f Ned. Hervormde kerk te West-Graftdijk bestaat drie honderd jaar Caj FLINKE JONGENS Over verzoek R.K. schoolbestuur staakten in Warmenhuizens raad de stemmen GRATIS POORTER un werken altje Herdenkingsdienst op 26 October 'etijdsbesieding kabaal gingen itenaansplinters Oudorp lensbroek ncem hmuiden De geschiedenis van de kerk is zeer boeiend Driehonderd-jarig bedehuis met een bewogen historie V f M M\ VERKOOP IS DE MENS ONSTERFELIJK? RINGERS' Cacao- en Chocoladefabrieken N.V., NIEUWS UIT BERGEN Een reisje door Spanje met de KJ.V.O. Burgemeester Nolet acht verzoek in strijd met redelijke eisen Koedijk VVV begint zich snel te ontplooien De heer Mosk afwezig HEILOO MAANDAG 30 OCTOBER 1953 1 tlr van het Kunstenaars- ie van werken van „niet- jze wilde naen een aantal Samen met zijn vriend n werken uitgezocht en ider samenwerking is ge ne zeventig werken van i verlangen naar schoon- ook niet zijn er en- schilderijen en kleine ze zijn bepaald geestig, ierwerk waarderen we expressionistisch gemaak- J. de Vrij openbaart in en zuiver kleurgevoel en ie techniek. Zijn land en we met evenveel ge- als zijn stilleven, er Pluijm is in zijn zeif in best. Behoudens het het uitstekend „uit de Het potret van vader d los van de achtergrond, ek van het gelaat mooi. jortret van moeder is vrij Dinger is in zijn „sterven- op zijn best. Het is een iet veel begrip voor corn et doekje, dat van serieus werken getuigt. Van F. H. n vonden we de pastel rdigst. Verder mogen hier djes van S. C. Min even- d blijven als de charman- leaux van mevrouw T. C. ouwd zijn eigenlijk die van de maker schildert nseeld is, llog het best. Er inzenders, die door he- omingen zijn aangeraakt essentiële van te ver- or leidt hun werkwijze rtje. dat alleen maar kan ootsingen van Calder en den hier tot constante ga overigens de komende len zelf eens zien. Van W. rverdovend lawaai barst- >rote spiegelruiten van de ;e reparatie-inrichting van otage op de hoek van de anmorgen in duizenden i een lading kratten met essen van een paard-en- 3 fa. Van Gend en Loos meisjes, die in het atelier waren, vlogen gillend van reind en het paard, even- kt door het helse kabaal ide ramen en de versplin- n, trachtte er vandoor te wicht van de wagen, die de oprit naar de bascule- rhinderae het dier op hol avage was groot. Tienlal- agen schots en scheef te- opgestapeld en de vloer er was bedekt met een ikke laag van glasscher- eluk gebeurde toen de ende van de Zaadmarkt, ilde draaien. Hij was ge ruime bocht te nemen en is door de sterk afhel- Ie hoog opgeladen wagen even uit zijn balans go tten zijn daardoor aan het takt en door de spiegel- jsfentoonsïelling Ie schooljeugd Onderwijstentoonstellingen, doel stelt kleine reizende n te organiseren, waar de hooljeugd een overzichtelijk de arbeid in en de pro- rschillende Nederlandse in- in Oudorp een expositie beschuit-, koek-, suiker- oladefabricage. telling zal worden gehou- pmnastieklokaal naast het Het in de bedoeling van alle scholen de ten- llen bezoeken. voor vluchtelingen ten bate van de vluchte- Oosten zal worden gehou- Leguit hield een kbespreking eenkomst van de Platte- welke in café Kossen en, behandelde mevrouw iet boek „Hunkering des werden de aanwezigen 3 eenvoudige taal en de de spreekster. Verder jd van het boek er toe bij, ademloos luisterden. Hier- samenspraak vooraf, wel- ouw VisLeguit en mi'j. met veel élan werd op- voorzitter, mevrouw Van zeker de tolk van de n zij de beide gasten iet gebodene dankte. aan gemeentehuis in deze week is aan het oor de PTT een brieven- Voor de bewoners van van ons dorp betekent grote verbetering, nu het eer Zuidwaarts is