Onder alle omstandigheden willen wij ons zelf blijven Bouw var slechts twe AGENDA r VROOM DREESMANHV Selskip Friso oogstte succes met Barend van der Veen Jimmy Brown als diepzeeduiker SKSSJtsv «wssai? 5iSa.-Ai De beiekenis van onze ontzetviering In het verleden lipt het heden WIJ leven in een tijd, waarin wat klein en zwak is verloren dreigt te gaan. Eendrachtig feest Koud, minder wind en buien Vijf en veertig jaar trouwe dienst MARINESCHEPEN KOMEN NIET NAAR ALKMAAR Zingende Posiharmonie Bijzondere gasten op 8 October Overdracht gedenkplaat 's Ochtends om vier uur is het bij Stokman al middag Zeldzaam jubileum bij de familie Frans Knevel was een levende reclame voor kaasmarkt Skip "op 'i sirên Gemeente zal f 585.369 extra afschrijven De ontwikkeling van de moderne beeldhouwkunst Voordracht van hoofd van Rochdaleschool B. en W. vot sysiee Langedijk heeft primeur Straatverbreding zakelijk Wafer in de kan Kunst na Arbeid Ho oliebollendag Nationale Kolfweds vefhooflT"""^' ~S DINSDAG 7 OCTOBER 1952 Kleine banken worden door grote opgekocht en verdwijnen, bet aantal kaas fabriekjes in onze omgeving wordt steeds minder omdat ze in de grote bedrijven worden opgenomen. Het is een teken van de tijd, dat men zich nu eenmaal ster ker voelt in een grote gemeenschap van gelijkdenkenden. De strijd om het zelfstandig voortbestaan wordt steeds moeilijker, omdat door samenvoeging zulke machtige lichamen gevormd worden, dat de eenling daartegen niet meer kan concurreren. J)AT geldt rtiet alleen voor de kleine zelfstandigen, het is eveneens van toepassing op de staten. Wij zijn het tijdperk ingetreden waar in een staat met een eigen leger en een eigen eoonomie, waarbij met anderer Opvattingen weinig rekening wordt ge houden, onbestaanbaar is gebleken. De scherp getrokken grenzen, die van Europa een lappedeken van bonte ver- Scheidenheid maakten, beginnen te ver vagen. Er komt langzaam maar zeker een blokvorming, waarbij nabuurstaten van dezelfde geaardheid naar openstel ling van grenzen streven, zoals Neder land dat in het Benelux-verbond heeft gedaan. Zo'n verbond maakt dan weer deel uit van grotere combinaties, er komt een Europees parlement en een grondwet voor allen die in eendracht en samenwerking hun kracht moeten zoeken tegen een dreiging, die ieder afzonderlijk niet zal kunnen keren. Ons leger, hoe kostbaar ook, heeftop zichzelf staande geen betekenis meer, noch die van onze buren. Ook hier geldt, dat de eenling niet staande kan blijven en dat slechts bundeling van krachten in staat zal zijn voor allen te behouden wat ons lief is. WIB dit zeggen dat wij, als er steeds meer grenspaaltjes verdwijnen, ons eigen karakter, ons nationaal bewust zijn moeten verliezen, dat wij als één uit velen geen eigen kleur meer zou den hebben, geen geschiedenis waarop wij trots kunnen zijn? Betekent het, dat de band tussen volk en vorstenhuis zal verslappen.dat wij als natie langzaam maar zeker in de smeltkroes der volkeren ten onder zullen gaan? Niemand kan voorspellen wat de toe komst zal brengen, niemand kan voor zien hoe een groeiende volkenbonds gedachte op den duur tot een verlies van nationaal besef, tot een algemene vervlakking kan leiden. Maar wat er ook in de smeltkroes verloren moge gaan, het is duidelijk, dat elk land er naar streven zal zolang mogelijk zijn eigen karakter te be houden. TYE gedachte aan een samenwerking van staten heeft