Straatsburg kiest voor Groot-Europa Splifsingsgevaar is nu afgewend Frankrijk mag zich niet uit N.-Afrika terugtrekken Justiiia, de blinddoek en de bril Prof. Coremans wordt van bedrog beschuldigd Bevan c.s. boeken een grote overwinning VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Levenslustigegrijsaard uit Noordscharwoude Winteravond thuis! Woensdag 1 Oef- 1952. 149e Jaargang No. 232 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN WIJ HEBBEN EEN BELANGRIJKE ROL TE SPELEN Vruchtbaar werk van de Assembleé In Januari weer bijeen DE laatste weerstanden tegen het advies werden gebroken door een krachtig betoog van de Britse parle mentaire onderstaatssecretaris Nut ting. „Laat mij nogmaals verzekeren, dat wij geen bevoorrechte plaats zon der verantwoordelijkheid zoeken. Wij wensen eerlijk en werkelijk te helpen en niet te hinderen. Engeland wil een zakelijke bijdrage leveren aan de be vordering van de eenheid van Euro pa", aldus Nutting. „Bij het begin van deze zitting", aldus Nutting, „was er hier en daar een neiging het voor te stellen alsof wij een keerpunt hadden bereikt en nu moesten kiezen tussen een klein-Europa van zes en een Groot- Europa van vijftien landen. Het ver warrende denken is nu hopelijk ge corrigeerd. Er is geen kwestie van, dat wij hebben te kiezen tussen zes ot vijftien. Ware dit zo dan zou het be tekenen dat geen banden tussen bei de groepen zouden kunnen worden ge legd. Dit zou inhouden dat wij dan PIECK, GROTEWOHL EN ULBRICHT NAAR MOSKOU Relletje in Kopenhagen HET CONGRES VAN DE LABOUR-PARTIJ Attlee en Morrison waarschuwen van de wereld, dus ook met de Ver. Eenzame Gromyko op Schiphol Alleen de pers toonde belangstelling Amerika heeft een atoomkanon Hoge Raad zal onderzoek instellen - DE KRANT VANDAAG - BITTERE WOORDEN VAN MAARSCHALK JUIN Moskou zou zeker lachen Ik hèw me hand uit'stoken' Anna Pauker was er weer Kunstverzamelaar Van Beuningen dient aanklacht in Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 cv p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd. 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 JJE mogelijkheid van een splitsing tussen de in de Schuman-organisaties deel- nemende landen en de andere leden staten van de Raad van Europa is voor lopig afgewend, doordat de Europese Assemblée gisteren in haar laatste zitting te Straatsburg heeft besloten de voorstellen tot het leggen van een zeer nauwe band tussen de te vormen gemeenschappen der West-continentale landen en de overige landen, in het bijzonder Engeland, te aanvaarden. De aanvaarding van dit voorstel met vrijwel algemene stemmen werd in Straatsburg beschouwd als een succes voor de Britse afgevaardigden, die gedurende de gehele zitting van de Assemblée alles in het werk stelden om deze ervan te overtuigen, dat de vor ming van een klein-Europese federatie geen scheiding tussen het continent en Engeland zou teweeg brengen. Het verhoogde tempo van de Europese bedrijvig heid werd gedemonstreerd doo# het feit, dat de Assemblée besloot midden Januari weer voor enkele dagen in Straatsburg bijeen te komen ten einde dan kennis te nemen van de besluiten, die begin Januari door het parlement van de Kolen- en Staal-Gemeenschap zullen worden genomen. Het officiële Oostduitse persbureau „A.D.N." meldt, dat de president, pre mier en plaatsvervangend minister-pre sident van Oost-Duitsland Pieck, Grote- wohl en XJlbricht het partijcongres der Russische communistische partij zullen bijwonen, dat Zondag te Moskou be