Circus Europa: de veroordeling van een afwezig probleem... r Pil. Pai. Pin is hrt mm huis DE VERMISTE Zwitsaletf© Demonstraties te Djakarta waren zorgvuldig voorbereid D.DJD. Een veelbesproken slag in de lucht Onze cultuur moet infiltraties uit Amerika kunnen doorstaan Tonelistera geloofden niet in de auteur Even een paar trillingen Prins Bernhard sprak in Parijs over de Navo Prins Bernhard reikie prijs uii Ook belogingen in Semarang j Kunst en cultuur Wandtapijten Tentoon stelling in Eindhoven Mooie aanwinsten voor het „Prinsenhof" in Deïft Theatre Hébertot weer op tournee door ons land Sabotage, protest tegen bezoek Kon. Elisabeth? Explosie bij Birmingham LAST VAN JEUK? Critiek op Oostenrijks voetbaldictator Nausch Joseph Mermans geeft er de brui aan Bakker-Lakeman hebben nog steeds achterstand Herfst merken-rallye PATRICIA WENT WORTH IJSHOCKEY-PERIKELEN Fenny Heemskerk te Moskou £uibte>i e&nö tiaoA Het Radioprogramma DINSDAG 21 OCTOBER 1952 FR zijn tal van opmerkingen mogelijk bij het toneelstuk „Circus Europa" van Ary den Hertog, dat gisteravond in de toneelzaal van „De Rustende Jager" te Bergen onder auspiciën van de Kunstkring aldaar is opgevoerd. Op zichzelf is dat al een verdienste, want het gebeurt helaas niet al te vaak, dat een toneel schrijver er in slaagt een probleem zo te stellen, dat het acties en reacties op wekt. Is er dus werkelijk sprake van een „verkoop" van het oude Europa aan de Verenigde Staten of is het zo, dat de laatste resten van de Westeuropese cultuur door Amerika worden weggezogen ter eenre zijde, terwijl aan de andere kant, harde, koude en bloedeloze dollars naar binnen worden gepompt? Wie de politieke situatie in de wereld projecteert op het culturele vlak zal wellicht de indruk kunnen krijgen, dat het kind Amerika zijn moeder Europa boven het hoofd is gegroeid en thans bezig is haar laatste krachten op te gebruiken in ruil voor de dode robots van een ontzaglijke technische ontwikkeling. kend is, dat deze dingen zelfs deze foute dingen in het vrije, democra tische Westen ronduit kunnen worden gezegd. Bovendien, hoe slecht zou het er met onze veelgeroemde Westeuropese cul tuur voorstaan, indien zij een werke» lijke infiltratie van Amerikanismen niet zou kunnen doorstaan; indien zij de bruisende jeugd van het Amerikaan se denken niet wist te assimileren tot eigen voordeel. Neen. Den Hertog heeft van alle kanten ongelijk! Ik geloof, dat de Haagse Comedie deze bezwaren bij haar realisatie van Den Hertog's bedoelingen constant De fout. die Ary den Hertog heeft gemaakt, ligt naar mijn mening niet in het feit, dat hij dit „probleem" aldus stelde; zijn fout is, dat hij een probleem heeft gemaakt van wat pertinent niet als zodanig kan worden aangemerkt! Want men kent Amerika slecht, indien men het met een culturele moloch wil vereenzelvigen; of met een vampier, die de laatste druppels bloed tot zich neemt om in leven te blijven. Den Hertog is dus naar mijn oordeel in zijn probleemstelling bepaald anti-Ameri kaans; de korte tirade aan het slot doet daar niets aan af of toe. TK heb de ganse avond de indruk niet A van mij kunnen afzetten, dat er een, man aan het woord was, die eerlijk en zonder omwegen iets heeft willen zeg gen, maar die daar noch de woorden, noch de vorm voor heeft kunnen vin den. Dat is Den Hertog's gebrek ge weest: hij kende zijn eigen beperkin gen niet en klom zo hoog, dat zijn val er des te pijnlijker door werd. En na de ophef, die vlak na de pre mière in Den Haag, over het stuk ont stond is het toch wel heel goed te kunnen constateren, dat het bijzonder opwek- Gisteravond, reed over