Westduits Bondsgerechtshof heeft neo-nazi-partij verboden Loon- en prijsbeleid nog vier a vijf weken in het duister Militaire hulp voor '53 gaat naar Europees leger Mau Mau steekt de kop op UNO-DAG r VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Aantal emigranten neemt toe Eerste H-bom kan weldra ontploffen Engeland en de VS vragen UNO om bemiddeling inzake Korea Ernstig ongeval te Noord-Scharwoude Vrijdag 24 Oct- 1952 149e Jaargang No. 252 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Volgend jaarcommunisien aan de beurt „Zelfontbinding" werd niet erkend Dit jaar 45 a 50.000 Op het eiland Eniwetok Nieuwe vlaggen voor de Hoge Commissaris WEERBERlCHl Symbool van streven naar vrede De prijzen van brood, vlees en melk zullen stijgen Het streven naar vrije prijsvorming „New York Times" komt naar Amsterdam Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Redactie: Achterdam 18, Tel, 5541 ADVERTENTIES en ABONNEMENTEN: Voordam 11, Tel. 3320 Postgiro 187294 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties 16 ct per mJn- Familieberichten 20 ci p. mm Vraag en Aanbod (alleen 2e bands goederen) tot 15 woor den I.-, elk woord meer 5 ct Uitsluitend contant. Abonnementsprijs, bij voor uitbetaling. 2.02 per mnd, 6.05 per kwartaal plus incassokosten. Weekabonnementen 0.49 LIET Westduitse federale gerechtshof te Karlsruhe heeft gisteren een uitspraak 11 gedaan, die zonder enige twijfel verstrekkende consequenties zal hebben. Het heeft zich namelijk op verzoek van de Bondsregering bezig gehouden met het karakter van de socialistische rijkspartij, een organisatie met sterke sympa thieën voor het nationaal-socialisme van Hitier. Daarbij is het tot de conclusie gekomen, dat de SRP ongrondwettig moet worden genoemd en onmiddellijk dient te worden ontbonden. De mandaten van' al haar leden in de Bondsdag en in de parlementen der landen zijn vervallen verklaard. De geldmiddelen der partij vervallen aan de staat. Tegen deze uitspraak van het Hof is geen beroep mogelijk. Begin volgend jaar zal het een verzoek van de regering, om ook de communistische partij te verbieden, in behandeling nemen. HE overwegingen van het Hof waren onder meer dat de partij het leiders beginsel had aanvaard, dat zij Hitier en de veroordeelde massamoordenaars ver heerlijkte, de rechten van de mens ne geerde en streed voor opheffing van alle andere partijen en afschaffing van het democratische meerderheidsstelsel. Voorts werd verklaard, dat een duide lijk en tot in bijzonderheden uitge werkt plan was gevonden, betrekking hebbend op het ondergronds voortbe staan van de partij ingeval van een verbod. Een zeer belangrijk onderdeel van de beslissing van het Hof is wel, dat af- Over het geheel genomen, neemt de emigratie van Nederlanders nog steeds toe. Zochten in 1951 37.000 personen hun heil bniten de landsgrenzen, dit jaar verwacht men dat dit aantal zal liggen tussen de 45.000 en 50.000. Voor agrariërs blijft Canada nog al tijd zeer gunstig, mede als gevolg van het feit, dat op 80.000 bedrijven geen opvolger is. Getracht zal worden met kerkelijke organisaties in Nederland groepen van ongeveer 20 personen te vormen, die dan in een bepaald gebied zullen worden geplaatst. In Australië is de economische toe stand dermate verbeterd, dat de textiel sector reeds weer gebrek aan arbeids krachten heeft. De emigratie naar Zuid-Afrika be weegt zich in opgaande lijn en ook Nieuw Zeeland komt meer en meer in trek. Begin volgende maand zal het tweede vliegtuig met emigranten naar Rhodesia vertrekken. Hier zijn het speciaal de spoorwegen, die het oog hebben laten vallen op Nederlanders. Men wordt aldaar in het bedrijf zelf opgeleid. Volgens een artikel in de „Saturday Evening Post", van de journalist Ste wart Alsop en de kerngeleerde dr Ralph Lapp, wacht de proef met de eerste waterstofbom op Eniwetok slechts op bet bevel van de president der Ver. Staten. De