Er wordt in ons land nog gespaard MoSSc rel< S Veeverzending naar buitenland gaat nog steeds door Een kwart eeuw rijexamens Londen De Franse ron yo Aan levensverzekeringen loopi hier vijftien milliard Driemaal zoveel als in 1939 Ook Wolvega binnenkort aardgas Vorrink in verzet tegen anti-Amerikanisme Geestelijk leven Snel toenemend aanta' slavenkampen Reeds half miHioen rijbewijzen afgegeven PROVINCIE IN VOGELVLUCHT Rijke buit voor Amerikaanse douane Vonnissen in Japans kunstmestschandaal Maclean in Warschau? Vieiminh rul Hergroepering Franse strijdr Oostenrijkse rei afgetrede -T- DINSDAG 21 OCTOBER 1962 J7R zullen maar weinis mensen zijn, die nooit eens een optelsommetje gemaakt nebben, wanneer ze de premie van de levensverzekering weer hadden be taald. Wanneer ik nu al die premies eens zélf had opgespaard vragen ze zich dan af was ik er dan niet even goed aan toe? En wanneer zij zich zélf dat niet afvragen, zullen ze die opmerking wel eens gehoord hebben van moeder' de vrouw, die dikwijls zucht over deze vaste post op het budget. En dit is bij het „vrije sparen" on mogelijk. Het is dan ook niet waar, dat er in Nederland niet meer wordt gespaard Er loopt op liet ogenblik voor een be drag van 15 milliard gulden aan le vensverzekeringen, dat is per hoofd 1.460, ongeveer drie maal zoveel als ALLEREERST is daar natuurlijk de vraag (en haar stellen is tegelijk haar beantwoorden) of men wel in staat zou zijn tot zulk een vrijwillig spaarsysteem. De mensen met vaste Inkomens houden er meestal niet van over. Het geld dat zij betalen aan de levensverzekering, zou tóch zijn be stemming wel vinden en dan heus niet over de balk worden gegooid! Zij moeten, onder de huidige om standigheden, zichzelf dwingen tot spa ren. Ze aanvaarden het, de premie, hun spaargeld, te zien als een even vaste post als de huishuur. Zonder huurbetaling geen dak boven het hoofd mi, zonder premiebetaling geen dak boven het hoofd later. Maar afge zien van het feit, dat alleen deze zelf- aanvaarde dwang bij de meesten tot effetief sparen kan leiden, is er nog de andere mogelijkheid. Nameliik deze, dat men niet in de gelegenheid Is zijn spaarplan tot uitvoering te brengen. De gegevens van de levensverzeke rlngmaatschappjjen onthullen dat er in het afgelopen jaar niet minder dan 4585 personen overleden zijn, die nog géén twee jaar de premie op hun polis hadden betaald. Van deze mensen ontvingen de maatschappijen aan premies en koop sommen een totaal bedrag van 336.000. Zij keerden aan hun nabe staanden uit een bedrag van bijna 2.9 miilioen gulden! Dat is bijna negen maal zoveel als ze aan premies hadden ontvangen. Vanzel' prekend was dit geen filan tropie. Het systeem is gebaseerd op zulke mogelijkheden en in dit geval heeft men, door wiskundige berekenin gen, het risico van te voren gedekt. Maar zulk een feit maakt toch wel dui delijk, hoe radicaal fout het kan lopen met spaarplannen. Deze mensen waren slechts enkele jaren tevoren tot de slot som gekomen, dat zij maatregelen moesten nemen om hun nabestaanden niet onverzorgd achte» t° laten. Hoe groot zou het bedrag zijn, dat zij had den kunnen oversparen? In het gun stigste geval ruim tien procent van wat deze nabestaanden thans kregen uit gekeerd. De grote aantrekkelijkheid van deze, veel toegepaste vorm van levensver zekering is dan ook, dat ze dit risico opvangt. Dat men het spaarplan, dat men gemaakt heeft, ook inderdaad kan uitvoeren; dat wanneer men het zelf niet meer kan, het