de Oos- terweg te Haren bij Groningen een militaire jeep, die was bemand door een vaandrig, een sergeant en een soldaat. Ter hoogte van de buurtschap Essen stapte het drie tal uit de auto en deponeerde een projectiel in het weiland. Kort hierna klonk een ontploffing die tot ver in de omtrek verschrikte mensen naar bulten deed rennen. Een landbouwer, die zijn koeien en paarden onrustig in het wei land zag rondspringen, vroeg de drie militairen tekst en uitleg: „Och", zei één van hen, „Wij moes ten het projectiel tot ontploffing brengen om trillingen te consta teren". De boer, die dit wel vreemd vond, wilde nog vragen waarom dit noodzakelijk was. Maar de militairen gaven hem geen tijd. Zenuwachtig en gehaast stapten zij weer in de jeep en reden in snelle vaart weg. Zowel de politie als de militaire autori teiten staan voor een raadsel. Er wordt een gemeenschappelijk on derzoek ingesteld. Prins Bernhard heeft gisteren een toespraak gehouden tot het defensie- college van de organisatie van het At lantisch Pact. Dit college is samenge steld uit hoge officieren van de bij het pact aangesloten landen. In zijn toe spraak gaf de prins, volgens de officie ren die de bijeenkomst bijwoonden, „een volledig overzicht van het Neder landse aandeel in de NAVO". Prins Bernhard had ook een onderhoud met de Franse admiraal^ Lemoniier, het hoofd van het defensie-college. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag per vliegtuig naar Ne derland teruggekeerd. Tegen PERIODIEKE PIJNEN. (Advertentie. Ing. Med.) heeft gevoeld. Zelden zagen wij spel met zo weinig overtuiging, waarop daarenboven de klem lag van een fa taal gebrek aan rolvastheid van Cees Laseur, die in zijn figuur van de advo caat/clown/minister pleitbezorger vaa het verdrukte Europa moest zijn. Het geheel kreeg daardoor iets krampach tigs, alsof de actrices en acteurs uit een marionettentheater naar het grote to neel waren overgestapt. Den Hertog zou er beter zijn afgekomen, indien de leden van de Haagse Comedie in zijn stellingen hadden geloofd. Wellicht werden zij geremd door de moeilijk heden, welke zij in Den Haag hebben ondervonden. Tonelesk was het geheel wel. Den Her tog weet de middelen van het toneel te gebruiken en hij gaf de decoront werper en de technici alle kansen, die ook werden benut. Maar evenmin als de auteur uit de moeilijkheden kwam, die hij zichzelf had opgelegd, evenmin kon de Haagse Comedie ze verwerken. Ik heb alleen in Elisabeth Andersen geloofd en in de psychiater van Theo Frenkel, die van dit zonderlinge per sonage een voortreffelijk type maakte. En de rest was al zo wat. Met het lar moyante pleidooi van Laseur in het laatste bedrijf achter de tralies als een slag in de lucht. Niettemin zij gezegd, dat ik bewon dering heb voor de moed van Den Her tog, die tot uitdrukking heeft willen brengen wat hem benauwde. Bewon dering, omdat hij een mislukking aan durfde. Zijn poging heeft geen succes gehad, maar het was een poging om iets naar buiten te brengen van wat binnenskamers herhaaldelijk naar vo ren komt. H. M. K. Zaterdagavond ttoonde Z.K.H. Prins Bernhard in het Velodrome te Parijs de finale van het internationale springconcours voor paarden bij. De prins heeft een beker overhandigd aan de bekende Deense paardrijdster Lis Hartemdie zulke successen boekte tijdens de Olympische Spelen te Helsinki Naar thans gebleken is, waren de demonstraties te Djakarta geen spon taan opgelaaide uiting van volkswoede, doch een zorgvuldig voorbereide mani festatie, voornamelijk geleid door een kolonel van het Indonesische leger, Aïustopo. De dag vóór de demonstratie