Partijcongres te Moskou luidt een nieuwe politiek in De Belgen Zondag ter stembus Sanapirin. <fe veilige 3 Europees atoomcentrum wordt bij Genève gevestigd Voormalige Indische ambtenaren gaan procederen tegen de staat Diplomatieke waarnemers concluderen: Sovjei-Unie wil de Ver. Stalen van hun bondgenoten scheiden Malenkof ziet conflicten en tegenstellingen Enige ontspanning in Djakarta 'n Hennetje infd... Bormanns bunker wordt gesloopt Gemeenteraadsverkiezingen van groot belang Trygve Lie wil een corps vrijwillige reservisten Hei ellial van de Wolves Voortaan per jaar hoogstens f600 p.p. aan reisdeviezen Grens van f 400 kan thans vervallen Nationale trots was geen raadsvrouwe De beloning voor hun trouw is ontrechting Wereldzuive'congres in 1953 in Den Haag Het achterstallig salaris wordt ingehouden Collecte gezamenlijke militaire fondsen Nieuw lid Prov. Staten De Hazemeijer N.V. heft een filiaal op DINSDAG 7 OCTOBER 1952 IJIT de redevoeringen, die Molotof en Malenkof op het congres van de Russi- sche communistische partij te Moskou hebben gehouden, leidt men in diplo matieke kringen aldaar af, dat Rusland een grootscheepse diplomatieke en pro pagandistische poging heeft aangekondigd, om de Verenigde Staten van hun bondgenoten te isoleren. Men meent, dat de Sowjetunie voortaan eerder tot samenwerking met Engeland, Frankrijk en de andere Westeuropese landen be reid zal zijn dan tot een samengaan met de V.S. Klaarblijkelijk wil Moskou een politiek van afwachten voeren, en toezien hoe de Westelijke wereld onder de druk der economische moeilijkheden uiteenvalt. Tegelijkertijd zou het de neu- tralistische stromingen willen steunen, teneinde een breuk met de V.S. aan te moedigen. Malenkof schijnt thans vrijwel zeker de opvolger van Stalin te zijn. sche en kapitalistische landen vreedzaam naast elkander kunnen voortbestaan en lat een oorlog tussen de kapitalistische landen waarschijnlijker is dan een tus sen deze landen en de Sowjet-Unie. J|ET is duidelijk, dat het Kremlin van tactiek gaat veranderen, nu de zaken niet naar wens gaan, zo heeft Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, in een rede te Pitts burgh verklaard. In 1947 verwachtte Moskou, dat geheel Europa en Azië op het punt stonden, voor de Russische druk MALENKOF heeft in zijn rede uiteen- gezet, dat er op economische gronden scherpe tegenstellingen tussen Amerika en de andere kapitalistische landen te wachten zijn. Voorbereidingen voor een nieuwe oorlog moeten deze moeilijkhe den oplossen. Sinds de afgelopen oorlog hebben Amerika, Engeland en Frankrijk al hun tijd aan deze voorbereidingen be steed. De Amerikaanse politiek streeft naar de wereldheerschappij. Voorts ontkende Malenkof, dat de Sowjet-Unie het Britse imperium be dreigt. De Britse heersende klasse moet wel inzien, dat het imperium wordt over genomen door de Amerikaanse milliar- dairs. De voornaamste tegenstelling tus sen de V.S. en Engeland barst uit in een openlijk conflict tussen Amerikaanse en Britse monopolies over de winplaatsen van olie, rubber, non-ferro-metalen en ertsen, zwavel en wol en over de mark ten voor verkoop van hun goederen, al dus Malenkof, die er aan toevoegde, dat de V.S. tegen hun bondgenoten samen zweren in de koloniën en andere afhan kelijke gebieden. Malenkof herhaalde, dat communisti- Gedurende het weekend hebben de parlementsfracties der Indonesische re geringspartijen gezocht naar een oplos sing voor de dreigende politieke crisis. Men schijnt thans een enquêtecommis sie te beschouwen als het middel om reorganisaties in ministerie en legerlei ding door te voeren zonder dat de rege ring aftreedt. In zulk een commissie