1.65 Stad en Omgeving Jimmy Brown als diepzeeduiker Ouderdag bij het B.K.C. werd gevuld met parade, demonstraties en snert Oly en Boots nog ongeslagen AGENDA Van 38.000 stadgenoten wordt een „interieurfoto" gemaakt Burger en militair, leden van één gezin >VWAT een snert, Wat een snert'*, verzuchtte gistermiddag: een vader uit Olde- t>roek en de gedachte aan die stevige, smakelijk toebereide soldatenpot, die hij zojuist alle eer had aangedaan, deed hem een ogenblik zjjn zoon vergeten. Toch had hij voor hèm de reis uit het Gelderse dorpje naar Alkmaar onder nomen. Het was gisteren weer ouderdag bij het depot van het Bewakingscorps Koninkiyke Landmacht en uit alle delen van het land waren vaders, moeders èn verloofden naar het ROG-gebouw gekomen om eens «een dagje het militaire leven van nabij mee te maken en tot de ontdekking te komen, dat het soldaat-zijn mis schien nare, maar toch heel veel goede kanten heeft. Zoals de snert, die vele vaders aan hun eigen diensttijd deed herinneren en die ten slotte aanleiding werd tot zware gesprekken over hoe het vroeger was. Intussen marcheerden de vergeten zoons in gesloten gelederen over de binnenplaats van het ROG-gebouw cn demonstreerden weer anderen hun vorderingen in de krijgskunde. Een vaantje voor de beste man van de troep Visira hoofddoeken Dameskragen Kinderkraagje Damesparapluies Het vaantje Drie spelers bereikten voor deze klasse zeer hoge moyennes Weel en Veel nog steeds niet in vorm Het grote bevolkingsonderzoek is begonnen Zestien bedrijven gaven het goede voorbeeld Dokter Jopie" Bergen Hensbroek Burgerlijke stand De verhouding tus: Kerk en Staat DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 Onze deuren en ramen staan wijd open" HE ouderdas begon 's morgens met een kleine plechtigheid: de uitreiking van het vaantje van het BKL, een vlag met een gele haan en de wapenspreuk Semper Vigil (Altijd waakzaam! op een zwarte achtergrond, aan het beste pe loton. Dat was ditmaal het eerste pelo ton van de eerste compagnie, dat onder leiding van de onderluitenant A. Deu- tekom, de sergeants J. van Rhijn, J. Kerkhoff, J. J. Wander en de korporaal M. P. Ewalts met de hoogste cijfers uit de bus was gekomen. Soldaat J. W. F. Haverkamp uit Amsterdam mocht als erkentelijkheid voor zijn ijver en plichtsbetrachting het vaantje uit han den van de wnd. garnizoenscomman dant kaoitein H. Fuchter in ontvangst nemen. Hij hoorde, stram in de houding, hoe de kapitein hem prees voor zijn prestaties, daarbij de verwachting uit sprekende, dat hij ook in de maatschap pij de rechte weg zou weten te vinden. Nadat soldaat Haverkamp, met de vaan triomfantelijk aan het geweer, was af gemarcheerd, begaven de ouders en de soldaten zich naar de cantine. waar de korpscommandant majoor M W. A. Damme een kort welkomstwoord sprak. Eén grote familie E)E bedoeling van deze ouderdag is. u een dag militair te doen zijn zon der dat u een uniform behoeft te dra gen". aldus majoor Damme. „Er is niets, dat u niet mag weten. Wij zetten de deuren en ramen van de kazerne wijd open. Burger en militair immers zijn leden van hetzelfde gezin: Nederland. Wanneer een gezin wordt bedreigd zul len alle familieleden het gevaar bestrij den. Daarom trachten wij met deze ouderdagen het leger en de burgers na der tot elkaar te brengen. Tot bevor dering van het wederzijds begrip". Nadat de voorzitter van de Koninklij ke Ned. Vereniging „Ons Leger", gene raal b. d. K. E. Oudendijk, enkele woor den had gesproken, stelden de man schappen zich op om achter de Kon. Militaire Kapel o.l.v. adjudant-onder- kapelmecster