zou worden gehouden, was Mustopo door president Sukarno ontvangen en deze had hem gevraagd de betogingen te voorkomen. Dit was toen echter niet meer mogelijk. Mustopo zeide gedreven te zijn door de overtuiging, dat het parlement voor ae opbouw van het land geen enkele betekenis heeft, dat de stemmenver houding in de volksvertegenwoordiging niet deugt en dat de parlementsleden corrupte lieden zijn. Daarom bracht Mustopo het volk in beweging, om het parlement te „bevriezen". Hij heeft het leger verlaten. Ook in Semarang zijn Maandag demonstraties gehouden. Deze verliepen echter rustig. Ongeveer 2000 betogers eisten opheffing van het par lement. De Indonesische premier, Wilopo, zal vanavond in een radiorede de huidige toestand uiteenzetten. Hij heeft ver klaard niet ontevreden te zijn over het geen thans bereikt is om de normale toestand te doen terugkeren. Alexandre Dumas sr. is thans publiek eigendom VAN 8 October af is de schrijver Alexandre Dumas sr. publiek eigen, dom geworden, d.w.z. zijn boeken zijn thans vrij van auteursrecht. Het on middellijk gevolg hiervan is, dat alle mogelijke uitgevers werken van deze romanschrijver gaan uitgeven. Dumas sr. is nu reeds meer dan tach tig jaar dood en zijn schim zal wel be vrijd zijn van de zorgen, die de schrij ver van de „Drie Musketiers" in zijn laatste ogenblikken kwelden. De avond vóór zijn dood vroeg hij aan zijn zoon, die ook al had geschre ven en wiens „La dame aux Camelias" reeds was opgevoerd: Alexanderant woordt me eens heel eerlijk. Geloof je dat er iets van mij bewaard zal blij ven? „Wees gerust vader, uw perso nen zullen blijven voortleven", luid de daarop de repliek van de zoon. In het vernieuwde Stedelijk Van Abbe-museum te Eindhoven is een tentoonstelling geopend van „Franse wandtapijten van heden". De Franse tapissier Jean Lurgat heeft de expositie geopend met een in leiding over de moderne Franse ta pisserie, welke in Auhusson haar cen trum heeft. De tentoonstelling, waarvan Eind hoven de primeur heeft, zal tot 3 De cember in de Lichtstad blijven. Daar na wordt zij overgebracht naar het Gemeente-museum in Den Haag en vervolgens naar Arnhem. Het stedelijk museum „Het Prinsen hof" te Delft heeft een fraai stilleven kunnen aankopen van de 17e eeuwse in Delft geboren stillevenschilder Wil lem van Aelst. De schilder kreeg les van zijn oom Evert van Aelst en trok in 1645 via Frankrijk naar Italië, waar hij o.a, werkte voor de groothertog van Toscana, die hem vereerde met een gouden legpenning en gouden ke ten. Het stilleven dateer uit de tijd na Van Aelst's Italiaanse jaren, want het is getekend Guillaumo van Aelst. Voorts verwierf het museum een schilderijtje van Jean Bellegambe (14801535) en een puntgaaf glas (be gin 17e eeuw) gegraveerd met de beel tenis van Prins Frederik Hendrik en zijn wapen. Van 29 October tot en met 9 Nov. zal de „Théatre-Hébertot" een tournee in Nederland maken met de toneelstukken „Le Profanateur" van Thierry Maulnier en „Polyeucte" van Pierre Corneille, van welk laatste stuk ook matinees voor het middelbaar en hoger onderwijs zul len worden gegeven. SUCCES VOOR JAAP SPIGT De enige Nederlander, die op het mu ziekconcours te Genève een onderschei ding heeft gekregen, is de heer Jaap Spigt uit Amsterdam. Hij kreeg een me daille voor clavecimbelspel. Krabben en peuteren maakt de HlïICR- kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep lllTSISfl d® poriën door, zuivert, ont- smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie. Ing. Med.) Zondag heeft een ontploffing een gat van twee en een half meter gesla gen in een aquaduct, dat een water pijpleiding naar Birmingham brengt. De politie is van mening, dat het hier een sabotagedaad betreft, bedoeld als protest tegen het bezoek dat ko ningin Elizabeth over vijf dagen aan het gebied zal brengen. Zij zal dan een stuwdam in Wales in gebruik stellen, die de watervoorziening van Birmingham zal verdubbelen. De dam heeft ongeveer 15.500.000 pond ge kost. Vele Polen en Italianen hebben aan de dam gewerkt. 