Twee theologen over de vraag: Mogen christenen zich wapenen? Bouw nieuwe R.K. school aan de orde in vergadering van Warmenhuizens raad Egmond aan Zee verklaart 27 huizen onbewoonbaar Nieuws uit de Langedijker Dorpen De Langedijker Ziekenkassen hebben fusieplannen P Belangwekkend debat op Alkmaarse kansel „Ja", zegt prof. G. C. van Niftrik: „Neen", aldus ds K. Strijd De verhouding tussen Kerk en Staat Kunt U niet slapen Is Uw oplossing in de bus Zaterdag 18 Oct a s Egmond-binnen Beemster Meerderheid B. en W. wil aan verzoek schoolbestuur niet medewerken Help Uw darmen Broodprijs blijft gehandhaafd Gemeentefinanciën in het geding Mijnhardtjes: sterke Woningen mogen geen dienst doen als huis/es voor de zomergasten Wens van G.S. werd niet ingewilligd Bloembollenexporteurs vrijgesproken Dalend ledental noopt tot maatregelen Commandant Dirkmaat is gehuldigd Centraal Genootschap boekte nieuwe leden MARKTBERICHTEN DONDERDAG 16 OCTOBER 1952 (Van een onzer verslaggevers) IFUNNEN, JA MOGEN wij als christenen meedoen aan de huidige herbewape- 11 ning?" Over deze kernvraag, die een brandend probleem vormt voor vele christenen, hebben gisteravond in de Ned. Herv. Kapelkerk te Alkmaar prof. G. C. van Niftrik en ds K. Strijd twee maal drie kwartier gedebatteerd, zonder echter tot overeenstemming te komen. Prof. Van Niftrik behandelde deze gewetensvraag zowel van wetenschappelijk als van godsdienstig standpunt bezien en kwam tot een bevestigend antwoord. Zijn eerwaarde opponent stelde hier zijn argumenten tegenover. Beiden waren in Christus één, zonder nochtans op dit punt tot elkander te kunnen komen. lijk, omdat de bewapening te veel geld kost. „Wij", aldus spreker, moeten als christenen in evangelische zin leven zo lang dat mogelijk is en mogen ons niet door oorlogsgeweld verdedigen. Als er eventueel een aanval uit het Oosten zou komen, moeten we het lijden dragen zoals God het ons oplegt. Wij mogen niet eerst zelf mensen gaan verdelgen als waren het ratten" In tweede instantie. Prof. Van Niftrik, die hierna weer aan het woord kwam, herinnerde er aan dat er steeds mensen naar het slagveld gaan om zich te offeren, op dat hun naasten en hun nakomelingen in vrede, vrijheid en recht kunnen le ven. De vraag van ds Strijd of men zich met alle middelen mag verdedi gen, splitste hij in tweeën: 1. Mogen wij ons verdedigen? 2. Tot hoe ver mo gen wij dat doen. Dit laatste achtte hij een kwestie van meer of minder; een kwestie van begrenzing. Er kan een ogenblik ko men, dat de christelijke gemeente het vertrouwen in de staat opzegt. Mis schien gebeurt dit reeds in de nabije toekomst. Spreker zeide in zijn rede niet te willen afglijden naar/ het poli tieke vlak. zoals ds Strijd deed toen hij over de Nazi-generaals en over de sta tus van China sprak. Hij was het met DROF. VAN NIFTRIK, voorstander van bewapening, zeide niet voor ds Strijd onder te doen in vrees en ontzet ting voor een eventuele nieuwe wereld brand. Hij wekte de christenen op zich te verenigen in .het gebed tegen een derde oorlog, doch tevens was hij van mening dat de kerk front moet maken tegen het fatalisme. Spreker stond ge ruime tijd stil bij de verhouding Kerk Staat, bezien van geloofsstandpunt. In de kerk, aldus spreker, regeert Jezus Christus door woord en geest; in de wereld regeert Hij over de macht van de staat. Het goed functionneren van het staatsapparaat achtte prof. Van Niftrik buitengewoon belangrijk. Men moet de staat niet stelselmatig wantrouwen als hij meedoet aan de herbewapening om een eventuele aanval uit het Qosten te kunnen keren, want het gaat hierbij om het handhaven