L. T. H. Jansen naar het Canadaplein te marcheren, waar door de plaatsvervanger van generaal Buur man van Vreeden, luitenant-kolonel In zeer aparte 0 71* Zwitserse dessins ui I V-hals met vaienciennekant met vaienciennekant Zeer voordelig ui Een enorme sortering in de nieuwste dessins 0 h reeds vanaf Uil U Onze jubileumreclame Voor iedere bestede gulden 1 Jubileum-punt LANGE StRAAt ALKMAAR van de generale staf W. de Boer, de inspectie werd afgenomen. In het gezel schap van luitenant-kolonel De Boer bevond zich majoor A. C. H. Geutjes. Terwijl de kapel marsmuziek speelde maakten de officieren hun inspectie tocht langs de in carré opgestelde pe lotons. De parade QP dé Westerweg ter hoogte van het gymnasium werd een kwartier later de parade afgenomen. Onder de geno digden, die dit schouwspel gadesloegen, bevonden zich burgemeester mr H. J. Wytema, de gemeentesecretaris, mr R. Veendorp, de commissaris van politie J. Dreeuws. generaal b.d. R. E. Ouden dijk. de veldprediker ds Van Amstel, de aalmoezenier Gitmans, kapelaan Tromp als directeur van het R.K. Militair Te huis en de heer Nijman, chef MGD. Hier konden de hoge gasten zien. dat de opleiding in 2'i maand niet stil heeft gezeten. Stram, met de hoofden naar rechts gewend, marcheerden de pelo tons langs het podium, voor de luite nant-kolonel en méér- nog misschien voor hun ouders, die in hun hart blaak ten van trots om de keurige manier, waarop hun' zoons zich presenteerden. Het vaantje heeft een geschiede nis. Het werd twee jaar geleden voor alle onderdelen van het leger ingevoerd op voorstel van gene raal b.d. K. E. Oudendijk. Deze had weliswaar zijn keus laten val len Op een medaille, maar Z.K.H. Prins Bernhard, inspecteur-gene raal van het leger, kwam met een beter idee. Een vaantje toch zou met de troep kunnen worden mee gedragen en dus beter aan zijn doel beantwoorden. Bij de uit reiking van de eerste vanen hoor de generaal Oudendijk echter, dat hij door de Prins genoemd werd als degene, die dit plan had ge opperd. Hij maakte daartegen be zwaar en zei: „Maar Hoogheid, U kwam met het voorstel een vaan tje in te voeren in plaats van een medaille. En Uw idee vond ik juist veel aardiger". Waarop Prins Bernhard antwoordde: „Dat vond ik ook, maar dat kon ik toch moeilijk van mijzelf zeggen". In de cantine liet de snert zich goed smaken en daarna was het weer aan treden voor de demonstraties in exer ceren, sport, theorie en wapenkunde, die het grootste deel van de middag in beslag namen. Ook de broodmaaltijd werd door de ouders meegemaakt, 's Avonds hadden de manschappen vrij-af en maakten velen van de gelegenheid gebruik hun familie de stad te laten zien, waar zij als bescheiden recruutjes kwamen en die zij straks als goed ge trainde soldaten zullen verlaten om over diverse onderdelen te worden ver spreid. Oud-Alkmaar" biedt serie goede lezingen Het bestuur van „Oud Alkmaar" heeft het programma voor het nieuwe seizoen doen verschijnen. Maandag wordt de eerste lezing gegeven door mr. M. G. L. van Schouwenburg over „De oude poor ten van Alkmaar". Voorts staan lezin gen op het programma over De oude abdij van Egmond, Cornelis Drebbel, de Alkmaarse schuilkerken en over de poli tie voorheen en thans. (Advertentie, ing. Med.j TER GELEGENHEID van de ouderdag inspecteerde luitenant-kolonel W. de Boer, waarnemend chef-staf van de Nederlandse territoriale bevelhebber, de op het Canadaplein opgestelde pelotons van het BKL. Van links naar rechts: Parade-commandant, eerste luitenant L. Sewel, onder-luitenant Van Eindhoven, de