84. Met een zucht van verlichting zag Baron van Pottum zijn BETERE-IK verdwijnen. „Ziezo, die ben ik kwijt", mompelde hij en liep meteen naar de deur toe en draaide die zorgvuldig in het slot. „Juist, en nu even het raam sluiten, dan kan zelfs die BETE- RE-IK van me, hier niet meer binnen komen". Vervolgens kleedde de ba ron zich uit en keek nog eens argwa nend om zich heen. Je kon nooit weten en hij had vanavond al zoveel rare din gen beleefd. „Maar hèb ik het wel be leefd?" vroeg hij zichzelf af, terwijl hij onder de dekens kroop. „Is het nu alle maal echt gebeurd of heb ik het maar gedroomd?" De baron schudde zijn hoofd. Zijn gedachten tolden als ra zend door elkaar. „Voortaan zal ik geen koffie meer drinken 's avonds", zei hi hardop. „Ik denk beslist, dat het va. de koffie komt. Dat spaart meteen....) laat eens kijken, twee koppen per dag is veertien koppen in de week, dat i) ook weer zeventig cent, die ik opzij kan leggen. Dat wordt dan per jaar 52{ maal 70 cent is.De baron liet zijn gedachten afdwalen. „Nooit, nooit, riep hij opeens heel hard. „NOOIT zal er iemand aan mrjn geld komen. Ook m'n BETERE-IK niet! Maar nauwelijks had hij deze woorden uitgesproken, of iemand tikte hem zachtjes op de schou der. Bet die jeukende plekken met Débra* line, die de jeuk onmiddellijk stilt En kort daarna is Uw huid weer volkomen gaaf. (Advertentie Ing. Mea De Wiener Montag heeft het niet be grepen op bondscoach Walter Nausch. Nausch heeft een stevige vinger in de pap bij het samenstellen van het Oos tenrijkse voetbalelftal, dat gisteren van Frankrijk heeft verloren. Het blad be schuldigt Nausch dat hij aan bepaalde verenigingen de voorkeur geeft en geen objectiviteit betracht. De Wiener Montag eist nu het aftreden van Nausch waaruit dus moge blijken dat ook de voetbaldictator zeker niet aan minder critiek onderhevig is dan welke keuze commissie ook. Joseph Mermans, de midvoor van An- derlecht, speelde Zondag tegen Neder land voor de 35e maal als internatio naal. De dertigjarige Mermans heeft na afloop van de wedstrijd duidelijk laten uitkomen dat hij voortaan niet in aan merking wenst te komen om opgesteld te worden in het Belgisch elftal. Hij voegde daar aan toe, dat dit besluit niets te maken had met de onsportieve houding van het Belgische publiek. Maandagavond laat was de stand in de zesdaagse te Dortmund aldus: 1. Carrara-Forlini (Fr. 161 p. Op 1 ron de: 2. BautzIntra (Did.) 55 pt.; 3. HolthoeferPetry (Did.) 23 pt.; op ronden: 4. ZiegePreiskeit (Did.) 108 pt.; 5. BorkowskiVeltmann (Did.) 88 pt.; 6. SiefertSchuermann (Did.) 45 pt Het Nederlandse koppel Lakeman Bakker bezette de dertiende plaats De auto- en motorclub „Andijk" or ganiseert Zaterdag 1 November haar jaarlijkse „Herfst merken-rallye". In deze betrouwbaarheidsrit moet een af stand van 130 km worden afgelegd met een gemiddelde van 36 km. De start zal te Andijk-West om 18 uur plaats vinden. .DOOR. 14 OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. snoek, 5 ogief, 9 mena gerie, 12 Lt, 14 rat, 15 vat, 16 Sr, 17 oog, 19 Polen, 21 moe, 22 neef, 24 lijn, 25 zoel, 26 riem, 28 welp, 29 Eos, SO dak, 31 aaks, 34 deze, 36 klas. 37 kop, 39 rups, 41 Rijn, 42 ribes, 44 set, 45 in, 46 bis. 47 Rio. 49 la, 50 meetkunde, 52 groot, 53 teint. Verticaal: 1. salon, 2 om, 3 eer, 4 knap, 6 git, 7 ie, 8 forel. 