ver- van Zaterdag: IJm 39. IJm 6 Norma f 23.400; ngo 20.400; Kw 104 3490; Kw 51 f 6980; Kw 37 f 3620; Kw 168 5260; Kw 83 2030; Kw 39 f 3360; IJm 74 350; Tx 33 f 2930; IJ"1 93 f 210; Wr 67 2790; Kw 12 1640; Kw 189 350; Kw 128 820; KW zen per kg: heilbot 2,45 4,70—3,65; grm. tong tong 2.201.85; kl. tong 1.17—1.02; tarbot I *65 JJONDAG 26 OCTOBER ZAL in de Ned. Herv. kerk te West-Graftdijk een her denkingsdienst worden gehouden ter gelegenheid van het driehonderd-jarig bestaan van het kerkgebouw. Ds Loysen uit Angeren (Gld.), die twee en twintig jaren predikant tc Oost- en Westgraftdijk is geweest, zal in deze bijzonders dienst voorgaan. Daar de jongste restauratie van het kerkgebouw een diepe bres heeft geslagen in de kerkekas, zal Woensdag en Donderdag een bazar wor den gehouden ter bestrijding van de restauratiekosten. plaats te West-Graftdijk hadden, het er beter afgeschoten. Dat zijn achter eenvolgens ds Roder (19011910), ds Van der Most van Spijk (19101917), ds Frank (19171921). ds. Loysen (1925 —1947), ds Boekee (1947—1951) en ds Brouwer, die gedurende het verblijf van ds Boekee (thans predikant te An- dijk als veldprediker in Indonesië diens plaats te Graftdijk innam. Deze predikanten zullen, met uitzondering van ds Van der Most van Spijk, die in middels is overleden, allen tegenwoor dig zijn in de herdenkingsdienst op Zondag 26 October. Het toeval wil dat alle hier genoem de predikanten in West-Graftdijk hun eerste standplaats hadden, terwijl zij eveneens allen tijdens dit verblijf in het huwelijk raden. Diaken P. Besse merkte bij de be vestiging van ds Loysen in 1925 dan ook op: „Wij maken hier van dominees mannen". Deze bewering bleek bij het twintigjarig ambtsiubileum van dé Loysen een beetje te boud te zijn ge weest, want deze predikant hield zich hardnekkig vast aan de vrijgezellen- staat. Doch twee jaar later zwichtte cok hij voor Amor's pijlen, waarmee de door diaken Besse gepropageerde traditie eer werd aangedaan. \V7ANNEER WE ons eens verdiepen in de geschiedenis van het kerkge bouw, blijkt niet duidelijk, welke pre cies de datum van ingebruikname is. Het kerkelijk archief geeft althans op deze vraag geen antwoord. Een oude steen, die vóór de restauratie van de voorgevel boven het portaal was in gemetseld, vermeldt het jaartal 1651. Die steen zat op de plaats waar tegen woordig een steen met de vermelding „Herbouwd 1902" is aangebracht. Voorts bevindt zich in de muur aan de Zuidzijde nog een steen met het opschrift „Herbouwt uyt Liefden 1792 C. en K. Graftdijk". Ook deze steen was vóór 1902 in de voorgevel inge metseld en herinnert aan de grote res tauratie in 1792, gefinancierd door de regenten van Westgraftdijk, of „Wes- terbuurt", zoals het dorp toen werd genoemd. Een oud geschrift van. de Grafter P. Schuurman vermeldt, dat de bewoners van Graftdijk omstreeks 1640 wegens toename van de bevolking behoefte gevoelden zelfstandig te worden. „Waar Graft en De Rijp dagtekenen van de reformatie (bedoeld worden de kerkelijke gemeenten van De Rijp en Graft Red.), hebben de eerste pro testanten van Oost en West bevredi ging van hunne godsdienstige behoef ten gezocht te Graft en behoorden dus tot die gemeente. In de kerk te Graft (inmiddels afgebroken Red.) vindt rren zerken van Graftdijkers, die daar begraven liggen. Het verlangen zelf standig te worden werd steeds sterker en in 1642 hebben de Westgraftdijkers een huis gekocht voor het houden van godsdienstoefeningen, zoals blijkt uit de volgende koopacte: „Den 19e Mey 1642 de weduwe van „Meyndert Cornelisz verkoopt aan de „gemeene buuren van Westerbuurt te „Graftdijk een huis en