Franse radicalen verklaren het EVG-verdrag zich voor Vlaggeschip Zweden-Amerikalijn liep in Nederland van stapel Djakarta is wederom rustig r week-end zenö naaA VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Toekomst van Soedan te Cairo weer in de aandacht Wysjinky lanceert zijn „vredesvoorstellen" nieuwe Er wacht de prins een lang programma in Zuid-Amerika ietslamp Maandag 20 Oct. 1952 149e Jaargang No. 248 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Daladier en Herrioi zijn pessimistisch Vier doden bij relletjes in Port Elizabeth Circusdirecteur Mikkenie hartelijk gehuldigd Grootse viering van jubileum te Amersfoort Faure eist leidende rol voor Frankrijk Mexicaan drie maanden onschuldig gedetineerd Prins Bernhard schoot verreweg het meeste wild Het laatste bezoek gold Parijs Algemene mijnstaking dreigt in V.S. Franse politie vraagt om hulp van Scotland Yard Prinses Sybilla kapte de tros door Zeemeermin van kost bare edelstenen Nederlandse coaster op een mijn Eén dode, vijf gewonden bij autobotsing Bestuurders sloegen geen acht op stoplicht Premier De Valera terug naar Ierland mag wel direct gaan nog is!" Pim schudde ils. „Baron, wat moet en, u kunt aan nietl aan geld, geld engiog toch ook nog andere /en. Geld heeft toch de, wanneer men er anneer men liet ten n dat is nu juist iets; Als uw BETERE-IK wijzen hoe u plezier beleven". „Je bedoelt iat ik het weg moet aaron verschrikt. ,,J» juist, wat ik wèl be- Pim. iNS UIT JOEGO* -amo joonplaten op* Hier en daar reeds kennis mee door het optreden egoslavisch dans deels poëtische, wijzen, waarin de ziel van een volk Zondagavond er sum 1402 m); SRDAEMMERUNG Richard Wagner, van de ietwat romantiek van deze igrijke Duitse com* ■javond 18.00, 20.40 Third Programma, >ASQUALEvan G. weinige opera's vruchtbare compo* aire hebben gehou* rettige muziek om (Maandag 20.05, 98 m). 20 OCTOBER 402 m.: 7.00—24.00 uws. 7.13 Gewijde mu- ord voor de dag. 8.00 8.10 Sportuit- .muziek. 9.00 Voor de de huisvrouw. 9.35 Gram.muziek. 10.00 10.30 Morgendienst, 11.15 Gevarieerd pro- boer en tuinder. 12.30 awmededelingen. 12.33 59 Klokgelui. 13.00 13.45 Gra- .00 Schoolradio. 14.35 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek. 16.00 Gram.muziek. 17.00 17.15 Gram.muziek. gd. 17.45 Regeringsuit- mons: „Uit de geschie- me". 18.00 Kamerkoor. 18.30 Zigeunerkwintet. 19.00 Nieuws en weer- Accordeonspel. 19.30 causerie. 19.45 Koor- trant. 20.20 Toespraak. 20.40 „Levensbalans", ram.muziek. 21.30 „Ge- 22.00 Strijk- 2.45 Avondoverdenking. .O S.-berichten. 23.15— uziek. 298 m.: 7.00—24.00 uws. 7.10 Gram.muziek. astiek. 7.30 Gramofoon- iws. 8.15 Gram.muziek. orgenwijding. 9.15 Gra- 5 Voor de huisvrouw. 11.00 „Een hengelaar 11.15 Pianotrio. 11.35 Lichte muziek. 12.30 12.33 12.38 Pianoduo. 13.00 dedelingen of gramo- 0 Dansmuziek. 14.00 in de wereld?", cau- 14.30 Voordracht. 15.15 Voor de vrouw. 17.30 Voor de pad- am .muziek. 17.50 Mili- Nieuws. 18.15 Gra- 30 Accordeonclub en causerie. 19.15 45 Regeringsuitzending: Sporen- rbouw en veehouderij". „Don Pasquale", opera. 21.40 „Anecdotische Donizetti", causerie.) klankbeeld. 22.25 Gra- -35 Oratoriumvereniging Nieuws. 23.1524 00 'eid&afo 0** ■yvarte kap z oomde kap 19.- rkrijgbaar bij de <ende Rijwielhandel lijn Amsterdam (W) Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCHICODBANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per m.m. Familieberichten 20 ei p. m m Vraag en Aanbod (allero 2e hands goederen) tot 13 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. f 2.02 per mnd fmB.