Maarschalk Juin rekent af met vele „defensie-plannen" NEEMT Het sterlinggebied wii vrij van vreemde hulp worden Malan doet geen concessies inzake Zuidwest Afrika Soedanese kwestie in Cairo aan de orde gesteld Onenigheid in de boezem der Arabische Liga ALKMAARSCHE COURANT VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Gouden tijd Landbouwdag ie Alkmaar een agrarische manifestatie 149e Jaargang No. 225 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN STUDEERKAMERSTRATEGIE „Er is slechis een plan-SHAPE, dai ik Generaal Ridgway naar Nederland voor een deel moei uitvoeren Deskundigen gaan plan opstellen Herfst begint met ZACHTER weer Wel bereid tot garanties aan Grote Drie „Strategie van het tegen-offensief' Voorstellen en eisen Joegoslavische militaire missie naar Turkije MINISTER MANSHOLT: Irak wilde Duitse" maatregelen tegen de Joden Uittreden voorkomen DE KRANT GRATIS TOT 1 OCTOBER A S nu een abonnement op de Brits-Amerikaanse nota over Triëst Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 Dinsdag 23 Sept. 1952 ALKMAAfiSCHE C TARIEVEN: Advertenties 16 ct per man. Familieberichten 20 cl p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 1JE ijveraars voor een federatief Euro- v pa beleven een gouden tijd. Er zul len in de naoorlogse jaren zelden we ken zijn geweest, waarin zoveel gespro ken en geschreven is over de beweging, die Europa, of althans een gedeelte van de oude, democratische wereld, tot een zeer nauwe samenwerking wil brengen. Wie, die ook maar enigermate op de hoogte is van de politieke en economi sche ontwikkeling na 1945, zou durven volhouden, dat de tijd voor deze fede ratie nog niet rijp is. Men kan op zijn best stellen, dat de internationale situa tie zich vele malen sneller heeft ont wikkeld in de practijk van het politie ke leven dan dat zij gegroeid is in de gedachtenwereld van de Europeanen. Wij hebben dit steeds als een ernstig bezwaar gevoeld tegen de propaganda voor een federatie. Wij doen zulks tot o,p zekere hoogte nog. Straatsburg spreekt niet tot het volk. Men heeft er in het algemeen geen idee van wat het tot stand komen van een Europese bun deling voor de onderscheiden landen zou betekenen en men denkt hoogstens aan het verdwijnen van paspoorten en het instellen van één munteenheid! De loop der dingen in de inter nationale politiek is steeds aan ons den ken vooruit gebleven, niettegenstaande grootstopgezette propaganda-acties met name van de Nederlandse Raad der Eu ropese Beweging, die dezer dagen weer met een bijzonder interessant nummer van „Nieuw Europa" voor de dag is ge komen. Het is evenwel ook nu weer niet een sterke opleving bij iedere in dividu zelve, welke de federatieve ge dachte tot middelpunt van de publicaties heeft gemaakt, maar de politieke en economische omstandigheden, die eerst in Luxemburg (waarover wij vorige week schreven) en thans in Straats burg aan de orde waren. Een paar maanden geleden ontstond er een gevecht (op het vlak der com petentie) over de vraag of de grondwet gevende arbeid moest worden verricht door de Assemblée van de Gemeen schap voor kolen en staal dan wel door de algemene vergadering van de Raad van Europa. Men heeft de voorkeur ge geven aan de kolen- en staalgemeen schap. Dat de federalisten inmiddels niettemin een gouden tijd beleven is een gevolg van het feit, dat Frankrijk, Italië, Duitsland, Belgie, Luxemburg en Nederland besloten hebben tot een „kleine" federatie te komen. De Scan dinavische landen blijven er voorlopig buiten, maar tonen intense belangstel ling; Engeland doet evenmin mee, maar ontziet zich niet de vastelanders voor te houden, dat zij bijzonder gevaarlijk spel spelen door zonder Engeland, maar met Duitsland in zee te gaan. Een drogreden, die alleen kan opkomen in het brein van de Britse politicus, die zich nog altijd waant in de tijd, dat Engeland inderdaad een wereldmacht vormde. Maar die tijd is onherroepelijk voorbij. TN Engeland leeft nu klaarblijkelijk de vrees, die het in de tijden van Na poleon koesterde tegen een verenigd Europa. En wie bereid is het plan-Eden onder de loupe te nemen, zal moeten