Bouw van tien huizen zal slechts twee maanden kosten iEfflP Landeigenaren Bleekmeer in principe voor ruilverkaveling RAAD VAN OBDAM BESPRAK DE WINKELSLUITING Agrarisch Nieuws B. en W, voorstanders van het nieuwe systeem van skeletbouw Langedijk heeft de primeur Straatverbreding nood zakelijk De export van groenten naar Duitsland Petten „Nieuw begin" houdt weer harddraverij Van voet- en handbal Heer-Hugowaard Warrnenhuizen Burgerlijke stand KVP Langedijk besprak de verkiezingsuitslag Honden mogen niet loslopen Oudorp Bergen DINSDAG 7 OCTOBER 1952 v "fry.'/'' LANGEDIJK. De gemeenteraad bijeengeroepen voor een raadsvergade- bijeen geroepen voor een raadsvergade ring op Vrijdagavond half acht. Een van de belangrijkste voorstellen is om aan de woningbouwvereniging „Lange dijk" voorschotten te verlenen voor de bouw van tien nieuwe woningen in het bouwplan „Centrum" aan de Frederik Hendrikstraat. B. en W. vragen de goedkeuring van de raad om 11.500. voorschot te geven voor de aankoop van het bouwterrein en de kosten van het bouwrijpmaken van dit terrein (grondvoorschot), tegen een rentevoet van ten hoogste 414 procent, met een aflossingstermijn van 75 jaren. Verder een voorschot van 101.500.voor de bouwkosten van tien woningen (bouw- voorschot) tegen een rentevoet van ten hoogste 4>4 procent met een aflossings termijn van 75 jaren. Verder een voor schot van f 101.500.— voor de bouwkos ten van 10 woöfngen (bouwvoorschot) tegen een retenevoet van ten hoogste 414 procent met een aflossingstermijn van 50 jaren. Genoemde woningen zul len een inhoud hebben van 301 m3, waarin 8 slaapplaatsen. Hoewel deze woningen groter zijn dan de bestaande huizen in plan Cen trum en ook meer woongerief bieden, behoeft de huurprijs niet meer te zijn ZUIDSCHARWOUDE. In dit dorp, toen nog een zelfstandige gemeente, is liet eerst de idéé van straatverbreding door achteruitzetting van hekken opgeworpen, De gemeente betaalde het daarvoor te ver richten werk, plaatste soms een nieuw hek of liet het oude repareren, terwijl de grond eigendom van de gemeente werd, Later is het niet gebleven by bet achter- uitzetten van de hekken, maar werden ook gedeelten van woningen gesloopt. Er zijn nu echter nog van die gevaarlijke plaatsen, waar het benauwend smal is, wel te smal voor een uitermate druk ver keer, zoals zich dit hier elke dag weer manifesteert. Vooral het „Zuiden" roept om verbete ring, en ook in het „Noorden" bevindt zich nog zo'n sta-in-den-weg. Even ten zuiden van de Kromme Brug tegenover het voormalige brandspuithuisje is de toe stand eveneens onbevredigend, vooral door de gevaarlijke bocht daar ter plaatse. Reeds lang zijn er onderhandelingen gaande tussen het college van Diakenen der Ned. Herv. kerk en het gemeente bestuur, doch blijkbaar kan men het over de voorwaarden, waarop het pand van de Diaconie meer naar achter, in oostelijke richting, zal worden verplaatst, niet eens worden. Water in de kamers ZUIDSCHARWOUDE. Het is al eens voorgekomen, dat een ingezetene van dit dorp, 's morgens het bed uitstappende, tot de enkels in het water kwam te staan. Dat gebeurde aan het Kerkpad alhier. Aan dit voor de betrokkene niet prettige voorval werden we herinnerd, toen we met de „waterhuishouding" aan datzelfde Kerkpad werden geconfronteerd. Het slootje, dat daar op een paar meter af stand van de huizen als afvoermiddel van het overtollige water moet dienen, stond boordevol en de waterspiegel lag ongeveer gelijk of iets boven de vloer van som mige woningen. Bij een vrij sterke regen val is de waterafvoer langs de nieuwe tveg, waarlangs de huizen zijn gebouwd, zeer slecht. Het oude Kerkpad, dat nog wel als fietspad wordt gebruikt, staat dan ook gedeeltelijk onder water en op de nieuwe weg is het