Hr.Ms. „Van Galen" gehavend thuis van oefening „Main Brace" Cor Ruys: de „vrije" acteur Steravond van N.C.R.V. krijgt een andere naam Zwitsaletteu KoJd BeiieJk Jk ISn Oefening Hold fast ten einde DIE NARE PUN Roofmoord op Java NACHTELIJK INCIDENT VOOR DE DEENSE KUST 2 B miÊmêsM^.i mm -Usy~ mmmm Mti m '^x \-v-- Aanvaring mei vliegkampschip Eagle *■•- tijdens olieladen in volle zee Order „XYZ sluiten" in recordtijd uitgevoerd „Firefly" stortte neer tijdens landing Piloot om hei leven gekomen Samenwerking der staven is beter geworden Urker vissers blijven nog in Argentinië Oratorium-opdrachten aan Nederlandse componisten Het Radioprogramma Crematie Cor Ruys Havenstad Djambi door brand geteisterd Tweehonderd gebouwen een prooi der vlammen 0 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1952 V fe< - H - - (Van een onzer redacteuren) nE grote NATO-vIootoefening „Main Brace" is voor Hr. Ms. torpedobootjager „Ven Galen" ontijdig geëindigd, juist toen deze oorlogsbodem aan een zeer spectaculair onderdeel van het oefenprogramma zou gaan medewerken. De Nederlandse Jager zou gisteren deel uitmaken van een groot „blauw" eskader, dat hulp moest verlenen aan de landstrijdkrachten in Denemarken, waar de „oranje" invaller zienderogen terrein won. Een grootscheepse landingsoperatie onder dekking van het uit vliegkampschepen, slagschepen, kruisers en torpedo- bootjagers bestaande eskader, zou in Jutland plaats vinden. Het smaldeel, waar bij Hr. Ms. „Van Galen" was ingedeeld, en dat zich ten Westen van de Noorse kust bevond, kreeg in de loop van Zondag 21 September opdracht, Zuidwaarts te stomen. Het hoge tempo, waarin de Nederlandse torpedobootjager sinds het begin van „Main Brace" had gevaren, maakte een spoedige aanvulling van de brandstofvoorraad noodzakelijk. In de inktzwarte nacht zagen de Nederlandse marinemannen de donke re muur van staal onweerstaanbaar op zich afkomen. Is het wonder, dat me nigeen aan boord van de ranke jager angstige vizioenen kreeg door de her innering aan de ramp met de Ameri kaanse torpedobootjager, die zonk na een aanvaring met het vliegkampschip „Wasp"? Gelukkig naderde de „Van Galen" de „Eagle" niet onder een haakse hoek. Toen de schepen elkaar raakten voer een zware dreun door de torpedoboot jager. de bakboordsboeg van Hr. Ms „Van Galen" ramde de stuurboords flank van H.M.S. „Eagle". De botsing zette nog even door, tot de jager ge heel langszij van het vliegkampschip gevleid lag. Intussen stoomden beide schepen voort met een snelheid van twaalf knopen Doorgaan QNMIDDELLIJK werd de schade op- genomen. Zij bleek nog betrekkelijk mee te vallen. De torpedobootjager had vlak onder het dek aan bakboord enkele scheuren opgelopen, terwijl een paar spanten waren ontzet. Ook de op bouw had geleden, o.a. de bakboords vleugel van de brug. Daar was Hr. Ms. „Van Galen" geducht in contact ge weest met één der uitbouwen aan stuurboord van de „Eagle". De alumi nium reddingvlotten waren ingedeukt en de ijzeren stellage, waarop zij rust ten, was danig verbogen. De schade was echter niet zodanig, dat het bedrijf niet kon worden voort gezet. Géén der opvarenden had bij de aanvaring een schrammetje opgelopen en ook de slangverbinding met de „Eagle" was intact gebleven. Daarom besloot de commandant, het olieladen voort te zetten. Maar de elementen bleven weerspannig. Opnieuw maakte Hr. Ms. „Van Galen" zo'n gier naar buiten, dat alleen door hard achteruit slaan een tweede aanvaring kon wor den voorkomen. Bij deze manoeuvre knapte de slang I}ï oliebunkers waren nog niet