- onder vermiste jeugd „De Kampioen" de sterkste wielerclub van Nederland Belgische boer zit Sabena dwars Duitse Rode Kruis op zoek naar ouders 9.tnpAellieó op Schrijnend kinderverdriet hel Quutie. puin (4 Waar harten van beton vergruizen Partijbestuur en Eisenhower voor handhaving van Nixon Mr Van der Goes begeeft zich in de Saar-doolhof Indonesiërs willen opheffing $er Nederlandse militaire missie Mijn woonplaats heet Paradijs Wie zijn deze kinderen? Grahams missie in Kasjmir mislukt Geen accoord over de ontwapening Eerste herfststorm is er vroeg bij Liefde enige remedie De Raad van Europa besliste Zijn rapport over de kwestie komt volgend jaar aan de orde Klein-Europa gebonden aan Engeland Frans plan voor een „witte" gemeenschap Scherpe critiek op defensiebeleid uitgeoefend Algemene beschouwingen in het parlement Mr. ZAIN LANDDE OP SCHIPHOL DTS werd zesde Verbindingsweg tussen vliegvelden met balken en staaldraad versperd AARDAPPELSCHAARSTE IN OOST-DUITSLAND? Generaal en Senator wenend melkaarsarmen iiil ij DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1952 nnrassuaiffliuiimHiiniinfiDiiiiiiiHiiiiniiiTniiiiiiiiiiiiifliiniiniininnfii! VANDAAG is het een trieste zomermiddag en we slenteren langs de ruïnes van de puinstad Wuppertal. We hebben geen doel, dus kruipen we in een café'tje en bestellen bier. Onze rugzakken zetten we in een hoek, en zelf sakken we in een paar zachte warme fauteuils weg. Op ons tafeltje ligt een krant. Nee, toch niet. Het is kennelijk een aanplakbiljet. Eens even kijken.En voor we het weten zijn we weer in een brok Duitse tragiek verzeild geraakt. Het aanplakbiljet is uitgegeven door de kinderzoekdienst van het Duitse Rode Kruis en is volgedrukt met foto's van kinderkopjes. Kinderen die nog steeds hun ouders niet hebben teruggevonden. de trieste Wuppertalse puinhopen. Diep in ons boort een harde bitterheid zich een weg naar ons hart. Dit, dit hebben wij onze kinderen aangedaan, dat zij hun afschuwelijke herinnering hebben verwisseld voor een wensdroom, die een onbewuste schreeuw van heimwee werd. Naar het verloren geluk: Het Paradijs. Tienduizenden kinderen zijn tijdens de laatste oorlog zoek ge raakt en vermist. Als een niets ontziende storm is de totale oorlog over Duitsland geraasd. Zo totaal, dat men zelfs kinderen niet heeft kunnen en willen sparen. Toen de toestanden in de gebombar deerde gebieden onhoudbaar begonnen te worden, ging men er toe over baby's, kleuters en schoolkinderen te evacueren. Voor een klein gedeelte sloten de moe ders der kinderen zich bij deze „trek" aan. Dit was het begin van de ontbinding der Duitse gezinnen. Veel kinderen kwamen tijdens deze transporten, die in de richting Pommeren trokken, om, daar de treinen gemittrailleerd werden. Omdat de civiele postverbinding en ook het draadloze- en telefoonverkeer vaak niet meer functionneerden, werden vele ouders van het verlies van hun kinderen niet verwittigd. Bij de nadering der Russen kwamen deze in Oost-Duitsland neergestreken kinderkolonies in de vuurlinies te lig gen. Een georganiseerde vlucht was niet meer mogelijk. Voor een deel losten zij zich op in de paniek der duizenden in Westelijke richting trekkende vluch telingen. Voor een ander deel raakten zij in Russische gevangenschap, van waaruit zij thans langzaam West-Duits- land weer „binnendruppelen". In 1947 werden nog 10.000 zwervende kinderen van de landwegen „opgepikt". T)E kinderzoekdienst van het Duitse Rode Kruis begon zijn gigantische arbeid. Ik lees: Hans Güntlier, donkerblond, bruine ogen, vermoedelijk geboortejaar 1944, tverd gevonden in een bos tussen dode vrouwen en kinderen. Hij werd door een zwaar gewonde soldaat gevonden en in een hospitaal afgeleverd. De sol daat overleed kort daarop. Gisela, achternaam onbekend weet