Reeds nu organisatie van het ondergrondse verzet terstond Amsterdam is een eeuw ten achter bij Dantumadeel Dr. Leopold Figl, Bondskanselier GENERAAL KRULS IN OORLOG OF VREDE" Onze herbewapening is Ruslands sierksie bondgenoot.... Kema-jubileum in eiqen sfeer Jti Tfetm&tfe infd... 'N BLAUWT) E Onze scheepvaart en industrie op het witte doek in Mexico Oud-minister Neher bij ongeval gewond Nederland schalie zijn iollen af Ponigelden nog weer hoger? Geen steekhoudend motief Stichting voor de Landbouw vraagt wijziging van het pachtbesluit OOSTENRIJKSE GAST IN ONS LAND Hardnekkig vijand van de nazi's DINSDAG 21 OCTOBER 1952 ar is, an ie» ten us. iar :ke, is»; iaat iet Wapen lige een eel nieuwe spast, van in speciaal ild en dus het onder- proberen. EN, enz. •auwe, onbe- Hier spreekt lionnen moe- jks is Rikki de vreemde ki draa't het Dor de mond nE voormalige ehet van de Nederlandse Generale Staf, generaal mr H. J. Kruis, heeft zijn visie inzake een mogelijke krachtmeting tussen Oost en West neer gelegd in een boek, dat tot titel draagt „Oorlog of vrede" en dat volgende maand bij de Zuidhollandse uitgeversmij. zal verschijnen. Enkele conclusies van de generaal zijn in hoge mate oorspronkelijk en frappant. Zo stelt hij vast, dat de landstrijdkrachten van het Westen dringend een reorganisatie behoeven, dat Spanje in de NAVO zal moeten worden opgenomen en dat er thans reeds een militair en politiek toporgaan moet worden ingesteld, dat sneller tot besluit kan komen dan de NAVO-organen. Verder betoogt hij. dat het noodzakelijk is, dat nu reeds het ondergrondse verzet wordt voorbereid in de landen, die bij een even tuele oorlog met een bezetting rekening moeten houden. De Benelux-Ianden, aldus generaal Kruis, zullen in de eerste plaats voor zichzelf moeten zorgen, door de opstelling van parate troepen, zowel om een opmars uit het Oosten te stuiten als voor de verdediging van het achterland. Geen communisme zonder wereldoverheersing DE schrijver van „Oorlog of Vrede' wijst er op, dat het Russische com munisme op de duur zonder wereld overheersing geen stand kan houden. Het Kremlin zal dan ook altijd op overheersing blijven aansturen, maar aangezien de militaire en strategische situatie van het Sowjetblok niet zoda nig is, da een derde wereldoorlog zon der ernstig risico kan worden begon nen, zal Rusland bij voorkeur andere middelen dan de oorlog zoeken, om het Westen er onder te krijgen. „Rusland vreest de herbewapening" zo_ schrijft de generaal, „maar ander zijds moet die herbewapening Rus- ands sterkste bondgenoot worden. De Inspanningen, welke aan de herbewa pening genaard gaan alsmede de of fers aan geld en bloed door nog uit te lokken gewapende conflicten, vooral in het Verre Oosten, zullen het Wes ten in een uitputtingstoestand voeren. Doorstaat het Westen, deze uitput tingsoorlog goed, dan is het zeer we! mogelijk, dat de toenemende paraat heid van het Westen, de Russen tot een aanval zal nopen, omdat de Rus sische kansen anders te ongunstig zouden worden. Eerst zal Rusland echter zijn luchtverdediging volmaakt moeten hebben opgebouwd, het onder zeebootprogramma hebben uitgevoerd en een grote voorraad atoombommen hebben. Paraatheid Aan de hand van uitvoerig cijfer materiaal komt generaal Kruis tot de slotsom, dat Rusland potentieel wel de mindere van het Westen is. maar dat het Sowjetblok in paraatheid ver reweg de meerdere is.. Xp deze ge vaarlijke situatie moet zo spoedig mo gelijk verandering worden gebracht Voor de parate troepen wens' bij een groter percentage beroepspersoneel Hij dringt verder aan op een snelwer kend mobilisatiesysteem. beperking van legertreinen en