„Wij hadden nooit naar Alkmaar moeten terugkeren" aan Weemoedige troise stadspoorten r Vluchtelingenhulp Een Rubber-Corse! AGENDA Jimmy Brown als diepzeeduiker Mr Van Schouwenburg „wandelde" met Oud-Alkmaar langs stadswal DERDE KLASSERS MAKEN ZICH OP VOOR SPANNENDE STRIJD De y Bittere uitspraak van ~direcïïe „Ringers '^j Bevolking van siad en omgeving is niet „industrie-minded" "W" HADDEN NOOIT naar Alkmaar moeten terugkeren", zo luidt het bittere oordeel van de directie van de Ringers Cacao- en Chocoladefabrieken, j ülaar 110c'1 omSeving bezit een bevolking, die industrie-minded is en dat heeft voor ons het nadelige gevolg, dat wij voor onze pakafdeling geen vrouwelijk personeel kunnen krijgen. Het tekort is zelfs zo nijpend, dat w? onze vertegenwoordigers de wenk hebben gegeven niet te veel orders te noteren. Technisch zouden we veel meer kunnen verwerken, maar onze verkoop is af hankelijk van de capaciteit van de pakafdelingen". Meisjes hebben afkeer van de fabriek Wintercompetitie met animo voortgezet Burgerlijke stand -\ HOEVEEL ER IN DE 19E EEUW VERLOREN GING De heer W. F. Slinger nam afscheid Klaverjastornooi voor de lighallen Biliartfinale district Alkmaar Van Stralen en Bellis zaten eikaar dwars Het wonder der tweede geboorte van de mens Zang en muziek in het Huis van Bewaring Spaarbankka'ender 1953 Breiwerkexpositie ook voor heren van be ^ng Maandagse slaehfveemarkt Schoor! Hardhandige reactie op een doodgewone vraag LAATSTE NIEUWS Demonstratie voor V.N.- gebouw in New York De Twenfsche Bank N.V, en v. Mierlo gaan samenwerken Nieu\ steed EXPOR NAM Bewaarki via vi L.G.C. g voor va Hef opvo DINSDAG 31 OCTOBER 1953 irie. Er wordt bij de sollicitanten ge let op karaktereigenschappen, hand vaardigheid, nauwkeurigheid en criti- sche intelligentie. Desondanks acht de plattelandsbevolking het fabrieksmeis je minder dan de dienstbode en dit „standsverschil" is oorzaak, dat bij voorbeeld uit de Langedijk geen enke le vrouwelijke arbeidskracht kan wor den aangetrokken. Zolang dit reservoir niet kan worden aangeboord zullen de meisjes van verder af moeten komen. Iedere dag rijden er speciale bussen naar de Egmonden, Enkhuizen en Hoorn om tientallen meisjes naar het werk te brengen. Een kostbare maat regel, die men noodgedwongen heeft moeten treffen. Zoals ook het in dienst nemen van Weense meisjes een nood maatregel was en het inschakelen van vrouwelijke gedetineerden uit de straf gevangenis. TJIT IDEëLE overwegingen de firma werd in 1905 in Alkmaar gesticht is de directie zich op onze stad blijven oriënteren, hoewel zij sinds 1910 ook een fabriek te Rotterdam exploiteerde. In 1919 werd de fabriek aan de Noorderkade opgericht en sindsdien werden de producten zowel in Rotterdam als Alkmaar vervaardigd Beide zaken breidden zich geregeld uit, totdat in 1940 bij het bombardement van de Maasstad de Rotterdamse fa briek verloren ging en het bedrijf zich op Alkmaar concentreerde. Dit iaatste, door de nood der tijden beïnvloed, wordt thans door de directie betreurd. „PR IS ABSOLUUT geen reservoir waaruit wij de meisjes kunnen putten", zo verzuchtte de heer Johan Ringers, toen wij dezer dagen met hem een onderhoud hadden. „Er bestaat in deze agrarische streek nu eenmaal een vooroordeel tegen alles wat fabriek heet. Konden wij spreken van een chocolade-atelier, dan zou het misschien wat beter gaan". De heer Ringers verzekerde ons voorts, dat ondanks de schaarste aan personeel de psychologische dienst van de fabriek vast