nochtans wordt uit gevoerd. het totaal verzekerd bedrag in 1939, het jaar vóór de oorlog. En wanneer men dan nog even ver der denkt dan aan het eigen belang, ziet men hoe deze grote kapitalen thans kunnen worden aangewend voor sti mulering van de woningbouw, voor de opbouw van onze industrie. En dat ge beurt niet op speculatieve basis Want de Verzekeringskamer controleert alle beleggingen der verzekeringsmaat schappijen en onderzoekt regelmatig of de belangen der verzekerden wel vol doende gewaarborgd zijn. Het lijkt er wel eens op alsof het een opluchting zou zijn wanneer mon van die premie af waszoals het een opluchting kan zijn, wanneer men op een warme dag z'n jas kwijt kan. Wan neer men er maar rekening mee houdt, dat men in de winter, die on afwendbaar nader komt, die jas dub bel en dwars nodig heeft 1 Voor wie in Zeist de klok luidt De directie van de Gero-fabriek te Zeist zal ter gelegenheid van een jubileum een bedrag van f 10.000.ten geschenke geven aan de stichting „Het Zeister Carillon", welke reeds ettelijke jaren tracht het bedrag bijeen te garen, om Zeist van een carillon te voorzien. Deze pogingen had den tot resultaat, dat enige dui zenden guldens waren verzameld, welk bedrag te klein was om een echt klokkenspel aan te schaffen. Een nieuwe vinding op dit ge bied, het „electronische carillon" lag evenwel binnen het bereik van de stichting, en besloten werd een dergelijk instrument aan te schaf fen. Tegen dit besluit kantten zich enige Zeister muziekminnenden, die een electronisch carillon be schouwden als „surrogaat". Zij organiseerden zich in een actie comité en richtten zich in een schrijven tot B. en W. van^ Zeist, om de toepassing van het instru ment te voorkomen. Door de gave van f 10.000.is het echter moge lijk de strijdbijl te ben-even. Zeist zal tóch een echt carVinn kriiaen, met echte klokken. Waarschijn lijk zal het in de toren van het Ze'f.te- aemeentehuis worden aan gebracht. Ook Wolvega, als tweede gemeente na Steenwijk zal zeer binnenkort op aard gas kunnen koktfc. De hoofdleiding staat reeds onder druk en is dezer da gen door de pijpleidingmaatschappij E. W. Smit te Nijmegen opgeleverd. Op 1 November begint de pijpleidingmaat schappij met de aanleg van de hoge- druk-aardgasleiding van Deventer naar Apeldoorn. jeugdige dieven gegrepen De Amsterdamse politie heeft een 18-jarige automonteur en een 16-jari ge etaleur aangehouden, die verdacht worden van diefstal van een personen auto. Zij boden de auto te Amster dam voor f 1600 te koop aan. Het bleek evenwel, dat de auto te Breda was gestolen. ADVIESCOMMISSIE MEDISCH TUCHTRECHT GEÏNSTALLEERD Bij gemeenschappelijke beschikking van 16 Juni 1952 hebben de staatssecre taris van Volksgezondheid en de toen malige minister van Justitie een com missie in het leven geroepen met de op dracht voorstellen te doen inzake wenselijkheid van het aanbrengen van wijzigingen in de Medische Tuchtwet en het „reglement Medisch Tuchtrecht en oplosisng van geschillen". Bij beschikking van 1 September zijn de leden dezer commissie benoemd. Voorzitter is mr B. de Gaav Fortman, voorzitter van het Medisch Tuchtcolle ge te Amsterdam. De commissie is gis teren geïnstalleerd. De Italianen hebben grote interesse voor het Hollandse vee. Vooral als dat vee van goede kwaliteit is. Dat kopen de heren het liefst. Dat wordt wel bewezen door de beesten die op onze foto staan afgebeeld op de Schager veelading, vóór ze voor transport worden ingeladen. Onder