Adenauer wil vaart zetten achter debat over ED.G.-verdrag Verbolgen Arabieren komen in Bonn hun zaak bepleiten Scheiding tussen blank en niet-blank in VN? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Premier Wilopo: programma „Wij zullen ons uitvoeren" De Franse regering onthult een communistisch complot eenö naak Woensdag 22 Oct. 1952 149e Jaargang No. 250 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN BONN REAGEERT RUSTIG OP FRANSE SURPRISE Eisen der partijen oorzaak van uitstel D Schuman volgt tactiek van vertraging Rotterdammerstak zijn huis in brand Eersfe stemming cfuidt er reeds op Apikolis lang geen apekool Roemenen boorden Turks schip in de grond Toenemende spanning in Britse machine-industrie Mijnstaking in de V. S. breidt zich uit Terreur Mau-Mau onder de knie Duits-Israëlisch verdrag doet storm oplaaien Volkswagen ramde trailer Rustige atmosfeer is echter noodzakelijk Politie maakte gebruik van speurhonden Max Cosijns daalt weer af Vervolging tegen vijftal parlementsleden Agitatie tegen militaire productie en transport Sowjets zitten Weense bioscopen dwars Oorlog of vrede was niet mooi van >e" spelen, zo noem- is het niet, en dan mers hun eten weg appeltaarten op te m klonk steeds meer moral wanneer hij dacht. „Ja, maar die i zo lekker", zei de et zoals mijn Moeder „Wacht maar, totdat terd hebt, dan krijgt eltaart, als U wilt", „Maar daar praten eens over. Gaat U i denk nog eens rus- rden na". Met deze 'im van het bed en deur. DE le klas: A. v. ffelen 11, N. Jol— L, K. v. d. HovenJ. —Joh. Huitema 11, laas 20. 2e klas: W. est., P. MienesC. J. SuidscharwoudeJao. c. KramerD. Hoo- alderP. v. d. Molen ïngeringhP. Bekker rtighH. Engeringh A. Mosk 1—1. >e voor winkel- :urs DE Voor de eer- inkelbeurs in dit sei- en 6 November door liddenstand georgani- :t veel belangstelling itandruimte is ver- eft zelfs enkele win- leurstellen. wordt nu in Zuid- iden in de zaal van komen ook de andere angedijk aan bod. rONICO, een strijk- ih speciaal wijdt 'mg van „oude" mu- heeft het enkele zijn programma zrken, die hier nog jn uitgevoerd. Het rt voor viool, orgel, en cembalo van ijdgenoot van Bach zeer bewonderd, en voor viool, strijk- lalo van F. A. Bon- s een musicus uit iporti is een betrek- nde grootheid uit zeer fris muziekje lag 20.40, over Hil- m) 21 OCTOBER 402 m.: 7.00—24.00 uws. 7.10 Gram.muziek. en Liturgische kalen- en weerberichten. 8.15 Voor de huisvrouw, 9.40 „Lichtbaken", oor de kleuters. 10.15 no's. 10.45 Gram.muziek. 11.30 Schoolradio. .03 Gram.muziek. (12.30 Tuinbouwmededelingen.) 13.00 Nieuws en Ka- 3.20 Actualiteiten. 13.25 14.00 Gevarieerd pro- 15.00 „Hier 0 „Ben je zestig?". 16.00 16.30 Ziekenlof. 17.00 7.15 Felicitaties voor de ?eringsuitzending: Prof. „Economische geschie- 18.00 Musette-Or- rtpraatje. 18.30 Gram.- 19.00 Nieuws, k. 19.15 „Uit het Boek 1.30 Gram.muziek. 20.05 :egt er 't zijne van. 20.30 20.40 Strijkorkest en ram.muziek. 21.35 Idem. in opspraak", causerie. Avondgebed en Li- r. 23.00 Nieuws. 23.15— nuziek. I, 298 m.: 7.00 AVRO, AVRO. - 7.00 m.muziek. 7.15 Ochtend- Gram.muziek. 7.50 Dag- 8.15 Gram.muziek. ng. 9.15 Gram.muziek. svrouw. 9.30 Gramofoon- varieerde muziek. 10.45 11.00 Voor de zieken. 1. 12.00 Musette-Orkest. Tuinbouwmededelingen. latteland. 12.40 Zang en iws. 13.15 Mededelingen 13.20 Promenade-Orkest. Amerika!". 14.30 Gram.- hoolradio. 15.00 Gram.- de vrouw. 15.45 Gra- Voor de jeugd. 17 30 L7.50 Militaire causerie. Pianospel. 18.30 Or- vous parle". 18.50 iek. 19.20 Disco-causerie. Gevarieerd program- muziek. 21.30 „Ik at U niet weet". 21.45 Buiten ;ands over- muziek. 23.00 Nieuws, c Calling". 23.20—24.00 Televisieprogramma van ).15—21.45: 1. Journaal; n beeld", causerie; 3. - 4. Te zien en >agsluiting. Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel. 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAABSCE GOD TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mjn. Familieberichten 20 ci p. m m Vraag en Aanbod (alleen 2e hands goederen) tot 15 woor den 1.