bijzondere dien sten tot het uiterste en de ter beschik- In het hoogspanningslaboratorium van de Kema te Arnhem, welk instituut zijn vijf en twintigjarig bestaan her denkt, is gistermiddag in een bijeen komst menig lofwoord gehoord Er wa ren bezoekers uit veertien landen en talloze vertegenwoordigers van de elee- triciteitsbedrijven en de industrie. Prof. dr ir J. C. van Staveren, directeur van de Vennootschap, zette uiteen, dat de Kema zich niet alleen bezighoudt met de keuring van electrotechnische mate rialen en apparaten, doch thans ook het terrein van de kernphysica heeft betredep. iimiimiiMiiMiiiiiiiiiimiiBiiiHii!iiiiinniwiiniiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiimiiyniiiiiiii STRI |D f\NS wonderlijk beroep voerde ons gis- U teravond het zaaltje van „De grote verwachting" binnen, waar op dat moment de damclub S.N.D.Z. (Schuit Naar de Zege) in een competitie ver wikkeld was. Een titanenstrijd, waar bij men zó in het spel nnging, dat de vermaarde dammer Wihhius kort na ziin grandiose start, als vermist werd opgegeven. Jammer voor hem. Hij was een goede speler. rvE strijd tussen Heesbeen en Jan Ram- mei respectievelijk wit en zwart zullen we in zijn geheel weergeven waarbij de lezer zeker iets zal kun nen meevoelen van de intense span ning (wel meer don 1000 Volt), waar mee de strijd geschoven werd. "7WART opende met. g2. om direct be- antwoord te worden met lcT4 Het ver loop was nu als volgt- 7. b5 (ha. ha ha listig, niet?): W G2 had je ge dacht!). R18 (o'1. 7' nas on) Z 'moet u zien): L. IV""- 7 (tjonge wat 'n sofzet)- A. 12: W» (dat komt 'r non van!) CIS- <er> let nv. 'ns nn): 7. A.12- W K 12: 7,.: F.14. Dam!!! Jaja, eigen schuld, wit! MAAR toe laten ons niet kisten: W B. 0. K 14 11 en C S (Hihihihihi! Vat 'n mon' En 't is non niet uit!) D? H IS E.7, A 16!!' Dam.'!) Wat 'n schuiverd. wat 'n schuiverd!) Het is nu gauw heslist 7i" zelf ma.ar Z B 3 H 14. G met 'n handio svron- getje over J 14) naar AS.'.'.' (Ja J}"°r veeg de brokken maar op WitMWan- W.: C12 (zwakke zet ove-nnensl. JJi en dan meteen Z.: BZK. Hl O IBS UNO, ANWB en het is gebeurd! NABESCHOUWING: 'n Sportieve wed- strijd en zinderend van spanning. Ha ha, ha, als we nogeens denken aan die streek van Wit (B9!) Deoeen die de strijd moest winnenheeft hem gewonnen, omdat de verliezer het ov derspit moest delven, 'n Zuiver eind- van een fraai gespeelde wedstrijd' kingstelling van atoombommen en atoomprojectielen aan de opperbevel hebber. Generaal Kruis acht de NAVO zon der Spanje onbestaanbaar, door de strategische ligging van het schier eiland. Uit militair oogpunt bezien, vindt de generaal geen reden om het Duitse gevaar al te zeer te vrezen. Een eventuele tegenaanval op Rus land, wil de generaal vooral de lucht macht toevertrouwen. Veldlegers zul len zich in het onmetelijke land dood lopen. De Russische zware industrie is bovendien gespreid. Het verzet in de landen, die een Russische bezetting kunnen krjjgen, moet nu reeds voorbereid worden. In structie op dit gebied moet oefenstof worden in de Westeuropese legers. De generaal beveelt de opleiding aan van grote contingenten commando troepen, die na een bezetting onder gronds kunnen doorvechten. De suggestie van de schrijver van „Oorlog of Vrede", dat er een politiek en militair toporgaan moet worden gevormd, steunt vooral op de omstan digheid, dat een hoogste oorlogslei ding alle wereldfronten in haar over wegingen en beslissingen moet kunnen betrekken. Een gecombineerde orga nisatie van chefs van Staven, bestaan de uit niet meer dan drie personen, met een Amerikaan ais voorzitter, acht de generaal in staat om namens het Westen de oorlog