op verschillende plaat sen niet beter. In die toestand moet afdoende ver betering worden gebracht. Kunst na Arbeid houdt een oiieboilendag ZUIDSCHARWOUDE. Er zijn ver schillende manieren om een verenigings kas te spekken. De een houdt een loterij en de ander een bazar om weer op toeren te komen. Weer een ander middel is het organiseren van een oliebollendag. Tot dit laatste heeft bet fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Zuidscharwoude besloten. Hiertoe werd een commissie gevormd on der leiding van de heer W. Kuijt. In een dezer dagen gehouden vergade ring werd besloten op Dinsdag 28 October V7 ®leiDollendag te organiseren over de 6 e. Lansedijk. Het bakken van de ircJüaS olie^°ben die men denkt te ver- r'oo+n'^al-plaats vinden bij de heer P. nii« U l?ilr! het bezit is van een grote olie stookketel. Een aantal bakfietsen en '"f.'1 heer R. Luijting zullen 3 worden om het transport op aie dag te vergemakkelijken. brSf«?ef„°ieling ls om van de netto-op- ®e nleuwe muziekinstrumenten aan te kopen. Nationale Kolfwedstrijden vanU!>DS^RW0UDE- Vo'gens besluit nt? S-",, Kolfb°nd zullen de Natio nale Kolfwedstrijden het volgend jaar te' Oostwoud worden gehouden. Als plaats. vangster is Zuidscharwoude aangewe zen, waar „Op Maat" dan gastvrouwe zou «1 ander, volgens usance bij de Eed. Kolfbond. dat, mocht Oostwoud on verhoopt door onvoorziene omstandigheden niet in de gelegenheid zijn, de wedstijden n zijn kolfbaan te laten houden, Zuid scharwoude dan in de plaats zou treden, en zo ze daar wel zouden doorgaan, Zuid scharwoude dan het daarop volgend jaar aan de beurt is. Het is voor de ontvan gende club altijd van betekenis, als men een tijd van te voren weet. wanneer bij haar de Nationale Wedstrijden worden ge houden, omdat dit vrij grote financiële offers vergt. dan 7.per week tegen 6.70 van de thans in aanbouw zijnde woningen. Dit vindt zijn oorzaak, schrijven B. en W. daarin, dat de bouwprijs per m3 inhoud slechts ƒ30.bedraagt. De bouw van deze woningen zal niet ge schieden op de traditionele bouwwijze, maar volgens een door de heer Kuipers te Nunspeet ontworpen systeem van skeletbouw, waardoor de bouwtijd voor een complex van 10 woningen wordt teruggebracht van 6 maanden op 2 maanden. De bespaiig in het systeem- Kuipers is niet gezocht in de materia len, maar in de arbeidslonen. Deze bouw heeft de goedkeuring van het bureau Ratio-bouw en het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting. Het college heeft tezamen met het be stuur van de woningbouwvereniging en de gerr.eenteorchitect een proefwo- ning bezichtigd. Men kwaim tot de con clusie, dat de gebouwde woningen zeker niet minder van kwaliteit zullen zijn, dan die gemaakt volgens de tradi tionele bouw. Met dit soort woningen zal de woningbouwvereniging „Lange dijk" als eerste in den lande voor de daig komen. Gezien de bijzonderheid van dit systeem stellen B. en W. in tegen stelling met het gebruik bij andere aanbestedingen voor deze bouw on derhands aan te besteden aan de firma W. Giltjes en Zoon te Broek op Lan- gendijk, die de ontwikkeling van zeer nabij heeft meegemaakt. De werkloosheid aan de Langedijk LANGEDIJK. Enkele weken geleden liet het zich, wat de werkgelegenheid be treft, zeer somber aanzien: de werkloos heid nam bedenkelijke vormen aan. Dit heeft echter niet lang geduurd, omdat zich op verschillend gebied, het een vaak een gevolg van het ander, een bedrijvig heid ontwikkelde, waardoor zo goed als iedere arbeider werk kon vinden. Zo waren de aanvoeren aan de twee grote veilingen zeer bevredigend, zodat er voor de transportarbeiders geen reden tot kla gen was. Aangezien er vrij veel voor export wordt verladen, is er heel wat emballage nodig in de vorm van kratten en kisten, waardoor