erf om altemet „eene predikatie van Gods 'Woord „daarin te houden voor 1110. Onbruikbare predikanten Het predikanten-register van de Ned. Herv. Kerk te West-Graftdijk vermeldt tal van bijzonderheden over de handel en wandel der vroegere Graftdijker predikanten. In het kerkeboek van Oostgraftdijk lezen wij dat in 1647 grote onenigheid ontstond tussen Oost- en West-Graft dijk door het wangedrag van de toen malige predikant Wilhelmus Grasmeet*. Deze dominé bediende beide kerkelij ke gemeenten tot 1647. Toen kreeg de gemeente van Oost-Graftdijk, op grond van bovengenoemd wangedrag, toe stemming van de classis Alkmaar, een eigen predikant te beroepen. De Westgraftdijkers hebben blijk baar ds Grasmeer geduld als hun her der tot 1650. Toen werd hij namelijk ontslagen. In 1653 is hij vertrokken naar Ursem. Tussentijds heeft hij nog het predikantsambt vervuld in Nieuw Nederland (Suriname) op Fort Oranje. Volgens de protocollen te Graft was het ontslag het gevolg van een aan klacht van de burgers van West-Graft dijk op grond van het plegen van han delingen van verdachte zede. QOK IN LATERE jaren bleken de predikanten wel eens minder braaf te zijn dan hun ambt zou moeren doon verwachten. Ds J. Metz (18231835), afkomstig van Oudorp, werd geschorst door het classisbestuur, welke uit spraak in 1836 door de Synode in ho ger beroep werd bekrachtigd, aange zien deze herder zich te buiten ging aan herhaalde dronkenschap. Zijn opvolger maakte het nog bon ter. Dat was ds G. J. Brinkman, uit Zeeland, die in 1842 voor twee maan den werd geschorst omdat hij in ken nelijke staat van dronkenschap op de preekstoel verscheen. Nadat hij weder om zijn ambt mocht uitoefenen moest het kerkbestuur elke drie maanden een rapport van zijn zedelijke gedra gingen uitbrengen aan het bestuur van- de classis. Er waren ook andere Nee. dan hebben de predikanten die sedert het begin van deze eeuw stand- Het geboortejaar Het jaar 1642 is dus liet geboortejaar van de Ned. Herv. Gemeente te West- Graftdijk. Uit dit jaar is nog een doop boek aanwezig op het Graf ter raadhuis- met aantekeningen tot 1787. Dit boek vermeldt dat op 30 April 1652 het eerste kind in de nieuwe kerk te West- Graftdijk ten doop werd gehouden. {JIT OUDE geschriften blijkt, dat het kerkje een gunstige indruk maakte met het spitse torentje, waarin zich een klok bevond, in 1651 te Zutfen ge goten door Hemony. Deze klok hangt nog in de toren. Lever gezegd: ze hangt weer in de toren, want oo 25 Maart 1943 werd zij door de Duitsers ge roofd. Gelukkig heeft men haar na de bevrijding kunnen achterhalen. Voorts heeft de kerk eertijds een vijftal gebrandschilderde ramen be zeten, waarvan één in 1651 geschonken door de Vroedschap van Alkmaar. Dit was vervaardigd door de schilder El- bert Ockense te Amsterdam, die voor zijn werk zestig guldens ontving. Als blijk van dankbaarheid van de Graftdijkers jegens Alkmaar is het Alkmaarse wapen op het doophek in de kerk aangebracht. Verder bevat de kerk nog een eiken houten regentenbank (de tegenwoordi ge notabelenbank) en dito preekstoel uit de zeventiende eeuw en drie ko peren kronen met elk twaalf blakers. Twee daarvan zijn voorzien van een iaartal, resp. 1468 en 1648 en de letters E E V. Ten slotte bevindt zich een aantal grafzerken in de kerk, waarvan één met het'volgende opschrift herin nert aan een Graftdijker predikant, die is gestoren aan kinderpokken: Rustplaats van den Eerw. Godz. Wel- gêb. Ds. Regnerus Wyncoop Dienaar J. C. tot Graftdijk, oud 30 jaren stierf lOden Mei 1708. „Hier rust dat rustig lijf Van Wyncoop die noyt rustte Maar rusteloos int werek Sijns Heeren sig