zich alleen nog te herinneren dat haar moeder en broertje met een „groot schip" zijn ondergegaan. Claus Dieter, achternaam vermoede- tijk Erdmann (De naam stond nog half leesbaar in zijn ondergoed gestempeld herinnert zich aan de rand van een „groot bos" gewoond te hebben. De vader had een groen pak aan en een veer op zijn hoed. Zij hadden twee koeien, één varken en 25 kippen. Klaus, achternaam onbekend werd gevonden in een gebombardeerd kindertransport. Kan zich alleen nog herinneren met anderen een „diep gat" gegraven te hebben. Vermoedelijk een graf. Peter, voor- en achternaam onbe kend, beweert dat zij woonplaats Paradijs geheten heeft. Als een snijdend mes zoeft dit laatste bericht door ons heen. Een gevoel van onpasselijkheid bekruipt ons. We pak ken onze plunje en lopen weer langs Dr Frank Graham, de vertegenwoor diger der V.N. voor Kasjmir, heeft aan de Veiligheidsraad gemeld dat hij er niet in is geslaagd een accoord tussen India en Pakistan tot stand te brengen over de demilitarisatie van Kasjmir. Deze demilitarisatie moet vooraf gaan aan een plebisciet om vast te stellen, of het gebied bij India dan wel bij Pakistan moet worden ingelijfd. Onstuimig, kouder weer nE herfst is nog maar drie da gen oud, doek de eerste herfst storm heeft zich reeds met zijn gebruikelijke geweld zijn intrede gedaan. Met flinke sprongen daal de de barometer gisteravond on der invloed van een stormde- pressie, die met het centrum over Schotland naar het Oosten trok. Langs de kust nam de wind tot stormachtig toe. Achter het koudefront, dat vannacht pas seerde, stroomt alweer koudere lucht binnen, zodat het voorlopig met het zachte en rustige weer gedaan is. Boven de oceaan tref fen we alweer nieuwe depressies aan, die zich met de sterke Wes telijke stroming naar Europa be wegen. De komende dagen kun nen wij dan ook op onstuimig herfstweer rekenen, met lagere temperaturen en af en toe koude neerslag. Voor de werkzaamheden in de land- en tuinbouw helaas al weer minder gunstig. IN de avond hebben we een gesprek met de directeur van een internaat voor jeugdige vluchtelingen. Jongens tussen 15 en 22 jaar. De meesten hebben geen ouders meer. Anderen zullen hun ouders nimmermeer ontmoeten, daar zij hun naam niet meer weten te herinne ren of door hun ouders nimmermeer herkend zouden worden. De directeur is een hooggebouwde, lichtblonde reus, met handen als braad pannen. De hele vluchtelingenpaniek na 1945 heeft hij meegemaakt. „Of deze „gevluchte" en „vermiste" jeugd zich van de „normale" onder scheidt?" „Beslist". Dit zal u niet verwonderen als u weet, dat zij vaak jarenlang zwervend en rovend van plaats tot plaats is getrok ken en van zwarte handel (vooral met de Russen) heeft geleefd. Om van deze jeugd nog wat te ma ken is een stalen geduld nodig. U vindt hier alle nuances tussen de diepste ver7 bittering en de koudste onverschillig-^ heid. Maar het is een diepe voldoening te merken dat de één na de ander, vlugger of langzamer, min of meer „bijdraait". Gelukkig heb ik een uitstekende paeda- gogische staf ter beschikking. „Mjjn opvoedingsprincipes?" Ten eerste: Liefde. Ten tweede: Niets verbieden wat niet absoluut nodig is. Dan: Een combinatie tussen vrijheid en discipline met een zo groot mogelijke mate van vrijheid. In mijn vrouw vind ik wat dit aan gaat een ideale tegenspeelster. Wat ik ter wille van de collectieve orde moet verbieden, bijvoorbeeld later dan 10 uur 's avonds thuis komen, valt met behulp van mijn vrouw altijd wel te ontduiken. Dit is onder ons allen een publiek ge heim. Zonder dit 'soort samenzweringen tegen mijn persoon en prestige zou ik dit prestige waarschijnlijk snel verlie zen. Want deze jeugd is geneigd om reeds bij kleine conflicten de kop in dc wind te gooien. Verder proberen we niet alleen col