r COEBERGH'S Pim. Pan, Pom in het nieuwe hnis Chefarine „4" doet wonderen Z Gerard Worm toonde Zwitserse jersey-importmodellen Directeur van een haardenfabriek goochelde met boekhouding Voetbalchauvinist veroordeeld Zeventien sprekers boden hun beste wensen aan Gedistingeerd en toch niet extravagant Taptoe en een parade te Leiden rubber laarzen gymschoenen pantoffels De bouwactiviteit in 1952 Productie in het tweede kwartaal het hoogste sedert de oorlog BESSEN JENEVER Oost-Graftdijk PATRICIA WENTWORTH Het Radioprogramma WOENSDAG 1 OCTOBER 1953 VERVOLG STADSNIEUWS Coöp. Zuivelbank beschikt thans over eigen gebouw en kluis Directeur had wel een bank maar geen kasgeld UET IS BIJNA vier-en-dertig jaar geleden dat op de Dijk iemand in een klein, oud kantoortje ging zitten en zich zonder een cent in kas te hebben bankdirecteur liet noemen, s Ochtends om negen uur opende hij „de zaak", doch twee uur later sloot hij haar al weer, omdat het groot feest was in stad en land. Het was 11 November 1918, wapenstilstandsdag. De bank, die op deze elfde November klein werd opgezet, is nu uitgegroeid tot een Coöp. Zuivelbank die er zijn mag en die allerwege vertrouwen geniet. Het kantoortje op de Dijk bleek spoedig te klein en daarom werd de zuivelbank al na korte tijd onder gebracht in het Landbouwhuis. Ook daar echter liet de huisvesting te wensen over en zo verhuisde men onlangs naar het eenvoudige doch frisse en doel matige gebouw van de voormalige Noorderbank in de Langestraat. Gistermid dag werd het pand officieel in gebruik genomen en bij die gelegenheid vertelde de oud-di-ecteur, de heer J. Dokter, liet een en ander van zijn belevenissen uit de tijd dat de Coöp. Zuivelbank nog in de kinderschoenen stond. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.7S (Advertentie tng Med Wie wil een poesje hebben? Op de Nieuwlandersingel is zwervend aangetroffen een mooi zwart poesje, pl.m. 9 maanden oud. Te Schoorl in de Blinckenlaan in het huis „In Holland staat een huis" zijn ook vier jonge poesjes ter beschikking, ook zwervers, doch gezond en pl.m. 10 weken oud. (Voor liefhebbers te Alkmaar worden ze thuis gebracht.) Het adres van de inspecteur is: C. Ver- wer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. VEER VELE SPREKERS hebben gis termiddag woorden van oprechte hulde en waardering geuit en velen hebben daarbij geschenken overhan digd. De bestuursvoorzitter, de heer P- Vink, zeide zeer verheugd te zijn met deze nieuwe huisvesting. De Coöp. Zui- vklfabriek is de laatste jaren geweldig gegroeid en daarbij zijn de werkzaam heden in evenredigheid toegenomen. Ook het ontbreken van een goed in gerichte kluis was er oorzaak van dat men niet langer in het Landbouwhuis kon blijven. In dit nieuwe pand kan de bank zich beter ontplooien, hetgeen het werk voor de coöp. verenigingen in Noord-Holland zeker ten goede zal komen. De heer Vink verklaarde het gebouw hierna officieel voor geopend. Goedkeuring uit Utrecht De heer Hendrikse, die de Centrale Bank te Utrecht vertegenwoordigde, gaf in zijn rede een uiteenzetting van het werk van deze vijftig jaar be staande coördinerende bank. Bij de Centrale Bank zijn 730 Boerenleen banken en twee zuivelbanken aange sloten, die het landbouwcrediet ver zorgen. Gezamenlijk hebben deze ban ken een spaartegoed van meer dan één milliard gulden in geld en in re kening-courant nog een paar millioen gulden. Van Utrecht uit wordt toe zicht gehouden op de aangesloten ban ken, waarbij steeds wordt aangedron gen op soberheid. Spreker zeide dat de Centrale Bank zich volkomen had kunnen verenigen met de verandering van huisvesting van de Alkmaarse Coöp. Zuivelbank en de inrichting van het nieuwe pand. Nadat de nestor, de heer J. Dokter, een historisch overzicht had gegeven, bood burgemeester H. J. Wytema zijn beste wensen aan