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling, 2.02 per mnd 1 6.05 per kwartaal plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 E Westduitse regering zal er naar streven, dat de Bondsdag zo spoedig moge lijk het verdrag op de Europese defensiegemeenschap bekrachtigt liefst nog voor dat de Franse Nationale Vergadering zich uitspreekt. De CDU wil, zo is van de zijde van deze partij medegedeeld, door een snelle goedkeuring doen blijken, dat West-Duitsland een positief standpunt aangaande de EDG inneemt. Adenauer kan dus bij zijn politiek volledig rekenen op de steun van zijn partij. Over de gebeurtenissen in Frankrijk, waar het EDG-verdrag op verzet is ge stuit in de kringen van verschillende politieke partijen, maakt de regering zich voorlopig nog niet al te bezorgd. Zij ziet hierin veeleer een Franse poging, om uit de situatie nog zoveel mogelijk voordelen te halen, en acht dit een kwestie, die Parijs maar met Londen en Washington moet uitvechten. QVERIGENS schijnt Adenauer zeet misnoegd te zijn over het tempo, waarmee de Bondsdagcommissies het EDG-verdrag bespreken. Dit is naar zijn mening veel te traag. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de behandeling in openbare zitting, die tegen eind Octo ber was bepaald, moet worden uitge steld tot half November. De regering zal bij de debatten over een kleine meerderheid beschikken. Echter wil dat nog niet zeggen, dat dan eind November de aanvaar ding van het verdrag een feit zal zijn De derde lezing de eindstemming dus zal misschien moeten worden opgeschort, totdat een verbindende uit legging zal zijn verkregen van verschil lende verdragsteksten. Dit is de eis van verschillende liberale afgevaardigden. Rechtse afgevaardigden eisen boven dien, dat het buitenland eerst alle oor- Verzekeringspenningen zijn hem nieitemm ontgaan Maandagavond brak er plotseling brand uit in de woning van een zekere familie E. op het Piet Heynplein te Rot terdam. De heer des huizes verklaarde, dat hij om 11 uur in dè avond, toen hij net een kwartier op bed lag, een brand lucht waarnam. Ben jdengekomen, zag hij de woonkamer in lichtelaaie staan. Hij wist tijdig zijn vrouw en kinderen te wekken, waarna de brand met twee stralen op de waterleiding werd be dwongen. Het politie-onderzoek, dat werd ingesteld, heelt uitgewezen, dat de bewoner zelf de brand heeft gesticht, in de hoop dóór de brand, uit de brand te raken. Hij was namelijk voor f 5000.- verzekerd. De man is in bewaring ge steld. In de Algemene Vergadering van de V.N. dreigt het gevaar van een scheids lijn tussen blanke en gekleurde volke ren. Dat is duidelijk gebleken, toen er gisteren moest worden gestemd over de vraa$, of de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek al dan niet op de agenda zou worden geplaatst. De voorzitter, de Canadees Pearson, wilde eerst uitge maakt zien, of de Algemene Vergade ring in deze competent was en pas daarna een beslissing nemen over plaatsing op de agenda. Hiertegen ver zetten zich vele afgevaardigden. Zij meenden, dat Pearson zijn bevoegdheid te buiten ging en dat de competentie kwestie in de politieke commissie aan De Scheveningse haringlögger Sch. 236, die gistermiddag van de visgronden terugkeerde, bracht een bijzondere buit mee. Het was een reuzenhaai, die in kringen van zeelui Apikolgenoemd wordt, waarmee men natuurlijk niet bedoelt te zeggen, dat het „apekool" is, want de haai heeft een lengte van zeven meter en een gewicht van drie d vier ton. Het is een heel karwei geweest deze vangst binnenboord te halen. Churchill ziet Geen kans meer op een contact met Staim Het socialistische Lagerhuislid Lewis heeft premier Churchill Dinsdag de vraag gesteld of hij het huis „bijzon derheden wilde mededelen over de da ta, waarop hij zich met president Tru man en maarschalk Stalin in verbin ding had gesteld voor het houden van besprekingen over internationale vraag stukken". „Ik betreur het" antwoordde Chur chill, „dat zich nog geen gelegenheid heeft voorgedaan voor dergelijke stap pen. Ik ben niet van gevoelen dat de verantwoordelijkheid hiervoor op Gr.