, I c, 16 noen, 17 noga, 19 «I" dar, 29 jas, 30 Poëet, 31 34 olm. 35 wissel, 36 W maan, 40 tres, 42 ante, 1, 47 goot, 49 ork. 51 DEN HERSENGTMNAStl'1! neter. 2. Tot 357° CelsWj 1. 4, Piet Bakker. derdam. 6. Zeestraat en Voor-Indie. 7. AmP od, nauwelijks; AV-F' omstandig. 8. De *^4 ian Joost van den Vond*1* De secretaris van de Landbouwdag heeft heel wat papieren rompslomp te verwerken, voordat de organisatie in kannen en kruiken is. Menig uurtje brengt de heer W. Pijper achter zijn machine door om de uitgebelde cor respondentie te voeren. Out is moeilijk te geloven, maar toch is de secretaris wan het Landbouwdag- comité, de heer W. Pijper, verleden week iemand tegen het lijf gelopen, die hem in alle ernst vroeg wat de Landbouwdag precies was. En die meneer was waarachtig geen buitenpoorter. De heer Pijper heeft er van afgezien hem de betekenis van de Landbouwdag uit te leggen, wat niet Wegneemt, dat hij toch over deze grove onwetendheid heeft nagedacht. Hij besloot een soort enquêtte te gaan houden in zijn naaste omgeving en daaruit heeft hij alle moed geput om weer met zijn omvangrijke werk voort te gaan. De Landbouwdag bleek vele Alkmaarders die hij sprak, nauw aan het hart te liggen en de enige vergeeflijke fout was, dat men het herhaaldelijk had over cte tentoonstelling in de Koren beurs, hoewel deze sinds enige jaren in een tent op het Doelenveld wordt ge houden. ook inderdaad zullen doen. Meestal hebben ze het te druk met de adminis tratie va-n de keuringen en als dat niet het geval is dan wachten zij er zich wel voor ook maar de minste zelfvoldoening te tonen. „We doen het graag", zei de heer Pijper ons, „Maar het is vaak ondankbaar werk". Hoewel de comité-leden zich bij her haling waarderend uitspreken over dc medewerking, die het gemeentebestuur van Alkmaar aan de Landbouwdag Als iedereen nog aan het strand en de vacantie denkt begint de heer Pij per, die hoofd-assistent is van de Rijks- veeteeltconsulent, reeds aan het werk voor de Landbouwdag. In Juni vraagt hij de omliggende gemeenten om een subsidie en dan zet hij zich achter de schrijfmachine om een uitgebreide correspondentie te gaan voeren met het marktwezen, openbare werken, de Jachtbedrijven, standhouders, firma's en wat er al niet meer bij een vlotte organisatie van de dag te pas komt. Hij vindt het prettig werk en vergeet niet zijn mede-organisatoren te noemen, die ieder voor zich een onderdeel van de tentoonstelling voor hun rekening nemen. Zo verzorgt de heer Roeper trouw de catalogus voor de inzendin gen van het schapen- en varkensstam boek, animeert slager Groot de inzen ders van het vetvee en bemoeit de heer J. Borst zich uitsluitend met de kalf- koeien. De expositie van landbouw werktuigen wordt geregeld door ir. Van Beneden en de tentoonstelling op het Doelenveld berust in de bekwame handen van de heren Fok en Mak. Met elkaar stampt dit tearn de Landbouw dag uit de grond. Als morgenochtend in café Mr.rktzicht de officiële opening plaats vindt kunnen zij zeggen, dat ze weer een goed werk voor de gemeen schap hebben verricht. Niet, dat ze dit Voor de veetentoonstelling op de Landbouwdag zijn de volgen de inzendingen binnengekomen.: 302 inzendingen geregistreerde schapen; 50 paarden; 101 geiten, 260 konijnen; 40 vette schapen; 35 stuks vet-ves en 35 kalfkoeien. niT laatste vooral moeten we niet uit het oog verliezen. Er kan zo heel gemakkelijk een stilstand komen in de stijgende lijn