gint. Nog vier andere Oostduitsers, n.l. twee leden van het Oostduitse polit bureau en twee „Stachanof-arbeiders", zullen het congres eveneens bijwonen. Groepen jongemannen hebben giste ren op het raadhuisplein in Kopenha gen gedemonstreerd tegen de aanwe zigheid in de stad van Britse en Ame rikaanse zeelieden. Zij trachtten auto's en tramwagens omver te werpen, doch werden door de politie verdreven. Er werden tien arrestaties verricht. JU mannen van de linkervleugel van de Labourpartij hebben gisteren op de conferentie van de partij in Morecambe een aanzienlijke overwinning geboekt. Bevan en vijf van zijn volgelingen hebben zes van de zeven zetels in de politieke afdeling van het partijbestuur verkregen. In plaats van de vorige minister van Buitenlandse Zaken Morrison en de gewezen minister van Financiën, Hugh Dalton, zijn Harold Wilson en Richard Crossman, beiden aanhangers van Bevan, gekozen. Bevan zelf kreeg ruim 100.000 stemmen meer dan bij de vorige ver kiezing. Het zevende lid van deze afdeling is Griffiths, een aanhanger van Atllee. Aanhangers van Bevan verklaarden, dat hun groep nu zal pogen in de socialistische parlementaire „schaduwregering" vertegenwoordigd te worden. Tijdens de vergadering werd de officiële partij-politiek voorts met ruim vijf millioen stemmen goedgekeurd. A li I k A land teveel toegeeft aan Amerikaanse Attlee hield vervolgens een rede, I waarin hij er op aandrong met de rest Staten te blijven samenwerken. De van rem ,.„„j ;a vi.- zijn zetel verdreven Morrison zeide zon- TER eiduidehjking zij er op gewezen, ^er bitterheid al zijn kracht te zullen r« i het partijbes uur naast de po- blijven geven aan de partij en het socia- litieke afdeling nog kent een uit twaalf üsme Ook hij waarschuwde de vooruit- leden bestaande vakveremgingsafdeling. strevende krachten in de partij (Bevan Deze leden hebben grotendeels cntiek c s niet de V.S. de rug toe te keren. De economische wereldvraagstukken kunnen niet zonder de V.S. worden op gelost. STRAALBOMMENWERPER BREEKT RECORD Amerikaanse luchtvaartautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat een straalbommenwerper van Het type B-47 het record op de luchtverbinding Cali- fornieHawaii-eilanden heeft verbe terd. De 3.900 km werden afgelegd in een tijd van 4 uur 52 minuten. BEVAN streeft verder op Bevans politiek. Het partijbestuur wordt voltooid door vijf vrouwen Bevan wilde geen commentaar op ziin overwinning leveren, maar Crossman zeide, dat het een uitspraak betekent nofiH iw eer 1IllI,'tante socialist ;che politiek Niemand betwist echter, dat Attlee de Labourpartij blijft leiden en weer premier moet worden na de vol gende verkiezing in 1953 of 1954, aldus Grossman. Voorts zeide hij, dat Enge- snel en steeds verder uit elkander zouden groeien. MEJ. KI.OMPé J^RACHTIGE pleidooien voor hel liaison-project hielden de Fransen Teitgen en Mollet en voor 'Nederland mej. Klompé. Zij zeide te hopen, dat de Britse voorstellen om banden te leggen tussen Europese gemeenschap pen en de Raad van Europa de deur voor een constructieve samenwerking tussen „Klein-Europa" en Europa als geheel hebben geopend. Mej. Klompé ws van mening, dat Europa nog een belangrijke rol in de geschiedenis te spelen heeft op grond van zijn verleden, bekwaamheid en grote ervaring in politieke aangele genheden. De indruk der in de laatste dagen aangevoerde Britse argumenten was blijkbaar zo groot, dat de Duitse Christen-Democraat Gerstenmaier ver- »at, dat hij twee weken geleden had