namens het gemeen tebestuur van Alkmaar. Liefde voor het werk De heer G. Nobel uit Lutjewinkel, een van de oprichters van de Coöp. Zuivelbank, was van mening, dat de bank zo heeft kunnen uitgroeien, om dat er steeds met zoveel liefde is ge werkt. Vele sprekers Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer K. Hogetoorn, de oud- voorzitter de heer K. Bos uit Opmeer, de heer A. M. de Lange als vertegen woordiger van de Alkmaarse Vereni ging voor de Geld- en Effectenhandel, de heer D. C. J. van Dijk, die als oud voorzitter van de voormalige Noorder bank gedurende 23 jaar in het tegen woordige pand van de Zuivelbank heeft gezeteld, de heer J. Lont uit Heerhugowaard, namens de groep zui velfabrieken, de heer J. Posch uit Oterleelt namens het Landbouwhuis, de heer D. J. Scheffel als secretaris van de Kamer van Koophardel, de heer J. Kommer namens de Succes- vereniging, de heer A. Kooy, de heer F. N. Spaan, de heer H. Grin namens de K.I.-vereniging Hollands Noorden en ten slotte door de tegenwoordige di recteur de heer P. van Ammers, die reeds op een lange en uitstekende staat van dienst kan terugzien. Prima medewerkers De heer Van Ammers vertelde dat er 32 jaar geleden, toen hij bij de Zuivelbank in dienst trad, 37 spaar ders waren, wier saldo enkele tien duizenden guldens bedroeg. Nu zijn er duizend spaarders met een saldo van f 1.700.000.Spreker prees zich ge lukkig dat de dertien personeelsleden die de bank in dienst heeft, allen pri ma medewerkers zijn. Ook hierdoor was het mogelijk dat de omzetten «tegen van f 30.000.000.— tot f 223 millioen. De heer Van Ammers sprak tenslotte de wens uit dat de Coöp. Zuivelbank nog lange tijd haar zegen rijk werk in het belang van de land- bouwverenigingen zal kunnen voort zetten. Modieuse japonnen in prachtige herfsttinten IN DE WARME stampvolle zaal van het Harmonie Theater te Alkmaar, die voor deze gelegenheid met bloemen was opgeluisterd, toonde Gerard Worm's dameszaak zijn collectie Zwitserse importmodellen. Deze collectie, grotendeels bestaande uit bekende Zwitserse jersey-fabricaten, zoals Nabholz, Sioissmt en Hanro, heeft onder de toeschouwsters groot enthousiasme gewekt. Mevrouw Elias, die nu reeds voor de vijfde maal deze shows verzorgde, leidde de middag in met de bekentenis zelf verrukt te zijn over deze tricotcollectie. Wat wij hier vanmiddag zagen gaf ons de overtuiging dat Zwitserland aan de top staat met zijn jersey. De modellen zijn geïnspireerd op de laatste Parijse mode, maar toch zó ontworpen dat ze begeerlijk en draagbaar zijn voor de Nederlandse vrouw. De drie mannequins begonnen met enige peignoirs van tinniroy, de laatste in_ mooie kleurencombinaties, zoals koningsblauw met rood en terra met groen. Hierna kwamen de mantels, mantelpakken, deux-pleces in vijf en veertig uitge zochte modellen. INE MANTELS WAREN ruim, schou derlijnen rond aangegeven door instiksels. De kragen hoogopgeknipt, werden tegen het hoofd gedragen, waarvoor men het haar öf heel kort geknipt èfwal omhooggeborsteld dient te dragen. De japonnen van jersey muntten uit door prachtige herfsttinten en kleuren combinaties zoals rose-grijs, grijs-bor deaux-lichtgrijs, beige-zwart. De juiste modieuse details waren goed verwerkt. Zo zagen wij aange knipte mouwen, welke van voren raglan of rond ingezet waren. Somtijds waren deze geheel uit één stuk ver vaardigd, met alleen de schouderlijn afgerond. De halslijn had het nieuwe boordje met knoopsluiting. De zakken vormden een goedgevonden garnering, verwerkt als draperie of uit een plooi tevoor schijn komend. De rokken waren over het algemeen ruim. Bij de deux-pièces en tailleurs wer den naast de aangesloten jasjes met hoog boordje en aangeknipte mouwen ook de jasjes met ronde schouderpas getoond. „Pisa" was een trois-pièces in de nieuwe kleur aubergine, een ruime