Woningwet bracht verbetering in erbarmelijke huisvesting PROVINCIE IN VOGELVLUCHT Stalen hoogspanningsmasten en vergoedingen voor grondgebruik Protestvergadering ontaardde in een politieke rel De loonadministratie: een doolhof voor werkgevers in de landbouw P Bij een gouden jubileum In 1964 zal woningtekort geheel zijn ingehaald Interessante cijfers LAATSTE NIEUWS Panmoendjon een Russische val Superfort in de lucht ontploft Aftreden van mr Donker geëist Amsterdams Hof beboet laagste inschrijver Kolendampvergiftiging in Santpoort In Wognum is de eerste witlof aangevoerd Belangrijke schenking van particulieren Jke" had in Europa moeien blijven Hij wordt een goede en beste generaal genoemd Anton Heilier wint zilveren tulp Als priester geklede man in Genua gegrepen DONDERDAG 9 OCTOBER 1953 TER herdenking van het feit, dat vijftig jaar geleden de Woningwet van kracht geworden is, zal in het nieuwe stadhuis in Den Haag van morgen af een tentoonstelling gehouden worden onder de naam „Vijftig jaar wonen". Bij de ope ning van deze expositie zal prof. mr. A. C. Josephus Jitta een beschouwing ge ven over de Woningwet tegen de achtergrond van de maatschappelijke ontwik keling; de heer H. C. Nijkamp spreekt over de volkshuisvesting onder de Wo ningwet en ir. L. S. P. Scheffer over de stedebouw onder de Woningwet. Doch zelfs zonder deze inleidingen zal de tentoonstelling een duidelijk beeld geven van de verbeteringen, die de volkshuisvesting in de achter ons liggende halve eeuw, dank zij mede de Woningwet, ondergaan heeft. eigenen, wanneer dit nodig is voor de opruiming van slechte woningtoestan den, voor de uitvoering van bouwplan nen of voor verwezenlijking van een gemeentelijk uitbreidingsplan. Het des betreffende besluit van de Raad be hoeft de goedkeuring van de Kroon. Bij onteigening stelt de rechter de schadeloosstelling vast. |N de negentiende eeuw kwamen er- barmelijke woningtoestanden voor. De huizenbouw werd geheel overgelaten aan het particulier initiatief, dat er naar streefde zo veel mogelijk goad- kope woningen te bouwen en daarvan een zo hoog mogelijk profijt te trek ken. Men moet sommige oude straten in onze grote steden er maar eens op aankijken, om te beseffen, dat de toen over de volkshuisvesting gehuldigde op vattingen wel zeer veel verschilden van die van tegenwoordig. De overheid oefende op de bouwbe- drijvigheid heel weinig toezicht uit De huizen waren slecht: slecht gecon strueerd, slecht van indeling en slecht van ligging. Uit een in 1873 ingesteld onderzoek bleek, dat ruim 7% van de Amster damse bevolking in vochtige kelders woonde. Van 72% van deze kelders was de hoogte van het vertrek 1.70 m of minderDe woningtelling van 1899 bracht aan het licht, dat 28,3% van de woningen in Nederland slechts uit één vertrek bestond. Het aantal woningen met twee vertrekken bedroeg 30,7 °/o. Tegen deze toestanden rees uit ver schillende kringen verzet; men ver langde van de overheid een wettelijke regeling van de volkshuisvesting en zo ontstond de Woningwet van 1901, die vijftig jaar geleden in werking trad. Sindsdien zijn er uiteraard ver schillende wijzigingen in aangebracht, doch de hoofdtrekken zijn gelijk ge bleven. Inhoud van de wel |}E wet bepaalt o.m., dat de raad van u elke gemeente een bouwverorde ning moet vaststellen. De wet regelt de eisen, waaraan deze verordening moet voldoen. Zonder een bouwver gunning, die alleen verleend wordt, als het bouwplan aan de verordening vol doet, mag niet gebouwd worden. Het spreekt vanzelf, dat elke gemeente over een goed functionnerend apparaat dient te beschikken, dat toezicht houdt op de naleving van de voorschriften der bouwverordening. De gemeentebesturen moeten na gaan, welke woningen gebreken ver tonen en zo deze gebreken te herstellen zijn, de eigenaar gelasten de nodige voorzieningen te treffen. Als een wo ning ongeschikt is en niet meer te ver beteren valt, dient het gemeentebe stuur haar onbewoonbaar te verkla ren. Wettelijke