verklaard, dat men beter zonder Enge land verder kon gaan en nu een rede hield vol „waardering en dank voor inze Britse vrienden". Voor het eerst in zijn leven heeft Andrej Gromyko, thans Sowjet-am- bassadeur te Londen, Nederlands grondgebied betreden, toen hij gister middag om vijf uur in een druilerige regen op Schiphol uit een toestel van de B.E.A. stapte. Er was geen enkele official op het vliegveld om hem te begroeten. Omstuwd door een groot aantal journalisten en persfotografen begat Gromyko zich naar het passagiers restaurant. In vloeiend Engels vtvtr- de hij echter elke vraag onmiddellijk af. Eenzaam bleef hij daarop in een hoekje van het restaurant zitten. Na een half uur was de Sowjet-ambassa- deur weer op weg naar Berlijn, van waar hij met een Russische toestel naar Moskou zou doorreizen. Amerikaanse bladen nebben gisteren foto's gepubliceerd van wat genoemd wordt het eerste atoomkanon ter we- rela Het is een gemotoriseerd stuk veld geschut van 85 ton met een kaliber van 280 mm. Hef kanon, dat een .wapen voor alle doeleinden" wordt genoemd, kan in 20 minuten in stelling warden gebracht en kan atoom- of andere pro jectielen met grote ontploffingskracht afschieten. Naar bij de kortelings gehouden de monstraties verluidde, draagt het 32 km ver De loop is ongeveer 13 meter lang. Bij de demonstraties werd een batterij met twee vuurmonden gebruikt. Westerlinas nationaliteit Op verzoek van de oud-kapitein van het KNIL, Raymond Westerling, zal de Hoge Raad de kwestie van diens natio naliteit onderzoeken. De raadsman, mr. A. G. Veldhuis, te Naarden, heeft een geschrift ingediend bij de Hoge Raad, dat hij gisteren in de raadkamer van dat college heeft toegelicht. De heer Westerling was verzocht bij deze be handeling tegenwoordig te zijn, aan welk verzoek hij heeft voldaan. Oud kapitein Westerling ontmoette in het gebouw van de Hoge Raad zijn vroegere commandant in Indonesië, majoor J. Linzel uit Wassenaar. /■^e krant is een organisme dat niet alleen leeft bij de gratie van „het nieuws" maar ook door een voort durend streven naar „ver nieuwing De invoering van nieuwe rubrieken, ook van de kleinste, maakt 't werk van een redactie spannend. De lezer zal bemerken, dat er vandaag iets is verdwe nen: Theodoor, die méér dan zijn plicht heelt gedaan en Korf Bestek. Daarvoor in de plaats beginnen wij met een dagelijks kort stuk je dat wij ,,'n Penneiie inkt" hebben genoemd: korte no tities bij belangrijke en on belangrijke gebeurtenissen in het gewone leven Bovendien gaan wij onze lezers attent maken op ra dio-uitzendingen. welke iets te betekenen hebben. Deze opmerkingen zal men bo ven het radio-programma kunnen vinden Naar wij hopen tot genoe gen van onze lezers. „UET is merkwaardig, dat d© Ver. Sta- ten, wanneer zij het over Moord- Afrika hebben, precies dezelfde taal ge bruiken als de Sowjet-Unie en dat bei- Weeroer icht Verwachting tot morgenavond: ENKELE BUIEN Zwaar tot half bewolkt met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind, in een groot deel van het land nog geruime tijd tussen Oost en Zuid, maar in het Zuidwesten van het land spoedig ruimend naar West of Noordwest. Weinig veran- iring in temperatuur. (Van een onzer redacteuren) 70'N heel enkele maal zou- den wij Vrouwe Justitïa de blinddoek willen afne men en haar onze, menselij ke bril voor de ongetwijfeld begrijpende, milde ogen wil len plaatsen. Hoe zou zij met de pachters van haar paleis aan de Geestersingel te Alk maar, gelachen hebben om die negen en