Psychische ooriogsoorzaken Ned. He bestaat f Stad en Omgeving AGENDA "AKKERTJES r Jimmy Brown als diepzeeduiker „Ontwaakt" brak met gewoonte Amateurs exposeren hun werken in het K.C.B.-zaaltje Telefoon van een onbekende, een zeer aanvaardbare film GESLAAGDE OPERETTE IN .GULDEN VLIES" „De Kermisklanten" bij „Odeon" in goede handen Mevrouw Triest-Boots en de heer Schinkel de uitblinkers bij de solisten ALKMAAR ERE ZIJN GEVALLENEN Najaarsconferentie van Chr. Gemeenschapsbond Een vlotte opvoering De huuropzegging van de VVV-Federatie Een bejaarde wielrijder stak plots de weg over Snipverkouden Waarde van inzendingen loopt uiteen M. v Praag sprak voor Humanistisch Verbond Met hels kabaal gingen spiegelruiten aan splinters Oudorp Hensbroek Mevr. VisLeguit hield een boekbespreking Herdenkin De geschieden kerk is zeer Koedij VVV begint te ontplo MAANDAG 20 OCTOBER 1952 QDEON HAD ZICH tot taak gesteld het romantische circusverhaaltje, op mu ziek gezet door de Franse componist Louis Ganne, voor het voetlicht te brengen. In muzikaal opzicht had het gezelschap daar geen slechte keuze mee gedaan. Immers de Franse componisten zijn niet zó sentimenteel als de Duitse of Weense operette-artisten en houden het vooral aan op een gezonde dosis spirituele muzikaliteit in de partituur. Dit feit stelt aan de uitvoerenden geen gemakkelijke eisen, maar met genoegen hebben we kunnen constateren, dat de amateur-vocalisten en instrumentalisten aan deze voorwaarden grotendeels wisten te voldoen. Aan de bezielende leiding van dirigent Joh. Kuiper is in hoofdzaak dit gunstige resultaat wel te danken. Charmante balletten ]"\E koorprestaties u van dit ensemble een specialiteit - waren zeer lof waardig. Er werd zuiver en genuan ceerd gezongen. Van de solisten waren er echter maar twee, die vocaal er in slaagden hun paf-tij met bezieling over het voetlicht te brengen, n.l. mevrouw TriestBoots als Suzanna en H. Schin kel, als officier. De overige executan ten wisten door levendig spel het vo cale tekort te vergoeden. Dat onder de supervisie van regisseur Vóórhaar me nig kostelijk tafereeltje werd bereikt verdient vermelding. Een groep turners gaf een keurig staaltje acrobatiek, wat terecht veel succes had. Een nadere aanduiding van deze medewerkende was op het pro gramma wel verdiend geweest. De bal letten ingestudeerd door mej. Anne Ma rie Kühne waren zeer charmant. Dé cors en costumering waren goed ver zorgd. De orkest-begeleiding was op enkele oneffenheidjes na over het alge meen zeer prijzenswaardig. Globaal genomen is Odeon er in ge slaagd de bezoekers een vlotte en amu sante vertoning te bezorgen, en hier mede heeft deze operettevereniging het publiek wel aan zich verplicht. Na het derde bedrijf werden, zoals we dat ge woon zijn, de nodige bloemetjes uitge deeld aan diverse medewerkenden, die o i. deze stellig hadden verdiend. Het publiek liet het aan waardering niet TIET GEMEENTEBESTUUR van Am sterdam heeft de zeer sympathieke geste gehad om in de nieuwe tuinstad Slotermeer. die kort geleden door HM de Koningin werd opengesteld, een aan tal straten te vernoemen naar mannen van elke politieke richting, die hun ver zet tegen de vijand met hun leven heb ben betaald, een daad, die in elke ge meente, waarvan burgers vielen, navol ging verdient. In de jaren, die sedert de bevrijding achter ons liggen, is wel gebleken hoe snel ons volk helaas vergeet. Misschien is zulks in zeker opzicht gewenst, doch dit mag nimmer geschieden ten aanzien van hen, die stierven opdat wij en on ze kinderen als vrije mensen zouden kunnen leven. Ook Alkmaar heeft zijn bloedige tol aan de executiepelotons en de concen tratiekampen betaald. De laatste scho ten, die een einde maakten aan de le vens van hen. wier harten zo warm voor "net vaderland en de vrijheid klop ten. zijn nauwelijks zeven jaar ver klonken. Er hebben plannen bestaan om na de bevrijding voor