bom zou in staat zijn bakstenen gebouwen te vernietigen over een ge bied van 115 vierkante kilometer. Een bom, die in 1953 gereed zou komen, zou het zelfde type gebouwen over een oppervlak van 258 vierkante kilometer kunnen verwoesten. De menselijke huid zou binnen een gebied van 190 vierkante kilometer ver schroeien, en bij de te maken bom bin nen 380 vierk. km. Het gebied, waarbinnen gammastra- len fataal zouden werken wordt opge geven als' respectievelijk 11 en 18 vier kante kilometer. gevaardisden in de Bondsdag en de landsparlementen hun mandaat auto matisch verliezen. Dit is van toepas sing op allen, die op het program van de partij zijn gekozen, ook wanneer zij er zich later van hebben losgemaakt. Het geldt evenzeer voor afgevaardig den, die aanvankelijk op een ander program zijn gekozen maar zich later bij de SRP hebben aangesloten. Weliswaar heeft de partijleiding reeds enige tijd geleden de partij ontbonden, maar deze beslissing is niet erkend. Evenmin is aanvaard de verklaring van de voormalige SRP-afgevaardigden, dat zij „onafhankelijk" waren geworden. Men beschouwt deze zelfontbindmg als een list, die ten doel heeft, de ge volgen van de beslissing van het hof ongedaan te maken, dan wel als een uitvloeisel van het politieke bankroet der partij. Zij is trouwens spoedig ge volgd door de vorming van een nieuwe organisatie in Neder-Saksen, welke de tradities van de SRP voortzette. Ove rigens wordt verwacht, dat de meeste leden der partij zullen overgaan naar de Vrije Democratische partij, en de partijen van de huidige Westduitse re geringscoalitie. In deze groepering is een sterke rechtsgezinde stroming. In totaal zal de partij een zetel in de Bondsdag, alsmede acht in Bremen en vijftien in Nedersaksen verliezen. Deze blijven krachtens het vonnis van het hof vacant totdat nieuwe verkiezingen zijn gehoudën. Wending in Amerikaanse politiek De Verenigde Staten zijn voornemens de Amerikaanse militaire hulp voor 1953 direct aan het Europese leger te verschaffen in plaats van aan de zes landen, die er deel van uitmaken. De nieuwe methode van het verschaffen van hulp is reeds lange tijd in studie geweest. De Verenigde Staten schij nen echter nog verder te willen gaan en de zorg voor het verdelen van de „off shore" orders over te willen laten aan het hoge commissariaat voor de Euro pese defensie. Slechts de economische hulp zal, op voorwaarde dat het volgende Congres haar handhaaft, onderworpen zijn aan tweezijdige overeenkomsten. Zekere diensten van de M.S.A. zouden zelfs van inzicht zijn dat aan de Europese defen siegemeenschap de verdeling van de Aan de Nederlandse hoge commis saris in Indonesië zijn namens het Indonesische ministerie van buiten landse zaken nieuwe vlaggen aange boden ter vervanging van de Neder landse vlaggen, die Vrijdag vernield werden. De heer Lamping heeft zijn waar dering voor dit gebaar uitgesproken. Nieuwe moord doet spanning in Kenya stijgen Buitenlandse invloeden? De Mau Mau heeft gisteren een nieu we gruweldaad aan haar lijst van moor den toegevoegd, door bij Njari, op 100 km van Nairobi, het Kikoejoe-opper- noofd Nderi en een inlandse politieman w vermoorden en in stukken te snij den. De mannen stuitten in een bana nenplantage op een bijeenkomst van vijihonderd leden van de Mau Mau. h?d van deze plechtigheid ge in „f, en, autoriteiten gewaarschuwd. UttelS'S? van de komst van de po- man alJ Zlch alvast met een paar aangevallen 7-Plantage en werd daar lucht ?1Jn escorte schoot in de moordde heme»nlUende meniSte ver" mensen. een van -de pohtie- ko?foesPncemuöe Er'«PbJed def Ki~ cidenten en nieuw» L 5n weer YL" In verschillende a inheemsen vergaderingen tv V Y I wordt verontrustend ,toe3tand omdat het niet mogelifk al6 v,me1r king uit te leggen wat de ^evo1" Aan de blanken in Kenv»633e.ISl dreig-brieven gezonden; inheemsen die voor de blanken werken wnS de dood bedreigd. °rden met 9 aU'orite'ten