heett zich hersteld Jeugd heeft vast Oudere jongeren missen besef van verantwoordelijkheid rs EEN FOTO-PUZZLE-PRIiSVRAAG Russische milita actief in Korea Ex-leider communisten in VS in arrest Maatregelen tegen Verenigde Staten Zware strijd om de Kapitoolheuvel 9tnfi.te.óMeó ojo Democratisch jeugdwerk hel Q.uitle. puin (5) r •II i ItlDllllllllSlilllilliSIHnil Hitiers erfenis Geestelijke uitholling EniiMn3iiiiiiii!iiii!inimiiiiiioniiitniiii[ii!iniii]iijtBiBuii8Bffi8}iiintiiiiflmnn!tinB 'n Hmneijt Lttftt... inkt"!J(l)mbriek' n pennetie Gevoelsarm Een 13-jarig jongetje Nederland wenst Amerikaanse muziek in München ALLE OPVARENDEN VAN PORTUGEES GERED West-Frankrijk door een zware storm getroffen Jongetje Perecnik op weg naar Joegoslavië SCHACHT NU IN SPANJE F! voor onze lezers I HOOFDPRIJS 1 100.- 2e PRIJS 1 25- 5 PRIJZEN van f 10— EXTRA PREMIE 1 25— Per brombooi naar de vrijheid Geen vliegende schotels maar vliegende sigaren President Truman doet aanval op Eisenhower WENEN TELEURGESTELD „Vredes-conferentie" in Peking op 2 October Herencostuums met een lente-geurtje WOENSDAG 1 OCTOBER 1953 mmmÊÊÊÊÊÊÊKmmmm (Van een bijzondere medewerker). IK zwerf over de enorme Raadhuiszolder van een Duitse stad. Ik jnoet Herr Zahrbach hebben. Kamer 511 hebben ze me gezegd. Ik bolder over de planken vloer. M'n voetstappen klinken angstig opdringerig. Dan zie ik in de verte een door het duister gecamoufleerde deur. Ik stap naar binnen en jadat moet hem zijn. Hij maakt een kogelronde indruk, heeft een bescheiden uit staand buikje en een glad-kalig hoofd, waarin een paar hoge mondhoeken en levendige ogen voor een permanent opgeruimd gezicht zorgen, 35 jaar schat ik. „Je wilt wat over het Duitse jeugdwerk weten, Herr Hollander? Welnu, dat doet me plezier. Want over het algemeen is de inter nationale belangstelling voor de Duitse jeugd niet zo bijster groot. Je bent tenminste de eerste na de oorlog, die me in dit „hol" heeft gevonden". VA de capitulatie in 1945 was het 1 leven in Duitsland in de meest complete chaos geraakt, die je je denken kunt. Ook het jeugdwerk lag volkomen plat" en moest vanaf de eerste steen weer geheel opgebouwd worden. Ge lukkig begonnen de confessionele en andere verenigingen uit zichzelf weer met hun activiteit, die in 1938 door het Nazi-regiem was verboden. Het was een schutterig begin. Geen vergader ruimten en een leiding van personen, die eigenlijk reeds te oud waren om met de jeugd om te gaan. Een gehele „leidersgeneratie" was reeds uitgeval len. En dan onze jeugd. Een jeugd, die op z'n zachtst gezegd volkomen verwaar loosd was. Nihilistisch, cynisch of ver bitterd. Maar toch: Jeugd. Ze was ge laden met negativisme. Gevaarlijk als dynamiet, maar geladen was ze ten minste. En waar ze zich te buiten ging, daar hadden we houvast. In een vereende samenwerking tus sen justitie, politie, gemeentelijke jeugd zorginstanties en jeugdverenigingen kregen we haar weer te pakken. En weldra raakten onze tehuizen voor bandeloze en ouderloze jeugd vol en kregen wij haar onder controle. Bij dui zenden tegelijk werd de „Hitier-erfenis" van de straat opgepikt. Het contact met de minder gehandi capte jeugd, die „alleen maar" aan bombardementen bloot gesteld was ge weest en nog een gezinsleven kende, was snel gelegd. Alle onderdrukte gevoelens en prin cipes konden thans weer normaal ge kanaliseerd worden. Het democratische jeugdleven ontplooide zich spontaan en is thans, geloof ik, in geen enkel op zicht te onderscheiden van het buiten landse. ANZE problemen zijn echter specifiek. Onze jeugd is door de intensieve aan raking met de oorlog op andere wijze „belast" dan de jeugd in de andere Europese landen. De Duitse jeugd heeft AAN EEN GROEVE THEODOOR, trouwe apekopDaar staan wij wederom aan de „ge opende" groeve, waarin dé redactie reeds zovele van jouw voorgangers ter ruste heeft gelegd. Daar ligt. jouw schamel apenlijf, naast de waardige gestalte van Jeremia Blom en de in de dood nog frisse rubriek „Eloralia". Ginds rust Kap- pie, hier een