ALKMAAR VIERDE RUSTIG ZIJN 8ste OCTOBER De rol van de Vrouw door alle Eeuwen is waarlijk niet gering geweest Gave koorzang boeide groot auditorium in Grote Kerk P Voorbereiding en deelname lieten te wensen over Met daverend vuurwerk werd kalm verlopen Ontzetfeest besloten AGENDA Alkmaar of! Sn óf.' Stoet van 26 nummers Zevenhandbal op Waagplein HET REQUIEM VAN VERDI Solisten zongen een goede partij I DONDERDAG 9 OCTOBER 1952 VRAAGT catalogue wijndrecht in dil blad ALS EEN LEVEND GESCHIEDENISBOEK t daarom ied naast ijk nauw* t Sn óf/ Optocht voldeed minder dan verleden jaar Niet spontaan De viering van de 8ste October, de dag der dagen uit Alkmaars geschiede nis, is zonder veel spontaneïteit ver lopen. Er was veel volk op de been en er was ook heel wat te beleven, maar hetzelfde euvel van andere jaren, dat in de avonduren de feestviering zich hoofdzakelijk tot de café's beperkt, deed zich ook gisteren voor. Het be stuur van de 8 October-vereniging heeft dit punt al vele malen op de agenda geplaatst. Er zijn suggesties gedaan om het feest 's avonds meer algemeen te doen zijn en toch is men dit jaar in grote trekken blijven vast houden aan het geijkte programma, dat begint met de aubade en eindigt met het vuurwerk. Het resultaat was dain ook, dat drommen mensen netjes door de versierde straten zijn gewan deld en dat men tegen het midder nachtelijk uur een kogel door de Lan- gestraat had kunnen afvuren zonder al te veel slachtoffers te maken. Wij geloven, dat er alle aanleiding toe be staat dit punt nog eens terdege onder de loupe te nemen. Er is een zekere durf voor nodig om met het tradition nele programma te breken, maar wij zijn ervan overtuigd, dat het voor de toekomstige 8 Octoberfeesten van het grootste belang zal zijn. Wat de route van de optocht betreft zouden wij er op willen wijzen, dat vrijwel steeds dezelfde straatbewoners deze optocht te zien krijgen. Waarom loopt men niet eens door andere stads delen, waar ook oude en zieke mensen wonen, die nooit iets te zien krijgen? Laat men de routes desnoods per jaar afgewisseld eens meer naar het Zuiden, het Oosten, het Westen of het Noorden uitstrekken en ook de nieuwe stadsdelen niet vergeten, waar tal van mensen wonen, die het moeilijk valt om op 8 October naar de binnenstad tc gaan en er lang terzijde van de weg op de optocht te wachten. Ook wat dit betreft mag wel eens met de traditie worden gebroken. DE Vrouw heeft gistermiddag het 8 Octoberfeest volledig beheerst. Na het mannelijke schouwspel van stram marcherende militaire eenheden was zij het, die 's middags met ai haar charme en bevalligheid de toon aangaf. Vele tienduizenden hebben er een paar koude voeten voor over gehad om haar in velerlei gedaante te zien langs trekken. Pluvius, die op de praalwagens zóveel godinnen ontwaarde, hield zich wijselijk schuil en daardoor kwam het, dat de stoet langs de gehele route een vrolijk najaarszonnetje ontmoette, dat weliswaar weinig warmte schonk maar voor de feestvreugde een onmisbare factor was. Zes en twintig wagens en groepen zijn 's middags door de stad getrokken, voorafgegaan door de traditionele „kop" bestaande uit politie te paard, vaandel- wacht en rijtuigen met ditmaal loco-burgemeester mr A. J. M. Leesberg, het bestuur van de 8 Octobervereniging, de Leidse en Groningse Ontzetvereni ging, het Collegium uit Leiden en de herauten. werp gewijd. Achter de rondtrekkende kooplièden, die het met hun Perzische kleedjes op de burchtvrouwe hadden gemunt, reed een jachtpartij, voorafge gaan door een meute met jagers. Na Jeanne d'Arc, omringd door zwaar ge harnaste krijgers,, volgde een fleurige middeleeuwse bruiloftsstoet en in aan sluiting daarop de oud-Hollandse huis vrouw in haar welvarend koopmansge zin uit de dagen van de Hollandse re naissance. Tussen deze vrouw en de voorname regentes verscheen als schrille tegenstelling