verlustte Sijn Meester heeft hem vroeg Sijn dienstwérek opgeseyt Nu rust hij rusteloos En rust in eeuwigheid" K f .3$ MIENT PAKHUIS TE HUUR Baanpad. Te bevr. LIND, Herenstraat. «HM Bil net inzenden van num- merbrieven op advertenties wordt beleefd verzocht bet juiste nunjmer ln de linker bovenhoek van de enve loppe te plaatsen. Aan de overzijde van het grat. Leven de Doden? Over dit onderwerp spreekt Ds. P. v. OOSSANEN, pred. uit Amsterdam, DINSDAGEN 21 en 28 Oct. in het Gebouw BAANGRACHT 1, ALKMAAR. Deze lezingen gaan uit v. d. Adventkerken in Nederland. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Alkmaar, vraagt voor direct of later. Aanm. aan de fabriek Dinsdag 21 October 9 üur voorm. V. Wij hunnen uw advertentie goed verzorgen ais V deze maar SPOEDIG aan ons opgeeft JJE REISLUST zit de K.J.V.O.-ers en vrienden wel in het bloed. Kon men ze een veertien dagen geleden nog met Jan Strobos zien zwerven door Zuid-Frankrijk, dit weekeinde doorkruisten zij het aan de andere zij de van de hoge bergmuur, de Pyrenee ën, gelegen schiereiland en bezochten o.m. San Sebastiaan, Valladolid. Salama- nea, Segovia, Madrid, Toledo, Cordova, Sevilla, Cadix, Granada, EIche en Bar celona. Alvorens met zijn gezelschap het zon nige, romantische land binnen te trek ken, dat zoveel verschillen -in klimaat, plantengroei en volksaard vertoont, wees de gids, de heer H. v. d. Leeuw uit; Utrecht, op enkele historische fei- leri, herinnerde hij er o.m. aan hoe hier nadat de Arabieren in 711 de Straat van Gibraltar waren overgetrokken, een Westers Khalifaat werd gesticht met Cordova als residentie; hoe de Christenen onafgebroken streden tegen de Arabieren tot in 1492 met de ver overing van Granada een einde kwam aan heerschappij der Mooren. Hij ver haalde hoe door het huwelijk van Fer dinand van Arragon en Isabella van Castilië de grond werd gelegd tot ver eniging van de verschillende staatjes op het schiereiland. Het eens zo mach tige Spanje zou meer en meer in verval geraken. Kostbare oorlogen, vele op standen tegen het bestuur waren oor zaak dat er van Spanje's macht weinig is overgebleven. Intussen waren er nog heel wat sporen van die vergane groot heid. De door de heer Bastiaanse uit De Bilt geprojecteerde heelden gaven de aanwezigen meer dan eens een in druk van de fantastische scheppingen van Moorse bouwkunst en vervulden hen met eerbied. Het Alhambra hij Gra nada, de laatste Morenstad, is zulk een architectorisch juweel van Spanje. Intussen gaven de projecties ook te genstellingen te zien: holwoningen, die niet voortkwamen uit na-oorlogse wo ningnood. Na streken waar de herder mét zijn schapen rondzwierf, zagen de aanwezigen streken als Andalusië, een waar paradijs bij het gunstige klimaat en de vruchtbaarheid van de bodem. Se villa, de parel van Spanje, werd niet vergeten. Ook met een echt stukje Afri- lja maakten de globe-trotters kennis. Bij Elche en bij Murcia waren enige da delpalmen te zien, de enige in Europa. Bij het bezoek aan Madrid behoorde natuurlijk een kijkje in de reusachtige arena, waar een naar onze begrippen zo gruwelijk „vermaak" de belangstel ling van duizenden trok: een stierenge vecht. Het zien van „La Venta de Don Quischotte" was voor de Bergenaren die zich deze legendarische held nog weten te herinneren uit het openlucht theater, een prettige verrassing. Het her innerde aan deze ridder en zijn page Sancho-Panga. Met een bezoek aan het moderne Barcelona werd dit interes sante reisje besloten. Gevonden voorwerpen Opgave van gevonden voorwerpen in het tijdvak van 10 October 1952 tot en met 16 October. Dagelijks inlichtingen te bekomen van 