van bezoekers en inzen ders en daarom is het gewenst altijd te blijven zinnen op nieuwe attracties, die men ter stimulering van het .bezoek zou kunnen invoeren. Vóór de oorlog i? dat de kortebaandraverij geweest; het vuur werk ook, maar aangezien deze gebeur tenissen in de loop der jaren door velerlei omstandigheden steeds minder aantrekkingskracht vermochten uit te oefenen, verdwenen zij tenslotte van het programma. Dit is ongetwijfeld een juist besluit geweest, maar een vervan ging voor beide festiviteiten is op een enkele uitzondering na, nimmer geko men. Met die uitzondering bedoelen wij hier het ringrijden. dat na de oorlog op de Laat werd gehouden, doch dat ai spoedig niet meer in de publieke be langstelling stond. In. de plaats daarvan kwam de lappenmarkt, die een groot succes is gebleken en ais trekpleister voor de vrouwen van enorme betekenis moet worden geacht, maar waaraan men moeilijk het praedicaat van „festiviteit" zal kunnen verbinden. Geen inkomsten r\OK bij het comité zelf voelt men dit gemis aan variatie. De financiën vormen echter de onoverbrugbare kloof tussen de plannen en hun uitvoering. Men heeft al meermalen aardige ideeën ter tafel gebracht, die stuk voor stak zijn gestrand op het gebrek aan geld middelen. De Landbouwdag moet ^drij ven uitsluitend en alleen op de bijdra gen van de omliggende gemeenten, op de verkoop van de programma's en wat er eventueel nog overschiet van de ba ten van de tentoonstelling op het Doe lenveld en de stands op het Hofplein en Nieuwesloot. Het is nu eenmaal onmogelijk om rond de tentoonstel lingsruimte op Waagplein, Doorbraak en Nieuwesloot een afdoende afsluiting te maken, omdat men ook daar entrêe zou kunnen heffen. geeft, geloven wij, dat zij het zeer op prijs zouden stellen, wanneer ook de stad. die bij de Landbouwdag tenslotte het 'meeste belang heeft, een vaste bijdrage per jaar zou willen verstrek ken, zoals door de omliggende gemeen ten wordt gedaan. Weliswaar heeft men een waarborgsom, die het comité de laatste jaren gelukkig niet heeft behoe ven aan te spreken, maar tot een fonds vorming om nieuwe ideeën uit te voe ren en in het programma wat meer afwisseling te brengen, kan men op deze wijze niet komen. Toch is dit van im portantie. De belangstelling voor de Landbouwdag is groeiende. Laat men die dan ook gaande- houden door af en toe iets nieuws te brengen. Ade-ina 52 van de Beukenhoeve, een van de zeven prachtige stieren, die de KJ.-vereniging Stompetoren rijk is, had bijzondere belangstelling voor de fotograaf. Deze had er zich eerst terdege van overtuigd of de tralies stevig waren. T)E grote tent op het Doelenveld zal dit jaar een dertygtal stands van uiteenlopende aard bevatten. Men heeft opzettelijk naar meer variaties gezocht dan verleden jaar het geval was, toen een vijftal stands hetzelfde product exposeerden, hegeen wel wat teveel van het goede was. Voorts streeft men er naar stand houders voor de expositie te anime ren, wier producten zoveel mogelijk appelleren aan de Landbouwtentoon stelling. Als zodanig kunnen wij de stands beschouwen van een wolwinkelier, van de Nederlandse fruittelersorgani satie, de Alkmaarse exportveiling, de Gezondheidsdienst voor dieren, een stand met werkmanskleding en één van de Landbouwhuishoudschool, de Zuivelstand en die van enige zaad firma's. Verder zullen er motorfietsen, naaimachines, lederwaren en rijwielen te zien zijn en houdt een van de mid