z«n «van overtuigd dat de Mau Mau nieuwe moordaansla- Verwachting tot morgenavond- ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met plaat selijk enkele Duitn. Matige tot vrij Yr,a(;Otigc Zuidelijke tot Zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ?77SEMDAG: Z,°n op 7-22- vnder 2d. Maan op 14.26, onder 22.23. gen in voorbereiding heeft en dat deze zullen worden uitgevoerd, zodra de aandacht van het gouvernement even verslapt. Zij menen, dat het organise rende werk in de Mau Mau niet door Afrikaanse hersenen wordt verricht, maar dat het genootschap staat onder een toezicht, dat buiten de grenzen van Kenya wordt uitgeoefend. gehele Amerikaanse hulpverlening toe vertrouwd moet worden. Al deze maatregelen betekenen een ontwikkeling van het Amerikaanse standpunt in de richting van de Franse stelling, volgens welke de verdeling van de Amerikaanse hulp door de gemeen schappelijke defensieorganen moet plaats vinden. AI.S EEN MOEDGEVEND symbool van het streven der mensheid naar vrede verrijst aan de East River te New York het gebouw der Verenigde Naties. Vandaag viert deze organisatie tot stand gekomen in vrije samenwerking tussen de volkeren in ait nieuwe tehuis haar zevende verjaardag. Het geheel kan echter nooit beter zijn dan de samenstellende delen. Daarom kan deze dag pas een échte jeestdag worden als een ieder deze in zijn hart meeviert. Cadeaux die bijzonder op prijs gesteld worden zijn verdraagzaam heid, ernstige wil tot samenwerking en de bereidheid zo nodig een offer te brengenMocht u iets meer van de jarige willen weten: Elders in dit blad treft u een pagina aan, die geheel aan werk en streven van de V.N. is gewijd. AFSCHOON de regering zich nog steeds beraadt over het te voeren loon- en prijsbeleid, is het in semi-officiële kringen een publiek geheim, dat naar schat ting in Maart—April 1953 althans goeddeels een einde zal komen aan het sub sidiëren van voedingsmiddelen, toestemming gegeven zal worden tot huurver hoging en een zeker percentage aan loonsverhoging zal worden vastgesteld. Geschat wordt, dat het tenminste nog vier tot vijf weken zal duren, voordat de contouren van het komende loon- en prijsbeleid, met inbegrip van het huur beleid, zich zullen gaan aftekenen. percentage zal mede afhangen van de mate van subsidievermindering en van d - graanprijzen op de wereldmarkt. Het is moeilijk te bepalen, hoe de brood prijs, zonder subsidie gerekend, er over een half jaar zal uitzien. Het stopzetten van de subsidies op voe- dergranen zal van directe invloed zijn op de vleesprijzen, speciaal ten aan zien van bacon en vleeswaren, en op de melkprijs. Hoewel de schattingen inzake de huurverhoging van 15 tot 30 procent van de thans gelderde huren lopen, kan hierover voorshands nog niets met zekerheid worden gezegd. Het is duidcljjk, dat gestreefd wordt naar een geleidelijk vrij 'aten van alle prijzen. Ook na April 1953 zullen ech ter beperkende maatregelen ten be hoeve van onze economie nodig blij ven. Zo zullen in de landbouw garan ties voor de prijzen van basisproduc ten een rol blijven spelen. In het oog springend zijn daarbij de voorstellen van de Stichting van de Landbouw op het punt van de melk prijzen. Zij brengt naar voren, dat ter handhaving van een redelijke be- TEN AANZIEN VAN de subsidies op voedingsmiddelen zouden de vast gestelde prijzen voor brood, melk en voedergranen geheel of gedeeltelijk verdwijnen, of wel ruimer worden ge steld. Voor het brood speelt hier de kwestie, of men nog een te bepalen mengsel van granen, of wel een strin gent uitmalingspercentage zal vast stellen, een rol. De broodprijs, welke onder invloed staat van dit uitmalings- De jacht op leden van de Mau Mau in Kenya gaat nog steeds door. De foto toont het opbrengen van een aantal personen, dat bij de razzia's van de laatste dagen is gegrepen. staansmogelijkheid in de melkveehou derij een minimum garantieprijs