erkenning is mogelijk van woningbouwverenigingen, die zich uit sluitend ten doel stellen in het belang van de volkshuisvesting werkzaam te zijn. Voor de uitvoering van' bouw plannen kan de gemeente aan zulke verenigingen steun verlenen, bestaan de in de verschaffing van rentedra gende geldleningen voor de financie ring van de aankoop van gronden en de bouw van woningen. Bovendien kunnen de gemeenten bijdragen toe kennen in de exploitatiekosten van de woningen. Ook kunnen zij zelf wonin gen bouwen. Teneinde de gemeenten in staat te stellen deze taak uit te voeren,kan het Rijk op zijn beurt geldleningen aan de gemeenten verstrekken. Ten slotte zijn de gemeenten bevoegd al of niet bebouwde terreinen te ont- GunsUge werking f)E cijfers bewijzen, dat van de Wo- ningwet een gunstige werking is uit gegaan. Honderdduizenden woningen werden verbeterd en tienduizenden on bewoonbaar verklaard. Meer dan dui zend woningbouwverenigingen deden, tezamen met de gemeenten meer dan 200.000 goede huizen bouwen en de par ticuliere woningbouw kwam op een hoger peil. Zoals bekend, kwam er door de tweede wereldoorlog een lelijke kink in de kabel. De woningbouw kwam geheel tot stilstand en van de circa 2.000.000 bestaande woningen werden er door oorlogshandelingen meer dan 80.000 volledig verwoest, 40.000 zwaar be schadigd en bijna 400.000 licht bescha digd. Aangezien bovendien de bevol king sinds de bevrijding snel toenam, ontstond er een nijpend tekort (op 31 December 1949: 250.000 woningen). Men poogt het zo snel mogelijk in te lopen, doch het zal wel 1964 worden, voordat het geheel verdwenen is. In de periode 1930—1939 bedroeg de productie per jaar gemiddeld 43.000 woningen. In 1946 werden er 1.593 voltooid; in 1947: 9.243; in 1948: 36.391; in 1949: 42.791; in 1950: 47.300 en in 1951: 58.666. Interessant is de statistiek van de wo ningbehoefte en de woningvoorraad. In 1920 waren er in ons land 1.399.000 wo ningen; het tekort bedroeg toen 85.000 woningen. Tot en met 1927 nam de voor raad toe tot 1.697.000 woningen in laatst genoemd jaar en nog een tekort van 4000 woningen. Toen kwam de omkeer. De woningvoorraad bleef van 1928 tot 1940 gestadig groeien. Er was in die ja ren een overschot, dat zijn maximum bereikte in 1935. Bij een totale voorraad in dit jaar van 2.038.000 winingen, was er een overschot van 74.000 woningen. r\AARNA vermeerderde tot 1940 nog wel het totale aantal woningen in Nederland doch het overschot ver dween geleidelijk. Sinds 1941, kampt ons land weer met een tekort; het ergst was dat in 1948, toen er op een voor raad van 2.163.000 een tekort was van 299.000 woningen. In 1952 wordt het tekort nog altijd geschat op 262.000.... Het is niet alleen belangrijk, dat er woningen bij komen; het moeten ook goede huizen zijn, die aan redelijke eisen voldoen. Dat dit het geval is, daarvoor waakt de Woningwet. Ten bewijze daarvan tenslotte nog het volgende statistiekje: Jaar Woningen met Woningen met twee vertrekken 1899 1909 1930 1947 Woningen met één vertrek 28,3 18,7 7,4 2,2 30,7 29,2 14,5 8,2 Generaal D. J. Buurman van Vree de en schout-bij-nacht F. T. Burghard inspecteerden gistermorgen te Alkmaar de detachementen adelborsten, mari niers, matrozen en soldaten, die aan het feest van Alkmaars Ontzet bijzondere luister bijzetten met een mars door de stad en een défilé voor het Stad huis. (Ongecorrigeerd) Rede Eisenhower De republikeinse candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, generaal Eisenhower, heeft in een rede te San Francisco verklaard, dat de bestands onderhandelingen in Korea een „Russi sche val" waren. De onderhandelingen hadden ten doel tijd te winnen voor de communisten, die hun militaire positie hadden hersteld en op het ogenblik vijf- "6 pet sterker waren dan bü het be- 8'm der onderhandelingen. Een Amerikaans superfort met een be- iranning van elf leden aan boord is der tig km ten Zuiden van Portland in de staat Oregon in de lucht ontploft. Het toestel, dat