swagger, waaronder een keurig „Han- ro"-pakje werd gedragen. Dat men jeirsey ook tot een gekleed geheel kan verwerken bewees „Bandit", een beige rekje lichtgedrapeerd, waarin een zwart blousje met kantmotief langs hals en mouwen werd gedragen. Verder werden geklede middagjurk jes van wollen stof getoond; een anthracietkleurig jurkje van het prach tige materiaal Lesur, (de nieuwe met angora verwerkte japonstof) kreeg een welverdiend open doekje. Een feestelijk cachet gaven de enkele cocktail- en avondjurken. Vooral het nieuwe materiaal organza, dat gecom bineerd met nylon kreukvrij is in tegenstelling met vroeger organdi, deed het prachtig bij een blouse met wijde pofmouwen, welke onder een zwarte tinniroy overgooier werd gedraigen. Het slot bestoncl uit enkele galatoi letten. Naast taf zij de en damast ook hier organza. Als variant op het stra.p- less-décolleté waren er twee jurken, waar aan de achterkant een draperie was bevestigd, welke de indruk maak-, te van een hoge kraag, hetgeen een koninklijk effect gaf. De getoonde modellen bleken smaak vol, van prachtige kwaliteit en een onovertroffen coupe. Ze waren: gedis tingeerd, doch niet extravagant; rustig elegant, doch niet rijk origineel. Al met al de moeite waard, voor de vrouw om zich enige opofferingen te getroos ten en daardoor in het bezit van zo'n stuk te komen. De muziek werd op een prettige wijze verzorgd door Ger Visser. Wederom zagen we de mooie hoed jes van Joop Knoppers. HENDRINE. De drie October-vienna Op de vooravond van de viering van Leidens ontzet zal de Koninklijke Mili taire Kapel in samenwerking met de drumband van de nationale reserve des avonds om acht uur in het V. d. Werff- park in Leiden een taptoe blazen. Vrij dag 3 October wordt in de stad een militaire mars en défilé gehouden. IN KOREA CESNEUVELD De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 27 September j.l. in Korea zijn gesneuveld: de soldaat Ch Bastiaans, geboren 2 Augustus 1924, legernummer 240802750. Soldaat Bastiaans was afkomstig uit Maas tricht en ongehuwd. De soldaat H. Veenendaal, geboren 3 September 1923, legernummer 230903011. Soldaat Veenendaal be hoorde tot het regiment infanterie Oranje-Gelderland. Hij was afkomstig uit Arnhem en ongehuwd. De Valera onderging derde oogoperatie te Utrecht Eamon de Valera, minister-president van Eire, is gisteren voor de derde maal te Utrecht aan een oog geope reerd. Vernomen wordt, dat de resul taten der operatie „op het eerste ge zicht bevedigend zijn". Het zal echter nog enkele weken duren, voordat een definitief oordeel kan worden gegeven. MR P. H. M. WERNER BINNENKORT SECRETARIS-GENERAAI, Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. P. H. M. Werner, inspecteur-generaal van het rijksarbeidsbureau, tot secretaris-gene raal van het departement voor maat schappelijk werk. BULGAARSE BISSCHOP GEARRESTEERD Het tribunaal te Sofia, waarvoor veertig Bulgaren terechtstaan op be schuldiging van spionnage voor het Vaticaan, heeft een bevel tot inhechte nisneming tegen de bisschop van Sofia en Plovdiv, Iwan Romanof, uitgevaar digd. Uit verklaringen van twee be klaagden zou zijn gebleken, dat de bisschop „misdrijven" heeft gepleegd. Poliiie onderzoekt grote tekorten De justitie heeft Maandag een be gin gemaakt met een onderzoek naar de gedragingen op financieel gebied van de directeur van de Haardenfa briek en ijzergieterij N.V. Becht en Dyserinck, de heer I). Sr. te Bussum. Er zijn diverse bescheiden in beslag genomen. De heer D. vertoeft op het ogenblik voor een zakenreis in België, De politie heeft een bezoek gebracht aan de haardenfabriek te Weesper- karspel, en de N.V. Cicero te Hilver sum, van welke ondernemingen de nr. D. directeur is en verder aan het land goed Bantam te Bussum, waar de heer D. de Cicero Internationaal had ge vestigd en aan zijn particuliere wo ning aldaar. Het doel van al deze huiszoekingen was, een inzicht te krij gen in de herkomst van de grote som men geld, die de heer D. de laatste tijd heeft besteed. Het was de politie ter ore gekomen, dat de boekhouding onjuist werd gevoerd. Met name oe loonadministratie zou veel te wensen overlaten. Zo zouden een aantal sa larissen maandelijks zijn uitgeboekt ten name van personen, die niet in het bedrijf werkzaam zijn. Het pen sioenfonds zou een onverklaarbaar tekort van enige tienduizenden gul dens te zien geven. 