deze dieren be vonden zich ook de eerste prijswinster van de Schager najaarstentoonstel- ling, eigendom van de heer H. van Hoorn in Wieringerwaard. De dieren hebben het nog niet zo slecht getroffen: Het koude gure Noorden verlaten en het zonnige Zuiden tegemoet. Regelmatig worden vanaf station Schagen belangrijke zendingen vee naar het buitenland verzonden. Een paar weken geleden was het een transport van een en twintig stieren. Maandagmiddag werden er weer zeven en twintig drachtige koeien ingeladen, die door het buitenland zijn aangekocht. De heer H. van Hoorn uit Wieringerwaard, die deze dieren in opdracht en in samenwerking met de heer Pauwels uit Nijmegen heeft aangekocht in onze omgeving, vertelde ons dat deze dieren deel uitmaken van een transport van ongeveer honderd stuks, dat naar Italië wordt vervoerd. Koe ien naar Rome Het transport dat Maandag is wegge gaan en dat aanstaande Zaterdag op de plaats van bestemming ,een groot be drijf even ten Zuiden van Rome, zal aankomen, bestaat deze keer uit drach tige koeien, die binnenkort moeten af kalven. Op het bedrijf, waar ze uitein delijk terecht zullen komen, wordt ten zeerste op kwaliteit gelet Men vraagt er een uitgesproken mslktype van de beste kwaliteit. Niet alleen in Nederland is men wat de verbetering van de veestapel betreft vooruitstrevend, zo vertelde de heer Van Hoorn ons. Ook in het buitenland et: met name 111 Italië, doet men al het mogelijke om vee te verkrijgen dat een zo hoog mogelijke melkgift opbrengt. Op het bedrijf, waar deze zeven-en- twintig koeien heen gaan, een bedrijf, waarop zevenhonderd stuks vee wordt gehouden, wordt op tal van manieren geëxperimenteerd. Sommige dieren worden vier keer per dag gemolken, ten einde na te gaan, hoe de productie kan worden vermeerderd. Aan de af stamming besteedt men grote aandacht en met een speciale Amerikaanse stier heeft men buitengewone resultaten be- De „rechten van de jeugd" Het „Nationale Comité ter verdedi ging van de rechten der Jeugd" zal op 24 en 25 Januari 1953 in „het Fo- restershuis" te Amsterdam zen natio nale conferentie houden. Het ligt in de bedoeling deze confe rentie te laten bestaan uit 250 jonge arbeiders en arbeidsters, kunstenaars, studerenden en intellectuelen, van ver schillende godsdienstige en politieke overtuigingen. Het doel is, om o.a. aan de hand van de opgedane ervaringen maatregelen vast te stellen, die tot een snelle groei van de beweging in ons land zullen leiden. Ezels en apen naar Sandung Gisteren vertrok uit de Amsterdamse haven met het s.s. „Singkep" een nieuw dierentransport naar Indonesië. De collectie bestaat uit 2 leeuwen, 3 zebra's, 2 ezels, 2 lama's, 2 kraanvo gels, 1 konmgsgier, 1 stekelvarken, 1 zwaan. 1 aap, 4 fazanten, 3 eenden en een pauw. De dieren zijn afkomstig var. Tilburgs Nationale Dierenpark en bestemd voor de dierentuin in Ban dung. VROUW TE BEEKBERGEN DOOR AUTOBUS OVERREDEN Zondagmiddag is op de Loenense- weg te Beekbergen de 40-jarige me vrouw E. C. M. T. van N. M., toen zij vlak voor een autobus de rijweg wilde oversteken, onder een der achterwie len terechtgekomen en op slag ge dood. Zij stond te wachten bij een bus halte, doch wilde op het laatste ogen blik mee met de uit tegengestelde richting komende autobus. KONINGIN NAAR „VIJFTIG JAAR WONEN" H.M. de Koningin is voornemens morgen een bezoek te brengen aan de tentoonstelling „Vijftig jaar wonen", die in het stadhuis te 's-Gravenhage wordt gehouden. reikt. Wel