Onrust te Djakarta bezwoer gevaar voor kabinetscrisis ALKMAABSCHE COURANT VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De Egyptischepolitie op jacht naar communistisch complot Zaterdag 18 Oct- 1952 149e Jaargang No. 247 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Indonesië beiuigi zijn leedwezen over schending onzer vlag President Sukarno sprak tot de betogers Emigraiie-leed Weerbericht West kan eigen delegatie naar New York zenden Prinses Margaret bij Limelight Maarschalk Juin: Spanje moet lid worden van de NAVO „Het oude Rome wist het reeds!!" VERWACHTE VREDESOFFENSIEF OOSTELIJK BLOK BEGONNEN Apartheidspolitiek op de agenda Ver. Naties tot 20 Dec. bijeen Weer illegale actie in West-Duitsland Lehr bagatelliseert haar betekenis Onrustige wittebroodsweken IN KOREA GESNEUVELD Uitvoer overtrof invoer met bijna 90 millioen Het bruidje zei „Neen Inval bij Engelse krant in Cairo ö,p de-ge. 12 pagina'i. u-aa de Ongeregeldheden Interdepartementale commissie voor samenbundeling der krachten Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd. f 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 HE heftige taferelen, die zich gisteren in Djakarta hebben afgespeeld, hebben ertoe geleid, dat het gevaar voor een regeringscrisis voorlopig is bezworen. Een parlementscommissie heeft onder de indruk van de gebeurtenissen de regering verzocht, niet af te treden, maar integendeel samen met het parlement een verklaring af te leggen teneinde de spanning te verminderen. Eveneens is aan Sukarno verzocht, door een radiotoespraak de toestand op te helderen. De regering, die de toestand heeft besproken, heeft zich voorlopig in stilzwijgen gehuld. Slechts heeft zij tegenover de hoge commissaris, mr Lamping, haar leedwezen betuigd over het feit, dat een groep demonstranten zich aan Neder landse vlaggen heeft vergrepen. Hetzelfde heeft de hoge commiissarls vnn Indonesië in Den Haag tegenover de Nederlandse regering gedaan. Hem is medegedeeld, dat onze regering de incidenten ernstig opvat en er door is verontrust en teleurgesteld, Gevraagd is om maatregelen tegen herhaling. MAAR nader is gebleken hebben on geveer vijfduizend personen, gewapend met rood-witte vlaggen en bamboe speren gistermorgen in de ouurt van het parlementsgebouw te Djakarta ge- PISTEREN hebben wij in een uitvoe- rige berichtgeving het verhaal ver teld van een Wieringer familie, die na lange onzekerheid Canada heeft moeten verlaten. Onze onderzoekingen hebben uitgewezen, dat dit besluit van de Ca nadese autoriteiten is gegrond op de inhoud van een anonieme brief, welke op de Canadese ambassade in Den Haag zou zijn binnengekomen. Wie dit leest, vraagt zich af of hij te maken heeft met ernst of met een lugu bere grap. Wij kunnen niet aannemen, dat een weldenkend mens, waar ook ter wereld, enige aandacht schenkt aan de inhoud van een brief, waarvan de schrijver zich niet bekend wil maken. Het is een algemene gewoonte deze brieven met een schouderophalen te passeren of 2-- (in de ernstigste geval len) bij de politie te brengen, opdat de schrijver met bekwame spoed ter ver antwoording kan worden geroepen. Op dezelfde manier handelt een verstandig man, indien pogingen tot chantage wor den gedaan. Hij stapt regelrecht naar de politie. Wat ons niet duidelijk is, is in de eerste plaats waarom de Canadese am bassade de inhoud van de bewuste brief niet heeft geopenbaard en (indien zij dit dan weigerde ten opzichte van de betrokkene) waarom zij de politie niet in dit geval heeft gemengd. Natuurlijk, wij leven mee met de doorstane ellende van de familie Pronk, maar wat wij vooral belangrijk achten is het feit, dat iedere emigrant de kans loopt op deze wijze gedwarsboomd te worden, nadat hem door de bevoegde emigratie instanties tot vervelens toe het hemd van het lijf is gevraagd. Het is zaak, dat de Nederlandse auto riteiten geen