zouden vertegenwoordigers van parle ment en regering zitting moeten nemen, vlen acht de politieke situatie in Dja karta enigermate ontspannen. Beledigde hoofdredactrice president Sukarno De hoofdredactrice van het Nieuw Surabajase Handelsblad, mevr. Fuhri- Mierop, moet 20 October voor de rech ter verschijnen wegens een vorig jaar cp 29 October gepubliceerd artikel, ge titeld „Oude Koeien", waarin zij een reactie gaf op de rede van president Sukarno, die hij had uitgesproken op de dag der Ver. Naties. Haar wordt pri mair ten laste gelegd opzettelijke bele diging van het staatshoofd. Militaire parade in Djakarta In Djakarta is Zondag de zevende legerdag gevierd met een parade, die werd afgenomen door president Su karno als opperbevelhebber van de In donesische strijdkrachten. President Sukarno gaf een dagorder uit. waarin hij o m. zei, dat de nationale staat, die wij beoogden en waarnaar wij tientallen jaren streefden, thans nog niet volledig is bereikt. Daarom dient het gehele Indonesische volk zijn strijd en inspanning voort te zetten. De Turkse premier, Menderes, en de minister van Buitenlandse Zaken, Ko- prulu, hebben een Franse uitnodiging om in Maart 1953 een .bezoek te bren gen aan Parijs aanvaard. VREDE £R is dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede toegekend. En toch waren er candidaten genoeg. Daar zijn de tientallen politici, die elk op hun beurt pleidooien voor de vrede hou den. De geleerdendie een atoom bom helpen uitvinden, een atoom bom welke door de dreiging van zijn aanwezigheid alléén een oorlog moet voorkomen. De geslepen rede naars, die mensen aanvuren tot be togingen „voor de vrede", betogin gen met de kracht van een bajonet- p aanval. JJEEtf, er is dit jaar geen Nobelprijs voor de vrede. Ik kan geen geleerde geen staatsman aanwijzen, die de Sr j°?zichzelf gediend heeft, want dat hoge goed wordt ons niet gebracht door de politici, door de constructeurs van wéér snellere straaljagers. J!EN strijdster voor de vrede is dat af- I getobde moedertjeergens in Niko- lajev, dat is fabrieksarbeider Smith, ginds in Boston, dat is ook dat kleine verpleegstertje, in een zieken huis in Amsterdam. Het zijn al die milhoenen kleine mensjes, met hun moeë ogen, zoals men ze soms in de trein kan zien. De arme drommels, voor wie de oorlog een catastrofe is. ^le nu en later in het hoekje zitten waar de slagen vallen, vrede of geen vrede tussen de landen. kan dit millioenenleger van grijze, angstige mensen, die stuk voor stuk om de ware vrede bidden, geen Nobelprijs voor de vrede geven. En dat zouden ze ook niet wensen, want wat is voor hen be kendheid en rijkdom? WiT„. zij vragen is alleen maar.de vredeDoch is die prijs niet te troot? (5) te bezwijken. Deze verwachting is echter ijdel gebleken door de kracht waarmee het vrije gedeelte der wereld zich tegen de Russische dreiging heeft teweerge- steld. Wijziging van tactiek zal niets veran deren aan de fundamenteel vijandige houding der Sowjet-Unie tegenover de rest van de wereld. De Sowjet-Unie zal haar militaire macht blijven uitbreiden, ook al zal zij misschien haar spijkerlaar zen vervangen door pantoffels Wij kun nen er zeker ,van zijn, dat de methode van openlijk geweld onverwijld zal worden hervat, indien de niet-commu- nistische landen zich in slaap laten wie gen en verslappen in de opbouw van een verdedigende macht. Rusland zal zich thans vooral gaan toeleggen op het zaaien van verdeeldheid tussen de vrije staten en op pogingen, om deze ianden van binnen uit uiteen te doen vallen. Hoge Franse officieren in Joego-Slavië Generaal Blanc, de chef van de Franse generale staf en twee andere Franse officieren