zeventigjarige Jan G. uit Noord-Scharwou- de, die gistermiddag voor de Meervoudige Kamer terecht stond, omdat hij zonder hand-uitsteken een hoek was omgeslagen. De kantonrech ter had dit geval destijds af willen doen met tweemaal drie rijksdaalders boete, doch Jan „gooide 't hogerop". En nu blikten vijf heren >r. toga op de 79-jarige, doch onge broken grijsaard neer. En als op dat moment vrouw Justi- tia uit de Raadkamer tevoor schijn was getreden, had ze ongetwijfeld uitgeroepen: „Jan, beste kerel, ga naar huis. Je hèbt inderdaad je hand niet uitgestoken, maar ik vind het zo'n prestatie dat je je vege lijf tussen het „heerlijke" verkeer durft wagen, dat je aan de griffie een premie van een tientje in ontvangst kunt nemen!" nOCH vrouwe Justïtia wa; uitstedig en derhalve moest Jan zijn boontjes zelf doppen, 't geen hij voortref felijk deed. „Ik hèw me hand uit'stoken!" zei hij, vitaal een slag in de lucht makend. „En as die sjefeur 'toeterd had, den was ik sebiet of'stapt. Meneer, ik rai allienig maar op klaine padjes". En tegen de parketwachter: ,,'k Ben d'r gek!" De president vond het he ter de getuigen te horen, doch hij had dit besluit nog niet kenbaar gemaakt, of Jan vroeg\ al insinuerend: „En wéér hew je die derde getui ge vandaan? D'r ben d'r mar twee die 't zien hewwe!" De kadi gaf geen tekst en uitleg doch begon met de verhoren. Jan zei geen woord, totdat zijn „derde man" kwam op dagen. Toen deze verklaarde dat de beschuldiging juist was, kwam Jan vinnig: „Me neer, hai liegt 't ök!" En te gen de getuige: „Jai was d'r gieniese bai, man!" Doch de getuige onthulde, dat hij het was, die Jan on dersteund had, toen die op het nippertje 'aan een do delijk ongeluk ontsnapt weer naar zijn fiets wankel de. „Deer houdt alles mee op", vond Jan gelaten. En zich weer tot de parketwach ter rich :nd' „Wat je al niet meemake in je leve, niet?" De officier van Justitie deel de de opgewektheid van de vergrijsde verdachte slechts in zoverre, dat hij blij was, dat Jan hier nog terecht kon staan (of beter zitten, want zulks was hem met het oog op zijn leeftijd toegestaan) omdat hij toch werkelijk te oud was om nog aan het ver keer deel te nemen. „Hou op met fietsen", zei hij verma nend, „anders zal het je dood zijn". Voorlopig was het al leen maar vijftien gulden boete voor de levenslustige grijsaard. Bij het horen van deze eis sprong hij op en trad tot vlak voor de presi dent. „Kaik me d'rs goed an!", riep hij bewogen. „Weer denk je dat ik van trekke?" Vijf gezichten keken ver wonderd ...Ik trek van Drees! En vaiftien gulden boete ken ik niet betalen En as je t' goed nagaat, den ben ik aigenlijk gieniese skuldig, want ik hèw subiet van dat gemaakt (en wederom door kliefde een lanige hand het luchtruim) dus leit me as onskuldig man d'r uit. As die auto 'toeterd had, was d'r niks beurd, want den was ik of'stapt. Maar ja, die dinge ben zó maar bai je!" Protesterend verliet Jan de zittingzaal. Buiten stond zijn wrakke fiets op hem te wach tenSlecht werk deer binnen", zei Jan triest tegen de fietsenbewaarder. „Vaif tien harde guldens...." de landen, zij het uit tegengestelde over wegingen, willen dat Frankrijk zich uit Noord-Afrika terugtrekt", schrijft maar schalk Alphonse Juin, inspecteur-gene raal der Franse strijdkrachten, in het maandblad „Hommes et monde". „De Ver. Staten", vervolgt hij, „me nen dat als de Fransen zich nu maar uit Noord-Afrika terugtrekken, daar plot seling orde en rust zullen gaan heersen. Het Kremlin is er echter zeker