genoegen nemen met de verklaring van Canadese zijde, dat het hier een „misverstand" betrof en dat de familie Pronk het volgend jaar kan emigreren! Bekostigt Canada soms dit „overbruggingsjaar" en welke schade vergoeding zal Canada betalen, omdat Pronk en de zijnen in hun eer en goede naam zijn aangetast? Er moet allereerst één ding geschie den. Van Nederlandse zijde moet deze zaak in handen van de politie worden gegeven en worden uitgezocht tot de schuldige gevonden is. En voor zoveel nodig zal Nederland in Canada moeten laten weten hoe men in West-Europa over anonieme brieven denkt. Zolang dit niet geschiedt is aan de familie Pronk geen recht gedaan. Droog, zonnig weekend Reeds gisteren had het weer hier in Noord-Holland al een belangrijk zonniger karakter en kon er al van mooi herfstweer worden ge sproken. De barometers zijn be langrijk gestegen en over geheel Noord-, Midden- en West-Europa bewegen zich thans hogedruk-ge- bieden, die het weer de komende dagen, dus ook tijdens het week einde, een droog en vrij zonnig karakter zullen geven. Hoewel de temperatuur vlak langs de kust 's nachts niet zo sterk daalt, is in de zuidelijke helft van Noord- Holland tijdens nachtelijke opkla ringen op beschutte plaatsen lich te nachtvorst mogelijk. Overdag nadat de hier en daar in de nacht gevormde mist is opgetrokken stijgt het kwik weer tot twaalf d veertien graden Celsius. Het is niet onmogelijk, dat deze belangrijke weersverbetering ook na Zondag nog enige dagen zal aanhouden. Verwachting tot Morgenavond: DROOG WEER In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist, overigens droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidoostelij ke wind. Plaatselijk lichte nacht vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag Zondag: zon op 7.11. ondei 17.37. maan op 9.21, onder 17.35. Maandag zon op 7 13. onder 17.35 maan od 8 01. onder 17 14. demonstreerd. Zij eisten ontbinding van het parlement; een deel van de groep, jongelieden met rode doeken om het hoofd, drong de zittingszaal binnen en richtte vernielingen aan. Bij het Neder landse hoge commissariaat en bij enkele bureaux werden Nederlandse vlaggen neergehaald, die echter spoedig weer werden gehesen. Terwijl de politie veiligheidsmaatre gelen nam en daarbij ook eenheden van het leger inschakelde, begaf de menigte zich naar het paleis van de president, waar een delegatie van vijf man eerst door Hatta en vervolgens ook door Su karno werd ontvangen. Tijdens dit bezoek werden in allerijl microfoons en radiowagens opgesteld, waarna Sukarno de menigte toesprak. Hij gaf nadrukkelijk te verstaan, dat de nationale revolutie, welke vorming van een staat van Sabang tot Merauke be oogt, nog niet is voltooid. Hij zei, dat hij overleg zou plegen met de regering, dat hij overal in het land de stemming wilde peilen en dat hij zo spoedig mo gelijk verkiezingen zou laten houden voor een nieuw parlement. Tenslotte drong Sukarno aan op handhaving van de orde; wanorde zou door het buiten land kunnen worden gebruikt om de eisen van Indonesië af te wijzen. Onderwijl was op Pedjambon een ka- binetszitting begonnen, die om tien uur werd onderbroken, omdat premier Wi- lopo beraad met president en vice- presidëht' nodig afihtte. Reeds eerder had hij die morgen met Hatta gespro ken. Middelerwijl waren wachten uit gezet bij het gebouw van het Neder landse hoge commissariaat en op enkele andere punten, waar de demonstranten zich aan de Nederlandse vlag hadden vergrepen. In de loop van de morgen werd in Djakarta de rust hersteld. Eenheden van politie en leger bleven echter in de stad patrouilleren en de wacht bij het paleis van de president betrekken. Het radiotelegraafverkeer bleef, in tegen stelling met aanvankelijk andersluiden de berichten, volkomen intact. Alleen het telefoonverkeer tussen Djakarta en de buitenwereld is een tijdlang onder broken geweest. In verband met dc toe stand in Djakarta is ook het vertrek van net K.L.M.