zijn met een speci aal vliegtuig op het vliegveld van Bel grado aangekomen. Zij zullen tot 10 October in Joego Slavië blijven. Op uitnodiging van Joegoslavische mili taire autoriteiten brengen de officie ren een vrendschapsbezoek aan het Joe goslavische leger. Hitler's plaatsvervanger Martin Bormann had een eigen bunker. Britse militairen zijn thans bezig, het bouwwerk op te blazen. Het werk zal enige Hóeken duren en ongeveer negenduizend gulden kosten. Nationale vraagstukken in het geding gebracht De Belgen zullen Zondag naar de stembus worden geroepen ter verkie zing van 2666 nieuwe gemeenteraden. Van een verkiezingscampagne is tot op dit ogenblik nog nauwelijks sprake. Ver wacht wordt, dat deze zal worden ge concentreerd op de laatste twee dagen van deze week. Socialisten en liberalen betogen in hun pers, dat de raadsverkiezingen zullen kunnen worden beschouwd als een soort politieke barometer, die de stemming der bevolking ten aanzien van de thans twee jaar aan het bewind zijnde homogeen-tkathojieke regering zal registreren. Behaalt de oppositie grote successen, dan zal het kabinet- Van Houtte moeten aftreden en nieu we verkiezingen voor het parlement uitschrijven. De socialisten leggen in hun propaganda het accent op de noodzaak, de militaire dienst van 20 tot 18 maanden terug te brengen en op het onbevredigende gratiebeleid vam het kabinet. De liberalen voege» hier nog de Nederlandse concurrentie Op de komende Algemene Vergade ring van de Ver. Naties zal een voor stel van secretaris-generaal Trygve Lie worden ingediend om te komen tot de instelling van een korps vrijwillige re servisten ter uitvoering van de collectie ve veilingheidsmaatregelen. Dit korps ter grootte van 50 a 60.000 man zou ter beschikking moeien komen van de V.N. voor de organisatie van weerstand te gen eeti eventuele aanval. BESTUURSLID WESTDUITSE COM MUNISTEN AANGEHOUDEN Na een door communisten geleide bij eenkomst tegen de „Duitse verdeeld heid" is Zondagavond in Duisburg Os kar Neumann, bestuurslid van de Duitse communistische partij, gearresteerd. Gelijk met hem werd aangehouden de voormalige rijkskanselier Joseph Wirth. Belgische diplomaten uit de lan den achter het „ijzeren gordijn" heb ben te Brussel een onderhoud gehad met de minister van buitenlandse za ken. Van Zeeland. De conferentie duurt tot Woensdag en wordt een „al gemeen oriënterende bespreking". in het kader van de Benelux aan toe, kennelijk in de hoop, de middenstan ders achter zich te krijgen. De katholieke CVP behaalde in 1950 bij de verkiezingen 47.5 pet. van alle stemmen en kreeg dusdoende een ab solute meerderheid in Kamer en Se naat. Het staat te bezien, of zij nu v/eer op de stemmen van alle katho lieken mag rekenen. Vlaamsgezinde groepen en katholieke middenstanders ■hebben hun eigen scheurlijsten inge diend, die de CVP stellig op een 100.000 stemmenverlies zullen komen, te staan. De eerste resultaten der verkiezin gen worden Zondagavond verwacht, maar het zal wel tot Maandagmiddag duren, voordat de uitslag volledig be kend zal zijn. Ontslagen bij Indon. Hoge Commissariaat in Den Haag De reorganisatie van het Indonesi sche hoge commissariaat in Den Haag heeft reeds geleid tot het ontslag van vier en vijftig Nederlandse ambtena ren. Nog meer ontslagen zijn te wach ten. Het gaat hier om personen, die door Indonesiërs kunnen worden ver vangen, en ambtenaren, die door Ne derland aan Indonesië zijn uitgeleend en om krachten, die door de centralisa tie der verschillende bureaux overtol lig worden. Het is de bedoeling, om op deze wijze tot een goedkoper en effi ciënter werkend apparaat te geraken. Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door juiste dosering, zeer verhoogde geneeskrachtige wer king. Overtreft alles! Werkt veilig en snel bij Griep - Koorts - Kou en Pijnen. Koker 25 tabletten 45 ct. 50 tabletten 80 ct. «Advertentie. Lng. Med.) Het elftal van Wolverhampton Wan derers, dat Woensdag in het Feijen- oord-stadion te Rotterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Williams; Short en Pritchard; Chathac, Short- house en Wright (aanvoerder); Smith, Broadbent, Swinbourne, Dunn en Mui len. VIER RESERVES VOOR HET NEDERLANDS ELFTAL Voor het voorlopig Nederlands elf tal, dat Woensdag 8 October in het Feijenoord-stadion te Rotterdam tegen Wolverhampton Wanderers speelt, zijn de volgende reserves aangewezen: Landman (Sparta); Alberts (Vitesse); Zuidgeest (Sparta) en Clavan (ADO). Kid Gavilan verdedigde zijn titel met succes Door een puntenoverwinning op zijn uitdager, de Amerikaan Billy Graham, heeft de Cubaan Kid Gavilan zijn we reldtitel weltergewicht behouden. In het gevecht, dat te Havanna werd ge houden, was Gavilan in vrijwel alle vijftien ronden de sterkste geweest, hoewel hij zijn tegenstander geen en kele maal had neergekregen. De juryleden kenden de wereldkam pioen 47 en Graham 13 punten toe Het was de vierde maal sedert hij de titel van Johnny Bratton in Mei 1951 won, dat Gavilan zijn titel met succes verdedigde. Fenny ten Bosch te Londen uitgeschakeld In de eerste ronde van de Britse overdekte tenniskampioenschappen te Londen verloor Fenny ten Bosch met 6—4 62 van de Engelse speelster D. Spiers. VOLGENS de tot nu toe bestaande regeling bedroeg bet jaarmaximum aan deviezen voor toerisme naar de Europese landen, die in O.E.E.S.-verband samenwerken, 400,voor personen van 14 jaar en ouder. Gezien de sterk ver beterde betalingsbalans van Nederland in de E.B.U. enerzijds en de sterk geste gen kosten in het buitenland anderzijds bestaan er in het kader van de inter- europese samenwerking geen bezwaren meer om dit jaar maximum te verhogen tot 600,— voor personen van 12 jaar en ouder. Hieraan kan worden toegevoegd, dat de meeste andere crediteurlanden in het intereuropese betalingsverkeer reeds een ruimere regeling op het jjebïed van toeristendeviezen toepasten dan in Nederland tot nu toe het geval was. Van de zijde van het ministerie van Financiën deelt men mede, dat de nieuwe regeling inzake het verstrekken van deviezen aan toeristen op Dinsdag 7 October (dus heden) van kracht wordt. Ook voor emigranten zijn de richtlij nen .betreffende de deviezentoewijzing gewijzigd, in dier voege, dat aan emi granten naar de niet tot het dollarge- bied' behorende landen, vergunning kan worden verleend tot maximaal de te genwaarde van de volgende bedragen: voor gezinshoofden en alleenstaande personen f 1500.— voor het eerste ge zinslid (echtgenote) f 750.en voor de overige gezinsleden elk f 400.Voor de landen welke wel tot de dollarge- bieden behoren, wordt tot maximaal 60 pCt. van bovengenoemde bedragen aan deviezen toegekend. De oude richtle nen blijven voor het overige nog van kracht. Vier autosmokkelaars voor Arnhemse politierechter De Arnhemse economische politie rechter heeft gisteren vier Rotter dammers veroordeeld tot gevangenis straffen, variërend van zes maanden waarvan twee maanden voorwaarde lijk, tot zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De vier man nen waren schuldig bevonden aan de smokkel van zestal luxe auto's uit Duitsland. Alvorens de wagens ille gaal over de grens kwamen, werd tot een soort „koop" besloten, waartoe de vier smokkelaars zich in een vennoot schap verenigd hadden. De betreffen de auto's waren in Duitsland gestolen, doch men kon