in heel de we reld te leiden. Een politiek topergaan zal er op eigen wijze voor kunnei zorgdragen, dat de feitelijke macht in een wereldconflict niet alleen bij de Amerikaanse regering zal liggen Voor de Benelux dringt generaal Kruis verder nog aan op een moderne parate luchtverdediging met lucht- doelraketten. moderne interceptieja gers en „All Wheater"-jagers. (Advertentie. Ing. Med.) Au o vloog in de beim en sloeg om Gistermiddag zijn de heer L. Neher, directeur-generaal van de PTT en prof. ir G. H. Bast, buitengewoon hoogleraar in de electrotechniek te Delft, gewond geraakt bij een auto-ongeval, dat ge beurde ter hoogte van Waddinxveen. Beide heren waren van Arnhem, waar ze het Kema-jubileum hadden bijge woond, op weg naar Den Haag. Bij het inhalen van een vrachtauto die even eens naar links uitweek werd de auto van de heer Neher in de berm gedron gen, waardoor zij omsloeg. De heer Neher kreeg een hoofdwond en een hersenschudding, terwijl prof. Bast een schouderfractuur opliep. De chauffeur van de auto kwam met de schrik vrjj. De toestand van de twee slachtoffers is zeer bevredigend. Zij werden naar het diaconessenhuis Bronovo te Den Haag overgebracht. Haar geweien sprak Een predikant te 's-Gravenhage heeft op een politiepost aldaar een metalen damesarmbandhorloge met dito band gedeponeerd, dat hem door een vrouw ter hand was gesteld. Deze vrouw had dit voorwerp in Juli 1950 in de Snel- liusstraat opgeraapt, toen zij zag, dat een wielrijdster het verloor. Zij deed daar nimmer aangifte van bij de politie. Gistermorgen reikte de Britse ambassadeur in Nederland, Sir. M. Butler, namens Koningin Elizabeth van Engeland de „Kings medal for courage in the case of freedom" uit aan de bekende Renkumse verzetstrijder Jan Peelen. Van links naar rechts, de Britse ambassadeur, Jan Peelen en ir. C. G. Driessen, ere-vice-consul van Engeland in Maastricht, aan wie eveneens de Kings medal werd. uitgereikt. Van een onzer redacteuren li ET WAS reeds vele jaren vóór de laatste wereldoorlog, dat de tol bjj Dantu- madeel, daar ergens in het Friese achterland, werd afgeschaft. Reeds enkele plaatsen waren in dit verlichte tijdperk hierin voorgegaan en andere volgden dit voorbeeld na. Het" besef werd levendig, fjat de tolgrenzen, zeker nationaal ge zien, niet meer pasten in het kader van het moderne verkeer en de gehuchten, die deze obstakels nog wisten te handhaven, werden bestempeld als achterlijk. Men had er niet veel meer voor over dan spot en hoon. In Amsterdam, nog altijd de hoofdstad des Rijks, heeft ten deze de klok al die tijd stilgestaan niet alleen, doch de bestuurderen van deze stad hebben de wijzers zelfs een vijftig jaar teruggeduwd. Want ditzelfde Amsterdam is zijn tol blijven heffen, onverstoord. Het heeft deze heffing zelfs nog voor kort in bedui dende mate verhoogd en overweegt thans met volkomen negatie van de be langen, welke hierdoor worden geschaad er nog eens een schepje van ten naasten bij honderd procent bovenop te doen. ven wanneer de pontverbinding over het IJ er eens niet zou zijn? Wanneer, om maar eens een simpel voorbeeld te noemen, de expediteur uit Hoorn niet ruim driehonderd dagen per jaar zijn vrachten uit de hoofdstad kon vervoe ren naar het achterland? Wanneer het provinciale reisbureau niet telkens en telkens weer touringcars met dagjes mensen zou kunnen aanbrengen, die vermaak en jolijt zoeken in Amster dam? Er zijn tientallen voorbeelden te meer, waaruit kan blijken, dat het pontverkeer voor Amsterdam een on misbare factor is en dat de gebruikers van de pont de hoofdstad een voor deel bezorgen vele malen groter dan het hierboven genoemde exploitatie