voor alle geproduceerde melk noodzakelijk blijft. Een ondernemersloon van tien procent plus een winst van tien pro cent boven de kostprijs acht men daarbij gewenst. Voor een gezonde ontwikkeling wordt zelfs een vrije be stemming en een vrije prijsvorming van alle melk noodzakelijk geacht. Daar door het laatste de „straatprijs" van consumptiemelk te hoog zou wor den voor de consument, is deze straat- prijs tot een redelijk niveau terug te brengen. Bij een lagere opbrengst van de melk zou dan een heffing op de melk ten behoeve van het zuivelfonds worden gelegd. Op uitnodiging van de Australische regering zal de burgemeester van Am sterdam, mr Arn. J. d'Ailly, 4 Novem ber per vliegtuig naar Australië ver trekken. Hij zal 2 tot 3 weken de gast van de Australische regering zijn. CLDERS in deze krant hebben wij een '-'pagina afgedrukt, die geheel gewijd is aan het werk van de Verenigde Na ties. Het is zeven jaar geleden, dat het handvest van de Verenigde Naties van kracht werd. Zeven jaar van onophou delijk zwoegen zijn voorbijgegaan. Vol keren en personen zijn in die tijd ge slingerd tussen de hoop op een betere wereld en de vrees voor wat een nieuw conflict aan onheil zal brengen. Temid den van een berg moeilijkheden staan de Verenigde Naties, nog altijd inderdaad verenigd, in een nieuw ge bouw, dat uit één stuk is neergezet ais een symbool van de kracht dezer inter nationale organisatie. Nog maar kort geleden, bij de ope ning van de huidige algemene verga dering, hebben wij te dezer plaatse een analyse trachten te geven van de ar beid. die in New York wordt verricht. Wij zijn het niet eens met diegenen, die bij een beschrijving van dit inter nationale forum de teleurstelling, die bij velen in de loop der tijden is ge groeid over de machteloosheid van dit internationale instituut, trachten weg te nemen, door het aanstippen van be langrijke successen op terreinen, die tot de nevengebieden van UNO-werk- zaamheden behoren. Dit achten wij een verkeerde wijze van handelen. Want als voor ons één ding vaststaat dan is het dit. dat de Verenigde Naties in haar bestaan van zeven jaar bewezen hebben zélfs onder de moeilijkste om standigheden een forum te zijn, waarop kan worden gepraat. En er is een oud, maar o zo wijs spreekwoord, dat zegt, dat blaffende honden niet bij ten. Aan dat blaffen zijn wij zózeer ge wend geraakt, dat wij wellicht eerst goed op onze hoede zouden moeten zijn, indien om de zoëven gebruikte, lichtelijk oneerbiedige vergelijking voort te zetten de honden tevreden zouden kwispelstaarten. Omdat zij dan wel eens echt zouden gaan kun nen bijten. MEN begrijpt wat wij bedoelen. Zo lang er ergens ter wereld gepraat wordt, wordt er niet geslagen! Wij hebben daarom een even hartgrondige afkeer van demonstraties tegen de Russische delegatie, toen deze in New York aankwam, als wij die hebben te gen iedere vorm van demonstratie, omdat deze altijd iets van de kudde geest van de mens en daarmee van diens individuele zwakte verraadt Goed, laten we.het erover eens zijn, dat de vergaderingen nauwelijks ooit een werkelijk verheffend beeld te zien geven; het is niettemin buiten kijf, dat allen „er zijn" en misschien duidelij ker uitgedrukt, dat geen enkelë dele gatie is weggebleven- Wat wij nu zo bijzonder graag zou den willen zien, is, dat de groten van de aarde, in wier handen ons aller lot toch voor een gewichtig deel is gelegd, eens een beetje vertrouwen in elkan ders bedoelingen zouden kunnen op brengen. Indien Russen en Amerika nen en alle aan één van beide partijen gebondenen eens niet altijd redeneer den van de „kwade trouw" uit, maar als mensen tegenover mensen (en in 's hemelsnaamijiniet altijd als staatslie den tegenover staatslieden, of, wat nog erger is, als diplomaten tegenover di plomaten) dan zou die vreemde dag wel eens kunnen komen, waarop wij 's morgens bij het opstaan een won derlijke lucht zouden inademen: de lucht, die niet verstikt, maar waarin alle mensen van de wereld volkomen vrij kunnen ademhalen. 