is het nog niet zo, dat de ge dachte aan verbetering van de vee stapel er niet zulk gemeengoed is als in Nederland, maar vooraanstaande men sen op landbouwgebied doen al het mo gelijke om daar verandering in te krijgen. Het betrokken bedrijf is een van de grootste melkleveranciers van de stad Rome. Op een vraag onzerzijds deelde de heer Hoorn mede, dat de handel met talië bevredigend is, maar niet zo le vendig als vorig jaar. In ons land was immers een tendens tot stijging van de prijzen, terwijl het in Italië juist om gekeerd was. Daar wilde men iets min der geven en het gevolg is natuurlijk, dat de handel wat moeilijk verloopt. .Bondgenoten tot de dood" Naar verluidt heeft de voorzitter va» de Partij van de Arbeid, Vorrink, op het congres van de socialistische inter nationale te Milaan gewaarschuwd te gen anti-Amerikaanse gevolgtrekkingen uit een verslag van jhr. mr. M. van der Goes van Naters, dat Maandag tijdens het besloten debat van het congres over Europese eenheid is besproken. Vorrink zou hebben verklaard, dat de „Amerikanen bondgenoten tot in de dood" zijn en dat tot elke prijs wrijving tussen Europa en de Verenigde Staten moest worden vermeden. In zijn verslag heeft Van der Goes van Naters gewezen op de noodzaak van een politieke stem, die krachtig genoeg zou zijn om met de Amerikanen, die Euro pa's grote vrienden moeten blijven, te spreken. Van der Goes van Naters noemde drie voorvallen in een enkele week, n.l. de ontdekking van een door Amerikanen gesteunde neo-nationaal-socialistische organisatie in Duitsland, prikkeling door een Amerikaanse nota van de Franse openbare mening en het offi ciële Amerikaanse protest naar aanlei ding van een toneelstuk, dat eén anti- Amerikaanse strekking zou hebben, in Den Haag, als reden voor een krachti ger houding tegen de V.S. EREDOCTORATEN VOOR TWEE ZUID-AFRIKANERS In de openbare zitting van de Senaat der Vrije Universiteit te Amsterdam, ter herdenking van de stichtingsdag, is het eredoctoraat in de Letteren en Wijs begeerte verleend aan dr A. J. van der Merwe en prof. Jcrh. van Rooy uit Zd.- Afrika. Onaangename nasleep van relletjes te Essen Een Duits gerechtshof te Dortmund heeft elf leden van de verboden com munistische „Vrije Duitse Jeugdbewe ging" (de „FDJ") tot gevangenisstraffen van vie- tot vijftien maanden veroor deeld wegens „het verstoren van de openbare orde en het aanzetten tot ver zet tegen de regering en haar functio narissen". De elf jeugdige communisten hebben in Mei j.l. aan een verboden, door de communisten gesteunde demon stratie te Essen deelgenomen. Hierbij ontstonden ernstige v—ordelijkheden, waardoor een d-monstr .t om het le ver kwam. De politie zeide het eerst door een betoger te zjjn beschoten. Ceref. Kerken vragen weer samenspreking De generale synode van de Geref. Kerken te Rotterdam heeft zich nog maals tot de generale synode der Geref. Kerken ex art. 31 K.O. gericht met het verzoek te geraken tot een samenspre king op grondslag van de H. Schrift en van beider daaraan onderworpen belij denisgeschriften, ten einde te komen tot overwinning van hetgeen geschei den heeft en nog gescheiden houdt AU doel staat voor ogen herstel der ker kelijke gemeenschap. De Geref. Kerken (art. 31 K.O.) zijn momenteel in Berkel bijeen. BEROEPINCSWERK m Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot re- serve-legerpredikant: ds F. Brouwer te Harich. Beroepen te Muiderberg (toe zegging): N. van Egmond, candidaat te Rijnsburg. Geref. Kerken. Beroepen te Dixi (Ontario) (Christian Reformed Church) J. Rook te Sarnia (Ontario), voorheen te Epe. Aangenomen naar Rotterdam- Charlois: (vacature J. Thomas): J. Firet te Zuid-Beyerland, die bedankte voor Aduard, Hengelo (Ov). (Vacature F. Vroom), Meppel (vacature C. P. F. Rijper), en Veenendaal, (vacature W. C. van der Brink). Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Zierikzee: (tweede predikantsplaats): D. Henstra te Broek op Langendijk en J. M. Visser te Enschede. Bedankt voor Elburg: P de Smit te Zeist. Ds. L. J. BONGA OVERLEDEN In de ouderdom van bijna zestig jaar is te Leeuwarden na een korte ziekte overleden ds L. J. Bonga, predikant vjn de Doopsgezinde gemeente aldaar. De overledene werd 11 December 1892 te Ternaard geboren, en studeerde aan vankelijk voor onderwijzer te Gronin gen. Hij bezocht de Doopsgezinde kweekschool en werd in 1921 proponent om dat zelfde jaar te Dantumawoude zijn predikambt te aanvaarden. In 1926 vertrok hij naar Leiden en in 1934 ver bond hij zich aan de gemeente van Leeuwarden, waar hij aan de reorgani satie van het gemeentelijk leven een warm aandeel genomen heeft. Hij preekte bij herhaling in de Friese taal, terwijl van zijn hand ook enkele ge dichtenbundels verschenen. Reserve legerpredikanten De Ned. Herv. predikanten ds F. Brouwer te Harich, ds P. Kamstra te Nijemirdum, ds H. J. Ponsteen te Wol- phaartsdijk, ds P. D. Steegman te Klaas waal en ds G. V. Visser te Rijswijk (Gld.) ds P. N. Kruyswijk te Hippoly- tushoef en ds R. Groeneboer te Weesp hebben zich beschikbaar gesteld als re- serve-legerpredikant. Ds Brouwer zal gedetacheerd worden te Assen-Zuidla- ren en ds. Steegman te Amersfoort. Van de anderen is zulks nog niet bekend. Hervormingsdag in Indonesië Het Indonesische Bijbelgenootschap heeft een rondschrijven gezonden aan alle kerken, waarin de leden persoon lijk worden opgeroepen om op de Her vormingsdag, 31 October, inzonderheid de arbeid der bijbelverspreiding in de gebeden te willen gedenken, gelijk dit ook in andere landen op die dag ge beurt. De „Internationale federatie van vrije journalisten" heeft aan de te Genève zetelende commissie van de Verenigde Naties voor gedwongen arbeid stukken overgelegd, waaruit blijkt dat het aan tal kampen voor gedwongen arbeid in Tsjecho-Slowakije van 87 in het afge lopen jaar tot 371 in deze maand is ge stegen; overeenkomstige stijgingen zijn in Roemenië en Hongarije geconstateerd. Twaalfhonderd uit de Oosteuropese communistische staten verbannen of ontvluchte journalisten-federatieleden hebben deze gegevens vérstrekt. (Van onze Haagse redactie) IIET Centraal Bureau voor Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen verjaart. Deze maand be reikte het de schone teel tijd van 25 jaar, in welk tijd.bestek het meer dan een half miilioen rij bewijzen heeft afge geven. Toch krijgt onge veer de helft van de 170.000 candidaten voor het begerenswaardige be wijs de gemotiveerde boodschap het nog maai eens opnieuw te probe ren. Dat dit grote aan tal „gezakten-in-eerste- instantie" aanleiding geeft tot critiek van de zijde van de examinandi is misschien begrijpelijk. maar onrechtvaardig. De veelgehoorde motivering dat de afwijzing der can didaten geschiedt, omdo' de examinatoren offi cieel adviseurs genoema er financieel belang bij hebben, kan onmid dellijk naar het rijk de» fabelen worden verwe zen. De adviseurs hebben zeer duidelijke instruc. ties en staan onder voortdurende controle