verlies. Desondanks betaalt de expediteur uit Niet te verwonderen dat de eerste ontsteltenis in de kringen van het be roepsvervoer reeds heeft plaats ge maakt voor uitingen van verontwaar digd protest. Reeds is een scherpe actie gaande, ingeluid door de burgemeesters en wethouders van tal van Friese en Noordhollandse gemeenten en de storm, die is opgewekt door het be stuur van Neêrlands eerste gemeente, zal niet luwen voor en aleer het zijn snode plannen laat verzinken in het IJ, dat met zijn primitieve oeververbin ding al zo vaak een bron van beroering en ergernis is geweest. Natuurlijk hebben B. en W. van Am sterdam een motief: de exploitatie van de ponten levert momenteel jaarlijks een tekort op van even ruim een mil- !ioen en bij de verbetering van de ve ren, welke in het voornemen ligt, zou dit tekort nog eens met een dikke vijf ton worden verhoogd. Dat klinkt heel erg en zo bij eerste oogopslag zou men geneigd zijn het standpunt van het Am sterdamse gemeentebestuur te delen en populair gezegd de pontgebrui kers dan maar te l^aten bloeden. Het is immers voor hen aldus de primitieve redenering dat de ponten in stand worden gehouden. Dit moge zo zijn, doch het stadsbelang is hier toch in ieder geval primair. Wat zou Amsterdam wel een inkomsten der- Hoorn met zijn bescheiden bedrijf een tol van rond duizend gulden per jaar en het reisbureau, waar men zoveel pro fijt van heeft, nog duizend gulden méér. De exhorbitante verhoging, die thans wordt voorgesteld, moet voor dit soort bedrijven als een onoverkomenlijke last worden beschouwd. JJIEROP aansluitend rijst In loginch verband vraag twee: waaraan dankt de zo vaak verguisde pont haar ont staan? Aan het IJ, dit in aansluiting op het Noordzeekanaal dé levensader is van Amsterdam. Dat de stad heeft groot ge maakt, door de eeuwen heen. Door het IJ met zijn havencomplexen is het goud en zilver steeds weer Amsterdam bin nengestroomd Zonder het IJ zou Am sterdam Amsterdam niet zijn. En nu ditzelfde IJ mede de oorzaak is dat men zich jaarlijks een offer getroosten moet, een beduidend offer weliswaar, maar toch niet in verhouding staande tot de revenuen, die men reeds van deze wa terweg heeft genoten en nog geniet, wentelt men de lasten goeddeels op an deren af. Men laat nu het hoopvolle geluid ho ren, dat door de voorgenomen verho ging het pontverkeer met 15 pet. zal dalen. Het schijnt zelfs dat dit eniger mate als een opluchting wordt gevoeld. Doch wij geven zwart op wit, dat do Amsterdamse zakenwereld, voor zover deze hierbij is betrokken, er anders over denkt. Men klaagt er nu reeds steen en been, dat het niet meer is als vroeger, dat de dood in de pot zit. Voor een deel moge men dit wijten aan maat regelen als deze, die Amsterdam (neer en meer maken tot een gemeden stad, die zich naar het zuiden en westen we liswaar uitbreidt,maar die naar het noorden zit dichtgeplakt. Ontduiking prijsbeheersmg wordt in de hand gewerkt De Stichting voor de Landbouw heeft de minister van Justitie gevraagd een wijziging aan te brengen in het pacht besluit, ten behoeve van pachters wier bedrijf tegen het einde van de pacht- termijn verkocht wordt en die zich dus Ter gelegenheid van het prinselijk bezoek (Van onze Haagse redacteur) ginnenkort vertrekt Prins Bernhard naar Mexico, waar hij o.a. de Ne derlandse tentoonstelling in Mexico City zal openen. Vóór en tijdens zijn bezoek zal in een groot aantal biosco pen in Mexico een door Polygoon-Pro- filti vervaardigde film worden ver toond, die een overzicht geeft van de Nederlandse scheepvaart, industrie en luchtvaart- Wij zijn in de gelegenheid geweesi de film te zien en eerlijk gezegd