op een proefvlucht was, viel i"> duizend stukken uiteen. Er waren geen overlevenden. VIJFTIC GELEERDEN NAAR DE MAAN? Dr. Von Braun, technisch directeur van de onderzoekafdeling voor radio grafisch geleide projectielen van het Amerikaanse leger en uitvinder van de V-2, heeft in een artikel in het Ame- rkaanse tijdschrift „Colliers" verklaard, dat in 1977 vijftig geleerden en technici de maan zullen bereiken en onder zoeken. Blijkens cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek telde ons land op 1 September j.l. 10.398.232 in woners. In HOORN is men druk bezig met de aanleg van het nieuwe sportpark. Er zijn reeds vier speelvelden gereed. Voorts komt er een grote tribune, een theehuis en een jachthaven. Wanneer we een paar jaar later zijn, heeft Hoorn er een prachtig recreatie-oord bij. Onze ENKHUIZER redacteur heeft ook weer een ontdekking gedaan. Het gemeentebestuur voerde voor de Lange Tuinstraat een nieuwe huisnummering in en datzelfde gemeentebestuur blijft niettemin de officiële stukken aan de oude nummers adresseren. Dat wordt wel weer een interpellatie in de raad.. Vandaag trouwen Jan van der Meer en mej. Bremer, twee bekende figuren uit de duivensportwereld, te ZAANDAM. Om aan de plechtigheid luister bij te zetten werden 's morgens op de Burcht honderden duiven ge lost. Vraag: Wat te doen als een leeu wentemmer trouwt? Vindt U het ook zo koud? Welnu W. Groot in Wieringerwaard staat een dan, een opwekkend bericht. Bij de hr. Schrammen, kloven genééstj (Advertentie. Ing. Med.) Amsferdamsche Rechtbank' Chocoladefabriek overtrad de loterijwet niet De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren in hoger beroep één der di recteuren van een chocoladefabriek in Het Gooi vrijgesproken van de ten laste gelegde overtreding van de lote rijwet. De kantonrechter had hem deswege een boete van 300 opgelegd. De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank had veertien dagen geleden bevesiging gevraagd. De fabriek had een prijsvraag uitge schreven. Het publiek kon, door een zo groot mogelijk aantal reepomslagen te verzamelen en in te zenden, mee dingen naar prijzen. Door deelname aan deze prijsvraag steunde men te- - vens een liefdadig doel. jonge appelboom voor de tweede maal in bloei. Aan deze boom werden dit jaar twee appelen geplukt, dje samen meer wogen dan een kilo. Hier nog zo'n lente-bericht. Bij de heer K. van der Belt te Schagen werd een lammetje geboren. In feite kan men nog niet van een vroege lentebode spre ken. Het kan evengoed een nakomertje zijn. De geleerden maken het maar uit. We hebben de eerste herfststormen reeds weer achter de rug en de jutters uit DEN HELDER waren er als de kip pen bij om te zien wat er alzo zou wor den aangespoeld. Het waren ditmaal geen kisten of vaten, maar wel tiental len rammelaars. Aardig voor een baby maar voor een strandjutter niets. (Advertentie, Ing. Med.) Stichting v d Landbouw wenst richtlijnen (Van onze Haagse redacteur) De laatste tijd worden in sommige provincies op vrij grote schaal werken uitgevoerd voor de aanleg van gas- en waterleidingen en voor het plaatsen van ijzeren masten voor hoogspannings kabels. Opmerkelijk is, dat de schade vergoedingen, die de uitvoerende maat schappijen daarbij uitkeren, zeer uit eenlopen, ook wanneer sprake is van vrijwel gelijke omstandigheden. De commissie Grondgebruik van de Stichting voor de Landbouw heeft daarom een vergadering belegd met enkele taxatiedeskundigen. Het ligt in de bedoeling richtlijnen op te stellen, die een opsomming bevatten van de factoren, die in de verschillende geval len de schaden bepalen. Deze richtlij nen kunnen dan de bedrijfsgenoten bij hun onderhandelingen met de uitvoe- Rumoer in de Haagse dierentuin Gratieverleningskwestie was tenslotte bijzaak De kwestie van de gratieverlening aan Lages is voor vele Nederlanders een erezaak geworden. Organisaties van landgenoten van allerlei politieke richtingen schenen zich naar aanleiding van de