10 tot 11 uur, aan het Groepsbureau van de Rijkspolitie te Bergen. Karei de Grotelaan 17, tel. K 2208—2444. Rood Lindberghkapje, een paar been kappen, damesrijwiel, handschoen met kap, damesschoudertas, zwarte dames glacé handschoen (linker), idem rech ter, kinderportemonnaie, boodschappen tas, sleutel met label, afgebroken auto spiegel, een bedrag van f 0,50. MARKTBERICHTEN BROEK OP LANGENDIJK, 20 Oct. 4000 kg rode kool: B 5.807,50; 5000 kg gele kool: A 9.50—11.40 en B 5,50—7,20; 20.000 kg groene kool: A 8,7010,10 en B 5,90—7,20; 15.000 kg witte kool 7,70— 5,20 en Succes 4,90-^5,30; uien 20,30 20,50, grove 19,30 en nep 32; 7000 kg bieten: A 12,90—17,50 en B 11—11,70; 1000 kg peen: B 11,8011,90 en C 11,90 12; 700 kg rammenas 6,907,50; 2500 st. bloemkool: BI 30,40—40,10 en BII 9,70 —17,70. NOORD-SCHARWOUDE, 20 October - 1000 kg. aardappelen, Bevelanders 10.80, IJselster 9.70, Grove 9.70; 1600 kg. bie ten A 12—13.60; B 11.10—11.30; C 4— 4.10; 1700 kg. peen B 11.60—*12.20, C 11.701210; 6700 kg. uien 19.40—20.70, grove 19.2019.40, drielingen 22. 23.-, nep 3335; 500 kg. andijvie 13.10; 500 kg. slabonen- afwijkend 3438; 1500 kg. rede kool 5.9013;. 1000 kg. groene kool 8.6010.60; 53000 kg. witte kool 44 80; 49000 succes witte kool 4.90—5.20. WARMENHUIZEN, 20 Oct. 700 kg bieten 9,50; 21.200 kg witte kool 4,50 en Succes 4,705; 200 kg Eigenheimers 9,90; 1300 kg uien 20,20; 2000 kg peen: B 9,50, C 10 en D 8,20. OPPERDOES, 18 Oct. 1952. Ronde bieten, A 13—13,80, B 10.80—11.50, C 44.70; groene kool 6.808.50; dub bele bonen 27,1; modjo bieten 11.70 —12.80. VEEMARKT TE ALKMAAR Opgave van het aangevoerde vee op 20 October. 130 vette koeien van 600 1150, 6 graskalveren van 170240, 10 nuchtere kalveren van 40—85 en 45 vette schapen van 100130 per pond; 200 var kens van 2,002,16 per kg. Dezer dagen vergaderde de afdeling Koedijk van de WV in het raadhuis te Koedijk, onder voorzitterschap van de burgemeester. Deze gaf in zijn ope ningswoord een uitvoerig verslag van hetgeen VVV Koedijk in het afgelopen jaar heeft bereikt en tot stand ge bracht. eHt aantal oensiongasten en huurders van gemeubileerde huizen was in 1952 belangrijk. Er waren dagen.dat één pensionhouder 20 gasten tegelijk had en er waren gasten die zelfs drie maanden bleven. Over dorp en omge ving had men niets dan lof. Vele af spraken werden reeds voor het volgend jaar gemaakt. Het bestuur, bestaande uit burge meester Schellinger, voorzitter en de heren Ramaker. Visser. Bloothoofd en Schuit, werd thans definitief gekozen. Voorlopig blijft het raadhuis nog con tactadres. De afdeling Koedijk heeft grote plan nen. Voor 1953 zal het geheel intensief worden aangepakt, waarbij speciaal aandacht zal worden geschonken aan de attracties, zoals rondvaarten door het Ambacht, viswedstrijden e.d., die kunnen worden geboden. Er is in de vergadering van de raad van Warmenhuizen, die Zaterdagmorgen onder leiding van burgemeester Nolet werd gehouden, nog geen beslissing ge nomen ten aanzien van het verzoek van het R.K. schoolbestuur, om medewerking te willen verlenen tot de bouw van een zeslokalige jongensschool. In deze ver gadering was toch afwezig de heer Mosk, die met longontsteking in bed lag. De andere leden van de raad stemden zodanig, dat de uitslag drie tegen drie was en dus in de eerstvolgende vergadering van de raad opnieuw over het vooretel wordt gestemd. nieuwbouw verantwoord en wilde de zaak niet te pessimistisch zien. We moe ten ons vooruitstrevend tonen. Met re paratie kunnen we geen ideale toestand bereiken. De tegenstanders kwamen daarna aan het woord. Dp heer Mink betoogde dat het onderwijs in