Twee Hoornse onderwijzers in Alkmaar op het verdachten-bankje Vragen siaat vrij P Een lastig jongetje werd mishandeld SHUbvnwmM ABDUSIROOP Saharareizigers op weg naar huis Vier en dertig jaar op de knieën Informe'e opening van Internationaal Instituut voor Socia'e Studies Radiobezitter moet een vergunning hebben Zijn vissen luidruchtig? Veestapel versperde de weg Voorstel tot aanzienlijke verhoging der IJ-ponttarieven Weldra weer overneming van bacon-varkéns Jti Bennetje infd... VONNIS i Mr F. J. Kranenburg naar Korea Joden protesteren tegen gratieverlening Lages WOENSDAG 15 OCTOBER 1952 Grimassen voor het raam van de Mulo-school (Van onze rechtbank-verslaggever) •TWEE onderwijzers van de R.K. Muloschool te Hoorn zaten gistermiddag met de ootmoed van betrapte schooljongens op het zondaarsbankje van de Alk- maarse Meervoudige Kamer. Degeen die hen in deze vernederende positie had gebracht, was een twaalfjarig knaap, Jantje W., die voor deze gelegenheid op de leren kussens van de getuigenbank zat. Ken wonderlijke situatie. De beide op voeders kregen menig lesje in paedagogie te horen, zowel van de kant van de president, mr J. Krabbe, als de officier, mr A. W. Holsteyn. Het betrof hier een incident, dat zich op S Mei van dit jaar binnen de muren van de RK Muloschool heeft afgespeeld. Om ongeveer half twee 's middags verschenen er plotseling twee grimassenmakende jongelui, van wie er één Jantje W. heette, voor de vensterruiten van de twee schoollokalen die aan de openbare weg gelegen zijn. De voorstelling trok begrijpelijkerwijs de aandacht van de leerlingen. Een der onderwijzers, de heer Petrus van I., begon het gedoe te vervelen en derhalve stuurde hij een van zijn leerlingen naar het belendende lokaal, waar op dat moment hoofdonderwijzer Henricus H. les gaf. Ook meester H. had enige tijd last gehad van de knapen voor de ramen. Toen er een klacht kwam van zijn collega, stuurde hij twee scholieren naar buiten, om de grimassenmakende kna pen te pakken. Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: AKKERS (Advertentie, ing Meü.* Tocht van 17.000 km per motor met zijspan De Hagenaars W. Paling van Veen en T. Willemsen, die per motor met zij span naar Noord-Afrika zijn getrokken om een collectie van geprepareerde dieren bijeen te brengen, zijn nu bijna aan het einde van hun 17.500 kilometer lange reis. Gedurende hun verblijf in het Hoggargebergte in de Sahara heb ben zij een collectie van driehonderd geprepareerde vogels weten te vormen, plus een flinke collectie insecten en zoogdieren. Na een verblijf van twee en een halve maand in de Hoggar zijn zü in Juni naar Marokko, hun tweede „werkterrein" vertrokken. In de Marokkaanse Sahara hebben zij zich twee weken bezig gehouden met het aanvullen van hun collectie. De beide reizigers menen de eersten te zijn geweest die met een lichte mo tor met zijspan de Sahara zijn doorge reisd. Zij zijn inmiddels terug in Europa, waar zij bij Zwitserse musea en particu- ïere verzamelaars en bij de So^foonne in Parijs afzet hopen te vinden voor het verzamelde materiaal. Eind Octo ber denken zij in ons lahd terug te _zijn. FONTEYN WEER VOOR DE HOGE RAAD De bekende smaadschriftzaak van de thans 53-jarige ex-sergeant-konstabel der P on. Mar- ie A. H. F. Fonteijn is Dinsdag voor de negende- maal door een rechtscollege behandeld. De rechtbank te Amsterdam heeft hem destijds wegens smaadschrift veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en f 100 boete. In hoger beroep veroordeelde het Amsterdamse gerechtshof hem tot de zelfde straf. Op formele gronden vernie tigde de Hoge Raad dit arrest met ver wijzing der zaak naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. Ditmaal werd Fonteijn veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf. Voor de tweede maal werd cassatie aangetekend. Dit laatste cassatieberoep is thans door de Hoge Raad behandeld. Er werd niet in gepleit. Conclusie op 4 Novem ber. Ill f)E twee onbezoldigde politiemannen brachten er één binnen, Jantje W., die duidelijk het plezier in de