erkennen, dat het helemaal niets om het lijf heeft en er slechts toe kan bij dragen de juridische verhoudingen zo ingewikkeld te maken, dat geen nor maal mens er nog maar één jota van kan snappen. De oplossing lijkt zo eenvoudig: in dien de Engelsen van oordeel zijn, dat het Duitse overwicht in de kleine fede ratie te groot is, dan moeten zij zich aansluiten om het tegenwicht duidelij ker te maken. Hiertoe zijn zij niet be reid, maar zij houden niet op de part ners te waarschuwen. Wij hebben geen moment de indruk, dat dit spel succes zal hebben. Maar zeker is. dat de Brit ten doende zijn de goodwill, welke de Europese gedachte bezig was te ver werven in de harten van de West- Europeanen, te belagen. Want wie zou uit de Britse houding iets anders kun nen afleiden dan dat óók in Straatsburg een toneelstuk van eigen belang wordt opgevoerd, dat met de idee van een werkelijke krachtenbundeling niets meer te maken heeft? WIJ zijn van den beginne af aan er van overtuigd geweest, dat de toe komst van Europa er somber uit zou zien, indien de oude volkeren niet zou den leren afstand te doen van eigen rechten ten voordele van een hogere gemeenschap. Maar wij zijn er even eens zeker van dat de Europese fede ratie zou zijn mislukt (zelfs indien zij toch tot stand kwam), indien de politici en economen haar in de ogen van de Europeaan zouden hebben doodgedis- cussiëerd. Een gouden tijd dus. Moge die glans geen verguldsel blijken. De opperbevelhebber van de strijd krachten in Europa, generaal Ridgway, brengt Woensdag en Donderdag een officieel bezoek aan ons land. De gene raal wordt vergezeld van zijn echt genote, Donderdag op het paleis Soest- dijk ontvangen. Het bezoek van de NAVO-bevelhebber moet worden ge zien in verband met de bezoeken die hij in zijn functie reeds heeft gebracht aan de regeringen en militaire leidin gen van andere, bij de NAVO aangeslo ten landen. In ons land zal de generaal besprekingen voeren met de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf en diverse militaire autoriteiten. Na afloop van zijn bezoek vertrekt hij naar Pa rijs. GTUDFERKAMER-STRATEGIE" met deze term heeft maarschalk Juin, de Franse opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in de centrale sector van Europa, afgerekend met de beschouwingen, welke de laatste tijd in ver schillende Europese bladen zijn gepubliceerd. Hierin was sprake van een „Frans plan, om van linie tot linie terug te trekken op de Rijn, de Somme en de Loire, alvorens de troepen van h*et Atlantische Pact te Marseille of te Bordeaux scheep zouden gaan naar beter te verdedigen gebieden". De schrijvers stelden hiertegen over een „plan-Speidel", dat neerkwam op een terugtocht van de Atlantische strijdkrachten naar gebieden, die gemakkelijk tc verdedigen zouden zijn, zoals de gebergten in Zuid-Duitsland, de Ardennen, e.d. De maarschalk plaatste deze kwalificatie in een interview, da£ in het Franse dagblad „Le Figaro" is op genomen. Deskundigen uit Engeland, Australië, Canada, Ceylon, India, Nieuw-Zeeland, Pakistan, Zuid-Afrika en Zuid-Rhode- sie zijn te Londen bijeengekomen met het doel een volledig herstel- en ont wikkelingsplan op te stellen, dat beoogt het sterlinggebied solvent en onafhan- keïijk van buitenlandse hulp te maken. De ministers-presidenten van het Ge menebest zullen op een economische conferentie, die in November en De- Onstuimig weer, met at en toe regen r»e laatste dagen van de kalen- der-zomer hebben uitgespro ken vroeg herfstachtig en zeer koud weer gebracht. Zondag j.l, viel er in Den Helder 18 mm., op Terschelling 14 mm, Leeuwar den 15 en op Schiphol 8 mm re gen, waarbij de wind gedurende korte tijd tot stormachtig aan wakkerde en op Schiphol nog een windstoot met een snelheid van 90 kilometer per uur werd gere gistreerd. Ook gisteren, de laat ste dag van de zomer, was het voor de tijd van het jaar abnor maal koud. Hedenmorgen om 24 minuten over 3 heeft volgens de Stetrengids de herfst zijn intrede gedaan. De temperatur stijgt, en ook voor het gevoel zal het zijn, alsof wij in de richting van de zomer, inplaats van naar de win ter