Treinramp bij Londen eist bijna tweehonderd slachtoffers Besprekingen in Korea opgeschort Luchtincidenten bij Berlijn en boven Noordelijk Japan Franse politie doorzoekt bureaux der communistische partij Mossadeqs antwoord opent geen nieuwe gezichtspunten Donderdag 9 Oct. 1952. y£REN/GDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN '49e Jaargang N°' 239 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Drie ireinen reden op elkaar in Reddingswerk duurdede gehele dag Superfort der V.S bij Koerillen neergehaald Frans-Marokkaanse kwestie in VN Tien arrestaties in Parijs Egypte in Februari naar de stembus Generaal Amer vërvolgd Toename werkloosheid in Noord Holland Spanie wil regen maken IN AFWACHTING VAN NOORDELIJKE VOORSTELLEN Wij handelen niei in mensenlevens" Öok de Sirenen vierden Alkmaars 8-Octoberfeest Zware gevechten houden nog aan Zachter regime voor de gevangenen vanSpandau Londen gebelgd over de irreële eisen Dodelijk ongeval op speelplaats Nóg een slotscène van Circus Europa B. en W. van Den Haag geven antwoord op vragen De Gaulle publiceert zijn program De kuikentoewijzsngen afgeschaft WEER OVERWERK RIJ nE BRITSE SCHEEPSBOUW Zwareproe1 voor Porren Dirpotip! J. BIJLSMA en 'c. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en AfeONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ct p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd 6.05 per kwartaal plus Incassokosten Weekabonnementen f 0.49 ALKMAARSCHE COURANT T>E grootste ramp sinds 1915 heeft gistermorgen om twintig over acht de Britse U spoorwegen getroffen, toen op het station van de I.ondense voorstad Harrow de nachtexpresstrein uit Schotland op .en overvolle lokaaltrein inreed en kort daarop de expresstrein naar Manchester zich in volle vaart in de ravage boorde. Het reddingswerk heeft de gehele dag geduurd. Uit een verschrikkelijke massa verwrongen staal en versplinterd hout, die hier en daar meer dan tien meter hoog was, heeft men in de loop van de dag vijf en tachtig doden geborgen en honderd en dertien ernstig gewonden bevrijd. ron van de ondergrondse, waar hon derden mensen stonden te wachten op een verbinding naar Londen. De loop brug over het emplacement kwam naar beneden, en lag als een hoop oud ijzer over de brokken der drie treinen heen. Verscheidene rijtuigen werden over elkaar heen geschoven. Vrouwen en mannen, die ongedeerd waren gebleven, verscheurden hun overhemden en andere katoenen kledingstukken, om alvast enig verbandmateriaal te verkrij gen. Dadelijk werd een begin gemaakt met het reddingswerk. Met snijbranders en snelblussers gingen de reddingsploe gen op de' ravage af, blusten de bran dende kolen, die her en der verspreid lagen en brandden het staal door om beknelde slachtoffers te bevrijden. LIET was net op een piek-uur, toen n het ongeluk gebeurde, n.l. 's mor gens om acht uur negentien. In de expresstrein uit Schotland zaten de rei zigers aan het ontbijt, in de negen wagons van de lokaaltrein waren acht tot negenhonderd mensen in Overvolle coupé's gepropt. Met een verschrikke- l .ke slag vloog de expresstrein op de lokaaltrein. Vijf wagens werden dwars over de rails geworpen. Dadelijk daar op werden deze door de trein naar Manchester getroffen. De locomotieven van deze trein boorden zich in een per- Een apotheek in de buurt werd inge richt als eerste-hulppost, vrouwen za melden dekens, lakens en kussens in. Alle beschikbare ambulance-wagens werden naar Harrow gehaald voor het vervoer van doden en gewonden. Een katholieke geestelijke en een officier van het Leger des Heils gingen rond; om stervenden en gewonden geestelijk^ bijstand te verlenen. Duidelijk is op deze overzichtelijke joto te zien, hoe de twee locomo tieven tegen elkaar zijn gebotst. Amerika brengt De Verenigde Staten hespreken mo menteel het geschil tussen Frankrijk en de Franse protectoraten in Noord-Afri- ka met de Franse en andere delegaties bij de Verenigde Naties. Minister Ache- son, die het bovenstaande mededeelde, weigerde commentaar te geven op be richten, dat Frankrijk zich tegen iedere inmenging van de wereldorganisatie in dit geschil zou verzetten. Het ziet er naar uit, dat de Liba nese regering zal moeten aftreden of tot ontbinding van het parlement zal moeten overgaan. De Franse politie heeft gisteren in het gehele land invallen gedaan in de kantoren der