DesoManks heeft het Centraal Bureau, beu van de reeks klachten, ivelke het bereikte, hier naar een ernstig onder zoek ingesteld. Men deed dat op list'ge WijzIn de jaren 1947 en 1948 werd de adviseurs een vast salaris gegeven, ongeacht het aantal candidaten, dat zich aan hun advies ging onderwerpen. Nauw keurig hield het Cen traal Bureau gedurende die paar jaar bij, hoe veel er werden afgeroe zen Conclusie: 42%. In 1949 werd de vast- lalari -regeling weer ver vallen verklaard. Voor taan zouden de adviseurs weer betaald worden naar rato van het aantal candidaten, voor wie ze een half uur examentijd twintig minuten prac- tisch en tien minuten theoretisch moestere vrij maken. En wat bleek nu aan het einde van het jaar? 43% der candidaten was dat jaar 1949 afge wezen. Het Centraal Bureau zag ire het geringe verschil haar geloof in de be trouwbaarheid van zijn advi'eurs bevestigd. CINDS 25 JAAR geleden voor het eerst werd get0 3tst of de adsDirant-be- stuurders van motorvoertuigen wel waard waren om op dé andere wegge bruikers te wo-den losgelaten, is er heel wat veranderd. Naarmate het verkeer gecompliceerder werd en de eisen ten slotte in artikel 105 van het Wegenver keersreglement duidelijk werden vast gelegd, heeft het Centraal Bureau zich aangepast De adviseurs werden aan steeds strengere voorschriften gebon den Hun aantal voorheen was er vrijwel in iedere gemeente van ons land één liep terug van 527 tot 70 Het maximum aantal candidaten. dat ze per jaar kunnen examineren, be draagt 1400. Voor de jongere adviseurs is dit maximum slechts 400. Een gesprek met de directeur van het Centraal Bureau, de heer H. M W. Westerlaken, en dan niet ter sprake brengen de geneeskundige verklaring, die de candidaten ingevolge de nieuwe Wegenverkeerswet moeten invullen? We zouden ons gaan voelen als een ja ger op grof wild, die zijn munitie ver gat mee te nemen. Ja, dat beruchte punt negen, de vraag dus, of de candidaat zich in staat voelt een auto te besturen Er zijn nog tallozen, die deze vraag met neen be antwoorden. Het Centraal Bureau neemt aah, dat dat telkens een vergissing is en retourneert de papieren. In prac- tisch alle geval, en komt daarna de vraag bevestigend beantwoord terug. Voor de zeventiende keer! Nog zeer vele adspirant auto bestuurders melden zich onvoor bereid voor het rijexamen. Dit is wel de belangrijkste oorzaak van het grote aantal candidaten, dat na de eerste proef moet worden afgewezen. In Amsterdam is zelfs een danffe, die het stoute stukje heeft uitgehaald al voor de zeven tiende keer examen te doen en door haar ontzettend en levens gevaarlijk gestuntel nog onmo gelijk voor een rijbewijs in aan merking kan komen, aldus ver telde ons de directeur van het Centraal Bureau. „Overigens raakt men onder de in druk", aldus dr. L-randt, de geneeskun dige, die aan het Centraal Bureau ver bonden is, „dat er ongeveer 11.500 rij bewijsbezitters in Nederland zijn boven de zestig jaar en ongeveer 390 mensen met een lichaamsgel rek. dat een be paalde voorziening aan het motorvoer tuig noodzakelijk maakte". „En ik verbaas nie steeds weer op nieuw over het getal mensen, dat een rijbewijs wil hebben Wanneer men hun getal vergelijkt met bet aantal beschik bare motorvoertuigen, dan vraag je je af, waar doen ze het voor", In het noorden kan men ook aar dig ontdooien. Zo gaat DEN HELDER Woensdagavond Jan Musch voor zijn afscheidsvoorstelling inhalen met drie muziekkorpsen, die hem een serenade zuilen