67. Pirn, Pam en Pom hielden hun adem in, toen zij zagen dat de nachte lijke bezoeker Baron Van Pottum was! „Zo, zo", hoorden ze hem mompelen. „Nu eerst maar even voor „Kiekeboe" spelen en eens kijken of die brutale jongens nu nog niet verdwenen zijn". Meteen liep hij naar de deur toe, waarachter het „Kiekeboe"-costuum op een haak hing. Pim, Pam en Pom kon den nog juist zien, hoe Baron Van Pot tum het om zich heen sloeg en de gang verder inliep. „We zijn er niet!" kon Pim niet nalaten te fluisteren, maar Pom gaf hem een bestraffende blik. „Stil toch, je zou alles verraden". Het duurde niet lang of „Kiekeboe" kwam weer terug in de kelder, terwijl hij een opgewekt wijsje neuriede. „Gelukkig, die zijn verdwenen en naar ik hoop: voorgoed, hoorden Pim, Pam en Pom zeggen. „Eindelijk weer rust! Nu be hoef ik niet meer bang te zijn voor mijn geldje. Haha, niemand weet, dat ik hier zoveel geld opgestapeld heb. Nie mand weet, dat ik rijk ben, dat ik de rijkste baron van het land ben!" Pim, Pam en Pom konden hun oren niet ge loven. Al dat geld, dat hier in de kel der opgestapeld lag, behoorde aan Ba ron Van Pottum. (Advertentie. Ing. Med.) Penningmeester verduisterde geld om zijn club te steunen Zes mnd. voorwëardelijk Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft in hoger beroep de 36-jarige Heer lense restaurateur J. L. B„ veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. B. had destijds als gemeen te-ambtenaar, verbonden aan de Volks credietbank te Heerlen, in de jaren 19481950 een bedrag van ongeveer f 11.000 aan de Volkscredietbank ont trokken ten gunste van de voetbalclub „S. V. Heerlen", van welke club B. penningmeester was. In verband met dit vergrijp werd hij door de rechtbank in Maastricht ver oordeeld tot een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden. De advocaat-generaal had voor het Bossche hof een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar geëist, daar In eerste zes maanden 24.100 woningen klaar VOLGENS een publicatie van het mi nisterie van wederopbouw en volks huisvesting is de bouwproductie in het Ze kwartaal van 1952 hoger geweest dan in enig kwartaal na de oorlog. Hier door werd de lage productie in het eer- O/? t/e/yaaraSagre/ï f ftceiuse ovpse f5.70 (Advertentie. Inc. Med.) ste kwartaal van 1952 tezamen met die van het tweede kwartaal weer op een hoogte gebracht, welke voor het eerste half jaar van 1952 normaal kan worden genoemd. Hieruit blijkt, dat de moeilijkheden van de tweede helft van 1951 thans na genoeg zijn overwonnen. De productie in het eerste half jaar was f 653 millioen tegen 685 millioen in 1951, een daling vertonend ten opzichte van 1951 met rond vier procent. Het gevolg van de ruime goedkeu- ringspolitiek in het eerste half jaar van 1952 was, dat het onderhanden zijnde werk belangrijk hoger was dan op het eind van 1951, namelijk f 1680 millioen op 1 Juli 1952 tegen f 1447 millioen op 1 Januari 1952. Er kwamen in het eerste half jaar van 1952 24.100 woningen gereed, waar van 968 duplexwoningen, zodat 25.068 gezinnen in nieuwe woningen konden worden gehuisvest. Er kwamen boven dien 85 complete scholen en 42 comple te kerken gereed. Vier dagen kermisvreugde Niet alleen in Westgraftdijk, ook in Oostgraftdijk laait sedert Zondag voor de duur van