lectief op te vodden, maar ook indivi dueel. Dit is wel één van de zwaarste principes die wij ons gesteld hebben. En ten slotte: Sfeer. Vanaf het keu- kenpersoneel in de kelders tot de „fou rageur" op zolder is het huis gevuld met een opgewekte vrolijkheid. Ieder personeelslid heb ik zorgvuldig geselec teerd. En we hebben het gemerkt: Deze sfeer pleegt op den duur zelfs harten van beton te vergruizen.... In de gang hangt een spreuk: Leiden heiszt: Mit heiszem Mühen, Aufwarts nach der Wohrheit ringen. Men spiegelt hier deze jeugd niets meer voor. Men voorspelt haar alleen maar lijden, moeite en strijd. Maar men injecteert haar met Liefde. En dat is genoeg. Senator Richard Nixon heeft voor de Amerikaanse televisie- en radio zenders de tegen hem' uitgesproken beschuldigingen verworpen. Hij werd na zijn rede door zijn aan hangers hartelijk toegejuicht. De totale oorlog drukte zijn stempel op de gezichtjes van deze twee ouder loze Duitse kinderen, die gelaten hun nieuwe bestemming afwachten. De Nederlandse afgevaardigde Van der Goes van Naters heeft zich in Straats burg de kwestie van de toekomst van het Saargebied aangetrokken. Hij is door de Raad van Europa tot rapporteur voor dit vraagstuk aangesteld. De assemblee zal echter eerst in haar zitting van het volgende jaar het rapport van de heer Van der Goes kunnen behandelen. De bij de politieke commissie overheersende mening is, dat een openbare behandeling in dit stadium slechte diensten zou kunnen bewijzen aan de directe onderhandelingen tussen Bonn en Parijs. sturen naar het kolen- en staalparle- De heer Van der Goes heeft het voor nemen voor de volgende zitting van de Assemblee in 1953 alle aspecten van het Saarprobleem zo nodig ter plaatse in Bonn, Saarbrücken en Parijs te be studeren. Zijn studie zou teruggaan tot vóór 1945. Hij sprak zich uit tegen elke oplos sing van het vraagstuk, die tegen de wil van de Saarlanders zelf zou ingaan. De kwestie diende in Straatsburg te worden behandeld, indien geen recht streekse of een onbevredigende rege ling tussen Bonn en Parijs werd ge troffen. De politieke commissie heeft gisteren de besprekingen geëindigd over de Britse voorstellen om „Klein-Europa" zo nauw mogelijk met Engeland te binden, en voorstellen geformuleerd, om aan de Britse gezichtspunten tege moet te komen. Deze willen de moge lijkheid openen, dat de landen, die niet aan het Plan-Schuman deelnemen, waarnemers met-recht-van-spreken Gezondheidszorg op een internationale basis De Franse ministerraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een plan van de minister van gezondheid, Paul Ribcyre, voor een „witte gemeenschap". Ribeyre wil de gezondheidsdiensten en het wetenschappelijke medische werk in West-Europa samenbinden naar het voorbeeld van de KSG, de EVG en de landbouwgemeenschap. Evenals bij het plan-Sehuman zou de leiding in handen komen van een hoge autoriteit, bijgestaan door een raadge- "ende commissie van geleerden en in dustriëlen. Een commissie van Euro pese ministers van gezondheid zou de politiek van de hoge autoriteit in over eenstemming brengen met de gedrags lijn op dit gebied van elke lidstaat. ment. Eenzelfde regeling zou volgens de voorstellen ook voor de Raad van Mi nisters van de kolen- en staalgemeen schap moeten worden vastgesteld. Voorts heeft de commissie zich met grote meerderheid uitgesproken voor een uitnodiging aan de regeringen van alle landen van de Raad van Europa tot onderhandelingen over de vorming van een „Klein-Europese politieke fe deratie". Tenslotte wil men de te vor men organen van alle Westeuropese ge meenschappen inpassen in de bestaande organen en in het ambtelijke apparaat van de Raad van Europa. In de poli tieke commissie is de weerstand tegen een zo vergaande binding in het cen trale