leeg, en de jager had rustig tot de vol gende dag kunnen doorstomen, maar waarschijnlijk oordeelde de operatio nele leiding van de oefening het beter, dat de olievoorraad van Hr. Ms. „Van Galen" aangevuld zou zijn voor het begin van de actie bij de Deense kust In ieder geval ontving de „Van Galen' in de namiddag het seintje, zich Zon dagavond om half acht Nederlandse tijd te voegen bij het Britse vliegkamp echip „Eagle", voor het overnemen van brandstof. Deze order bevatte „niets nieuws" voor de Nederlandse marinemannen. Het olieladen in volle zee is een kunst je, dat verscheidene schepen van de Koninklijke Marine hebben geleerd. Ook Hr. Ms. „Van Galen" heeft tijdens de actie in de Koreaanse wateren me nigmaal op deze wijze gebunkerd. Ditmaal waren de omstandigheden, waaronder de order moest worden uit gevoerd, niet bepaald gunstig te noe men. Het stormachtige weer. dat het vooral de kleinere oorlogsbodems moeilijk maakte, deed ook Hr. Ms. „Van Galen" aardig tekeer gaan. Er stond over het dek een wind van omstreeks zestig kilometer per uur. de zeegang was behoorlijk en het schip nam flink water over. Zo moest de „Van Galen" aan ljj van H.M.S. „Eagle" langszij ko men, terwijl beide schepen een vaart van twaalf mijl liepen. De koers was zodanig, dat de wind ongeveer vijftien graden over bakboord inkwam. Het was uitermate moeilijk, de jager evenwijdig aan de koers van het vliegkampschip te laten varen, omdat beide schepen niet gelijk reageerden op de invloeden van wind en zee. Toch slaagde men er in, een olieslang van HM.S. „Eagle" over te nemen, zodat het bunkeren kon beginen. J)E commandant van Hr. Ms. „Van Ga len", de luitenant ter zee der eerste klasse H. D. B. Beudeker, stond op de brug en leidde op de hem eigen rustige wijze de verre van eenvoudige manoeu vres. Het was een zware opgave, de ja- *er zo te sturen dat er voldoende af stand tot de „Eagle" bleef, terwijl toch ook de slang niet mocht afknappen. Het „gieren", dat beide oorlogsbodems in een ongelijk tempo deden, maakte het enige malen noodzakelijk, twintig graden roer te geven. Éénmaal gierde de „Van Galen" zo hevig naar stuur boord, dat de slang dreigde af te knap pen. Hard insturen was noodzakelijk, maar toen begonnen de elementen pas goed hun grillig spel. De „Eagle" (36.800 waterverplaatsing!) scheen te fungeren als een machtige magneet, want Hr. Ms. „Van Galen" (1760 tonwas met geen mogelijkheid meer in de juiste koers te krijgen. Decimeter voor decimeter drong de kop van de jager op de torenhoge stuur boordsflank van het vliegkampschip aan. Het roer stond vol aan stuurboord, maar de „Van Galen" scheen niet meer van de „Eagle" te willen wijken. Hoe zal het geweest ^zijn? Misschien heeft de reusachtige Engelsman juist op dat moment een gier naar stuurboord ge maakt Tijdens de oefening „Main Brace" is bovenstaande fraaie foto geno men op 't vliegdek van de „Eagle", Toen oordeelde de commandant het beter, de pogingen verder te staken en terug te keren naar Den Helder, waar Hr. Ms. „Van Galen" gistermiddag om half vier gehavend, maar behouden aankwam. Het speet de bemanning, dat het schip door dit incident niet ver der aan „Main Brace" kon deelnemen. Dat was vooral ook spijtig voor de commandant, die nu al dagen lang vrij wel voortdurend op de brug had ge staan en met Hr. Ms. „yan Galen" ver scheidene staaltjes van uitstekend zee manschap had gedemonstreerd. Zelfs de Engelsen, die van nature niet gauw vol vuur raken over de prestaties van bevriende oorlogsbodems, evenmin trouwens als over hun eigen verrich