10 atol, 11 even, 13 toermalijn, 16 soeplepel, 18 gei, 20 iym, 21 mol, 23 feeks, 25 zeker, 27 mos, £8 wad, 32 aan, 33 rob, 35 zus, 36 kring, 87 kist, 38 Peru, 40 start, 42 riet. 43 Sint, 46 beo, 48 ode, 50 M.O., 51 ei. ANTWOORDEN HERSENGYMNASTIEK 1. Van Bonn tot de Noordzee. 2. Muildier heeft een merrie ais moeder; een muilezel heeft een ezelin als moe der. 3. In een drukkerij; het is zet werk. dat in drukke dagen blijft liggen en bij slapte ter hand genomen wordt._ 4. In Cairo; de Ab-Azkar-universiteit, bie in het jaar 970 haar eerste studenten in schreef. 5. Gewone laars, rijlaars, kap laars, rijglaars, baggerlaars. 6. Gek heid, onzin, oene, wartaal, zottepraat, klets koek, gedaas, apenkooi, nonsens enz. 7. In geen enkele bakkerij; varkensbrood la de Zuid-Ned. benaming voor de cy- clame. 8. D i. de streek tussen Maas en Koer. 9. De walvissen. 10. Alleen heerser, tiran, autocraat, despoot. Haar toon was als uitdagend bedoeld, maar de uitdaging faalde voor zijn koele blikken. „Heel graag", zei hij en liet er op volgen: „Wilt u het me nu vertellen? Ik geloof, dat dit verstandig zou zijn. Dit is een vrij ernstige zaak, begrijpt u? Ieder, die niet bij een mis daad betrokken is, heeft de plicht, de politie te helpen". Opnieuw glimlachte hij, ditmaal vriendelijker. Juffrouw Stokes bracht de hand aan het paarlen halssnoer, daarbij vijf bloedrode nagels en een turkoois-ring vertonend. „Nu, als u het dan weten wilt: ik liep verderop het bos in". „Hoeveel verder?" „O, een heel eind". „Maar dan moest u toch altijd de greppel oversteken". „Weineen, dat behoefde niet, want er is geen greppel vóór je aan de lager gelegen grond komt, ten minste niets noemenswaards. En wat er nog is, heeft hoegenaamd geen vochtige bodem. Voetafdrukken zullen daar niet voor komen". Frank schreef dit op, terwijl Mary hem gadesloeg en opnieuw een koele blik incasseerde. „U hebt dat mooi uitgedacht, maar toch ben ik bang, dat het verhaal u weer in ander opzicht moeilijkheden bezorgt. Het verklaart, waarom er geen voetafdrukken zijn van uw stappen naar het bos, maar allerminst, waarom u juist op die eigenaardige plek het bos inging. U beweert, dat u het bos bin nenrende, omdat u uit angst niet wist wat u deed. U was zo bang vanwege een sleepgeluid, dat u had gehoord. Blijft u daarbij?" Terwijl haar hand de parels en daar mee een haastige ademhaling wat om laag. drukte, klonk pijlsnel haar ant woord: „Natuurlijk blijf ik er bij!" De detective-brigadier trok zijn wenk brauwen op. „Wilt u me wijs maken, dat u een heel eind langs de rand van het bos hebt gelopen in de richting van het ge luid. dat u zo verschrikt had?" Juffrouw Silver zag, hoe Mary Sto kes haar parels bijeen wrong, terwijl ze met moeite de korte vraag: „En waarom niet?" stelde. ,,'t Klinkt wat vreemd". Deze woorden deden Mary plotseling opvliegen. „Wat is daar voor vreemds aan? Al les is vreemd als u het zo uitlegt! Er was helemaal niets vreemds in. Ik hoorde, zoals ik zei, het geluid en ren- het pad af tot waar het bos begint, vóór er sprake is van een greppel. Daar bleef ik even staan luisteren en toen ik mets meer hoorde ben ik weer ver- der gegaan, maar voor alle zekerheid binnen het kreupelhout gebleven. Ik kan tamelijk goed zien in 't donker en dacht, dat als het soms iemand was ge weest. die te veel gedronken had, ik hem in het bos altijd kon ontwijken. Toen ik bij het lage terrein kwam, hoorde ik het geluid opnieuw en bleef dus staan waar ik was". „Ja, dat