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 rtE Franse radicale partij, een der aan de regeringscoalitie deelnemende groe- pen, heeft Zaterdag op haar congres te Bordeaux in beginsel het denkbeeld van een Europees leger goedgekeurd. Zij heeft echter de aandacht van de regering gevraagd voor de bezwaren, welke Daladier en Herriot hebben inge bracht tegen het verdrag voor een Europese Verdedigingsgemeenschap. Deze politici, de een oud-minister-president, de ander voorzitter van de Nationale Vergadering, hebben als hun overtuiging uitgesproken, dat het verdrag in zijn huidige vorm slechts voordelen voor Duitsland en nadelen voor Frankrijk in houdt. De partü heeft voorts de vorming van de Europese kolen- en staal gemeenschap toegejuicht en aangedrongen op schepping van een federaal Europa door middel van een volksstemming. Inheemsen verzetten zich fel tegen arrestaties In New-Brighton, een in hoofdzaak door inheemsen bewoonde voorstad van Port Elizabeth, is het Zaterdagavond tot ongeregeldheden gekomen. Duizenden inheemsen trokken brandstichtend en plunderend door de straten. Elf perso nen, onder wie vier blanken, kwamen om het leven en 27 liepen verwondin gen op. De politie verrichtte talrijke arrestaties. De relletjes begonnen, toen de poli tie bij het station twee niet-blanken wilde arresteren op beschuldiging van diefstal. Een grote menigte inheemsen verijdelde echter het- plan der politie mannen. Hierna trokken de inheemsen door de stad, terwijl zij op hun weg auto's vernielden en o.m. winkels, een postkantoor en een bioscoop voor niet- blanken in brand staken. De directeur en de filmoperateur werden gedood, evenals een schooljongen, die zich in het gebouw bevond. Het vierde blanke slachtoffer was een lid van de eerste hulpdienst, die door inheemsen, die hij had laten meerijden, uit zijn vracht auto werd gesleurd. Op grootse wijze is Zaterdagavond te Amersfoort de circus-directeur Frans Mikkenie gehuldigd in verband met het feit, dat hij vijf-en-twintig jaar de wereld van de kleinkunst als impres- sario heeft gediend en ten tweede om dat hij Nederland een nationaal circus heeft geschonken, dat tot ver buiten de landsgrenzen een faam heeft verwor ven. Aan deze huldiging hebben vooral de senaat en leden van het Utrechtse studentencorps een actief aandeel ge had. De heer en mevrouw Mikkenie werden 's avonds met rijtuigen afge haald van hun hotel. Begeleid door ruiterij, de Koninklijke Amersfoortse muziekvereniging en corpsleden, die als fakkeldragers fungeerden, trok een stoet door Amersfoorts binnenstad, waar tienduizenden op de been wairen om het schouwspel gade te slaan. In het circus werd die avond een jubileumvoorstelling gegeven. Tijdens de pauze geschiedde de eigenlijke hul diging in de piste van het circus, o.m. door de voorzitter van het huldigings comité, de heer H. J, van Doorne, dir. van N.V. Vam Doorne's automobiel fabrieken en tevens directeur van het amateur-circus „Het Hoefke". Opvarende van Loenerkerk sinds Zaterdag vermist Het Nederlandse SS „Loenerkerk". dat zich Zaterdagnacht op de rivier de Wezer bevond, heeft alle schepen op dit tracé verzocht uit te zien, naar een opvarende van de „Loenerkerk' die tussen Blumenthal en Farge over boord moet zijn geraakt. WOORD AT deze motie in stemming kwam, had René Mayer, oud-minis ter van defensie, het Verdedigingsver- drag in bescherming genomen tegen de aanvallen van Herriot en Daladier. Hij wees er op, dat de verdediging van Europa aan gene zijde van de Rijn on mogelijk kon worden georganiseerd zon der de hulp van de Duitsers. Hij baal de de woorden van maarschalk Juin aan, volgens hetwelk dit nog onvolmaak te pact het minste van twee kwaden was, omdat Duitslandzonder pact zelf standig zou gaan herbewapenen en sterker zou worden dan Frankrijk. Hij kreeg daarbij de steun van ex-minister Faure, die eveneens een Duitse bijdrage tot de Europese verdediging onvermij delijk noemde en verder meende, dat Frankrijk hierbij de leidende rol dien de te spelen De links-radicalen hebben zich Zon dag op hun te Clermont Ferrar.d ge houden congres in dezelfde geest uit gelaten als de