Straatsburgse orgaan wel over wonnen. PEN aantal leden van de oppositiegroepen in het Indonesische parlement heeft tijdens de algemene beschouwingen over het defensiebeleid een motie van wantrouwen jegens sultan Hamengku Buwono, de minister 'van defensie inge diend. Hierin wordt het ministeriële beleid bjj het oplossen van de bestaande conflicten in het leger afgekeurd en aangedrongen op indiening van een defen- siewet. De oppositie is over het algemeen voor deze motie, maar de grote re geringspartijen tonen weinig lust, haar te steunen. Wel gaan er stemmen op, die aandringen op reorganisatie van het ministerie van defensie en van de legerleiding. INE indieners hebben in de motivering u van hun motie o.m. opgemerkt, dat het ministerie van defensie „inplaats van de Nederlandse militaire missie op te heffen, het voortbestaan ervan sti muleert, zodat in Indonesië een buiten landse militaire organisatie bestaat, die misschien zeer goed kan diene» als officieel kanaal voor Nederlandse ele menten, welke het land vijandig ge zind zijn". De commissie van overleg van het parlement zou heden de wijze bespre ken, waarop deze motie kan worden ingediend. Mocht zij worden aanvaard, dan is een regeringscrisis te wachten, aangezien het aftreden van de minister van defensie dan zou worden gevolgd door het heengaan van de socialistische en de christelijke bewindslieden. Overigens heeft een woordvoerder van de Masjumi de hoop uitgesproken, dat de sultan tot wijziging van de legerleiding bereid zou blijken; in dat geval zou de motie niet behoeven te worden ingediend. De val van het ka binet achtte hij echter niet belangrijk, indien daardoor de legerleiding gezond zou kunnen worden. Mr. Mohammed Yamin heeft tijdens de algemene beschouwingen aange drongen op spoedige opheffing van de Indonesisch gezant te Bonn Gisteravond is op Schiphol aangeko men mr Zain, die benoemd is tot zaak gelastigde van Indonesië in West- Duitsland met de rang van buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter. De heer Zain, die tot nu toe hoofd der directie economische buitenlandse betrekkingen aan het ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta is ge weest, zal ongeveer een week in Neder land blijven. Bij zijn aankomst op Schiphol deelde hij mede, dat één van zijn opdrachten is het werven van technische experts, aan wie Indonesië dringend behoefte heeft. Speciaal heeft Indonesië interesse voor Duitse mijnexperts. Ook vakkun dige bankmensen uit Duitsland zullen in Indonesië welkom zijn. Nederlandse militaire missie en verder betoogd, dat aan Nederland moet wor den duidelijk gemaakt, dat Indonesië met dit land nooit goede betrekkingen op het gebied van defensie, economie en financien zal aanknopen, zolang Nieuw-Guinea niet is overgedragen. De felle aanvallen in pers en politiek op de Nederlandse militaire missie be sprekend heeft het te Surabaja ver schijnende blad „Vrije Pers" aanbevolen dat de Nederlandse regering aan Indo nesië zal vragen, of dit land nog prijs stelt op de hulp van de missie; daaraan zou kunnen worden toegevoegd, dat zij bereid is de bestaande overeenkomst direct te beëindigen. Twaalf ambtenaren van het Indo nesische ministerie van Sociale Zaken zijn naar Nederland vertrokken om daar een opleiding van twee jaar te volgen aan de school van maatschap pelijk werk in Amsterdam. Woensdag werd onder gunstige weersomstandigheden op het Veluwe- parcours met start en finish b(j de Schelmsebrug te Arnhem het club kampioenschap op de weg 1952, geor ganiseerd door de A.S.C. Olympia (Amsterdam) verreden over 116 km. (2 ronden). Het kampioenschap werd gewonnen door „De Kampioen" uit Haarlem met de renners van 't Hof, Bijster, Van Boon, A. Voorting, Peters en Rusman. Reeds bij het doorkomen na de eer ste ronde bleek, dat de