begrijp ik. Dus u ziet goed in het donker?" „Daar steekt toch niets kwaads in, wel?" „O, neen, het is heel nuttig. Dus u stond daar toen u iemand uit het bos zag slepen. Als u zulke goede ogen hebt, moest u in staat zijn, om te con stateren, of het inderdaad slepen was, nietwaar?" „Dat heb ik juist gezegd". „Ik schijn er u op te moeten wijzen, dat u nogal geneigd is tot weifelen. Welnu, één van beide: Sleepte de man het meisje of sleepte hij haar niet?" „Het geluid leek op slepen, maar ik zei al, dat hij haar misschien wel heeft gedragen". „Goed dan, hij sleepte haar of hij droeg haar. Aan welke kant bevond hij zich.... tussen u en het dorp?" Boos en verward aarzelde ze. „Ik zeg u, dat het donker was!" „Maar u ziet goed in het duister dat heeft u zo juist zelf gezegd. Kijk eens hier, juffrouw Stokes, u kwam van „Tomlin's Hoeve" en u was op weg naar 't dorp. U moet eenvoudig weten, van welke kant die man uit het bos kwamachter u of vóór u, tussen u en de boerderij of tussen u en Dee- ping". ,,'t Was tussen mij en het dörp. maar u maakt me helemaal van streek". Ietwat ironisch hernam Frank: „Dat zou mij spijten. Maar als hij uit het bos kwam tussen u en het dorp, moet hij de greppel op de vochligste plek zijn overgestoken. Ik verzeker u, dat nie mand, of hij nu een lichaam sleepte dan wel droeg, over die greppel kon zijn gekomen, zonder voetafdrukken na te latendat was gladweg onmoge- *1J» - Krampachtig de parels vasthoudend, bleef ze het zwijgen bewaren, terwijl hij voortging. „In uw verklaring hebt u gezegd.dat hij haar op het pad legde, een zaklan taarn te voorschijn haalde en het licht op haar liet schijnen!" Even huiverend, beaamde ze dit. „Ja, dat deed hij". „U zag, wat het was, dat hij had ge sleeptof gedragen?" Ze keek op en knikte. Juffrouw Sil ver bemerkte, hoe de boze uitdrukking op Mary's gelaat veranderde, blijkbaar onder de indruk van de akelige herin nering. Maar er was nog iets anders, dat de opmerkzame toeschouwster niet ontging. De hand, die de parels vast hield, liet los en werd bij de andere in de schoot gelegd. Plotseling brak Mary Stokes in een woordenvloed uit. Haar adem ging vlie gensvlug door de haast waarmee ze nu sprak. „O, het was vreselijk! Ze was op het hoofd geslagenik zag een hele boe] blond haar met bloed er op en de ogen stonden wijd open. Daaraan zag ik. dat ze dood was. En ik zag ook een oor ring, die in het licht schitterdeeen echte ring, geheel met diamanten be zet". „Hoe groot was die ring? Ik zou graag de meest nauwkeurige beschrij ving, die u maar kunt geven, hebben" „Zowat de grootte van een trouw ring.... precies weet ik het niet. En er was maar één zo'n ring, want hij draai de haar om en zag, dat de andere ont brak. Toen bleef hij er naar zoeken, met zijn vingers door het haar woe lend". Opnieuw huiverde Mary. „Ik zeg u, dat ik er akelig van werd. Nu nog word ik 's nachts wakker en zie alles weer in de geest!" (Wordt vervolgd! IJshockey is een harde sport. Het Si meer dan eens gebeurd dat de spelen de puck met rust lieten en elkaar mei de stick te lijf gingen. Hoewel dergelij ke tonelen in Nederland tot de zeld zaamheden behoren is een aantal Haagse iishockey-enthouslasten door deze (gelukkig) meer buitenlandse mentaliteit geïnfecteerd. Op de HOKY kreeg een Amsterdammer meningsver schil. Vijf Hagenaars hebben de mar buiten het gebouw opgewacht waar i: hem op hardhandige wijze de juistheii van hun argumenten duidelijk trachtten te maken. Zij gebruikten daarvoor een limonadeflesje. De politie heeft zich over deze heethoofden moeten ontfer men en enkele processen-verbaal rond gedeeld. Vandaag