verto ning reeds verloren had. Onder het mo to „Nou zullen wij eens lol hebben", onderging Jantje W. vervolgens een kastijding die in totaal vijf-en-twintig oorvegen-en tien schoppen op zekere plaats omvatte. Zo 'verklaarde althans Jantje W-., die dit met zijn hele twee turven hoogte voor de rechtbank kwam bevestigen. De strafmaatregelen be stonden verder nog hieruit, dat Jantje W. enige tijd op de knieën in de hoek moest liggen en in elk van de door hem lastig gevallen /klassen den volke werd getoond. Toen Jantje weer op straat stond had hij een scheurtje in het oor, een paar blauwe plekken op zijn achter bout en een natte broek van angst. Knielen. iy[R Krabbe vatte deze manier van ei- gen rechter spelen niet licht op. De hoofdonderwijzer stelde er tegenover, dat met name de geknielde boetedoe ning in de hoek van het lokaal, een door hem zeer beminde methode was, met bevredigend effect. Aangezien meester H. zo'n vier-en-dertig jaar het ambt van onderwijzer bekleedt, is er heel wat geknield in zijn klas Enkele jongens uit de klassen, die de kastijding hadden aanschouwd, tra den als getuige op. Dat er naar rato van Jantje's jammerklachten geschopt en geslagen was kwam wel vast te staan. De hoofdonderwijzer, die her haaldelijk tot de orde moest worden geroepen, voerde aan, dat het geval op zichzelf zo erg niet was. Het betrof hier geen „mishandeling" in die zin van het woord en bovendien stond zijn prestige tegenover de klas op het spel. DE officier van Justitie belichtte de wel bijzondere kanten van het geval. Het optreden van de heer H. was op alle punten onrechtvaardig. Hij had over Jantje 'W. op geen enkele manier gezag, zodat hem naast mishandeling nog wederrechtelijke vrijheidsberoving ten laste zou kunnen zijn gelegd. En de heer H.'s prestige was door deze manier van doen ergiz geschaad, dan wanneer hij de verstandigste zou zijn geweest. M. Holsteyn wees er echter nadrukke lijk op, dat Jantje W. allerminst een lieverdje was. Iemand die niet de func tie van onderwijzer had, zou wellicht ook op een dergelijke wijze hebben ge reageerd. De officier zag de zaak dus, gelijk ze in de politierechtspraak wordt beschouwd: mishandeling van een bui tenstaande, in dit geval van 'n kind. Had de onderwijzer deze tuchtiging „in kwa liteit" toegediend, dan zou er onverbid delijk een vriiheidsstraf gevolgd zijn. Nu volstond hij met f 50,subs, viiftig dagen hechtenis te eisen. Na een pleit rede van mr Windhausen, de raadsman van deze verdachte, opperde de officier nog, dat verdachte ongetwijfeld een an dere weg zou hebben gevolgd, als er twee volwassen kerel? voor zijn ramen zouden hebben gestaan. De onderwij zer van I., die volgens één ziiner leer lingen ook een schop zou hebben uit gedeeld, werd vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Uitspraak over veertien dagen. In het paleis Noordeinde Veel belangstelling uit binnen- en buitenland pISTERMIDDAG werd tijdens een bij- eenkomst in het voormalig konin klijk paleis aan het Noordeinde te Den Hang het internationale instituut voor sociale studies op,informele wijze ge opend. De officiële opening zal eerst in het voorjaar van 1953 geschieden, als de verbouwing van het paleis geheel zal zijn voltooid. Onder de talrijke belang stellenden bij deze opening bevonden zich prins Bcrnhard, oud-minister Rut ten, die in Mei 1950 het initiatief nam tot de oprichting van het instituut, en de minister van O. K. en W., mr. Cais. Voorts waren aanwezig een aantal ambassadeurs en zaakgelastigden van scheidene landen, vertegenwoordigers van de Nederlandse universiteiten en hogescholen en verschillende van de twee en twintig Nederlandse en bui tenlandse studenten, die de eerste cur sus van het instituut zullen bijwonen. Prins Bernhard, die voorzitter van dc raad van bestuur der stichting is, zei in zijn begroetingswoord, dat het in stituut zich zal bezig houden met de internationale betrekkingen in het al gemeen en met de betrekkingen der volkeren met geheel verschillende cul turen in het bijzonder, om op deze wijze te