van vrede, vrijheid en recht. God heeft de staatsordening ge schapen om de menselijkheid te garan deren; niet om haar te misbruiken voor verovering van grond en onderdrukking van de mensen. Terecht hebben de on derdrukte volkeren in 1945 God gedankt voor het herkrijgen van vrede, vrijheid en recht. Er waren bij deze oorlog zeer aardse belangen betrokken, maar toch heeft God hem ook gebruikt om Israël te bevrijden. Zijn hand was duidelijk waarneembaar. Een staat, aldus spreker, zal alleen in extreme gevallen naar de wapenen mogen grijpen; als vrede, vrijheid en recht worden belaagd. Het vormen van een staat is een opdracht van God en het gaat er nu om of het geen we van Hem kregen, waard is ver dedigd te worden of dat het weerloos moet worden overgegeven aan een vloedgolf van onmenselijkheid. Ds Strijd: „Neen", ns STRIJD zeide niet abstract over de oorlog te willen spreken; men moet de dingen bij de naam durven noemen. Spreker hekelde de verheerlijking, de romantisering van het oorlogsgeweld en schilderde de vreselijke gevolgen van een aanval met napalmbommen en atoombommen en' de uitwerking van een cholera en pest verspreidende bac- teriënoorlog. Kunnen wij individueel en als staat de mens vernietigen? vroeg spreker zich af. Hij betoogde dat niet Rusland, maar het cl ristelijke Westen de eerste A-bom en de eerste napalm bom heeft geworpen en dat ditzelfde Westen nu ziekteverwekkende bacteriën in voorraad heeft, die aldus spreker mogelijk reeds op China zijn be proefd. Mogen wij ons op deze manier verdedigen tegen wat ook dreigt? vroeg ds Strijd aan prof. Van Niftrik en hij ging voort: „Liever moeten wij ons door de napalm laten verbranden dan zelf zo'n bom te werpen". Hij herinner de er aan dat de geallieerden thans nauw samenwerken met de Nazi-gene raals tegen wie wij onze beschaving twaalf jaar geleden verdedigden. Hij betoogde dat het Westen de vrede alleen kan redden door op te treden tegen de honger in Azië. Dit is echter niet moge- de andere spreker eens, dat Nederland steeds bij de Verenigde Naties moet laten blijken dat het alles verwacht van zakelijk qverleg. Prof. Van Niftrik zeide er van overtuigd te zijn, dat in Korea verschrikkelijke dingen ge beuren, maar op het ogenblik dat het Westen ingreep om de expansiedrift van het commui/sme een halt toe te roepen, was dit wapengeweld gerecht vaardigd. Dat de politieke afwikkeiing daarna verkeerd uitliep, is een andere kwestie. Ds Strijd, de discussie besluitende, herhaalde dat de mens Kolt een op dracht van Christus kan krijgen om andere mensen te vernietigen. Het gaat niet om het offeren van anderen, maar om het eigen offer, al dus spreker. Als we zien dat na het „verdedigen van vrede, vrijheid en recht" het nazisme in Dur;» land zich opnieuw ontplooit, het fascisme in Italië weer opbloeit en het cemmunis- me sterker is dan ooit, moeten we er voor passen hiervuor zoveel mensen levens te offeren, aldus ds Strijd. Spreker was er van overtuigd, dat over twee jaar zal blijken dat het Westen Stalin met het „Koreaanse avontuur" precies in de kaart heeft gespeeld. Ds A. J. v. d. Sluis, Doopsgezind predikant, leidde de avond en ging voor in gebed. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoen de die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Adv. I.M. Wij herinneren de dealnemers aan onze foto-puzzle nog eenmaal aan de datum van inzending. Deze is ni. vastgesteld op Per post tot en met Maandag morgen, le bestelling. Allen die zeven opgeplakte plaat jes van onze puzzle insturen, din gen mee naar de hoofdprijs van f 100.één van f 25.— en 5 van - 10.