iets aantrekkelijks. Tarief muren worden neergehaald, West- Europa wordt een grote statenbond waarin alle volkeren broederlijk aan de gemeenschappelijke welvaart zullen werken. Maar men bedenke daarbij, dat al die volkeren een eigen aard en een eigen historie hebben en dat juist in elk land afzonderlijk de gedachte aan gezamen lijk gedragen leed en gezamenlijk be vochten overwinningen de oorzaak van een zó groot gevoel van saamhorigheid kan zijn, dat men in een verbond van staten de eigen karakteristieke een heid wil bewaren. Een Engelsman heeft eens gezegd: „Als ik geen Engelsman was, zou ik wensen er een te zijn", en ook de Hol lander wil zichzelf blijven, want de liefde voor zijn land is ieder aange boren. Uit de herinnering aan de grote da den onzer voorouders, uit de liefde voor ons vorstenhuis putten wij de kracht onze tegenslagen te dragen. Die kracht heeft ons in de verzetsstrijd op de been gehouden en zal ons steeds weer oprichten als het noodlot ons heeft getroffen. Wij blijven gedachtig aan de spreuk van Jan Pieterszoon Coen: „Ende dispereert niet". WANNEER wij ook in een statenbond ons eigen karakter willen behou den, moeten wij bovenal onze nationale gedenkdagen blijven vieren en het is volkomen begrijpelijk, dat steden wel ker burgerij door bijzondere prestaties 's lands historie heeft beïnvloed, alles in het werk stellen om de bevolking van de betekenis dier gedenkdagen te doordringen. Alkmaar heeft in 1573 de Spanjaar den tot de aftocht gedwongen. Van Alkmaar is voor ons land de victorie uitgegaan en de herdenking van ons ontzet is daarom voor onze stad van uitzonderlijke betekenjs. MEN heeft de Alkmaarders wel eens verweten, dat zij van groter be langstelling blijk geven bij de herden king van het ontzet dan op de dag der algemene bevrijding, maar wat men zelf bezit is in veler ogen van groter waarde dan wat men met anderen moet delen. Het waren Alkmaarders die op de stadswallen hun leven waagden en overwonnen, mannen en vrouwen, die namen droegen welke men thans hier nog aantreft. Het is te begrijpen, dat de Alkmaarders trots zijn op hun voor ouders en zich geroepen voelen hun grote zege elk jaar op 8 October te herdenken. Wat onze voorouders deden kan het nageslacht ten voorbeeld gesteld wor den. Het demonstreert wat door moed en standvastigheid, door samenwerking van allen kan bereikt worden. In de oorlogsjaren hebben wij dat ondervon den, maar het heeft daarna niet lang geduurd eer ons volk weer door schot jes en hokjes verbrokkeld en verdeeld werd. r\AT in Alkmaar op 8 October gede- monstreerd wordt hoe onze voor ouders door eendracht tot macht kwa men, is misschien nog het meest op merkenswaardige van deze feestdag. Bij de herdenking van Alkmaars ont zet zijn er geen kerkelijke of politieke groepen meer. Dan werkt men in alle verenigingen, in alle oommissies, in alle buurten geestdriftig samen om te tonen, dat wij allen van denzelfden bloe de zijn, dat wij ons land en ons konings huis lief hebben en dat wij eendrachtig kunnen feestvieren als de bekroning van onze strijd om de vrijheid herdacht wordt. Dat is inderdaad de grote betekenis van onze ontzetviering want het be wijst, dat alles wat wij in verloop van tijd gezamenlijk gedragen en doorleefd hebben, -ons tot een eenheid gemaakt heeft, die wat de toekomst ons ook brengen moge in elke combinatie haar eigen karakter ongeschonden zal