vier dagen de kermisvreugde hoog op. De regen vermag niet deze VTeugde te blussen, want hoewel Pluvius ibn sluizen af en toe wijd open zette werden Maandagmiddag wedstrijden in blmdroeien gehouden. Mevr Van Straa- ten-Van Leyen bleek daarin het sterkst t« zijn, gevolgd door de heren p sterk t. Nieuwenhuizen en Gerard Hogeterp 's Avonds werd in de zaal van de heer De Haan lorrietrekken gehouden, waarbij «ls winnaars over de eindstreep reden de heren L. Kwakkel, W. Honingh, Jb. van Ttel en Rikus Westerop en de dames A. Kwakkel, mevr. Verwer—Meinze en R. van Ammers. Dinsdagmiddag was jong en oud, weder- •en alle regen ten spijt, getuige van een gecostumeerde voetbalmatch tussen twee „elf -tallen van zeven dames zonder voet balschoenen. De terreincommissie had het GSV-veld ten zeerste voor deze match aanbevolen en dat bleek dan ook aan de hoogste verwachtingen te voldoen. Het was in slikvette conditie en uitermate ge schikt het hoogste rendement aan schuif- 1' glijpartijen op te leveren. Toen tenslotte scheidsrechter E. IJdel tt zijn toneelcreatie van meester Mierema een der „elf"-tallen een penalty toewees. Welke prompt werd omgezet in een doel punt. kon deze enerverende wedstrijd als buitengewoon geslaagd worden beschouwd. £le u-eAdwenen B&ddj&i 70) DOOR „Heel goed, ik maak natuurlijk geen bezwaar. Ik weet niet wat u denkt te zullen vinden. Ik had verwacht, dat mijn jarenlange praktijk in deze stad en de naam van mijn firma me beschermd zouden hebben tegen wat ik slechts een belediging kan noemen. Ik heb niets te verbergen en kan alleen maar hopen, dat u even weinig zult hebben te be treuren". Meteen schoof hij zijn stoel achteruit, stond op en liep naar de linkerkant van de haard, nam toen bedachtzaam een stalen ketting uit zijn zak en koos een van de vele daaraan hangende sleu tels uit. De haard was gevat in een dubbele rij diep ingesneden rozetten, die van de vloer tot de schoorsteenmantel opste gen en daar, naar binnen buigend, een omlijsting voor het verbleekte Stanway- portret vormden. Meneer Holderness pakte twee van die rozetten vast en draaide ze om. Men hoorde een klik en een deel van het paneel ging als een deur open tot de stalen voorkant van een moderne safe zichtbaar werd. Niets kon gewoner, eenvoudiger zijn geweest dan de manier, waarop hij de sleutel in het slot van de safedeur stak, die wijd open zette en de sleutel er weer uit haalde. „Alsjeblieft heren", zei meneer Hol derness kalm, ging naar zijn stoel te rug en bleef daar naar hen staan kijken de ene hand in de zak. de andere, met sleutelbo», langszij. De safe was tamelijk vol met van etiketten voorziene pakken papier, die Drake er geleidelijk uithaalde. Daarop volgden drie ouderwetse leren étui's, waarin een halssnoer van amethyst, volgens 19e eeuwse mode met dik gou den omlijsting, en twee bijbehorende armbanden. Toen Drake die étui's opende, merkte meneer Holderness op: „Ik weet waarlijk niet, of die dingen u, of meneer Allan Grover op weg kunnen helpen. Ze waren van mijn moeder en omdat mijn zuster ze niet wil dragen, bewaar ik ze hier. Soms kijk ik er nog eens naar, uit oude herinnering. Grote waarde hebben ze niet". Achterin de safe stonden twee kar tonnen schoenendozen. Toen Drake daar de hand naar uitstak, haalde meneer Holderness de zijne uit de zak, liep naar de andere kant van zijn stoel en ging zitten. Drake nam het deksel van één der dozen af en verwijderde een massa verfrommeld vloeipapier. Onder dat papier glinsterden de gouden voet jes e,i dijen van een prachtig bewerkt beeldje, de met rozen gekroonde Zomer voorstellend. „Hier is er nög één i leneer", zei Drake tot March, maar nog vóór de Lente uit haar omhulsels te voorschijn was gekomen, stiet meneer Holderness een schorre kreet uit en viel zijwaarts in zijn zetel. HOOFDSTUK XLI1 Juffrouw Silver was