communistische partij. In Parijs zijn bovendien de bureaux van de „Humanité" en van de Bank voor Noordeuropese landen, een communis tisch mantelorgaan, doorzocht. In Juni zijn na de demonstraties tegen Ridgway eveneens huiszoekingen in de commu nistische gebouwen gedaan. Een woordvoerder van het Franse ministerie van defensie heeft medege deeld. dat de invallen zijn gelast door Er hebben zich zeker één en naar alle waarschijnlijkheid weer twee lucht- incidenten voorgedaan tussen vliegtui gen van de Ver. Staten en de Russische luchtmacht. In het Zuidelijke deel van de luchtcorridor tussen West-Berlijn en West-Duitsland, die door Oostduits gebied gaat, loste een Sowjet-straaljager schoten op een Amerikaans militair vliegtuig. Voorts wordt boven het Noor delijke Japanse gehied een Amerikaans Superfort vermist. Uit de eerste gege vens, die binnen, zijn gekomen, schijnt te zijn gebleken, dat het Amerikaanse vliegtuig door een nict-geidentificeerd toestel zou zijn neergeschoten. Het vliegtuig bij Berlijn, dat in de luchtcorridor vloog, ontmoette twee Sowjet-straaljagers. Een er van loste met een machinegeweer verschillende waarschuwingsschoten. Het toestel, dat is bestemd voor het vervoer van gewon den, is na het incident onbeschadigd op het Berlijnse vliegveld Tempelhof ge land. Bij Japan. De Amerikaanse Superfort, die sinds Dinsdagmiddag boven Japan wordt ver mist. maakte een vlucht langs het Noor delijkste Japanse eiland Hokkaido. Zo al; gebruikelijk werd het toestel op het radarscherm gevolgd. Men zag daarop een ander niet-geidentificeerd toestel het gebied binnenvliegen. Kort nadat beide stippen op het scherm samen kwamen op een punt, acht km verwij derd van de Russische grens, verdwe nen zij. Kort daarna werd een Engels noodsein opge-angen. Volgens berichten van een klein Ja pans eiland bij de Koerillen, is Dinsdag een Superfort waargenomen, dat een zwarte rookwolk achterlatend, in de richting van de open zee binnen Russi sche territoriale wateren vloog on hoogte verloor. Men vermoedt nu, dat de bommenwerper door het niet- geidentificeerde vliegtuig zou kunnen zijn neergeschoten. Indien alle Egyptische partijen voor die tijd gereorganiseerd zijn, zullen in Februari van het volgende jaar verkie zingen kunnen worden gehouden, zo heeft generaal Naguib tegenover het blad Al Misri verklaard. Binnenkort zal een hoge krijgsraad worden gevormd voor de berechting van generaal Hoessein Sirry Amer, oud- hcofd van het Egyptische grensbestuur. Hij heeft aan het hoofd gestaan van de „ijzeren garde", een groep, die na de Palestijnse veldtocht is gevormd ter onderdrukking van mogelijk verzet te gen koning Faroek. De garde wordt be schuldigd van een groot aantal moor den. Bij een daling van hef cijfer over hef gehele land Het aantal mannelijke werklozen ln geheel Nederland is in de afgelopen maand van 110.220 gedaald tot 101.738. De oorzaak van deze daling is waar schijnlijk de voortzetting en uitbrei ding van de seizoenwerkzaamheden in verschillende bedrijfstakken. Het aan tal aanvragen op de arbeidsbureaux voor mannelijk personeel daalde in September van 13.443 tot 12.938. Zuid- Holland heeft de meeste werklozen, namelijk 22.608, Direct daarachter volgt Noord-Holland met IJ.523 werk lozen. Voor onze provincie betekent dit. dat het werkloosheidscijfer met 1000 is gestegen. Op elke duizend be roepsbeoefenaren in Noord-Holland tijn er 34 werklozen, tegen 33 op het 1 e")d van de maand Augustus. ^oienkaneri nemen proeven in Castilië Wetenschappelijke onderzoekingen riet het doel regen te maken zullen over enige dagen in Spanje in een gebied Van 60.000 l.m2 een aanvang nemen. Dit gebied zal om de Westelijke delen van de beide Castilien omvatten. De proeven zullen worden genomen door een groep Amerikaanse technici onder bescherming van de Spaanse minister van landbouw. WEERBbRiCHT Verwachting tot morgenavond: ENKELE BXJLSN Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Later w.sselende be wolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige wind ruimend van Zuidwest naar Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. VR« ïMAG: Zon op 6.56, ondei 17.57. Mn?n 22 20. onder 14.59. In de optocht De Vrouw door de Eeuwen, die gisteren door Alk maars straten reed ter gelegen heid van de viering van Alkmaars Ontzet was ook de vrouwelijke rol in de mythologie niet