bewaren. Het weer op 8 October Wat de weersvooruitzichten voor de feestelijke dag van mor gen betreft, kunnen wij niet zo enthousiast zijn als deze zomer voor de Braderiedagen. De noord- feester storm, die gisteravond en ook in de afgelopen nacht langs onze kust woedde, neemt geleide lijk verder af, maar de kans op buien is zowel vandaag als mor gen vrij groot. Voor October zal het nog te koud blijven, maar dit is niet het ergste. Tijdens de feestelijkheden blijven regenbuien altijd nog ongenode gasten. Daar de depressie zich vrij snel ver wijdert en de barometers sterk stijgen, mag worden verwacht, daf het weer morgen toch een aanmerkelijk vriendelijker karak ter zal hebben dan vandaag het geval is. DINSDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: ZondiV' grenzen (18 jaar); Harmonie Theater, 8 uur: Bente van de Zonnehoeve (alle leeftijden); Cinema Americain, 8 uur: Het huis bij de rivier (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Kloklag 12 (14 jaar), 't Wapen van Haarlem: De Ricardo's Wapen van Heemskerk, fam. Kok. Café Tom: Lichtshow. Waagplein, 7.30 uur: Afmars lampion optocht. Sted. Museum: Klein Plastiek 1012, 25, 79 uur. Canadaplein en Paardenmarkt, 12 uur: Opening kermis. WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Aanvang 2.30, 7 en 9.30 uur. Cinema Americain, 2.30 uur: Rodeo in vlammen (alle leeftijden) 't 'Gulden Vlies: The Favourites. 't Wapen van Haarlem: De Ricardo's. Wapen van Heemskerk: Fam. Kok. Café Tom: Lichtshow. Café Breed: De drie Musketiers. Hotel de Nach tegaal: Hylko Dijkstra en zijn orkest. 8 OCTOBER-VIERING 8 uur: Reveille op Stenenbrug; 9 uur: Aubade voor Stadhuis; 9.3011 uur: Militaire parade; 10.30—11.30 uur: Kin deroptocht en turndemonstraties; 12 uur: Herdenking Victorie monument; 2. 2.30: Prestatielobp A.V.A.; 2.305 uur: De Vrouw door alle Eeuwen; 7.30 uur: H.O.V. Concert Grote kerk; 7.308.45 uur: Handbaldemonstratie Waagplein; 8.409.15 uur: Mars Nationale Reserve; 9.30 uur: Vuurwerk Noorderkade; Kermis op Canadaplein en Paarden markt. HOOG WATER BERGEN AAN ZEE Dinsdag 17.48 6.17 Woensdag 18.42 7.03 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 18.03 6.22 12.03 0.22 Woensdag 18.47 7.08 12.47 1.08 Vandaag viert de heer H. Mooy, Rop- jeskuil 82 zijn 45-jarig jubileum in dienst van het loodgietersbedrijf G. van Til, Ritsevoort. Hij was twintig jaar toen hij bij de firma Van Til kwam en won in de loop der jaren aller achting door zijn betrouwbaar heid en verantwoordelijkheidsbesef. Deze beide eigenschappen deden hem spoedig een zelfstandige positie in nemen. De heer Mooy heeft bij de firma Van Til al enige jubilea achter de rug. Een grote eer viel hem te beurt toen hij verleden jaar een Ko ninklijke onderscheiding ontving. (Advertentie. Ing. Med.) De marineschepen, die naar men gehoopt had op 8 October naar Alk maar zouden komen, hebben vanmorgen het ruime sop gekozen. Zij zullen deel nemen aan oefeningen op de Noordzee en zijn derhalve niet beschikbaar voor een vlootshow in Alkmaar. Het bestuur van de 8 Oct.