blijft houden aan de normen, waarop de sollicitanten wpr- den getest. Men is van oordeel, dat het beter is geen meisje aan te nemen dan één, die in staat zou zijn de geest van een gehele ploeg te bederven. TJOE VERLEIDELIJK het ook zou n zijn in deze tijd de selectiegrens wat te verleggen, toch gebeurt dit niet. Een uitgebreid psychologisch onder zoek heeft uitgewezen, dat het intel ligentiepeil van de fabrieksmeisjes bij Ringers 25% hoger ligt dan van de arbeidsters in de Twentse textielindus- Men verzoekt ons opneming van het volgende: Het zal de meeste lezers ontgaan, dat nog heden ten dage 40.000.000 mensen in zorg en kommer leven. Deze men sen verdreven door oorlogsgeweld uit hun dorpen en steden, groepen nu nog steeds samen in oorden, die in de verste verten allerminst als woonoord betiteld kunnen worden. Zij komen uit de Balkanlanden, Transjordanië, Ko rea, Pakistan, Birma en wachten nog steeds op een definitieve bestemming, waar zij zullen mogen wonen, waar zij mogen werken en waar zij kunnen trachten weer voor zichzelf te zorgen. Wij die in verwarmde huizen wonen, op geregelde tijden eten en rust genie ten en in georganiseerd verband wer ken, beseffen niet of niet eens ten vol le, wat dit wel voor deze medemensen moet betekenen. Ons land is overbevolkt. Een gedeel te van deze mensen kunnen wij niet op nemen. Maar wel kunnen wij helpen. Helpen met geld, om hen van het aller- nodigste te voorzien. Deze week wordt er gecollecteerd voor Vluchtelingen hulp, voor deze in alle opzichten ver kommerde mensen. Bedenk lezer, hoe Uw eigen levensomstandigheden zijn, vergelijk deze met dat schamele wat deze vluchtelingen is overgebleven en offer dan naar de mate van Uw eigen welstand. Het kan niet anders of deze collecte moet dan slagen. Alkm Schaakclub V.V V Gisteren werden op de clubavond van V.V.V. de wedstrijden voor de onderlinge wintercompetitie (in vijf afdelingen) met veel animo voortgezet. Enkele partijen kwamen niet tot de be- sli. .ing. De uitslagen waren: Hoofdklasse: A. Beemsterboer—C. P Woutersen afgebr.; P. Seewald—P. Hoekstra 1—0; E. G. Kayser—P. Deugd 1—0; W. Kwak A. Tegel 1—0; R. Pijning—mr. R. Leddy %—44. Eerste klasse: D. ADpelJ. Veis 4444; J. Maats A. Schaaps 0—1; A. Vis—A. Haksteen 1—0; H. Dagelet—G. F. v. Brenk 1—0; P. v. d. StruysJ. C. de Ruiter 10; J. Velo—N. Termaat 0—1; A. v. d. Tak— D. Appel 10. Tweede klase: P. GroenenbergC, Rus 01; J. de WitG. Groene woud 1444; J. Schuur manL. Nijman afgebr.; H. Rozing J. Bastiaanse 4444. Derde klasse: T. Zanen—F. Schultz 1—0; H de Vries Maats—B. Veltman afgebr.; F. v. d. Vliet—W. Pijning afgebr. Vierde klasse: N. Breebaart—P. Genee 0—1; J. v. RosmalenC. de Jong 10; P. Obdam Elzinga 1—0; mevr. Veis—H. Lansen afgebr.; mevr. De JongJ. Bakker 44-44. Geboren: Cornells H., z. van S. C. Erkamp en A. C. A. Bakker. Jacobus M. en Frederikus M., 2 z. van T. J. A Kueter en T. A. Groothuizen. Pe- tronella M. J., 1. van J. Bruseker en P. Smout. fJIERUIT BLIJKT, dat het meisjes- vraagstuk geen tijdelijk verschijn sel is, maar sedert jaren zijn stempel op één van de weinige grote indus trieën in Alkmaar heeft gedrukt. Deze jarenlange misère is de directie tenslot te beu geworden en daarom valt de uit lating, in de aanhef van dit artikel weergegeven, zéér goed te begrijpen. Over het algemeen zijn de plaatse lijke industrieën over de medewerking, die zij van het gemeentebestuur heb ben ondervonden niet bijzonder enthou siast. „Men wordt geen industrieplaats alleen