de gevallenen een passend gedenkteken op te richten, waarop hun namen zouden worden aan gebracht. Zij zijn echter niet ten uit voer gebracht. Bovendien bleek het in het na-oorlogse Nederland niet gemak kelijk toestemming te verkrijgen tot het plaatsen van een oorlogs-herinne- rings-monument en moest men al te vreden zijn met het oprichten van een simpel kruis of een eenvoudig gedenk teken op de executieplaatsen, welke zich veelal elders dan in de woonplaat sen der slachtoffers bevinden. In de laatste jaren heeft Alkmaar zich voornamelijk in het Oostelijk ge deelte der stad vrij snel uitgebreid en kregen nieuw aangelegde straten daar namen. Dathenus, Coornhert, Spieghel, Anna Beins en anderen alsmede ook die van enige troepenschepen. De hierbo ven genoemden mogen in hun tijd ver diensten hebben gehad, wij, die na de oorlog achterbleven, hebben de morele plicht de herinnering aan onze dappe ren levend te houden, maar het oude testamentarische woord „Vergeet niet wat uw ogen gezien en uw oren gehoord hebben". Fritz Conijn, Ben Speet, Frans van der Zeyden, Dick Jupijn, Jan Walter, Van Roon. Van de Kamer, Cevat, Veld- man. Bruin, Middelhoff. om or slechts enige te nemen, gaven alles wat zij kon den geven, hun jonge levens. Groot is het volk, dat zijn gevallenen eert. Het voorbeeld door Amsterdam gegeven, wijst ons hierbij de weg. Wij hopen dat in het groeiend Alk maar ook een aantal straten naar onze te vroeg gestorven dapperen zal wor den genoemd, waardoor de herinne ring aan hen. die hun leven gaven voor onze vrijheid, voor altijd zal worden vastgelegd. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Vanaf Dinsdag 21 tot en met Donder dag 23 October zal m gebouw „Waakt en Bidt", Laat 221, de in Alkmaar zo be kende najaarsconferentie gehouden worden uitgaande van de Ned. Christ. Gemeenschapsbond. Sprekers zullen zijn ds. P. J Mietes van Amsterdam, ds. Jac. Verboom van Den Haag. Ev J. H. van Oostveen van Voorburg en Ev. J. Dammuller. Het onderwerp van deze conferentie zal zijn „Eén Leven slechts". De Bijbel zal het richtsnoer zijn bij het behande len van dit onderwerp, waar zo vele meningen over zijn. De samenkomsten beginnen om half acht met een zangdienst. Woensdag- en Donderdagmiddag is er ook om 3 uur dienst. Het Evangelisatiezangkoor „De Lofstem" uit Beverwijk zal aan de con ferentie zijn muzikale medewerking verlenen. ontbreken. „Odeon" had het genoegen de eerstfe avond te kunnen spelen voor een groot auditorium, want niet één plaatsje was in de grote zaal van 't Gulden Vlies onbezet. De aantrekkings kracht van de operette blijkt nog steeds zeer sterk te ziin, waaraan de romantiek wel debet is. Ms. MAANDAG Cinema Americain, 8 uur: Huwelijks- wals (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Telefoon van een onbekende (14 j.); Rex Theater, 2.3Ö en 8 uur: Waar de rechte weg eindigt (18 jr); Harmonie Theater, 8 uur: Marva's Ahoy (alle leeft.) Landbouwhuis, 8 uur: Massageest con tra verantwoordelijkheidsbesef (Volks universiteit). Valks Lunchroom, 8 uur: Blavatskyloge: „Het wonder der twee de geboorte". Hotel Victory, 8 uur: Oud- Alkmaar „De oude poorten van Alk maar". Café No. Eén, 8 uur: Biljartfinale 3e klasse. Wapen van Heemskerk, 7 30 en 9.30 uur: Modeshow van „Naald kunst". DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Stefan Askenase speelt werken van Chopin. Café No. Eén, 8 uur: Biljartfinale 3e klasse. Wapen van Heemskerk, 19.30 en 21.30 uur: Modeshow van „Naaldkunst". Baangracht 1, 8 uur: Ds P. van Oossa- nen spreekt over „Aan de overzijde van het graf. Leven de doden?" HOOG WATER TE BERGEN AAN 7.EE Maandag 4-27 16.41 Dinsdag 4.57 17.14 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Maandag 4.32 16.46 22.32 10.46 Dinsdag 5.02 17.18 23.02 11.19 Blijspel bleek de spelers zeer goed te liggen jyjEN KAN ZICH AFVRAGEN waarom de toneelvereniging „Ontwaakt" zich altijd