alleen in de salon van mevrouw Voycey, die onge twijfeld weldra van haar boodschappen zou terugkeren, overvol met kruide nierswaren en dorpspraatjes. Haar gast had ditmaal, onder 't voorwendsel van dringende correspondentie, verstek la ten gaan en de „lieve Cecilia" had dit opperbest gevonden. Nu immers kreeg ze gelegenheid, eens uitvoerig met mevrouw Grover te praten over het door Bessie Crook gerapporteerde feit, dat gisteravond zowel Allan Grover als hoofdcommissaris March en hoofd inspecteur Drake bij juffrouw Silver op bezoek waren geweest. Toen haar vrien din uit de avonddienst terugkwam had de lieve Maud enkel maar gezegd: „Lieve Cecilia, ik zou het je graag ver tellen, maar voorlopig is alles strikt vertrouwelijk". Cecilia Voycey was opgevoed in de leer, dat bescheidenheid een deugd was en ze wilde dit niet bestrijden, ofschoon het toepassen van deugden in de prac- tijk soms moeilijkheden oplevert. O, zeker, Maud had volkomen gelijk en zij, Cecilia, zou dus niet verder aan dringen, maar in de gegeven omstandig heden zou een ongedwongen praatje met mevrouw Grover haar toch zéér welkom zijn. Juffrouw Silver zat in de salon te breien aan de tweede mouw van het kindermanteltje en hoopte daarmee voor de koffie gereed te zijn. Ze brei de, maar haar gedachten zwierven heel ver weg. Niet dat ze bepaald een bezoek verwachtte, maar ze achtte het moge lijk, dat men haar zou opbellen. Toen Randal March binnentrad, stond ze op en gaf hem de hand. Hij drukte die stevig, hield ze wat langer dan ge woonlijk vast en zei toen hoogst ern stig: „Nu, u had weer gelijk". „Heb je hem gearresteerd?" vroeg ze, terwijl hij haar hand losliet en naar de haard liep, „Neen, hij had snelwerkend vergif op zak. Hij is dood". „Hoe vreselijk!" „Och, 't zal veel schandaal voorko men, maar het had natuurlijk niet mogen gebeuren". Beiden gingen zitten en Randal ver telde haar uitvoerig, hoe de gebeurte nis zich had toegedragen. „Ziet u, hij had het vergif bij zich en hij moet het hebben ingenomen toen Drake die twee schoenendozen achter uit de safe haal de. U herinnert zich die vier gouden 1 -jrentijnse beeldjes, de vier jaargetij den? Welnu, in elke doos zaten er twee. We hadden de Zomer juist te voorschijn gehaald, toen hij kermend neerviel. Waarschijnlijk zal mij wel verweten worden, dat ik dat heb laten gebeuren". „Ze kunnen moeilijk zeggen, dat je het hebt toegestaan!" „Neen, maar ik was niet op mijn hoede. Dat komt omdat ik de idee niet van me kon afzetten, dat we ons misschien vergaloppeerd hadden. Toen opende Drake die doos en zag ik aat gouden voetje er uit steken. Holder ness heeft het natuurlijk eveneens ge zien en ik had dadelijk naar hem toe moeten lopen, maar ik voelde me een ogenblik zo opgelucht, dat ik nergens anders aan dacht.... en toen was het al gebeurd. Maar waarom in vredes naam zou de man die beeldjes hebben weggenomen en toen hij ze eenmaal had ze daar bewaard hebben?" Juffrouw Silver kuchtte vriendelijk. „Volgens mij", zette ze uiteen, „zal hij er twee redenen voor gehad hebben, 't Verdwijnen van de beeldjes zou op roof kunnen wijzen en bovendien wist meneer Holderness natuurlijk, dat ze uiterst kostbaar waren. Misschien heeft hij gedacht, ze langs een omweg in 't buitenland van de hand te kunnen doen er bestaan mogelijkheden op dit gebied. En wat het bewaren in zijn safe betreft, waar elders zou hij ze hebben opgeborgen? De mogelijkheid, dat de verdenking op hem zou vallen, is zeker niet bij hem opgekomen. Hij sloot de beeldjes dus weg en voelde zich helemaal veilig. En dat zou hij ook geweest zijn, indien Allan Grover en uw bevel tot huiszoeking er niet geweest waren." „U is te bescheiden" zei March glimlachend. „De zin moet eindigen met: „Als jufrouw Silver er niet ge weest was". En wat mijn bevelschrift aangaat, moet ik u zeggen, dat