tingen, hadden hun lof voor het „als een scheermes manoeuvreren" van Hr. Ms. „Van Galen" niet onder stoelen of banken gestoken. Maar gelukkig zocht men aan boord van de onfortuinlijke torpedobootjager al spoedig de zonzijde, niettegenstaande het „afgelast" worden van de laatste spectaculaire oefening en het bezoek aan Göteborg, dat nog op het program ma stond. Want had niet dit incident een extra en onverwacht stukje oefe ning opgeleverd? Een stukje oefening, waarin de bemanning, van hoog tot laag, met opmerkelijke koelbloedigheid reageerde. Ieder wist wat hem te doen stond, van een paniekstemming was geen sprake, en de belangrijke order „XYZ sluiten" werd in een minimum van tiid uitgevoerd. Vandaag gaat Hr. Ms. „Van Galen" naar de Rijkswerf, waar men ook al een extra stukje oefening te verwer ken krijgt. Is het niet zo, dat de werf in oorlogstijd op de meest ongelegen ogenblikken klaar moet staan «m een beschadigde oorlogsbodem in de kortst mogelijke tijd weer gevechtsklaar te maken? Het afgelopen weekeinde was voor de Nederlandse deelnemers aan de in ternationale vlootoefening „Main Bra ce" ook verder zeer onfortuinlijk. Een Nederlandse „Firefly" stortte tijdens de landing op het Britse vllegdekschip „Illustrious" in zee en zonk onmiddel lijk. De piloot van het toestel, de tweede luitenant A. Lambrechts, kwam om het leven. De andere inzittende kon wor den gered. De grootste geallieerde landmanoeu- \,:s na de oorlog in de Bondsrepubliek zijn, na tien dagen. Maandag geëin digd. Deze oefening, genaamd „Hold Fast", werd gehouden in Noordrünland- Westfalen. Belgische, Britse, Canadese en Nederlandse soldaten namen er aan deel. Het doel van de manoeuvres werd bereikt: „Blauwland" (een sterk ge ïndustrialiseerd land het Ruhrgebied) slaagde er na een aanvankelijke terug tocht in de aanvaller „Groenland" in een hinderlaag te lokken en te verslaan. De geallieerde militairen waren van mening, dat de samenwerking tussen de staven der verschillende landen be ter is geworden, maar men acht de taalmoeilijkheden, die zich bij de klei nere gevechtseenheden voordoen, nog van belang. Bijna verpauperd Burgemeester Keijser wil een geldinzameling houden De twaalf Urker vissers, die nog ln Argentinië zijn en van plan waren als werkend passagier op een schip naai Nederland terug te keren, hebben op verzoek van de burgemeester van Urk, de heer G. Keijser, van dit plan afgezien. Burgemeester Keijser heeft de Urkers toegezegd, dat hjj zal trachten f 30.000 bijeen te brengen voor de aan schaffing van vistuig en schepen, om hen op deze wijze in Argentinië aan werk tehebben. De heer Keijser is voornemens zich door middel van een oproep om financiële steun tot het Ne derlandse volk te richten. De Urkers in Argentinië leven op de rand van de armoede. Gelukkig is het, dat de vordering van f 20.000, die de Belgische reder Iseghem nog op de Urkers had, en om welke reden hij hun paspoorten en andere bescheiden in bezit hield, thans is kwijtgeschol den. Wijlen mevrouw Peron zou deze kwijtschelding bewerkstelligd hebben. De Urker vissers zijn thans reeds bijna een jaar in Argentinië. Op 16 Oc tober eindigt de termijn,, gedurende welke de achtergebleven gezinnen op Urk volgens de sociale bijstandsrege ling worden gesteund. rR zijn honderden namen denkbaar, die geen enkel teken van herinnering of herkenning zouden oproepen bij het Nederlandse volk; namen, zelfs van vrouwen en mannen, die in het open bare leven een belangrijke plaats be zetten. Zeer weinigen kunnen bogen op algemene bekendheid. Wanneer ik een