angstvallig aan volksstukken heeft vastgeklemd. Misschien uit een zekere bescheidenheid of een soort angst, dat men als amateurgezelschap de ver eiste routine en vaart in het spel miste om eens wat anders aan het repertoire toe te voegen. Een angst, die Zaterdagavond in het Wapen van Heemskerk on juist is gebleken. „Ik moet met je trouwen", waarmee „Ontwaakt" schoorvoetend ten tonele verscheen is de eerste stap geworden op een nieuwe weg, die dit groepje dilettanten stellig verder mogen bewandelen. Niet iedere speler bracht zijn rol vlekkeloos, men beschikt meestal over een te bescheiden spelers-areaal om voor iedere figuur de juiste persoon te vinden, maar het bltfspel als geheel werd met geestdrift en vaart opgevoerd en beleefde daardoor een succes, dat vol komen was verdiend. WE SCHREVEN reeds, dat er een paar zwakke schakels waren. Paul, de scheepsdokter (Jaap Witsen) bij voorbeeld, die zich op het toneel slecht thuis voelde en teveel aan zijn rol moest denken om zich spontaan te kunnen geven. Hij had het veel te druk met zichzelf om zich door het spel van Yvonne (mevrouw De Vries- Bennekers) te laten meeslepen. En dat was uitgesproken jammer. Tenslotte is het voor de andere partij vrij ontmoe digend te bemerken dat zij nergens de opening kan vinden tot een verant woord samenspel. Het pleit voor me vrouw De Vries, dat zij zich hierdoor niet liet beïnvloeden. Met goede mi miek en veel gevoel voor een juiste planverdeling speelde zij de kunst schilderes Yvonne, die zich op verzoek van de dominé belastte met de ver zorging van een vaderloos kind. Dat kind werd oorzaak van de vele ver wikkelingen, waaraan dit vlotte blij spelletje zo rijk is. Hoewel zij een be scheiden plaats innam gaf mevrouw Schats-Schenk zich geheel aan haar rolletje van Sophie, de bejaarde dienst bode en zij was hierin even sympa thiek als J. Teeuwen in zijn creatie van de oude zwerver Pinkie. C. Schats als de dominé vonden wij in zijn mi miek wat te nadrukkelijk. De persoon, die hij plankenwaarts voerde konden wij daarom niet goed verenigen met de figuur, die de auteur ongetwijfeld heeft bedoeld: een rustige, van nature beschouwende, predikant. Frederik (H. van Leyen) was de komiek van het gezelschap en voor de dwaze manier, waarop hij zich presenteerde hebben we alle lof. Hij had vele kleine vond sten en maakte alleen al van de hou ding, waarin hij naar de anderen luis terde, een stukje acteerkunst apart. Zijn grote verdienste was, dat hij met al zijn rare capriolen binnen de grens bleef, waarvan overschrijding onher roepelijk zijn val zou hebben betekend. Over de rollen van vader Bergman (W. Aay), moeder Bergman (mevrouw HUWELIJK PER BUS In plaats van de traditionele rijtuig jes verscheen Zaterdag een NACO-bus voor het Stadhuis, waaruit twee bruids paren met hun familieleden stapten. Het waren de heer A. Roozendaal met zijn bruid mej. A. F. de Geus en de heer H. Groen met mej. T. Roozen daal, die aan dit vervoermiddel de voorkeur hadden gegeven. Met het retourtje HuisBurgerlijke Stand in de hand werden zij in de echt verbonden. Bouw van 33 woningen gegund De bouw der door Rochdale te plaat sen drie-en-dertig woningen aan de Bre- derodestraat is gegund aan.de laagste In- schrijfster, de firma C. de Geus Zn. te Eroek op Langendijk. Kopjes-Dosselaar) en Truus (mevr. Huët-Smith) kunnen we kort zijn. Hun bijdrage was bescheiden en zij deden het niet onverdienstelijk. In volgorde van waardering zouden we Truus voor op willen zetten in haar creatie van meisje uit 't volk. Ook de opvliegende vader bracht het er goed af. Mevrouw Kopjes vonden wij van dit drietal de minst overtuigende. De avond werd besloten met een bal onder leiding van The rhythm boys. Volgende week zal ATV „Ontwaakt" een herhaling geven van dit blijspel, waarmee de vereniging en haar regis seur J. Huygen alle eer hebben be haald. Vragen aan B en W. inzake Het raadslid