denstanders demonstraties aan óe lopende band met een speciale fruit- pers. Ook komt er een stand voor wo ninginrichting. De afdeling konijnen is groter dan ooit te voren. Er zijn niet' minder dan tweehonderd inzendingen genoteerd en verder zullen er nog enige marmotten worden tentoonge steld. Ieder 250ste bezoeker ontvangt een waardebon van ƒ2.50. Voor de midden standers zelf is aan de tentoonstelling deze attractie verbonden, dat de man met de mooiste stand een medaille op de borst gespeld krijgt en bovendien voor een jaar de eigenaar wordt van de door het reclamebureau Redo be schikbaar gestelde wisselbeker. Men heeft er weieens over gedacht de tentoonstelling op het Doelenveld met de expositie van landbouwwerk tuigen te combineren in een tent op het Canadaplein, maar het bezwaar, dat de plaats tamelijk ver van de vee tentoonstelling is verwijderd en het lege geldkistje hebben de organisa toren van de voornemens doen afzien. Bovendien zou een dergelijke grote opzet niet lonend zijn voor één dag en zou men er over moeten gaan denken de expositie over een langere periode te houden. Om het grote aantal bezoe kers te verwerken zal de tent op het Doelenveld reeds vanavond van zes tot tien uur geopend zijn. De landbouwtentoonstelling dient zich weer aan, Oase in 't boeren- en burgerbestaan, De dag die de stad en het land weer verbindt, Die vreugd geelt en lering aan ouder en kind- Men treit er ook dit jaar van alles weer aan, Een ploiiert, een wringer, een kip en een haan, Een hangoor, een brandneus, een eg en een ploeg, Tractoren en wagens, ja keuze genoeg. Wij zien weer 't puik van het Hollandse vee, Geweldige zeugen, die tellen voor twee, Het Texelse schaap, allerwegen vermaard, De prachtigste koe en het edelste paard. We zien weer... ja wat zien we eigenlijk niet! Schier alles op landbouw- en tuinbouwgebied, Het kostelijk graan en het heerlijkste Iruit, Ja overal kijkt men de ogen op uit. Welaan dan mijn vrienden uit stad en uit land, Voor één dag de zorgen en 't werk aan de kant, Ge vindt er veel meer dan ge ooit had gedacht, De deuren staan open, U wordt er verwacht! JABSON. De heren P.oskam en Kommer, die dagelijks met de zeven stieren van de KJ.-vereniging te Stompetoren omgaan, zijn niet bang voor deze kol ossen. Toch kan het gebeuren dat een van de stieren een kwade bui heeft en de oppasser moet maken dat hij uit de buurt komt. Alle hokken hebben daarom twee vluchtgaten waar de verzorgers in geval van nood door kunnen. Deeds vele malen is hij de organisatie van de Landbouwdag' het punt ter sprake gekomen of het niet mogelijk zou zijn de Provinciale Fokveedag naar Alkmaar te trekken. Wij zouden dat van harte toejuichen. Natuurlijk. De moeilijkheid ech ter is in de eerste plaats, dat Alkmaar niet over voldoende marktruimte beschikt om de dieren te kunnen plaatsen. Afgezien dan nog van de toegangswegen tot bet Waagplein, waaraan de verkeerscommissie reeds enige jaren zit te dokteren zonder nog tot een oplossing te zijn gekomen. lJoewel onze stad met het volste recht 1 een agrarisch centrum wordt ge noemd en door de Noordhollandse landbouwer en boer tot administratief hoofdkwartier is gekozen, liggen de kansen voor een fokveedag voor Alk maar historisch ongunstig. Immers, toen in de omgeving van Hojrn bloei ende fokbedrijven ontstonden, werd er in de omgeving van Alkmaar nog bit ter weinig aan veredeling van de vee stapel gedaan en daarom was het vol komen