in de kistenfabrieken ook grote bedrijvigheid heerst. Dan wordt er tame lijk veel gebouwd (huishoudschool, school voor v.g.l.o., nieuwe woningen). Voegt men daar nog bij de drukte in de zuur- koplfabriekenvan Hart te Oudkarspel, Stennenberg te Broek, De Nijs en Kramer te Zuidscharwoude, „Nieuw Leven", Coö peratie te Noordscharwoude, waar de zuur kool- en conservenfabriek van de N.V. Peter Verburg op een aanmerkelijk aan tal arbeidskrachten beslag legt, dan is het duidelijk, dat het werkloosheidscijfer ter plaatse zeer gering is. Regen als spelbreker LANGEDIJK. Voor vele tuinders is de overvloedige regen der laatste twee weken zeer nadelig. Het binnenhalen van de winterkool staat weer voor de deur en daar dit veler handen vordert, is het zeer gewenst, dat geen tijd meer moet worden besteed aan andere werkzaamheden. Thans is het echter zo, dat het rooien der gla diolen niet kan geschieden, omdat de bo dem doorweekt is, terwijl die natte bodem ook niet toelaat, dat de bloembollen wor den geplant. Dan zijn er nog verschillende tuinders, die hun late aardappelen nog moeten rooien, zodat de overvloedige regen hun nu zorgen baart. Het vrij lang durige droge weer had hen ongetwijfeld wat zorgeloos gemaakt. LANGEDIJK. De export van verse groenten naar West-Duitsland vindt de laatste tijd normaal plaats. Op 24 Sep tember werd. naar „Groenten en Fruit" mededeelt, een nieyw contingent van D.M. 4 millioen toegestaan. De gedachte in veilingkringen is dan ook, dat de uitvoer naar onze Oostburen zonder veel stagnatie zal kunnen doorgaan. Een uitzondering moet echter ge maakt worden voor het product uien, waarvan de export uit ons land op 18 September door de Duitse autoriteiten werd stopgezet. Voor andere landen dan Nederland was de uitvoer al eer der verboden, n.l. van 1 Augustus tot 30 November. Gezien de vraag naar Hollandse uien wordt door de instanties in Nederland alle moeite gedaan de export van uien weer op gang te krijgen. De tuinders hebben de laatste tijd al heel wat uien geruimd, waarvoor goede prijzen ge maakt zijn. Het mag wel een bijzonder heid genoemd worden, dat er al een groot quantum verkocht is. Dit behoort wel tot de uitzonderingen, daar ge woonlijk de uien in hopen op het land of in bewaarplaatsen worden opgeslagen alvorens ze van de hand gedaan worden. Nu was het zo, dat de uien geoogst en meteen geveild werden. In veilingkringen wordt gehoopt, dat de export naar Duitsland van dit laat ste product weer spoedig zal kunnen beginnen. Wanneer dit het geval zal zijn, valt niet met zekerheid te zeggen. De practijk is doorgaans dat zo iets onverwacht wordt bekend gemaakt. Intussen leven de tuinders maar weer in de hoop, dat het spoedig gaat ge beuren. Vaardigheidsproeven KNCV OUDKARSPEL. Een grote groep adspiranten van „Hercules Hygiëa" heeft Zondag in Barsingerhorn de vaar- digheidsproeven van het KNGV afge legd. Van de meisjes eerste graad slaag den T. de Gey,s, A. Barsingerhorn, W. Kriek, M. Met, G. Wiedijk, T. Worms- becher, G. Vaartjes, I. Bos, W. Hemke (hoogste met 78 punten), M. Kramer, A. Kuiper, B. Stam, A. v. d. Heerik,_ M. Kuiper en J. Postumus. Van de jon gens eerste graad werden er drie afge wezen. Geslaagd: K. Drost, F. Kout, F. de Rijke, R. Wielinga, K. Möller, W. Eecen, R. Wilmink, S. Eeeen (hoogste 90.6 p.) en P. Drost. In de groep meisjes tweede graad ver- m erden Netty Molenaar, J. Borst, T. de Pijper, A. Kout, J. Keeman, H. Pluister en B. Voogd tweede prijzen en C. Kooy, K. Blokker, R. de Wit, W. van Rijn, H. Kramer, G. Paulusma, R. Lauwerse, L. Polman, G. P.aulusma, R. Lauwerse, L. Wijk en T. van Rijn derde prijzen. Bij de jongens tweede graad waren er slechts derde prijzen, voor J. Molenaar en G. Zeeman. Nieuwe Sluisbrug