radicalen. Oud-premier Pleven, die als partijvoorzitter is her kozen, heeft zich hier instantelijk ge keerd tegen de bezwaren van Herriot en Daladier en deze eveneens met de argumenten van maarschalk Juin be streden. Ook Adenauer |"\E Westduitse Bondskanselier dr. Ade- nauer, Zaterdag het woord voerend op het tweedaagse congres van de Chr. Dem. Unie, heeft betoogd, dat de enige manier, om de Russen tot een accoord met het Westen te bewegen is: een ver snelde en op besliste wijze tot stand ge brachte eenwording van West-Europa, gepaard gaande met de organisatie van Westeuropese strijdkrachten, waarin ook Duitse divisies zijn opgenomen. Hij be pleitte in dit verband aanvaarding van de Conventies van Bonn en van het EVG-verdrag. Een Mexicaanse koopman, die op .6 Juli te Rotterdam werd gearresteerd, verdacht van knoeierij met de levering van 3400 patroontassen uit Engelse en Nederlandse legerdumps, Is vrijge laten. Zijn onschuld is bewezen. JACHTPARTIJ TE RAMBOUILLET De jachtpartij, die het Koninklijk paar op uitnodiging van de Franse president, Vincent Auriol, in de bossen van Rambouiilet heeft meegemaakt is geëindigd in een zege voor Prins Bernhard. Hij immers schoot 132 stuks wild, waarmee hij de eerste plaats bezette. Na hem kwam de hertog van Edinburgh, die met 103 gedode dieren ook een fraai resultaat boekte. De gastheer van ons Koninklijk paar, schoot 61 stuks wild. Koningin Juliana en mevrouw Auriol keken met duidelijke trots naar de verrichtingen van hun echtgenoten, terwijl ze als toe schouwsters veilig vc/borgen zaten in een schuilhoek. Het is een uiterst genoegelijke jacht partij geworden. De prins en de hertog van Edinburgh reden blootshoofds en in lichte tweedjassen gekleed, in een zwarte Delahaye, vooraan in de stoet van 22 auto's, waarin de andere jagers hoge gallieerde officieren en diplo maten gezeten waren. Een der deel nemers was generaal Ridgway. Het ge zelschap schoot in totaal 655 fazanten, wilde eenden en hazen. Zaterdagavond woonde prins Bern- harn in het Velodrome d'Hiver te Pa- Loonsverhoging wordt door het stabilisatiebureau beknot Het Amerikaanse bureau voor stabi lisatie der lonen heeft de door mijn- directies en mijnwerkers overeengeko men loonsverhoging van 1.90 dollar per dag met 40 dollarcent verminderd. Men neemt aan, dat het gevolg van deze be slissing een algemene staking der- mijn werkers zal zijn. Deze week hebben reeds 150.000 mijn werkers het werk neergelegd, omdat in het over October uitbetaalde loon de afgesproken verhoging nog niet was opgenomen. Men verwacht, dat heden de staking algemeen wordt. Al Misri (Wafd) publiceert regeringsvoorstellen Besprekingen met gen. Nagu'fb Op het ogenblik staat in Egypte de kwestie van de toekomst van Soedan weer in het brandpunt der politieke be- belangstelling. Sir Sajed Abdel Rahman el Mahdi, leider van de Soedanese de legatie, die te Londen besprekingen heeft gevoerd over dit onderwerp, is naar Egypte teruggekeerd, waar hij de zaak met generaal Naguib zal gaan opnemen. Tegelijkertijd heeft het Waf- distische dagblad Al Misri een complex van voorstellen gepubliceerd, waar over de Egyptische regering met de Soedanese socialistische republikeinse partij een accoord heeft bereikt. Het Weerbericht Verwachting geldig tot morgenavond KOUD WEER Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige neer slag. Vooral in het Zuiden van het land. Matige tot krachtige, later tijdelijk wellicht harde Oostelijke wind. Koud weer. DINSDAG: Zon op 7.15 uur, onder 17.33 uur. Maan op 10.41 uur, onder 18.04 uur. oordeel van de andere partijen zal thans worden gevraagd. De door Al Misri gepubliceerde voor stellen houden in, dat Engeland en Egypte tezamen zullen mededelen, wanneer Soedan zelfbeschikkingsrecht krijgt. Een commissie van vijf man, be staande uit vertegenwoordigers van Egypte, Engeland en Soedan, zou