- Brittannië of de Ver. Staten rust". Hij voegde hieraan toe: „Ik ben van me ning dat mogelijk het tijdstip, waar op dergelijke stappen z01!.c,'en kunnen worden gedaan, voorbij is". Het Turkse ministerie van ouiten- landse zaken is een onderzoek begon nen naar het vergaan van het Turkse 270 ton metende, ms „Guemuesj Nesje in de Roemeense territoriale wateren Het schip was onderweg van Beiroe naar Ccmstantza. Drie overlevende fan de bemanning van zeven zoude np het Turkse consulaat in Constantz nebben verklaard, dat hun schip doo1 «oemeense kustartillerie tot zinker was gebracht. de orde zou komen. Bij de stemming bleek, dat Aziaten, Zuid-Amerikanen, Afrikanen en Oosteuropeanen 43 stemmen in totaal een eensgezind blok vormden tegenover de blanke le den van het Gemenebest, de Verenigde Staten, Frankrijk en de Beneluxlanden. De anderen onthielden zich. Daariiee was Pearsons beslissing van de baan. Met 45 stemmen vóór werd vervolgens de plaatsing op de agenda goedgekeurd. Hoewel deze verdeling zeer belang rijk is, staat het te bezien of ze defini tief is. Niet steeds zullen alle landen zich willen verbinden met het Sowjet- blok. Bij de behandeling van de kwes ties Tunis en Marokko zal men stellig de eerder genoemde verhouding te zien krijgen. De Algemene Vergadering heeft de besluiten van haar agendacommissie, om het Poolse vredesplan en het Ame rikaanse voorstel om een onpartijdige commissie naar Korea te zenden voor het instellen 'van een onderzoek naar de „bacteriënoorlog" op de agenda te plaatsen bekrachtigd. Loonsverhoging verworpen De leiders van de vakverenigingen in de Britse machine-industrie hebben een voorstel van de industrie, om ruim zeven shilling (drie en een halve gul den) loonsverhoging per week toe te kennen, verworpen. De vakbonden eis ten twee pond sterling (twintig gulden). Opnieuw bestaat er kans op een lang- zaam-aan-actie. De vakbonden zullen de toestand volgende week Woensdag opnieuw bespreken. Tengevolge van de „onofficiële" cnijnwerkersstaking in de V.S. raken nu ook arbeiders van de spoorweg maatschappijen. die voor het kolen- transport zorgen, zonder werk Dins dag verschenen meer dan 322.000 van de 375.000 leden van de verenigde mijnwerkersorganisatie niet op het werk. Lewis, de leider van de mijn werkersorganisatie, heeft tot dusver geen stakingsbevel uitgevaardigd. logsmisdadigers vrijlaat, voordat Duits land zich tot het verdrag bindt. Wordt door al deze verlangens een uitstel in de behandeling veroorzaakt, dan zal tevens tegemoet worden geko men aan de wens der socialisten, dat het federale gerechtshof zich vóór de goedkeuring der Europese verdragen over de grondwettigheid uitspreekt. Overigens blijkt uit diverse berichten dat de Duitse vrees, als zou Frankrijk door te streven naar een herziening van de verdragteksten, een langdurig uitstel veroorzaken, niet geheel gegrond is. Weliswaar heeft de Franse regering de behandeling voorlopig opgeschort, maar zij hoopt, zo heeft minister Schu man verklaard, toch binnen twee of drie maanden het EDG-verdrag in de Nationale Vergadering te kunnen bren gen. De datum voor het debat zou he den woraen vastgesteld. Het uitstel is vooral een kwestie van tactiek: op deze wijze kan misschien verwerping wor den voorkomen. Uit niets blijkt, dat Frankrijk naar herziening van de tekst zou willen streven. De rust in Kenya is nog steeds niet weergekeerd. Enkele leden van de „Mau Mau" worden gearresteerd foto boven). Inmiddels zijn Britse troepen uit de Suezkanaal-zöne naar Nairobi gedirigeerd om bij het herstel van rust en orde te helpen (foto onder). Gisteren is een delegatie van de Ara bische Liga in Bonn aangekomen, om daar de kwestie van het verdrag tussen Duitsland en Israël te bespreken. De Bondsrepubliek voelt zicb momenteel in een dwangpositie tussen haar morele verplichtingen jegens het Jodendom en haar materiële belangen in de Arabi sche landen, die vooral