ik bij na op het punt heb gestaan, er geen gebruik van te maken. Ik verweet me zelf, dat ik zo gauw op uw aandringen was ingegaan. Mag ik u vragen wat u dacht, dat we zouden vinden?" „Precies wat je gevonden hebt, Ran dal". (Wordt vervolgd) hij van mening was, dat B. niet alleen de schuld moet dragen van deze mani pulatie, doch dat ook het bestuur van de volkscredietbank, dat een uitermate slordig beheer voerde, mede aansprake lijk zou moeten worden gesteld.. Het streven was destijds om genoem de tweede klas-club naar de eerste klas se te doen promoveren. Voor dit doel moesten goede spelers worden aange trokken en daarvoor had men geld no dig. B. verschafte dit geld uit de kas van de bank, enerzijds door zijn chauvi nisme gedreven en anderzijds met de vermeende zekerheid, dat het geld weer in de kas zou terugkomen. Men zag te laat in, dat deze affaire niet zou eindi gen in de eerste klasse van de KNVB, doch voor de rechtbank. £uUteï eetió naak TOSCAN1N1 IN EUROPA - een concert van werken van Brahms onder leiding van de grote diri gent Arturo Toscanini. Brahms was de belangrijkste onder de romantische componisten en schreef behalve symphonieën en andere instrumentale muziek ook vele mooie liederen. Vanavond kunt u twee symphonieën en zijn „Variaties over St. Antonius- hymne" beluisteren (Engeland 330 m 20.00 uur). Of naar de HOHE MESSE van Bach een van de weinige mis sen, die door een protestants mu sicus zijn geschreven. Het werk ontstond, toen Bach solliciteerde naar de functie van musicus aan het hof van een katholieke Duitze vorst, omstreeks 1730 (Hilversum 1, 402 m, 20.00 uur). DONDERDAG 2 OCTOBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Marialiederen. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.muziek. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram.muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 12.33 Land- en Tuinbouwmededelingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Gram.muziek. 13.35 Zangrecital. 14X0 Metropole Orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer orkest en solist. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muziek. 17.40 Voordracht. 18.00 Lichte muziek. 18.35 „Op de stelling". 18.45 Gram.muziek. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19,30 Gram .muziek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerd programma. 21.45 „Vragen aan voorbijgangers". 22.15 Sopraan en orgel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramo- foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. - 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 7.50 Dag opening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram.muziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram.muziek. 9.30 De Groenteman. 9.35 Gram.muziek. 10.35 Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamer orkest. 11.45 „Dierenbescherming", cau serie. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en Tuinbouw mededelingen. 12.33 Gram.muziek. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.muziek. 13.20 Gevarieerde muziek. 14.00 „Ontmoetingen met Christopher Blaze", hoorspel. 14.35 Gevarieerde muziek. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Gram.muziek. 16.15 „Van Pe- pita's en Mantilla's". 16.30 Gram.muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire cau serie. 17.40 Gram.muziek. 17.45 Regerlngs- uitzending: R. Nleuwenhuis: „De Neder landse dichters in Indonesië" 18.00 Nieuws 18.15 Sportproblemen. 18.25 Dansmuziek. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Gevarieerde muziek. 19.40 Ronde-tafel conferentie. 20.00 Nieuws. 20.05 Omroep orkest en solist. 21.15 „With a song in my heart", hoorspel. 22 45 Orgelspel. 23.00 Nieuws. 2-3.15 Sportactualiteiten. 23.30— 24.00 Gramofoonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3