de heer A. Eriks (P. v. A.) heeft B. en W. de volgende vragen gesteld: le Is het juist, dat bij schrijven van 23 Juli door het college van B. en IV. aan de Federatie van V. V. V.'s per 31 December de huur is opgezegd van de kantoorlokalen in het Waaggebouw, welke de Federatie thans in gebruik heeft? Indien dit het geval is, is het College dan niet met ondergetekende van oor deel, dat deze opzegging geen rechts kracht kan bezitten aangezien de be voegdheid tot opzeggen alleen berust bij de raad? Immers, de verhuur geschiedde bij raadsbesluit van 18 December 1947, dat, naar de mening van vragensteller, niet door een besluit van B. en W. buiten werking kan worden gesteld. Botsing op de straa'weg Bij het oversteken van de Kenne- merstraatweg is Zaterdag om 12 uur de 68-jarige wielrijder de heer S. door een motor aangereden en ernstig ge wond. De heer S. fietste over de straatweg in de richting van de stad toen hij ter hoogte van de Nieuwpoortssteeg plot seling naar links zwenkte om zonder op het verkeer te letten de weg over te steken. Een motorrijder, de heer De G, slaagde er niet in de fietser, die zijn weg kruiste, te ontwijken. Beiden kwamen te vallen. De heer S. kreeg een linkerdijbeen-breuk, een lichte hersenschudding en enige verwondin gen aan het hoofd. Hij werd per zie kenauto naar het Centraal Ziekenhuis gebracht. De politie ontfermde zich in tussen over de motorrijder, die een diepe wonde aan het rechterbovenbeen en een aantal schaafwonden had opge lopen. Hij werd in het Centraal Zie kenhuis verbonden en kon later naar zijn woning worden gebracht. Motor en fiets werden zwaar beschadigd. Straks hebt U griep, tenmin ste als U die infectie niet gauw en goed de kop in drukt met één of twee ...die helpen direct! J (Advertentie, ing. Med.) Belangwekkend beeld van vrijetijdsbesteding F) AVID KOUWENAAR HEEFT kortelings van het bestuur van het Kunstenaars- centrum Bergen gedaan gekregen dat er een expositie van werken van „niet- beroepskunstenaars" zou worden gehouden. Op deze wijze wilde men een aantal amateur-schilders en -tekenaars aan bod laten komen. Samen met zijn vriend Jaap de Carpentier heeft hij vervolgens de ingezonden werken uitgezocht en opgehangen. Het resultaat van zijn initiatief en van beider samenwerking is ge worden een alleraardigste tentoonstelling van een kleine zeventig werken van een en dertig mensen, die in hun vrije tijd iets van hun verlangen naar schoon heid proberen te verwezenlijken. JYAT WIL uiteraard niet zeggen, dat het alles goud is wat er blinkt. Mis schien zouden er actieve kunstminnaars te vinden zijn, wier werk hier een uit stekend figuur zou hebben geslagen onder de aanwezige werken zijn er stellig, wier makers men een grotere mate van zelfcritiek zou toewensen. Zij zullen stellig aan de vervaardiging van hun stukken veel genoegen hebben be leefd de toeschouwers ervan beleven dat pleizier zeker niet in dezelfde mate bij het zien ervan. Overigens is dit een eerste poging in deze geest. We menen te mogen ver onderstellen, dat een volgende exposi tie van deze aard stellig een ander ni veau te zien zal geven, omdat er dan scherper wordt geselecteerd. Artistiek zal dat winst opleveren al zal er aan de andere kant verlies te boeken zijn aan spontaneïteit en aan doodgewoon pleizier in het verven. Men zal het ons vergeven, wanneer we niet alle inzendingen bespreken, doch ons hier beperken tot die werken, die ons het meest hebben „gedaan". Het uitgesproken slechte kunnen we hier moeilijk gaan „kraken", omdat daar door misschien mensen van een pleizie- rige en voor hun ontwikkeling waarde volle ontspanning zouden worden afge schrikt; ook dwingt de beperkte ruim te tot een keus. TWEE inzendingen zijn er, die we zonder meer voortreffelijk durven noemen. Daar zijn de hartveroverend frisse en eerlijke potloodschetsen van G. Kooijman, die een open oog en een zuiver talent verraden