zal een aanvang worden ge maakt met het candidaten-tornooi voor het wereldkampioenschap dames. Alle deelneemsters, onder wie zich onze landgenote Fenny Heemskerk bevindt, zijn inmiddels gearriveerd. De winna res van dit tornooi, dat tot 20 Novem ber zal duren, krijgt het recht de we reldkampioene Lumil la Rudenko uit te dagen voor een tweekamp met de titel als Inzet. Een ZARZVELA. Dit is een mu ziekwerk, dat van huis uit in Spanje thuishoort en zijn naam dankt aan het Zarzuelapaleis bij Madrid, waar deze vorm het eerst en het meest is uitgevoerd. Het heeft veel weg van essi opera, maar is speelser van karakter. De Zarzuela, die we hier bedoelen is van Nederlandse bodem, en in op dracht van een onzer radiovereni gingen geschreven door de jonge componist Simon Pluister op een tekst van Ab van Eijk. Ze heet „De Ridder van de Droevige Figuur" en heeft Don Quichotte en Sancho Panza als hoofdfiguren. (Woensdag 20.20 uur over Hilver sum I, 402 m) WOENSDAG 22 OCTOBER HILVERSUM I. 402 m.:' 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram- muziek, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram.- muziek, 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. il.OO Gram.muziek. 11.25 „Levensbalans", hoorspel. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. muziek. 12.37 Dienst Stichting Alle-Dag- Kerk. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Frotestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-Ensemble. 13.50 Gram. muziek. 14.00 Metropole-Orkest en so liste. 14.30 Gram.muziek. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Gram. muziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Gram- muziek. 18.15 Vocaal-Enhemble. 18.30 R.V.U.: Dr. J. van Vucht Tyssen: „De sfeer in de fabriek". 19.00 Nieuws en weerberichten. 19,10 Boekbespreking. 19.25 Gram.muziek. 1-9.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pianorecital. 20.00 Radio krant. 20.20 „De Ridder van de droevige figuur", hoorspel met muziek. (In de pauze: „De betekenis van Cervantes", causerie.) Pl.m. 21.30 Causerie. 22.20 Gr*- mofoonmuziek. 22.30 Internationaal Evan gelisch commentaar. 22.40 Gram.muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws én S O.S.-berichten. 23.15—24.00 Gramofoott- inüziek. HILVERSUM n, 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. - 7.00 Nieuws. 7.10 Gram.muziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gram.muziek. 8.00 NWtiws en weer berichten. 8.18 Gram.muziek. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram.muziek. 9.25 Idem. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huis vrouw. 11.00 R.V.U.: M. Reckman: „Ee„ journalist vertelt". 11.30 Gram.muziek. 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en Tuin bouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Gram.muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Gevarieerde mu ziek. 13.45 Gram.muziek. 14.00 Gespro ken Portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 Viool en piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Metropole-Orkest en koor. 17 50 Regeringsuitzending: M. C. Capelle: ..Sumba, eiland van paarden en ruiters". 18.00 Nieuws. 18.15 Vara-varia. 18.20 Militaire reportage. 18.35 Dansmuziek. 19 00 „De Katholieken en het Socialis me". toespraak. 19.15 Gram.muziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Promenade-Or kest en klein koor. 20.50 „Een kat in het nauw", hoorspel. 21.5 Dansmuziek. 22.15 „Supersonische trillingen", causerie. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Gramofoonmuziek.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 5