brengen. Dat wordt een zegetocht door de marinestad, die een vorst waar dig zou zijn. Aan de veiling „De Zuiderkogge" te VENHUIZEN is de vlag gehesen, om dat in 1952 een omzet van een miilioen gulden werd bereikt zulks ondanks, de minimale prijzen van het fruit. De an dere producten brengen echter zo veel op, dat 1952 desondanks voor de tuin ders een gunstig jaar zal zijn. Ook in HOORN komt binnenkort de vlag in top, want dan zal daar het uitgebreide complex voor bejaarden ge reed zijn, die er ongetwijfeld een pret tig home zullen vinden, terwijl er weer een flink aantal woningen vrij zal ko men voor een jongeere generatie. Er komt aan de kust een nieuwe badplaats tot ontwikkeling: ST. MAAR TENSZEE. Men heeft er reeds een kam- peercentrum en zomerhuisjes en deze winter zal waarschijnlijk een nieuwe Zeelieden smokkelden 40 kg. opium De douane-autoriteiten van Philadel phia hebben dezer dagen beslag weten te leggen op de grootste hoeveelheid ooit voor de Amerikaanse kust gesmok kelde opium. Het betreft hier een geheel Van veertig kg opium met een „legale" waarde van 60.000 dollar, doch met een waarde van 1.200.000 dollar op de zwarte markt. De smokkelwaar was verborgen op een Brits schip, dat ruwe olie uit Perzië aanvoerde. Ongeveer vijf en veertig leden van de bemanning zijn gearresteerd. De kapitein van het schin had uit zee getelegrafeerd, dat ziin officieren moei lijkheden hadden met de bemanning. In het proces tegen de deelnemers in het geruchtmakende kunstmest-schan- daal, dat ongeveer vier jaar geleden in Japan werd ontdekt en de val van de regering-Asjida ten gevolge had. zijn thans enkele uitspraken gevallen. Meer dan vijftig personen, onder wie voor aanstaande figuren in het politieke en economische leven van het land wor den ervan beschuldigd, dat zij steek penningen hebben aangenomen van de kunstmestmaatschappij Sjowa Denko, een van Japans grootste chemische concerns, in ruil voor staatsleningen. Het proces heeft niet minder dan drie jaar en vijf maanden geduurd. De districtsrechtbank van Tokio is gisteren begonnen vonnis te wijzen. Er zijn zoveel mensen bij het geval betrokken, dat dit wel een dag of tien in beslag zal nemen. De vroegere mi nister van financiën, Takeo Koeroesoe, is veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf en een boete van drie en een half miilioen Yen. Vier andere be klaagden kregen voorwaardelijke ge vangenisstraffen. De vroegere secreta ris-generaal van het kabinet werd vrijgesproken. De rechtbank komt morgen weer bijeen. Sommige zeelieden maakten de indruk onder de invloed van verdovende midde len te staan. Zelf had hij reeds 22 kg opium ontdekt en in de brandkast op geborgen. De smokkelwaar was zelfs op geborgen in de brandblussers op het schip, die men daartoe van hun inhoud had ontdaan. Duif-se nazi-slachtoffers worden schadeloos gesteld Bij de Westduitse Bondsraad (Se naat) is thans een wetsontwerp in be handeling, dat voorziet in het uitkeren van schadeloosstelling aan allen die on der het bewind der nazi's „op grond van hun ras, éen tegen het nationaal- socialisme gerichte politieke overtuiging, vanwege hun geloof of op grond "an hun wereldbeschouwing zijn vervolgd en nadelen hebben ondervonden, die hun recht op schade vergoed'"" "even". De kosten dezer schat! opstelling den op drie a vier milliard mark ge- Schat. weg naar het strand worden aange legd. U weet dus, waar u het volgend seizoen heen kunt gaan. De Hollandse zindelijkheid is