Warmenhuizen heel veel geld kost door het grote aantal kin deren, waarvoor in de gemeente later geen werk is Ze moeten er uit trek ken en dragen dus op oudere leeftijd niet bij in de kosten die er nu voor hen worden gemaakt. Dat neemt niet weg, dat we een open oog moeten nebben voor de belangen van het onderwijs. Het preadvies van B. en W. is echter naar zijn oordeel dermate objectief, dat we met een gerust geweten medewerking kunnen weigeren. In dezelfde geest liet zich de heer Vergaaij uit. Ook hij had in de meerderheid van het college het volste vertrouwen. Wethouder Dekker achtte de uitgave voor de bouw van een nieuwe school niet verantwoord. Door bezuinigingen kunnen we het bedrag, niet bereiken. 1 Nasp riirt :j: Toen het voorstel aan de orde was, verwees burgemeester Nolet naar het uitvoerige schrijven dat B. en W. te dien aanzien aan de raad hadden ge richt en waarover we onze lezers reeds eerder hebben ingelicht. Het woord was dus aan de raadsleden. De heer De Groot wilde wel medewerking verlenen, in afwijking van het voorstel van de meerderheid van B. en W. Hij meende dat er op de begroting wel zodanig be zuinigd kon worden, dat de gemeente het bedrag kon opbrengen; zonder tot invoering van straatbelasting over te gaan. Daar was hij niet dadelijk een voorstander van. De heer Nannes achtte het preaadvies van B. en W. aanvechtbaar. Dat het college het nodig heeft geoordeeld een onderzoek in te stellen naar de deugde lijkheid van de school is al het bewijs dat er iets niet in orde is. Er zal veel moeten worden vetbeterd en dat zul len maar lapmiddelen blijken. Wat zal dat kosten. Twee inspecteurs hebben de bouw van een nieuwe school nodig geoordeeld. De raming van de kosten van nieuwbouw achtte hij veel te hoog. Naar zijn oordeel zou een zeslokalige school voor f 80.000 kunnen worden ge bouwd. Als derde in dit koor kregen we dan de stem te horen van wethouder Roozendaal. die de minderheid in het college van B. en W. vormde. Hij achtte "school nodie ^aar Z'jlVmenin§ is uitbreiding van dé - jongensschool onnodig. Wat wel nodig is is de uitbreiding van de meisjes school, de zorg voor het tuinbouwonder- wi.is. Daar moeten we onze aandacht op richten. Burgemeester aan het woord Burgemeester Nolet betoogde, dat het financiële argument bU hem van geen enkele betekenis was. We hebben ge lukkig de gelijkstelling van het onder wijs. Het initiatief is daardoor bij de schoolbesturen komen te rusten en de gemeente is tot medewerking verplicht, als het verzoek van het schoolbestuur de redelijke normen niet overschrijdt. Deze toestand legt op de schouders van het schoolbestuur een zware verant woordelijkheid. Naar de mening van de meerderheid van het college van B. en W. heeft het schoolbestuur de grenzen der redelijkheid overschreden. Wij zijn ons er van bewust, dat het schoolgebouw niet voldoet aan alle eisen die de moderne tijd stelt. Over vijf jaar zijn die eisen echter al weer veranderd. Het rapport dat de techni sche dienst heft uitgebracht, heeft aan getoond, dat het gebouw uiterst solide is. Er is één lokaal, dat geen zonlicht krijgt. Verbeteringen zijn echter moge lijk. Daarover gaat de discussie echter niet. Die gaat over de aanvraag voor een nieuw schoolgebouw. Gebrek aan ruim te is het motief niet. In de eerste zestien jaar is er ruimte genoeg. Bovendien zal naar sprekers oordeel er nimmer spra ke zijn van een zevende en achtste leer jaar voor jongens, omdat die worden overgeheveld naar tuinbouwonderwijs, MULO of ambachtsonderwijs. Allleen reeds op die gronden acht spreker me dewerking onverantwoord. Deze aan vraag overschrijdt de grenzen