de volksvrouw. Zo van „leve de lol" en „geef me nog een druppie". De eeuwen groeiden MAARMATE de optocht vorderde wer den ook de taferelen van steeds jon gere datum. Via de Grieken, de Germa nen, de Middeleeuwen en de Renaissan ce waren we langzamerhand terecht ge komen bij de 18de eeuw, waarin Frank rijk de toon aangaf en o.a. de stijve kle derdrachten van de Hollandse vrouw met zijn pruikentooi heel wat meer charme en gratie verleende. Het einde van deze eeuw bracht de Franse revo lutie, voorgesteld door de laatste gang van Marie Antoinette, haar rit op een boerenkar naar het schavot. De Came ra Obscura was vertegenwoordigd door een huiselijk stukje: de verguldpartij bij de familie Kegge. Een optocht gewijd aan de Vrouw zonder Florence Nightingale zou on denkbaar zijn en daarom reed ook zij in de rij mee, liefdevol de gewonden uit de Krim-oorlog verplegende. Aardig was het groepje schoolmeisjes, dat onder de strenge hoede van de schooljuffrouw de opvoeding van de vrouw moest uitbeel den. Een tafereeltje van de eerste Olympische Spelen uit 1896 liet zien, dat de vrouw zich tegen het eind der vorige eeuw ook aan de sport begon te wijden. Het slotstuk vormde de rol, die voor de vrouw door" alle eeuwen heen dezelfde is gebleven, haar rol van moe der Levende geschiedenis TIENDUIZENDEN hebben het schouw spel gadegeslagen en tijdens het langstrekken van de edele Vrouwen, de jachtstoeten, de burchtvrouwen en de MA deze voorposten kwamen de Vrou wen. Van de klassieke mythologie tot aan het eind van de negentiende eeuw. Een indrukwekkende stoet, die, hoe wel minder gevarieerd dan de „ope ra's en operettes" van verleden jaar, de toeschouwers met zijn vele taferelen uit de historie dwong tot de erkenning, dat de rol door de vrouw in de loop der eeuwen gespeeld, waarlijk niet zo klein is geweest. Het begon met de mythologie, die zonder godinnen een schamele weer spiegeling zou zijn geweest van hetgeen zij nu heeft betekend. Juno, de gade van Jupiter, opende de rij, gevolgd door haar dochter Minerva. Dan waren er de Sirenen, mystieke groene wezens, die de arme Odysseus stevig in hun macht hadden, Hoewel hun „betoverende" zang gistermiddag achterwege bleef. Die zou trouwens zo vlak achter het padvinders vendel weinig effect hebben gehad en we vermoeden, dat de bekoorlijke we zentjes tot dezelfde conclusie waren ge komen. Via de koningin van Saba en de stoere Walküren te paard zag het pu bliek na de Germaanse vrouw-tijdens- de-volksverhuizing de eerste Christen vrouwen verschijnen en de vrouw zoals zij zich in vele Maria-legenden open baart. Koopgrage dames waren er óók reeds in de middeleeuwen en één van de fraaie praalwagens was geheel aan dit historische en toch actuele onder- De „draaiorgelmuzikanten" hebben zich gistermorgen dapper geweerd. Bij de groepen wonnen zij bij de kinderoptocht een welverdiende prijs. De sport op 8 October Individuele prestaties waren behoorlijk In het kader van de 8 Octoberviering ontbrak ook dit jaar niet de turndemon- stratie op het Hofplein en het ziet er naar uit dat de prestatieloop, ditmaal aangevuld met een wedstrijd over 2200 meter tot een goede gewoonte gaat be horen. Hoewel de individuele presta ties zeer behoorlijk, soms zelfs uitste kend waren, moet ons toch van het hart, dat bjj het turnen de organisatie w bij de wedloop door de stad, de in teresse te wensen over liet. Bij de turndemonstratie ontbrak bij voorbeeld de gymnastiekvereniging ï®1! Holland en ae zusterverenigingen i;e Halter en Tunrlust hadden pas éondag bericht gekregen, dat hun me- "Werking aan de turndemonstratie op I frijs zou worden gesteld. Jong Hoilanu, j-° deelde men ons mee, was zelfs ge- heel vergeten. Het ligt voor de hand, dat de voorbereiding te kort was om met een goed afgerond geheel voor de dag te kunnen komen, te meer daar een demonstratie in de open lucht altijd