door het aanleggen van een in dustrieterrein", is de mening van de heer Joh. Ringers. „Waar het op aan komt is de industrie op velerlei gebied terzijde te staan en beslissingen, die voor haar van essentiëel belang zijn, niet op de lange baan te schuiven. Evenals de bevolking moet ook het ge meentebestuur nog aan de industrie wennen". mag U zo maar niet verkocht worden! Dit moet U speciaal gepast worden, an ders zoudt U slechte ervaringen opdoen. Wij passen U deze corsetten aan en in dien het voor U niet geschikt is, wordt het rubbercorset niet verkocht! Daarom geen fabrieksdemonstraties! Maar.onze corsettière is iedere dag gaarne bereid U het rubbercorset te tonen en aan te passen. 't Is Hofstede midden in de Lange- straat die Uw vertrouwen op prijs stelt. (Advertentie, lng. Med.) DINSDAG Cinema Americain, 8 uur: Huwelijks- wals (18 jr); Victoria Theater, 8 uur: Telefoon van een onbekende 114 jRex Theater, 2.30 en 8 uur: Waar de rechte weg eindigt (18 jr); Harmonie Theater, 8 uur: Marva's Ahoy (alle leeft.) Gulden Vlies, 8 uur: Stefan Askenase speelt werken van Chopin. Wapen van Heemskerk, 19.30 eri 21.30 uur: Modeshow van „Naaldkunst". Baangracht I, 8 uur: Ds P. van Oossa- nen spreekt over „Aan de overzijde van het graf. Leven de doden?" Waakt en Bidt, 8 uur: Conferentie voor de Ned. Christ. Gemeenschaps- bond over het onderwerp: „Eén leven slechts". Nachtdienst apotheken: Apotheek Wanna, Ritsevoort 5. WOENSDAG Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Hu- welijkswals (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Telefoon van een onbe kende (14 jaar); Rex Theater, 2.30 en 8 uur: Waar de rechte weg eindigt (18 jaar); Harmonie Theater, 2 30 en 8 uur: Marva's Ahoy (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur Mevr. Nel Oost hout spreekt over het onderwerp: Hoe een toneelstuk ontstaat. Café No. Eén, half 8: Biljartfinale 3e klasse. Waakt en Bidt, 8 uur: Conferentie voor de Ned. Christ. Gemeenschaps- bond over het onderv\rp: „Eén leven slechts". Wapen van Heemskerk. 8 uur: Pro- paganda-feestavond van Alg. Ned. In validen Bond. HOOG WATER TE BERGEN AAN ZEE Dinsdag 4.57 17.14 Woensdag 5.33 17.50 TE CAMPERDUIN Hoog Laag Dinsdag 5.02 17.19 23.02 11.19 Woensdag 5.38 17.55 23.38 11.55 70. Jimmy kwam terecht in een kleine ruimte. Alles klopte met de be schrijving die kapitein Toontje ervan gegeven had Daar was de kooi waarin de kapitein de nachten doorbracht en daaronder moesten de koffers staan. Twee met een bolle deksel en één platte kist die met ijzeren banden be slagen was. En dat was de kist waar het hele avontuur om begonnen was. Daar in moest de schat zitten. Jimmy zocht met zijn hand onder de kooi.. Hij voel de iets hards, greep het ding beet en trok het te voorschijn. Het was een houten kist met een ronde deksel. „Dat is 'm dus niet", peinsde Jimmy. Hij zette onverdroten zijn onderzoek voort en haalde ook de tweede houten kist onder de kooi' vandaan. Daarachter moest de kist met juwelen zich bevin denJimmy tastte de gehele ruimte af, maar hoe hij ook zocht, er viel geen derde kist te bekennen. „Daar snap ik geen snars van", mompelde hij. „Kapi tein Toontje heeft toch heel duidelijk gezegd, dat de kist achter de twee kof fers moest staan. Teneinde raad wrong Ivj zich zo goed en zo kwaad als dat ging onder de kooi om er zich met zijn ogen van te overtuigen dat de ruimte leeg wasEn de ruimte was leeg!!! Er dreef nog een ,oude slof rond maar dat was dan ook allesJimmy's te leurstelling