Haarlemmers de beste tijd hadden gemaakt en 23 seconden voor lagen op „Willebrord wil Vooruit". Deze voorsprong ver grootten zij in de tweede ronde tot 42 seconden. De club van Wim van Est kon daardoor het kampioenschap niet met een jaar verlengen. De tjjd van Willebrord van het vorig jaar (2.42.17) gemaakt onder vrijwel de zelfde omstandigheden was echter beter. Haarlem behoorde tot de wei nige clubs die met alle zes rijders door de finish kwamen. De 3 snelste ENIGE tijd geleden heeft in een groot Vlaams dagblad een advertentie gestaan, waarin de landbouwer Guil- laume de Cree uit Mechelen de bevolking er laconiek van verwittigde, dat hij de 5 km lange verbindingsweg tussen de vliegvelden Haren en Meisbroek, die de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena vooral gebruikt om haar defecte Hjntoestellen van Meisbroek naar de reparatie werkplaats te Haren te taxiën, voorzover deze weg over zijn grondgebied liep, zou afsluiten voor het verkeer. Dat het de boer ernst was bleek enkele dagen later, toen hij inderdaad op de 12 meter brede betonweg, die hier de naam draagt van „de Duitse weg", een versperring van ijzeren balken en staaldraad aanbracht, waarmee het wa pen der genie van ieder leg eer zou hebben ingelegd. ïigd. De desbetreffende weg werd tijdens de bezetting door de Duitsers aangelegd om sa»l van het vliegveld Haren naar de grote lucht haven Meisbroek te kunnen rijden. De grond was een voudig onteigend en de eige naars waren hiervoor nooit schadeloos gesteld. Na de bevrijding werd de weg in gebruik genomen door de Belgen, die er vooral ge bruik van maakten om de Een erfenis van de bezettingstijd CEDERTDIEN heeft geen enkel voertuig en geen enkel vliegtuig de weg kun nen passeren en boer De Cree heeft laten weten, dat hij vastbesloten is zijn par ticuliere oorlogje voort te zetten, totdat zijn eis tot schadevergoeding voor de onteigende grond is ingewil- zware DC-4 toestellen over de weg naar de herstellings- werkplaatsen in Haren over te brengen. Indertijd heeft een grote fabriek te Zaventem reeds hij de Sabena geprotesteerd tegen het gebruik van haar grond, waarover de weg eveneens loopt, en een eis tot schadeloosstelling inge diend van niet minder dan ft 60 millioen. De onderne mers, die haar eis kracht bij zetten door het afsluiten van de weg, ontvingen toen gedurende geruime tijd een dagelijkse vergoeding van fr. 1000. Door dit voorbeeld geprikkeld dienden daarop talrijke landbouwers, die landerijen langs de Duitse weg bezitten, eveneens een verzoek om schadevergoe ding in, doch zij klopten tot nu toe aan dovèmansdeur. Boer De Cree blijkt er thans echter genoeg van te heb ben. Zijn versperring is van opschriften voorzien, waar in op grond van artikel zus en zo de toegang tot zijn grond wordt verboden. Hij zelf en zijn kinderen betrek ken er dag en nacht de wacht bij. Intussen loopt het verkeer per voertuig tussen Meisbroek en Haren thans geheel over de zeer smalle en drukke Haachtsesteen- weg en moeten de zware viermotorige vliegtuigen, die gerevideerd moeten worden, thans door de lucht van Meisbroek naar Haren wor den gebracht. Behalve, dat dit een zeer kostbare ge schiedenis is, is het over brengen van de toestellen dikwijls onmogelijk bij mis tig weer of ongunstige wind. Het ziet er intussen naar uit, dat landbouwer De Cree zijn oorlogje voorlopig nog zal moeten voortzetten en nog heel wat tijd bij zijn wegversperring zal moeten doorbrengen. De Belgische overheid blijkt namelijk pas een schadevergoeding te willen uitkeren, nadat defi nitief besloten is, dat de Duitse weg zal worden op genomen in het tracé van de nieuwe snelverkeersweg, die Brussel in de toekomst met de nationale luchthaven Meisbroek zal verbinden. snelste sprinters van de Haarlemse „Kampioen" waren de