—. Men is niet verplicht de namen der plaatsen, waar de foto's ge maakt zijn, op te gev-n. Wie daarin WEL slaagt dingt bovendien mee naar de extra pre mie van f 25. Uw inzending wordt verwacht aan het Bureau van ons blad, voor zien van naam en adres van afzen der, met in de linkerbovenhoek de aanduiding: .foto-prijsvraag. EEN TWEEDE LEERKRACHT Van het Ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is bericht ont vangen, dat toegestaan wordt over te gaan tot de aanstelling van een 2de leerkracht aan de openbare lagere school. DOORLICHTING BEVOLKING IN FEBRUARI EN MAART In overleg met het Centraal Bureau voor keuringen op medisch-hygënisch ge bied is de doorlichting van de bevolking dezer gemeente gesteld op de maanden Februari en Maart 1953.' De voorberei dende werkzaamheden zullen in Decem ber aanvangen. BURGERLIJKE STAND Geboren Wilhelmina J. M., d. van W. Appelman en J. J. Velzeboer. Geer- truida I., d. van C. N. Velzeboer en E. Wittebrood. De raad der gemeente Warmenhuizen, die Zaterdagmorgen door de burge meester is bijeengeroepen, zal voor het nemen van een moeilijke beslissing staan. Het R.K. schoolbestuur heeft namelijk een aanvraag ingediend bij de gemeente om te willeij medewerken aan de bouw van een zeslokalige nieuwe jongens school en het advies van de meerderheid van burgemeester en wethouders is om de gevraagde medewerking niet te verlenen. Aangezien de meerderheid van de raad tot de KVP behoort en het college van B. en W. geheel uit leden van de KVP is samengesteld, behoeft het geen betoog, dat er wel zeer ernstige argumen ten moeten zijn, om de gevraagde medewerking af te wijzen. Volgens het prae- advies van B. en W. zijn die inderdaad aanwezig. Dit aantal zal echter op zijn vroegst be- bij hun zo belangrijk werk. i eens per week 1 of 2 (Advertentie, Ing. Med.) (Vervolg van pag. I) De belangrijke vraag, die beantwoord moet worden, als men op één nieuwe meelsoort overgaat, is: wie moet dat betalen? En wie kan dat betalen? Daarmede zit men meteen midden in de loon- en prijsaffaire. Ook hierover beraadt de regering zich nog. Want zij kan er verschillende kanten mee op. Een mogelijkheid is uiteraard een nieuwe loonronde. Maar deze zal de regering, naar wij menen te weten, ze ker niet verbinden aan het duurder worden van net brood. Voor een nieu we loonronde moeten meer factoren in het oog gehouden worden. De prij- zenindex van andere belangrijke voe dingsmiddelen kan gedaald zijn en dan zal de regering zeker geen loonsverho ging toestaan. Bovendien zou de regering een inci dentele oplossing kunnen zoeken, bij voorbeeld gelegen in een zekere com pensatie. Ook hierover oriënteert de re gering zich thans. Als er verband gelegd moet worden met de lonen- en prijzenpolitiek, dan is dat stellig nog niet op dit ogenblik Een herziening van deze politiek, resul terende in een nieuwe loonronde, ligt meer voor de hand bij de invoering van de huurverhoging, die evenwel niet vóór het aanstaande voorjaar te ver wachten is. Er zijn momenteel, wat de samenstel ling en de prijs van het brood betreft en wat eventuele compensaties aangaat, verschillende mogelijkheden. Een sche ma daarvan, met de aanduiding van de consequenties, is aan de ministerraad overgelegd, zo vemen en wij. Verder is men nog niet gekomen. De regering in studie. In elk geval is het onwaarschijnlijk dat het wittebrood in de toekomst zes cent duurder zal worden. Het schoolbestuur had er in de aan vraag op gewezen, dat de school reeds bijna honderd jaar oud is en onmisken baar tekenen van ouderdom begint te vertonen. Bovendien werd er op ge wezen, dat er slechts drie ingangen zijn voor