niet bewijzen, dat de verdachten van deze omstandigheid op de hoogte waren. Drie der verdachten hebben zich ook schuldig gemaakt aan vervalsing van nationaliteitsbewijzen. NEDERL. DELEGATIE BIJ DE V.N. In aansluiting op eerder doorgegeven berichten kan nog worden medege deeld, dat als plaatsvervangende verte genwoordigers van de Nederlandse de legatie op de Alg. Vergadering van de V.N. zullen optreden: mej. dr M. A. M. Klompé en de heer G. J, N. M. Ruygers Het centrale Europese laboratorium voor kernphysische onderzoekingen zal in de omgeving van Genève, in Zwit serland verrijzen. Dit besluit is gister morgen genomen door de Europese atoomgeleerden, die over het vraagstuk van de vestiging van het atooincen- trum in Amsterdam vergaderd hebben. Nederland had gehoopt, dat het atoom centrum, dat het grootste ter wereld zal worden, in de huurt van Arnhem zou worden gevestigd. Toen de Joegoslavische en Zweedse afgevaardigden naar de conferentie, aan Zwitserland als plaats van vestiging de voorkeur gaven boven hun eigen land, volgde de Nederlandse gedelegeerde, de heer M. J. H. Banning hun voorbeeld en trok zijn voorstel in. Zwitserland biedt o.m. de volgende voordelen: goedkope electriciteit, gun stige centrale ligging, terwijl de naam van Genève politiek-historisch een Europese klank heeft. Nog dit jaar verkiezingen in Griekenland? Koning Paul van Griekenland zal het Griekse parlement volgende week op aanraden van ministerpresident Piasti ras ontbinden en nieuwe verkiezingen doen uitschrijven, aldus verklaarde men van bevoegde zijde te Athene. Alle partijen zouden het er mede eens zijn dat de verkiezingen nog c'it jaar ge houden worden. (Van onze Haagse redacteur) Binnen enkele dagen begint voor de rechtbank in Den Haag een interessant proces tussen een comité van oud-ambtenaren van het voormalige Nederlands- Indië, en de Staat der Nederlanden. Namens het comité, dat zich zelf kortheids halve noemt „Comité civiele vorderingen", zal mr. Van Rijckevorsel een proces aanhangig maken, waarin van de Nederlandse regering geëist wordt de nakoming van een aantal tot nu toe niet ingeloste toezeggingen. De voormalige Indische ambtenaren menen dat hun rechten zowel door de Nederlands Indische ais de Nederlandse regering geschonden zijn en nog dagelijks worden geschonden, zonder dat het mogelijk blijkt, daarin langs de gebruikelijke administratieve wegen, of door politieke middelen op redelijke termijn een afdoende verbetering te brengen. bereid op dit vraagstuk in te gaan. Met het gevolg, dat die kortingen nu al meer dan twee jaar duren en voor sommigen, indien er niets geschiedt, hun hele leven zullen voortduren. Wel werd dit vraagstuk aan de Commissie Achterstallige Betalingen voorgelegd. E'nd 1941 en begin 1942 waren door de Nederlands Indische regering toezeg gingen gedaan, dat de materiële oor logsschade zou worden vergoed. In Februari 1942 werd hiervoor in afwach ting van een definitieve wettelijke re geling een post op de begroting ge bracht. die nog voor de Japanse bezet ting door de Volksraad werd goedge keurd. De begrotingspost en de toezeg gingen werden evenwel door de rege ring vergeten en tenslotte zelfs door Staatssecretaris Götzen in de Tweede Kamer geloochend. Na de bevrijding ontkende de Neder lands Indische regering het recht der ambtenaren op uitbetaling van achter stallig salaris, op grond van het motief, dat do Japanse bezetter daarvoor aan sprakelijk zou zijn en meende daarom met een zogenaamde rehabilitates te mogen volstaan. Daarentegen eiste die zelfde regering, van haar ambtenaren de integrale terugbetaling van de zoge naamde delegatieschulden, in dezelfde periode