de laatste ja ren grote afnemers van de Westduitse industrie zijn geworden. Israël is dit niet. Dat Egypte het West-Duitsland niet kwalijk neemt, dat het een verdrag Twee Amsterdammers gedood bij Staphorst Gisteravond is op de hoek te Stap horst een Volkswagen uit Amsterdam verongelukt. Beide inzittenden werden vrijwel op slag gedood. Beide slacht offers waren gehuwd. De Volkswagen kwam in botsing met een grote truck met oplegger. Tengevolge van de aan rijding kantelde de oplegger. De Volkswagen is onder de trailer doorgeschoven. Enkele tientallen me ters verder bleef de auto met een af gerukte kap a's een hoop verwrongen staal op de weg liggen. De inzittenden waren toen reeds overleden. De chauf feur van de truck, afkomstig uit Oos terbeek, kwam met de schrik vrij. „lr'donesische premier Wilopo, neeft gisteravond in een radiorede tot iet gehele Indonesische volk nadruk- .elyk gezegd, dat er momenteel geen vabmetscrisis bestaat. De regering zo eide hij. zal de verantwoordelijkheid n opzichte van het volk blijven dra- en en voortgaan haar programma van eiligheicsaangelegenheden, verkiezin- en, verhoging van het peil der volks welvaart, arbeid, opvoeding, enz, enz., uit te voeren. Men zal blijven zoeken naar wegen om het begrotingstekort van vier milliard Rupiah binnen nor male afmetingen terug te brengen. Daarvoor is er echter een kalme en rustige atmosfeer nodig, zo zeide Wi lopo. die verder verklaarde, dat „onze democratie" wel eerder voor ernstige beproevingen is geplaatst. Met dank baarheid getuigde Wilopo van de soli dariteit van het leger met de regering Kekkonen krijgt opdracht De president van Finland, Paasivik' jeeft de demissionnaire premier, Urh< Xekkonen, opgedragen een nieuwe re gering te vormen. met Israël gesloten heeft, stemt Bonn tot dankbaarheid, omdat dit een teken kan zijn, dat de Arabische ontstem ming over dit verdrag begint af te ne men. Inmiddels wil de Arabische delegatie in Bonn komen aantonen, dat het Duits- Israëlische verdrag m strijd is met de vriendschap tussen de Bondsrepubliek en de Arabische landen, omdat dit ver drag Israël in staat zou stellen, zijn mi litaire kracht te- verhogen. De Bonds regering wil hierop antwoorden, dat er geen strategische goederen aan Israël geleverd zullen worden, en men wil deze verklaring ondersteunen door ze kere economische aanbiedingen aan de landen der Liga. Een andere vraag blijft echter of bepaalde stromingen in de Duitse Bondsdag de Arabische actie niet zullen bezigen als poltiiek trek paard, om ratificatie van het verdrag te voorkomen. Gistermorgen vóór het aanbreken van de dag en gistermiddag zijn in Nairobi razzia's gehouden, waaraan militairen alsmede blanke en inheemse politie hebben deelgenomen .Zes en tachtig personen „leeglopers" noemden de autoriteiten hen zijn aangehouden. De meesten hunner zijn vrijgelaten, na dat zij op politieposten buiten de stad aan een scherp verhoor waren onder worpen. De bedoeling was, de stad te zuiveren van lieden die er niet hoorden en enkele leiders van de Mau Mau in handen te krijgen. Onder meer is ge arresteerd Djomo Kenjata, leider van de Afrikaanse Unie in Kenya. De politie heeft gebruik gemaakt van speurhon den. Er worden nog steeds troepen naar Kenya gezonden. De kruiser Kenya, die thans vóór Nairobi ligt, heeft soldaten aan boord, die desnoods aan land kun nen gaan. Als voorzorgsmaatregel zullen de hoofdwegen naar de gebieden ten Zuiden en Zuidwesten van de stad des nachts worden afgezet. Dé eerste secretaris van de regering, van Kepya, Potter,-heeft.la-de wetge vende vergadering medegedeeld, dat de toestand thans onder controle is. Men meent dat de Dinsdagmorgen gearre steerden in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de wetteloosheid van de laat ste tijd. De Britse minister van kolo niën, Lyttleton zal volgende week naar Kenya gaan om een onderzoek in te stellen Het tragisch afgebroken onderzoek zal doorgaan De Belgische natuurkundige Max Co sijns en zijn medewerkers koesteren het voornemen