wnd. garnizoenscommandant H. Fuchter (even zichtbaar), luitenant-kolonel W. de Boer en majoor A. C. H. Geutjes. Biljartkampioenschap vierde klasse Na twee tornooidagen zijn noe slechts twee van de acht deelnemers aan het biljartkampioenschap vierde klasse Alkmaar en Omstreken ongeslagen. Twee van de favorieten leden verras sende nederlagen. Dat Oly thans nog ongeslagen aan de leiding gaat, is voor ons geen verrassing, maar wél dat Boots hem met zes matehpunten uit drie par tijen gezelschap houdt. Niet dat Boots niet in deze klasse, waarin geacht wordt dat de deelnemers spelen tussen de 1.25 tot 2.moyenne, thuishoort. Boots heeft over zijn drie partijen een gemiddelde van 1.94 en dat is zeer behoorlijk voor een vierde klas se speler. Oly speelt meer dan goed. Hij staat niet minder dan een volle punt bo ven het moyenne voor deze klasse en Kokkes en Broersma doen weinig voor hem onder. Kokkes, die Maandag de ballen niet onder controle kon krijgen, speelde gisteren nota bene met een ge middelde van 3.75 en zijn tweede par tij, waarin hij een hoogste sehie van 31 liet noteren, won hij met een gemiddel de van drie. Nu is het natuurlijk zeer goed moge lijk dat Oly, Kokkes en Broersma ver boven hun normale prestaties spelen. Een feit is dat zij zo spelende, zonder meer naar een hogere klasse moeten promoveren en dat spelers als Boots. Middelbeek, Foeke, Weel en Veel niet in het stuk zullen voorkomen. Zelfs Boots niet. niettegenstaande het feit, dat hij nog steeds ongeslagen is. Hij zal o.i. niet opgewassen zijn tegen de drie spelers die zo om en nabij met een ge middelde van drie spelen. Lós van dit tornooi willen wij opmer ken, dat het zeer moeilijk is tot een juiste indeling te komen in de biljart- sport. Er zijn nu eenmaal spelers die niets voor promotie voelen, omdat zij het in een hogere klasse moeilijker krij gen. Zij „drukken" in de voorwedstrij den doodeenvoudig hun moyenne, waar door het in vele gevallen vrij eenvoudig is promotie te voorkomen. In de finale wordt dat moeilijker. De kampioenstitel is voor iedere finalist be geerlijk en bij de strijd om de match- punten wil het gemiddelde wel eens stijgen boven het voor een bepaalde klasse toelaatbare maximum. Wij willen niet beweren dat het in dit tornooi ook het geval is. Het is best mogelijk dat enkele spelers door een paar „uitschie ters" zwaarder schijnen dan zij in wer kelijkheid zijn. De uitslagen luiden: •J. Kokkes (Opt.) 75 20 19 3.75 W. Foeke (Witte H.) 34 20 5 1.70 J. Broersma (O O.) 75 25 12 3.— K. Middelbeek (DES) 47 25 11 1.88 J. Boots (Drie R.) 75 34 10 2.20 W. Foeke (Witte H.) 67 34 9 1.97 COly (Lindenh.) 75 24 13 3.12 B. Veel (Drie R.) 36 24 7 1.50 J. Boots (Drie R.) 75 46 8 1.63 S. Weel (Alcm.) 70 46 9 1.52 J. Kokkes (Opt.) 75 25 31 3.— J. Broersma (Onder O.) 55 25 9 2.20 C. Oly (Lindenh.) 75 28 10 2.67 S. Weel (Alcm.) 33 28 8 1.17 Stand na de tweede ronde: Oly 3 3 0 6 3.— Boots 3 3 0 6 1.94 Kokkes 4 3 1 6 2.67 Broersma 4 3 1 6 2.75 Middelbeek 3 .2 1 4 2.35 Foeke 3 0 3 0 1.61 Veel 4 0 4 0 1.56 Weel 4 0 4 0 1.32 (Kolommen betekenen achtereenvol gens: gespeeld, gewonnen, verloren, matehpunten en gemiddelde). DONDERDAG Victoria Theater, 8 uur: The African Queen (14 jr.); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Café De Rode Engel (18 jr.); Har monie Theater, 8 uur: Mara Maru (14 jr.); Cinema Americain, 8 uur: Zij die wij vereren (14 jr.); Gulden Vlies, 8 u.: HOV-concert o.l.v. Toon Verhey; Hotel London. 