OUDKARSPEL. De oude beweegbare brug over de gemeente-sluis te Oudkar spel zal worden vervangen door een vaste brug. „..ij In de a.s. raadsvergadering komt dit voorstel aan de orde. De kosten van een nieuwe beweegbare brug zijn geraamd op f 53.895,en die van een vaste brug op f 38.500,Daarom adviseren B. en W. tot het laatste over te gaan. De bestaande sluisbrug is in zeer slechte staat en levert een ernstig gevaar op voor het verkeer. BLOKKER, 6 Oct. 1952. Uien 7—11; Bieten 56.50; Gele bew. kool 57.10; Groene kool 89.30; Rode kool 6.10 10.10; Slabonen 3965; Fronksnijbonen 2540; Tomaten 1732; Andijvie 57; Sla 4.105.10; Bloemkool 1327; Ali cante 7183; Frankenthaler 6178; Bramley Seedling 68; Ellisson Oranje 1725; Sehellinkhouter 1233; Transp. de Cronsels 1019; Beurré Hardy 821; Bonne Louise d'Avranches 1218; Con férence 419; Festillion 1013; Legi- pont 615; President Louteuil 414; William Duchesse 311; Eva Baltet 3 —14. Er was voor de vergadering van de narddraverijvereniging „Nieuw begin", ./elke in cmé ,,De oranding" weru ge houden een zeer verheugende belang stelling. Besloten werd om de drave rij om het kampioenschap van de Zijpe, alleen voor boerenpaarden, te houden op Dinsdag 21 October en wel zo mogelijk evenals vorig jaar, midden in het dorp. De uitkomsten over het afgelopen jaar waren volgens rekening van de penningmeester zeer bevredigend en men had een saldo geboekt van f 160. Door enkele leden werden voor de komende draverij prijzen toegezegd, in de vorm van een lauwertak en een medaille, hetgeen ten zeerste op prijs werd gesteld. De organisatie van de draverij zal door dezelfde personen van vorig jaar geschieden. Hoewel Petten door Vriesman spoe dig de leiding nam, was de vreugde slechts van korte duur, daar Hollan- dia T. nog voor rust twee uitsteken de doelpiinten wist te maken. Deze stand gaf de verhouding vrij goed weer. Ook na rust was Hollandia iets sterker en wist dit door een goal tot uitdrukking te brengen, toen doelman Watertor de bal onder zich door liet glippen. De wedstrijd stond op ma tig peil. De dames van Petten behaalden m deze competitie hun eerste over winning in een tamelijk eenzijdige wedstrijd. DTS moest met 6-1 het on derspit delven. Bij Petten blonken de gezusters Quak weer als goalgetsters uit. Het spel was het aanzien volko men waard. OPRICHTINGSVERGADERING SCHAAKCLUB Nu het winterseizoen nadert hebben verschillende plaatsgenoten het plan opgevat een schaakclub op te richten. Er hebben zich reeds verscheidene leden opgegeven. Vrijdagavond zal de oprichtingsvergadering worden gehou den. VERGADERING VAN POOT- AARDAPFEL-KWEKERS De Coöp. Afzetvereniging van poot- aardappelenkwekers „Heerhugowaard- Noord" heeft voor haar leden een ver gadering belegd op Woensdagavond. Behalve over de normale agenda punten zal ook worden gesproken over het bestuursvoorstel om over te gaan tot verhoging van het voorschot voor aankoop van S.-pootgoed. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester zal a.s. Dinsdag 7 dezer geen spreekuur kunnen houden. Het eerstvolgende spreekuur is op Za terdag 11 October a.s. van 11luur. Simon Jacobus, zoon van P. J. Pronk en A. O- M. Appelman; Catha- rina Alida Maria, dochter van S. Jon ker en A. M. E. Commandeur; Nico- laas Maria, zoon van C. Zutt en P. Ligthart; Dirk Johannis, zoon van H. Vruggink en C. A. Wassink; Gerardus Antonius, zoon van C. N. Nannes en W. Jonker; Jacobus Cornelis, zoon van J. Jonker en J. Krom; Jacoba IJda Maria, dochter van B. D. van Duin en C. Pronk; Hendrika Alida, dochter van C. A. de Nijs en C. Dekker; Mar- garetha Elisabeth, dochter van C. J. Beemsterboer en G. Suiker. Ondertrouwd: Nicolaas Petrus Kor- ver (Heerhugowaard) en Alida Maria Mosch. Getrouwd: Johannis Simon Overpelt (Akersloot) en Catharina Maria Mo lenaar; Cornelis Smit en Geertruida Cornelia Filmer; Johannis Petrus Bakker (Harenkarspel) en Afra Moseh. NOORDSCHARWOUDE De overbevolking van Nederland is een voort durende zorg van de overheid. De regering zit dan ook niet stil om de moeilijk heden een halt toe te roepen. Emigratie wordt bevorderd en landaanwinning voorgestaan. Wat dit laatste betreft is er in Noord-Holland al veel gebeurd. Hierbij denken we aan de herverkaveling van diverse polders. Was het voor heen zo, dat er bij de bevoegde instanties de Cultuurtechnische Dienst sporadisch een aanvrage binnenkwam voor ruilverkaveling, de laatste jaren staat het niet stil. De resultatenzijn van dien aard, dat de polders waar ruil verkaveling heeft plaats gevonden er op vooruit zijn gegaan. Niet alleen, dat de oppervlakte groter is geworden, nog meer is van belang, dat de structuur van de grond enorm verbeterd wordt. Productieverhoging is hier het gevolg van. In de buurt van de Langedijk zijn de laatste tijd diverse ruilverkavelings objecten aangepakt. Noemen we slechts de polder Waarland en de polder Valk koog bij Sint Maarten. Nieuwe objec ten staan op stapel, o.a. die van de Ringpolder en voorts die van de Bleek meer, gelegen in de gemeente Haren karspel. In een Zaterdagmiddag gehouden vergadering in hotel „De Burg" te Noord-Scharwoude, kwamen onder lei ding van de heer Jac. Weel vier en twintig van de totaal zes en dertig landeigenaars bijeen en de mogelijk heid van ruilverkaveling van de Bleek meer onder ogen te zien. De heer Weel riep in het bijzonder een woord van welkom toe aan drie he ren van de Ned. Heide-Maatschappij, het lichaam, dat bij eventuele uitvoe ring de leiding van de verkaveling op zich zal nemen. Spr. noemde als voor- beeld de ruilverkaveling te Waarland, waarvan de resultaten heel goed ge noemd mogen worden. Verder noemde hij als som van de kosten die ech ter nog geenszins definitief vaststaan een bedrag van 80— per ha, gedu rende dertig jaar. Deze kosten zouden volgens spreker boven de tegenwoor dige pacht moeten komen. Door diverse landeigenaars-gebrui kers van het land werd daarna het woord gevoerd. De meesten spraken zich uit als voorstander van ruilver kaveling. Nadere uitleg De heer Van Wel van de Heide- Maatschappij gaf vervolgens een nade re uitleg van de mogelijkheid tot ruil verkaveling. Deze kan op twee manie ren geschieden. Als eerste noemde spr. de normale aanvraag volgens de ruil- verkavelingswet, waarbij de stands organisaties of minstens een derde van de eigenaren een verzoek indienen. Dan duurt het echter wel vier a vijf jaar eer de werkzaamheden een aanvang kun nen nemen. De mogelijkheid, die hier aanwezig is met de Bleekmeer, waar het over een kleine oppervlakte gaat, kan op vrijwillige basis gevonden wor den. Als er vijftig plus één vóór zijn, kan de verkaveling doorgaan. Hierop wordt dan een plaatselijke commissie benoemd, welke beslist over het toe te wijzen land. Er wordt een begroting van de kosten gemaakt door de Cultuur Technische dienst, waarop een aan vrage voor rijkssubsidie volgt. Ten slotte komt de eindbeslissing. Spreker adviseerde tijdens deze vergadering een principe-besluit te nemen. Lukt dat niet, dan kan er een aanvrage volgens de wet worden verkregen. Dit laatste was echter niet nodig, daar na gehou den stemming zich drie en twintig landeigenaars voor ruilverkaveling uit spraken en slechts één tegen. Er wordt nu binnenkort een vergadering van de ingelanden gehouden, waar de defini tieve uitspraak zal vallen om de ruil verkaveling al of niet werkelijkheid te doen worden. NOORD-SCHARWOUDE. De afd. Langedijk van de Kath. Volkspartij vergaderde Maandagavond 'in hotel „De Burg". De voorzitter, de heer Jac Weel gaf