poging doe een enkele aantekening te maken bij het overlijden van Cor Ruys, dan zie ik er bewust van af de levens loop van deze acteur in data te geven. Zij zijn in een zo rijk leven van gene de geringste betekenis. Liever vraag ik mij af om welke reden deze acteur tot de zeer bekende Nederlanders is gaan behoren. Dat kan niet uitsluitend een gevolg zijn van het feit, dat Ruys toneelspeler is geweest. Ik geloof, dat tal van toneelspelers, die in kringen van toneelliefhebbers be mind zijn. daarbuiten tot de nooit-van- gehoorden zouden moeten worden ge rekend. Goed, zal men zeggen, Ruys is de man van het lichte amusement, de man van de lach. Het humoristische genre is ook bij degenen, die niet onder de minnaars van voetlicht en coulisse wil len worden gerangschikt, altijd in tel. Ook dit antwoord komt mij volslagen onbevredigend voor. Ruys en dat weten wij allen was niet in de eer ste plaats een humorist, soms een ver fijnde clown, dan een boertige figuur. Ik meen,dat Ruys' ontzaglijke succes gedurende tientallen jaren vooral te danken is aan het feit, dat deze acteur zo bijzonder menselijk was. Men be hoefde van deze- man geen uitzonder lijkheden te verwachten; hij maakte zich niet schuldig aan experimenten. Hij speelde het leven zelf en zei in ieder stuk, ook in die stukken, waar in de lach overheerste, lachende de waarheid. Ik herinner me mijn eerste bezoek als jong schrijver over toneel in zijn kleedkamer. Het was in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag en met enige schroom had ik me in de pauze tussen de coulissen begeven „voor een inter view". Ruys zat achterover in een stoel. Toen ik hem vroeg stereotiepe vraag van alle beginnelingen welke rollen hij het liefst speelde, antwoordde hij: „Alle rollen, waarmee mensen worden getekend". En het deed er bij hem niet toe aan welke kant van het leven deze mensen stonden. Zij vonden in hem een herschepper met zoveel fijne mogelijk heden, dat men er stil van kon worden tussen de lach door. Cor Ruys is in dit opzicht misschien te vergelijken met een andere groot heid van de Nederlandse planken, Cor van der Lugt Melsert. Ook deze laatste geen man van uiterlijkheden, wel de uiterst verfijnde herschepper van de „Kammerspiele". Ieder „gedoe" was Ruys vreemd. Hij mengde zich niet in de strijd om over heidsgelden. Hij was artistiek leider en eerste acteur van zijn eigen trotse, „Vrije" toneel. Tegen alle concurrentie van zwaar-gesubsidieerden in bleef hij wie hij was. Geen grapjas pur-sang, maar een ietwat melancholiek levens beschouwer met onvergetelijk geestige accenten in zijn stem. Zijn bezwaar is misschien geweest, dat degene, die hem eenmaal gezien en gehoord had, juist op deze accenten bleef hangen en al die andere kwali teiten vergat. Zoals Annetje van Ees tot in lengte van dagen „Boefje" zal blijven, zo is Ruys bij velen nog altijd Sally Wegloop Cor Ruys had een groot talent. Niet alleen voor het grote toneel, ook voor het kleine cabarettheater. In het Kur- hauscabaret in Scheveningen volgde hij Louis Davids op. En ook daarna was hij de man van het onbeschrijfelijk precies geintoneerde liedje, gelijk hij nog maar kort geleden voor de radio demonstreerde. Het is meestal een gemeenplaats t« constateren: maar Ruys' overlijden heeft een niet te dichten bres in het Nederlandse toneel geslagen. Daar is geen woord overdrijving bij. Dat het stoffelijk overschot van deze grote ac- Het winterprogTamma van de NCRV zal enige minder Ingrijpende wijzigin gen ondergaan, aldus heeft de voor zitter der NCRV gisteren verklaard. Men