was groot „Dat is géén zuivere koffie, bromde hij. „Als je t mij vraagt is iemand anders ons vóór geweest". „QPNIEUW HEBBEN WE vanavond kunnen zien hoeveel historisch schoon voor Alkmaar verloren is gegaan en meer dan ooit is het zaak, datgene wat de eeuwen ons hebben nagelaten, met hand en tand te verdedigen tegen wat men wel de verkeersmoloch noemt". In deze geest sprak de voorzitter, de heer H. Ringers, van „Oud-Alkmaar" gisteravond toen hij mr. M. G. L. van Schou wenburg dank bracht voor zijn interessante lezing over de poorten, die eens de toegangen vormden van de stad en waarvan slechts de hamei van de Scher merpoort het enige, bescheiden overblijfsel is. Wie gisteravond in hotel Victory met de heer Van Schouwenburg als gids in gedachten een wandeling heeft gemaakt langs de Alkmaarse wallen werd, evenals de heer Ringers, met wee moed vervuld door de verdwijning van de vele bijzonder schilderachtige en karakteristieke plekjes. De vroegere stadsbestuurders beschouwden, toen er geen poortgelden meer werden geheven, de bouwwerken alleen nog maar als obstakels en de slopershamers vonden in de 19de eeuw gemakkelijk werk. De afbraak was totaal. JARENLANG heeft Alkmaar door eigen schuld zonder bescherming van een veilige wal gelegen. Een paar maal werden de muren als strafmaatregel op bevel van hogerhand gesloopt. De laatste keer in 1492 toen de Alkmaar- ders op het verkeerde paard wedden en het kaas- en broodvolk steunden. Daar door kwam het, dat de onbeschermde stad in 1517 een gemakkelijke prooi werd van de Geldersen, die hier 8 da gen huis hielden. Deze plundering le verde Alkmaar de toestemming op nieuw een wal rond de stad te trek ken, waaraan in 1528 werd begonnen. In dat jaar werd de eerste steen gelegd voor de Friese poort. Dat de stadswal len in een adembenemend tempo wer den opgeworpen on de ene stadspoort na de andere verrees, was te danken aan de Spanjaarden, waartegen men zich tot elke prijs wenste te verdedi gen. De burgers ondervonden van de poorten niet veel last, behalve als zij 's avonds na sluitingstijd de stad bin nen wilden. Dan moest de beurs op ta fel komen en een uitgebreid tarief stelsel diende om iedereen het zijne te laten betalen. Onze poorten CEN VAN DE eenvoudigste poorten, de Boompoort, stond aan het Zeglis. De naam ontleende zij aan de afsluitboom tussen de stadsgracht en het Zeglis, waar de schippers van en naar de Schermeer hun tol mochten betalen. In 1865 werd' deze poort ge sloopt. Eenzelfde lot onderging in 1800 de Nieuwlanderpoort, één van de bouwwerken, die in 1573 tijdens het be leg inderhaast werden opgetrokken. De poort vormde de toegang naar de landen van de Overdie. Na het slopen werd er een hek geplaatst, dat als Nieuwlanderhek nog lang als afsluiting heeft dienst gedaan. De poort stond op de plaats waar nu de Popelmansbrug ligt. In dezelfde tijd (1573) werd de Kennemerpoort gebouwd. Deze werd opgetrokken van stenen, afkom stig van de Abdij van Egmond en kwam klaar op de dag, waarop de Spanjaar den het beleg van Alkmaar begonnen. In 1866 was ook deze toegang tot Alk maar nog slechts herinnering. Meer naar het Noorden, op de plaats van de Bergerbrug, lag de Geestpoort, die in 1863 onder slopershanden viel. Reeds in 1621 was de eerste poort afgebroken, doch zij werd later met financiële me dewerking van de bewoners van deze stadswijk weer hersteld. Eén van de mooiste poorten van de stad was de Friese binnenpoort aan het eind van de Herenstraat. Dit gebouw werd door