gratie-affaire weer - als in de oorlog - te verenigen om te verkrijgen wat volgens hen recht was. Een algemene protestver- gadering, door de gezamenlijke verenigingen van oud-illegale strijders, politieke delinquenten e.d„ gisteravond in de Haagse dierentuin belegd, is echter ontaard in een politieke rel, waarbij de kwestie Willy Lages voor bepaalde „strijders voor de rechtvaardigheid" maar bijzaak was. ven Lages door een internationaal Hof, met als uitspraak de doodstraf, alsme de het aftreden van de minister van Justitie, mr. L. A. Donker had geëist. De voorzitter van het onlangs ge vormde „Protestcomité Gratieverle ning Lages", verklaarde dat het be stuur zou aftreden als de moties van de heer Kicken, de voorzitter van da LOOIS, zouden worden aangenomen. Uit de zaal werd gebruld: „Treedt maar si" en „Verdwijn". De voorzitter sloot hierop de vergadering zonder meer. Enkele comitéleden zouden in de ge beurtenissen van gisteravond aanlei ding hebben gezien zich terug te trek ken. Van de vele sprekers, die gisteravond het woord voerden, hadden juist die het meeste succes, welke in hun toe spraken beledigingen aan het adres van de Amerikanen en de Nederlandse regering richtten. De heer Kicken was de eerste van een rij opgewonden sprekers, waaronder zich o.m. de Haag se communist P. Metschen bevond. De heer Kicken sprak over de „verkwan seling van Nieuw Guinea" over welke kwestie hij bewijsstukken in zijn bin nenzak had. Een man met een rood hemd gooide er nog een schepje op en zo werden de toespraken steeds hefti ger; tot de voorzitter tenslotte niets beters wist te doen, dan de vergade ring te sluiten. Het Amsterdamse co mité zal Zondag a.s. een protestactie organiseren. Het tumult ontstond, toen aan het eind van de avond een aantal moties werd ingediend, waarin werd gevraagd een uiterst strenge, levenslange ge vangenisstraf voor de SD-man. Toen deze moties waren voorgelezen, wer den ze door de meerderheid van de 800 aanwezigen als „te gematigd" verwor pen. Men eiste de aanneming van en kele moties van de heer Kicken, een der sprekers, die een nieuwe berechting De opzeties-atfaire Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren in hoger beroep arrest gewe zen in de zaak tegen zes aannemers, die allen, door de economische kamer vap de rechtbank te Utrecht waren vrijgesproken van de hun ten laste gelegde berekening van z.g. opzetten in de inschrijvingsbedragen (overtre ding van het prijsvormingsbesluit 1941). Het hof veroordeelde degene van de zes, n.l. de aannemer, die als laagste inschrijver de bouw van een tehuis voor bejaarden te Mijdrecht had uitgevoerd, en van de opzet de overige vijf had doen profiteren, tot een boete van 2500. De vijf mede-inschrijvers werden ook thans vrijgesproken. De procureur-generaal had tegen elk van de zes een boete van 6.000 geëist. rende maatschappijen ten dienste staan. Zolang deze richtlijnen echter nog niet klaar zijn, zullen de betrokkenen ver standig doen zich onmiddellijk in ver binding te stellen met de provinciale Stichting voor de Landbouw, zodra zij te maken krijgen met de uitvoering van een dezer werken. Bejaard echtpaar bewusteloos in de kamer aangetroffen In de Bruno Klauwersstraat te Sant poort station heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waardoor de 65-jarige G. M. Verhoeven in ernstige toestand naar het ziekenhuis moest worden gebracht en zijn 64-jarige echtgenote in minder zorgwekkende toestand eveneens ter observatie moest worden opgenomen. Het ongeluk werd laat in de morgen ontdekt doordat de bakker geen gehoor kreeg. Men vermoedt dan ook, dat de haard, die nog op het nachtslot stond, pas tegen de ochtend of zelfs gedurende de morgenuren koolmonoxyde heeft af gescheiden. Het echtpaar werd bewusteloos op de vloer van de voorkamer aangetroffen. (Eigen bericht) Aan de veiling „De Volharding" te Wognum is door de tuinder Nic. Feld te De Wecre de eerste party witlof aange voerd. De eerste soort werd tegen de