diplomatieke mede werker, daar weer een kunstrecen sent. Jij ligt er maar vreemd, Theo- door, in dit gezelschap, met je gui tige snoet. JJOCH het leven, en vooral dat van een kranten-aap, is maar kort. Dui zenden hebben je bemind en duizen den hebben het je vergeven, als je jezelf eens té luidruchtig zat te vlooien. Een aap is ook een mens, nietwaar? Och ja, een lichte wee moed komt in ons op, ,nu we hier staan. Want je was een groot Noord hollander. Elke dag stond je por tret in de krant en iedere dag had je ons wel iets te zeggen. Iets luchtigs, aapachtigs, tussen al die mensenpraat, met een krul in je staart en een grijns op je snuit verlaat je ons, Hel afscheid is aan de ene kant droevig en toch ook weer verblijdend. Want al is het niet als aap; tóch leef je ln deze krantenkolommen. Theodoor, we danken je. En a-proposover dat voortleven ge sproken, dat doe je onder meer bovendien idealen verloren, terwijl de buitenlandse jeugd in haar verzet tegen Duitsland een „ideaal" vervulde. I' moet zich dit goed realiseren. Grote moeilijkheden bezorgt ons de jeugd van om en nabij de vijf-en-twin tig jaarOnze industrie draalt voor zover mogelijk weer op volle toeren en betaalt haar arbeiders, ook haar jeug dige arbeiders zeer goed. Het gevolg is, dat deze jeugd, met een „overmaat" aan geld ongebreideld revanche neemt op het materiële en geestelijk verlies dat zij in de oorlog heeft geleden. Ze knettert op gloednieuwe motorfietsen rond, vult de bioscoop en „koopt" ero tiek en doet aan sport. Ze schuwt vas te bindingen, verantwoordelijkheidsbe sef en verplichtingen. Enfin, U kent dit liedje wel. In Duitsland echter is dit probleem veel scherper tot uiting ge komen. In deze jeugd vreet de deca dentie, de geestelijke uitholling zich een weg. Ze vormt de grote infectiehaard voor de volgende generatie: de jeugd, die op het ogenblik tussen 12 en 20 jaar oud is. Het is onze taak om deze groep te beschermen. Dit is niet makkelijk. Een specifieke moeilijkheid in deze is het feit, dat de sexuele rijpheid van de tegenwoordige jeugd zeer sterk ver vroegd is, terwijl haar geestelijke vol groeidheid daarentegen zeer vertraagd is. Een effectieve bescherming van de jeugd zou door eeu nauwe samenwer king met het schoolwezen gevormd kunnen worden. Ik noem het een on verantwoordelijke toestand, dat deze samenwerking niet bestaat. Want als er één tak van jeugdwerk is, die belang rijk is, dan is het toch wel de school. En het is juist de school, die zich het minst om de karaktervorming van de kinderen bekommert en hen, geestelijk ongewapend, aan onze maatschappij af levert. De karaktervorming, die voor prac- tiseh iedere jongen of meisje „faculta tief" is, zou met de medewerking van de jeugdverenigingen met meer dwin gende kracht doorgevoerd kunnen wor den. Onze jeugd heeft een vaste hand nodig. HAT vindt Herr Ladigess ook. Ladigess is een goede veertiger uit de jeugd beweging van vóór de oorlog en is nu directeur van de „Bundeshöhe", een jeugdcentrum in de buurt van Elber- feld. Hij is iemand, die erg bedacht zaam zijn ontbijt nuttigt en zeer lang zaam spreekt. Maar van „gisteren" is hij allerminst. Zijn bibliotheek is een prachtige selectie uit de wereldlitera tuur. „Onze Duitse jeugd is gevoelsarm", vindt hij. „Tussen de laatste twee we- leldoorlogen was haar belangstelling voor politieke, sociale en morele pro blemen een feit. Thans zijn deze inte ressen met een lantaarntje te zoeken. Het Hitlerregiem, de oorlog en de na oorlogse jaren hebben een paar jeugd- generaties gekweekt, die futloos en in houdsloos zijn. De jeugd van tegen woordig heeft niet geleerd zelfstandig te denken, maar is meegesleept in een orgie van emoties van de ergste soort. r\E volgende nacht ros ik per vracht- u wagen weer langs de Autobahn. Halverwege stoppen we en bij het licht van mijn zaklantaarn rolt er een rug zak met jongetje er aan, de laadruimte binnen. „Grüsz Gott". „Grüsz Gott", beantwoord ik zijn groet. Het is een kwiek kereltje van 13 jaar en hij kwettert honderd