van dat iiet vertrek der Fransen een dergelijke wanorde zou teweeg brengen, dat hier door een prachtige voedingsbodem voor het communisme zou ontstaan. Ook Moskou ziet ons dus maar al te gaarne vertrekken. Ik heb onze Amerikaanse vrienden, eerst te Rabat (Marokko) en later in Washington, er reeds on geko zen hoe betreurenswaardig het is dat zij ten deze één lijn met het Kremlin trek ken Ik had echter" niet de indruk dat men met mijn woorden instemde". Binnenlandse kwestie CCHRIJVEND over de mogelijkheid, dat de Ver. Naties, eventueel met steun der Ver. Staten, zich met het Franse bestuur in Noord-Afrika zouden willen inlaten, schrijft maarschalk Juin onder meer: „Laat men zich op het hoofdkwartier der Ver. Naties goed voor ogen stellen, dat Frankrijk zijn po sitie in Noord-Afrika als oen binnen landse aangelegenheid beschouwt en dat het niet van zins is de internationale organisatie de bevoegdheid toe te ken nen zich hiermede te bemoeien. Mogen de Ver. Naties bedenken, dat de moge lijkheid groot is dat Frankrijk elke re solutie der Ver. Naties, die het in strijd acht met rechtvaardigheid en waarheid, van nul en gener waarde zal achten". Uit Boekarest te Wenen aangekomen reizigers hebben medegedeeld, dat de voormalige communistische Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker, bij de opening van de herfst- zitting van de Roemeense Nationale Vergadering eenzaam op een der achter ste plaatsen zat. Dit is de eerste maal dat zij, na haar zuivering en ontheffing van haar functie, nu vele weken gele den, in het openbaar is verschenen. p)E temperatuur van de laatste dagen en u de kwaliteit van het weer doordrin gen ons er van, dat de maanden van de lange avonden gaan komen. Enerzijds een tijd, waarin velen de gezelligheid thuis zoeken; van de andere kant een riode, waarin gelukkig zeer velen ge bruik maken van de gelegenheid om van culturele manifestaties in eigen stad maar ook daarbuiten kennis te nemen. Een jaargetij overigens, dat reden geeft eens na te gaan of wij onszelf niet te kort doen, indien wij genoegen nemen met wat oppervlakkige ontspanning en of wij niet de plicht hebben daadwerkelijk dankbaar te zijn tegenover hen, die ten koste van zeer vele geestelijke en meestal ook finan ciële inspanningen ons kansen bieden passief, als toeschouwer of toehoorder namelijk, aan het culturele leven deel te nemen. Maar zelfs als wij dit doen, zijn wij nog gebonden aan een persoonlijk bud get, dat nergens veel ruimte tot belang rijke uitgaven toelaat. Een gevolg hier van is, dat wij allen vele winteravonden onze ontspanning de noodzakelijke vlucht uit de dagelijkse werkelijkheid thuis moeten zoeken. De middelen liggen voor het grijpen: een (goed) boek, een (goede) krant, de radio en misschien de televisie. HE laatste twee middelen staan door- lopend in het brandpunt van de be langstelling. De radio met name heeft zich zozeer verweven met het huiselijk leven (en wordt meestal dermate on- crdeelkundig gebruikt), dat zij zichzelf steeds blootstelt aan de critische aan dacht van tot oordelen bevoegden. Ieder, die zich tot een luisterend, kijkend of lezend publiek richt, heeft de plicht na te gaan of de methode, waarop hij ziin „clientèle" benadert, overeenstemt met zijn gevoel voor verantwoordelijkheid tegenover de geestelijke status van luisteraar, lezer of toeschouwer. Men be- grijpe ons goed, het is verre van ons te willen beweren, dat ieders boog altijd gespannen moet blijven. Maar wii maken wel een beslist onderscheid