prijs van f 72 per 100 kg aan de firma J. Schenk en Nijhof te Zaandam ver kocht, terwijl de tweede soort door de firma Rietveld uit Amsterdam voor f 55 werd afgedrukt. MILITAIR BIJ EXPLOSIE ZWAAR GEWOND Dinsdagavond is bij een militaire oefe ning op de Larense heide, de 20-jarige kornet M. uit Naarden, ernstig aan ge laat en handen gewond, toen hij een stuk ontplofbaar plastic te lang in zijn han den hield. De kornet verloor één zijner handen. Sterke vereenvoudiging is noodzakelijk (Van onze Haagse redacteur) In de loop van de laatste jaren is de loonadministratie voor de bedrijven zo ingewikkeld geworden, dat daaruit in Premie woningverbetering en-splitsing Zoals bekend had de premieregeling Woningverbetering- en -splitsing voor wat de verbetering betreft slechts wer king gedurende een beperkte periode. De financiële bezwaren, die daarvan de oorzaak waren, zijn thans opgehe ven doordat een aantal particuliere personen, dat onbekend wenst te blij ven daarvoor de nodige contanten be schikbaar wil stellen. Deze beschik baarstelling geldt dus uitsluitend de woningverbetering (niet de splitsing). De regelen, welke bij de beschikbaar stelling in acht genomen dienen te worden en de te volgen procedure zijn dezelfde als in de Premieregeling van 1948, behoudens de volgende afwij kingen. Meerderheid van ons volk meent UET Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft onlangs aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid, de volgende vraag gesteld: „Wat is naar uw mening beter voor ons land: dat Eisenhower in Europa werkzaam gebleven was of dat hy president wordt van de Verenigde Staten?" In het begin van dit jaar (dus toen Eisenhower nog niet officieel candidaat was gesteld voor het Amerikaanse presidentschap) had het NIPO ons volk dezelfde vraag voorgelegd. Dit zpn de resultaten; BEGIN 1952 Eisenhower in Europa Eisenhower Pres. V.S. Maakt geen verschil voor ons land Geen oordeel QOK nu, nadat Eisenhower tot repu- blikeinse candidaat gekozen is, meent de meerderheid van ons volk, dat het beter geweest zou zijn als Eisenhower in Europa werkzaam ge bleven was. Het NIPO heeft ook gevraagd „waar om". Acht en veertig procent van hen, die menen dat het beter geweest was als Eisenhower in Europa was geble ven, antwoordden; „hij is meer ge schikt voor het leger dam voor het presidentschap. Hij had beter leger aanvoerder kunnen blijven, hij is een goede, beste generaal". Daarop volgt dertien procent, die antwoordde: „Hij kent Europa. Hij is de beste man voor Europa". 40 10 12 38 1 48 Bijna 8 procent is van mening „jam mer voor Europa dat hij weg is, hij gaf rust en zekerheid, hij had hier het vertrouwen". Zij, die menen, dat het beter is voor ons land dat Eisenhower president van de V.S. wordt, vijsden dat in de eerste plaats omdat zulks „in het voordeel van Europa is, hij Europa wel zal hel pen en wü daarvan plezier zullen hebben". De tweede reden, door twintig pro cent genoemd, is, dat het bij een eventuele oorlog beter is een president van de V.S. te hebben, die tevens een militaire deskundige is. Uit de antwoorden blijkt wel, dat men in Eisenhower in de eerste plaats de grote strateeg uit wereldoorlog II ziet. Dit geldt zowel voor hen die de generaal het liefst in Europa hielden, als degenen die hem graag president van de V.S, zien worden. a. de beslissing, welke gevallen voor een premie in aanmerking komen berust bij de vertrouwensman van de geldgevers, de heer R. H. Ter- lingen, te Amsterdam (Ceintuurbaan 215—217) b. de premie, welke de gemeente aan belanghebbende toekent, zal 50 pet. (in plaats van 60 pet. bij de oor spronkelijke regeling) bedragen v. d. verbeteringskosten, met dien ver stande. dat geen premie wordt toe gekend, voorzover deze kosten per te verbeteren woning meer dan f 2800 in plaats van f 2400,of minder dan f 201,bedragen; c. De premie wordt voor 2/3 gedeelte (inplaats van 3/4) gedragen door het Rijk daartoe in staat gesteld door vermelde particuliere