anderen enkele honderden meters voor de eindstreep vooruitgesneld. De verrassing van deze wedstrijd was het rijden van de amateurploeg van „Het Stadion" uit Utrecht, dat in de eerste ronde drie renners ver» loor, maar met het overgebleven drie tal, dat op de helft van de wedstrijd de elfde plaats innam, tal van ploegen van profs voorbij reed en als vijfde eindigde. Volgens mededeling van de voorzit ter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie, jhr I. L. van den Berch van Heemstede, is dit de laatste maal dat er van het Veluwe-parcours voor het clubkampioenschap gebruik zal worden gemaakt. Aan de voorwaarden door de provinciale autoriteiten ge steld, kan de KNWU onmogelijk vol doen. Overigens wordt het Veluwe- parcours langzamerhand te klein voor deze wedstrijd, waaraan dit keer 45 clubs deelnamen tegen vorig jaar 30. Gaat de toename van deelnemende ploegen zo door dan kan bij een vol gende gelegenheid de eerste ploeg' binnen zijn voordat de laatste is ge start. De uitslag luidde: 1 en clubkam pioen van Nederland „De Kampioen" (Haarlem), 2 uur 43 min. 29 sec. (Van Roon, Van 't Hof Rusman); 2 „Willebrord wil Vooruit (St. Wille brord) (W. van Est, N. van Est, Roks, Van Osta) 2.44.11; 3 Feyen- oord (Rotterdam), 2.45.54; 4 Maas tricht (Maastricht) 2.47.24; 5 Het Stadion (Utrecht) 2.48.49; 6 DTS (Zaandam) 2.49.14; 7 Olympia (Am sterdam) 2.49.15. MARCIANO WERELDKAMPIOEN Rocky Marciano is er te Philadelphia in geslaagd Jersey Joe Walcott te ont tronen als wereldkampioen zwaar ge wicht. Marciano sloeg zijn tegenstander in de 13e ronde knock out. De 28- jarige Marciano is de eerste blanke wereldkampioen zwaargewicht sedert 15 jaar. Naast deze titel legde hij beslag op 69.035 dollar. Hoewel Walcott ver liezer was, ontving hij bijna 70.000 dol lar meer. De raad van het district Leipzig in Oost-Duitsland heeft de bevolking op geroepen om deel te nemen aan een „grote besparingsactie" met het oog op de aardappelschaarste. Volgens het persbureau A. F. P. zijn in geheel Oost-Duitsland soortgelijke maatregelen aan de orde van de dag. li n i Tijdens een Republikeinse demon stratie in het stadion van Wheeling (West-Virginia) heeft Eisenhower ge zegd een telegam te hebben ontvangen van de Republikeinse partijvoorzitter, volgens hetwelk honderdzeven van de honderd aeht en dertig leden van het partijbestuur zich hadden uitgesproken voor handhaving van senator Nixon als candidaat voor het vice-president- schap van de V.S. Die andere leden van het partijbestuur konden n.1. nog niet worden bereikt. Op het hoofdkwartier van de Repu blikeinse verkiezingscampagne waren duizenden telegrammen binnengeko men als gevolg van Nixons uiteenzet ting Dinsdagavond over radio en tele visie. Tijdens zijn rede in het stadion zei Eisenhower, dat Nixon zichzelf \alge- heël heeft gezuiverd" van de tegen hem uitgebrachte beschuldigingen. Hü verklaarde, dat Nixon „het voorwerp was geweest van een onoprechte ea boosaardige aanval". Nixon zelf woon de de demonstratie bij. Tevoren had den Eisenhower en Nixon elkaar op het vliegveld van Wheeling begroeten waren beiden in tranen uitgebarsten. Een zekere San» Hanna uit Rochester in de Amerikaanse staat New York heeft een aanklacht ingediend tegen senator Nixon, de Republikeinse can didaat voor het vice-presidentschap. Hij meent, dat Nixon onrechtmatig lid van het congres is. Hanna baseert zijn opvatting op een uitleg van dat deel van de grondwet, dat volgens hem personen, zolang zij betrokken zijn bij een civiele vervol ging, verhindert lid van het Congres te zijn. Als Hanna in het gelijk wordt ge steld zou dit betekenen, dat ongeveer 350 democratische en republikeinse Congresleden, alle advocaten, onrecht matig in functie zijn.... 11 j

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5