8 uur: Biljartfinale; Kleine zaal v. d. Harmonie, 8.15 uur: Mr. Geor ge Hatherill spreekt voor het Genoot schap Nederland-Engeland over „The history of the London Police of Scot land Yard". Café Beemster, 8 uur: Hul diging van de heer K. Stokman. Wapen van Heemskerk, 8 uur: Vergadering Chr. Middenstand. Sted. Museum, 10-12, 2-5, 7-9 uur: Tentoonstelling Klein Plastiek. Openbare Leeszaal, 10-12, 2-6, 7-9.30 u.: Tentoonstelling nieuwe boeken. VRIJDAG Cinema Americain, 8 uur: Huwelijks- wals (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Toen stond de aarde stil (14 jr); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Waar de rechte weg eindigt (18 jr); Harmonie Theater, 8 uur: Marva's Ahoy (alle leeft.) Gulden Vlies, 8 uur: Toneelgr. Comoe- dia: Waarom jok je, Chérie? Hotel Lon don, 8 uur: Biljartfinale; Hotel De Nachtegaal, 8 uur: Voorwedstrijd kader 38-2; Hotel Victory, 8 uur: Lezing Genootschap NederlandFrankrijk, Frangois Canac over Madame P. Curie. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Donderdag 2.38 14 47 Vrijdag 2.58 15.14 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Donderdag 2.43 14.52 20.43 8.52 Vrijdag 3.03 15.19 21.03 9.19 Het raadsel van de dood Deze week sprak ds P. van Oossanen uit Amsterdam in de Evang. Lutherse kerk over het onderwerp: Het raadsel van de dood. Spreker bepaalde zijn aandachtig luis terend gehoor bij de vele verschillende opvattingen, die er omtrent het hierna maals bestaan. Menselijke philosophieën kunnen echter geen bevredigende oplos sing geven voor dit probleem. Dat kan alleen God, die hst leven gegeven heeft, en die Zich openbaart in de Bijbel. Spreker las enkele Bijbelgedeelten, die over dit onderwerp spreken, en die zoals hij zei, nog meer vragen over dit probleem bij de mens doen opkomen. Doch, alhoewel er vele vragen zijn, geeft de Bijbel één grote zekerheid, n.l. de opstanding der doden. Spreker sloot met de gedachte uit Joh. 5:28: „Verwon dert U daar niet over, want de ure komt, in welke allen, die in de graven zijn, Zijn stem zullen horen en zullen opstaan". De volgende week spreekt ds P. van Oossanen over de vraag: „Leven de doden bewust voort". Franse geleerde spreekt in Alkmaar Vrijdag opent het genootschap Ne derlandFrankrijk zijn serie winterle- zingen met een voordracht van Fran gois Canac. De heer Canac is 'n zeer be kend geleerde. Als zovele Franse weten schapsmensen genoot hij zijn opleiding aan de Ecole Normale Supérieure. Daar na werkte hij op het laboratorium van mevr. Curie en zijn onderzoekingen over de buiging van de X-stralen be zorgden hem de doctorstitel. Van 1920 tot 1940 was hij directeur van het ma ritieme laboratorium te Toulon. Op dit ogenblik is hij de leider van het „Centre de Recherches scientifiques, industrielles et maritimes de Marseille". Hij geniet een internationale bekendheid door zijn onderzoekingen en publicaties op het gebied van de acoustiek. Voor leken publiek zal de heer Canac spreken over een minder technisch onderwerp, n.l. zijn persoonlijke herinneringen aan ma dame Curie. Op heterdaad betrapt Gistermiddag om drie uur heeft de gemeente-ambtenaar, de heer A. E., in de Hout op heterdaad een 33-jarige man betrapt, toen deze zich tegenover twee meisjes schuldig maakte aan open bare schennis van de eerbaarheid. De heer E. heeft de man naar het politie bureau gebracht, waar bij het onder zoek is komen vast te staan, dat de aan gehoudene zich reeds twintig maal aan een dergelijk misdrijf heeft schuldig ge maakt. Het is een inwoner van Heiloo. die zijn slachtoffers in de Hout en in de omgeving van de Regulierslaan zocht. Daar slechts in enkele gevallen aan gifte is gedaan van een dergelijk mis