vergeten. Er was o.a. een wagen vol Sirenen, de vrouwelijke wezens, die door hun betoverende zang Odysseus wil den doen stranden. II TERWIJL opnieuw zware gevechten aan het Koreaanse front gaande zijn, heeft 1 het opperbevel der Verenigde Naties gisteren de onderhandelingen over een wapenstilstand, welke na een onderbreking van tien dagen waren hervat, voor onbepaalde tijd opgeschort. De Noordelijken hadden tevoren hun voorstellen tot oplossing van de krijgsgevangenenkwestie van de hand gewezen. Het wachten is nu op aanvaarding dezer voorstellen dan wel op het indienen van nieuwe en betere suggesties door de communisten. Nam II, de leider der Noordelijke delega tie, zei, dat de voorstellen der verbondenen niet voorzagen in algehele repa triëring der krijgsgevangenen en daarom onaanvaardbaar waren. niet uitgaat van de vrijwillige terug keer der krijgsgevangenen. Zij zullen niet meer naar de vergaderzaal komen om slechts scheldpartijen en valse pro paganda aan te horen. Overigens houdt de verdaging der besprekingen niet het einde ervan in. Harrison verklaar de zich bereid te onderhandelen, zodra er iets te onderhandelen valt. Hij meende, dat de communisten elk voor stel om uit de impasse te komen, op schrift aan de verbindingsofficieren zullen moeten overhandigen, alvorens het opperbevel der V.N. de terugkeer naar de conferentiezaal zal overwe gen. Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft zich vol ledig achter de beslissing van de on derhandelaars gesteld. „De Verenigde Naties", zo zeide hij, „zullen zich niet overgeven aan een handel in mensen levens om een wapenstilstand in 'Ko- rae te bereiken. De communisten moe ten thans erkennen, dat zij niet kun- pENERAAL Harrison, het hoofd der geallieerde delegatie, heeft ver klaard, dat het nu duidelijk dient te zijn, dat de verbondenen nimmer zul len instemmen met een voorstel, dat nen blijven spelen met de hoop der wereld op een spoedig einde van de Koreaanse oorlog." Inmiddels duurt de strijd aan het front voort. Weer hebben golven sol daten de geallieerde stellingen over de gehele linie aangevallen. Daarbij is een zwaar artillerievuur toegepast; in een etmaal zijn bijna honderdduizend granaten op de stellingen der verbon denen neergeregend. Woensdagochtend is er heftig gevochten om de heuvel „Het witte paard", ten Noordwesten van Jontsjon. De Noordelijken bereik ten de top van de heuvel, doch werden teruggeslagen. Het zwaarst werd ge vochten aan het Zuidelijke uiteinde van de nabijgelegen „pijlpunf'-heuvel. waar de Franse troepen zich tegenover een overmachtige vijand handhaafden Sovjet-Unie aanvaardt het Westelijke voorstel De Sowjet-Unie heeft er in toege stemd, dat de zeven belangrijkste oor logsmisdadigers in de gevangenis van de vier mogendheden te Spandau meer bezoek en meer post ontvangen. Het desbetreffende Westelijke voorstel is verleden maand gedaan op verzoek van de Westduitse kanselier Adenauer. Het antwoord van de Perzische pre mier Mossadeq op de Britse en de Amerikaanse nota van het afgelopen weekend heeft de oliekwestie geen stap nader tot haar oplossing gebracht. De premier heeft zijn oude eisen in een wat andere vorm herhaald, met geen woord gezinspeeld op de mogelijkheid,] dat aan de Anglo-Iranian schadever goeding wordt gegeven voor haar ont eigende installaties en bovendien nog de conditie gesteld, dat nieuwe onder handelingen moeten worden aange knoopt op basis van zijn tegenvoor stellen, die binnen drie weken beëin digd moeten zijn. Londen is hierover zeer gebelgd. Het acht de eisen irreëel Mossadeq heeft de eis herhaald, dat de Anglo-Iranian de tegenwaarde van negen en vfeertig millioen pond sterling in dollars beschikbaar zal stellen. Bin nen een week moet hiervan twintig millioen worden gestort, waarna de reeds genoemde onderhandelingen zou den moeten beginnen. Aan het eind daarvan zouden de resterende 29 mil lioen pond moeten worden gestort. De premier betreurt het, dat niet op zijn tegenvoorstellen is geantwoord, maar aanvaardt onder dankzegging de er kenning van de nationalisatie der olie industrie en van de vrijheid van Per- zie tot verkoop van de olie. Echter be schuldigt hij er Engeland van, de oor zaak te zijn van de huidige economi sche moeilijkheden van Perzie. Tijdens het speelkwartiertje van de Koningin Wilhelminaschoo] te Apel doorn verliet gisterochtend