-vereniging had hiermede al rekening gehouden en dit onderdeel van de feestviering niet in het programma opgenomen. Er zal be halve dit punt overigens genoeg te be leven zijn en de Alkmaarders zullen in de morgenuren volop de kans krijgen met de marine kennis te maken als de troepen door de stad marcheren. In het kader van de Veilig Verkeers- actie is ook een Veilig Verkeersmars gecomponeerd, die door de Posthar- monie op haar repertoire is geplaatst. Morgen zal de mars „Kijk uit" voor het eerst in het openbaar worden ge speeld en het bijzondere hierbij" is, dat het tamboercorps de tekst zal zingen, in de hoop, dat de burgerij hem bijvalt.. De woorden zijn eenvoudig, zodat dit laatste niet veel moeilijkheden zal op leveren. Tot de bijzondere gasten, die morgen in Alkmaar zullen worden verwelkomd behoren de Commandant Zeemacht Ne derland, schout bij nacht F. T. Burg hard, de territoriale bevelhebber gene raal D. J. Buurman van Vreden, oud burgemeester W. C. Wendelaar, de heer en mevrouw Van Kinschot, vier afge vaardigden van de 3 October-vereni- ging uit Leiden, twee afgevaardigden van de Groningse ontzetvereniging, vertegenwoordigers van 't „Collegium" en van de studentenvereniging Alcma- ria Victrix uit Leiden. Zaterdagmiddag werd op de alge mene begraafplaats een eenvoudige plechtigheid gehouden. Op het graf van wijlen de heer D. Saai, overleden in Juli 1945, werd, namens de afdeling Noord-Holland van de Ver. van Kerk voogdijen in de Ned. Herv. kerk, een eenvoudige gedenkplaat onthuld en aan de familie Saai overgedragen. De voorzitter der afdeling, de heer J. Groot te Enkhuizen, die met het vol tallige bestuur aanwezig was, herdacht in enkele gevoelvolle woorden de grote betekenis van wijlen de heer Saai voor de afd. Noord-Holland, de grote activiteit, die hij tijdens vele jaren had getoond voor de bloei der afdeling, in het belang van de kerk voogdijen in Noord-Holland in het bij zonder, en voor de Hervormde kerk in het algemeen. Ofschoon vele moeilijkheden waren te overwinnen, waardoor de totstand koming van deze gedenkplaat zeer werd vertraagd, achtte hij het een voorrecht de tolk te mógen zijn van de gehele afdeling en zijn dankbaarheid te mogen uiten voor het vele verdienste lijke werk dat de heer Saai tijdens zijn leven had verricht. Hij hoopte, dat de familie dit blijk van erkentelijkheid wilde aanvaarden en de steen, die door de zorgen van de heer Kallansee op zo juiste wijze aansloot bij de reeds aanwezige grafzerk, in goede staat zou willen onderhouden. Namens de familie dankte de oudste zoon, de heer drs. C. Saai, voor het blijk van waardering voor het werk van zijn vader, dat tot uiting kwam door de aanbieding van deze gedenk plaat. De spreuk op de plaat gebeiteld: „Liefde voor de Kerk, gedragen door activiteit" bracht, zo zei spr., op geluk kige wijze tot uiting wat zijn vader ge durende vele jaren van zijn leven had gewenst, n.l. actief te mogen zijn in dienst van de Kerk. GEEN VUILNISDIENST OP 8 OCT. In verband met de viering van Alk- naars Ontzet zal op Woensdag 8 Octo ber geen vuilnis opgehaald worden. Men wordt verzocht na 8 October de vuil nisemmers op de normale ophaaldagen i buiten te zetten. IEDERE OCHTEND om klokslag drie uur loopt in de slaapkamer van de thans 67-jarige heer N. P. Stokman de wekker af, ten teken dat het melkers- tijd is. Al jaren lang is Stokman als eerste hij de koeien en vaak is hij al klaar als anderen nog moeten beginnen. Deze „slaapkoppen" die „pas" tegen vieren uit bed stappen, kunnen er op rekenen door Stokman te worden be groet met een ironisch: Goeiemiddag. Aan het einde van deze week zal de heer Stokman in de bloemetjes wor den gezet en als er één is die dat ver dient, is hij het wel. Vijf en vijftig jaar