pogen een bijdrage te leveren tot de versterking van deze internationale banden. Tweede Kamer bijeen Heden interpellatie over Lages (Van onze parlementaire redacteur) UEDENMIDDAG om één uur zou de Tweede Kamer bijeenkomen ten einde mr Burger (P.v.d.A.) in de gelegenheid te stellen dc minister van Justitie, mr Donker, te interpelleren over het bij wijze van gratie veranderen van de over Lages uitgesproken doodstraf in levens lange gevangenisstraf. Aldus besloot de Kamer gistermiddag od voorstel van haar voorzitter, mr Kortenhorst. Tevoren had de heer C-ortzak (C.P.N.) al aangedrongen om op korte termijn deze aangelegenheid te bespreken aan de hand van een uit voerige verklaring van de minister. Hij diende echter geen aanvrage voor een interpellatie in. aangezien hij van oor deel was, dat dan gevaar voor vertra ging was te duchten. De agenda der Kamer vermeldde gis teren een 25-tal wetsontwerpen van technische aard. Het leeuwendeel betrof naturalisatie; niet minder dan 325 per sonen zetten een nieuwe stap op de weg naar het Nederlandse staatsburger schap. Slechts het wetsontwerp tot verho ging van de salarissen der rechterlijke ambtenaren gaf aanleiding tot enige discussie. De minister van Justitie deel de in antwoord op de opmerkingen van mej. Tendeloo (P.v.d.Amee, dat zijn departement zich zeer ernstig bezig houdt met een onderzoek van de struc tuur van verschillende instanties. T.z.t. hoopt hij aan de hand van de resultaten van dit onderzoek met nieuwe voor stellen te komen. Hoge Raad beslis* De Hoge Raad heeft definitief uitge maakt, dat de bezitter van een radio toestel een vergunning dient te hebben. Daarmee is de heer W. C. H. te Vlaar- dingen in het ongelijk gesteld. Deze had zich op het standpunt gesteld, dat artikel 3 van het Kon. besluit van 10 October 1945 wel een heffing maar geen vergun ning voorschrijft. Hij was door de kan tonrechter te Schiedam veroordeeld tot zes gulden boete, doch ging hiervan in cassatie. Dit beroep is verworpen. In Artis worden op het ogenblik: opnamen gemaakt van het geluid dat vissen voortbrengen. Op deze foto ziet men de bioloog Sevenster bezig met het opnemen van ge luiden, de enkele kroeskarpers maken. Ook met speciale appara ten uitgeruste Britse onderzeeërs constateerden onlangs dat vissen luidruchtige dieren kunnen zijn UET kan een autorijder op een plattelandsweg nog wel eens overkomen, dat hij plotseling vis d vis een koe komt te staan, die de roep der wijde verten niet langer kon weerstaan en aan de zwerf ging. Erg gebrui kelijk is zulk een idyl lisch tafereeltje echter niet. Met enig geduld en beleid laat zich zulk een zware wegversperring doorgaans wel verwijde ren. De Wegenwachter, die dezer dagen op de be langrijke verkeersweg GorkumDen Bosch door de nacht huiswaarts reed, stond echter voor een verrassing, die hij daar al he'emaal niet had ver- wach'. De gele rijder was verlaat door de vele pech, die hij had helpen bestrijden en zag daar plotsling in het licht van zijn schijnwer per elf zwarte gestalten opdoemen, die evenzovele koebeesten bleken te ver tegenwoordigen. De da mes vonden deze wande ling erg gezellig. Rustig loeiend kuierden zü voort en voor een goed verloop van het gesprek hadden zij een lange rij gevormd, die de weg over de ge hele breedte afsloot. De situatie was uitermate Wegenwacht op koeienjacht gevaarlijk. De Wegen wachter wachtte dus niet lang, maar sprong van de motor en greep in. Hij wilde de koeien van de weg drijven, het eer ste het beste weiland in. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan. De dames waren op deze on verwachte onderbreking van haar aangenaam dis cours helemaal niet ge steld en voelden er even min voor de pas venuor- ven vrijheid prijs te geven voor een nieuwe gevangenschap. Zwaar klonk het protestgeloe i door de nacht. De vrien dinnen draaiden om en om en probeerden in alle richtingen de wijk te nemen. Vijfhonderd me ter ver zat de Wegen wachter, die het maar knappies warm" had on danks de koude nacht, achter zijn pupillen aan, voor en ateer hij ze net jes in een weiland had opgeborgen. De politie in Vuren heeft er zich desgevraagd verder over ontfermd, en de boer, die ongevraagd ongeweigerd elf kostgan- sters op zijn gerechtig heid vond, van deze on gewenste bezitstvergro. ting afgeholpen. (Advertentie, Ing. Med.) B. en W. van Amsterdam: De pontverbinding zal worden verbeterd Omdat het nadelig saldo der exploi tatie van de IJ-pontveren in de hoofd stad jaarlijks f 1.170.000.bedraagt de exploitatiekosten zijn f 1.770.000. stellen B. en W. van Amsterdam de raad voor de tarieven zodanig te ver hogen, dat de jaaropbrengst der pont- gelden op het dubbele van de huidige f 600.000 dat is f 1.200.000.— kan worden geschat. Dit komt ongev.eer neer voor de ver schillende soorten voertuigen e.d. op een verhoging, met minimaal de helft en maximaal een verdubbeling der hui dige pontgelden. B. en W., die van deze tweede verhoging binnen twee jaar ver wachten, dat het autovervoer over de ponten met ca. vijftien procent zal dalen, doen dit voorstel mede in ver band mét een nog niet aangenomen voorstel tot verbetering van de pont verbinding. Door dit voorstel, inhoudende een verbouwing der ponten, waarmede een IVan 1 September af heeft het Be drijfschap voor Vee en Vlees de overneming van baconvarkens stopge zet, zulks in verband met het volleve ren van het contract met de Engelse regering, dat tot einde van dit jaar loopt. Vernomen wordt, dat zeer bin nenkort het overnemen van bacon-var- kens weer zal beginnen, waarschijnlijk volgende week, al werd hierbij niet ge zegd, dat de uitvoer naar Engeland zal worden hervat. Een definitieve beslis sing over het overnemen der varkens kan ieder ogenblik worden verwacht. fIV een Amerikaans blad lazen we een zeer behartenswaardige ge- schiedenis over twee rechters, die nog geen honderd meter vóór het gerechtsgebouw hun auto's in de puree reden. Als goede begrijpers van de bedoelingen van de Ame rikaanse wetgever, begonnen ze aan de vaststelling van de schuld vraag. Als gewone mensen gaven ze eerst elkaar de schuld, maar als rechters maakten ze ten slotte uit, dat ze allebei evenveel schuld hadden. „VJE zijn toch vlak bij ht gerechts- gebouw", zei de één, laten we elkaar even vonnissen, dan is die zaak afgedaan". Ze stapten met deemoedige blik de rechtszaal binnen en de één liet de ander voor de balie komen. De zaak was gauw rond. Het vonnis luidde vijf honderd dollar boete, bij niet be talen te vervangen door een half jaus hechtenis. TOEN moest rechter, die reeds Vf-roordeelc. was, op de hoge stoel plaatsnemen. Het verhoor verliep in grote trekken als het vorige, maar het vonnis luidde nu: zevenhonderd en vijftig dollar subsidiair acht maanden. „Ik maak bezwaar", riep de verdachte kwaad. „Toen ik jou zojuist ver oordeelde gaf ik je maar vijfhon derd dollar. Nou moet je niet be ginnen mij de das om te doen!" nE rechter aan de andere kant van de groene tafel hamerde nadruk kelijk en zei: „Je ongevraagde opmerkingen slik je maar in. En die zwaardere straf heb je te danken aan het feitdat dit nu al de tweede keer is vandaag, dat een aanrijding onder precies dezelfde omstandigheden voor de recht bank komtr mij leven in een tijd, waarin alles erg ingewikkeld is en waarin gen- voudige mensen trouwens ook niet-eenvoudige mensen) vaak geen gat in de vraagstukken zien. Daarom twijfelen wij er niet aan, of onze nieuwe rubriek „Vragen staat vrij" zal voor onze lezers van grote betekenis zijn. In letterlijke zin wordt ons blad nu uw vriend. Want mi kunt u allerlei moeilijkheden aan ons voorleggen en onze nieuwe medewerker MENTOR zoekt er een oplossing voor. Deze zeer uitgebreide service kost u niets. En het gaat zeer eenvoudig. U schrijft aan de redactie, zet links boven in de hoek van de enveloppe: MENTOR en vermeldt duidelijk uw naam en volledig adres. U kunt er verzekerd, van zijn, dat uw brief als strikt per soonlijk Wordt beschouwd. Desgewenst krijgt u steeds PERSOONLIJK antwoord en wordt uw brief dus niet in de krant besproken. Wij noemen enkele zaken, die in deze rubriek worden