vijf lokalen, terwijl uitbreiding practisch onmogelijk werd geacht. In één lokaal kan in het geheel geen zon licht komen, de toestand van de w.c. in een ander lokaal is minder goed. Inspecteur Feringa heeft in 1950 de school reeds op de urgentielijst ge plaatst, inspecteur Bos heeft geadvi seerd de school er weer af te nemen, maar is nu bereid haar een nieuwe plaats te verlenen op de urgentielijst 1953. Oordeel van B. en W. Ogenschijnlijk zou men zeggen, dat er dus alle aanleiding is, om het ver zoek van het schoolbestuur in te wil ligen. Na het voorgeschreven overlig met het schoolbestuur hebben B. en W. echter een onderzoek doen instellen en daarbij is hun gebleken, dat er welis waar verbeteringen gewenst zijn, maqr dat de toestand van de school van die aard is, dat die ook werkelijk kunnen worden aangebracht, waardoor nieuw bouw overbodig is. B. en W. noemen de toestand van het gebouw goed. De buitenmuren voldoen aan de eisen, het metselwerk is in goede staat, de bekapping is sojide en het dakhout bevindt zich in goede staat. De afmetingen van de leslokalen ver tonen enige afwijkingen met de stan- daardmaten, doch de oppervlaktever- schillen zijn zeer gering. Per lokaal kunnen 44 tot 48 leerlingen worden ge plaatst. De vrije hoogte is aanzienlijk méér dan voorgeschreven is. In twee lokalen achten B. en W. de daglichttoetreding inderdaad onvol doende. Deze lokalen ondervinden hin der van naastbijgelegen percelen. Ook in de gangen is onvoldoende daglicht, de afmetingen zijn echter in orde. On gewenst is het dat de toegang in een der lokalen tot de w.c. is. De toestand van de vloeren is zo dat enkele vernieuwingen moeten worden aangebracht. Alle lokalen zijn echter afzonderlijk vanuit de_gang te bereiken. Een onderzoekkamer "achten B. en W. onnodig, daar het onderzoek van de kinderen in het tegenover de school ge legen gebouw van de kruisverenigin gen geschiedt. Toestand niet onvoldoende Op grond van het rapport dat aan B. en W. is uitgebracht, achten ze het niet verantwoord over te gaan tot het bouwen van een nieuwe school. Door enkele verbeteringen en verbouwingen kan een alleszins bevredigende toestand ontstaan. Bovendien, zo betogen B. en W. verder, is in de naaste toekomst geen zodanige uitbreiding van het aan tal kinderen te verwachten, dat de school geen ruimte zou bieden. Er lo pen op het ogenblik 166 leerlingen op en pas bij het bereiken van een aantal reikt worden over vijftien of zestien jaar, indien het ooit bereikt wordt. Zou het gemeentebestuur het ver- pijn-, kou- en griepbestrijders Dooa 41 cent Koker 80 cent (Advertentie, Ing. Med.) zoek van het schoolbestuur inwilligen, dan zou dat voor de gemeente zulke financiële eonsequentics meebrengen, dat B. en W. geen mogelijkheden zien de begroting sluitend te krijgen. De kapitaalsuitgaaf zou 150.000 bedragen en de gemeente zou gedurende vijftig jaar een bedrag van 7500 moeten op brengen. Dat zou alleen mogelijk zijn, indien jlp gemeente overging tot het in-, voeren iv.on een .stragtbelasting en dan zou nog slechts een bedrag van 5000 gedekt zijn" Het resterende bedrag zou moeten worden gevonden door bezui nigingen op andere diensten en dat ach ten B. en W. onverantwoord. De meerderheid van het college stelt dan ook voor geen medewerking te verlenen. De minderheid van het col lege daarentegen vindt, dat de ge meente blijk moet geven vooruitstre vend te zijn en wil de daaruit voort vloeiende consequenties voor haar re kening nemen. Wij zien met meer dan gewone be langstelling uit naar de vergadering, vaarin over deze kwestie een beslissing moet worden genomen. De gemeenteraad