de Spanjaarden in puin geschoten en in 1589 weer opgebouwd. De binnen- en de in 1616 gebouwde buitenpoort werden in 1834 gesloopt. Het Wortelpoortje, dat ter hoogte van de Vlotbrug lag, viel ten offer aan de vergravingen voor het Noordhollands kanaal. Tot slot kende Alkmaar de imposante Schermer- poort, die na de droogmaking van de Schermeer werd gebouwd. In 1853 werd ook dit bouwwerk afgebroken en rest ten nog slechts de twee palen van de hamei. Poorten als defensiemiddel VOOR DE PAUZE had de heer Van - Schouwenburg een overzicht gege ven van de ontwikkeling van de poor- tenbouw in Nederland. Aanvankelijk warep de poorten een belangrijk onder deel in het defensiesysteem van de steden, maar naarmate de muren min der kwetsbaar werden gemaakt door het aanleggen van bastions verloren zij hun massieve uiterlijk en dienden nog voornamelijk ter verfraaiing vwti ne toegangen der stad. Aan de hand van tal van lichtbeelden liet de spreker de ontwikkeling van de poortgebouwen in Nederland zien en als voorbeeld van de geringe betekenis, die de stadspoorten als verdedigingsmiddel na de Middel eeuwen hadden, herinnerde hij aan een brief van een der Spaanse bevelheb bers, die in 1573 schreef, dat zijn legers de stad Alkmaar van het Noorden aan vielen, omdat de enige barrière daar werd gevormd door een vestinggracht. Van de ganse, stoere Friese poort werd zelfs met geen letter gewag gemaakt. I\E HEER H. RINGERS deelde op de bijeenkomst nog mede, dat de heer W. F. Slinger wegens zijn hoge leeftijd had gemeend nu definitief het secre tariaat, dat hij „voorlopig" gedurende 12 jaar had waargenomen, te moeten neerleggen. In zijn plaats .verd benoemd mej. J. C. Postma, lerares aan de HBS, doch niet dan nadat de voorz. de schei dende secretaris had dank gebracht voor zijn voortreffelijke werk. Een bloemstnkje bevestigde deze woorden van erkentelijkheid. De Alkmaarse Klaverjasclub I. K. (In het Klein) organiseert even als vorige jaren een klaverjastornooi in Het Wa pen van Heemskerk, waarvan het batig saldo ten goede komt aan de patiënten in de lighallen en de Zweedse barak ken. De wedstrijd wordt gehouden op 19 November. Bij de onderstaande adressen kan men zich opgeven: J. Busch, Kanaaldijk 38; H. v. d. Sluis, Hoeverkade 6; Clublokaal Wed. Admi raal, Bierkade 17; Sigarenmagazijn J. Smit, Nieuwesloot. Het inleggeld is' 50 cent per persoon. De inschrijving sluit op 18 November. DIERENBESCHERMING. Nog is in dank ontvangen voor het te stichten dierenasyl van mevrouw B. f 5 en van mevrouw S. f 1. Wie kan inlichtingen verstrekken over een witte keeshond die Maandag aangereden is bij de Alkmaarse groen- tenveiling? Adres inspecteur C. Ver- wer, Zaagmolenstraat 36 te Alkmaar (over de Friese brug). IN CAFE „Nummer Een" is gisteravond in de serie van de biljartfinales van het district Alkmaar en Omstreken, een aanvang gemaakt met de wedstrijden die de uitverkoren derde klassers tegen elkaar zullen spelen. Reeds op de eerste avond is het dui delijk geworden, dat het in dit tornooi niet aan spanning zal ontbreken. Slechts één speler bleef beneden de moyenne- grens van deze klasse. Het was Wilkens die het tegen H. de Graaf niet verder dan 1.82 kon brengen. Te denken dat deze speler een gemakkelijk slachtoffer zal worden, zal voor de andere deelnemers op een misrekening uitlopen. Hij kan ongetwijfeld beter en zal deze week zeker nog wel de nodige partijen winnen. Het wilde hem giste ren echter niet gelukken, met het ge volg dat H. de Graaf