de gouverneur-generaal van Soedan als adviescollege terzijde moeten staan. Nog vóór December zou de grondwet van het gebied zodanig moeten wor den gewijzigd dat alle bestuursmacht in handen van Soedanezen komt. Dezen dienen ook de bestuursposten te bezet ten. Een door de bevolking te kiezen grondwetgevende vergadering moet be slissen over de status van het gebied De grondwet zal in overeenstemming met deze beslissing worden opgesteld en voorzien in hetzij een unie met Egypte, hetzij volledige onafhankelijk heid. Te Cairo is tegengesproken, dat de regering van plan zou zijn de repu bliek af te kondigen. Ook is het on waar genoemd, dat prins Moneim, de huidige regent, tot koning zou worden uitgeroepen. De arrestatie van ver dachten inzake het spionnagecomplot gaat nog steeds door. rijs, de finale van de internationale springwedstrijden voor paarden bij. De hertog, die aanvankelijk voornemens was om ook naar Parijs te gaan, bleef te Rambouiilet. Vandaag keert ons Koninklijk paar naar Nederland terug. De moord op de Drummonds Aanklacht tegen Dominici De Franse politie heeft de hulp van Scotland Yard ingeroepen bij het on derzoek naar de moord op Sir Jack Drummond, diens vrouw en dochter, te Lurs in Zuid-Frankrijk. Ze wensi met name bijzonderheden te weten te komen over een auto van gelijk type als die van de familie Drummond, welke, eveneens met ais inzittenden een man, vrouw en meisje, rond het tijdstip van de moord in de omgeving van de plaats van de misdaad gezien zou zijn. De politie van Digney >s Zaterdag begonnen met het onderzoek van een tegen Dominici, de voornaam ste getuige in de nog onopgehelderde moordzaak Drpmmond ingediende aanklacht. Een electricien uit Metz, een zekere Luts, heeft verklaard, dat Dominici hem in 1941 in een restau rant te Forcalquier onder bedreiging met een revolver een grote som gela had ontroofd. Veiligheidsmaatregelen zijn belangrijk verzacht Leger achter de regering De rust is thans in Djakarta weerge keerd. De stienge veiligheidsmaatrege len,, welke in de laatste dagen waren genomen, zyn aanzienlijk verzacht. De bewaking van het paleis van de presi dent is sterk verminderd enT het ver keer over het Merdekaplein (Konings plein), dat was omgeleid, is weer nor maal. De avondklok is veilaat. Enkele parlementsleden, die „in bescherming" waren genomen, zijn weer vrijgelaten, bladen, die door een verschijningsver bod waren getroffen, zoals de Meideka en de Berita Indonesia, mogen weer verschijnen. Het pailement is tot nader order op reces gegaan. Er is overigens geen sprake van een staatsgreep in enige vorm, zo is officieel medegedeeld. De premier, mr. Wilopo, en de mi nister van defensie, sultan Hamengku Buwono, hebben Zaterdagmiddag met de militaire commandanten uit geheel Triomf voor de Vlissingense scheepsbouwers Zaterdagmiddag doopte prinses Sybilla van Zweden te Vlissingen het nieuwe vlaggeschip voor de ZwedenAmerika-lijn. Zaterdagmiddag heeft prinses Sybilla van Zweden het 22.000 ton metende passagierschip voor de Zweden-Amerikalijn, „Kungshoim" gedoopt en van stapel doen lopen. Tal van Zweedse en Nederlandse autoriteiten woonden de plechtig heid op de werven van de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, bij. De tewaterlating geschiedde feilloos. Toen het schitterende vaartuig, dat het vlaggeschip van de Zweden-Amerikalijn zal worden, het water raakte, speelde de Nederlandse marinierskapel het Zweedse volkslied. Alle werven in de om geving en ook de schepen op de rivier, vlagden. Na de eigenlijke doopplechtigheid hakte prinses Sybilla met een bijltje het laatste touw door, dat het zeekasteel nog op de helling gevangen hield. Onder het gejuich van de duizenden belangstellen den gleed de „Kungshoim" daarop plechtig te water. Tijdens een bijeenkomst in het hoofd kantoor van de Kon. Mij. „De Schelde", deelde de