en die het ook tussen „beroepswerk" allerminst slecht zouden doen. Daar is ten tweede het kostelijke wandkleed van mevrouw J. H. Kouwenaar-Bloksma, het Paradijs voorstellende, gemaakt met een uitste kend begrip voor de waarde van het gebruikte materiaal en met een zeer genuanceerd kleurgevoel. Naast de te keningen van Kooijman liggen enkele fraaie etsen van J. Koning Van de Ide Min het ras verloochent zich hier Vlucht in collectieve QP DE VIERDE verjaardag van de nog steeds groeiende Gemeenschap Alkmaar van het Humanistisch Verbond sprak. Zondagmorgen de heer M. van Praag, psycholoog te 's-Gravenhage, over het onderwerp „Psychische oorlogsoorza ken". Onder hen, die de oorlogsoorzaken k-studeren vindt men twee richtingen, t.w. zij die de oorzaken in economische en zij die ze in psychologische omstan digheden zoeken. Beide factoren de economische en de psychische werken evenwel voortdurend op elkaar in. Het maatschappelijk leven, de verdeling der producten, de organisatie worden niet door de mens beheerst. Hij heeft het gevoel van een noodlotstoestand, waaruit hij niet kan ontkomen. Dit is één der oorzaken, die tot oorlog leiden, ofschoon deze door het overgrote deel der mensheid niet wordt gewild. Is dit echter wel zo, vroeg spr. zich af. Wan neer men de vraag zou stellen: „Hebt U zulk een afkeer van oorlog, dat U onder geen enkele omstandigheid naar de wa pens zoudt grijpen?", dan zou het ant woord van zeer velen negatief blijken. De mens kent zichzelf niet. Ook als iemand met klem verzekert tegen oor log te zijn, is dat nog geen waarborg, dat hij er op een zeker moment niet vóór zal zijn. De structuur van onze moderne cultuur veroorzaakt een grijze monotome eenvormigheid, waardoor de mens denkt dat hij niet werkelijk leeft. Hij wil b.v. wel eens een brand. Dan komt hij in actie, hij helpt zijn buren en wil gaarne als redder optreden. Zo goed als er pathologische brand stichters bestaan, zo zijn er ook mensen, die behoefte hebben aan spanning en sensatie. Dit is de geweldige factor, die oorlog mogelijk maakt. De oorlogs films doen het uit een oogpunt van sen satie nog altijd. Wat wij aan „gemeenschap" kennen is niet meer dan een "hachtpitje. De mens heeft vreugde, kracht, warmte en be vrijding nodig en dat ontbreekt ons vaak. Hij dient zich met anderen verbon den te weten, anders is er geen ge meenschap aanwezig. Het gemeen schapsgevoel vindt hij echter tijdens de oorlog bij de frontsoldaten. Zij laten gen makker nooit alleen. Als dit in het maatschappelijk leven ook zo zou zijn, dan waren wij er en dan kwam er geen oorlog. Ook in het verzet werd deze kameraadschap aangetroffen. Het nihilisme tast vele intellectuelen aan als b.v. Jean Paul Sartre. De psy chische structuur van de massamens is volkomen gelijk en eenvormig. Zijn leven speelt zich op een plat vlak af en hij ziet alles collectief. De democratie is yoor hem de meest geschikte vorm en hij zoekt automatisch de grootste en sterkste partij. Daartegenover staat de idee van de persoonlijkheid, d.w.z. de mens dient zijn beslissingen in volle vrijheid te nemen en ook persoonlijk voor zijn- daden- verantwoordelijk te zijn. De massa-mens is laf en bang en vlucht in het collectieve en deze massa- mentaliteit maakt- de oorlog mogèlijk. Uitvoerig stelde spreker de opvattin gen van Freud tegenover die van zijn leerling Alfred Adler. Deze laatste ziet de mens als gemeenschapswezen en wijst er op, dat b.v. het kind ook niet alleen kan zijn. Samenvattende zei spr„ dat aggressi- viteit voorkomt uit een zich bedreigd en onzeker voelen, uit een lege maag en gekwetste eigenwaan. Gelukkig leven er in de mens nog vele goede factoren, die niet voldende zijn om hem voor de oorlog geschikt te maken. De wet „soli- dairiteit naar binnen, vijandigheid naar buiten" is mede oorzaak van de oor log. Opheffing van vele oorlogsoorzaken is wel zeer moeilijk doch niet