tussen „amusement" en „lol", tussen de gemakkelijk verteerbare lichte kost en het amusement, dat ergens een beroeo doet op onze goede smaak. De laatste weg is de lastigste: de eerste leidt naar de populariteit van Lou Bandy. Eddy Christiani of Max van Praag. Wij hebben met de grootste interesse de piannen van de grote omroepvereni gingen bestudeerd. Wij verkeerden nog in spanning over het winter-programma van de A.V.R.O. N.C.R.V., V.A.R.A. en K.R.O. ziin in het algemeen haar principes trouw ge bleven: een afwegen van „licht" tegen „serieus" met werkelijke gerichtheid on de grote problemen van deze tijd. Bü de A.V.R.O. is het roer om. In een brochure (die slecht is gesteld en vol taalfouten zit) wordt onomstotelijk ge wezen in de richting van popularisering. Wel vangt het drukwerk aan met mede delingen over „ernstige" muziek (alsof alle klassieke muziek „ernstig" is!),maar od het terrein van de „lichte" muziek zijn naast de reeds optredende „Zaaiers" lief:zes nieuwe ensembles samenge steld, die zich gaan bezighouden met „hei-fidel-dee" en „hots-knots-kretter- boem"-deuntjes. Dan schijnt de „Bonte Dinsdagavondtrein" op nieuwe brandstof te gaan lonen tot „genot" van velen, tevens „ontzetting" van anderen. In de pauze geen rust, maar in de fovers een striikie on^er Tom Erich, dat óók wordt uit«ezonden. En verder merken we niet zo heel veel nieuws op met uitzondering van zeer vage aanduidingen over het „Gesproken Woord" en de aankoop van een Ham mond-orgel. dat al in de aether is ge weest en waarvan een gevoelig oor subiet ernstige pijnigingen ondervindt. H/IEN zal ons tegenwerpen, dat de radio lV1 zich. wil zij blijven bestaan, moet richten op de smaak van de gemiddelde luisteraar. Het wil er bij ons niet in, dat deze smaak niet uitreikt boven het „muziekje" als begeleiding van iedere denkbare huiselijke bezigheid. Voor deze welbewuste poging tot vervlakking achten wij die „gemiddelde" luisteraar te goed. Vergissen wij ons? Welaan dan, in dat geval moge het u wel bekomen! Ons zal het niet smaken! PRIJSVERLAGING IN EGYPTE De Egyptischè regering heeft bij een decreet een algemene prijsverla ging van leveusmiudelen en eerste levensbehoeften, alsmede een sterke verlaging van de winstmarge van de handel gelast. SCHiLDERIJENVERVALSING-VAN MEEGEREN Naar de correspondent van het ANP te Brussel verneemt, heeft de Neder landse kunstverzamelaar Van Beuningen een proces aanhangig gemaakt tegen prof. dr Coremans, directeur van het centraal laboratorium der Belgische Musea. Tevens heeft hjj een eis tot schadevergoeding ingediend. In de dagvaarding, die prof. Core mans heeft ontvangen, wordt hij be schuldigd van bedrog tijdens, vóór en na het onderzo k, dat hij na de bevrij ding in opdracht van do Nederlandse justitie heeft ingesteld naar de schilde- rijenvervalsing door Han van Meegeren. Deze zaak-Van Beuningen versus prof. dr Coremans, welke oorspronke lijk reeds in October zou voorkomen, zal, naar de correspondent verder ver neemt, waarschijnlijk voorlopig wor den uitgesteld. In de loop van het pro ces zouden enkele getuigen-deskundi- gen worden gehoord. Prof. dr Coremans met wie de cor respondent een onderhoud had ver klaarde: „Dit is een justitiële zaak en stadium dus nog niet uitlaten over de tegen mij ingebrachte beschuldigingen. Ik heb altijd gehan deld als een hoger ambtenaar var het ministerie van Openbaar Onderwij" en ook uit dien hoofde kan ik geen nadere mededelingen doen".

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1