een resumé van de Kamerverkie zingen. Na de verkiezingen treden alle partijfunctionarissen af en worden er nieuwe bestuursleden gekozen. De ver kiezingen, aldus spreker, brachten aan de Langedijk wel stemmenwinst voor de KVP, maar het percentage liep te rug. In de komende vier jaar zal er hard gewerkt moeten worden om het verloren gegane gebied terug te win nen. Van_ het partijseeretariaat was een brief ingekomen over de werkgroepen in de partij. In iedere afdeling wil men minstens één werkgroep vormen. De heer Jac. Weel werd daarna met op één na algemene stemmen als voor zitter herkozen. Bestuursverkiezing Als bestuursleden werden herkozen de heren P. Stoop, G. Kraakman, P Bergen Az, Jac. Beentjes, P. Mul en K. Bekker Hz. .en als plaatsvervangers de heren J. Huitema, Jac. Bruin Dz en R. Kuin. De heren Jac. Bruin Dz en J. Huitema werden gekozen als afgevaar digden naar de Rijkskieskringvergade- ring en de heren Jac. Beentjes en Jac Weel naar de Statenkring. De heren Jac. Weel, C. P. Jong, E. Clijnck, Hooij, Schuur, Luijcks en Ken ter werden candidaat gesteld als can- didaten voor het Rijkskieskringbestuur. De vergadering ging accoord met de beide eandidaten voor de vacature van voorzitter, t.w. de heren Smits en Van der Knaapen. Voor de Statenkring werden als be stuursleden genoemd, burgemeester Kalb, Oude-Niedorp, en de heren Nan nes, Warrnenhuizen, Ran, Den Helder en Fl. Keizer te Zuid-Scharwoude. Men ging verder accoord met de af gevaardigden naar de partijraad. Bij de rondvraag vestigde de heer J. Stoop de aandacht op het houden van propaganda-vergaderingen gedurende de komende winter. De voorzitter zag hierin een taak voor het nieuwe be stuur. De heer P. Duijves had. gaarne gezien, dat er voor de verkiezing een vingerwijzing was gegeven door het Episcopaat. De voorzitter ging hierna wat dieper in op de oorzaken van het stemmenverlies voor de KVP. De heer P. Bergen Az. bepleitte meer werklust, speciaal van de afdelingsbesturen. Hij "stelde voor om een werkgroep te vor men. Vervolgens informeerde hij naar de stand van zaken met de woning bouw. De voorzitter zeide, dat in de Vrijdag te houden raadsvergadering een voorstel aan de orde kwam om nog tien woningen te bouwen. De raad dezer gemeente kwam in voltallige zitting bijeen onder voorzit terschap van burgemeester J. de Boer. Deze deelde mede, dat door het Ter- ling-fonds gelden beschikbaar worden gesteld voor verbetering van woon huizen. Hieronder vallen het maken van slaapkamers op open zolders, WC's, keukens, herstel van daken, verzakking van funderingen enz. Rijk en Gemeen te dragen de helft van de kosten. Ook het verbouwen en in z.g. Winterrege- ling is weder mogelijk. De voorzitter hoopte, dat velen van deze gelegenheid gebruik zullen maken. In behandeling kwam daarna de vaststelling van een gemeentelijke ver ordening ingevolge de winkelsluitings wet. B. en W. stelden voor: A. Het toestaan van een koopavond voor alle winkeliers Donderdags tot 21 uur, uitgezonderd de Donderdagen die vallen op 15 Aug. en 1 Nov. B. Bakkerswinkels mogen niet ge opend zijn: le. in de voorlaatste volle week van Juli, die bakkerswinkels wel ke in opvolging gerekend vanuit de gemeentegrens ObdamSpanbroek een oneven nummer dragen. 2e. In de laatste volle week van Juli, de bakkerswinkels, die in opvolging gerekend van genoemde gemeente grens, een even nummer hebben, 3e. De kruidenierswinkels vallen on der dezelfde regeling als de bakkers winkels. C. Kapperswinkels mogen niet ge opend zijn op Maandag vanaf 13 uur, behalve op de Maiandagen vallende in de wéken waarin 15 Augustus en 1 No vember vallen. D. Alle winkels mogen zijn geopend tot 21 uur op de Zaterdagen voor Pa sen, Pinksteren, de eerste kermisdag en de laatste werkdag vóór 15 Augus tus, 1 November en Hemelvaartsdag. Kapperswinkels mogen bovendien geopend zijn: 1. Dinsdag Woensdag en Vrijdag voor Pasen, Pinksteren en de kermis zondag. 2. Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaïterdag van de week waarin Hemel vaartsdag valt. 3. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag in de eerste week van Juli. E. Kapperswinkels mogen daarenbo ven nog geopend zijn op iedere werk dag tussen 1 Mei en 1 Nov. Hierbij mogen de klanten worden bediend tot 19.30 uur. Hij, die in verboden tijd gaat kopen, is strafbaar met ten hoogste 2 maanden of 300. De Kamer van Koophandel gaat ac coord met de bepalingen genoemd on der A, B en C; ten aanzien van D be hoeft geen advies te worden gevraagd. Wat punt E betreft, zal het advies van deze Kamer ongunstig zijn. De geor ganiseerde middenstand ter plaatste gaat met alles accoord, d.w.z. ziet de bovenstaande bepalingen graag tot stand komen. De heer De Wijs vond deze bepalin gen wellicht goed voor de stad. Voor het dorpsleven, met lange werktijden, is de regeling een onding. De heer Putter kon er zich niet mee verenigingen, dat de bakkers Zondags gesloten moeten zijn. De Zondag kan zo gemakkelijk anders verlopen, dan als men Zaterdags zal denken. Ten slotte werd met algemene stem men besloten, dat de kapperszaken van 1 A'pril tot 1 Nov. tot 8 uur geopend mogen zijn, met een half uur voor afhelpen. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van het feit, dat de tuinders en boeren om 6 uur de arbeid op het land staken. Er was een voorstel tot een verbod om honden op straat te laten loslopen. B. en W. meenden, dat waar in de laatste tijd ongelukken zijn voorgeval len, doordat honden tegen rijwielen, BURGERLIJKE STAND Geboren: Regina J. d. van E. H. van der Wal en A. de Geus. Johanna P., d. van S. J. Abbo en C. J. van Alphen. Getrouwd: Gerardus J. Lieuwen te Amsterdam en Cornelia Wendel. Vertrokken personenNeeltje Breeuwsma naar Bergen, Paulineweg 11. Cornelia Wendel naar Amsterdam, Jac. v. Lennepkade 65. Anna M. van Lent naar Alkmaar, Geesterweg 12. Johan nes J. Bont naar Beverwijk, Nielenlaan 19. Cornelis Prinse naar Beverwijk lWijk aan Zee), Voorstraat 42. Ingekomen personenWilhelmina van Zwanenburg van Zaandam. rijwielen met hulpmotor en motorrij wielen zijn opgesprongen of opgelopen, het wel gewenst moet worden geacht om dit verbod in te stellen. De heer De Wijs wenste niet aan deze drastische maatregel mede te wer ken, daar het onmogelijk is de honden vast te houden. Hieronder zijn zeer nuttige rattenvangers. Met de stem van de heer De Wü» tegen werd het voorstel aangenomen. Ten slotte werden meerdere recla mes van de hondenbelasting behandeld. ONGELUK LIEP GOED AF Zondagmorgen kwarp door onver wacht oversteken van de Straatweg een 4-jarig kind van de heer A. Steltenpool in aanraking met een passerende luxe auto. Het kind werd binnengebracht bij dr H. Lohman, die echter geen ernstige verwondingen kon constateren. Nadat de verkeerspolitie alles in orde had bevon den, kon de chauffeur na een oponthoud van anderhalf uur, zijn reis vervolgen. UITTOCHT VAN EMIGRANTEN Zaterdag zijn uit onze gemeente naar Nieuw Zeeland geëmigreerd de heren G. Spaander, Jac. Konijn, A. Knijn, G. Schipper en J. Peerdeman. In zijn eenvoudige woning 'te Giins- bach (Elzas) is kortelings de Pa- racelcus-medaille een onder scheiding voor zeer verdienstelijke medici uitgereikt aan prof. tfr. Albert Schweitzer. BURGERLIJKE STAND Geboren Ronanus P. M., z. van E. Hopman en C. J. Deckers. Joke, d. van H. H. van der Horst en C. Vogels. Cor nelis G., z. van G. Schekkerman en M. J. Hoeben. Anna E. M., d. van M. Klever laan en J. C. de Waard. Tjeerd, z. van A. A. Wissink en F. Nyboer. Ondertrouwd: Dirk