heeft het avondprogramma zo danig ingedeeld, dat het vooravond- nieuwsbulletin om zeven uur wordt uitgezonden. De radiokTant „Van daag", welke in het vervolg om 8 uur zal beginnen, wordt binnenkort aan zienlijk uitgebreid. De studio-ster avonden op Donderdag zullen in het komende seizoen worden gebracht on der de titel „Mozaïek van Nederland". Elke week komt een specifiek Neder lands onderwerp aan de orde, waarbij het de bedoeling is om meer aandacht te besteden aan het Nederlandse lied, zulks ter tegemoetkoming aan de veel gehoorde klacht, dat de vreemde ta len overheersen. Een nieuwe rubriek voor de Zon dagavond is „Gelooft u dat?", waar in ds H. G. Groenewoud van Gronin gen, het reformatorisch belijden zal toelichten op de basis van de belijde nisgeschriften. Belangrijk is, dat de NCRV orato rium-opdrachten heeft verleend aan George Stam, op tekst van Jaap Das en aan Henk Badings, op tekst van Koos van Doorne. Ook is er een ope ra-opdracht verstrekt aan Jan Felder- hof. Op het programma staan naast Bachs Mattheus Passion „The Pel- grim's Progress" van Vaughan Wil liams, op Nederlandse tekst en een eerste uitvoering van „de Nacht- di« iedere vrouw kentLaat U er toch niet langer door kwellenVoor de mo dern® vrouw zijn die periodieke pijnen ene! en zeker te bestrijden met (Advertentie, Ing. Med.) TN Engeland heeft men een atoom detector (een apparaat, dat radio actieve stoffen kan signaleren) uitge vonden. Het apparaat, dat door de bur gerverdediging van Engeland gebruikt zal worden, is zo gevoelig, dat het de straling van een verlichte wijzerplaat van een polshorloge registreert. Apen zijn mee-voelende dieren. In een KLM- Skymaster, die enkele honderden apen van Bangkok naar Amsterdam ver voerde. was de dierensteward zo on fortuinlijk, op een tussen de hokken van zijn luidruchtige pupillen liggende bezem te trappen. De bezem reageerde onmiddellijk en sloeg met de steel te gen de neus van de steward, die rijn misnoegen over deze „tegenslag", liet blijken, door met zijn hand naar zijn gelaat te grijpen. Toen hij zijn hand weer van zijn gelaat nam, zag hij alle apen met de pootjes voor hun snuiten zitten; jammerlijke kreten uitstotend. Cl De Britse luchtvaartmaatschappij, Bri tish European Airways, heeft bekend gemaakt, in de maand Augustus 204.800 passagiers te hebben vervoerd. Dat is ongeveer even veel als er in 1946 in het geheel werden getransporteerd. De B. E. A. is door dit record de eerste Europese luchtvaartmaatschappij, die een aantal van 200.000 passagiers tn de maand heeft overschreden. Een he vige wervelstorm heeft de plaats Maea- tuba in de Braziliaanse staat Sao Paulo geteisterd. Driehonderd huizen zijn vernield, terwijl zestig procent van de in de omgeving van Macatuba geplante koffie verloren is gegaan. O Op een bij Tnnsbrück gehouden bijeenkomst van kaasmakers, is een plan bekend ge maakt, om voor het vervoer van melk van de bergweiden naar de kaasfabrie- [■niMifiiiiMiiim ken, in de valleien van Oostenrijk, ge bruik te maken van hefschroefvliegtui- gen. In München begon Zaterdag het traditionele „Oktober Fest". Er zijn drie milioen liters bier voor deze gelegenheid gebrouwen. Men verwacht honderdduizenden bezoekers. O De kinderverlammings-epidemie in West- Duitsland, die 406 mensenlevens heeft geëist, en waaraan meer dan 6000 men sen, grotendeels kinderen, hebben ge leden, neemt naar dezer dagen is be kend gemaakt langzaam in hevigheid af. Een negentigjarige te Accadia (in Woningbouw anno 1952: ,Multiplex-woning te huur Apulië), die de laatste dagen