geldgevers en voor 1/3 gedeelte (in plaats van 1/4) door de gemeente; d. de premie wordt «door de gemeente aan de belanghebbende toegekend nadat een beschikking volgens het vereiste model is ontvangen. Tenslotte zij nog vermeld, dat het rijksaandeel in de aan belanghebbende te verstrekken premie aangeduid wordt als „T-premie" of „premie uit het T- fopds" en voorts, dat in de gemeente lijke kennisgevingen aan de belang hebbende omtrent de beschikbaarstel ling van de premie dient te worden vermeld, dat tot de beschikbaarstelling van 2/3 van het toe te kennen totaal bedrag kan worden overgegaan, dank zy een belangrijke schenking door enige particulieren, wien het behoud en de verbetering van de woningvoor raad zeer ter harte gaat. D.U.W.-Subsidie Het lijkt ons van groot belang- te wii- zen op de voor deze winter bestaande regeling met betrekking tot de ver strekking van D. U. W.-subsïdie voor woningverbetering en -splitsing, uitge voerd in de wintermaanden. De aan vrager van een premie voor woningver betering (Terlingenfonds) of woning splitsing (Rijksregeling) wiens aan vraag, via het gemeentebestuur, op of na 1 October 1952 bij de Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisves ting te Haarlem binnenkomt, ontvangt, indien de werkzaamheden in de win termaanden worden uitgevoerd naast de premie ingevolge de desbetreffende verbeterings- of splitsingsregeling, bo vendien nog een D. U. W.-subsidie, ten bedrage van 1/6 (één-zesde) der begro te totale kosten van de verbetering of splitsing. Verdere inlichtingen zijn op de secretarie te verkrijgen. Kunst en cultuur De Weense organist Anton Helller heeft het internationale improvisatie concours gewonnen, dat Maandag ji op het orgel van de St Bavo te Haar lem werd gehouden. Dit werd gisten avond bekend gemaakt door de burge meester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. - Uit de vijf deelnemers werd Anton Heilier verkozen als de beste impro visator voor Piet Post uit Leeuwarden, Tage Nielsen uit Kopenhagen, Pierre Labric uit Rouaan en Louis Toebosch uit Breda, de winnaar van het vorig jaar. Burgemeester Cremers overhandigde aan Anton Heiller de wisselprijs, een zilveren tulp. ren or- m aar >rd, 3en ra- lan gd 5a- er- 28 iet re an en dr an iid >e- ild ai st Ml ld ils 2t fs t toenemende mate moeilijkheden drei gen voort te vloeien. Speciaal geldt dat voor de landbouw. De Stichting voor de Landbouw maakt zich thans zorgen over deze kwestie en heeft zich daar om tot de ministers van Financiën en van Sociale Zaken gewend met het ver zoek haar op korte termijn een be spreking over dat vraagstuk toe te staan. Zij vreest, dat het aantal fouten inde loonadministratie zo groot zal worden, dat stagnatie bij de uitvoering der so ciale verzekeringswetten en dergelijke hiervan het gevolg zal zijn. Anderzijds is zij van oordeel, dat niet voorbij ge gaan kan worden aan het feit, dat in werkgeverskringen een stijgende im populariteit valt waar te nemen, die bij invoering van ieder nieuw voor schrift op dit gebied nog toeneemt. De administratieve consequenties van de onlangs in werking getreden Werk loosheidswet hebben een en ander thans in een zodanig acuut stadium gebracht, dat wel van een onhoudbare toestand kan worden gesproken. De politie te Genua heeft de Bredase jongeman aangehouden, <ïie zich ten onrechte in priesterbieren had gehuld en met een vals paspoort op reis was door Italië. Hij is op transport naar ons land gesteld. Ongeveer veertien dagen geleden zag de jongeman (die eerder was ontvlucht uit een inrichting voor geesteszieken) kans, een paspoort te krijgen op naam van een chauffeur, wiens trouwboekje hij door een list had bemachtigd. Hij vervoegde zich ten gemeentehuize te Breda en reisde daarna naar Den Bosch om op de Provinciale Griffie de P2? zelf in ontvangst te nemen. Hij ver klaarde haast te hebben omdat hij in opdracht van zijn overste naar Rome moest reizen.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5