behandeld: juridi sche aangelegenheden, erfeniskwesties, woning-zaken, huwelijks-moeilijk heden, opvoedingsmoeilijkheden, aangelegenheden betreffende de sociale wetten, assurrantie-adviezen, kinderecht, alles wat ligt op het terrein van het maatschappelijk werk, persoonlijke geestelijke moeilijkheden en iedere andere moeilijkheid. Natuurlijk „behandelt" Mentor geen zaken, maar hij geeft advies. Voor behandeling van zaken moet men bij een advocaat, een notaris e.d. zijn. Voornamelijk zal Mentor optreden als „richtingwijzer" Wij hopen dat onze lezers een druk gebruik van de rubriek zullen maken. Want een ..tijdig'' advies kan veel moeilijkheden en financiële stroppen voorkomen. Zoals reeds gezegd: Wij brengen voor de adviezen niets in rekening. inwonings-narigheden is maar één advies te geven: wees verdraag zaam. Want ten slotte zijn het alle bei beste mensen, die samen in één huis wonen. Mentor moet wel eens aan een klassiek Frans versje denken: Inwon ingsnarigheid J^eeds lange jaren houden wij ons bezig met het geven van advie zen. Sinds de woningnood nemen de inwonings-kwesties hierbij een grote plaats in. De natuur geeft ieder dieren-paar een eigen nestje, dat dan ook met snavel, vleugel, bek en klauw wordt verdedigd. De mens heeft het klaar gespeeld om. door gebrek aan een eigen nestje voor iedereen, inwonings-perikelen op te roepen. Degene, die wèl een eigen nestje lees huis heeft, verdedigt dit ook (met hand en tand). En verder maken dan de mensen die in één hujs moeten wo nen gezellig ruzie. Waarbii ze ver geten, dat de mens enkele dingen boven het dier heeft, waardoor die onaangenaamheden niet moesten voorkomen. Die dincen zijn: ver band en naastenliefde. In al die ,,'k Had eens een knecht, geboren in Gascogne: Een veelvraat, zuiplap, aartsleugenaar, Een gauwdief, vloeker en \godslasteraar Die d'ergste galgevogel evenaarde. Maar andersde allerbeste vent op d'aarde." Lezer, wiens brief aanleiding gaf tot deze ontboezeming: laat al die erge dingen waarvan u beiden el kaar beschuldigd nu maar rusten en denkoverigens de aller beste vent op d'aarde" Want via de rechtbank is er toch niets te berei ken. Het kost u beiden, als u zo doorgaat, hoogstens hoge rekenin gen voor de zenuwartsstraks. De noodwet PEN lezer vraagt iets over de nood- wet ouderdomsvoorziening. Hij wil weten of hü een uitkering kan aanvragen, nu zijn vrouw 65 jaar geworden is. Zelf is hij pas 61 jaar. Nee, dat kan hij niet, want de leef tijd van de man is beslissend. Dus nog vier jaar wachten, lezer! Hoe moei dai? CEN lezeres wil een bepaald be- drag bestemmen voor haar klein zoon. Maar dan zó, dat de vader er niet aan kan komen vóór de jongen 21 jaar is een eveneens zó, dat bij een eventueel faillissement van de vader het geld buiten spel blijft. He; geld moet persé aan de jongen komen. Dat kan erg eenvou dig. U kunt een spaarbankboekje nemen cp naam van de jongen en dan BIJ DE EERSTE INLEG be palen dat terug-betaling niet kan plaats vinden vóór de meerder jarigheid van de jongen. Ook kunt u een levensverzekerings-instelling een polis afsluiten met een clausule, die ongever hetzelfde doel beoogt. Rechi en nog waf HRIE jongelieden geraakten in een penibele situatie. B. was doende A. een beetje te plagen. Iliordoor werd de geplaagde A. wit gloeiend nijdig en greep een stuk hout. waar. mee hij zijn kwelgeest B. smeet. Althans, dat was zijn bedoeling. Maar dooi zijn woede mikte hij slecht en trof de volmaakt onschul dige C. Het kwam nogal, aan en C. kon drie weken zijn werk niet doen. had een kapotte bril en een stevige doktersrekening. Nu vraagt A. of hij die schade betalen moet Natuur lijk moet hij dat. Want hij had niet het recht om met hout te gaan slin geren. Nu moet hij de loonderving, de bril en de doktersrekening vol doen. Wacht hij tot C. er een proce dure van maakt, dan krijgt hij die kosten er vast en zeker ook nog bij. Hei slechie licht UEN jeugdige lezer wil van Mentor weten of er nu niets tegen te doen is, dat het licht in de werk plaats zo slecht is, dat hij er pijn