heeft Dinsdagavond met algemene stemmen besloten tot onbewoonbaarverklaring van niet minder dan zeven en twintig woningen, waar bij de ontruimingstermijn voor de onbewoonde huizen op een week en voor de bewoonde op een half jaar werd gesteld. Een hevige discussie ontspon zich echter over de bijkomende vraag, die door de heer Hoogland in het midden werd gebracht, of het niet gewenst was de onbewoonbaar verklaarde huizen tijdens de zomer voor verhuur aan badgasten beschikbaar te stellen. De heer Hoogland achtte dit gewenst, daar de gemeente de eigenaren toch niet tot slopen kan dwingen en deze de percelen voor alle andere doeleinden, b.v. voor pakhuis mogen gebruiken. De kans op verwaarlozing is groot, hetgeen niet het geval is bij zomerbewoning. Voor het uiterlijk aanzien der gemeente is dit dus beter en bovendien voor de eigenaren voordeliger, terwijl ook de neringdoenden van de meerdere badgasten profiteren. Schade ontstaat er ook op een andere manier niet, daar de gemeente toch bouwvolume krijgt en de bewoners betere huizen krijgen. Ook Alkmaar kreeg bouwvolume, terwijl de onbewoonbaar verklaarde huizen daar nog steeds gewoon bewoond worden. De heer Koeman was het met deze redenering eens. Leegstaande huizen ziin op dn duur door de verwaarlozing, ook door de straatjeugd, een aanflui ting voor de gemeente. De voorzitter lichtte het standpunt van B. en W. toe, die menen, dat de kans op sloping groter Is, als ook zomerbewoning niet toegestaan wordt. Wethouder De Graaf meende, dat de wet bewoning niet toelaat, zodat er eigenlijk niet te discussiëren valt. Bo vendien is de regering juist doende met een wetswijziging, om spoediger opruiming van onbewoonbaar ver klaarde woningen mogelijk te maken. Overigens zal het gemeentebestuur niet zoals vroeger, de onbewoonbare huizen rustig laten staan, maar zal eventueel tot aankoop en sloping door de gemeente overgegaan worden. De voorzitter meende, dat de wet zomer bewoning niet uitsluit. De secretaris verduidelijkte, dat de waarheid in het midden ligt. De wet verbiedt welis waar bewoning van een na onbewoon baar verklaarde ontruimde woning, maar niets verhindert, dat de eigenaar de woning alsnog weer bewoonbaar maakt. Hij kan er dus ook een zomer woning van maken, als de raad een verordening vaststelt, waarin de min dere eisen voor zomerwoningen gere geld worden. Voor een dergelijke ver ordening bleek de raad niets te voelen, zodat zomerbewoning van de onbe woonbaar verklaarde percelen niet mogelijk zal zijn. Besloten werd met de Bank voor Nederlandse Gemeenten een geldle ning te sluiten van 75.000 voor der tig jaar, tegen een rente van 4%% bij parikoers en van Maatschappelijk Hulpbetoon tegen 4% een lening te aanvaarden van 23.000 voor 25 jaar, respectievelijk voor de bouw van een nieuwe gashouder en voor de verbou wing van het gemeentehuls. De heer C. J. van Pel, gemeente-op zichter, werd met ingang van 1 Janu- De Economische Meervoudige Kamer te Alkmaar heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen een aardappel exporteur uit Warmenhuizen en een bloembollenexporteur uit Limmen die tezamen een partij gladiolenbollen naar Uruquay hadden uitgevoerd. Ze hadden daarbij geen acht geslagen op de mini mumprijsregeling. Veertien dagen gele den waren geldboeten van resp. f 3000 en f 1500 geëist. Gisteren werden de beide exporteurs vrijgesproken, omdat ter terechtzitting het wettig en over tuigend bewijs niet was geleverd. LANGEDIJK. De vier Langedijker ziekenkassen aangesloten bij de bond van die naam welke al meer dan vijftig jaar haar werk verrichtten voor de kleine zelfstandigen