lang iedere ochtend om kwart over drie bij de koeien is een jubileum dat maar zelden voorkomt. En nog zeldzamer is het dat Stokman al die jaren nooit van werkgever is veranderd. Steeds is hij de familie Frans aan de Straatweg en de Kooimjerlaan trouw gebleven. CTOKMAN WAS nog maar twaalf jaar toen hij al uit werkèn moest. Hij was de oudste zoon uit een groot gezin en op hem rustte de taak om te gaan ver dienen toen zijn vader overleed. Wijlen de heer Jan Frans nam hem als melk- knechtje in dienst en was zo over zijn werk tevreden, dat hij moeder Stok man hielp een stierenhouderij op te richten. Dat gaf voor de jonge Klaas Stokman weer extra werk, want meest al werd hem het baantje van „bulloper" toebedacht, 's Ochtends vroeg en 's avonds wandelde hij met de stier de Heilooërdijk op en luid op een hoorn blazend liep hij dan door de Boekeler- meer om de aandacht van de boeren op zijn stier te vestigen. Dat was in de tijd dat nog niemand van K.I. had ge hoord. Toen de oude heer Frans kwam te overlijden bleef Stokman de familie trouw. Vijf en vijftig jaar lang heeft hij iedere ochtend en iedere avond tien tot twaalf koeien voor de familie Frans gemolken, 's Ochtends, als het nog pik donker is en hij soms tot de enkels in de modder wegzakt, begint hij al en hij zou dit werk niet meer kunnen missen. Als kaasdrager MAAR niet alleen in het weiland heeft Stokman zijn sporen verdiend; ook van de kaasmarkt weet hij alles af. Ruim veertig jaar was hij kaasdrager en met zijn martiale knevel was hij op de markt de opvallendste figuur en werd hij het meest gefotografeerd. Hoe veel maal van hem een kiekje of een fiim werd gemaakt? Het kan honderd duizend keer zijn en misschien nog vaker; het is niet te schatten. Zijn beel tenis prijkt in foto-albums op Haïti en Sumatra, in Tokio, Madeira, New York en nog honderden andere plaatsen op de wereld. Hij was een levende reclame voor de kaasmarkt en zijn pensioen heeft hij zeker verdiend. Huldiging ALS iemand vijf en vijftig jaar bij de- zelfde familie in dienst is, pleit dat niet alleen voor hem, maar zeker in niet mindere mate voor de werkgever. Niet alleen 4e 'heer Stokman, maar evenzeer de familie Frans, die zich steeds en vooral in de voorbije oor logsjaren van een zo goede kant heeft doen kennen, verdient het te worden geëerd, ook al kan zij dan niet op een bepaald jubileum bogen. Als dezer dagen de heer Stokman recipi- eert, zal deze familie in de welverdien de hulde delen. VOOR DE RADIO. In het optreden van onze stadgenoot de heer Th. Romein is enige verande ring gekomen. Het optreden voor de VARA-microfoon zal Zaterdag 11 Oc tober plaats vinden tussen 17.15 uur en 18 uur. Hij werkt dan mede aan een militair programma. Mm, We egens de grote belangstelling voor onze tot traditie geworden Mode- flitsen, hebben wij besloten onze cliëntele nogmaals in onze „flitsen," de nieuwe mode te demonstreren. Enige mannequins zullen in onze ge zellige Lunchroom op de le etage Donderdagmiddag 9 Oct. a-s-, om 2.30 en 3.45 uur in toonaangevende combinaties de nieuwste modellen laten zien in Mantels, Japonnen, Blouses, Pullovers, Hoeden, etc. Op de haar eigen charmante wijze zal Mevr. Sierenberg, zoals gebruike lijk, deze flitsen bij U inleiden. In verband met onze uitgebreide en aantrekkelijke collectie en de bijzon der voordelig gestelde prijzen, advi seren wij U dit evenement vooral bij te