volstrekt onmogelijk. Het verhaal van een ware liefde Ware liefde is het hoofdthema van de film ..Phone call from a stranger" (Telefoon van een onbekende), die van Vandaag af in het Victoria Thea ter wordt vertoond. Geloof niet, dat ge geconfronteerd wordt met een zoe telijk liefdesverhaal. Wij zouden in dat geval snel de pen hebben neergelegd. Deze film heeft iets te zeggen en zij doet dit in een spannende, sterk aan grijpende geschiedenis. Er is een vlieg tuigongeluk voor nodig om David Trask (Gary Merrill), de advocaat, die van zijn gezin is weggelopen omdat zijn vrouw enige tijd een ander heeft 69. Toen Jimmy het wrak tot op haal als je hem met je harpoen een prik vijf meter genaderd was, ontdekte de haai dat er bezoek kwam. Het dier hield zijn Vaart in en keek nieuwsgierig naar het vreemde beest dat recht op hem af kwam Jimmy zag twee kleine vinnige oogjes en een muil die er ont zagwekkend uitzag. De haai bewoog heel langzaam zijn staartvinJimmy Brown had wel eens gehoord dat één enkele haai nooit zo gevaarlijk was, op voorwaarde dat je géén angst toonde. Dikwijls ging zo'n haai dadelijk aan de tussen zijn ribben gaf Jimmy besloot niet aarzelend op te treden. Hij zwom rech' op het ondier af eri maakte een beweging met zijn harpoen.. Floep, zei de haai met zijn staart en met een vaart waarvan Jimmy verbaasd stond, schoot het dier weg. Het verdween achter het wrak. „Ziezo", dacht Jimmy, „die is tenminste opgeduveld. „Ik zal maar geen tijd meer aan dat beest ver doen. Iedere minuut is kostbaar en hoe eerder ik er achter kom waar de kajuit van de kapitein is, hoe beter het is" Hij „landde" op het dek van de „Prinses Allegonda" en herinnerde zich wat kapitein Toontje hem had verteld. Midscheeps aan stuurboord, had deze gezegd. Dan moet het deze deur zijn.. Jimmy duwde tegen een kleine deur die naar zijn mening toegang tot het verblijf van Kapitein Toontje gaf. Het kostte hem heel wat moeite het ding zover open te drukken dat hij zijn lichaam door de spleet heen kon wer ken. liefgehad, in aanraking te doen ko men met de levens van drie andere mensen. Vier personen ontmoeten el kaar in het vliegtuig en slechts Trask overleefde de ramp. Hij besluit de ge zinnen van de omgekomenen op te zoeken om hen over de laatste ogen blikken van hun verwanten te vertel len. Bij die bezoeken bemerkt hij, dat ieder mens zijn dramatisch hoogtepunt k-.it, het keerpunt, waarop zijn leven een andere weg inslaat. Voor doe Fort ness (Michael Rennie) was dat een auto-ongeluk, waarvan hij zelf de schuld droeg, voor Binky Gay (Shelley Winters) het ogenblik, waarop zij tot d- ontdekking kwam, dat haar carrière als revue-artiste een mislukking was en voor Marie Hoke (Bette Davies) die seconde, dat haar man, die zij mold- willig had verlaten, haar in het zieken huis bezoekt en doet alsof er niets is gebeurd. Eddie Hoke, door iedereen beschouwd als een waardeloze pias, bleek in werkelijkheid een „rots van menselijkheid, van ware, opofferende liefde". Na tegenover deze drie levens te zijn geplaatst, begrijpt Trask wat er vaq hem verlangd wordt. Hij belt zijn vrouw op met de mededeling, dat' hij terugkeert. BURGERLIJKE STAND Geboren Cornelia E., d. van R. A. Mosch en C. de Moei. Hendrik B. M., z. van G. A. Zwart en G. A. Balder. Getrouwd Adrianus H. Leek en Christina Th. van Well. Andreas J. Roozendaal en Antje F. de Geus. Hen drik Groen en Trijntje Roozendaal. 