logisch, dat Hoorn door de Pro vinciale Bond van fokverenigingen werd' uitverkoren voor de provinciale fokveedag. Eerst later nam ook in de omgeving van Alkmaar de fokkerij toe, alhoewel het aantal bedrijven nog ver achter blijft bij dat rond Hoorn en Schagen. De factoren tot het houden van een fokveedag in Alkmaar waren daarom niet bijzonder gunstig. Zij zijn dat vergeleken bij de andere, zojuist genoemde gebieden, nóg niet en daar om zal men zich tevreden moeten stel len met een districtsfokveedag éénmaal in de vijf jaar. Een ander argument, dat de voorstanders van een fokveedag moeilijk kunnen ontkennen is, dat de Landbouwdag tevens de fokdag :.s voor het schapen- en varkensstamboek. Het zou voor vele boeren, die zowel scha pen- als koeienfokkers zijn bezwaarlijk worden met beide inzendingen tegelijk te komen. Daarom ook heeft men er thans vrede mee, dat Hoorn de koeien krijgt en Alkmaar de Texelse schapen en de Groot Yorkshire-varkens. NS wonderlijke beroep voerde ons dezer dagen naar de woonstee van de zwaar lijvige heer Deyne Peybe van de Rapenhoeve. Van verre hoorden 'we zijn stem reeds klinken. Kennelijk had hij een klein meningsverschil met één zijner vrouwen, zodat we met een subtiel gevoel voor pijnlijke situaties een momentje buiten bleven wachten. Toen we eindelijk binnentraden, schreed de heer Deyne Peybe ons met norse bilk tegemoet. „Komt u van een krant?", vroeg hij. „Ik haat die krantenkerels. Vooral die van het Vakblad voor Stierenfokkers. Er gaat geen week voorbij of er komt zo'n kerel hier voor het één of an dere interview. Ze staan je te bekij ken in je intiemste ogenblikken. Kieren zijn hei!" De heer Deyne Peybe deed erg blasé. ,En de aardig heid van „in het nieuws te komen" is er voor mij allang af! Ik heb wel honderdmaal, compleet met mijn stamboom in de krant geslaan." De hospes van de heer Deyne Peybe kwam ons te hulp. „Deze me neer wil je vragen stellen over je harem", zei hij. Deyne Peybe liet een vergenoegd keelgeluid' horen. „Hebt u zelf ook vrouwen?", wilde hij weten. We beschreven in grote trekken onze echvriendin. „Eén is wel weinig'!', constateerde de heer Deyne Peybe, ons medelijdend aan ziende. „Maar er komt ook niet veel op de markt, hè?" We brachten het gesprek snel op een ander onder werp. „Hoe denkt u over de stierenge vechten?" „Wel, meneer, persoonlijk vind ik het dwaasheid. Maar wat zal je er aan doen? Het zijn de vrouwen weer, die je opwarmen en die tegen ons zeggen: „Kom Deynetje Peybetje" of: kom „Adema'tje", probeer ook eens zo'n toreador op je horentjes te nemen!" Stierengevechten zullen er blijven, zolang er teerhartige stie ren zijn. Het is bij ons al net als bij jullie. De mensen hebben allemaal afkeer van de oorlog, maar ze zijn niet bij machte om de vrede te be waren. En als ze eens mochten kij ken op een slagveld, zouden ze dat maar wat interessant vinden". „Aan uw woorden bemerk ik, dat u ver der gekeken hebt dan de grenzen van de Rapenhoeve." „Ik heb nogal wat gereisd. Bijna elke dag maak ik autotochten, dan naar Neeltje Jacoba. dan naar Nel lie. dan naar Mathilda, kortom ik heb er een complete dagtaak aan. Laatst hadden we .hier kermis, „Wij" dat wil zegden: Wodan van de Beu kenhoeve, Hannibal van „Leeft in Vrede"_ allebei hier uit de buurt en ik. Ze brachten ons naar een gelegenheid, waar met grote letters „K.I." op stond. „Dat betekent na tuurlijk „Kermis Inrichtingen", zei Hannibal tegen me. We vonden