uit. „Mijnheer" Is met z(jn dertien lentes „eventjes" naar Hammerfest gelift en nu weer op weg naar z'n Beierse „Heimat". Wa tervlug pakt hij z'n rugzak uit, trekt z'n tent te voorschijn en rolt er zich in met de routine van de „vakman". Een zware vrachtwagen ronkt door de heldere nacht langs de Autobahn. Er zit een klein Duits jongetje in van der tien jaar, dat even naar het Noorde lijkste Juntje van de aarde is geweest. Ik kan me indenken, dat men in Duits land zorgen om dit jongetje heeft. Ik kan me indenken, dat dit jongetje al die zorgen zo gezegd „aan z'n laars lapt". Maar ik zou me al sterk moeten vergissen, als dit Duitse jongetje niet met het werkelijke rauwe leven klaar zou weten te komen. Met 13 jaar naar Hammerfest In je eentje Earl Browder, gewezen leider van de Amerikaanse communistische partij, en zijn echtgenote zijn gisteren gearres teerd op besehuldiging van het afleggen van valse verklaringen bij een natura lisatieprocedure. De 61-jarige Browder, die in Kansas geboren is, is communistisch candidaat voor het presidentschap geweest. In 1946 verloor hij, na een geschil over het al of niet afwijken van de Marxistisch- Leninistische beginselen, zijn positie van partijleider. Browders echtgenote is in Rusland geboren. Het Amerikaanse ministerie van Jus titie heeft verklaard, dat de Browders in New York zijn gearresteerd, nadat een federale grote jury hen had aan geklaagd wegens het afleggen van een valse verklaring bij de naturalisatie procedure van mevrouw Browder. Zij hadden verklaard, dat mevrouw Brow der nimmer lid van de communistische partij was geweest. Op 2 October a.s. zal te Geneve de zevende bijeenkomst beginnen van de verdragsluitende partijen van de al gemene overeenkomst inzake tarieven en handel (G.A.T.T.). Verwacht wordt, dat van Nederlandse zijde tij deus deze bijeenkomst toestemming zal worden gevraagd tot het nemen van tegenmaatregelen in verband met de van Amerikaanse zijde getroffen beperkingen op invoer van Neder landse boter en kaas in de Verenigde Staten. De Nederlandse delegatie staat on der leiding van mr H. van Blanken- stein, directeur van de dienst voor buitenlandse economische betrekkin gen van het ministerie van economi sche zaken. Nader wordt bericht, dat een recht bank te New York de Browders onder borgtocht van 5000 dollar voorlopig op vrije voeten heeft gesteld. rVER viering van de elfde verjaar dag van het Amerikaanse mili taire muziekcorps in Münchenloer den tezamen met de Duitse politie demonstraties gegeven. Men ziet hier de Amerikaan Thorson en de politie-commandant Heigl hij een inspectie In Lissabon is bekend gemaakt, dat alle vier en zeventig (en dus niet hon derd zoals eerder werd gemeld) op varenden van het Portugese vissers vaartuig „Joao Costa" zijn gered. Het Amerikaanse schip „Compass" nam er twaalf aan boord. Er bestond teen niet veel noop meer op redding der andere opvarenden. Doch gisteren werd bekend, dat een Frans en een ander Amerikaans schip de rest van de bemanning heeft kunnen oppikken. In de thuishaven van het Portugese schip, Figueira da Foz, heerst uiteraard grote vreugde. West-Frankrijk is Dinsdagmorgen door een van de zwaarste stormen sinds vele jaren getroffen. De storm ging gepaard met een ongewoon gro te regenval. Volgens de eerste berichtpn traden verschillende rivieren buiten haar oevers en werden afgelegen boerde rijen overstroomd. De treinenloop is vertraagd door op de rails gevallen bomen en de wegen zijn onbegaanbaar. In Saint-Gillec werd een pas gebouwd stadion zwaar beschadigd en waaide een deel van een kerktoren af. De elfjarige Ivan Perecnik, het Joego slavische pleegkind van een Sudeten- Duits echtpaar, dat de jongen bijna zijn gehele leven als hun eigen kind heeft opgevoed (zie ons blad van gisteren), is Dinsdag, ni> een hartroerend afscheid van zijn pleegouders en speciaal van zijn pleegmoeder, naar Joegoslavië -ver trokken. Tevoren was hem en Zijn pleegouders door fuiictionnarissen van de Joegoslavische ambassade te Bonn een overvloedig