in Augustus van het volgen de jaar hun exploratie van de grot Le- pineux te Pierre St. Martin in Zuid- Frankrijk voort te zetten. De expeditie zal in het bijzonder de mogelijkheid on derzoeken het water van een onder grondse rivier aan te wenden voor het opwekken van electrische stroom. Bovendien heeft de expeditie tot taak een geologische kaart op te stellen van het gebied, waar de grot zich bevindt. Indachtig het noodlottige ongeval, dat deze zomer Marcel Loubens is overko men, zal een nieuwe windas worden ge bouwd. Met deze lier zullen twee onder- Zoekers tegelijkertijd neergelaten kun nen worden. De Franse regering heeft de Natio nale Vergadering een uitvoerig dossier voorgelegd, waaruit blijkt, dat de com munisten een uitstekend georganiseerde samenzwering op touw hadden gezet om de Franse defensie te saboteren en het moreel der strijdkrachten te ondermij nen. Het vergezelt een verzoek om de parlementaire onschendbaarheid van 5 communistische afgevaardigden op te heffen, teneinde een proces tegen hen mogelijk te maken. Het gaat hier om Jacques Ducios, André Marty, de oud minister van landsverdediging Billoux en twee provinciale leiders. Pleven, de samensteller van het dos sier, heeft niet alleen gebruik gemaakt van stukken uit kranten en pamfletten, maar ook fotocopieën van documenten, die kortelings bij huiszoekingen in communistische partijbureaux zijn ge vonden, aan het materiaal toegevoegd. Zo is er een plan van actie, opgesteld door de federatie in het departement Seine en Oise, dat de industriegebieden bij Parijs omvat. De partijleden moesten hier de voorwaarde scheppen voor een massa-actie van arbeiders en andere burgers tegen de wapenproductie in metaalfabrieken en het vervoer van oorlogsmateriaal door de spoorwegen. Verder moest krachtiger worden gea geerd tegen het gebruik van Franse diensten door de Amerikanen. Ook moest er verzet worden ontketend te gen de oorlog in Indo-China en steun worden verleend aan de overzeese ge bieden in hun strijd voor de onafhanke lijkheid. Bioscoopeigenaren in de Sowjet-zone van Oostenrijk hebben de Vereniging van Bioscoopeigenaren in Wenen mede gedeeld, dat zij door een nieuw Sowjet- bevel met faillissement worden bedreigd. Zij verklaarden, dat de Sowjet-maat- schappij voor het verhuren van films met de medewerking van de Sowjet- autoriteiten de eigenaren heeft verzocht in de weekends en op vrije dagen Rus sische of volksdemocratische films te draaien. Op deze dagen zijn de biosco pen meestal vol. Westelijke films zullen volgens de eigenaren, slechts op de ge woonlijk maar slecht bezocht werkda gen mogen worden vertoond. Autoriteiten op filmgebied zeiden, dal dit zal leiden tot het faillissement van le bioscoopeigenaren, daar nagenoeg bemand geld wilde oesteden aan de Oostelijke films, zelfs niet in de week einden. AAN generaals, die politiek bedrij ven, hebben wij een hekel. Zij oefenen een vak uit, dat hen uiter aard in nauw contact brengt met de belangrijkste vraagstukken van de tijd, doch zij behoren alleen en uitsluitend de hoogste uitvoerders te zijn van de wil van een regering. Dit principe was gemakkelijk te handhaven in de jaren, dat het leger het orgaan was waar mee aan de buitenlandse politiek van een land zo nodig kracht kon worden bijgezet. De ontwikkeling van de in ternationale situatie, het feit ook, dat vele belangen juist op het niveau van internationale samenwerking nauwer ziin verweven, maakt het voor de le gerleider wel eens moeilijk om zich niet met zuiver politieke kwesties bezig te houden. Op dat ogenblik is het gevaar groot, dat militair alleszins verdienstelijke mannen in de politieke wereld beelden zien opdoemen, welke zij als „vaksoldaten" gaarne zouden zien. Hoe onbevredigend het velen wellicht in de oren zal klinken, een generaal is er niettemin om oorlog te voeren of om die maatregelen te ne men, die een succesrijke oorlogvoering defensief of offensief garanderen. Zorls de bakker er niet is om schoenen te maken, maar om brood (en goed