er alle drie weinig aan. hoewel we de geste natuurlijk wel gewaardeerd hebben. Het is met die dingen zo: je wéét dat je beduveld wordt. Wat de lui voor aardigheid in die kermis sen zien. is mij een raadsel. Maar om terug te komen op die reizen van mij: je maakt wat mee. EeVi paar maanden geleden ben ik in FHpcpjnd 'waar ik tussen haakjes nog familie heb wonen) op bezoek geweest. Mijn baas, die in contact staat met een soort bureau voor kennismakingen, had een zekere Adema's Boukje XI voor me opge scharreld. Ik maakte de reis per trein. In Friesland zelf had ik het wel gezellig, maar de reis erheen was meer dan vreselijk. Met zeven andere heren werd ik in een spoor wagon geladen. Er waren er twee bij met Eervolle Vermeldingen, en die waren flink van gewicht, zodat w-ij die heel- wat lichter waren bijna- geen ruimte hadden om adem te halen. De meneer, die het dichtst bij me stond eën zekere Piet II van de Mariahoeve, heeft de: hele reis staan mopperen. „Bij de spoorwegen ziin ze ook gemakkelijk", klaagde hij. „Ze vervoeren je podorie net als mensen „O, -pardon!", zei de heer Deyne Peybe, plotseling zichzelf onderbre kend. kwijlde ik?" We hielpen-hem bij .hef afdrogen van zijn fijn ge- 'vormdë lippen waarboven een neus prijkte, die van-een vervaarlijke ring was voorzien. „Ja, lastig ding", zei de heer Deyne Peybe, bemerkend hoe voorzichtig wij de ring zuiver den. „Je loont er de hele dag mee voor schut. Het enige voordeel is, dat je steeds schone neusgaten houdt". „Is het waar", vervolgden wij ons vraaggesprek, „dat u een hekel hebt aan de kleur rood?" „Allemaal dwaasheid!" stiet de heer Deyne Peybe uit. „Van nature hebben wij een plagen door mensen. Het moge dan waar zijn dat er Woens dag, als Alkmaar in een feestelijk agra risch kleedje wordt gestoken, geen fok stieren naar Alkmaar worden gebraiM omdat er voor deze dieren aparte keu- ringsdagen zijn, tóch willen we in het kader van de Landbouwdag ook de no dige aandacht schenken aan de fokke rij en speciaal aan het fokken door mid del van kunstmatige inseminatie. Dees jonge tak van wetenschap heeft in en kele jaren tij(ls haar bestaansrecht be wezen en is van eminent belang gewor den. Het is nog maar weinig jaren gele den dat men de eerste proeven nam met kunstmatige bevruchting van koei en. Als men weet dat er nu alleen al in Noord-Holland Noord negen verenigin gen voor K.I. zijn, die vorig jaar 54000 koeien behandelden, begrijpt men welke vlucht dit werk heeft genomen. Nog steeds stijgt het aantal veehouders dat zich bij de K.I. aansluit en zo kan men er op rekenen dat in 1952 in de kóp van Noord-Holland 62000 koeien kunstmatig worden bevrucht. De verenigingen heb ben hiervoor de beschikking over 65 stieren. Vele voordelen De voordelen die de K.I. biedt Zijn vele. Doordat een groot aantal boeren de K.I. financieel steunt, is men in staat prima fokstieren aan te kopen. Dit vergt geweldige bedragen. Een stier van f 2000 is maar een gewoon beestje. On langs werd er een stier voor f 41.008 verkocht en het is ook al gebeurd dat er f 75.000 en zelfs f 100.000 voor één enkele fokstier werd betaald. Voor een gewone veehouder zijn dit ondenkbare bedragen en ook voor de vereniging is dit de eerste tijd natuurlijk nog te kost baar, al zal zij meer geld ter tafel kun nen brengen dan een boer. Een tweede voordeel van de K.I. Is, dat het overbrengen van besmettelijke dekkingsziekten practisch is uitgeslo ten. Het derde