-toestel, dat uit Singa pore naar Kemajoran zou vertrekken, opgeschort. Volgens een officiële bekendmaking zijn tijdens de demonstraties geen per soonlijke ongevallen voorgekomen. Toch heeft de militaire commandant van Djakarta ingaande gistermiddag inge volge de staat van oorlog en beleg ver gaderingen van meer dan vijf personen verboden. Het was in Djakarta Vrijaag- middag stil in de straten. De afzetting van diverse pleinen en wegen werd successievelijk opgeheven en bleef slechts gehandhaafd in de omgeving van het parlementsgebouw en het paleis van Sukarno. De Nederlandse regering heeft de landsregering van Suriname uitgenodigd vertegenwoordigers te zenden naar de zevende algemene vergadering der Ver. Naties. Nederland erkent het zelfbeschik kingsrecht van de Westindische rijksde len. zodat Suriname en de Nederlandse Antillen in de Ver. Naties desgewenst kunnen verdedigen, waarom er geen rapporten meer over deze gebieden wor den ingezonden. Prinses Margaret was ere-gast van het Odeontheater in Londen bij de wereld première van Charlie Chaplins film Limelight". Na afloop onderhield zij zich met verschillende artisten, w.o. Claire Bloom en Charlie Chaplin. MAARSCHALK JUIN, de bevelhebber van de landstrijdkrachten van de NAVO in de centrale sector van Europa, heeft te Parijs verklaard, dat Spanje eigenlijk lid moet zijn van h..t Europese piSTEREN is in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties het verwachte communistische vredes-offensief begonnen bij monde van de Poolse minister van Buitenlandse Zaken, die aan de Ver. Naties namens zijn land een „alles omvattende vredes-overeenkomst" aanbood. Deze houdt o.a. in regeling van de Koreaanse oorlog, vermindering der bewapening van de grote mogendheden, verbod van de atoombom en bacteriologische oorlogvoering en sluiten van een vredesverdrag door de grote mogendheden. Het voorstel om de Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek in behandeling te nemen wierp veel stof op, doch werd tenslotte bii stemming -aanvaard. Ais riehtdatum voor- -teeindiging van de huidige zitting van de Alg. Vergadering, is vastgesteld 20 December. Zuidafrikaanse delegatie, Jooste, vol gens welke de vergadering niet gerech tigd is de kwestie in behandeling te nemen, werd verworpen. Jooste noemde het Arabisch-Aziati- sche voorstel om de kwestie op de agenda te plaatsen een „ongepaste aan tasting van Zuidafrika's elementaire rechten als souvereine staat". Hij noem de opvattingen, dat de apartheidspoli tiek een bedreiging vormt voor de in ternationale vrede „geheel ongegrond en ongerijmd". Sir Gladwyn Jebb, de permanente Britse vertegenwoordiger, achtte de vergadering niet bevoegd de kwestie in behandeling te nemen. Slechts een be dreiging van de internationale vrede zou tussenkomst van de Ver. Naties rechtvaardigen en volgens hem konden „kunstmatige aantijgingen van een ge vaar voor de vrede, gebaseerd op zui ver plaatselijke ongeregeldheden „geen gevaar voor de internationale vrede veroorzaken". Engeland stemde dan ook tegen. Nederland onthield zich van stemmen. Zie ook elders in dit blad) De algemene vergadering heeft Vrij dag besloten (46 stemmen voor, 6 tegen en 8 onthoudingen) de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek op haar agenda te plaatsen. Een resolutie van de leider der In Beieren is een wijdverspreide rechts-radicaie ondergrondse beweging ontdekt, aldus heeft de Beierse minister van binnenlandse zaken, Hoegner, ver klaard. De beweging is van Noord- Beieren naar Hessen overgeslagen, doch tot dusver is nog geen schakel tussen de Beierse en de Hessische ondergrond se gevonden. De Westduitse minister van binnen landse zaken, Lehr, heeft in Berlijn verklaard, dat in West-Duitsland twee honderd communistische mantelorgani saties werken. Zij