ontstaan en eveneens van ande re schulden, verhand houdende met de oorlogsomstandigheden. Prijsvorming consumptiemelk nog sfeeefs niet vrij Op de door vele personen bezochte vergadering van de Koninklijke Neder landse Zuivelbond, welke te Amster dam werd gehouden, is gisteren mede gedeeld, dat he|t wereldcongres voor de zuivel het volgend jaar in Den Haag zal worden gehouden. De voorzitter van de Zuivelbond, mr J. Linthorst Ho- man, wees er in zijn openingsrede op, dat de positieve uiting van de minis ter van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, omtrent het vrij worden van de prijsvorming der consumptie- melk, niet tot realiteit geworden is. De minister schijnt het niet eens te kun nen worden met zijn collega van „Voed selvoorziening". Met enige wrevel constateerde mr Linthorst, dat men op zuivelgebied in de Benelux wel zijn best heeft gedaan, doch dat helaas de organisaties niet zijn voorgegaan met een groot plan, waarin men over en weer zijn offex's bracht. Verder zei hij, dat - wil de land bouw in Benelux op den duur sterk zijn, hij in heel het gebied als „geheel" modern en efficient moet zijn. Verou derde methoden, zoals die nog be staan, zijn daarom onaanvaardbaar. In de rehabilitatieregelingen ontkende de regering de aanspraken der ambte naren op hun achterstallige salaris. Uit de bus is gekomen als aanvankelijke backpay gemiddeld vier maanden sala ris en als slotuitkèring gemiddeld acht maanden salaris en dat ter wijl het achterstallige salaris onge acht de materiële oorlogsschade, reeds veertig maanden beliep en de rehabi litatieuitkeringen bovendien nog moes ten dienen tot delging der schulden. Dit alles zou ongetwijfeld nog lijde lijk door de ambtenaren ondergaan zijn, indien de Nederlands Indische regering, die zeer goed wist dat na de souve- reiniteitsoverdracht een geldzuivering onvermijdelijk was tijdig maatregelen getroffen had om de uitkeringen aan de Nederlandse ambtenaren in Neder land te verzekeren. Zij heeft dit nage laten, als gevolg waarvan het grootste deel dier ambtenaren slechts een frac tie van de toegezegde uitkeringen in handen heeft gekregen, in feite niet meer dam 1/6, doch dikwijls in het ge heel niets. Daarboven zijn nog de kor tingen van de Republiek Indonesia ge komen op de pensioenen, wachtgelden, enz. De voormalige Nederlands Indische ambtenaren worden tegen deze kor tingen niet beveiligd door de Garan- tiewet. De Garantiewetcommissie ver klaarde zich niet bevoegd hierover te oordelen en de administratie bleek niet In het tijdvak van 6 tot en met October zal, evenals vorige jaren, het land gecollecteerd worden voor de stichting gezamenlijke militaire fond sen. De stichting bestaat uit: Het „Fonds 1815" voor oud-militairen en nagelaten betrekkingen, de Kon. Na tionale Ver. tot steun aan miliciens „Stamil", de Vereniging „Ereschuld en Dankbaarheid", „Karei Doodmanfonds, Prins Bernard stichting en de stichting „Het Van Weerden Poelman Fonds'" De hulp, die de fondsen en stick tingen verlenen moet gezien worden als noodzakelijke aanvulling op de staatspensioenen. Zij omvat steun aan gedemobiliseerde militairen, die, door omstandigheden thuis, niet in de gele genheid zijn zich kleding aan te schaf fen, of gereedschappen behoeven om weer aan het werk te komen, militai ren, die in hun diensttijd willen stu deren, maar daartoe financiële huip nodig hebben, nagelaten betrekkingen die wel pensioen genieten, maar soms ineens voor grote uitgaven komen te staan, kinderen van omgekomen militai ren, die doordat zij hun vader verloren hebben, niet in de gelegenheid zijn te studeren en aan verminkten. Dit jaar zullen voor het eerst mili