drijf, verzoekt de politie eventuele slachtoffers van deze man zich alsnog te willen melden. Prof. Bakker overleden Te Wageningen is overleden prof. dr. D. L. Bakker, oud-hoogleraar van de landbouwhogeschool en van 1913 tot 1916 districtsveearts te Alkmaar. In 1916 werd dr. Bakker benoemd tot vee teeltconsulent voor Noord- en Zuidhol land, waarna in 1921 zijn benoeming tot hoogleraar te Wageningen volgde. In 1946 ging prof. Bakker met pensioen. Ook was hij jarenlang voorzitter van het Centraal Bureau voor de varkens- en schapenfokkerij. (Advertentie. Ing. Med.) WETHOUDER Bakker was de eerste Alkmaarder, die gistermiddag voor het Röntgenappardat plaats nam. De verpleegsters en de leider van het be volkingsonderzoek, de heer A. M. Middelhoff, keken vol aandacht toe. In (keurig) overhemd maar met om geslagen kraag en zonder stropdas stap te wethouder R. Bakker gistermiddag naar de fotograaf om een „interieur kiekje" van zich te laten maken. Hij was de eerste Alkmaarse burger die hier zijn longen liet fotograferen en na hem volgden vele tientallen anderen, die gehoor hadden gegeven aan de op roep om zich up long tuberculose te la ten onderzoeken. Het was in de Meisjesschool aan de Emmastraat, waar de eerste longfoto's werden gemaakt, opeens een drukte van belang. Dit was echter maar van korte duur omdat de opgeroepenen zich niet behoefden te ontkleden en het maken van een foto nog geen drie tel len duurde. Tijd om „naar het vogel tje" te kijken was er niet, want binnen enkele weken moet met één toestel van Toekomstige emigranten maakten reeds hun reis Tal van toekomstige emigranten heb ben gisteravond het Gulden Vlies be volkt om op het witte doek te zien hoe de reis naar hun toekomstige vaderland zal verlopen. Een passagebureau ter plaatse vertoonde voor dit doel de film „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië", een kleurenreportage over de belevenissen en ervaringen aan boord van dit emigrantenschip, met hier en daar kijkjes op de wal. Na de pauze werd een filmpje over Australië ver toond en kon het geïnteresseerde pu bliek de omstandigheden volgen, waar in een Canadese familie in de provincie Alberta leeft. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Simon P. Leijen en Elisabeth M. van der Horst. Jacob Bruin en Hermanna van den Berg Overleden: Maria Verduin, 76 j., wed. van P. Tervoort. Maria P. Thie, 72 j., wed. van C. T. Pool. BRITSE LAGERHUISLEDEN IN ALKMAAR Zes leden van het Britse Lagerhuis, die op uitnodiging van de Staten-Gene- raal tot 19 October in ons land verblij ven hebben gisteren na een bezoek aan Haarlem een kijkje genomen op de Af sluitdijk. Zij gebruikten in Alkmaar de lunch. 38.000 Alkmaarders een longfoto wor den gemaakt en dat vereist bekwame spoed. Namens het kerncomité een klein groepje dames en heren dat weken achtereen in touw is geweest om de actie voor te bereiden sprak de heer A. M. Middelhoff gistermiddag in het gymnastieklokaal van de Meisjesschool aan de Emmastraat enkele woorden van begroeting. Avondwerk van ambtenaren Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door wethouder R. Bakker, die mededeelde, dat zestien Alkmaarse bedrijven het goede voorbeeld hebben gegeven door de onderzoekkosten voor hun personeel te vergoeden. Spreker bracht dank aan allen die meehielpen bij de voorbereiding van de actie en speciaal aan de ambtenaren van de se cretarie, die in de tijd dat anderen met vacantie gingen Juli, Augustus hun vrije avonduren opofferden om 38.000 kaarten te typen. Spreker zeide te hopen dat iedere stadgenoot zich van zijn