een gemakkelijke overwinning behaalde en in 29 beurten de 100 caramboles vol maakte. Daar De Graaf de ballen slechts zelden in moei lijke positie kreeg, is het te verklaren dat hij bijna met een moyenne van 3.50 speelde. Uit de manier waarop De Graaf speelde, zou men geneigd zijn te concluderen dat hij tot de favorieten voor de titel moet worden gerekend. In Lezing voor de Blavatsky loge Wat gebeurt er als de levensdraad wordt afgeknipt en de tweede geboorte begint?" Voor ruim veertig toehoor ders, leden van de Blavatskyloge der Theosofische Vereniging en andere be langstellenden, heeft de heer A. v. d. Tak nit Amsterdam gisteravond in Valk's Lunchroom zijn visie op deze levensproblemen gegeven. Deze causerie was de inleiding tot een serie van vijf lezingen die de heer Van der Tak voor de Blavatskyloge zal houden. De heer Van der Tak spoorde zijn toehoorders aan zich steeds aan een zeer cr.iisoh zelfonderzoek te onderwerpen. Al te veel houdt de huidige mensheid zich bezig met het zoeken buiten zich zelf, terwijl toch de enige waarde in eigen hart verborgen is. Ieder mens veroorzaakt trillingen, krachten, om zich heen. Elk opkomend denkbeeld bijvoor beeld vormt een trilling, een kracht, waarvoor drie elementen nodig zijn: de schepper, de kracht en de uitvoering van die kracht. Als een mens een an dere leefwijze gaat volgen, wijzigen ook die krachten zich. Als hij dus in de eeuwigheid leeft, zal hij omgeven zijn door geheel andere krachten. Voor de wedergeboorte is het nodig dat de mens zich omschakelt van „ne men" op „geven", een proces in de rich ting van het hart. Als iemand in moei lijkheden verkeert, Is dat, aldus spre ker, een resultaat van zijn egoïsme. Men moet zichzelf vrij maken uit zijn moeilijkheden en daarbij niet willen steunen op een ander. Een hoger god1 delijk wezen zal zich hierbij afzijdig houden, omdat het niet rechtvaardig zou zijn in te grijpen ten gunste van de ene mens en dat niet te doen voor de ander. Men moet zichzelf vrij maken van moeilijkheden en daarbij zelf be slissen of hetgeen men doet goed is. Alle moeilijkheden zijn hulpmiddelen om „vrij" te komen voor de wederge boorte, want dan is er gelegenheid om de stof ondergeschikt te maken aan de geest. De snelheid van de afwikkeling is afhankelijk van het begrijpen van de lessen die ieder in het leven krijgt. De wedergeboorte, de driehoek van vorm- wereld, verstand en goddelijkheid, is weggelegd voor ieder en het tijdstip bepaalt elk mens voor zichzelf. Maandagavond werden de bewoners van het Huis van Bewaring alhier ont haald op een avond vol zang en mu ziek. De avond werd geheel belangeloos verzorgd door de vereniging „Viva Musica" uit H.Hugowaard, onder lei ding van haar dirigent, de heer A. Sijs. Nadat de heer Kleene, directeur van het Huis van Bewaring, het gezelschap welkom had geheten, werd geopend met een vrolijke mars. Een tiental ac cordeonspelers bracht, verschillende nummers, zoals Het Slavenkoor, Fre- derici, ouverture en verschillende Of- fenbach-melodieën. De heer Koopman gaf een accordeon-solo van verschil lende top-hits, welke flink werden meegezongen door de bewoners van het Huis van Bewaring. De accordeon- muziek werd afgewisseld door zang van een twintigtal damps, die tezamen met de accordeons of onder pianobe geleiding van de heer Koomen de piano was ook belangeloos beschik baar gesteld door de firma Ypma liederen zongen zoals het Angelus, Ave Verum, O Marionello en Anne Marie ke. Op verzoek van de directeur