een vracht auto, waarmee een lading kolen aan de school was bezorgd, de speelplaats. Eén der jongens, de zevenjarige Renzc Peterzon, ging aan de zijkant van df wagen hangen, doch kwam, toen hij even later losliet, onder een achterwiel teiecht, waardoor hij op slag werd ge dood De chauffeur van de auto ti eft geen schuld. het Parijse militaire tribunaal. Zij hou den verband met een onderzoek naar een samenzwering tegen de veiligheid van de staat en met de communistische pogingen, om de geest in het leger te ondermijnen. In Parijs zijn tien per sonen aangehouden, onder wie de se cretaris van de communistische jeugd beweging, Paul Laurent. Charles Tillon, de gedegradeerde communistische leider, heeft op een station van de Parijse ondergrondse opschudding veroorzaakt, door op het allerlaatste nippertje op een vertrek kende trein te springen. Door met zijn voet het portier open te hou den belette hij de trein weg te rijden. Tegenover de politie heeft hij later verklaard, dat hij voortdurend wordt geschaduwd en dat hij, om zijn achter- volgers kwijt te raken, een station van de Metro was binnengegaan. Zijn „schaduwers" waren hem hier echter gevolgd. B. en W. van Den Haag hebben in antwoord op vragen van het commu* nistische raadslid G. van Praag mede gedeeld, dat zij er niet officieel van in kennis zijn gesteld, dat vanwege de Amerikaanse ambassade aanmerkingen zijn gemaakt op de inhoud van het to neelstuk „Circus Europa'*. Op de vraag of B. en W. van Den Haag opdracht hadden gegeven, het toneelstuk te wijzigen, werd ontken nend geantwoord. Het college is er wel van op de hoogte, dat de regisseur van het stuk ter voorkoming van verdere misverstanden een aanvankelijk ge schrapte passage in het stuk, weer heeft ingelast. Ontkennend wordt ook geant woord op de vraag of B. en W. aan de ambassade excuses hebben aangeboden voor de vertoning van het stuk, inplaats van elke inmenging van de hand te wijzen. Een groot aantal insinuaties aan het adres van B. en W. van Den Haag was ontsproten aan het brein van de communisten. Bereid tot deelneming aan nationaal kabinet? Generaal De Gaulle heeft zich in een verklaring uitgesproken voor een her ziening van het Noordatlantiache ver drag, een verdeling van de kosten van de oorlog in Indo-China over de Wes telijke geallieerden en een verenigd Europa in plaats van „een warboel van gemeenschappen", welke Frankrijk dreigt te beroven van Saarland. Waarnemers zijn van oordeel, dat de generaal in zijn verklaring hét pro gramma heeft willen uiteenzetten, op grond waarvan hij bereid zou zijn aan de vorming van een nationaal kabinet deel te nemen, mits overeenstemming zou kunnen worden bereikt over een onverwijlde herziening van de grond wet. Distributiesysteem had de gewenste resultaten Het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening heeft be sloten voor het jaar 1953 over te gaan tot afschaffing van de kwantitatieve beperking van het aantal uit te broeden kuikens en van de vcrdelingsregeiing van de kuikens, die de afgelopen jaren heei, bestaan. Deze regeling, die destijds is ingesteld, om met het oog op de zorgelijke voeder positie een te snelle uitbreiding van de pluimveestapel tegen te gaan, en deze zo veel mogelijk op de k'cine bedrijven te richten, heeft naar het oordeel van de minister, volkomen aan haar doel beantwoord. Onder dit distributiesys teem is de kippenstapel geleidelijk toe genomen van ca. 1 millioen stuks in 1946 tot bijna 24 millioen stuks in Mei 1952, zodat, naar het oordeel van het ministerie, een onbeperkte uitbreiding thans niet meer behoeft te worden ver wacht. Het verbond van arbeiders ;n de Britse scheepsbouw- en machine 'n- dustrie, waartoe 38 vakvereniri-ion met tezamen ongeveer 3 millioen leden zijn aangesloten, heeft Woensdag beslo ten, het verbod op het verrichten van overwerk, waarmee onlangs gedreigd was, niet af te kondigen, nadat de werkgevers er in hadden toegestemd, hun personeel loonsverhoging te geven. De onderhandelingen over een loons verhoging zullen op 21 October worden hervat. Een lid van de Oo-M - tie, die zijn in de Amerikaanse rror van Berlijn wonende verloofde had bezochtis door een gerecht in Oost- Berlijn tot achttien maanden gevange nisstraf veroordeeld beschuldigd van het bezoeken van een Westelijke agen~ te".

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1