verantwoordelijkheid bewust zal zijn en niemand ook de ouden van dagen niet zich aan zijn morele plicht en verantwoordelijkheid tegen over de medemens zal willen onttrek ken. Namens het Centraal Bureau bood de heer Hooykaas zijn beste wensen aan, waarbij hij zeide te hopen, dat het aan tal gevallen van t.b.c. dat zal worden opgespoord, gering zal blijken. Alkmaar is voor dit bevolkingsonder zoek in vijf wijken verdeeld. De R.K. meisjesschool in de Emmastraat is het centrum van wijk één, waar gisteren met het onderzoek werd begonnen. In het gymnastieklokaal van deze school zijn ongeveer twintig kleedkamertjes gemaakt, die men echter maar enkele tellen behoeft te gebruiken, omdat men maar een paar Kledingstukken behoeft uit te trekken. De heren die bij het onderzoek eerst aan de beurt komen kunnen hun overhemd aanhouden, doch zij moeten er om denken dat er in de kraag van hun shirt geen baleintjes verborgen mogen zijn. 66. Jimmy Brown moest er even aan wennen dat hij zo vrij uit onder water kon zwemmen, maar véél tijd besteedde hij hier niet aan. Hij nam resoluut een flinke hap zuurstof, stak zijn armen naar voren, maakte met zijn benen een stevige zwemslag en schoot als een pijl uit een boog naar de diep te. Dat ging heerlijk. Hij voelde wel een beetje pijn in zijn trommelvliezen, maar daaraan stoorde hij zich niet Er stond hem maar één doel voor ogen: zo snel mogelijk het wrak van de „Prinses Allegonda" te bereiken. De kleur van het water was licht groen en koud was het helemaal niet. Aan vankelijk zag hij weinig of geen vissen, maar toen hij wat dieper kwam, ont moette hij eerst een school makrelen, die dadelijk de vinnen nam, toen zij dat rare wezen in de gaten kreeg en -vat later stootte hij bijna zijn hoofd tegen een klein formaat rog, die er ook on middellijk van door ging. Jimmy lette echter minder op vissen, omdat hij al zijn aandacht moest besteden aan net ontdekken van het wrak. Volgens ka pitein Toontje moest het hier in de buurt op de zeebodem liggen. Voor eerst viel er van een zeebodem niet vee) te ontwaren. Het leek wel of de zee hier grondeloos diep was. Na een tijdje maakte Jimmy even halt, daar dit voorschrift was bij deze manier van duiken. „Wie is uw huisartsis de ste reotiepe vraag die de dienstdoende ambtenaar stelt aan de stadgeno ten die zich melden voor het long onderzoek. Ook het bejaarde heertje, dat gistermiddag zijn op- roepingskaart kwam inleveren, moest deze vraag beantwoorden, al was aan zijn gezicht duidelijk te zien dat hij het zaakje allerminst vertrouwde. Na enig aarzelen kwam het antwoord: „Jopie". De ambtenaar schrok even op en keek minstens even wantrouwig als de man aan de andere kant van het tafeltje. „Nooit van gehoord", mompelde hij peinzend. „Noemt u uw huisdokter zo maar Jopie?" polste hij verder. „M'n dokter? Welnee, ik kijk 'wel uit. Maar u vroeg toch naar mijn huishoudster?" zei het heertje en daarmee was het incident opgelost. WEL J. M., GEEN VONNIS Met de initiaien van de rietdekker J. M„ die onlangs werd veroordeeld wegens onvoorzichtigheid met vuur, wordt niet bedoeld de heer J. Molenaar te Berjgen, eveneens rietdekker van beroep. Geboren: Johanna Maria, z.v. H. riele'n en M. C. Brink; Nicolaas Cor nelis, z.v. N. Klaver en E. Velzaboer. Ondertrouwd, getrouwd en overle" den: niemand. (Van ee; IfUNNEN, JA MOGEN wij als ning?" Over deze kernvraag christenen, hebben gisteravond G. C. van Niftrik en ds K. Striji echter tot overeenstemming te gewetensvraag zowel van tveti bezien en kwam tot een bevesti hier zijn argumenten tegenover, op dit