bedrijven wijdver takte ondermijnende activiteit en ont vangen zeer ruime ondersteuning. Over de ondergrondse beweging in Hessen verklaarde de minister, dal de regering van Hessen geruime tijd van het bestaan van deze beweging op de hoogte moet zijn geweest. Volgens Lehr waren de gevonden z.g.n. „wapenop slagplaatsen" belachelijk klein en had den zij geen munitie bevat. Sedert ver leden jaar December was de activiteit van de groep zo goed als gestaakt, aldus Lehr. Ook in Hamburg is een partisanen- groep ontdekt. Officieel is Vrijdag be kend gemaakt, dat zeven personen, onder wie de leider van de groep, zijn aangehouden Justltie-autori'ciien wil den geen nadere bijzonderheden be kend maken. Naar schatting twee honderd ver slaggevers en fotografen zijn bii Okay- ma bezig een perskamp in te richten in de bossen rond het huis, waar prin ses Yori, dochter van keizer Hlrohito en haar >"htpeooot die onlangs ge trouwd zijn, hun wittebroodsweken zullen doorbrengen. leger „en van alle verdedigingsorganisa- ies van het Europese continent". In een vraaggesprek, toegestaan aan een weekblad uit Barcelona, zei Juin, eertijds Frans resident-generaal in Ma rokko; „Er is geen eigenlijk Europa zonder Spanje, noch zonder Noord- Afrika. Zij maken deel uit van een en hetzelfde politieke, geografische en stra tegische geheel. De oude Romeinen heb ben dit goed geweten". Volgens de maarschalk was het denk beeld van een verdediging, die geba seerd is op de Pyreneeën, absurd. De beslissende slag zou veel verder weg noeten worden gestreden en dat met alle beschikbare strijdkrachten. „Wij kunnen ons zelf niet achter elkaar laten verslaan", aldus Juin. Over de Tunesische en Marokkaanse kwesties herhaalde Juin zijn oordeel, dat hij enige maanden geleden voor het ;erst uitsprak, nl. dat Frankrijk uit de /er. Naties moet treden als de Algeme ne Vergadering tracht in Tunesië en Jarokko tussenbeide te komen. De Nederlandse regering maaxt be kend dat tot haar leedwezen tijdens acties in Korea op 10 October 1952 is gesneuveld korporaal J. Rijs. Korporaal Rijs werd op 25 Februari 1920 geboren, was ongehuwd en afkomstig uit Am sterdam. Hij behoorde tot het regiment Stoottroepen. In maand September: Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de in Nederland geïmpor teerde goederen in September 1952 f 613 millioen (vorige maand f 623 mil lioen), terwijl voor een waarde van f 702 millioen (vorige maand f 581 millioen) werd geëxporteerd. De Ne derlandse uitvoer was in September dus bijna negentig millioen hoger dan de uitvoer. Gisteren heeft zich in de Arn hemse trouwzaal een niet alledaags voorrzl afgespeeld, toen een -in het wit gelooid bruidje de beken de vraag van de ambtenaar van de burgerlijke stand of zij de man, die aan haar zijde stond tot echt genoot wilde nemen, beantwoord de met een ferm „Neen". Vanzelf sprekend ontstond grote conster natie onder de belangstellenden in de trouwzaal. De bruidegom begreep er niets van, evenmin als de anderen en hij stelde zich te gen dit „neen" resoluut te weer. Maar het bleek, dat de familie van de bruid zich tegen dit hu welijk verzette. Er kwamen zelfs twee politiemannen ten tonele om de bruid in de beschermende sfeer van het ouderlijk huis terug, te brengen, in plaats dat de bruidsmeisjes de gelukkige bruid huiswaarts voerden. De ambtenaar van de burgerlijke stand hield zijn speech over „het pad vol rozen met hier en daar een enkel doorntje" in petto, voor het vol gende paar dat meer trouwlust vertoonde. De Egyptische politie te Cairo heeft veertig Egyptenaren en Joden gevan gen genomen, met de bedoeling, een „grote communistische spionnage-orga- nisatie op te rollen". Tegelijkertijd hebben manschappen van de Egypti sche veiligheidsdienst een inval gedaan in de kantoren van „The Egyptian Ga- zette", het enige in de Engelse taal ver schijnende Egyptische dagblad. Vele