en tal van arbei ders, gaan de laatste jaren steeds in le dental achteruit. Nieuwe leden treden practisch niet toe. De oorzaak hiervan is, dat om bij de arbeiders te blijven, dezen al verzekerd zijn tegen ziekte door middel van de Ziektewet. Men voelt cr dan niet voor om zich voor het ontbre kende risico, 20 procent, te verzekeren bij een der afdelingen van de bond van ziekenkassen. Hoewel dit laatste niet goed te praten is, is het wel verklaarbaar dat de arbei ders er anders tegenover staan dan vijf tig jaar geleden. Toen immers, was er van de sociale wetgeving zoals wij die nu kennen in het geheel geen sprake, daar zowel arbeiders als kleine zelfstan digen verstoken waren van enige uitke ring bij ziekte. De oprichting in die tijd was een belangrijke gebeurtenis, die rijke vruchten heeft afgeworpen. In alle vier Langedijker dorpen werd een plaat selijke ziekenkas opgericht, waar bijna alle bewoners lid van werden. Er zijn door de loop der jaren duizenden gul- gens aan ziekengeld uitgekeerd, waar door de betrokkenen gespaard bleven voor een gang naar kerk of armbestuur. De laats' vijf en twintig jaar is er echter veel ten goede veranderd. De Ziektewet is gekomen, het Ziekenfonds- besluit, de ouderdomsvoorziening en an dere maatregelen deden hun intrede. Het gevolg van dit alles is geweest een mindere belangstelling voor het pio nierswerk van de Bond van Ziekenkas sen. Hoewel de vier Langedijker ver- eniginge'n nog veel goed werk doen, en men op aantrekkelijke voorwaarden lid kan worden, gaat het ledental achteruit. Met dit verschijnsel voor ogen hebben de besturen van de ziekenkassen zich afgevraagd of het misschien beter zou zijn de vier verenigingen tot één te maken, ook uit economische overwegin- van 211 zal een zesde lokaal nodig zijn. gen. Dezer dagen is hierover een be spreking geweest tussen de besturen van de vier verenigingen. Daarbij is de mogelijkheid geopperd om de contribu tie, die niet overal gelijk is, op hetzelf de niveau te bepalen evenals de duur van de uitkeringen. De grote moeilijk heid is ook, dat er geen uniformiteit bestaat ten opzichte van het reglement. Al deze dingen werden in de genoemde vergadering besproken. De besturen van Broek op Langendijk, Zuid-Scharwoude en Noord-Scharwoude de laatste nam het initiatief met deze samenkomst waren er in principe voor. Het bestuur van Oudkarspel was niet eenstemmig. De kwestie zal in December nogmaals bekeken worden, opdat de afdelingen er in de in Januari te houden jaarvergade ringen ook het hare van kunnen zeg gen. De leden hebben dus het laatste woord. Door dankbare brandwachten NOORD-SCHARWOUDE. De com mandant van de vrijwillige brandweer te Noord-Scharwoude, de heer D. Dirk- maat, die elf brandweermannen op leidde voor het examen brandwacht tweede klas, is door het corps hulde ge bracht voor de goede lessen, welke hij hun heeft gegeven. Zoals men weet werd door een deskundige jury het examen afgenomen en slaagden allen. Als een bewijs van erkentelijkheid werd de heer Dirkmaat een fraaie door de heer A. de Vries ontworpen electri- sche klok aangeboden. Deze klok werd gemaakt in de fabriek van de heer Witte. Ze is voorzien van de attributen van het corps, n.l. de helm, straalpijpen, ladder, houweel, hamer en touw. Zowel de heer de Vries als de heer Witte ma ken deel uit van de vrijwillige brand weer, zodat hier met recht gesproken kan worden van een hulde van brand weerlieden aan hun commandant. We kunnen nog mededelen dat de vrijwillige brandweer te Oudkarspel eveneens van plan is, de opleiding voor brandwacht tweede klas te volgen. Geslaagde filmavond SINT