gaan. Vluchtige, maar tevens veel zachtere lucht van de oce aan zal de temperatuur eindelijk na drie weken weer tot boven de normale waarde doen oplopen. Inmiddels heeft alweer 'n nieuwe depressie onze omgeving bereikt, die gisteren met grote snelheid van IJsland in de richting van de Noordzee trok. Er is af en toe enige regen te verwachten, met in de kustprovincies een enkele maal krachtige wind. De tempe ratuur zal vandaag echter belang rijk gaan stijgen, zodat de herfst ■niet veel zachter weer begint dan waarmee de zomer eindigde. Weerbericht Verwachting tot Woensdagavond: WESTELIJKE WIND Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog. Matige, aan de kust af en toe krachtige Westelijke wind. Vannacht in het binnenland zachter. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. De regering van de Unie van Zuid- Afrika is niet bereid concessies ten aanzien van Zuidwest Afrika te doen, aldus is dezer dagen door dr Malan verklaard. Wel is de regering nog al tijd bereid om evenals de vroegere Unie-regeringen te garanderen, dat Zuidwest Afrika door de Unie bestuurd ®al worden in de geest van het vroe gere Volkenbondsmandaat. .Dit sluit in, dat de regering nog al tijd bereid is om een zekere mate van verantwoordelijkheid te erkennen je gens de drie overgebleven leden van de „geallieerde en geassocieerde mo gendheden", welke de Unie na dA eer- wereldoorlog belastten met het mandaat over Zuidwest Afrika, name lijk, Engeland, Frankrijk en de V.S. Wij zijn bereid, zo verklaarde dr Ma lan, om deze verantwoordelijkheid te laten vastleggen in een nieuw inlerna- Uonaal verdrag, zonder echter de ver plichting op ons te willen nemen om elk jaar rapporten uit te brengen aan de drie mogendheden. Malan herhaalde hiermee een voorstel, dat hij reeds ver leden jaar heeft gedaan. Voorts verklaarde Malan, dat Zuid- Afrika het recht bezit zich uit de Ver. Naties terug te trekken, als deze „zou voortgaan zich te mengen in de bin nenlandse kwesties van de Unie". Ook dulden wij dit niet van de zijde der Britten. Overigens, aldus Malan, staan wij zeker niet aan de rand van een bloedbad. ONDERVRAAGD door de bijzondere correspondent van de „Figaro" te Baden-Baden, Antherieu, voegde maar schalk Juin er aan toe: „Er bestaat cember te Londen gehouden zal worden, geen r rans plan of een plan-apeidel; aet plan bespreken en er een beslissing er estaat slechts een, plan-ohape, over nemen. De deskundigen zullen vermoedelijk verschillende commissies benoemen, die zich met diverse vraagstukken zul len bezighouden, als het vraagstuk der inwisselbaarheid van het pond sterling, ontwikkelingsplannen voor het Ge menebest en de vooruitzichten voor aankopen van grondstoffen volgens programma's op lange termijn. Waarschijnlijk zullen de besprekin gen twee hoofdonderwerpen betreffen, nl onderzoek van maatregelen op korte termijn om het sterlinggebied solvent te maken en formulering van een poli tiek op lange termijn voor de ontwik keling van het Gemenebest en de le vensvatbaarheid van het sterlinggebied. De deskundigen zullen verder o.a. ook de betrekkingen van het Gemenebest met de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (GATT) bespreken en het aandeel, dat het Internationale Monetaire Fonds, de Wereldbank en a'ndere financiële en economische in stellingen in de wereld zouden kunnen hebben in het oplossen van de vraag stukken der tot het sterlinggebied be horende landen. Koningin bezocht de Haagse Rode-Kruisinstanties H.M. de Koningin bracht gisteren een bezoek aan verschillende Rode Kruis- instanties in Den Haag. 