journalisten zijn verhoord, een groot aantal particuliere stukken Is in be slag genomen. Men meent dat de jour nalisten te veel belangstelling hebben getoond voor de Duitse ex-officieren, U vragen wij Uw bijzondere aandacht voor de volgende artikelen: H UP DE ZATERDAGAVUNDPAGINA: „Bizarre beelden in de wondertuin 2 g van 's werelds rijkste Chinees", „Laat los" en het derde deel van de m U reportage van de kapitein-luitenant ter zee W. H. van Zadelhoff over zijn 7. tocht naar „Afrika's eeuwige sneeuw". |g jj OP DE PAGINA TUSSEN NIEUWEDIEP EN VAALS: „Een recordjaar voor 1 de Nederlandse sleepvaart"; .Groeit np de Veluwe graan uit oude konings- §j g graven?" en „De uilen van Artis". 11 OP DE CULTURELE PAGINA: „Spotprenten een scherp wapen"; „Geesten g en monsters op het witte doek"; „Muziekbeoefening „uit en thuisen S .Yehudi Menuhin, virtuoos van de geest." |g OP DE VROUWENPAGINA: „Lama-curl heerlijk warm en onverslijtbaar": H Afscheid van een arend"; „Tot uw dienst mevrouw" en „Grijs zijn is motie", g IllllilllBlllilllHlllllllliDlIlWHlIII ■llllllllllilllllllillllliis die als adviseurs bij het Egyptische le ger werken. Een speciale krijgsraad is de instructie begonnen tegen generaal Hoessein Sirry Amer, oud-commandant van het korps grenstroepen en kolonel El Sayad Fa- rag. De raad zou beide mannen des doods schuldig achten. Amer heeft ge poogd naar Libye te vluchten toen Na- guib de macht overnam en zijn troepen bevolen, verzet te bieden aan de aan de actie deelnemende eenheden. Farag vzordt aan deze misdrijven medeplichtig geacht. De Egyptische autoriteiten hebben voorts een nieuw onderzoek gelast naar de gebeurtenissen op „Zwarte Zaterdag" (26 Januari), toen een deel van Cairo bij wanordelijkheden in de as werd ge legd. Verder wordt er gewerkt aan plan nen om een arbeidsdienst in te voeren. Meisje mei wondersiem Volgens haar muziekleraar kan Renate Eisner, een zeventienjarig meisje uit Hamburg, met haar stem gemakkelijk vijf octaven bevatten. Zij zou zelfs nog hogere noten kunnen zingen dan de Peruviaanse zangeres Yma Sumac. FJE gebeurtenissen in Djakarta, die zowel in Indonesië als in Nederland enige opschudding in officiële kringen hebben veroorzaakt, zijn niet onver wacht gekomen. Reeds geruime tijd kon uit berichten uit Indonesië worden af geleid, dat daar te lande zoveel con flictstof lag opgestapeld, dat een uit barsting een kwestie van tijd was. Het komt ons volkomen onwaarschijnlijk voor, dat de bende, die gisteren Dja karta terroriseerde alleen maar bestond uit paupers, die op deze wijze een mens waardiger bestaan voor zich probeer den op te eisen. Overigens zij opge merkt, dat ook indien deze demonstratie uitsluitend begonnen was „om brood en spelen" dit een ernstige aanklacht tegen de regering-Soekarno zou bete kenen, omdat zij dan in de jaren van zeggenschap in eigen zaken zelfs niet in staat zou ziin gebleken haar onderdanen een redelijk bestaan te garanderen. Hier zou zich wreken de slagzin van de predikers der afscheiding van Indone sië, dat n.l. na de „bevrijding van de Nederlanders" de gewone man een betere toekomst tegemoet ging. Waren de Javaanse boer en de Maleise huis knecht voordien soms niet door de ko lonisten uitgezogen? Thans wordt die bevolking dus kennelijk niet uitgemer geld, maar zij heeft het vele malen slechter dan onder Nederlands bestuur! Men zal wellicht opmerken, dat het „o n de vrijheid" ging, maar wat maalde de gewone man om die vrijheid, indien deze niet synoniem met „rijke toe komst" zou zijn verklaard? In zoverre en van deze zijde bezien hebben de on geregeldheden in Djakarta dus al een politieke betekenis: als uiting van alge mene ontevredenheid. WIJ geloven evenwel, dat de feitelijke oorzaak dieper ligt. Het zal bekend zijn, dat de P.N.I. reeds geruime tijd gemene zaak maakte met de incompe tente massa om haar voor de (herhaal delijk