wonen. Vrij entree ALKMAAR «Advertentie tnfc Med.j De hier ter stede reeds meer dan een halve eeuw bestaande vereniging van Friezen, het Selskip Friso, heeft gister avond haar leden weer een mooie „joun" .aangeboden door het befaamde gezelschap Barend van der Veen uit Huizum te laten optreden met „Skip op 't stran", een spel van één der Friese eilanden. Nadat de voorzitter, de heer M. van der Ploeg, een openingswoord had ge sproken, werd op zijn voorstel besloten, om aan de heer Hamstra (erelid van „Friso"), thans verblijvende in het zie kenhuis, een bewijs van medeleven te sturen. Het toneelstuk werd gespeeld door slechts vijf personen: Tsjalf Roersma, een boertje en tevens jutter; Grietje, zijn vrouw, een goede huissloof, maar die toch wel merkt als er iets scheef gaat; Margje, de dochter, die meermalen de ergernis van moeder opwekt met haar „voorname wereldse" manieren; Gerrit, de knecht en aanstaande schoon zoon, een zeer eenvoudige ongecompli ceerde knaap, en dan ten slotte burge meester Mast, die alleen in het vierde (laatste) bedrijf optrad, en de waarheid wist uit te vinden omtrent een geval van beroving van een bij een scheepsramp aangespoeld lijk, een misdrijf waaraan Roersma en Gerrit zich schuldig maak ten en dat door eerstgenoemde geïnspi reerd bleek. Op juiste wijze, zodat alles door de geheel bezette zaal werd doorvoeld, bracht het gezelschap het spel voor het voetlicht. De afgodische liefde van de vader voor zijn dochter, zodanig dat zij door hem eerder gesterkt werd in haar van het milieu afwijkende ideeën dan dat hij haar er van terugbracht; de een voudige eerlijke liefde van Gerrit en de sussende begrijpende moeder werden Voor de raadsvergadering op 9 Octo ber komen B. en W. met het voorstel tot het doen van extra-afschrijvingen op kapitaalsuitgaven, mogelijk gemaakt door op de begroting 1951 beschikbaar gekomen middelen. Bij de algemene dienst betreft dit een totaal bedrag van f 337.199.96, voor het gasbedrijf f 114.940,47, voor het electriciteitsbedrijf f 71.801,39 en voor het Sportpark f 61.427,18. Het totaal der extra-afschrij vingen bedraagt f 585.369, dat ter be schikking komt van het financierings fonds. De gemeente bespaart hiermee voor de komende 8 jaren f 40.000 aan afschrijvingslasten. "N 58. Bonkie Biezebijter en Sjonnie waren zonder veel moeite de herberg Het Rode Paard binnengekomen. En toen zij eenmaal in de gelagkamer ston den, was hun eerste werk de weg naar de kelder te zoeken. Voorzichtig liepen zij naar beneden en begonnen op de deur te bonken, waar zij meenden dat de twee mannen gevangen zaten. „Hei daar", schreeuwde Sjonnie. „Leven jul lie nog? Wij zijn het, Bonkie en Sjon nie. We komen jullie verlossen!" Zij vernamen In het kelderhok gestommel en een stem die riep: „Er ligt nog een sleutel van het hok in de onderste ia, rechts van de tapkast". Het was Bouk Bitter, die dit riep. Hij was de herber gier en hij kon dat weten. Bonkie ging het ding meteen halen en geen minuut later hadden de twee gevangenen hun vrijheid terug. Dat alles zo gemakkelijk in zijn werk zou gaan, had niemand durven hopen. „Waar is die aap van een Jimmy gebleven?", vroeg Bouk. „Ja, en waar hebben jullie kapitein Toontje gelaten?", vroeg Siem Soep die nieuwsgierig was, wat er met zijn vroegere gezagvoerder was gebeurd „Kalm aan, heren", antwoordde Sjon nie. Laten we eerst naar boven gaan Wij moeten eens rustig