's Morgens was zij aanwezig bij de openipg van een kadercursus voor Welfare-werksters van het Ned. Rode Kruis en 's middags bracht ze een bezoek aan het gebouw van het hoofdbestuur. waarvan ik een gedeelte moet uitvoe ren. Trouwens: een plan om zonder meer het Franse .grondgebied in de steek te laten, kan niet door Fransen zijn opgesteld". Daarop merkte Antherieu op, dat het thema van alle jongste manoeuvres de vertragingsslag was. Hierop ant woordde de maarschalk: „Wij zullen nimmer de aanvallers zijn. In een eer ste fase moeten wij dus de middelen bestuderen om ons tegen een plotse linge aanval te verdedigen. De strate gie van het SHAPE is echter een „stra tegie van het tegenoffensief". „Men zou onze Amerikaanse bond genoten niet moeten kennen om een ogenblik te kunnen denken dat dit an ders zou kunnen zijn. Het offensief hangt echter uitsluitend af van de mid delen waarover men kan beschikken en vreedzame volkeren als de onze .kunnen niet dadelijk alles bij de hand ebben wat ze zouden moeten gebrm- :en. Dekkingslegers moeten dus de eventuele aanvallers tegenhouden tot dat versterking is komen opdagen". Aldus maarschalk Juin. PARADE-UNIFORMEN VOOR L.S.K.-MUZIEKKORPSEN? De burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Huslinx, heeft het initiatief geno men tot de samenstelling van een na tionale commissie van burgemeesters uit die steden, waar garnizoenen van de Luchtstrijdkrachten zijn gelegen. Dit om gelden te verzamelen voor de ver vaardiging van officiële parade-unifor men voor de muziekkorpsen van de LSK. Dit initiatief is genomen in over leg met luit.-generaal Aler. De Egyptische regering zou gister avond de politieke, economische en sociale aspecten van het Soedanese probleem bespreken. Eerste minister Naguib heeft onder zijn collega's een stuk rond doen gaan dat een schets in houdt voor volledige samenwerking tussen Egypte en Soedan. De premier ontving voorts Maandag een speciale boodschap van Sajjed Aly el Mirghany, godsdienstig leider van de secte van Chatmia en hoofd van de Soedanese beweging, die een unie met Egypte voorstaat. Naar verluidt zou in de boodschap worden verzocht, dat Egypte een poli tieke gedragslijn opstelt die gericht is op het terugtrekken van buitenlandse troepen uit het Nijldal en beoogt de Soedanezen het recht te geven hun eigen toekomst te bepalen. Verder zou zijn verzocht, dat Egypte bij Groot- Brittannië stappen onderneemt tot in stelling van een regering, die alle par tijen in Soedan vertegenwoordigt, en van een algemene commissie om een Soedanese grondwet op te stellen. Dardiri, die de boodschap heeft over gebracht, verklaarde aan verslaggevers, dat, als de verkiezingen volgende maand inderdaad doorgaan, de betrek kingen tussen beide delen van het Nijl dal verbroken zullen worden. De ver kiezingen zullen worden geboycot door de nationalisten. Dr Hjalmar Schacht is in Caïro aan gekomen. Een paar uur voordat de Wafdpartij de Egyptische minister van binnen landse zaken op de hoogte zou stellen van haar reorganisatie in overeenstem ming met de nieuwe wet op de poli tieke partijen, is haar medegedeeld dat er bepaalde bezwaren bestaan tegen De Joegoslavische militaire delega tie van zeven man, die gedurende zes dagen een bezoek aan Griekenlano heeft gebracht, is Maandag naar Tur- kije vertrokken. Moestafa Nahas' positie als hoofd van de partij. Tevens is te kennen gegeven, dat dr Mohammed Saleh el Din, die mi nister van buitenlandse zaken is geweest, uit de partij moet worden gezet. Een delegatie van Wafdistisehe leiders heeft een onderhoud met Naguib aangevraagd om de kwestie-Nahas te bespreken. Dit heeft ertoe geleid dat „alle misverstan den zijn rechtgezet". DE LANDBOUWDAG in Alk maar kan bogen op een jarenlange traditie, die haar betekenis onverzwakt heeft kunnen handhaven dank zij de voortreifelijke samenwerking van de drie grote standsorganisaties. Deze toch hebben het initiatief van de Hollandse Maatschappij van Landbouw tot het houden van een jaarlijkse land- en tuinbouwten toonstelling niet alleen levend ge houden, maar zij hebben dit daar enboven doen uitgroeien tot een belangrijke agrarische manifestatie. Ook dit jaar kunnen landbou-' wers, veehouders en tuinders in Noord-Holland zowel als buiten de provincie met onverminderde be langstelling uitzien naar hetgeen op de Landbouwdag in Alkmaar zal worden geboden. Voor het Texcls schapenstamboek, dat met zijn 302 inzendingen van geregis treerde schapen het gehele Waag- tilein in beslag zal nemen, heeft deze tentoonstelling de betekenis van een hoogtijdag, omdat hierin een bekroning kan worden gezien van het voortreifelijke werk van de fokkers