in zijn ogen van krijgt. Ja, daar is zeker iets aan te doen. Hij moet dit doorgeven aan de arbeidsinspectie. Hij kfin dat ook schriftelijk doen. En de ambtenaren vertellen heus niet dat HIJ de zaak heeft aange bracht. De volksverzekering T EZER, U moet erg voorzichtig zijn met het oversluiten van Uw reeds enkele jaren bestaande volks verzekering (begrafenisfonds in de volksmond) bij een andere instel ling. Soms kan dat inderdaad voor deel betekenen, maar vaak is het flink nadelig. Ook al weet de agent het anders voor te stellen! U moet er vooral op letten, dat de nieuw aangeboden polissen een even lange looptijd hebben, dezelfde voorwaar den en dezelfde uitkering als Uw bestaande. De erlenis MEVROUW, Iaat al die mensen die het „zo goed weten" maar praten. U kunt volkomen gerust zijn. Want. dzar er geen kinderen zijn, erft U alleen van "Jw man en verder nie mand van zijn familie. Tenzij hii een testament maakt. Maar daar hij dat niet doet, is U de enige erfge name. MENTOR. totaal bedrag aan investeringen gemoeid zal zijn van ruim elf millioen, zullen de exploitatielasten der pontveren in de loop van drie jaar (de duur van het verbouwen der ponten) stijgen tot rond f 2.320.000.per jaar en het tekort op de pontveren met f 1.720.000.per jaar. Van het autoverkeer via de ponten is 49 procent plaatselijk, 37% procent van buiten naar de stad en omgekeerd, en 13% procent doorgaand. Zestig pro cent geschiedt op abonnementen (be woners en bedrijven in Noord) cf op een legitimatiekaart (ingezetenen van Amsterdam) met een jaaropbrengst van 1/6 van het totaal der pontgelden f 100.000.Veertig procent van het verkeer, voertuigen voor een zeer groot deel toebehorende aan niet-Amsterdam- r.ers, waarbij zeer vele grote vracht auto's, betaalt het volle tarief, waarvan de jaaropbrengst f 500.000.bedraagt. Voor persoonlijk conlaci mei Nederlandse troepen Reeds herhaaldelijk heeft de Neder landse regering uiting gegeven aan haar grote waardering voor de verrichtingen van de Nederlandse strijdkrachten in Korea en getuigd van de grote waarde, welke het Nederlandse optreden aldaar voor ons land heeft. Om nu van deze waardering en belangstelling daadwerke lijk jegens de betrokken militairen te doen blijken, zal de staatssecretaris van Oorlog, mr F. J. Kranenburg, op Don derdag 16 October voor een bezoek aan hen naar Korea vertrekken. Door dit bezoek zal mede aan de Koreastrijders de gelegenheid worden geboden om be langen, welke langs de hiërarchieke weg mogelijk minder duidelijk kunnen wor den voorgedragen, persoonlijk met een lid van de regering te bespreken. Het Nederlands-Israelietisch kerkge nootschap, de Portugees-Israelietische gemeente Amsterdam en het Verhond van liberaal-religieuze joden in Neder land hebben aan de Koningin en aan de ministerraad een brief gezonden, waarin zij schrijven met ontsteltenis kennis te hebben genomen van het be richt, dat aan de oorlogsmisdadiger Lages gratie is verleend. „Wij menen tegen dit besluit ernstig te moeten pro testeren, waarbij wij in herinnering brengen, dat onder leiding van deze Lages meer dan honderdduizend van onze geloofsgenoten op barbaarse wij ze in de dood zijn gevoerd, aldus dit schrijven. Groep Korea-vrijwilligers op de thuisreis Een groep militairen van het Neder lands detachement Verenigde Naties, hoofdzakelijk samengesteld uit perso neel, dat op 10 October en 11 Novem ber naar Korea is vertrokken, bevindt zich thans op thuisreis naar Nederland. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden worden deze militairen medio November in Nederland verwacht. Schijn bedriegt. Als U denkt, dat bovenstaande 41 i jnen geen zuiver vierkant vormen, komt U even bedrogen uit, als wanneer D denkt, dar ieder hoofdpijntabletje Aspirin is. Controleert U het maar. Een Aspirin tablet herkent U aan het Baycrkruis. j&bx- tv. ren or- m aar trd, 3en ra- lan fd Üa- er- 28 iet re- au en dr an lid le id al st )n id ils 2t fs r- tn r- s ïl i- i. i- i V' i (Advertentie, Ing. Med.)

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5