heeft zij op ons geen grote indruk gemaakt Zij is geheel samengesteld uit jour naalopnamen. Aan Polygoon-Profilti kan men gerust toever-rouwen deze opnamen zo logisch mogelijk aan el kaar te verbinden, maar dat neemt niet weg, dat zij een enigszins ver brokkeld karakter draagt. Althans voor de Nederlandse toeschouwer. De Mexicanen, die misschien ter nauwernood weten, dat op de kaart van Europa een klein stipje zich met de naam Nederland siert en die, voor zover zij van ons land hebben gehoord in de eerste plaats aan klompen, mo lens en tulpenvelden denken, zullen door deze "film in elk geval tot het in richt komen, dat Nederland een ny vere bevolking heeft, die haar in dustrie technisch op peil heeft gehou den en tot een hoog niveau opgevoerd. De film maakt de Mexicanen dui delijk, dat Nederland over zeer mo derne. grote fabrieken beschikt, die de meest uiteenlopende producten voor de export leveren; dat het grote schepen in de vaart heeft, die deze producten naar alle uifheeken der we reld brengen en dat ons land vlieg- diensten onderhoudt met tal van ver re landen. Enkele flitsen van een vroeger be zoek van Prins Bernhard aan Mexico '■an de Koninklijke familie en van Prins Bernhard als paardrijder verle »endigen het zakelijk deel van de film, Knap landbouw-ingenieur JUIST EEN halve eeuw oud, heeft de Oostenrijkse Bondskanselier, dr Leopold Figl, die hedenavond in Den Haag arriveert voor een bezoek aan Nederland, reeds een belangwekkend leven achter de rug, waarop mede on miskenbaar het stempel gedrukt werd van Hitiers concentratiekampen. Leopold Figl werd op 2 October 1902 geboren te Rust in Tullnerfeld uit een oud boerengeslacht. Fijn moeder was reeds vroegtijdig weduwe en had toen de zorg voor negen kinderen. Vanwege zijn gebleken aanleg voor verdere stu die bestemd, vestigde de jonge Leo pold reeds in de jaren van zijn middel bare studie de aandacht op zich door redevoeringen, die hij in de kring van zijn katholieke medestudenten hield. Na zijn gymnasiumjaren studeerde hij verder aan de Landbouwhogeschool te Wenen. Door in zijn vrije tijd te wer ken moest hij zelf een deel van de stu diekosten verdienen. Nog als student werd hij, na op een boerenvergadering het woord te hebben gevoerd, door de directeur van de Boerenbond Jozef Sturm, tot secretaris van de Bond aan gesteld. In 1935 werd hij, als 33-jarig land bouw-ingenieur, directeur van de Rijks boerenbond. In de drie jaren geduren de welke hij deze functie bekleedde, verwierf hij zich internationale faam. Toen kwam de dag van de inval der Duitse nazi's, Figl werd met vele an dere Oostenrijkers door de Gestapo op gepakt en naar het concentratiekamp Dachau gevoerd. Wegens herhaalde po gingen om kameraden te helpen werd hij meer dan eens door de SS-lieden deerlijk mishandeld. Op het verblijf iu Dachau volgde een half jaar in het be ruchte kamp van Flossenbürg. Zijn in de studentenjaren opgedane lichame lijke training door sport en athletiek hielp hem de beproevingen te boven te j komen. Teruggebracht naar Dachau werd hij administratief te werk gesteld tot hij in Mei 1943 vrijgelaten werd. Hij vond werk bij een tramwegmaatschap j pij en de gelegenheid welke hij aldus kreeg om veie streken van Oostenrijk rond te reizen, gebruikte hij om vrien den om zich heen te verzamelen ter voorbereiding op toekomstige taken en om het verzet op het platteland te or ganiseren. Dele illegale werkzaamheid bleef voor de Gestapo niet verborgen en na de mislukte aanslag op Hitler in Juli 1944 werd Figl opnieuw gearres teerd en thans naar het kamp Mauthau sen gebracht, waar hij in een van de beruchte dodencellen werd opgesloten. OP HET