Zweedse gezant in ons land mede, dat de president-commissaris van „De Schelde", de heer Van Dijk, was benoemd tot commandeur in de orde van de Poolster. De beide directeuren van de scheepsbouwmaatschappij wer den benoemd tot officieren in de orde van Vasa. Prinses Sybilla reikte de ver sierselen, behorende bij deze onder scheidingen, uit. De Nederlanuse minis ter van Buitenlandse Zaken, Luns, reikte vervolgens de versierselen uit, Geschenkenbon 0 000 1 begint zijn reis In het kader van het Unesco- geschenkenprogramma, heeft Ne derland de gelegenheid gekregen om als eerste land de zogenaamde „Unumgeschenkenbon" (een bon die internationaal inwisselbaar is en een waarde heeft, die overeen komt met die van 5 dollar, welke waarde-eenhe id men „Unum" heeft genoemd) te verzenden. De bon, die het serienummer 0.000.1 draagt en werd uitgegeven door de Unesco, zal worden verzonden naar de universiteit te Rangoon. India. Deze unumbonnen maken een uitbreiding mogelijk van het Unesco-boekenbonnensysteem, dat sinds 1948 erndanks valutamoeilijk heden, heeft bijgedragen tot een onbelemmerde in- en uitvoer van publicaties, films en wetenschap pelijk materiaal. Vredespa'eis verrees in Madurodam Mr Clarence Hunter, Amerikaans vertegenwoordiger voor de MSA in ons land, heeft Zaterdag een model van het Haagse vredespaleis overge dragen aan de stichting Bijstand aan het Ned. Studentensanatorium, ten behoeve van de dwergstad Maduro- dam. De miniatuurstad mist nog tal van culturele instellingen; er zijn niet voldoende scholen, er is geen theater, geen museum, geen politiebureau er. geen belastingkantoor, hetgeen voor een Nederlands stad minstens won derlijk moge heten Minister van Buitenlandse Zaken Beyen, is gistermiddag naar Parijs vertrokken naar de ministerconferentie der OEES, welke heden begint. welke behoren bij de Nederlandse deco raties. die werden toegekend aan de president-directeur en de beide direc teuren van de Zweden-Amerikalijn. Zaterdagavond zat prinses Sybilla aan een banket aan, dat werd gehouden in de historische burchtzaal te Middel burg. Tijdens dit banket werd de Zweed se prinses een cüps aangeboden, voor stellende een zeemeermin. Het sieraad is uitgevoerd in diamanten en smarag den, respectievelijk gevat in zilver en goud. Gisteren reisde de prinses naar Zweden terug. Indonesië de toestand besproken. In een na de vergadering uitgegeven commu niqué hebben de commandanten hun solidariteit met regering en legerlei ding uitgesproken. De Nederlandse hoge commissaris, de heer A. Th. Lamping, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de secretaris generaal van het ministerie van bui tenlandse zaken, dr. Darmasetiawan. Deze heeft nogmaals zijn excuses aan geboden over de vlagincidenten van Vrijdag. De heer Lamping heeft uit drukking gegeven aan zijn tevreden heid over het correcte optreden van de Indonesische autoriteiten en de leden der machtsapparaten, die na de inci denten beschermin verleenden. Explosie bii Vlieland Geen der opvarenden liep leisel op De Nederlandse kustvaarder „Noach", groot 499 ton, is Vrijdagnacht tol Noordwesten van Vlieland op een mijn gelopen. Na de „explosie" vroeg het schip om hulp, die werd verleend door de sleepboot „Holland" van Doeksen op Terschelling. De „Noach" maakte zware slagzij en had veel water in do machinekamer binnengekregen. Het bleef echter drjjven op de houtlading, hoewel het achterschot van het vaar tuig was gescheurd. Ook de masten werden ontzet. Er deden zich wondei boven wonder geen persoonlijke on gelukken voor. Zaterdagmiddag werd de houtboot de IJmuidense haven binnengesleept. De onfortuinlijke coas ter was op zijn vijfde reis. Tussen Nieuw Millingen en Apel doorn zijn Zaterdag twee personenauto's op elkaar gevlogen. In één der wagens zat de directeur van de Apeldoornse V.V.V., de heer Fortuyn Harreman, met