brood) te bakken. Geen wonder, dat onder deze om standigheden vele legerleiders het ver schil niet meer zien tussen hun taak en hun ambities. Diezelfde indruk hebben wij altijd van de voormalige chef van de Nederlandse Generale Strtf, gene raal mr. H. j. Kruis, gehad. Hij wilde méér dan zijn ambt hem veroorloofde. Hij heeft deswege zijn post moeten verlaten. In het vroegere „koloniale" bestel was het de gewoonte, dat een Gouverneur-generaal, wiens ambts periode voorbij was, zich niet meer in Indië vertoonde en dat hij zich in het algemeen van critiek op het Indische beleid van de regering onthield. Wij willen deze eis niet stellen aan leger leiders, die hun nositie niet meer be kleden, maar wèl gebiedt een juist begrip van de positie van zulk een man, dat deze in eventuele publicaties de grootste voorzichtigheid in acht neemt. QISTEREN hebben wij een uittrek sel gepubliceerd uit een boek van generaal Kruis, dat over enige tijd in de handel komt. Het heet „Oorlog of vrede". Dat is dus volop „des gene raals". Daartegen kan moeilijk be zwaar worden gemaakt. Zou een an der een dergelijk boek hebben ge schreven, het zou in de zee van publi caties óver dit onderwerp verdwijnen. Kruis wordt nog altijd een man ge acht, die „het kan weten". Wat hij nu volgens het uittreksel in zijn boek be weert, kan op zijn minst van een aan tal vraagtekens worden voorzien. In de eerste plaats is het voor ons zeer de vraag of het communisme in derdaad naar „wereldheerschappij" streeft. De schrijver zegt zelfs, dat het communisme op den duur zonder we reldoverheersing geen stand kan hou den. Wij geloven, dat deze stelling al iaren geleden afdoende is weerlegd. Communisme veronderstelt in de eer ste plaats een persoonlijke aanleg en bovendien een sociale structuur, die in geen ander land ter wereld, behalve in Rusland, aanwezig zijn. En zijn op merking, dat de herbewapening Rus- lands sterkste bondgenoot zal worden, ómdat het Westen daardoor „in een uitnuttingstoestsnd" zal peraken is een soort interpretatie van Stalins jongste rede op het communistische partijcon gres in Moskou. Kruis eaat van de ge dachte uit, dat er a 11 ij d oorlog moet komen, want Rusland zal het Westen aangriioen, indien het inderdaad uit geput is; en het zal óók aanvallen in dien dit Westen paraat en fris hlüft; dan toch zal na ieder jaar de demo cratie beter uitgerust te voorschijn ko men. HIT nu achten wij drogredenen Ze wordpn aan de borreltafel nogal eens gebruikt. Bovendien zijn ze niet nieuw en al vele malen afdoende weer sproken. Want de bronnen van d» de mocratie vloeien zo rijkelijk, dat al leen een defaitist aan uitputting kan «el wen: terwi.il Rusland, indien bet in Krul's tweede stelling iets zag. be slist niet met een aanval zou hehben gewacht, totdat de Westerse verdedi- ging tot op zekere hoogte zou zijn ge organiseerd. De warme oorlo» zon dan en paar jaar geleden al zijn begon nen. Wat de opmerking van de heer Kruis over de organisatie van het onder grondse verzet betreft, zijn wij zo vrij op te merken, dat de afgelopen oorlog beeft bewezen, dat illegale actie ieder ogenblik onnieuw moet worden geor ganiseerd om aan de ingreep ven de bezetter te ontkomen. Het is navef te menen, dat een plan hiertoe, théns ontworpen en uitgevoerd langer dan oen week geheim zou blijven. Hoge bomen vangen nu eenmaal veel wind Het is onze overtuiging dat ge neraal Kruis met zijn boek afbreuk beeft gedaan aan de eenheid van het Westen die met zoveel zorg en moeite tot stand is eekomen en waaraan nog Jagelijks moet word«n eewprkt. In dien deze generaal heeft willen be reiken dat bii weer eens in het dag licht van de publiciteit kwam. dan bit gestaagd. WEERBERICHT Verwachting tot morgenavond- MEER WIND Overwegend zwaar bewolkt. Nu en dan regen ot motregen. Matige tot krachtige en aan de Kust latei wellicht harde Zuidoostelijke tol Zuidelijke winci. Zon en Maan DONDERDAG: Zon op 7.19, onder 17.29. Maan op 13.02 onder 19.44

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1