der rede lijkheid en afwijzing zou geenszins be tekenen, dat de raad de plicht tot mede werking verzaakt. Nadat de raadsleden in tweede in stantie het woord hadden gevoerd, waar bij als. enig argument door de lieren Nannes en Groot naar voren werd ge bracht, dat ze de school niet goed vort- den, zonder verdere argumentering, ging men stemmen over 't verzoek van het schoolbestuur, met het resultaat, dat we in de aanhef vermeldden. Vóór stem den de heren Nannes, De Groot en Roo zendaal, tegen de heren Dekker, Mink en Vergaaij. Naar wij vernamen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de vergadering waarin opnieuw gestemd wordt, reeds heden wordt gehouden. Indien in deze vergadering de stemmen staken, wordt het verzoek geacht te zijn verworpen. Klein goed De raad besloot aan het comité tot huldiging van de heer Hubert Cuypers een subsidie te verlenen tot een bedrag van de betaalde vermakelijkheidsbelas ting, f 75.50. Het comité had een tekort van f 200. De R.K. reclassering krijgt f 10. Een verzoek van de heer J. M. Dekker, die een particuliere speelplaats voor kinderen heeft gemaakt, om borden „Oversteekplaats voor kinderen" te plaatsen, werd afgewezen, daar er vol gens mededeling van de voorzitter zeer weinig gebruik van wordt gemaakt. De raad besloot geen gelegenheid te maken voor het pijnloos afmaken van dieren. Aan het comité tot stichting van een monument voor de in de oorlog ge- valllenen in deze gemeente werd een bijdrage verleend van f 163.80. De raad besloot van de heer P. J. Pronk te ko pen een stuk terrein geschikt om in het kader van het uitbreidingsplan wonin gen op te bouwen, ter grootte van 2.7 ha voor f 1 per m2. Hoewel verschillen de raadsleden betwijfelden of er wel druk gebruik van zbu worden gemaakt, werd het besluit toch met algemene stemmen genomen. Nog meer onderwijs De raad besloot medewerking te ver lenen aan een verzoek van het bestuur van de vereniging voor Gereformeerd onderwijs te Krabbendam, om 't school gebouw uit te breiden met een kamer, waarin de kinderen door de schoolarts kunnen worden onderzocht. Eveneens voor de aanschaffing van nieuwe (aal boekjes in genoemde school en ten slot te ook aan een verzoek van het bestuur van de R.K. meisjesschool om een ge deelte zolder dier school te verbouwen tot bergruimte. Bij de wijziging van de legesveror dening werd op voorstel van ie heer Mink geen onderscheid gemaakt in de kosten van voltrekking van een huwe lijk vóór of na twaalf uur. Ten slotte bepleitten de heren De Groot en Mink een baggerregeling, terwijl de heer Ver gaaij wees op de toestand van de schoeiing bij de O. L. school. B. en W. zullen aan deze zaken aandacht schen ken. DRUKKE PERIODE VOOR POSTDUIVENHOUDERS Nu het vliegseizoen voor de postdui- venhouders achter de rug is, maken diverse verenigingen plannen tot" het organiseren van feestavonden waar op de prijsuitreiking van de behaalde kampioenschappen plaats vindt ten toonstellingen worden georganiseerd, filmavonden ter lering van de beoefe ning van de duivensport, e.d. zullen plaats vinden. Zo zal op Zaterdag 15 November de uitreiking plaats vinden van de behaalde prijzen in het tbc-con- cours voor de Lighallen te Alkmaar, dat georganiseerd was door de Alkm. Con- eourscommissie. Eind November houdt Heiloo's Luchtpost haar jaarlijkse feest avond met prijsuitreiking en een week later zullen een filmmiddag en -avond over postduiven georganiseerd worden. In November houdt „Door Vriendschap Sterk" te Heiloo haar tentoonstelling. Afd. A zal haar jaarlijkse show in De cember in De Rijp houden. De tentoon stelling van de A.C.C. zal afhankelijk zijn