zijn echtgenote. De laatste werd levens gevaarlijk gewond naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij later is overle den. Vijf andere personen- liepen lichte verwondingen op. De bestuurders van beide wagens haden geen acht geslagen op een stoplicht ter plaatse. De Belgische verkiezingen in percentages Bij de gemeenteraadsverkiezingen in België heeft de R.K. Chr. Volkspartij in de gemeenten met meer dan 10.0ÜU inwoners 36.49 pet van alle geldige stemmen verworven, tegen 43.08 pet bij de gemeenteraadsverkiezingen in 1946. De socialisten verkregen 38.85 pet (30.84 pet), de liberalen 15.97 pet (13.95 pet) en de communisten 4.81 pet. (9.46) pet. De verliezers waren dus de katholieken en de communis ten. Dr HIRSCHFELD KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk Besluit is aan dr H. M. Hirschfeld, financieel adviseur van de regering en tot voor kort rege ringscommissaris in algemene dienst, tevens regeringscommissaris voor het economisch en nilitaire hulpprogram ma, het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau toegekend. Oude propagandaleuzen werden herhaald YVysjinsky, de Rusische minister van buitenlandse zaken, heeft Zater dag in de algemene vergadering der Verenigde Naties een uit zeven pun ten bestaand „vredesvoorstel" naar voren gebracht, dat beëindiging van de Koreaanse oorlog op communisti sche voorwaarden eiste. Het komt er op neer, dat alle krijgsgevangenen Naar Mexico, Vera Cruz en Columbia Het programma van het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan Mexico is thans officieel bekendgemaakt. De Prins zal op 28 October in Monterry aankomen, waar hij in de namiddag enkele industrieën zal bezoeken. De dag sluit met een avondfeest. Op 29 October, te twee uur, zal de Prins in Mexieo-City arriveren, voor een bezoek aan de Mexicaanse president. Donder, dag, 30 October, zal Prins Bernhard de opening bijwonen van de Nederlandse industriële en agrarische tentoonstel ling. 's Avonds is hij de gastheer van de leden der Nederlandse kolonie, waarna hij een galavoorstelling in het theater „Bellas Artes" zal bijwonen. Vrijdag 31 October, bezoekt de Prins de univer- siteidsstad, waar hij o.m. een polo-wed strijd zal bijwonen, 's Avonds is er een diner, dat door de president van Me xico de Koninklijke gast wordt aange boden .Op 1 November gaat de prins -per auto naar Jalapa, in de staat Vera Cruz, waar hij tot 3 November zal ver toeven. Op 4 November vertrekt Prins Bernhard naar Columbia. naar het gebied van herkomst moeten worden teruggevoerd, de buitenlandse troepen Korea binnen enkele maanden moeten verlaten en een commissie van oorlogvoerende en andere mogend heden toezicht op de hereniging van beide delen van Korea moet houden. Daarmee werden alle geallieerde voor stellen op dit stuk van de hand gewe zen. Voorts heeft Wysjinsky de oude Russische propagandastunts voor de dag gehaald: vermindering der bewa pening van de grote mogendheden, ver bod van atoomwapenen en internatio nale controle op de naleving, verbod van bacteriologische oorlogvoering en een vredesverdrag der Grote Vijf. In dit verband verklaarde hij zich accoord met een Pools voorstel, dat deelne ming aan het Atlantisch Pact onver enigbaar wil verklaren met het lid maatschap der V.N. Uiteraard werd zijn betoog vermengd met hevige aan vallen op de oorlogszuchtige leden van het Atlantische Pact die het vre delievende Rusland met aggressie be dreigden. De Ierse minister-president, Eamon de Valera, zal morgen uit het ooglij- dersziekenhuis ontslagen worden en te rugkeren naar Ierland. De medici ver wachten. dat zijn gezichtsvermogen al lengs zal toenemen. De premier zal echter lange tijd rust moeten houden. 0 en >r- ar *1, en a- m fd a- r* 28 et e- m >n Ir in ld e- :d it It n d Is t s lemie, ing. Med-J

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1