tairen van alle onderdelen der strijd krachten, op basis van vrijwilligheid in uniform, aan de collecte deelnemen In de vacature H. A. Vulik heeft de voorzitter van het centraal stembureau de heer F. Sijbesma te Amsterdam be noemd tot lid van de staten der Pro vincie Noord-Holland. Bevrachtingsvoorwaarden door bedrij'sleven aangenomen De werkzaamheden van de commis- sie-Loeff over de bevrachtingsvoor waarden, zijn geëindigd. Het definitieve rapport zal vóór 1 November a.s., de dag waarop het nieuwe binnenvaart- recht in werking treedt, in handen van de regering worden gesteld. In het be drijfsleven is wel overeenstemming in zake de bevrachtingsvoorwaarden ver kregen, doch driekwart was het resul taat van een compromis. ELF NEDERLANDSE GEZINNEN IN BRAZILIë AANGEKOMEN Elf Nederlandse gezinnen, in totaal bestaande uit vijftig personen, .ziin met 57 stuks vee, landbouwwerktuigen, zaaigoed enz., in Rio de Janeiro aange komen. In de plaats Castro (staat Pa rana, Brazilië), gaan deze gezinnen een landbouwkolonie van 6000 hectare groot stichten. NIEUWE GEZANT VAN PERU De gezant van Peru bij het Nederland. Hof, de heer Enrique Goytisolo B„ zal ons land in het einde dezer maand ver laten. Hij is benoemd tot gezant van Peru in Montevideo, de hoofdstad van Uruguay. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Humberto Fernandez Davilla Segovia, die gezant van Peru was in Asuncion, de hoofdstad van Paraquay. Vijf en veertig personen ontslagen Dezer dagen is besloten tot opheffing van de montagewerkplaats te Emmer- Compascuum (gemeente Emmen) van de N.V. Fabriek van Electrische Appa raten Hazemeijer. Deze werkplaats is een filiaal van het hoofdbedrijf onder dezelfde naam te Hengelo. De reden van opheffing, die per 1 December a.s. zal geschieden is een gebrek aan orders bij het hoofdbedrijf. Aan het personeel, bestaande uit veertig vrouwelijke werkkrachten en vijf mannen, is per 30 November a.s. ontslag aangezegd. Aanpassing tarieven van de ANWB-rijwielstallingen Op de Zaterdag te Amsterdam gehou den jaarvergadering van de afdeling Noord-Holland van de A.N.W.B. heeft mr. Van Schouwenburg uit Alkmaar, de aandacht gevraagd voor het aanpas sen van de huidige stallingstarieven aan de tegenwoordige omstandigheden, in de Bondsrijwielbewaarplaatsen. Ook bepleitte hij het plaatsen van wegwij zers op de nieuwe weg UitgeestAker sloot. De heer D. Breebaart, burgemees ter van Hoogwoud, is op de nominatie geplaatst voor plaatsvervangend afde lingsconsul. De bond telt momenteel 250.000 leden. Het aantal wegenwachtleden bedraagt reeds meer dan 110.000. Twee honderd personen deden vorig jaar examen in de verkeerstechnische leergang. Men zal met deze leergang in de toekomst voort gaan. Negen chauffeurs ontvingen de bondsonderscheiding ..Trouwe Dienst", omdat ze 25 dan wel 12Vz jaar in dienst van A.N.W.B.-leden zijn geweest. De druiventeelt was difr jaar verliesgevend De teelt van in kassen gestookte drui ven is in het afgelopen seizoen verlies gevend geweest. Deze druiven haalden hij verkoop de productiekosten niet. Ook de teelt van druiven in de koude kassen is, blijkens mededeling van de Ned. Fruittelers Organisatie niet ren dabel geweest. Men vraagt zich af in hoeverre de tegenwoordige productie kosten het nog mogelijk zouden kun nen maken om kasdruiven lonend te telen. Een groep van vijf deskundigen op het gebied van het landbouwcredietwe- zen, is gistermorgen van een studiereis van tien weken door Amerika, in Ne derland teruggekeerd. De raad-verloting op de „Amato"- tentoonste'ling te Amsterdam beeft gele d V00r kankerbestrijding op-

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5