25 jaar geleden blijkbaar toch ook niet zijn er en- keie olieverfschilderijen en kleine plastieken; deze zijn bepaald geestig, van het schilderwerk waarderen we het meest het expressionistisch gemaak te zelfportret. J. de Vrij openbaart in zijn doeken een zuiver kleurgevoel en een uitstekende techniek. Zijn land schapjes hebben we met evenveel ge noegen gezien als zijn stilleven. L. C. van der Pluijm is in zijn zelf portret op zijn best. Behoudens het rechteroog is het uitstekend „uit de verf gekomen". Het potret van vader staat niet goed los van de achtergrond, al is de plastiek van het gelaat mooi. Het roodkrijtportret van moeder is vrij zwak. W. N. Dinger is in zijn „sterven de vliegden" op zijn best. Het is een gevoelig en met veel begrip voor com positie gemaakt doekje, dat van serieus en toegewijd werken getuigt. Van F. H. Nieuwenhuizcn vonden we de pastel Toulon het aardigst. Verder mogen hier de mooie beeldjes van S. C. Min even min onvermeld blijven als de charman te bloementableaux van mevrouw T. C. Groentjes-Min. Goed beschouwd zijn eigenlijk die werken, waarvan de maker schildert zoals hij gepenseeld is, dog het best. Er zijn er enkele inzenders, die door he dendaagse stromingen zijn aangeraakt zonder er het essentiële van te ver staan. Daardoor leidt hun werkwijze tot een maniertje, dat alleen maar kan irriteren. Nabootsingen van Calder en Constant worden hier tot constante kolder. Men ga overigens de komende twee weekenden zelf eens zien. Van W. Met een oorverdovend lawaai barst ten de twee - grote spiegelruiten van de Noordhollandse reparatie-inrichting van kousen en tricotage op de hoek van de Appelsteeg vanmorgen in duizenden scherven, toen een lading kratten met lege Presto-flessen van een paard-en- wagen van de fa. Van Gend en Loos tuimelde. De meisjes, die in het atelier aan het werk waren, vlogen gillend van ontzetting overeind en het paard, even eens verschrikt door het helse kabaal van de brekende ramen en de versplin terende flessen, trachtte er vandoor te gaan. Het gewicht van de wagen, die scheef tegen de oprit naar de bascule- brug stond, verhinderde het dier op hol te slaan. De ravage was groot. Tiental len kratten lagen schots en scheef te gen de gevel opgestapeld en de vloer 1 van het atelier was bedekt met een centimeters dikke laag van glasscher ven. Het ongeluk gebeurde toen de koetsier, komende van de Zaadmarkt, de brug op wilde draaien. Hij was ge noodzaakt een ruime bocht te nemen en waarschijnlijk is door de sterk afhel lende straat de hoog opgeladen wagen bij het draaien even uit zijn balans ge raakt. De kratten zijn daardoor aan het schuiven geraakt en door de spiegel ruiten gevallen. In de Alkmaarse Courant van 18 October 1927 vinden wij de volgende mededeling: Binnenkort zal de restauratie der Grote of Sint Laurentius Kerk wegens gebrek aan de nodi ge gelden moeten worden stopge zet. Kerkvoogden hebben inmid dels aan de regering een verhoog de subsidie aangevraagd ter voort zetting der restauratie, die tol heden in een vlugger tempo ging dan de toegezegde subsidies ver oorloofden. Onderwijstentoonstelling voor de schooljeugd De stichting Onderwijstentoonstellingen, welke zich ten doel stelt kleine reizende tentoonstellingen te organiseren, waar de Nederlandse schooljeugd een overzichtelijk beeld krijgt van de arbeid in en de pro ducten van verschillende Nederlandse in dustrieën, zal in Oudorp een expositie houden over de beschuit-, koek-, suiker werk- en chocoladefabricage. De tentoonstelling zal worden gehou den in het gymnastieklokaal naast het gemeentehuis. Het ligt in de bedoeling dat alle klassen van alle scholen de ten toonstelling zullen bezoeken. Collecte voor vluchtelingen De collecte ten bate van de vluchte- lingen uit het Oosten zal worden gehou den op 22 October. Op de bijeenkomst van de Platte landsvrouwen, welke in café Kossen werd gehouden, behandelde mevrouw VisLeguit het boek „Hunkering des harten". Weldra werden de aanwezigen geboeid door de eenvoudige taal en de voordracht van de spreekster. Verder droeg de inhoud van het boek er toe bij, dat de dames ademloos luisterden. Hier aan ging een samenspraak vooraf, wel ke door mevrouw VisLeguit en mej, W. Middelbeek met veel élan werd op gevoerd. De voorzitter, mevrouw Van der Molen, was zeker de tolk van de aanwezigen toen zij de beide gasten hartelijk voor het gebodene