h°g heel wat anders is dan het turnen 'n een zaal of andere afgesloten ruim te- Het gevolg was dat Turnlust en De Halter, onafhankelijk van elkaar, de monstreerden, overigens op voortrefie- jjke wijze, maar dat tussen de verschil lende nummers een leemte was die oorzaak was, dat wij niet van een vlot verloop konden spreken. Van de ver schillende nummers willen wij noemen de rhythmische vrije oefening van de Turnlust-dames, de knotsoefeningen Van De Halter-dames en de demonstra tie van de Halter-heren op de lange mat. Dit is een bijzonder spectaculair nummer, dat juist voor een dergelijke gelegenheid zeer attractief is. Fransen won wedloop Voor de prestatieloop bestond een redelijke belangstelling. Ongeveer een dertig jongens hebben de 1200 meter, JVddTvan het tempo door enkele gerou- a&letea werd aangegeven, met goed gevolg afgelegd. Zij kregen na afloop een herinneringsmedaille. Wij hadden verwacht, dat voor de 2200 me ter een groot aantal Alkmaarse sport beoefenaren had ingeschreven. De deelname stond immers vrij voor hockeyers, zwemmers, voetballers, tur ners, kortom voor iedere sportbeoefe naar, die zijn uithoudingsvermogen eens wilde testen. Slechts elf moedigen gingen van start en dat was veel te wei nig om de vele toeschouwers te kunnen imponeren. Ook dat doet natuurlijk niets af aan de vlotte overwinning van de Olympus-athleet Fransen, die voor de 2200 meter een goede tijd van 6 min. 24.4 sec. noteerde. Buurmeester van AVA werd met slechts ruim één sec. achterstand tweede en Huigen nam de derde plaats in. In een draagstoel werd de Vrouw uit de Bijbel, de Koningin van Saba, langs de gehele route ge voerd. Op weg naar Jeruzalem om de stad, de tempel en Koning Salo mon te aanschouwen. Dat ver meldde tenminste het programma. In werkelijkheid was het einddoel het Doelenveld, waar de dragers met een zucht van verlichting hun vracht neerzetten. gepruikte dames een levend geschiede nisboek zien opengaan, dat sterk tot ieders verbeelding heeft gesproken. Het waren geen droge jaartallen, die men kreeg te slikken. Verre van dat. Maar het was wel een les, dat de vrouw ook zonder haar emancipatie nog wel het een en ander in de geschiedenis te ver tellen heeft gehad. De mannen zorgden ook gistermiddag voor de nodige tam tam. Het waren de padvinders en de muzikanten van Postharmonie, St Cae- cilia en Excelsior, die de trom stevig roerden en de trompetten luid lieten schetteren. Toch viel de optocht niet vrij te pleiten van een zekere eentonig heid in de uitgebeelde onderwerpen en de stoet heeft ons dan ook minder vol daan dan die van verleden jaar, toen iets van de klank en fleur der opera's en operettes in de optocht viel te be speuren. Die geestdrift, die het publiek snel aanvoelt, ontbrak dit jaar. Nationale Reserve defileerde 's avonds langs het Stadhuis ALKMAAR heeft op kalme, haast gedegen wijze het traditionele feest van de achtste October gevierd. De gehele dag was er ergens in de stad iets te beleven in de vorm van optochten maar ook nu weer was er van uit gelaten vreugde of groot enthousiasme maar weinig te bespeuren. Het was wat tam, ondanks de moeite die de organisatoren en verschillende buurtverenigingen zich hadden getroost om de stad een feestelijk aanzien te geven. Voor het vuur werk, dat zoals gewoonlijk de, feestelijkheden besloot, bestond opmerkelijk wei nig belangstelling. De kermisexploitanten zijn van de Ontzetfeesten maar weinig rijker geworden, hoewel des middags de kermis goed bezocht was, en ook de tientallen overijverige speldjesverkopers, straatfotografen en muzikanten zal de opbrengst zijn tegengevallen. In de avonduren trokken de sportliefhebbers naar het Waagplein, waar door AVA een demonstratie van zevenhandbal werd gegeven. 