NIPPERTJE IN FEBRUARI 1945 bracht men Leo pold Figl naar Wenen over voor het proces wegens hoogverraad. De organi satie der nazi-gerechten was echter reeds danig in het honderd gelopen. Toen de Russische legers begonnen te naderen, trof men voorbereidingen om de gevangenen, waaronder Figl, elders zonder vorm van proces te liquideren, doch op het laatste ogenblik, orie uren vóór het vastgestelde tijdstip van trans port der gevangenen verschonen de Russen en Figl kon temidden van het strijdrumoer naar zijn gezin terugkeren. De dag daarop bego.a hij met even- LEOPOLD FIGL onversaagd eens opgedaagde geestverwanten aan voorbereidingen voor een nieuw be stuur. Tezamen met anderen kreeg hij van de Russische militaire autoriteiten opdracht een voorlopige staatsregering te vormen en op 27 April 1945 werd hij door dr Renner als staatssecretaris in het kabinet opgenomen. Tevens kreeg hii de functies van waarnemend voor zitter van de Oostenrijkse Boerenbond en „Landeshauptmann" van Neder- Oostenrijk. Na de verkiezingen in No vember van hetzelfde jaar. waarbij de Volkspartij, waartoe dr Figl behoorde, de overwinning behaalde, benoemde de president Leopold Figl tot kanselier. daardoor de mogelijkheid tot verlen ging van de pacht zien ontgaan. Op 15 Februari 1953 loopt de geldigheidsduur van het pachtbesluit af. De Stichting voor de Landbouw meent, dat een nieu we regeling van de paeht nog wel enige jaren op zich zal laten wachten, zelfs als in het voorjaar of de zomer van 1953 een wetsontwerp over deze kwestie bij de Tweede Kamer zal worden in gediend. Een dergelijk uitstel kwalifi ceert de stichting echter als onmogelijk. Het pachtbesluit vertoont een leemte, welke voor tal van pachters rampzalige gevolgen heeft en die bovendien toch reeds ernstige ontduiking van de prijs- beheersing van landbouwgronden in de hand werkt. Hier wordt gedoeld op het verschijnsel, dat er grote animo bestaat om boerderijen te kopen, welke op kor te termijn pachtvrij worden. Tussen tijdse opzegging van pachtovereenkom sten om het gepachte in eigen gebruik te nemen, is na de inwerkingtreding van het pachtbesluit niet meer mogelijk. Hiertoe kan alleen aan het einde van de pachtovereenkomst worden overge gaan. Doch juist in deze jaren verstrijkt de pachttermijn van vele boerderijen, welke omstreeks 1940 verpacht zijn ge worden. Het voorontwerp van de com missie-Van den Bergh geeft de volgen de voorziening: „Indien de verkoop van het gepachte plaatsvindt binnen de laatste 4 jaar van de pachttermijn, wordt de pachtovereenkomst verlengd tot 4 jaar na het einde van het pachtjaar, waarin de nieuwe verpachter zijn voor ganger is opgevolgd. HET MELKPRIjSBELEID IN HET KOMENDE JAAR Stichting voor de Landbouw bood voorstellen aan Het hoofdbestuur van de Stichting: voor de Landbouw heeft zich verenigd met de voorstellen van de veehoudery- commissie betreffende het in het melk prijsjaar 1952/1953 te voeren melkprijs- beleid in het algemeen en 't consump- tiemelk-beleid in het bijzonder. Volle dige overeenstemming hierover be staat ook met de zuivelorganisaties: de Koninklijke ^Nederlandse Zuivelbond, de Coöperatieve Melkcenfrale en de Bond van Kaasproducenten. Na voorbereidende besprekingen tus sen de Stichting voor de Landbouw en het bestuur van het Bedrijfschap voor Zuivel, met name inzake het te voeren consumptiemelkbeleid is een bespreking gehouden tussen de minister van Land bouw en de Stichting, waarbij de Stich ting haar voorstellen inzake het melk- prijsbeleid en het consumptiemelkbeleid voor het melkprijsjaar 1952-1957 aan de minister heeft voorgelegd

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 8