met elkander praten en als we het eens worden, dan valt er vandaag nog héél wat op te knappen". aannemelijk naar voren gebracht. En vooral heerste er spanning in de zaal bij de „spiritistische seance", waarin de ontknoping van de beroving als het ware werd aangekondigd. Die ontkno ping, waarin de burgemeester een werk zaam aandeel had en waarin hij zich deed kennen als een man met veel be grip voor en medeleven met zijn volk, gaf als het ware een opluchting. Een dankbaar applaus beloonde de spelers voor hun juiste vertolking van de verschillende typen. Na afloop werd er nog gezellig ge danst. Kookpunt bij expressionisme Op uitnodiging van de vereniging „Vrienden van het Museum" heeft de beeldhouwer J. G. Wertheim gister avond in hotel Victory een inleiding ge houden over de verschillende stromin gen op het gebied van de beeldhouw kunst. Deze lezing had betrekking bp de tentoonstelling die thans in het Ste delijk Museum wordt gehouden. Aan de hand van enkele duidelijke lichtbeelden vertelde de heer Wertheim de talrijke toehoorders het een en ander over barok, klassicisme, de romantiek in de beeldhouwkunst en het naturalis me. Speciale aandacht wijdde hij aan het impressionisme en het expressionis me, dat thans een „kookpunt" heeft be reikt in de vorm van abstracte kunst zoals die bijvoorbeeld door de Engels man Moore wordt bedreven. In de eerste helft van zijn voordracht bepaalde de heer Wertheim zich voorna- melijk tot Rodin en het werk van en kelen van diens volgelingen. In de licht beelden kwam duidelijk het diep-men- selijk en het gevoel voor vormgeving in het werk van deze grootmeester tot uiting. Ook aan de tegenstellingen in temperament die bij Rodin te bespeuren zijn, werd de nodige aandacht besteed. 'Na de pauze behandelde de heer Wertheim het expressionistische werk i van Maillol. Ook van de klassicistische j uitingen in diens beelden gaven de ver toonde plaatjes een goede indruk. Na de tweede wereldoorlog heeft een nieuwe golf van expressionisme opgang gemaakt, waarbij werd'gebroken met .de natuurlijke voorbeelden. Spreker zag in deze vórm van abstracte kunst een dreigend gevaar voor de beeldhouw kunst. De kunstenaars willen een in druk geven van deze verwarde tijd en in de figuren die zij vervaardigen is vaak niets menselijks meer te ontdek ken. De heer Wertheim zeide te ver wachten dat na verloop van tijd de eenheid in de beeldhouwkunst zal weer keren, waarbij de kunstenaars een nieu we weg zullen inslaan. Ter voorziening in de vacature van hoofd der Rochdaleschool hebben B. en W. de gemeenteraad de volgende voor dracht aangeboden: 1. de heer H. Smiti onderwijzer aan de Rijksleerschool te, Apeldoorn; 2. de heer J. G. A. J- 01- denhave, onderwijzer aan de openbare lagere school te Heemstede; 3. de heer D. J. Klaver, hoofd van een openbare lagere school te Hoogeveen. De vaca ture is ontstaan door overplaatsing van de heer M. Slabbekoorn naar de nieu we openbare school voor gewoon lager onderwijs. WIJZIGING LOONVERORDENlNó VAN REINIGINGSDIENST De tegenwoordige groepsindeling vo°' de werklieden bij de Reinigingsalen laat te wensen over. Verschillende Pe sonen verrichten werk waarvan des» in de naam van reinigingsarbeider voldoende wordt weergegeven. "'J'r ging in de titulatuur is wenselijk do opneming van de functies reiniging arbeider le klas, schuitenlader en vu verbrander in groep III en die chauffeur