afscheidsmaal aange boden. Dr. Hjalmar Schacht, minister van Financiën onder Hitler, is gisteren naar Spanje vertrokken. Hij deelde verslag gevers mede, dat hij voor een particu lier bezoek ongeveer een week in Spanje zou verblijven. Hij reisde niet op uitnodiging van de Spaanse regering, doch het wns mogelijk, dat hij een be spreking zou voeren met generaal Franco en een van de Spaanse minis ters, aldus verklaarde Schacht. In de afgelopen drie weken heeft Schacht, zoals bekend, Ferzie en Egypte bezocht en de regeringen van deze lan den van advies gediend over financiële Vraagstukken. VANDAAG brengen we voor de vierde maal een foto-puzzle van onze prijsvraag, die in totaal uit zeven opgaven bestaat. Nu we precies op de helft zijn, willen we de deelnemers cr nogmaals op wijzen, dat het er in de eerste plaats om gaat DE FOTO SAMEN TE STELLEN. Onder de inzenders van de zeven foto's wordt de hoofdprijs van 100. de tweede prijs a 25.en vijf prijzen a 10.verloot. De extra premie van 25.wordt verloot onder hen die BOVENDIEN de plaatsnamen aangeven van de ingezonden plaatjes. Elke puzzle vormt één geheel. Zaterdag wordt de vijfde opgave geplaatst. Degenen, die alsnog willen deel nemen, verwijzen we naar ons blad van Zaterdag 20, Woensdag 24 en Zater dag 27 September j.l. NU KAN HET NOG! UEN woordvoerder van het Britse ministerie van Oorlog heeft Dinsdagavond verklaard redenen te hebben om aan te nemen, dat zich in Korea „een aan zienlijk aantal Russische militairen bevindt. De Russen zijn niet," aldus deze zegsman, „in eenheden samengevoegd, doch doen dienst als adviseurs en spelen een rol bij technisch onderhoud". Aan deze verklaring werd ondanks vragen van de pers niets toegevoegd. Er gaan geruchten, dat het Amerikaanse ministerie van Defensie overweegt om generaal James van Fleet, bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, terug te roepen. De generaal is zestig jaar en komt volgend jaar in aanmerking voor pensiODncring. verwondingen opliepen. Het schip werd ernstig beschadigd en bracht het kustgeschut tot zwijgen. Berichten uit goede bron maken melding van een gedaehtenwisseling tussen Peking, Pjongjang en Moskou langs normale diplomatieke weg over de jongste geallieerde voorstellen ter oplossing van de kwestie van uitwis seling der krijgsgevangenen. y AARWEL. Ajuus dan, lui/ flRIE Polen, die in een u zeilboot met hulpmo tor op weg waren naar de Verenigde Staten, zijn in een Portugees plaatsje TE Surabaja hebben ten Noorden van Lissa- -z—a— bon geiand. Zij verklaar den, dat zij uit Polen naar Zweden waren ge vlucht en daar de zeil boot hadden gekocht. Zij zijn nu van plan naar Australië te varen. niNSDAG is een herder uit Oost-Duitsland met 800 schapen naar West- Berlijn gevlucht. Hij weid de zijn kudde op het Russische vliegveld Schö- nefeld bij Berlijn en maakt# van mistig weer gebruik om met zijn scha pen naar de Amerikaanse zone uit te wijken. zes personen Zondagavond een helder schijnende witte bol gezien, die met zeer grote snelheid uit Zuid-Oostelijke richting kwam en in Noordelijke richting verdween. Som mige bladen gaven het bericht met als kop „Vliegende schotel". Dit. zou echter het eerste „vliegende kopje" kun nen zijn TN het Amerikaanse blad „Daily News" kwam dezer dagen da volgende merkwaardige advertentie voor: „Zoekgeraakt, poli tiehond, bruin met zwarte vlekken, luisterend naai de naam „Bob". Inlich tingen aan inspecteur Green, politiebureau, Bal- timore". rtE meisjes van een micl- delbare school te Salz burg zullen drie dagen op last van haar ouders staken, tenzij wordt be gonnen met de bouw van een nieuwe school, waar voor reeds enige jaren actie wordt gevoerd. De ouders vinden, dat het oude schoolgebouw onvol doende accommodatie bitdt. Een man en zijn vrouw te Auckland (N.