'Een utopie? Een luchtkasteel? Een fata morgana? Het is ons om het even. Maar het zijn de slechtsten niet, die nog in sprookjes geloven. Wie is er, die daar in New York het eerste sprookje zó weet te vertellen, dat anderen erdoor geboeid worden? Resolutie aan politieke commissie De Amerikaanse delegatie naar de Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteren voorgesteld, dat dc Algeme ne Vergadering een beroep zal doen op de communisten in Korea om, op de voorwaarden der Verbondenen in te stemmen met het sluiten van een wa penstilstand. Het voorstel werd ge daan in de vorm van een resolutie, die Bromfietser in botsing met een vrachtauto (Van onze correspondent) De tweede maal binnen een week tijd heeft zich bij dc sluis te Noord-Schar woude, nu bij de wegkruising Provinc. weg Alkmaar-Schagcn, een ernstig ver keersongeval voorgedaan. Gisteravond, omstreeks half zes, hoorden voorbij gangers en omwonenden een hevige slag, toen de bromfietser G. J. Visser, wonende in de Gashouderstraat 31, te Alkmaar tegen een vrachtauto van de fa. Tamis van De Weel, gem. Oude Niedorp, op reed. De heer Visser, die met zijn brom fiets op de snelweg reed, wilde de krui sing passeren. Hij reed achter een vrachtauto aan, die in de richting Nrd- Scharwoude ging. De bromfietser hoeft op het moment, dat hij linksaf wilde slaan de vrachtauto van de heer T. niet opgemerkt. De heer Visser werd tegen de voorruit van de auto geworpen. Hevig bloedend viel hij op de weg te rug. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd het slachtoffer naar het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar overgebracht, nadat hij was voorzien van de H.H. Sacramenten der Sterven den. Zijn toestand is uitermate critiek. Met ingang van Zaterdag 1 Novem ber zullen de exemplaren van de Europese editie van de „New York Ti mes" dagelijks bij „De Telegraaf" te Amsterdam van de pers komen. Tot dusverre werd deze editie altijd in Parijs gedrukt. Een van de belangrijkste overwe gingen, die leidden tot het besluit, om de editie in Amsterdam te laten drukken, was de uitstekende verzen dingsmogelijkheden, die de KLM biedt voor het transport van de kranten naar de andere delen van Europa, Afrika, het Nabije Oosten en Azië. aan de politieke commissie zal wor den voorgelegd. De resolutie wordt mede door de Britse delegatie inge diend. De Beheerschapscommissie zal ver tegenwoordigers horen uit het Britse mandaat Tanganjika, waar de Wame- roestam verklaarde, dat 3000 stam leden met geweld uit hun gebied ont voerd zijn. De speciale politieke com missie hoorde inmiddels bij monde van de directeur van het V.N.-bureau voor de hulpverlening aan vluchtelin gen verklaren, dat er 200.000.000 dol lar nodig is, om een wezenlijke en duurzame oplossing te vinden voor cie Arabische vluchtelingen uit Palesti na. Aan de Koreaanse kwestie zal voorrang worden gegeven. Thailand stelde voor, een Zuidkoreaanse dele gatie aan het debat te doen deelne men. Wysjinsky, zonder verzet tegen het Thailandse voorstel, stelde hierop voor, ook een Noordkoreaanse delega tie uit te nodigen. Hiertegen verzette de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, zich fel. „Het is onjuist de aanvaller er bij te laten zijn. Zijn plaats is in het gebouw te Panmoendjon, waar de bestandsbe sprekingen worden gevoerd", zo riep hij uit. Mr. Von Balluseck voor de radio over VN-dag In de radiorubriek „Verklaring en toelichting" (Hilversum I 402 m) zal he denavond om 19.10 uur de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties mr D. J von Ballu seck spreken naar aanleiding van de „Dag der Verenigde Naties". De Oostduitsfe regering heeft de op richting van een Rode-Kruisorganisatie bekend gemaakt. Deze zal waarschijnlijk worden geleid door de vakbeweging.

Alkmaarsche Courant | 1952 | | pagina 1