werd ten slotte nogmaals het visserslied O Marionello gespeeld, waarbij ook de bewoners van het Huis van Bewaring meezongen. Zo kwam het einde van deze mooie avond. Dat de toehoorders genoten, kon men constateren aan de stilte, welke er heerste tijdens het uit voeren van de verschillende nummers en ook aan het daverende applaus. De directeur besloot deze avond met een woord van dank aan het gezel schap. Hij hoopte dat dit onder leiding van de jonge dirigent nog vele succes sen mag boeken. De tijd gaat snel en we zien altijd vooruit. In een etalage van een choco ladewinkel hebben we al een Sinter klaasfiguur opgemerkt en dat h?t jaar langzamerhand zijn einde nadert kun nen we ook al zien aan de ons toege zonden kalenders voor 1953. "De Nutsspaarbank heeft der tra ditie getrouw weer een aardig spaarbankkalendertje laten verschijnen dat ditmaal geheel aan Flora's kinderen is gewijd. De kunstenaar J. Voerman schilderde de vier aquarellen en de heer B. Bruins heeft op de achterzijde behartigenswaardige wenken over het sparen in de natuur gegeven. het gezelschap van een Van Stralen, Bellis, Blank, Quant, Kalman en Heusy is dat echter zeer gevaarlijk. Deze he ren zijn volkomen aan elkaar gewaagd en wij wagen ons er niet aan, nu reeds candidalen voor de eindzege te tippen. Wij hebben zo'n voorgevoel dat deze derde klasse-finale nog voor menige verrassing kan zorgen. De meest spannende partij was het treffen tussen de leden van „De Drie Ruiten", Van Stralen en Bellis. Laatst genoemde speler stond geruime tijd op winst, maar raakte tegen het einde in de „lappenmand", waarvan Van Stra len profiteerde door de partij met slechts een carambole verschil op zijn naam te brengen. Kalman en Heusy hadden een on zeker begin. Zij moesten even aan het voor hen vreemde materiaal wennen en het bleek, dat Kalman zich het snelst kon aanpassen. Daarbij moet echter worden opgemerkt, dat Heusy aan eigen capaciteiten begon te twijfe len toen hij verschillende goedgespeel- de ruime ballen door pech miste. Heusy verloor ten slotte met achttien caram boles achterstand. Ook het verschil tus sen Blank en Quant was maar klein. Blank kreeg na 32 beurten de twea winstpunten op zijn naam, met een voorsprong van 17 caramboles op Quant. De uitslagen luiden: E. van Stralen 100 32 15 3.12 J. Bellis 99 32 14 3.09 J. Blank 100 32 11 3.12 N. Quant, 83 32 10 2.59 H. de Graaf 100 29 11 3.44 W. Wilkens 53 29 7 1.82 Kalman 100 37 14 2.70 Heusy 82 37 11 2.21 Wie vandaag een kijkje gaat nemen bij de tentoonstelling van breiwerken die „Naaldkunst" in het Wapen van Heemskerk organiseert, zal ervaren dat het breien niet alleen een bezig heid van dames is, doch dat ook heel wat heren handwerken als een gelief koosd tijdverdrijf zien. De inzendingen voor deze expositie zijn afkomstig van klanten van „Naaldkunst" en daar onder zijn tal van heren, zowel oude als jonge. Zij stuurden verscheidene breiwerken in, doch bij voorkeur hou den zij zich bezig met het knopen van Perzische tapijten, waarvan er op de tentoonstelling enkele ter decoratie aanwezig zijn. Uiteraard leverden de dames de grootste bijdrage. Er zijn in zendingen uit verscheidene buitenge meenten en zelfs uit de Wieringermeer en Zeeland. Uit iedere tien inzendingen is één werkstuk uitgekozen voor een bekroning. Het kwantum koeien was Maandag even kleiner dan we de laatste weken gewend waren. De animo blijft echter ruim voldoende. De handel kwam niet boven matig uit, omdat de noteringen door de even geringere