Langereis en Louise van Aggelen. Gideon Brak (Cu rasao) en Reina A. Ooijman. Lamber- tus Thomas (Beverwijk) en Lucia Bloetjes. Getrouwd: Wilem Boon en Neeltje Breeuwsma. Jan Bakker en Hendrika G. Schipper. Overleden: Maria H. Ariaans, 69 jaar, weduwe van W. H. Bouman. BESOMMINGEN IJMUIDEN Besommingen van Maandag 16 Oct.: Trawlers: IJm 20 f 15.800. IJm 73 f 32.200, een trawler met f 25.700; log gers: Sch 140 f 630, Seh 135 f 9370, IJm 283 f 1490, IJm 53 f 3890, KW 133 f 8960, KW 166 f 4170, KW 162 f 4760, KW 125 f 4030, KW 155 f 2170, KW 108 f 3170, KW 169 f 3800, KW 70 f 1290, KW 78 f 1840, KW 141 f 2960, KW 75 f 2200; kotters: Ro 29 f 1660, Ro 1 f 1350, Ro 2 f 3160, Am 16 f 3690, Am 17 f 3800, Am 18 f 3500, IJm 11 f 1010, IJm 230 f 660, IJm 277 f 1700, IJm 276 f 1590, KW 27 f 2300, KW 21 f 1020, KW 34 f 1630, KW 77 f 1870, KW 210 f 2040, KW 31 f 1030. Per 1 kg: heilbot 275230; tong: gr. 460—355, grm. 245—231, kim. 238—224, kl. I 196—169, kl. II 173—118; tarbot I 240—180. Per 50 kg.: tarbot: II 77, IV 48—41; schartong 45. schol: gr. 76—66, grm. 72 67, kim. 74—62, kl. I 67—48, kl. II 48—8; v haring 12.70—11; makreel 26—19.50; schelvis: gr. 76—71, grm. 71—68, kim. 57 —52; gul: 5047, mid. 43—30, kl. 32—24; ham 88—82; poontjes 20.50—17; kl. kool- vis zw. 3732. Per 125 kg: gr. kabeljauw 260164: gr. koolvis zw. 82—80; gr. leng 114—108. De aanvoer bedroeg totaal 9980 kisten. Te Bussum is gisteren in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk over schot van de bouwmeester C. J. Kruis weg, oud-wethouder en raadslid te Bus sum. Aardappelen sorteren uit luchtgekoelde ruimten (Mededelingen van de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst te Schagen): Betrekkelijk weinig weken nadat de aardappelen in de met buitenlucht ge koelde bewaarplaatsen zijn gebracht, worden de eerste partijen reeds weer gesorteerd. Nu we een regenachtige periode hebben, komt het grote voordeel van de aardappelen, die nu binnen zitten, naar voren. We hebben enige weken geleden, na de extra koude nachten evenals vo rig jaar echter een paar gevallen mee gemaakt, waarbij aardappelen uit de luchtkoeling barsten in de huid ver toonden bij het sorteren na een koude nacht. Daar het nog niet mogelijk is om al gemene conclusies te trekken, kunnen we alleen als voorlopige oplossing ge ven: Enkele dagen niet koelen, voordat men wil gaan sorteren. Dit geldt vooral als we in een koude periode zitten. We zouden gaarne uit de praktijk over deze kwestie erva ringen vernemen. Verdelging van schadelijke vogels In de herfst komen regelmatig ver zoeken binnen om mussen en spreeu wen te doden door strychninetarwe uit te strooien. We verlenen steeds onze medewer king indien dit o.i. verantwoord is. Toch zijn we ervan overtuigd, dat het effect van een bestrijding op één boerderii nooit het effect afwerpt, dat men zou kunnen bereiken bij een grote actie in een bepaald afgesloten landbouwgebied byv. een polder. De bestrijding van mussen moet dan bijv. in plaatselijke standsorganisaties besproken worden en kan in de winter bijv. tijdens ,een vorstperiode plaats vinden. De bestrijding van spreeuwen is veel moeilijker. In de herfst komen regel matig grote vluchten trekspreeuwen langs de kuststreken over ons gebied Deze spreeuwen blijven hoogstens één ot twee dagen hier en trekken dan verder, vaak naar Zuid-Engeland. U begrijpt wel, dat een bestrijding 2SST. Jfr8xift/lglnf v-aak, weini2 "iete 01- dan ook alleen effect afwerpen wanneer op zeer veel percelen de wintertarwe tegelijk wordt gezaaid. De schade per perceel zal dan geringer worden. Praktisch is dit niet gemakkelijk te regelen, maar misschien is door over leg hier iets te bereiken. C. ZIJDEWIND.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3