punt tot elkander te kui DROF. VAN NIFTRIK, voorstani r bewapening, zeide niet v< Strijd onder te doen in vrees en ting voor een eventuele nieuwe brand. Hij wekte de christenen te verenigen in het gebed tej derde oorlog, doch tevens was mening dat de kerk front moet tegen het fatalisme. Spreker st< ruime tijd stil bij de verhouding Staat, bezien van geloofsstandi de kerk, aldus spreker, regeert Christus door woord en geest; wereld regeert Hij over de mach staat. Het goed functionneren 1 staatsapparaat achtte prof. Van buitengewoon belangrijk. Men i staat niet stelselmatig wantrom hij meedoet aan de herbewapei een eventuele aanval uit het Qi kunnen keren, want het gaat hit het handhaven van vrede, vrij! recht. God heeft de staatsorde) schapen om de menselijkheid te deren; niet om haar te misbruik verovering van grond en onderd van de mensen. Terecht hebber derdrukte volkeren in 1945 God voor het herkrijgen van vrede, en recht. Er waren bij deze oor aardse belangen betrokken, m: heeft God hem ook gebruikt oi te bevrijden. Zijn hand was c waarneembaar. Een staat, aldus zal alleen in extreme gevallen wapenen mogen grijpen; als vrijheid en recht worden bela: vormen van een staat is een c van God en het gaat er nu om geen we van Hem kregen, waari dedigd te worden of dat het 1 moet worden overgegeven a vloedgolf van onmenselijkheid. Ds Strijd: DS STRIJD zeide niet abstract oorlog te willen spreken; m de dingen bij de naam durven Spreker hekelde de verheerlijl romantisering van het oorlogsgt schilderde de vreselijke gevo! een aanval met napalmbon atoombommen en de uitwerki een cholera en pest verspreide teriënoorlog. Kunnen wij indivi als staat de mens vernietige: spreker zich af. Hij betoogde Rusland, maar het c'. risteliike de eerste A-bom en de eerste bom heeft geworpen en dat Westen nu ziekteverwekkende 1 in voorraad heeft, die aldus mogelijk reeds op China proefd. Mogen wij ons op dezi verdedigen tegen wat ook vroeg ds Strijd aan prof. Van F hij ging voort: „Liever moeten door de napalm laten verbrai zelf zo'n bom te werpen". Hij 1 de er aan dat de gealliëerc nauw samenwerken met de N raals tegen wie wij onze bi twaalf jaar geleden verdedi betoogde dat het Westen de vr( kan redden door op te treden honger in Azië. Dit is echter n (Advertentie, Ini (Vervolg vc De belangrijke vraag, die b< moet worden, als men op meelsoort overgaat, is: wie betalen? En wie kan dat bel Daarmede zit men meteen i de loon- en prijsaffaire. Ook beraadt de regering zich nog. kan er verschillende kanten Een mogelijkheid is uiteri nieuwe loonronde. Maar de2 regering, naar wij menen te i ker niet verbinden aan het worden van net brood. Voor we loonronde moeten meer in het oog gehouden worden, zenindex van andere belangi dingsmiddelen kan gedaald zi zal de regering zeker geen lc ging toestaan. Bovendien zou de regering dentele oplossing kunnen zo voorbeeld gelegen in een zei pensatie. Ook hierover oriënt: gering zich thans. Als er verband gelegd moi met de lonen- en prijzenpol is dat stellig nog niet op dit Een herziening van deze polit terende in een nieuwe loonr meer voor de hand bij de inv( de huurverhoging, die ever vóór het aanstaande voorjaa wachten is. Er zijn momenteel, wat de ling en de prijs van het bro en wat eventuele compensatie verschillende mogelijkheden, ma daarvan, met de aanduidi consequenties, is aan de m overgelegd, zo vernen en wij. men nog niet gekomen. D( n« in sti In elk geval is het onwaa dat het wittebrood in de to( cent duurder zal worden.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2