-Zeeland) hebben iets in de lucht gezien, dat leek op een lange sigaar. Het bewoog zich op drie km hoogte ogenschijnlijk regelmatig voort en ver dween na zes seconden. Aan één zijde waren zes of acht groenblauwe lichten te zien. Het enige geluid was een nau welijks hoorbaar geruis. (Zondag is in Denemarken en Zwe den ook een „vliegende sigaar" gezien. A.stronomen menen, dat dit een bij zondere heldere meteoor is geweest die zich vrij langzaam voortbewoog.) De Jordaanse premier. Toefik. is er gisteren in geslaagd een nieuwe regering te vormen. Hijzelf is premier en minister van Buitenlandse Zaken. Vice-premier is Seed el Moefti. De mi- niiters zijn r«eds beëdigd. INTUSSEN wordt op verschillende punten van het front in Korea weer een verwoede strijd gevoerd. Aan het centrale front hebben 2.000 Chinese communisten de hevigste aanval op de „kapitoolheuvel' sedert zes maanden ondernomen. Op sommi ge plaatsen werd hun aanval onder steund door tanks en bestormingsar tillerie. Troepen van de Ver. Naties wisten zich op de „Kapitoolheuvel" te handhaven. De heuvel „Big Nori" aan het Wes telijk front, die Zondag door Griekse troepen is ontruimd nadat hij bij ver gissing door vliegtuigen van de V.N. vas gebombardeerd, is nog steeds in communistische, handen, ondanks ile verwoede pogingen van de vei bon denen de heuvel weer te bezetten. Dinsdagochtend had een stormloop, voorafgegaan door een artilleriebe schieting geen succes. Het achtste leger meldt, dat de Chinese artillerie Maandag het re cordaantal van 47.312 schoten heeft gelost bij het offensief in de bergen van Midden-Korea. Communistische kustbatterjjen heb ben een treffer geplaatst op de Ame rikaanse torpedobootjager „Alfreda Cuningham", waarbij acht matrozen De generaal zweeg in 1945 over het Russische gevaar President Truman, die per trein een rondreis maakt door een groot aantal Amerikaanse staten voor het houden van verkieziiig'sredevoeringen, heeft in Havre in Montana generaal Eisenho wer ervan beschuldigd, dat deze, toen hp op het eind van de oorlog opper bevelhebber in Europa was, de veilig heid van de V.S. in gevaar had ge bracht door zijn regering in onwetend heid te laten over het Russische ge vaar voor de wereldvrede. De president zei, dat, indien de ge neraal in 1945 betere adviezen had gegeven, de Amerikaanse regering in de volgende jaren niet zo veel moeite zou hebben gehad om de aandacht van het land op het communistische gevaar te vestigen. Generaal Eisenhower is de eerste republikeinse candidaat in de Ameri kaanse historie, die zich in het van oudsher democratische Zuiden heeft gewaagd. Op uitnodiging van de de mocratische gouverneur Byrnes, die echter een felle tegenstander van de regering-Truman is, maakt de gene raal thans een verkiezingsveldtocht door dit gebied, De Oostenrijkse regering heeft Dins dagochtend de jongste Sowjet-nota aan de Westelijke Grote Drie over een staatsverdrag met Oostenrijk bespro ken. Naar Reuter meldt, heeft de regering haar teleurstelling uitgesproken over het „negatieve antwoord" van de Sow- jetunie op de uitnodiging van de Wes telijke mogendheden om de besprekin gen te hervatten. De Chinese radio heeft bekend ge maakt, dat de conferentie over „de vre de in Azie en het gebied van de Stille Oceaan" op 2 October te Peking wordt geopend. De agenda voorziet onder meer in de bespreking van „een vredelievende op- i -ssing van de wereldcrisis, verergerd door het uitbreken van de bacteriolo gische oorlogvoering en het invoeren van bewapeningsprogramma's. Voorts zal de geldigheid van het Ja panse vredesverdrag van San Francisco en de Japanse herbewapening alsmede de stand van de bestandsönderhandelin- gen in Korea besproken worden. In be ginsel, aldus de verklaring, moeten alle Aziatische volken en de volken van de Stille Oceaan vertegenwoordigd zijn. Thans zijn reeds vertegenwoordigen "an 33 landen in Peking, onder wie het hoofd van de Japanse delegatie. In een bedrijf in Reading {Eng.) worden thans herencostuums ge maakt, die „de mannen geduren de het hele jaar welriekend" hou den. De costuums worden door trokken met chlorophiel, dat vol gens de directie het pak een geur geeft als een „ochtend in de lente

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5