voordeel is de levensduur van de stier. Een gewone veehouder ziet zich genoodzaakt na vier jaar zijn stier weg te doen (te verkopen of te slach ten) omdat anders het gevaar van in teelt te groot wordt. De boer weet dan nog niet of deze stier, die een jaar oud moet zijn voor hij kan worden gebruikt, een goed fokdier is, omdat de koe ne gen maanden drachtig blijft en het dan nog twee jaar duurt vóór de kalveren productief worden. Bij de K.I. is dat anders. Daar heeft men de beschikking over meerdere stieren; te Stompetoren, waar wij dezer dagen een kijkje namen, heeft men er zeven. Men kan daar gere geld wisselen en als blijkt dat een be paalde stier zeer goed fokt, houdt men dit dier langer aan. Een ander voordeel is dat men het sperma van een stier met eierdooier en zogenaamde bufferstof vele malen kan verdunnen, zodat 160 koeien tegelijk kunnen worden behandeld. Ten slotte is er nog het voordeel van het vervoer. Het is nu niet meer nodig dat een veehouder met zijn koe een grote afstand aflegt soms van Hol land naar Friesland of omgekeerd om een koe te laten dekken. Hij kan nu rustig thuis wachten tot de insemi- nalor komt. Nog niet ideaal De bedoeling van de K.I. is steeds beter dieren 'te fokken. Nog immer stijgt de productie, geven de geselec teerde koeien meer melk en neemt het vetgehalte toe. tot men eens de grens heeft bereikt. Waar deze grens ligt moet men nog afwachten. Toch zou het verkeerd zijn de K.I. als ideaal voor te stellen. Het is name lijk een feit dat het drachtigheidsper- centage bij een eerste K.I.-behandeling nog te laag is. Toch stijgt ook dit cij fer. In 1950 werd 52,3 proeent van het aantal eerst behandelde koeien drach tig en in 1951 steeg dit tot 53.3 procent. Over de gehele linie genomen is het drachtigheidspercentage negentig. Uit deze cijfers blijkt wel dat de K.I. in de korte tijd van haar bestaan een instel ling van zeer groot belang is geworden voor het platteland. Nu de Alkmaarse middenstand nog maar zo kort de Braderie achter de rug heeft, was het niet te verwachten, dat de traditionele winkelweek ter gelegen heid van de Landbouwdag doorgang zou vinden. Men heeft hiervan dan ook afgezien al zal iedere tvinkelier voor zich zijn best doen zijn etalages zo aan trekkelijk mogelijk te maken en aldus individueel bijdragen tot het welslagen van de dag. De vrouwen uit wijde om trek behoeven niet bezorgd te zijn, dat Alkmaar hun niets weet te bieden. Op de Laat is bovendien de lappenmarkt, waarvoor ongeveer 250 aanvragen van kooplieden zijn binnengekomen. Het zal een feest zijn door de bevlagde stra ten te wandelen en ook 'zij, die geen stap op de veetentoonstelling zetten, zullen weten, dat Alkmaar morgen zijn Landbouwdag viert. Nu de inzending varkens vervalt zul len de landbouwwerktuigen ver deeld over ongeveer 25 stands een plaatsje krijgen op het Hofplein. flinke afstand van ons staan, terwijl we weten, dat zij hevig beangst v.oor ons zijn. We eerbiedigen het vrije huwelijk en in de K.I. leven we in de meest volmaakte gemeen schap van goederen. Ons enige bur gerlijke trekje is, dat we een stam boom hebben." Op dit moment verscheen de hos pes van de heer Deyne Peybe we derom binnen onze gezichtskring'. „Excuseer", zei de stier, „mijn ge malin wacht". En kwijlend ging hij communistische heen. Een merkwaardig personage, uitlachen en die op een ALBERIK 1 - 1 I li I i Ij (i 1 I

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 11