7EVENHANDBAL is een zaalsport, die zelden of nooit in de open lucht wordt beoefend. Maar op 8 October is in Alkmaar vrijwel alles mogelijk en het wekte daarom geen verwondering dat gisteravond omstreeks half acht op het Waagplein twee dames- en twee herenteams aantraden voor een zeven- balwedstrijd in de open lucht. Op het plein was met kalkstrepen een „veld" uitgezet en rond het terrein waren hoge netten opgetrokken. Deze afscherming kon echter niet verhinderen dat de Waagpleinbewoners enkele malen de schrik om het hart sloeg als weer een Florence Nightingale beeldde in de optocht van gistermiddag de Vrouw als verpleegster uit. Een tafereeltje uit de bloedige Krim-oorlog, waarin hef Engelse meisje het leed van de gewonden verzachtte en de wegbereid- ster werd van de giekenverplegwg. hoge bal op de ruiten van de bovenver dieping af kwam en maar enkele centi meters naast het glas tegen de muur van de gevel ketste. Het was spannend af te wachten hoe lang dit goed zou gaan. Niet daarvoor echter bestond er een zo grote belangstelling voor dit spel. Door de drie AVA-teams en het Amsterdamse DW werd een fris par tijtje handbal gedemonstreerd, al was op het harde plaveisel voorzichtigheid geboden. De doelpunten waren deze avond niet schaars, maar daar werd minder op gelet. Het ging er om de Alkmaarse sportliefhebbers te laten kennismaken met zevenhandbal en in deze opzet is AVA uitstekend geslaagd. De vrijwilligers marcheerden LIET handbalspel was nog niet afgelo- pen of elders in de stad was al weer iets nieuws te beleven. De vrijwilligers van de Nationale Re serve uit Alkmaar en omgeving, die maar weinig in het licht van de schijn werpers komen, waren deze avond aan getreden voor een mars door de stad en toonden daarbij dat zi.i werkelijk ge zien mogen worden. De tweehonderd zeventig vrijwilligers marcheerden keu rig op de maat van de muziek van een drumband door de stad. Om negen uur trokken zij met kapitein Koppenol aan het hoofd Voorbij het stadhuis, waar de parade werd gade geslagen door bur gemeester Wytema, de inspecteur van de Nat. Reserve, kolonel Van Hinden uit Den Haag, de commandant van het district Noord-Holland-Noord, majoor Kropf en de commandant van het BKL en waarnemend garnizoenscommandant kapitein J. Euchter. Het was jammer dat het ditmaal met de afzetting van de Langestraat nabij het stadhuis niet zo vlot verliep als we gewend zijn doordat er op het laatste moment een ie grote toeloop van belangstellenden was. De incidenten die hierdoor ont stonden, waren echter niet van ernstige aard en zullen een volgende maal wel voorkomen kunnen worden. Vuurwerk lof slot PEN 8-Octoberfeest zonder vuurwerk is als een krentenbrood zonder kren ten. Ieder jaar opnieuw is het vuur- Oratoriumvereniging voelde de geest van het werk in alle facetten aan De belangstelling die de muziekliefhebbers uit Alkmaar en wyde omgeving toonden voor het laatste concert van het Festival 1952, heeft onze verwachtingen verre overtroffen. Het maakte indruk, die honderden en nog eens honderden luisteraars bijeen te zien in geconcentreerde aandacht voor Verdi's „Messa da Requiem", dat op buitengewoon lofwaardige wijze ten gehore werd gebracht door de Nederl. Hervormde Oratorium Vereniging onder de muzikale supervisie van dirigent Corn. Jonker. Verdi's dramatiek speelt zich in tegenstelling met Wagner af in de realiteit van het menselijk leven en de roerselen van het mensenhart. Deze eigenschap als diepere achtergrond van het notenbeeld bezit ook Verdi's dodenmis, geschreven ter nagedachtenis van zijn vriend Mantoni. Bovendien kan een zekere religieuse tendenz het werk niet worden ontzegd. De emotie van dit werk is onuitput telijk en zal daarom zijn aantrekkings kracht op de massa ook niet meer verliezen. Het bleek al dra, dat dirigent Jonker en zijn koor zich door serieuse voorbe reiding de geest van dit werk hadden weten eigen te maken. Verdi's parti tuur verkreeg in de reproductie de nodige spanningen en effecten, zonder dat