PANCRAS. Dat het werk van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellings- en gezondheidskolonies de belangstelling en sympathie heeft van vele mensen, kwam o.a. tot uiting in de Dinsdagavond te Sint Faneras ge houden propagandabijeenkomst. Het fraaie resultaat was, dat zich op die avond 22 nieuwe leden aanmeldden. Toen de voorzitter, de heer Jac. de Vries opende, was een vijftigtal be langstellenden in het lokaal van de Chr. schooi aanwezig. Spr. zei, dat de afd. Sint Pancras bijna vijf en twintig jaar bestond en dat door elkaar drie kinde ren per jaar naar de koloniehuizen wer den uitgezonden. Hieruit blijkt wel, al dus spr., dat het werk van het C.G. aller steun verdient. Hierna werden enige interessante films vertoond door het hoofd der chr. school, de heer Baaker, waarbij de spreker, de bekende school arts drs Sikkema toelichting gaf. De be zoekers kregen door deze film een in druk van de verpleging, waarbij onder scheid werd gemaakt in A en B. A-ver- pleging duurt doorgaans zes weken, doch de B-verpleging vordert veel meer tijd, daar in deze tehuizen de ziekenhuis- gevallen een plaats krijgen. ALKMAAR, 15 Oct. Slabonen 35—77; Snijbonen 92112; pronksnijbonen 37—58; komkommers 816; tomaten 18—56; aruiven: Alicant 5086 en Frankenthaler 57108; bloemkool 830; rode kool 6,50 10,50; savoyekool 67; groene kool 6 10,50; spruitkool 2054; boerenkool 6 11; spinazie 5367; sla 210,50; poste lein 2834; andijvie 8—14,50; bospeen 9 20; bieten 612; winterpeen 611; was- peen 8—18; uien 919,50; prei 916; soepgroenten 2,505,50; peterselie 3,50 6; knolselderij 7—14,50; peren: Legipont 617, Gieser Wiideman 614 en Confe rence 512. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 16 Oct. 16.000 kg rode kool: A 8,20— 12,10 en B 5,40—6; 9000 kg gele kool: A 6.10—7,60 en B 4,10; 30.000 kg groene kool: A 6—8,70 en B 4,20—5,70; 120.000 kg witte kool 3,504,80 en Succes 4,10 5,20; 6000 kg aardappelen: Bevelanders 10,60; 10.000 kg uien 19,30—20, grove 17,90—38, drielingen 23.10—24,30 en nep 32,70; 16.000 kg bieten: A 13,9015,20 en B 12—13,10; 9000 kg peen: I 9.90—12.80 en IX 10,50—11,40; 1500 kg andijvie 9,10 ari 1933 benoemd als beheerder van de zuiveringsinrichting op een jaarwedde van 750. De opbrengst der nationale woningbouwlening ad 20.000 werd bestemd voor de bouw van een zeven de lokaal aan de openbare lagere school. De volgende grondverkopen werden goedgekeurd: 28 m aan de Noorder straat voor 6 per m2 aan N. Kager te Egmond aan Zee; 960 m2 aan de Trompenbergstraat voor 6 per m2 aan de heer Baard te Egmond aan Zee; 437 m2 aan de Watertorenweg voor 3 per m2 aan de heer Baard te Egmond aan Zee. De kosten van het lager onderwijs over 1951 werden vastgesteld en in dank werd van de gemeente Egmond- Binnen) voor 1 een stuk grond aan gekocht voor de zuiveringsinrichting. Bij het volgende agendapunt kwa men de tongen los. Gedeputeerde Sta ten hadden namelijk aanmerking ge makt op de laatste wijziging van de algemene politieverordening. Hierin v/as bepaald, dat ouders, verzorgers en geleidsters strafbaar zijn, als zij toela ten of niet voldoende toezicht houden inzake vernieling van beplanting door de kinderen. Gedeputeerde Staten nu vonden dit te ver gaan en wensten de strafbaarheid beperkt te zien tot de gevallen, waarin de kinderen balda digheid plegen in tegenwoordigheid van ouders, enz. De heer Koeman kwam hier sterk tegen op en trok een parallel met de wettelijke aansprake lijkheid Ook daar zijn de ouders zon der meer aansprakelijk voor de scha de, die hun kinderen aanrichten. De heer Hoogland achtte het eveneens be- tei de gemeentelijke