dankte. Brievenbus aan gemeentehuis In de loop van deze week is aan het gemeentehuis door de PTT een brieven bus aangebracht. Voor de bewoners van 't Noordeinde van ons dorp betekent dit vooral een grote verbetering, nu het postkantoor meer Zuidwaarts is ver plaatst. BESOMMINGEN MMUIDEN Besommingen van Zaterdag: IJm 39. Schoorl f 14.700, IJm 6 Norma 23.400; IJm 25 Flamingo 20.400; Kw 1 4420; Kw 28 3490; Kw 51 69S0: Kw 19 2900; Kw 37 f 3620; Kw 163 4690, Kw 147 5260; Kw 83 2030; Kw 159 i 770; Kw 39 f 3360; IJm 74 4160; Ro 29 f 350; Tx 33 1 2930; IJm 11 2600; Ye 93 210; Wr 67 2790; Kw 35 370; Kw 12 1640; Kw 189 150: Kw 92 350; Kw 128 820; KV 60 240. Prijzen per kg: heilbot 2.45 2,15; gr. tong 4,70—3,65; grm. tong 2,402,15: kim. tong 2,201.85'; kl. tong j t_J,47-L36. II 1.17-1.02; tarbot I *6a 20NDAG 26 OCTOBER denkingsdienst word bestaan van het kerkgeb jaren predikant te Oost dienst voorgaan. Daar c bres heeft geslagen in d, de» gehouden ter bestrij VV/ANNEER WE ons e in de geschiedenis v; bouw, blijkt niet duidel cies de datum van ingi Het kerkelijk archief g< deze vraag geen antwo steen, die vóór de rest: voorgevel boven het p, gemetseld, vermeldt het Die steen zat op de plaa woordig een steen met „Herbouwd 1902" is Voorts bevindt zich in de Zuidzijde nog een opschrift „Herbouwt uy C. en K. Graftdijk". O was vóór 1902 in de metseld en herinnert aa tauratie in 1792, gefinai regenten van Westgraft terbuurt", zoals het dc genoemd. Een oud geschrift var Schuurman vermeldt, d; van Graftdijk omstreek toename van de bevo gevoelden zelfstandig te „Waar Graft en De E van de reformatie (bedt kerkelijke gemeenten v Graft Red.), hebben testanten van Oost en ging van hunne godsdi ten gezocht te Graft en tot die gemeente. In de inmiddels afgebroken rren zerken van Graftd begraven liggen. Het - standig te worden werd en in 1642 hebben de I een huis gekocht voor 1 godsdienstoefeningen, z de volgende koopacte: „Den 19e Mey 1642 d< „Meyndert Cornelisz v gemeene buuren van „Graftdijk een huis en „eene predikatie van „daarin te houden voor Onbruikbare f Het predikanten-reg: Ned. Herv. Kerk te vermeldt tal van bijzoi de handel en wandel Graftdijker predikanten In het kerkeboek va lezen wij dat in 1647 g ontstond tussen Oost- dijk door het wangedra malige predikant Wilhe Deze dominé bediende ke gemeenten tot 1647. gemeente van Oost-Gra: van bovengenoemd w stemming van de classi eigen predikant te berc De Westgraftdijkers baar ds Grasmeer gedu der tot 1650. Toen wei ontslagen. In 1653 is naar Ursem. Tussentijd, het predikantsambt vei Nederland (Suriname) Volgens de protocollen het ontslag het gevolg klacht van de burgers 1 di.ik op grond van het delingen van verdachte QOK IN LATERE ja predikanten wel eer te zijn dan hun ambt 5 verwachten. Ds J. Me afkomstig van Oudorp, door het classisbestui spraak in 1836 door de ger beroep werd beki zien deze herder zich aan herhaalde dronken: Zijn opvolger maakti ter. Dat was ds G. J. Zeeland, die in 1842 vi den werd geschorst orr nelijke staat van dronl preekstoel verscheen. K om zijn ambt mocht u bet kerkbestuur elke een rapport van zijn gingen uitbrengen aan de classis. Er waren Nee, dan hebben de sedert het begin van d, Dezer dagen vergadei Koedijk van de VVV in Koedijk, onder voorzitt burgemeester. Deze gal ningswoord een uitvoe: hetgeen VVV Koedijk i jaar heelt bereikt en bracht. eHt aantal o< huurders van gemeubih in 1952 belangrijk. Er één pensionhouder 20 had en er waren gaste maanden bleven. Over ving had men niets d; spraken werden reeds 1 jaar gemaakt. Het bestuur, bestaan meester Schellinger, v heren Ramaker, Vissei Schuit, werd thans de Voorlopig blijft het ra tactadres. De afdeling Koedijk nen. Voor 1953 zal het worden aangepakt, 1 aandacht zal worden de attracties, zoals rc het Ambacht, visweds kunnen worden gebod'

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2