men in overdrijving verviel. De bassen konden soms nog iets beschaaf der zijn geweest in de klankvorming en de sopranen hadden meer volheid van klank kunnen hebben, maar deze zaken speelden een kleine rol en kon den het muzikale geheel geen noe menswaardige afbreuk doen. Overigens was de samenzang zeer homogeen en waren de nuanceringen fijn afgewerkt. Voornamelijk maakte indruk de grote Het 8 October-meisje was één van de aardige nummertjes uit de kin deroptocht, die 's morgens door de straten ging. werk het (luidruchtige) sluitstuk van de feestelijkheden. De belangstelling voor het traditionele schouwspel was minder dan in voorgaande jaren. Het programma was als volgt: „boem, zzzt, ieoeoew, rang, klats, knal", hetgeen bij niemand verwondering wekte omdat met niet anders had verwacht. Dat de vuurwerkfabriek De Kat overigens met haar tijd meegaat, bewees ze met haar .vliegende schotels", die als raketten de lucht in schoten. Het was verder een bekend programma, dat toch weer wist te boeien. Het grote slotstuk „Van Alkmaar begint de Victorie" was eén waardig einde van dit vuurwerk en deze 8-Octoberdag. dramatische spanning in het „Dies irae" en de fuga uit het „Libera me". Ook in de overige delen, zoals „Sanctus en Benedictus" werd een mooie gave koorzang bereikt. Kortom de koor prestaties stonden onbetwist op een hoog niveau. De solisten Het aandeel van de solisten in dit Requiem was lang niet gering en dat verraadt in Verdi weer de opera-com ponist. Met de keuze vam de solisten was men deze keer wel bijzonder geslaagd. De sopraan Erna Spoorenberg zong vaak met feilloze intonatie op bril- lante wijze haar zware partij. De mezzo-sopraan Lenie Henning trof door gevoelvolle voordracht. Han Le Fèvre bevestigde weer zijn goede reputatie. Een verrassing was wel het optreden van de nog jonge zanger, de bas David Hollestelle. Een pracht stem, die hij vooral gebruikt in dienst van het werk, door een steeds volge houden boeiende uitbeelding van de tekst. Van hem kunnen we in de toe komst verwachten, dat hij zich tot zanger van groot formaat zal ontwik kelen. De orkestbegeleiding van de H.O.V. kan niet anders dan uitnemend wor den genoemd en de intenties van de dirigent werden met merkbare toe wijding gevolgd. De voornaamste betekenis van deze uitvoering is, dat de spanning van de eerste tot de laatste noot werd volge houden en alle facetten van Verdi's melodische rijkdom goed werden be licht. Voor de Nederl. Herv. Oratorium Vereniging en haar dirigent is de uit voering van Verdi's Requiem een ver diend en groot succes geworden. De luisteraars zullen zeker met schone herinneringen en groot respect voor het koor de Grote Kerk hebben ver laten. En hiermede behoorde weer een van de belangrijkste gebeurtenissen uit het stedelijk muziekleven tot het verleden. Ms. DONDERDAG Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Zondige grenzen (18 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: De Rode Aarde (18 jaar) Cine ma Americain, 8 uur: Het Huis bij de rivier (18 jaar) Victoria Theater, 8 uur: Klokslag 12 (14 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Film avond Rode Rio. Sted. Museum: Klein Plastiek 10—12, 25, 79 uur. VRIJDAG Victoria Theater, 8 uur: The African Queen (14 jaar) Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Café De Rode Engel (18 jaar) Harmonie Theater, 8 uur: Mara Maru (14 jaar) Cinema Americain, 8 uur: Kangoeroe (14 jaar). Gulden Viies, 8 uur: Instituut voor Arbeiders-Ontwikkeling. Openbare Leeszaal: Tentoonstelling nieuwe boeken 912, 26 uur. Sted. Museum: Klein Plastiek 1012, 2—5, 7—9 uur. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 19.29 7.50 Vrijdag 20.20 8.44 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 19.34 7.55 12.47 1.55 Vrijdag 20.55 8.49 1125 2.49 ren )or- 1 I - i

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8