van de binnengekomen formulie ren om een overzicht te krijgen of er wel voldoende animo is om deze ten toonstelling voor Alkmaar en omgeving te laten doorgaan. FANCY-FAIR TEN BATE VAN H.S.V. De grote familie van H.S.V., inclusief Rood-Geel, de supportersver. van H.S.V., heeft Zaterdag en Zondag een grote fancy-fair georganiseerd, die als ge slaagd beschouwd mag worden. Het was Zaterdagavond reedt, tjokvol en de di verse stands maakten goede zaken. Zondagmiddag werd de wedstrijd BelgiëNederland uitgezonden en vele maakten van de gelegenheid gebruik in de „theetuin" zittende deze wedstrijd te volgen. Het rad van avontuur had aller belangstelling en velen gingen met taar ten, lampekappen, antopeds e.d. als ge lukkige winnaars naar huis. Verder wa ren er sjoelbakken, schiettenten, het raden van het gewicht van een vet ko nijn en vele andere attracties die het verpozen op deze jaarlijks terugkerende fancy-fair genoeglijk maakten. De da mes van de handbalvereniging kwamen handen tekort om de diverse loten aan de man te brengen en in de theetuin maakten zij zich verdienstelijk door thee en gebak te serveren, waardoor onge twijfeld het saldo ten bate van H.S.V. zeker gunstig zal zijn. Revue-avond ten bate van de missie Gisteravond werd ten bate van de missieclub St. Franciscus een revue- voorstelling gegeven in de aula van de St. Willibrordusstichting, welke ver zorgd werd door het Oké-cabaret Hi Ha Humor en waaraan tevens medewerking verleende het vendelcorps van de plaat selijke r.k. muziekvereniging St. Cae- cilia en het zangkoor van Nieuw Leven. Johnny James, die als conferencier op trad, had er slag van vaart in het pro gramma te brengen. De opening werd verricht met enkele pittige vendelmar sen, waarna het jeugdkoor van St. Caecilia enkele alleraardigste zangnum mertjes ten beste gaf. Het revue-gezel schap had enkele geslaagde en minder geslaagde nummers op haar repertoire. Wel bizonder jammer was, dat één der glansnummers van deze avond, n.l. de accordeon virtuozen The Red and Blue Stars slechts eenmaal in de gelegenheid waren enkele muzikaal op hoog pejl staande potpourries ten beste te geven. The Mixers een band met een uitste kende trompettist vergoedde echter veei._ Het revuegezelschap gaf aller aardigste sketches, waarvan gezegd kan worden dat ze de toets der critiek kon den doorstaan, doch waarvan enkele nummers wel een wat erg lange baard hadden. Toch was het publiek dankbaar gestemd en wij geloven dat het voldaan huiswaarts keerde. De missieclub St. Franciscus zal wel tevreden ziin over de grote belangstelling welke voor deze avond getoond werd. Onderlinge competitie van damclub Heiloo In afwijking van vorige jaren toen er gespeeld werd in drie groepen, zijn er thans twee groepen gevormd in de onder linge competitie. Dorderdagavond werd de derde ronde gespeeld, welke een ver rassing opleverde doordat C. van Lies hout J. Sprenkeling wist te kloppen. Het schijnt wel spannend te worden, want de vorige week leed K. Tuinman ook een verrassende nederlaag tegen J. Spaans. De uitslagen luiden als volgt: Groep I: P. Oud—C. de Graaf 0—2; A. v. d. WerffH. Verver 0—2; J. Snrenke- ling—C. van Lieshout 0—2; J. Slijker- manK. Tuinman 0—2; A. Dekker—J. Groenenboom 2—0: c. Biiwaard—S de Geus 20; c. AdrichemJ. de Geus 02; J. Spaans—J. Sliikerman 02. Groep II: C. de JongWennips 11: Snel—Pa Bruin 2—0; A. Krom—D. Smit 2—0: A. Sprenkeling—Jb Helder 2—0; B Hofman- Kraakman 0—2; Schrama— N.N. 2—0; Ursem—B. Sluisman 0—2. 3 f sn •r- ar 'd, Ml a- in ;d I K- r- 18 Bt e- in In Ir .n cl B- d U It n d s t s

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 3