vreselijk last had van pijn in de kaak, blijkt vijf nieuwe tanden te hebben gekregen. Een jonge politie-agent te New York heeft vorige week op een nacht zijn vrouw doodgeschoten. Hij zag haar aan voor een inbreker, die reeds geruime tijd de omgeving waar de agent woont, onveilig maakte. Een dievenbende heeft in de „Banco de Calicia" te Buenos Aires ingebroken en een mil- lioen Pesetos pleitos gemaakt. Een Vlaardingse majoor van de Rijkspolitie P. C. Silver, heeft een uitnodiging ge kregen van de Siamese regering om in dat land van mooie vrouwen en poes jes te helpen bij de vorming van de politie te water. In Vlaardingse politie kringen spreekt men reeds van: „Een man over boord: SilverOp een der Philipijnse eilanden is een auto bus van een helling neergestort. Elf personen verloren het leven en vieren twintig werden er gewond. In Hyderabad is het tot bostingen tussen politie en studenten gekomen. Er vie len twee doden en 45 gewonden. De ongeregeldheden, die hoofdzakelijk op initiatief van de studenten ontstonden, vonden hun aanleiding in het feit, dat de regering van Hyderabad ambtena ren in dienst had gehouden, die niet uit de staat zelf afkomstig waren. O In ons vredige landje moeten vreemde lingen anders ook oppassen. In Weert is een jongeman afgedroogd, die kwam vrijen met een Weertse schone. De jongeman was afkomstig van een dorp in de omgeving, en de jonge Weertena- ren namen het niet, dat een van de schone inwoonsters der stad. dreigde te worden getrouwd aan iemand van buiten de gemeente. wacht" Bouws. van Henk Badings en Ton Bij de schoolradio zal de NCRV een primeur brengen, in de vorm van toe passing van de kleurenprojectie. Het televisie-programma bevat weinig wij zigingen. AVRO koopt Hammondorgel Het AVRO-bestuur heeft Jan de Win ter, hoofd van de afdeling lichte mu ziek, gemachtigd een Hammond-orgel van het nieuwste type te kopen. Dit instrument, dat enkele duizenden gul dens kost, bevindt zich op het ogenblik reeds in Nederland en zal over enkele dagen in de AVRO-studio arriveren. Pierre Palla, de AVRO-pianist, was zeer enthousiast over de talloze klank mogelijkheden van het nieuwe orgel. Waarschijnlijk zullen Zondagavond a.s. de orgeltonen voor het eerst door de luidspreker klinken, waarbij het or gel zal worden bespeeld door Sid Ha milton, aldus Pierre Palla. WOENSDAG 24 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.18 Gram.muziek. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.45 Water standen. 9.40 Gram.muziek. 10.00 School radio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. muziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Omroeporkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram- muziek. 15.00 Voor de kinderen. 15.35 Voor de jeugd. 16.05 Pianorecital. 16.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuit zending: M. C. Capelle: „Volksleven op Sumba". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Militaire reportage. 18.30 R.V.U.: Dr. C. van Peursen: „De mens en zijn filosofie". 19.00 Lezing. 19.15 G ram .muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 „Don Giovanni", opera (le acte). 21.35 „Het recht op vergelding", hoorspel. 22.35 Lichte muziek. 2.3.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberich ten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vooi de vrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.10 Idem. 10.30 Morgenwijding, 11.00 Radio Phil- harmonisch Orkest. 12.00 Gram.muziek 12.05 Tenor en piano. 12.30 Land- en Tuin bouwmededelingen. 12.33 Gram.muziek 12.37 Kerkdienst. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 „Met PTT op pad" eau serie. 1.3.20 Mandoline-ensemble. 13 50 Gram.muziek. 14.15 Gevarieerde muziek 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Kamerorkest 15.45 Lichte muziek. 16.00 Voor de jeugd 17.20 Orgelspel. 17.50 Militaire reportage 18.00 Gram.muziek. 18.50 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven 18.30 Viool, cello en plano. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram.muziek 19.13 Boekbespreking 19.39 Gram.muziek 19.40 Radiokrant. 20.00 Gram.muziek 20.15 Nationale Reclasseringsdag. 21 30 Opera-concert. 22.10 Omroeporkest. 22 30 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22 40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverden- king. 23.00 Nieuws en S.O S berichten 23.15—24,00 Viool, clavecimbel en cello. COR RUYS teur staat opgebaard in de Stads schouwburg in Amsterdam is voor mij een teken, dat een ieder hem wil zien als een der bemindste dienaren van de grote Kunst, die het toneel is. Zijn verdienste voor het toneel in het alge meen zijn met mijn pen niet te be schrijven. H. M. K. De crematie van het stoffelijk over schot van de gisteren overleden acteur Cor Ruys is bepaald op Donderdagmid dag, 25 September, na aankomst van trein 13.01 u. te Driehuis-Westerveld. Het stoffelijk overschot zal Donderdagmor gen in de hal van de Stadsschouwburg worden opgebaard. Van tien tot elf uur zal het publiek in de gelegenheid wor den gesteld afscheid van de acteur te nemen (ingang Marnixstraat). Om half twaalf vertrekt de stoet uit de Stads schouwburg. De toneelspeler Louis de Bree heeft gisteravond voor de AVRO-microfoon zijn vriend herdacht. „Ruys", zo zei hij, zocht in zijn leven zoveel mogelijk de humor. Dat was zijn kracht. Een gang naar Ruys was voor velen een feest, en voor velen een verademing, als zij moeilijkheden hadden. Ruys speelde met plezier, om het publiek". Conferentie van kunstenaars in Venetie In Venetië is gisteren de conferentie over „Scheppende vrijheid van kunste naars in de moderne samenleving" ge opend, waaraan 300 kunstenaars en ge leerden uit 40 landen deelnemen. De conferentie, die een week zal duren, is georganiseerd door de UNESCO. Onder andere zullen er de sociale mogelijk heden van de hedendaagse kunstenaars worden besproken. Nederlander en Indonesiër vermoord Vrijdagmiddag is de één en dertig jarige beheerder van de onderneming Mary-Wattie, de heer Swartz, die van Bandung naar de onderneming onder weg was, door een uit vier leden be staande bende vermoord. Hij vervoerde het geld, dat bestemd was voor de uit betaling van lonen. De Indonesische employé Rulia, die met de heer S. in diens auto meereed, werd eveneens ver moord. De havenstad Djambi, op Sumatra, is door een geweldige brand, welke ge ruime tijd heeft gewoed, voor een groot gedeelte verwoest. Djambi is een van de voornaamste havens voor de uit voer van rubber naar Singapore. On geveer tweehonderd huizen, opslag plaatsen e.d. zouden volgens de eerste, te Singapore ontvangen berichten, ver nield zijn. Men schijnt het vuur op het ogenblik in bedwang te hebben. Over de oorzaken van de brand is nog niets bekend. Mukarto leidt Indonesische delegatie naar V.N. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, de heer Mukarto zal aan het hoofd staan van de Indonesi sche delegatie naar de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties. De delegatie zal waarschijnlijk 8 October naar Lake Success vertrekken. 1 I

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5