le klas en voorwerker groep IV. Een en ander zal voor en len een bescheiden loonsverbetering tekenen. B. en W. stellen voor <>a toe te besluiten. LANGEDIJK. De gei bijeengeroepen voor een raa bijeen geroepen voor een raa ring op Vrijdagavond half van de belangrijkste voorste aan de woningbouwverenigir dijk" voorschotten te verlenc bouw van tien nieuwe wonin bouwplan „Centrum" aan di Hendrikstraat. B. en W. i goedkeuring van de raad om voorschot te geven voor di van het bouwterrein en de I het bouwrüpmaken van c (grondvoorschot), tegen eer van ten hoogste 4% procent aflossingstermijn van 75 jari een voorschot van 101.500.. bouwkosten van tien woning voorschot) tegen een rentevo hoogste 4J4 procent met een termijn van 75 jaren. Verder schot van f 101.500.voor de ten van 10 woningen (bouw tegen een retenevoet van te 414 procent met een aflossi van 50 jaren. Genoemde woi len «en inhoud hebben v: waarin 8 slaapplaatsen. Hoewel deze woningen dan de bestaande huizen in trum en ook meer woonger behoeft de huurprijs niet m ZUIDSCHARW OUDE. In toen nog een zelfstandige g< het eerst de idéé van straatverb achteruitzetting van hekken c De gemeente betaalde het daar richten werk, plaatste soms hek of liet het oude reparei de grond eigendom van de gen- Later is het niet gebleven bij uitzetten van de hekken, ms ook gedeelten van woningen g zijn nu echter nog van die plaatsen, waar het benauwen< wel te smal voor een uitermat< keer, zoals zich dit hier elke manifesteert. Vooral het „Zuiden" roept o ring, en ook in het „Noorde zich nog zo'n sta-in-den-weg. zuiden van de Kromme Brug het voormalige brandspuithuisji stand eveneens onbevredigend, de gevaarlijke bocht daar t Reeds lang zijn er onder gaande tussen het college vai der Ned. Herv. kerk en het bestuur, doch blijkbaar kan m< de voorwaarden, waarop het p Diaconie meer naar achter, ii richting, zal worden verplaatsl worden. ZUIDSCHARWOUDE. Het voorgekomen, dat een ingezeti dorp, 's morgens het bed uitsfc de enkels in het water kwaï Dat gebeurde aan het Kerk Aan dit voor de betrokkene r voorval werden we herinnert met de „waterhuishouding" a£ Kerkpad werden geconfronl slootje, dat daar op een paai stand van de huizen als afvoei bet overtollige water moet di boordevol en de waterspiegel 1 gelijk of iets boven de vloe? mige woningen. Bij een vrij si val is de waterafvoer langs Weg, waarlangs de huizen zijl zeer slecht. Het oude Kerkpj wel als fietspad wordt gebruik ook gedeeltelijk onder water nieuwe weg is het op verschil sen niet beter. In die toestand moet afd betering worden gebracht. ZUIDSCHARWOUDE. El schillende manieren om een «as te spekken. De een houd ®n de ander een bazar om wei te komen. Weer een ander m organiseren van een olieboll dit laatste heeft het fanfareci Ha rbeidte Zuidscharwoui der me„Werd een commissie f leiding van de heer W. K In een dezer dagen gehoud eet oïeH?oUenrt0ten °P Dinsda® gehele r dag te organiser massa's L*Tdijk' Het bakk' ZUIDSCHARW OUDE. Vn nala rc ifNfcd' Koi£b°nd zulle; met m a "i onvoorziene om- met m de gelegenheid zijn, d, In zijn kolfbaan te laten ho In zoWz°eUde dan ln de pIaats z ze daar wel zouden doo aan ^ie°h ?an het daaroP 1 aan de beurt is. Het is eendtUd1Ub aItUd Van beteker een tijd van te voren weet harm de Nationale Wedstrijden houden, omdat dit vrij grot offers vergt. g

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2