toegezegde) algemene parlements verkiezingen te winnen. Men vergete niet, dat er nog altijd van democratie in Indonesië geen sprake is, omdat de in het parlement vertegenwoordigde partijen destijds door benoeming een meerderheid hadden verkregen. Deze P.N.I. ging verder; zij speculeerde op de vroeger aangewakkerde anti- Nederlande gezindheid en stookte het vuur opnieuw bij de massa aan. Dat de duidelijke antipathie zich toen moest richten op de Nederlandse militaire mis sie, die in Indonesië aanwezig is om het land bij de inrichting van een goed georganiseerde strijdmacht te helpen, ligt in de lijn dezer ontwikkeling. De P.N.I. vergat evenwel, dat zij dus doen de in conflict moest geraken met de goedwillende militairen, die uiteraard onder leiding staan van de Sultan van Djogja. Zij werd daarbij gesteund door Soekarno in eigen persoon, die de mili taire macht van de Sultan en wel licht ook diens adellijke afkomst nimmer heeft kunnen verkroppen. Er vormden zich aldus twee partijen; de ene, waarin de wetenschappelijk ge schoolde officieren zich rond de Sultan schaarden; en de andere, waarin de on geletterde oude TNI-leiders uit de „strijd om de vrijheid" het hoogste woord spraken. Kort geleden nu ver kreeg een PNI-motie in het parlement een duidelijke meerderheid. Daarin werd het ontslag van de leiders van het ministerie van Defensie en van het leger geëist. Op dat ogenblik werd een kabinetscrisis onvermijdelijk. Het is met dat al buiten kijf, dat de PNI deze crisis veroorzaakte. Zij is daarbij volkomen blind geweest voor de gevolgen. En de belangrijkste conse quentie is wel, dat de rebellerende massa opnieuw in het geweer is geko men en feitelijk aan de politiek van re constructie een einde heeft gemaakt. nE rol van Soekarno in dit treurspel is niet geheel duidelijk. Het staat vast, dat hij op twee kansen heeft wil len wedden. Dat deze kansen ten slotte revolutie of herstel bleken te heten, heeft hij niet doorzien. Dat is voor een president een onherstelbare fout. Hij had moeten begrijpen, dat het de leider van een democratische staat niet is toegestaan de onrust te steu nen. Het moet zijn ijdelheid zijn ge weest. die hem met blindheid heeft ge slagen; zoals hij aan ernstige begrips vernauwing leed tijdens de Japanse be zetting. Nederland heeft bij deze ontwikkeling slechts direct belang voor zover het be treft de bescherming van de Neder landse eigendommen en de veiligheid van zijn onderdanen. Bovendien zou een gevolg van de huidige ontwikkeling kunnen zijn, dat oude vooroordelen en oud. verwijten komen bovendrijven, die de komende onderhandelingen ern stig kunnen schaden. Maar Indonesië is „buitenland" ge worden en behoort tot de competentie van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Indien wij dit aanvaarden, hebben wij alleen reden om ons op te winden, indien onze vlag wordt onteerd of land genoten op onheuse wijze worden beje gend, om niet te zeggen vermoord! Voor het overige is het ons lief, dat men daarginds zijn eigen peultjes dopt. Heeft men dat soms niet gewild? De verdediqina van Nederland Jitta, deelde dit gisteravond mee tij dens een lezing welke hij hield voor de vereniging ter beoefening van de krijgswetenschap en waarbij talrijke vooraanstaande burgerlijke en mili taire autoriteiten aanwezig waren. - Donderdag is te Antwerpen een op slagplaats van de „Agence Maritime Antwerpia" in minder dan een half uur geheel uitgebrand. Binnenkort is de instelling te ver wachten van een interdepartementale commissie, welke zal worden belast met de samenbundeling van de kracht inspanningen op het gebied van de burgerlijke verdediging in ruime zin met de maatregelen in de militaire sector, een en ander als voorbereiding van een totaal verdedigingsplan. De secretaris van de Algemene Ver- dedigingsraad, mr O. W. S. Josephus

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1