redactie te band haven. De politie kan dan toch altijd met de nodige soenelheid optreden. Wethouder de Graaff wees er op, dat de kinderen juist baldadigheid zullen plegen als de ouders er niet bij zijn. Wethouder Zwart voelde meer voor de mening van Gedeputeerde Staten, daar de ouders er dikwijls weinig aan kun nen doen. De heren Hoogland en Genet wezen nog op verschillende gevallen, waarin de laatste tijd gebleken was, dat men wettelijk aansprakelijk is, zelfs niet alleen voor kinderen, maar ook voor huisdieren, in welke geval len de betrokkenen vele hondorden guldens schade hadden moeten ver goeden. Besloten werd ten slotte met algemene stemmen de gemeentelijke redactie te handhaven en dus niet in te gaan op de suggestie van Gedebu teerde Staten. Hierna werden de leden van de com missie voor georganiseerd overieg en van de woning-vorderings-com missie herbenoemd. Met de Bank voor Neder landse Gemeenten werd een rekening courant-overeenkomst gesloten met een maximum van 780.000 crediet. Rondvraag. De heer Hoogland informeerde naar de onverkwikkelijke geschiedenis in zake vordering van een huis van de heer Palsma ten behoeve van de heer Liefting. De voorzitter deelde mee, dat de gemeente het huis gevorderd hacl en dientengevolge ook de huurschuld van de heer Liefting aan de heer Palsma had voldaan. Daarna is de vordering opgeheven en nu betaalt de heer Liefting verder de huur wel. Zo dra een ander huis voor de heer Lief ting beschikbaar komt, zal de heer Palsms vragen om uitzetting van de heet Liefting. De heer Hoogland informeerde voorts naar de winkelsluiting. De men sen, die Zondags vier uur open waren, zijn nu gedupeerd. In Bergen mogen ze wel open blijven en hier niet. Heeft de raad hier iets in te zegger? De voorzitter merkte op, dat de Winkel sluitingswet I October in y/erking is getreden. De winkeliers die iets wil den, hadden dat tijdig moeten vra gen. Dan kan de raad inderdaad, na ingewonnen advies van de Kamer van Koophandel, ingrijpen, onder goedkeu- nng van de Kroon. Zolang dat niet gebeurd is, moeten de winkels Zondags dicht, dat is wet. ook al laat men mis schien in andere gemeenten ooglui kend iets toe. De heer Krab drong tot slot aan op modernisering van de brandweer. De voorzitter zegde toe dit bij de begro ting voor 1953 aan de orde te zullen stellen. Na beantwoording van nog enkele andere vragen inzake verlich ting, bestrating e.d. sloot bij de ver gadering. 10,70; 450 kg slabonen! I 72 en II 62 68; 850 kg bloemkool BI 30,30—34,30 en B II 8—17,30. NOORDERMARKTBOND, 16 Oct. 3400 kg aardappelen: Bevelanders 10,80 —11, grove 9,80—10 en kriel 4,20; 4700 kg bieten: A 13,70—14, B 11,20—11,30 en C 4,20; 4800 kg peen: B 11,20—11,40, C 11,10—11,90 en D 9,60—10,50; 19.000 kg uien 19,10—21,10, grove 18,30—19,20, drie lingen 2224 en nep 3234; slabonen: 1 64—67, II 44—61 en afw. 28—42; 500 kg andijvie 7,50—11,60; 9600 kg rode kool A 8,70—12,40 en B 4.30—6,60; 11.000 »g groene kool: A 6,40—9,10 en B 4,30; 82.000 kg witte kool 3.50—4.80; 92.000 kg Succes witte kooi 4,50—5,30. WARMENHUIZEN, 16 Oct. 10.700 kg uien, gele drielingen 23.40—24.10, ge wone uien 19.40—20.80 en grove 18,10— 18,70; 660 kg slabonen 51—65; 1600 kg peen: B 11,70 en C 10,70; 400 kg bieten: A 12,20 en B 9,50; 1000 kg rode kool 10,26; 400 kg witte kool Succes 4,50— 5,10 en gewone 4,10—4,60; 2500 kg Bint jes 10.40. aren oor- ilijk 3aar ord, ssen tra- aan ligd Za- Ber- 28 met re- van ten dr aan :eid Joe- eld val est >on ind ols set tlfs igr- 5m 5r- te lal n- n, s- d- t- n- J- m ft e- tt ;t it n a s 'F r e 1

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3