aanvoer, geste gen zijn. Voor de allerbeste koeien komt de kg-prijs n.l. op de hoogste no tering tot 2.75 per kg. Bij de geringe behoefte aan varkens vlees, is de aanvoer op de markt, die niet groot was, toch ruim voldoende geweest om aan de vraag te voldoen. Het handelsverioop was dan ook zeer matig. Zeugen waren zo goed als niet aanwezig. De handel in deze dieren was stug. Veertig gulden boete voor onbeheerste Catrijper Het scheen aan buitenstaanders een doodonschuldige vraag, welke op 29 Augustus aan C. H. K. uit Catrijp was gesteld, doch niettemin achtte deze het noodzakelijk de vraagsteller, B. H.t voor het hoofd te slaan en voorts tegen buik en zitvlak te schoppen. K., die in verband met dit onheuse optreden gis termiddag terecht stond voor de Alk maarse politierechter, mr J. N. Alblas, verklaarde, dat de bijzonder onhebbe lijke toon, waarop de bewuste vraag was gesteld, hem in drift had doen ontsteken. De officier van justitie, mr A. W. Holsteijn, eiste vijftig gulden boete of 25 dagen. De politierechter maakte er veertig gulden of twintig dagen van. Bovendien moest K. een schadevergoeding van een goede zes tien gulden betalen. (Ongec irrlgeerd) Staakt het vuren Duizend personen hebben gisteren voo: het gebouw der Ver. Naties ge defileerd en een onmiddellijk staken van het vuren in Korea geëist. De demonstratie verliep in goede orde. De demonstranten verspreidden pamfletten. Naar wij vernemen is tussen de be sturen van de Twentsche Bank N.V en Van Mierlo en Zoon N.V. te Breda over eenstemming bereikt over een nauwe samenwerking tussen beide banken. Over enige dagen zal tot aandeelhou ders van Van Mierlo en Zoon een cir culaire worden gericht, waarin nadere bijzonderheden ter zake worden mede gedeeld. OUDKAI van „Onde heeft slech doen zien. ongeveer 1 aan het fe in verbanc van „Ondej uur 's avoi korps uit twist aan d De eerste 1 Barsingerhc seerd staan van de kor was: le kla de Zaan, 37 Scharwoude sen: KVP 321 punten, dezelfde cli Tegemoe LANGEDl hoogde omz inkoopsprijz oommissie ven de gem Pancras, in houden ver hoging toe t afnemer een maand wore huur komt evenals de r minimum-ve per jaar. Bi afnemer de der-verbruik meend deze de kleine ve men. De bei stcld met f 20.759.61. E terug een b< het vermoed dragen. Hier van de geme rekening va: Bfj deze o met een te 40.000 kub. LANGEDl vonden wij fers tussen d het eerste h '52. Van de en wit, be(ln '52 en '51 rei 3004 en wit 2 totaal aan b en in '51 26 Opvallend is te vooruitgar witte kool, n De uitvoer gië, Frankrijl uit, doch die van 6353 tot serland en d Amerika we 369 en 584 tc voerd. Uit bo dat aan gele veel werd ui Oost-Duitslan we afnemers hoger uitvoei land en Zwits voer van witt toe, Oost-Dui ook voor dez de markt. W tenrijk en de merkelijk mé dat de laatste te kool word invoerrechten vaak een bel LANGEDIJ lingkringen dat er in de nog al eens kool te koop een oud gebn de tuinders i zelf is hier, r veiiingbesture niets tegen, n via de veiling malen verzui organisaties f den er mede len, dat verk< kooi alleen n- aan tuinder, veiling, na t< drijfsschap vo De Noorder verband o.a. voor deze marktgeld te BROEK OP dagelijks best Groenten Cen tuigen, die on de veiling bl paald bedrag schuiten van voor schuiten en daarboven ZUIDSCHA RuiterVan afdeling Lang ve Vrouwencl zing gehoudei kinderen, wa cussie volgde maand een li voorstel tot c aangehouden ring. Er werd Maandag 27 worden geho man over cr«

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 2