spreekwoordelijk. Waar slechts water is, kruipen we erin. Een enkel cijfer? Aan de badinrichting te ZAANDAM werden over het tweede kwartaal van dit jaar niet minder dan 65.000 kaartjes ver kocht. En dan zijn er nog heel wat lie den. die zo in Zaan of zee zijn gespron gen! Met voetbal beleef je wonderlijke dingen. Zo is de keeper van Kinheim 6 te BEVERWIJK, spelende tegen Ripper- da, zo ver uit z'n heiligdom gelopen, dat hij op de middellijn de bal te pak ken kreeg, er mee weédribbelde tot aan het strafschopgebied aan de overkant en daar een goal scoorde. Je kunt 't zout eten, maar zó „De News Chronicle" zegt in een be richt uit Parijs, dat het mysterie van de verdwijning der Britse diplomaten Donald Maclean en Guy Burgess is op gelost. Van „hoogst verantwoordelijke Amerikaanse zijde" was verklaard, dat Maclean door een vroegere diplomatieke collega geen Engelsman te War schau is gezien Aangenomen kan wor den, aldus het blad, dat Burgess ook achter het ijzeren gordijn is. Afrikaanse oppositie tegen interventie van V.N. De leider van de oppositie in Zuid- Afrika, J. G. N. Strauss, heeft op het congres van de Verenigde Partij te Pie- ter Maritzburg verklaard, dat de partij geen recht van India erkent om de be handeling Van niet-blanken in Zuid- Afrika voor de Verenigde Naties te bréngen. Dit is louter een aangelegen heid van binnenlandse politiek, aldus Strauss. De Pan American Airways hebben bij de De Havillandfabrieken in Enge land drie straalverkeersvliegtuigen van 't type Comet III besteld. Zij zullen wor den afgeleverd in 1956 en zijn anderhalf maal zo groot als de Comet I. die thans van Engeland naar Zuid-Afrika en het Verre Oosten vliegt. )e Belgische en de Oostenrijkse regeringen hebben een cultureel pact j tekend. De ondertekening op het Belgische ministerie van buitenlandse zake Directie: J. BIJLSMA en C. KI Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel 5 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordara 11, Tel. 3: Postgiro 187294 Tiende siakinqs\ Gemaskerde wer! bij „De Ommel Boycoi door enkele De staking bij de Coöpei fabriek „De Ommelanden' gen gaat heden haar tiende verzoek van de Algemene Agrarische Bedrijfsbond e bestuur van de Algemene Bedrijfsgroepencentrale 1 fabrieken de verpakking i der voor „De Ommeland Deze fabrieken waren ee delenbedrijf in het Westen en een melkproductenfat Zuiden. Werkwilligen van „De vragen thans, om herkenn kers en eventuele repressa gaan, maskers, die ze bij 1 fabriekspoort kunnen opze De chef van de scheikur) van „De Ommelanden", i rhet ingang van gisteren oi functie verzocht. Dit is h Het is niet bekend of, en verre, dit ontslag is gene band met de staking. De voorz. van het Ned zal Zaterdag de central voor de beentransplantat het Ned. Roode Kruis insl De Franse strijdkrac Nghia Lo ten Noordwest' zijn op het ogenblik op i I)e communisten, die vie den een offensief in dit ten, zijn thans op weg n te Rivier. De Fransen zij vier teruggevallen, bel De Oostenrijkse coalii Woensdagavond afgetredi leiding van het geschil o ting. De socialisten en de 1< servatieve volkspartij w eens over de besteding Bondskanselier Figl, d kortstondig bezoek aai bracht, tijdens zijn Schiphol. bedragen. De socialister voering van een progrs Werken en investeringei ding van de werklooshe partij is voor een vooi leid, omdat de vooruitzi gunstig worden geacht, had Woensdagavond bi Went moeten worden inj

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 7