van het Texelse schapenstamboek. Niet minder indrukwekkend is de collectie paarden, alleen dieren, die zijn bekroond met een eerste premie. Op de jury zal de zware taak rusten uit de 49 ingezonden dieren het beste paard te kiezen, dat voor de door de tentoonstellingscommissie beschikbaar gestelde gouden medaille in aanmerking komt. Goede verwachtingen kunnen eveneens worden gekoesterd van de inzendingen vetvee, kalfkoeien, rundvee, fruit en bloemen. Samen met de tentoonstelling van land- en tuinbouw, werktuigen en gereed schappen, de warenmarkt en de modeshow zullen zij de bezoekers een veelzijdige en attractieve demonstratie waarborgen. De minister van Landbouw, Visserij- en Voedselvoorziening MINISTER MANSHOLT hoogtijdag hoogstaande Li de boezem van de politieke commissie van de Arabische Liga, Is een geschil ontstaan tussen Irak en Egypte. Irak eiste in een nota, welke Zaterdagavond bij dc politieke cojnmissie is ingediend, niet minder dan dat alle goederen van de joden die in dc Arabische landen wonen worden verbeurd verklaard. Irak eiste verder, dat de burgerlijke rechten van de joden worden ingetrokken en dat men hun sociale en economische werkzaamheid volkomen verbiedt. De minister van Buitenlandse Zaken van Irak vatte de maatregelen tegen de joden samen in de conclusie, dat alle Arabische regeringen de in hun staten wonende joden op dezelfde ma nier dienen te behandelen als de joden het de in Israël wonende Arabieren doen. De Egyptische ex-premier Aly Ma- her, die de zitting van de politieke commissie, waarin de nota werd voor gelezen, leidde, heelt het Iraakse voor stel met heftigheid bestreden. „De Wie zich thans opgeeft betaalt na 1 OCTOBER het eerste abonnements geld. Betaling is mogelijk per kwartaal, per maand of per week Gemakkelijker kan het niet. Maakt gebruik van onderstaand formulier. Invullen, ondertekenen en verzenden naar ons bureau of algeven aan onze' bezorger of agent ter plaatse en de zaak is in orde. Ondergetekende Straat Hulsno. te wenst zich met ingang van 1 OCTOBER 1952 te abonneren. Betaling zal geschieden per: Kwartaal a f 6.20; maand a f 2*07; week a f 0.49 (incasso inbegrepen) Handtekening Datum Egyptische grondwet", zo zeide hij, „staat geen enkele discriminatie tussen Egyptische burgers toe!" De leider van de Iraakse afvaardiging naar de poli tieke commissie, ging hier fel tegen in en verklaarde, dat Irak uit de poli tieke commissie van de Liga zou tre den. Door bemiddeling van andere Arabische afgevaardigden ,is op het nippertje het uittreden van Irak voor komen. Italiaanse vredesverdrag werd niet geschonden Engeland en de Verenigde Staten hebben Zaterdag te Moskou gelijklui dende nota's inzake de kwestie Triëst aan de Sowjet-regering doen overhan digen. In de nota's wordt de Russische bewering, dat Engeland en Amerika de bepalingen van het Italiaanse vredes verdrag betreffende Triëst' hebben ge schonden, verworpen. „Als er enige be paling van het vredesverdrag niet is uitgevoerd, dan is dit de schuld van de Russen", aldus de nota's. De Russen maakten er bezwaar tegen, dat Engeland en de Ver. Staten meer zeggenschap aan Italië hebben gegeven in het haven- en stadsgebied van Triëst, de zogenaamde zone „A". Deze zone draagt een overwegend Italiaans karak ter. De nota's ontkennen, dat van de Brits—Amerikaanse zone van Triëst een marinebasis wordt gemaakt. De nota's verwijzen verder naar de bepa ling in het vredesverdrag, dat de zöne „A" moet worden verenigd met de zone ,B" (welke thans onder militair bestuur van Joegoslavië staat) en dit onder een onafhankelijke gouverneur, zodat beide zones een vrijgebied zou den vormen. Het afwijzen door Rusland van de diverse gouverneurs die werden voorgesteld, heeft de vereniging der beide zones onmogelijk gemaakt. De Russen weigeren verdere bespre kingen over een vredesverdrag voor Oostenrijk, zolang de kwestie-Triest met op de door hen bedoelde wijzè is opgelost. George Tomlinson, van 1947 tot .Brits Labourminister van onder wijs is Maandagavond op 62-jarige leef tijd te Londen overleden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1